BINNENLAND. liezen aan doodcn en gewonden bij de laat ste gevechten om Haitsjeng minstens 4000 mui. IX' berichten uit Port Arthur zijn bijna Bonder uitzondering afkomstig van Chinee- sche vluchtelingen en moeten dus met voor zichtigheid opgenomen worden. In een dezer berichten, waarvan Tsjifoe gewoonlijk de plaats van herkomst is. wordt gewaagd van een driedaagtchen storm van de Japanners op Russische werken iu het noorden en oosten van Port Arthur. Hoe stelt die berichtgever zich zulk eene bestorming voor? Als een on afgebroken stormloop gedurende drie dagen? I)at rou moeilijk denkbaar zijn. De bedoeling zal wel juister uitgedrukt worden, door te zeggen„Sedert drie dagen doen do Japan ner* vruchteloos hun bost om in het noorden en oosten van Port1 Arthur zekere vesting werken iu hun bezit te krijgen." Volgens een later bericht zijn zij mtusschcn thans daarin in zóó ver geslaagd, dat allo stellingen buiten den kring der eigenlijke voeling op één na in hun bezit zijn. Al moge er op den vorm en op den inhoud van dezen berichten nogal wat af te dingen zijn, in verband met elkaar beschouwd, kan men er het feit uit afleiden, dat de Japan ners de vesting zelve met haar laatsten kring van verdedigingswerken reecfc zeer dicht ge naderd moeten zijn. Do Russen moeten bij de gevechten voor Port Arthur ook tamelijk sterke verliezen geleden hebben, want er wordt van vorschil'lende zijden bericht, dat de militaire hospitalen niet meer voldoende zijn om de gewonden op te nemen en dat men in de stad reeds tot pakhuizen en andere gebouwen, die voor het doel zijn in te richten, al* noodhulp zijn toevlucht heeft moeten ne men. De Petersburgscho correspondent van de Echo de Paris teekent bij het telegram van Kocropatkiu, waarin het bericht de ontrui ming van Haitsjeng door de Russen, beves tigd wordt, het volgende aan Het telegram toout ons de moeiclijk heden die het Russischo leger in zijn bewegingen hinderen, tengevolge van de afmattende hit te, terwijl do officieren en soldaten afgemat zijn door vijf dagen veoatens en verzwakt door ontberingen van allerlei aard. Voorts blijkt uit ajn telegram, dat de opperbevelhebber zich Vooral bezorgd maakt voor den opmarsch van de generaals Okoe en Nodzoe, en dan nog, dat Kocropatkin persoonlijk de bewegingen leidt van de corp sen van Stakelberg en Zaroebajof, terwijl ge neraal Bilderling de taak heeft., generaal Koeroki iu het oosten bezig te Houden. Ge neraal Bilderling, gewezen odder-chef van den grooten staf, voert het bevel over het 17e legercorps, met de detachementen die gezamenlijlk onder bevel van generaal Kei ler stonden. Een correspondent van do Nowojc Wrem- ja bericht, dat generaal Kocropatkin, over de Russische nederlagen ondervraagd, het volgende heeft geantwoord„Voor liet lee- ren kennen van de ons tot dusver onbekende Jnpansohe taktiek hebben wij nu het leergeld betaald. Het is te hopen, dat wij het binnen kort. met rente zullen terug krijgen." Aan hot terug krijgen is men echter voor shands nog niet toe. Een algemeene terug tocht van do Russen in de richting van Liao- jang kenmerkt den toestand van het oogen- blik op hot oorlogsveld in Manclsjoerije. En de vraag is of het daarbij zal blijven. Het valt niet to betwijfelen of do Japanners zul len de offensieve beweging, waardoor zij hunne legers to Liaojang willen samenbren gen, voortzetten. Wat zal dan Koeropatkin doen? Zal hij den slag aauneaneu, die hom wordt aangeboden. Of zal hij nog ver der noordwaarts teruggaan? Voor de Neue Freie Prcsse is het ant woord op deze vraag niet twijfelachtig. Voor dit blad levert het bericht, dat stadhouder Alexejew Moekdon verlaten heeft, een richt snoer tot beoordeeling van het besluit van liet Russische legerbestuurhet schrijft ..Gelijk wij indertijd uit het bericht over de verlegging van het Russische hoofdkwar tier ven Liaojang naar Moekden do gevolg trekking maakten, dat de gebeele ontrui ming van het eerste punt in beginsel beslo ten was, zoo doet het vertrek van Alexejew naar Charbin, ofschoon het onder het voor wendsel van eene inspectie geschiedde, het vermoeden ontstaan, dat het leger via Moek den noordwaarts terug getrokken wordt, om in veiligheid de aankomst van de gemobili seerde Europoosohe korpsen te kunnen af wachten. Dit denkbeeld zou niet het slecht ste zijn, dat de Russen in den loop van den veldtocht hadden. Een hoofdstelregel van den oorlog zegt „Handel naar omstandig heden." Dit is echter niet zoo eenvoudig, want om de omstandighedon nuchter te be- oordoclen. wordt eene zeer buitengewone veldheerseigenschap gevorderd, die geheel te genovergesteld is aan den soldateivtrotsde zelfverloochening. Wat aal de wereld er van zeggen, wanneer Rusland zich voor het kl*i- ne Japan terug trekt tot in den laatsten schuilhoek van zijn rijk? Deze gedachte kan voor menigen fieren Rus eene ergerni» zijn, maar voor den veldheer is van meer gewicht de stelregel„Handel naar omstan digheden." Een volharden in den tegenwooi- digen toestand kan slechts tot do volledige nederlaag leiden, maar in geen geval me r, tenzij er een wonder mocht gebeuren, A tic overwinning. Een herstel van het leger, von- tueel bij Charbin, geeft hoop, hoezeer in een ver verschiet, dat eene omkeering van den toestand kan worden teweeg gebrac.it. Ook heeft de terugtocht voor het Russische leger, sedert het door dit middel in het jaar 1812 den grooten Napoleon in liet 'aby.intn bracht, niet hetzelfde odium als vooreen an deren Europeesehen staat. Wanneer hij on der den schijn van een vrijwillig l>esluit wordt ondernomen, dan heeft hij het. karak ter van eene operatie©en oogenblik te laat begonnen, kan hij echter het criterium wor den van eene nederlaag. „Zooals de toestand nu is, zal het onge twijfeld komen tot den terugtocht voorbij Moekden. en het hangt slechts af van liet tijdstip waarop hij wordt- begonnen, onder welke omstandigheden hij wordt uitgevoerd het is echter reeds twijfelachtig of de zui delijke groop er nog aan zal deelnemen." In verband met de klachteu over de druk kende hitte op het oorlogsterrein veertig graden Celsius en booger heeft Koeropat kin geseind, dat hij alles heeft gedaan om liet den infanteristen dragelijk te maken. Elke compagnie heeft do beschikking gekre gen over voertuigen, waarin mantels, jas sen en ransels geborgen kunnen worden. Maar de hitte is zoo hevig, dat, ondanks do genomen maatregelen, het aantal door zonnesteek getroffenen aanzienlijk is. Er wordt van beide kanten geklaagd over do verschrikkelijke hitte, die de operation belemmert. Dat is een hinder, die« beiden ge lijkelijk moeten dragen. Ergor is voor het Rus sische leger, dat de transportdienst zoo treu rig geregeld is. dat volgens een telegram uit Liaojang, opgenomen in het Giornale d'Italia, de troepen in ..et front letterlijk van honger sten-en. Er wordt bericht, dat. na 48 uren marcheereus cn vechten* aan de officieren slechts eene kleine hoeveelheid suiker werd verstrekt, en dat er volstrekt geen brood of vleesch was. De treinen, die levensmiddelen voor de troepen moeten aanvoeren, komen aleohts bij lange tusschenpoozen aan. De cor- resjxyident voegt daaraan toe dat, de omstan digheden in aanmerking genomen, de Rus sisch© soldaten „ware helden" zijn. Aden, 6 AugDo „Petersburg" passeerde lieden middag Aden, gaande in oostelijke richting. Petersburg, 5 Aug. In het Staatsblad zijn gepubliceerd bepalingen, die geldig zullen zijn zoolang de oorlog duurt, betreffende de bescherming der havens Swcaborg, Wyborg. Kroonstad. Libau, Sebastopol, Otschakow en Rat urn. Alvorens deze havens in staat van beleg worden verklaard, zal liet ministerie van bui- tenlandscho zaken die bepalingen ter kennis brengen van de vreemde regeeringen en deze onderrichten dat, indien vreemde oorlogs schepen deze haivens wenschen binnen te loopen, de Keizerlijke regeeriug vroegtijdig gewaarschuwd moet worden. Londen, 5 Aug. De Peninsular Oriental Stoomvaart-maatschappij heeft aangekondigd da*, in verband met de onzekerheid, welke heerscht ten aanzien van de vraag wat als contrabande moet. worden beschouwd, zij uiet langer passagiers en goederen zal ver voeren met andere stoomschepen dan de ge wone mail-stoomers. De mail-dienst zal niet verder loopen dan tot Shanghai. Allerlei vDo veel besproken plechtige kroning van Koning i'eter gaat vermoedelijk niet door, d. w. z. zij zaJ waarschijnlijk on voor stel der ministers worden uitgesteld. De oor zaak ligt in de slechte vooruitzichten die de Serviërs ten aanzien van den oogst van dit jaar hebbendoor de groote hitte en de daaruit voortspruitende dorheid zal van de naiivankeliik groote verwachtingen, die men had van de opbrengst der korenvelden en pruimoboomeii. de voornaamste bronnen van bestaan in Servië, niet veel terecht komen. Een tweede oorzaak lieet de geringe kans, dat het Russische hof onder de tegenwoor dige omstandigheden in Oost-Azië at» de feestelijkheden deel zal willen nemen. vBerlijn had in het begin van Juli 1,967,707 inwoners, en als de bevolking in dezelfde mate blijft toenemen, dan zal de Duitschc hoofdstad over oenige maanden het cijfer van 2 millioen inwoners hebben bereikt. vAutomobielen enpaar den mest! De groentekweekers in den om trek van Londen beginnen te vreeaen dat hun bedrijf schade zal ondervinden door het toe nemen van het aantal automobielen, en wel omdat daardoor minder paarden gebezigd worden en dus ook de mest-voorraad vermin derd. Nu reeds zijn er 5000 paarden minder in de straten van Engelands Metropolis, zoo klagen zij en wat zal de toekomst brengen. Wie weet het? vDuizenden voerlieden, die door de groote staking te Chicago zonder werk zijn geraakt, trokken 1 Augustus naar het hoofd kwartier van de stakers en verlangden brood. Als hun dit geweigerd werd, gingen de door de ontbering half waanzinnig ge worden lieden de burgers in de straten over vallen. Ten slotte besloten zij een. politie post te bestormen. De politie maakte van de revolvers gebruik en een der aanvallers word gedood Daarmede was echter aan hei oproer 'nog geen einde gemaakt, want. de arljeiders zetten in do stad zolf hun aan vallen en vechtpartijen voort. vUit Ostcowo wordt van een schending van de grens melding gemaakt. Ver9cheidone Russische deserteurs waren, nadat zij de Prosna doorgewaad waren, over do Pruisische grens ontkomen. Een Russisch grenssoldaat zette hen toen na en schoot op Pruisisch gebied tuKSchen Seniolow on Osiek op do vluchtenden. Van dezen viol or een dood neer. een ander werd zwaar gewond. vAdolph Beek, de man, die ten ge volge van verwarring met ~en dubbelgan ger te Londen tot langdurige gevangenis straf werd veroordeeld en die. toen na jaren van opsluiting zijn onschuld bleek, van den Koning ..vergiffeniskreeg voor misdaden, welke hij niet beging, zal nu toch ook gel delijk schadeloos worden gesteld Die ver zekering werd Woensdag door de regeering in het Lagerhuis gegeven. Er is in Engeland nog een geval van oen man. die onrecht leed door een noodlottigo gelijkenis; een postbeambte, die ontslagen werd wegens oneerlijkheden, welke door een dubbelganger van hem werden gepleegd. Van verschillende zijden wordt er op aan gedrongen. dat. ook dezen man recht zal worden <*edaan. vTrciroof. Vijf roovers hebben rich in een spoorwegtran van Chicago naar St.. Louis heimelijk verborgen. Alvorens de trein 50 K.M. had afgelegd, hadden zij reeds hun doel bereikt, de reizigers uit te plun deren en weder te verdwijnen. De misdaad werd met. de meest onbeschaamde wreedheid bedreven. Toen de trein «enige mijlen on derweg was, verschenen de lieden niet- zwar te maskers voor hot gezicht in den voorsteu Pullmanwagen en geboden met opgeheven revolvers, dat de hoeren zich in den rook- wagen zouden begeven. Eeltige reizigers, die weerstand boden, werden met de achter zijden van bijlen neergeslagen In do rook salon morsten de reizigers de handen om hoog houden en daarop werden zij snel uit geschud. De vrouwelijke inzittenden van den Pullmanwagen verkeerden middelerwijl in een doodelijken angst. Zij luisterden echte» naar het eerste bevel der roovers het schreien te staken en lieten zich rustig hun horloges, geldbeurzeu en juweelen ontnemen. Merkwaardig is, dat het treinpersoneel niets van het voorgevallene bemerkt heeft. Eerst toen de roovers zelf aan de noodrem trok ken, om daarop van den langzaam rijden den trein te springen, b: merkten de besme ten, dat er iets niet in orde was. De roovers verdwenen in het struikgewas ter zijde van de lijn, alvorens menaan een vervolging kon denken. Hun lmit- was zeer groot. Onder de reizigers bevonden zich vele Canadeezcn. die hun vacantie te St Louis wilden door brengen. Jn de plaats hiervan zien zij zich thans verplicht geheel uitgeplunderd naar huis terug te keeren. De politie van Chicago trok onmiddellijk, vergezeld van bloedhon den, de bosschen in, maar men hoeft tot nu tee nog niets van een arrestatie gehoord. Dit is de tweede overval op de lijn, die zich dit jaar in de nabijheid van Chicago voor deed. vIn het Spreewald, waar de kanalen thans geheel uitgedroogd zij», heeft men bij het dorp Trcbatsch, in een der beddingen een groote half verzanden steen gevonden, waarop, toen spelende kinderen er liet slijk afkrabden, ecu gebeiteld opschrift bleek te staan, vermeldende„als gij dezen steen weder zult zieu, dan zult gij weenen. Zóó laag was het water in het jaar 1487." Een ander tecken van den lagen water stand is thans ook zichtbaar in de verzande Elbe, namelijk de zoogenaamd„honger- steen.' bij Tetschen. vDe temperatuur was Woensdag te Londen 88 gr. F. in de schaduw en 133 in de zon. Dat was de warmste dag van het jaar tot dusverre. Maar er zijn dagen ge weest dat het nog warmer was. Het warmte-record te Londen wordt ge houden door den 13en Augustus 1876, toen de thermometer 96 gr. F. in de schaduw aan wees. Den 15en Juli 1881 was het er 95 gr. en den 19eu Juli 1901 90 gr. F. Het is Donderdag ook te Parijs weder zeer warm geweest. De thermometer stond er op 33 gr. C. (91.4 gr. F.) in de schaduw en er kwamen 20 gevallen van zonnesteek voorverscheidene»» met doodelijken afloop. 's Avonds 7 uur bracht echter een on weder eenige verfrissching in de atmosfeer. De Staatscourant van Zaterdag 6 Augustus .1904 bevat de volgende Kon. be sluiten ter zake van aan don latub bewezen bui tengewone diensten als chef van het veld post- en telegraafkantoor te Tapan. geduren- de de expeditie naar Korintji, is alsnog benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de commies der 2e klasse bij den peet- on telegraafdienst- in Ncd.-Indië J J A. H. Oldgnett; op verzoek wegens physieke ongeschikt heid eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen de O.-I. amb tenaar met verlof mr. J. M. G. D. baron van Slingelandt- op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen met toekenning van pensioen de O.-I. ambtenaar met verlof mr. Hofland, laatste lijk hoofdingenieur-titulair bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare wer ken in Ned.-Indië. benoemd tot surnumerair bij den dienst van 's Rijiks schatkist, de heer C. J. van der Veen te Leeuwarden; benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Leeuwarden H. E. Meylink, thans in dezelf de betrekking te 's Hertogenbosch benoemd tot ontvanger der registratie on domeinen te Appingedam A. M J. van der Heyden, thans in dezelfde betrekking te Hol- werd aan den ontvanger der directe belastingen W. H J. van Hien te Utrecht op zijn ver zoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend. benoemd tot ontvanger der dir. belastin gen en accijnzen te Roe»mond (buitenge meenten) .T W. Knottenbelt, ontvanger der zelfde middelen te Slochteren c. a. tot ontvanger der dir. belast, en aoo. te Solium c. a. P. E. B. Claut Bindervoet, ont vanger derzelfde middelen te Dieren tot ontvanger der dir. belast, eu acc. te Meppel (buitengemeenten), H. J. de Rode, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Stavoren c. a. (residentie Koudum) tot ontvanger der dir. belast, en aoc. te Maastricht (buitengemeenten) G. D. L. Rink, ontvanger derzelfde middelen te Raalte c. a. tot ontvanger der dir l>elast. en acc. te Bergeijk c. a P. J. J. Motké, ontvanger der zelfde middelen te 's Gravenpolder c. a. (residentie Overzande) tot ontvanger der dir. belast, en aoc. te Balk o. a. L. Feeustra, ontvanger derzelfde middelen to D'eren c. a. tot ontvanger der dir. belast en acc. te Bussun» c. a. E. C. F. E. von Krippendorff, outvanger derzelfde middelen to Eist c. a. tot onbvftnger der dir. belast., invoerr. cn aoc. te Sas va» Gent c. a. S. A. Rochat. ont vanger der dir. belast, on aoc. te IJzendijko c. a. tot ontvanger der dir. belast, en aoc. te Winsum c. a. G. H. Voerman, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Leens c. a. tot ontvanger der dir. belast, en acc. met- uitzondering van den accijns op de suiker te Roos»'ndaal G. van de Ven, ontvanger der dir. belast, en acc. te Steenbergen o. a. tot- ontvanger der dir. belast, en ace. to Veenendaal c a. A. J. J. Ento, ontvanger derzelfde middelen te Zevenbergen c. a. tof ontv. der dir. belast., invoerr. en acc. te Hellevoet-sluis c a. C. P. Vogelenzang, ontvanger der dir. belast, en acc. te Eind hoven (buitengemeenten). Het Koninklijk bezoek aan Noord- Brabant. Omtrent de feestelijkheden die geliou- den zullen worden bij het Koninklijk bezoek aan do gemeente Eindhoven op 20 Augus tus a s., wordt nog het volgende gemeld Om 3 uur zullen de feestelijkheden begin nen op het Wilbelminapleinzij zullen be staan uit groote volksspelenoplaten van luchtballons, groote wedstrijd tusschen har monie- en fanfarekorpsen uit verschillende gemeente», terwijl op de verplaatsbare wie lerbaan. die dan in de Willemstraat zal vc-r den opgesteld, groote internationale wieler wedstrijden zullen gehouden worden. Om 8J uur zal het plein schitts.cod ciic- triaoh worden verlicht door booglampen van allerlei kleuren en om half tic» zal ten grootteh vuurwerk worden afgestoken Op het- perron van het Staa-csspocnvegsca- tion te 's Hertogenbosch zullen de schoei kin deren bij aankomst van net Koninklijk Echtpaar op Woensdag 17 dezer H.H. M.M. een welkomstlied toezingen, tcrwij' aan óe Koningin door één leerling eau elke school een bloemruiker zal worden aangeboden. Zondag wordt te 's Hertogenbosch ver wacht jhr. Van Geen, adjudant van H. M. de Koningin, met wien, wegens het overlijden van Hr. Ms. particulier secretaris /jhr. van der Staal, de verdere besprekingen omtrent het Koninklijk bezoek zuilen plaats hebben. Te 's Gravenhage is aangekomen graaf Wrangel, gezant van Zweden en Noorwegen bij ons Hof en bij dat te Brussel. Nationaal Huldeblijk Ben. Van Heutsz. Voor zoover tot en met- 2 Augustus de betreffende lijsten, inteekenbiljetten en remises bij den secretaris en den jienning- meester van het eere-comité zijn ingekomen, zijm de volgende bijdragen voor liet hulde blijk toegezegd of gezonden: II M. de Koningin f 500. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden f 500. Diverse groote belangstellenden f 11,450, C. W. te A. f 500, N. N. te A. f 250, A. H. te A. f 25, R. v. L. te Af 100, J. J. v. ia A. f 10, mevr. V. S. f 10, J. T. C. te S. f 25, L. J. D. te 's-Gr. f 25, W. A. B. to A. f 100, C. J. K. v. A. te A. f 100, A, M. te A. f 100, H. L. v. d. W. te 's-G. f 100, B. N. to A. f 100, M. C. P. B. te A. f 100, G. te A. f 25,F. L. te Af 25. J. II. S. te A. f 25, J. L. G. to A. f 25, E. S. L. te A. f 25, H. M. h. te A. f 10, W. K. L v W- te A. f 25, W. C. Th. v. d. S. te Af 25, H. J. H. te Af 25, F V. te Af 25, P. H. te A. f 300, J. B. d. H. te A. f 100, L. P. D. O t. N. te A. f 100, A. v. d. W. te A. f 10, M M. te R. f 100, P D. te N. f 5, J. A. S. te A. f 250, K. v. L. te A. f 10, B. H. te A. f 100, B. H. P. te D. f 10, J. J. te R. f 25, G. J. t. C. te S. f 5, v. d. W. B. te V. f 5, C. F. K. to 's-G. f 2, C. v. V. te L. f 10, F. G. W. te D. f 5, H. C. te B. f 10, K. B. te A. f 25, N. N. te L. f 5, C. P. te 's G. f 15, P. E. T. te A f 10. J. F. B.te A. f 10, B, W. B. to H. f 100. E. L. te Af 3, E. >1. C. te Af 10, G. C. Q. v. U. te B. f 60, H. L. Q. v. U. te A. f 25, H. E. L. te H. f 50, C. H. A. v d. Yvte 's-G. f 100, J. H. Dz te A. f 25, U i B to L. f 2.50, P. d. C. te V. f 10. A. J. I te s-G f 2.50, D H. te R. 25, C. H. B. te A. f 5, A. C. te '&G. f 50, Haarl. Dgbl. te H. f 25, 1.L. te s-G. f 50, O. Yv. J. te B. f 100, B. V. te 's-G. f 2.50, P. D. te H f 5, E. d. L. te A. f 25, A. D. Z. M. te A. f 10, K. W. M. M. te V. f 5, W. A. M. te R. f 50,P. 0. K. te W. f 10, J. R. - O. te A. f 10, J. C. B. d. H. te L f 5, B. te A. f 5, A. G. v. L. te A. f 10, E. v. T. v. S. te s-G. f 25, S. M. S. d. R. te W. f 6, A. R. te A. f 40, J. G. C. A. d. V. te sG. f 100, L. R- te A. f 5, H. v. W. te 's-G. f 25, K. d. T. te d. B. f 10, A. C. G. t. K. te E. f 10, I. L. B. te A. f 25. W. N. S. te L. f 3. E d. P. t, A. f 25. J. L. L. T. to A. A. f 5, A. A. V. v. O. te- Rf 1.50, A. J. v. S. te O. f 5, N. N. te II. f 50. mevr. P. K. te 's-G. f 10, N. N. te H f 50, D. Th. R. te R. f 100, W v. ri te D f 10, A. K. te 's-G. f 15, J. A. S. te D. f 150. H. J. d. M. O. te A. f 100, R. S. P. te W f 10, C. J. J. A. v. T. te M. f 5, I. J. S. te Af 10, A. v. B. to V. f 10, A. L. aN te B. f 15, D. W. v. W. P. te H. f 25, E. J. K. te L. f 5. R. V. to Af 100, A. S. F. te L. f 5, H. E Z. te Hf 1.50, J. W. v. R. te H. f 1.50, personeel Mil. Hosp. te H. f 2.40, J. A. v. K. v. V. te H. f 50, F. S. te U. f 5, L. v. R. to Z. f 100. H. H. E. te T. f 10. W. F. te A. f 25, S. to B. f 5. Totaal generaal f 18.393.40. Het Comité hoopt, dat andere bladen leze lijst zullen overnemen, en doet tevens nog een beroep op het publiek om het fonds door meer giften te veraterken. In do Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam was ingekomen oen schrijven van dr. E. van Rijckevorscl, dat hij wegens gezond li eidsrede- ïien ontslag neemt als lid van den Raad. Voorts was o. m. ingekomen van de afd. Rotterdam I van den Bond van Ned. On derwijzers een adres, ondersteunende het verzoek tot invoering van verplichte school vergaderingen. Daarentegen kwam van de afd. Rotter dam der Vereeniging van hoofden van scho len in Nederland een verzoek in hierop af wijzend tc beschikken. Van het bestuur der Veroenigingi tot Werkverschaffing van hulpbehoevende blin den een verzoek om een jaarlijiksoh© subsidie bijv. van f 3000. De Raad nam het voorstel aan betreffendo de vernieuwing van do Langebrug over de Rotte, oen werk in verband staande met den aanleg van de electrise he tram en waar van de kosten zijn geraamd op f 66,400, zul lende hiervan f 30,000 gedragen worden door de Tramweg-Mij. Het- voorstel tot erkenning van het nut van de verbinding der sporen naar Maas- en Rijnhaven met het spooremplacement bij liet station IJselmonde en tot verbetering in verband daarmede van den toestand van de Tweede Rozeetraat enz. (kosten f 151,000) werd eveneens aangenomen. Het voorstel betreffende de verstrekking van schoeisel en voeding aan schoolgaande kinderen tot bevordering van het schoolbe zoek. werd aangehouden. De lieer Treub, directeur van 's lands Plantentuin te Buitenzorg en de heer Wig man, zijn assistent, zijn door de Fransehe regeering respectievelijk benoemd tot groot officier en commandeur in do orde van de Ster van Anjonau. De heer A. Huizinga to Steenwijk is bestemd voor den Indischen dienst om tc worden benoemd tot lecraar bij het Middel baar onderwijs daar te lande. Aan den heer H. A. Rookmaaker, oud-ass.-resident in Den Haag, is do gouden medaille toegekend voor de beantwoording der prijsvraag, uitgeschreven door de oom missie voor het Koloniaal Museum te Haar lem voor„de beste bijdrage tot de kennis va» het gebruik der sirih i» N.-O.-Indië" waarop 19 antwoorden waren ingekomen. E x p e d i t i e-G r u 11 e r i n k. Blij kens een bij de familie te 's Gravenhage ont vangen telegram, is de mijn-ingenieur Grufc- terink, de leider cener mijn bouwkundige ex ploratie in het Boven-Lawagebied, na zijn eersten voorloopigen tocht naar het inboor lingenkamp Affisietsie, behouden te Para maribo teruggekeerd. N. Ct. Naar de Echo meldt, treedt de heer J. Schaap met 1 November af als redacteur van het Volksweekblad Uit Indië is volgens Het Vaderland hier te lande bericht ontvangen, dat Henri Borel vrij ernstig ongesteld is. Begrafenis Verploegh Chassé. Men meldt uit 's Gravenhage Onder groote belangstelling werd gisteren middag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer R. A. Verploegh Chassé, in leven burgemeester van Vlaardingen. Onder de talrijke schare op den dooden- akker werden opgemerkt de waarnemend burgemeester va» Vlaardingen, de heer Verstegewethouder, leden van den ge meenteraad, de gemeente-secretaris en de gemeente-ontvanger, de archivaris en de directeuren van gemeentewerken cn van openbaren Reinigingsdienst, van de ge meente aan welker hoofd de ontslapene zoovele jaren stond. Door hun tegenwoor digheid gaven voo»*ts van hun belangstel ling blijk de burgemeester van Loosduiuon, do heer Hovy en de burgemeester van Vlaardiuger-Ambaclit, de heer De Bordes, zoomede onderscheidene corporaties, onder meer uit de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen, waarvan de overledene onder-voorzitter wasverder leden van de plaatselijke schoolcommissiën, van de ge zondheidscommissie, van het bestuur der Spaarbank, zoomede van de vereeniging „Flardinga" te Vlaardingen en vele parti culieren. Nog was o. a. vertegenwoordigd door den burgemeester van Amersfoort, jonkheer Barehmau Wuijtiers, de Prov. Utrechtsche Vereeniging van burgemeesters en secre tarissen, van welke vereeniging de ontslapene eerelid was. Omstreeks kwart voor vier uur bereikte de stoet de begraafplaats. Naast den rouw- wagen, welke aan alle zijden omhangen was met kransen, gingen ter weerszijden boden van het stadhuis van Vlaardingen en leden van het Vlaardingsche politiekorps, welks hoofd, de commissaris de heer Van Ros malen met een deputatie uit het gemeente bestuur in een der rijtuigen volgde. Achter de»» lijkwagen werden nog tal van kransen en palmtakken in een open rijtuig in den stoet medegevoerd. In een lange rij begeleidden de talrijke aanwezigen de lijkbaar grafwaarts. Aan de groeve werd in de eerste plaats heb woord gevoerd door den loco-burgemees ter, den wethouder Verstege. In van groote waardeering en boogach- ting getuigende bewoordingen, schetste deze spreker het vele door den ontslapen burge meester voor Vlaardingen tot stand ge bracht. Hij herinnerde aan den tijd, nu tien jaren geleden, dat de 1 ?er Verploegh Chassé bij de aanvaarding van het burgemeesters ambt beloofde alles te uilen doen, wat kan bijdragen tot den bloei van Vlaardingen. Ten volle is hij die belofte nagekomen. Zijne woorden heeft hij in daden omgezet; hij heeft het niet bij wenschen laten blijfven. Door zijn krachtige leiding is er in het tien jarig tijdvak zeer veel goeds tot stand ge komen en heeft Vlaardingen zich aanmerke lijk kunnen uitbreiden. Anderen zullen zeer zeer zeker daarvan in de toekomst de vruch ten plukken. Al is burgemeester Verploegh dan ook thans heengegaan, diepen rouw na latende over zijn verscheiden, zijne nage dachtenis zal in eere worden gehouden en met ceie zal zijn naam genoemd blijven. Vervolgens wijdde de heer A. Knottenbelt, notaris te Vlaardingen, een woord van in nig© waardeering jegens den betreurden doodc. Spreker schetste Verploegh Chassé 1 als een man van sterken wil, groote werk kracht en rijpe ondervinding. Hij was op cn top magistraat, man van het gezag, wien wijken vreemd was. Verploegh, zeide Spr., was meer burgemeester, dan dat hij burger vader was. Maar daarbij toch was hij een zeer humaan man, welwillend jegens ieder en die gaarne met raad cn daad ter zijde stond. Aan Verploegh, den man met het helder oordeel, den magistraat, die zich onafhanke lijk en onpartijdig gevoelde, is Vlaardingen zeer veel dank verschuldigd Zijn breede blik cn energie deden hem zie» dat Vlaar dingen, niet de kleinsteedse!»© plaats moest blijven, maar uitbreiding behoefde. Die breede blik heeft Verploegh wel eens moei lijkheden doen ondergaan, maar hij die Vlaardingen had lief gekregen, stond pai, heen stappend over kleinigheden. Als an deren niet over een zaak durfden reppen, zette hij haar op zijn programma. Een dér familieleden dankte voor de be toonde belangstelling. De heer M. de Ilondt, impresario van de hier te lande te vestigen Italiaansche Opera, zal deze maand een kunstreis door België en Holland ondernemen met een Italiaanseh quintet, waarvan o. a. deel uit maakt de fort-ténor Ferrari. Het. quintet bevindt zich op het oogenblik te Lissabon en de heer De Hondt zal 13 Aug. c. k. te Brussel in de Vauxhall het eerste concert geven met medewerking van

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2