Uit den omtrek. bet orkest van het Theatre de la Monnaic. Daarna komen aan de beurt Ostende, Blanken bergh, Luik, Antwerpen. Spa, waar na in September do tournee in Holland aan vangt, o. a. te Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, enz. Standbeeld Adriaan van Bergen. Het standbeeld van Adriaan Van Bergen, den turfschipper van Breda, dat te Leur zal worden opgericht, zal op Don derdag 8 September worden onthuld. Over de •openingsplechtig heid aan den Nieuwen Maasmond, op 18 Augustus, wordt nader nog uit Den Haag gemeld De minister van waterstaat, enz. ter bij woning van deze plechtigheid ongeveer dui zend personen (500 heoren en 500 dames) uit- genoodigd, en waartoe zijn afgehuurd de drie fraaiste salon booten der reederij „Fop Smit en Co.," te Rotterdam, ill. de ,.W. F. Leemans", de „President Kruger" en de „President Steyn". Per extra-trein zullen de Koningin en de Prins, de ministers en verdere autoriteiten zich van 's Gravenhage uit naar Gorinchem begeven, alwaar de „W. F. Leemans'" ter ontvangst van het hoogc gczclscihap zal ge reed liggen. De „President Kruger" en de .President Steyn zullen van 's Hertogenbosch vertrek ken. 3 October te Leiden. In de jongst, gehouden vergadering der 3-Ootober- vereeniging is besloten dit jaar op den dag van het onzot een optocht te laten houden, die een beeld zal kunnen geven van de Leid- sclie nijverheid. Reeds 32 werkliedenvereeni- gingen hebben beloofd met hare banieren aan den optocht te zullen deelnemen en men is van een twaalftal versierde wagens verze kerd Een gedenkdag voor Sluis Te Sluis zal de 19. Augustus, de dag waarop vóór 300 jaren die gemeente en daarmede het land van Cadzand, onder het beleid van Prins Maurits, op de Spanjaarden werd ver overd en aan do zijde der Staatsoliën ge bracht, niet onopgemerkt voorbijgaan. De klok zal geluid wordende vlaggen zullen worden uitgestoken, terwijl het muziekgezel schap des avonds een uitvoering zal geven. De burgemeester toonde in de Raadsver gadering van de vorige week nog het docu ment, met de eigenhandig gestelde ondertee- keningeai van Prins Maurits, van de capi tulatie vau Sluis: Uitbreiding van 's Hertogen, bosch De heer 1'. Th. Stornebrink, archi tect-ingenieur te 's Hertogenbosch, heeft een vlugschrift uitgegeven, waarin hot denkbeeld wordt aangegeven en in bijzonderheden wordt uitgewerkt en in kaart gebracht tot uitbreiding dier gemeente met 15 H.A., 59 Aren bouwterrein, ten Noörcl-Oosten der stad ge lege u en begrensd door de rivier de Aa, en een te graven kanaal. Dit terrein wordt gerekend voor ongeveer 6500 personen huis vesting te kunnen bieden. De kosten van het plau, met inbegrip van aankoop en op hooging van gronden, rioleermg, bestrating, aanleg van plantsoenen, bruggen, enz. wor den door den heer Stornebrink op f 400.000 geraamd. Na aftrek van straten, pleinen, kerkterrein en beplantu%, acht de lieer S. voor den overblijvenden bouwgrond een prijs j van 4.50 per vierkante meter voldoende, om de te maken kosten te dekken, en in verband met dien prijs ontwierp hij plannen voor goedkoope arbeiderswoningen, die aan billijke elschen voldoen Deze woningen zijn in verschillende types genomen en zouden een huurwaarde hebben van f 2.10 tot f 1.10 per week. Ten einde bij een eventueelen brand het. gevaar tot een minimum te kunnen be perken, zal het Sanatorium Oranje-Nassau- Oord" een eigen waterleiding krijgen. De machineriën worden te dien eindo belangrijk uitgebreid. Een rusthuis voor zusters. Het bestuur van den Neder]Bond voor zie kenverpleging deelt het volgende mede: Een dame, die onbekend wenscht te blij ven, heeft aan den Bond een geheel gemeu- belcerde villa Bella Vista, te Oosterbeck, voor den tijd van 2$ jaar met completen in ventaris afgestaan, om die te doen dienen als rusthuis voor de zusters. Het hoofdbe stuur heeft zich gehaast dit gracieuse aan bod te aanvaarden, daar nu de wensch van zoovclen om een rusthuis van den Bond to lezitten, zoolang onbereikbaar geacht, voor iet. grijpen was. Er is plaats voor 6 zusters, die een verblijf >uiten, na herstel van ziekte, rust. na afrnnt- enden arbeid noodig hebbeu, of daar hare 'acantie wenschen door te brengen Door een en ander heeft het hoofdbestuur chter geldelijke verplichtingen op zich ge- lomen, daar naar matige berekening jaa.r- ijks een te kort van f 600 op de exploitatie- ckening te wachten is, na mogelijke bijdra gen uit Bondskas en kas van het Ondersteu- lingsfonds en een toezegging van f 400 edurende twee jaren van vriendelijke par- iculiere zijde. Binnen cenige dagen wordt iet Rusthuis geopend. Toegang hebben daar zusters, lecten van den Bond en bij wijze an overgangsmaatregel, tot 1 Januari 1906, «k verpleegsters niet-leden van den Bond te pensionsprijs bedraagt f 1 per dag. Een meteoor. Bij zwakken zuidoos- elijken wind en helderen sterrenhemel werd i Zutphen Donderdagavond ten elf uur tien inuten aan den noordelijken hemel een oote meteoor gezien. Zichtbaar wordende abij Oepheus, beschreef deze een boog van ugeveer vijftig graden in de richting van b Poolster en der beido hoofdsterren van et lichaam van den Grootcn Beer, in wier ngeving het verschijnsel op omstreeks vijf- en graden boven den horizon in verschei- ®e roodo en blauwe stukken uiteenspatte, ood vai kleur was de schijnbare grootte eer dan het dubbele van de ster der eerste oottc A returns, die een twintigtal graden >og boven den westelijken horizon stond wier glans door dien van den meteoor ruime mate word overtroffen. Het ver- cliijusel schoot met aanzienlijke snelheid langs den hemel, een vriji breedo vurige licht streep achterlatende, die ter hoogte van de Poolster gedurende oen dertigtal seconden zichtbaar bleef. (Zutph. Ct.) Luchtballon. Donderdag morgen dreef er van uit Enschedé gezien in 't Oos ten een groote luchtballon, welke zich ver wijderde in Noord-Westelijke richting. Daar hij niet hoog dreef, werd de veron derstelling gemaakt, dat de reizigers het plan koesterden om te dalen. Dit geschiedde dan ook in do weide van de weduwe Perik, ach ter de villa „De Welle'', te Lonneker. Het gezelschap bestond uit 4 personen, leden van een „Luftscliifffahrt-Verein Zij waren gisterenmorgen om 8| uur (M. E. T.) te Barmen opgestegen en daalden pl.m. half twee. De luchtschippcr heet luitenant Brugge- nian, van het 65e regiment infanterie te Keulen, die na behouden aankomst op de weide een fotographische opname van do vele daar aanwezigen deed De andere inzittenden waren, doctor Alex Meier, Paul Meckel en Johan Heinrich Mars man allen uit Elberfeld Tubantia. Woningtoestanden in Drenthe. Uit Drente wordt aan het „Soc. Week blad geschreven Hoewel de termiju, aan de gemeentebestu ren gesteld voor het indienen van bouwver ordeningen ingevolge art. 1 der Woningwet zijn einde nadert, wordt er met die indie- niug ter goedkeuring aan Gedep. Staten nog niet veel haast gemaakt en hebben van de 34 gemeentebesturen in Drente nog maar enkele hun bouwverordeningen vastgesteld en ingevoerd. De oorzaak daarvan is, dat men er tegen opziet maatregelen te nemen, die tot een verbeterde volkshuisvestig zul len leiden en het daarom op de lange baan tracht te schuiven. Immers: waar sommige gemeentebesturen handen vol werk hebben om te voorzien in de armenzorg, in het vo- rige jaar nog aanmerkelijk verhoogd door do geneeskundige verpleging van behoeftige armen in het Academische Ziekenhuis te Groningen, waarvoor een fcooger tarief werd gestald, daar wordt tegen een verhooging van gemeente-uitgaven voor het bouwen van kleine huisjes voor onvermogende gejainnen opgezien, en men talmt en draait en stelt uit zoolang men kan. In de Drentsche veon- cn heidestreken staan tal van hutten met plaggendaken en muren van veldzoden, met gcbiekkige lichtschepping en nog veel ge brekkiger slaapplaatsen, waarin de bevol king te dicht samenwoont en die in bijna geen enkel opzicht voldoen aan de hygiëni sche cisehen, van welke hutten of krotten de bewoners voor 't grootste deel zelf eigenaar zijn en die men alzoo door onbewoonbaar- verklaring van hun schamele haardsteden be roeven zalgeen wonder, dat doortastende maatregelen werden uitgesteld. En, al schijnt het nu voor velen te kost baar toch is er ook in dit opzicht wel verbetering te krijgen. Enkele voorbeelden zijn ons bekend, die een hier te volgen rich ting aanwijzen. Wanneer een werkmausgezin van elders komt en zich in de eene of andere streek, in d© venen b.v., wil vestigen, en er is geen woning beschikbaar, dan wordt maar in der haast een zeer primitieve woning opgetrok ken. want ruimte is er genoeg, zoodat een bouwterrein gemakkelijk verkrijgbaar is. Veldzoden en plaggen dienen daar voor muren en dak; men is met alles tevreden als er maar een verblijfplaats aanwezig en geld te verdienen is. Zulks gebeurt meestal in Mei, on do zomer is dan in aantocht. Komt de winterkoude, dan blijkt de wo ning onvoldoende. De tijd om deze nu nog in behoorlijken toestand te brengen, ;s dan voorbij, en ook de middelen ontbreken. Wordt nu het optrekken van zulke ver blijfplaatsen voor menschen niet meer toe gelaten, dan is de patroon, in dit geval de vervener, die in het voorjaar aan zoodanig arbeidersgezin behoefte had, wel verplicht voor goede huisvesting te zorgen, en hij stelt tegen een matigen huurprijs, te betalen in termijnen, die van het werkloon worden ingehouden, een betere woning beschikbaar, die vóór de aankomst van het geziu wordt gebouwd. Op het Ellertsveld zagen wij woningen, die op de eerste en op de tweede wijze zijn tot stand gekomen. De laatst bedoelde heb ben natuurlijk steenen muren en pannendak, maar er is tevens gezorgd voor een behoor lijke lichtschepping, er ligt- daarin houten bevloering 10 a 15 cM. boven den begauen grond, er zijn goede bedsteden, best sluiten de deuren, andere geriefelijkheden. Wie zulk een woning betrekt, gevoelt zich natuurlijk verplicht om in dc woning een behoorlijke mate van zindelijkheid in acht te nemen, meer dan hij die in zoo'n slechte, vochtige en tochtige hut met regenwater doorlatend dak woont. Daar de verblijfplaats van den mensoh alzoo invloed uitoefent op zi;n mo- reelen toestand, verdient ook daarom de laat ste handelwijze de voorkeur. De arbeider in zoo'n ellendige hut, die dag aan dag in bet- vrije veld werkt, verveelt zich, wanneer hij de Zondagen in de krotten moet doorbren gen, hij begeeft zich dan buiten do woning, hij zoekt zijn makkers, met wie hij dagelijks in het- veld werkt, en daar ook anderen een gelijk lot deelen, geeft zulks aanleiding om gezamenlijk de herberg te bezoeken. Zoo is do toestand hier ten opzichte van den woningbouw. Een verbod om maar overal allerlei krot ten op te slaan, zal er toe leiden, dat de werkgevers zich meer op den bouw van be hoorlijke arbeiderswoningen toeleggen, zoo als dat in de Eksloër en Valfchermondente Schoonoord cu elders reeds hier en daar is begonnen. Gemeentebesturen kunnen door een spoedige toepassing van de Woningwet, dat middel in de hand werken. Heteiland Schiermonnikoog. Van Schiermonnikoog wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Door den eigenaar van dit eiland, den Duitschon graaf Bernsdorff zijn nog pogin gen aangewend het badhuis difc seizoen open te stellen en aldus meer badgasten naar dit eiland te doen trekken. De graaf deed aan dr. Sdhiff te Munchen, tegen wien hij procedeert omtrent den verkoop, den voorslag dat dr. Schiff het badhuis zou oxploiteeron of de graaf. Dr. Schiff was daartoe niet genegen; hij wensch te de exploitatie voor gezamen lijke rekening, waarin do graaf niet wenscht te treden. Zoo komt er dus dit jaar van do opening -nietshet geheel gemeubileerde, groote hotel staat dus renteloos daar. De graaf had er blijkbaar op gerekend, dat dr. Soliiff wel een zijner voorstellen zou aannemen; al thans hij (de graal) liet het hotel reeds van buiten opknappen door bepleistering dor bui tenmuren, terwijl het badhuis buiten ia op geschilderd. Bij vonnis dor arrondissementsrechtbank te Leeuwarden werd dr. Schiff in het ongelijk gesteldin Mei j.l. werd het proces aanhangig gemaakt- bij het gerechtshof aldaar. Men ver wacht nog voor Nieuwjaar de uitspraak in liooger bei-oep. Een Duitschcr is op het eiland geweest; men wil om informaties in te win nen voor eone op te richten naamlooze ven nootschap, die dan het ei'and zou koopen en als bau laats exploiteeren. - Een mensclienleven. Voor do IlaagEche rechtbank verscheen gisteren een 72-jarig schoenmaker, die niet minder dan 28 jaren van zijn leven in de gevangenissen liad doorgebracht. Ditmaal hoorde hij weer een jaar gevange nisstraf tegen zich eischen wegens diefstal van een doos met borstrokken, te Delft ge pleegd. De verdediger pleitte met het oog op den lioogen leeftijd van zijn cliënt oplegging van een lichtere straf. Moiii schrijft uit sGravenhage Voor de rechtbank alhier stond gisteren terecht een 18-jarig jongmensch, beklaagd een door hem gehuurd rijwiel te hebben ver duisterd. De zaak had zich nogal zonderling toegedragen. Geldelijk voordeel had bek'l. cr niet bij gehad. Eerst was hij per rijwiel naar Amsterdam gegaan, van daar had hij zijn tocht- voorgezet naar Utrecht en vervolgens was hij tot in de buurt van Wezel gefietst. Even over de Duitsohe grens waren de fiets banden gesprongen en had beklaagde het rij wiel, als verder onbruikbaar, in een grasveld weggeworpen. Te voet daarop teruggekeerd in Nederland, meldde beklaagde zich bij de poli tie om van het voorgevallene kennis te geven. Het O. M. vorderde 4 maanden gevangenis straf Mej. mr. van Dorp, als verdedigster van beklaagde optredende, wees op de zonderlinge toedracht van deze zaak en vroeg, ook naar aanleiding van eene geneeskundige verkla ring, een deskundig onderzoek naar de gees telijke vermogens van beklaagde. Do rechtbank, na in raadkamer te zijn ge weest, deed dadelijk uitspraak. Het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd achtende, sprak de recht-bank beklaagde vrij van de aanklacht van verduistering en gelastte zijne onmiddellijke invrijheidisstelling. Gestraftenieuwsgierigheid Den 8. Juni j.l. eigende de 22-jarige klerk ter gemeente-secretarie van Sneek, Gerrit V. zich ea nbrief toe, afkomstig van het Offico van dr. C. S. Terris, postmerk Cleveland Ohio (N.-Amerika) en geadresseerd aan I. de Bruin, IJlsterkade te Sneek. Na den brief te hebben gelezen, verscheurd© hij dien. De zaak werd echter ontdekt. Het heette, dat alleen nieuwsgierigheid hem tot d© daad had ge dreven. De zaak werd in handen der justitie ge steld. Het gevolg was zijn veroordeeling tot een maand gevangenisstraf door de arr.-reohit- bank te Leeuwarden. Bij het opleggen der straf werd rekening gehouden, dat beklaagde uit zijn betrekking was ontslagen en 14 dagen voorloopige hechtenis had ondergaan. Diefstal uit brievenbus sen. Op aanwijzing van twee burgers 'S te Amsterdam door de politie een 29jarige vrouw aangehouden, die in het bezit werd bevonden van een pak brieven, waarvan zij de her komst niet kon opgeven. Vermoedelijk heeft men hier met een sluwe dievegge te doen, die brievenbussen tracht te lichten. Men heeft altlians gezien dat de vrouw aan het Sar- phaitipa-rk verschillende brievenbussen na keek. De kantonrechter heeft1 tien persoon die. zonder daartoe gerechtigd te zijn, het ridderkruis 4e klasse der Militaire Willems orde droog, veroordeeld tot f 5 boete. De eiscih was f 20. I n verband met den diefstal gepleegd bij den pandjeshouder Blom. in de K'cine Wittcuburgerstraat te Amsterdam, zijn er drie personen gearresteerd. Een dievenbende gevat. Het is aan de politie te Bloemendaal mogen geluk ken de hand te leggen op niet minder dan 15 verschillende personen, die het daar den laatstcn tijd buitengewoon onveilig maak ten. Op de meest brutale wijze hadden daar inbraken en diefstallen plaats, die thans voorloopig althans geëindigd zijn. Zoo worden twee echtparen opgespoord, die uit een koepel aan den Bloem endaal schen- weg gordijnen, een deken, en allerlei kleinig heden stalen. Kort daarop 3 jongens, die in de school te Bloemendaal waren geslopen en daar een offerbusje hadden opengebroken. De grootste bende bestond uit 8 jongens van 11 tot 13 jaar, allen uit Haarlem, die door inklimming zich schuldig maakten aan diefstallen van allerlei aard. - Waarschuwing. De officier van justitie te Heerenveen waarschuwt- voor een gezelschap personen, dat in twee woonwa gens het land doortrekkende en zich thans vermoedelijk in Overijsel of Gelderland op houdende, op listige wijze geld tracht te stelen door vermoedelijk in winkels, waar zij eerst iets koopen, geld te wisselen en naar muntstukken te vragen van een be paald soort, die zij tegen andere stukken ver zoeken te mogen inwisselen. Onder het zoe ken naar die geldstukkeu weten zij op be hendige wijze gild weg te nemen. Het go zeischap bestaat uit 3 -rouwen, die bij voor melde dieverijen uitsluitend optreden, drie mannen en een jongen en reist in 2 woon wagens, de een met groenen bak en van boven wit geverfd, bespannen met een don kerbruinen hit en wit paard, de andere ge heel groen, erg vervallen en verfloos, be spannen met een donkerbruinen hit. Een der vrouwen is zeer groot on gezet, gekleed met blauwe blouse met witte bloe men, donkeren rok, draagt groote bellen in de ooren en is van middelbaren leeftijd. I>e tweede is dik en tamelijk groot, gekleed met groene blouse met witte blokken, don keren rok en draagt een groote blinkende speld of broche en ziet er zeer oud uit. De derde is klein en geheel donker gekleed. Zij draagt groote oorbellen en is van middel baren leeftijd. Van de mannen dragen er 2 een ringbaard en 1 een knevel. Al d/ie per sonen zijn donker van voorkomen en van Oostersch of zuidelijk type. Poging tot moord. Een zekere Schutz, werkzaam op eene brikkenbakkerij te Lemiers, bracht Zondag den brikkenbak ker te Reuen, te Vaals werkzaam, een be zoek en viel R. gedurig lastig, en wierp hem ten laatste zelfs met steenen. R., het plagen moede, nam een revolver en loste een viertal schoten op S., waarvan een kogel dezen in het onderlijf trof, welke verwonding van ernstigen aard was. R. ziende, welk onheil hij had aangericht, zocht de vlucht, achterna gezet door eeuigo voorbijgangers, tot hij ten laatste in eeuen door eenen hoogen muur omgeven tuin te recht kwam. In een oogwenk zat hij boven op de muur, doch wegens de te groote hoogte waagde hij den sprong niet. De politie in middels ter plaatse nam hem gevangen, toen hij door den ingang van den tuin naar de Maastrichterlaan wilde vluchten. De getroffene is naar het hospitaal te Maastricht vervoerd, alwaar zijn toestand erg bedenkelijk gevonden werd. L. K Een driftige oude. Uit een tuin te Venlo werden door een 10-jarig jongetje eenige appels ontvreemd, waardoor do eige naar, een 78-jarig man, zich zoo driftig maak te, dat hij een schot op het kind loste en zijji geheele voorlijf vol hagel schoot. Door een geneesheer werden het kind 58 hagelkor rels uit huid en bovenlijf gehaald. Door de maréchaussee werd een onderzoek ingesteld, het vuurwapen iu beslag gonoanen on tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. Zware mishandeling. Naar het huis van bewaring te Midelburg is overge bracht een 30-iarig landbouwersknecht uit Groede, die een 19-jarig meisje, dat hare liefdesbetrekkingen met hem had afgebroken, des morgens 4 uur bij de hofstede, waar zijl diende, st-ond op te wachten, en, toen heti meisje de deur opendeed, haar, na eerst oen zakdoek in haar mond te hebben gestoken, zoodanig heeft mishandeld, dat dadelijk go neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Toen de landbouwer, die een verdacht geluid hoorde, naai- buiten kwam, sloeg de aanvaller op de vlucht. Kind ontvoerd. Uit Drachten (Fr.) schrijft men aan „Het Vad." „Een gehuwde schippersknecht, wiens vrouw en kinderen te Alkmaar wonen, heeft het tienjarig dochtertje van een hier lig gend turfschipper met rich gelokt en niet tegenstaande de ijverige pogingen der poli tie is het deze niet mogen gelukken een spoor van het vermiste kind te vinden. Men vreest hier zeer aan een ontvoering met misdadige bedoelingen te moeten denken. De ongerustheid der oude is is groot en de alge- meene verontwaardiging niet minder, nu 's avonds om elf urur de politie onverrichter zake is teruggekeerd. Verdronken bij 't zwemmen. Donderdagmiddag is in de rivier De Maas nabij het Prins Hendrik-Dok te Rotterdam, bij het zwemmen verdronken de 23-jarige ijzerwerker J. B. Een droevig ongeluk gescliied- de Donderdag in 't gehucht Baaider bij Har de nberg. De zoon van den polderwerker v. d. K. was in de Vecht aan het1 visschen. Zijn 16-jarige zuster was bij hem en wilde rich eens in het water verfrisseben. Plloteeling zonk ze weg in de diepte. Haar broeder wi'lde haar redden, doch het gehikte hem niet. Tegen den avond werd het lijk van het medsje op- gevisclit. Te water geraakt. Uit het Spaarne te Haarlem is het lijk van een twintigjarig meisje opgehaaldwaarschijnlijk is zij met. haar rijwiel te water gereden. Een 19-jarig© verversknecht is 'e Leeuwarden bij het zwemmen in de Greuns verdronken. Te Schiedam is een 12-jarige jongen mot- zwemmen in de Maas verdronken. Een matroos van het wachtschip te Wassenaar, die gisterenmiddag met eenige kameraden per sloep een zeiltochtje van Am sterdam naar Zaandam maakte, is bij hot zwommen in het kanaal bij het Kattegat verdronken. Stoomtramongeluk, De stoom tram die Donderdag uit Doesburg te Dieren aankwam, voerde een hevig gekwetste vrouw mede, die de onvoorzichtigheid had gehad bij don Ellekomsohen draai uit de in volle vaart zijnde t: m te springen. Het was ze kere vrouw J. uit Doesburg, die, vreezendc dat, de conducteur niet zou laten stoppen, van een der voorbalkons sprong. Ze kwam onder de stoomtram, zoodat haar rechter hand voor een groot deel werd vermorzeld en conige vingers werden afgereden. Ook aan haar hoofd kreeg zij ernstige verwondingen en vloeide het Moed «it haar mond, zoodat ze waarschijnlijk ook inwendige kneuzingen kreeg. Naar het ziekenhuis vervoerd, werd zij weldra bewusteloos. Ongeluk meteen motorfiets. Üc he r J. Rit, deurwaarder te Zaltbom- mel. reed Woensdag met zijn motorfiets te gen een met een paard besrinnen kar aan, tengevolge waarvan hij van zijne machine werd geslingerd. In bewusteloozen toestand mot een lievig bloedende buikwonde en ge kwetste handen werd hij een hotel binnen gedragen, waar een geneesheer het noodige verband legde. De toestand, hoewel ernstig, is niet levensgevaarlijk. De motor heeft zoor veel geleden. Kar, paard en de bestuurder ondervonden geen letsel. Door de warmte is tc Leerdam cc- 69-jarig man, die die had gedaan als drager bij een lijkstoet, op den terugweg plot seling overleden. Doodgevallen. Gisterenmorgen viel in bet perceel Prinsengracht 831, te Am sterdam. de dienstbode uit een raam van de 4e verdieping. Zij kwam op de binnenplaats terecht. Naar het gasthuis gebracht, bleek zij bij aankomst reeds te zijn overleden. Ongeluk bij den arbeid. Gis terenmorgen is aan de patroonfaibriek aau de Hembrug te Zaandam een ring uit een pers gevlogen, tengevolge waarvan den werk man A. B. de borstkas zoo ernstig werd ver wond, dat hij per brancard naar zijn woning te Zaandam moest worden vervoerd. Brand toEindhovon. Omstreeks een uur gister acht werd te E' nd Roven braud ontdekt in de oudo looierij van den heer Schellek ens, thans ingericht gedeeltelijk tot beigplaats van klokken en wekkers en ge deeltelijk tot bergplaats van olie en kruide- niersartiketen. Het gebouw brandde geheel uit. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. Bij een brand op de hofstede van den landbouwer T. onder Ede, verbrandde de schuur totaal, waarbij drie vette varken© en 100 kippen liet loven lieten. Ook een groote mijt hout ging in vlammen op. Door de totale afwezigheid van water kon absofluub niets tot bestrijding van het vuur worden gedaan. Onweer. Tijdens een kort, doch he vig onweder, dat zich gisterenavond boven Dommelen ontlastte, is de hofstede van N. W. door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Twee paarden werden eveneens door het hemelvuur gedood. Te Gasteren bij Eindhoven is door het in slaan van den bliksem de boerderij van J. de Vroeg in brand geraakt en geheel afge brand. Herten in dc i riesche bos- schen. Uit Donkerbroek schrijft men aan do Leeuw Ct. Af en tóe is er in dit blad gemeld, dat in de bossehen van Ooststellingwerf het aan tal herten van jaar tot jaar vermeerdert en dat de dieren rich successievelijk aan der menschen bijzijn gewennen, getuige de kalm te van deze anders zoo schuchtere beesten, waarmede zij fietsrijders en voetgangers langs rich laten passeeren, wanneer de ber men hun terrein zijn om zich te voeden of to verpoozen. Dezer dagen vertroefde er een, in den tuin van den timmerman D. Posthunna alhier, dat ook niet eerder aanstalten, maakte om te ver trekken, dan toen het bemerkte, dat het er om te doen was, om op zeer vertrouwelijkeu en intiemen omgang, zijne bijzondere gaven en eigenaardigheden tor nadere kennismaking van onze nieuwsgierige dorpelingen te bren gen. Gaat dit zoo voort, en het verbod om deze dieren te schieten, geeft er alle hoop op dan zal er den een of anderen tijd nog wel eens een exemplaar de schuur of bergplaats van een onzer oud-Saksische boerenhofsteden binnen treden. Ditmaal zette het hert koers naar het noorden, waar het zeer zeker in de bossehen van Bakkeveen of Duorswoude ook wel zijn gezelschap zal vinden. aOp den' 24en Juli 1.1. hield het Tand heelkundig genootschap zij|ne 70ste vergade ring te Utrecht, onder voorzitterschap van dr. C. van der Hoeven te 's Gravenhage. Na afhandeling der gewone huishoudelijke werkzaamheden, werd medegedeeld dat de heer J. E. Grevers te Amsterdam door Z.Ex. den minister benoemd is tot regeeriugsafge- vaardigde voor het Tandheelkundig congres te St. Louis (U. S. A.) Naar aanleiding daar van werd voorgesteld den heer Grevers ook als afgevaardigde van liet N. T. G. te be noemen, hetgeen bij acclamatie geschiedde Besloten werd om de uitgave van school platen voor tandheelkundig onderricht, die worden uitgegeven vanwege de Rotterdam- aoho Tandheelkundige vereeniging, finantieel te steunen in combinatie ir.et de Nederland- scho Tandmecsters-vereeniging. Namens de permanente onderwijs- en exa- nii-n-vraagsthk-commissie werd door den heer Witthaus (Rotterdam) een voorloopig verslag uitgebracht over do wijze waarop het theo retisch tandheelkundig examen zal moeten worden ingericht. Dit verslag zal uitgebreid cu gedrukt worden en den leden ter bcoor deeling worden voorgelegd. Alsdan zal na be spreking een officieel voorstel op nader tc bepalen wijze aan de regeering worden toe gezonden. De heer L. Frank, Rotterdam, bracht ver slag uit als afgevaardigde naar het congre voor schoolhygiënc, te Neurenberg gehouden waaruit het nut van het congies bleek, al ook dat de zending van een tandheelkundig afgevaardigde succes he^ft. gehad. Do heer Witthaus. Rotterdam, deelde den leden zijne inzichten merle omtrent het aan teekenen van de behandeling der patiënten in de privaat praktijk. 'Spr. heeft daarvoor een geheel nieuv systeem uitgedeeld, wat echter, zooals uit cl discussie bleek, en daarna ook door Spr. wet toegegeven, nog niet voor alge meen e invc ring vatbaar werd geoordeeld. Nog werden eenige minder belangrijke be sprekingen gehouden en wetenschappelijk niededeelingen gedaan en als slot der vergr d.ring uitgemaakt om het 25-jarig bestaa van het Genootschap te hei-denken doe vergaderingen en feestelijkheden opeenVri dagavond. Zaterdag en Zondag, vermoodelij'. 14. 15 en 16 October. Voor inlichtingen omtrent list- Gcnocl schap vervoeg» men rich aan het adres va deu secretaris P. J. J. Cocbergh, Nobelstra.v 24bis Utrecht. Internationale f entoonet» llinn van voeding •middelen, aenotmiddelen en kookkunst. Omtrent de internationale tentoo stelling, het volgend jaar te Utrecht te he den, kan nog het volgende worden medeg deeltl

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3