KOLONIËN. BINNENLAND. I operatio voelbaar kan worden. Zij geeft ech ter ook opheldering over het doel van de landing van Japansche troepen bij dit punt, waarvan melding is gemaakt-. Dit bericht I hield in, dat deze troepen in snelle :.iarschen sou de u worden gedirigeerd naar Liaojang. Dat is echter waarschijnlijk niet juist. Do troepen bij Inkon worden «aan den westelij- ken oever van d© Liao ontscheept, en heb ben ongetwijfeld tot taak, de verbinding van Inkou met den Chinecschen spoorweg af te snijden, het- bruggehoofd op dezen oever aan te tasten en hierdoor de inneming van de stad aan den oostelijken oever te ondersteu nen. Wanneer de ontscheepte troepen moch ten stuiten op eene Russische afdoe ling van eenige sterkte, dan zouden zich hier gevech ten ontwikkelen op een gebied, dat geheel afgezonderd ligt van het hoofdtooneel der opcratiën. Uit Liaojang wordt aan de Russj geseind „liet zuider leger verzoekt dringend geen weeldegeschonken. zooals eau de cologne, glacé handschoenen en dergelijkeu te zon den. Het is zeer onaangenaam, zulke ge schenken te krijgen als de nood zoo groot is en er aan het allernoodigste gebrek is Dc soldaten moeten over rotsachtige bergen met kapotte laarzen klimmen, waarbij de meesten in plaats van laarzen slechts zolen hebben, die met touw onder den naakten voet gebonden zijn De officieren hadden vroeger ook onder don laarzen nood te lij den. maar nu hebben gelukkig de officiers vereenigingen te Moskou en te Peteraburg raad geschaftde soldaten echter krijgen daar niets van. Het is ook heel noodig wat te doen om de uitrusting van de soldaten lichter te maken. Onae zware laarzen zijai bi» het beklimmen van de bergen ondrage lijk.- Uit Londen wordt aan de Voseische Ztg. bericht, dat er sprake van is, dat er over eenstemming verkregen is tusschen Enge land en Rusland over de opcratiën van de Russische vrijwillige vloot De Engclsche regeering zou toestemmen, dat- eene oorlog voerende staat bevoegd is schepen, die do vlag voeren van een onzijdigen staat, te on derzoeken. Daarentegen verbindt de Rus sische regeering zich, dat in ieder geval, waarin op het aangehouden schip geen con trabande ontdekt wordt dit zal werden ver gund de reis onverwijld voort, te zetten. De eigenlijke strijdvraag, de staat van de schepen der vrijwillige vloot, zou hierdoor niet opgelost worden. Volgens de Daily Maal hoeft de Jap-m acho regeering Woensdag voor twrntdg mil- lioen soliailastbdl jetton uitgegeven, betaal baar op 15 December as. Hot. heet dat dit geld niet voor den oorlog, maar voor dc loopende uitgaven bestemd is. De zaak van de door de Russen in don grond geboorde Duitsche stoomboot The» is bijzonder ingewikkeld. Het is gebleken dat do Thee tweemaal gecharterd is, d. w. z. dait zij ma hot eersto contract bij. een nieuwe overeenkomst weer in andere humden is over gegaan. Buitendien schijnt de lading noch van Amerikaanschc noch van Engelsehe her komst to zijn geweest, maar Japanseh eigen dom. Zij bestond slechte voor oen klein doel uit viscli. de rest. waren dwarsleggcrs voor spoorwegen. Londen, 8 Aug. In antwoord op vragen betreffende het geval van de Malacca, her haalde minister Balfour in het lagerhuis zijne vorige verklaring daaromtrent. Hij voegde er aan toe, dat Engeland feitelijk ten volle de goeisdht© voldoening heeft ge kregen, en zeide „Ik heb er volstrekt geen spijt van, dat wij aan de Russische regee ring zijn tegemoet gekomen, die van haar kant geen oopractisoh voorsteel deed." Met nadruk wees hij er op, dat dit gewal geheel nieuw was. Het doel. dat do Britsche re geering zich had gesteld, was te voorkomen dat dit nieuwe incident een omvang aou krij gen, die zou hebben geleid tot eene zeer geepannen verhouding tusschen twee rijken, welke gemakkelijk tot ernstiger gevolgen aanleiding had kunnen geven. Op eene vraag betreffende do Knight Commander antwoordde de minister, dat er geen twijfel aan kon zijn, dat de Russische officieren het schip alleen hebben doen zin ken, op grond dat liet zoo uiterst moeilijk was het naar een haven te brengen en dat zij van oordeel waren, dat het schip contra bande aan boord had. De heer Balfour ver klaarde verder: „Wij zijn dc meening toegedaan, dat deze omstandigheden, om 't even of zij juist zijn of niet, het in den grond boren van een onzijdig schip niet recht vaardigen. (Toe juichingen) Wij hebben hoegenaamd niets van ons standpunt in deze zaak prijsgege ven." {Toejuichingen). Allerlei vDe Persïden. In de nachten tus schen den 8en cn den 13en Augustus plegen meer dan gewoonlijk vallende sterren aan het hemelgewelf te worden waargenomen. Zij koinen uit de richting van het sterrenbeeld Perseus eu worden daarom Perseiden ge noemd. Deze vallende sterren zijn merkwaar dig. omdat zij ziah in eenzelfde baan om de zon bewegen als de in het jaar 1862 ont dekte komeet. Zeer dikwijls plegen deoc meteoren udet op te treden, ofschoon men er tijdingen over heeft, die tot 900 jaar terug gaan. Evenals andere jaren, vestigen wij thans ook de aandacht van amateur-.istronomen op dceen „sterrenregen". vDe „Fridjof"het 9chip tot ontzetting van de Ziegler-expeditie is Zaterdagnacht van Vardo weder uitgevaren, koers zettende naar. Frauz-J «ephsland. vEen hotel met oen „morgue". Een hotel dat met verkwistende weelde zal worden ingericht en eenige zeer eigenaardi ge nieuwigheden zal aanbieden, zal te Wash ington worden gebouwd. Hot zal duizend luxueus ingerichte klunen» bevatten, eon prachtige bibliotheek met 25000 banden, Turksohe- en zwembaden en oen ruimen win tertuin mot palmenkaa. Naast het hotel zal een klein maar praotisch ingericht ziekenhuis werden gezet, dienende tot behandeling van ziekten en plotselinge ongevallen, en hierbij behoort ookeene morgue met koelka- n»ers, waar lijken van personen die in het hotel sterven, zoo buig kunnen bewaard wor den. l)e bouwkosten van dit hotel zullen f 28,800,000 bedragen. vDe strijd tusschen de bouwonderne mer en 30.000- georgasiseerde werklieden te New-York is opnieuw ontbrand. Alle werk zaamheden, ook aan de onderaardsche spoor, worden met stilstand bedreigd. vTe Madrid hebben Vrijdag standjes plaats gehad tu^ehtn tolbeambten eu een vrachtrijder, voor wicn het publiek partij trok tot herstel van de orde moesten sol daten te hulp geroepen worden. Verscheidene mcnschen zijn door steenworpen en sabelhou wen gekwetst-. Vitriooldrama. Een 28-jarig koet sier heeft Vrijdagmiddag op den boulevard do Belleville te Parijs, in een aanval van jaloerscliheid vitriool geworpen op eene jonge vrouw, met welke hij roods twee jaar kennis had. Do ongelukkige is zoo lievig verbrand, dat haar toestand hopeloos is. Daarenboven zijn drie voorbijgangers insgelijks getroffen en ernstig verbrand. vHet stadje Graupen aan de zuidelijke helling van het Eragebergte, veel bezocht door pleizierreizigers om het nabijgelegen Roseu- burg, do Wilhelmshohe en het Mückentürm- ohen, is voor de helft afgebrand. Er zijn meer dan 50 huizen verbrand, en cenige per sonen zijn bij de ramp omgekomen of zwaar gekwetst vDe machine en drie rijtuigen van den sneltrein in Denver zijn Zon dag avond; door do brug gevallen, dio door een plotseling opgekomen vloed was venzwakt. Een van de rijtuigen is eene mijl benedenwaarts in de rivier gevonden, de beide «anderen zijn nog niet gevonden. Men gelooft-, dat er omstreeks 125 mcn schen levens verloren zijn gegaan. vTrouwe soldatenliefde. De ..Staatsburger Zeitung" vertelt het volgende: Gedurende de laatste keizermanoeuvres, was t© Merseburg bij arme lieden een sergeant- majoor ingekwartierd, die op de beeldschoon© dochter des huizes verliefd raakte. Hij deed haar een huwelijksaanzoek, dat hij ook na de manoeuvres schriftelijk herhaalde. Het meisje wees het echter af omdat het... van te geringe herkomst was! De sergeant-majoor stierf spoedig daarop; zijn laatste wen sob was echter dat zijn erfdeel aan het bewuste meisje zou komen. Deze ontving kort. daar na het bericht dat zo 24,000 Mark kon ko men afhalen. vPasquino, de oude Rcmieinsche spotter, voor wiens bijtende en altijd tref fende satire kardinalen nodh pausen veilig waren, is door den jongsten twist van de Curie met de Fransohe republiek uit zijn langen slaap gewekt en heeft- 's nachts den Quanten een geschenk gedaan, dat op de Zoven heuvelen een schaterend gelach lieeft verwekt. In den morgen van den lsten Aug. zoo meldt men aan de Köln. Ztg. be- vondkui zich op de deuren van de kerken van Rome aanplakbiljetten van de „Rano- sechia" van het pauselijke wapen voorzien, die precies leken op de inviti sagri of dergelijke kerkelijke afkondigingen. De vromen, die naar de vroegmis gingen, ble ven staan en lazen eerbiedig bij bekendma king van den kardinaal „Fiasooni", pause lijk minister van oorlog, waarin stond„In gevolge het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Va- tiicaan. worden alle weerbare mannen, die tusschen 1821 en 1848 geboren zijn, te wa pen geroepengeen wapen uitgezonderd. De minister van oorlog behoudt zich het recht voor ook de tot de stedelijke militie be- hoorende mannen, in den volksmond „cao- cialepri" en „zampdtti" genoemd, te requi- reeren Aan generaal De Chare tie is aoo luidt het aan het slot van de publicatie opgedragen het dappere corps der pauselijke zouaven opnieuw te organiseeren." OOST-INDIÈ. De correspondent van de N. R. Cfc. te Batavia seinde gisteren; „Bij een welgeslaagde overrompeling van Toekoe Keumangan iu Tado door (kapitein) Heidens is de luitenant der maréchaussee Van der Zee gesneuveld." Do N. R. Ct. teekent hierbij aan (Toekoe Keumangan is de aanlegger der klewang-aanvallen in het Seunagansche, waar van de patrouille Tolhuijs en Campioni het slachtoffer werd en waarbij laatstgenoemde sneuvelde. Tado ligt op de westkust van At- jeh, in de onderaf deeling Meulabah. Kapitein Heidens is do schoonzoon van Van Heutsz De gesneuvelde luitenant Van der Zee was eerst kort bii de maréchaussee. Hij werd in 1875 geboren, en in Augustus 1897 tot 2e luitenant aangesteld. Hij was een zoon van den bekenden oud-burgemeester van Ensche dé. die zelf wegens op Atjeh bekomen zware verwonding als luitenant werd afgekeurd. Reeds eenige weken geleden trok het de aandacht van bet- in lands,*h bestuur te Djocja, schrijft het „B. Ndat oen hadji, met name Abdoel Djalil, zich «aanhangers trachtte te verschaffen, met wolko hij gere- geldo bijeenkomsten hield en waarbij inefc grooten ijver gedongen en gebeden werd. Men vreesde voor minder goede bedoe lingen, daar de hadji bij zijn volgelingen het godsdienstig leven in hooge mate wist op to wekken en langzamerhand bleek dan ook, dat hij hun voorbereidde op een grooten heiligen oorlog, dio de geloovigen tot eer on aanzien moest voeren Men had echter niet voldoende bewijzen om hem gevangen te kun nen nemen en kon niet- anders doen dan de handelingen van den ltadji nagaan. Do politie hield hem voortdurend in het oog en thans zijn voldoende redenen om den man als go- vaarlijk voor de rust en orde in verzekerde bewaring te nemen. Hedenmorgen. 2 Juni, werd liij opgepakt en naar het politiekan toor gebracht, waar hein een en ander ge vraagd werd; hij antwoordde echter alleen met hidden en het prevelen van gebeden, terwijl hij telkens den grond kuste Hadji Abdoel Djalil woonde bij dc Dano- redjan, dus in bet centrum van de stadhij is nog jong en heeft een ander type dan de inlander uit de Vorstenlanden. Behalve door zijn fanatisme, zal zijn uiterlijk hem zeker ook overwicht op zijn volgelingen hebben gegeven. Men heeft hem in de gevangenis gebracht en hij zal waarsehijnlijk wel naar elders gezonden worden, terwijl zijn aanhan gers hun droomen van grootheid voorloopig mogen laten varen. Abdoel Djalil s collega, de jonge inlander te Poendong, zal vermoedelijk geen zware straf krijgen, men was een weinig te vlug met de arrestatie en de bewijzen zijn to vaag. Alleen voor het uitoefenen van geneeskun dige praktijk, waartoe hij niet bevoegd was. kan men hem straffen zijn heilige medicijn zal hemzelf dus slecht bekomen. Angst van opgezetenen der onderneming Poendong moet oorz«aak zijn, dat de politie zoo snel handelde en men den juisten tijd niet kon afwachten, wanneer de aanstaande sultan, neen, do „waanzinnige", zijn droom tot wer kelijkheid zou trachten te maken. Hij droom de namelijk in zekeren nacht dat te Djocja een groot© oorlog moest komen en dat hij dan aanvoerder zou zijn van do strijders; de overwinning was verzekerd, daar Allah hem te gelijk een medicijn zond, die hij zijn vol gelingen moest toedienen om hen onkwets baar te maken, benevens een ring en een kris, die de macht hadden hem de overwin ning te bezorgen. Toen hij ontwaakte, wa ren deze heilige voorwerpen present eu be dacht Goes Djalegang ziah niet lang om een begin te maken met de toebereidselen. Hij trad op als wonderdokter en genas met de medicijn en den machtigen ring een paar zieke kinderen, en nu was het geloof iu zijn toekomstige grootheid in zijn omgeving ge vestigd. Do Staatscourant van Dinsdag 9 Aug. 1904 bevat de volgende Kon. besluiten ter belooning van officieren, onderofficie ren van het leger iu Ned.-Indië, is: lo alsnog ter zake van hun gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het le halfjaar 1903 a. benoemd tot ridder 4e klasse M. W. O. de Europeesche sergeants van het korps ma rechaussee G. A. C. Belling en de Amboinee- sche marechaussees A. Koloai en F. Tendean, de eerstgenoemde sedert bevorderd tot kor poraal j, T. b. beptravenljat bij afzonderlijke dagor 'er zoo in lntefe tik, in Nederland eervol zullen worden vSNfeeld de Europeesche sergeant van het korps marechaussee Th. Fischer; 2o. tea- zake van hun gedrag bij de voor melde krijgsverrichtingen gedurende het 2e halfjaar 1903; a. benoemd tot ridder 4e klasse M. NV. O. de le luitenant der infanterie L. B. van Staden ten Brink, de Amboineesche ser geanten van het corps maréchaussée W. Kariintii, M. Runter en J. Rembet, de Am boineesche maréchaussees P. Anger a pan, D. Hallatu, S. Lewakabessy, L. Pesireron, D. Liwowoaie en D Ffetes; de inlandsche marechaussee Kasau en de inlandsche fuse liers Awang en Abdoel Madjid, de laatstge noemde sedert bvorderd tot korporaal b. begiftigd met de eeresabel met het gebruikelijke opschrift de le luitenants van het corps marechaussee K. J. C. Reijuen en A. Darlang; c. benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau de le luitenant der infanterie L. van Buuren; d. bepaald dat ter zake van de voormelde krijgsverrichtingen L.j afzonderlijke dagor den zoo in Indië a!s in Nederland eervol zul len worden vermeld de kapitein J. La Gordt Dillie, de le luitenant J. F. E. ten Klooster, en de 2e luitenant L. Dersjant, sedert bevor derd tot le luitenant, allien van het korps marechaussee de 1ste luitenant der artillerie O. L. Bre wer; de sergeanten van het korps mare chaussee K. E. van der Steen en J. E. Booghde sergeant F. C. Marks en de korporaal F. Ketting, beiden van de infan terie bepaald dat ter zake van hun gedrag tij dens de krijgsverrichtingen te Pniok Tjalioe (Borneo) in 1902 bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland eervol zullen worden vermeld, de geniesoldaat W. Edel Bloedt en de fuselier E. E. G. Kruisboog, beiden van het leger in Ned. Indië. Gisterenmorgen te kwart over negen kwamen twee automolfcóelen voor aan den in- gaaig van het paleis Soestdijik. De erfprinses Van Wied, die eenige dagen daar gelogeerd had, vertrok met dit nieuwste vervoermid del weer naar Scheveningcm De koninklijke familie deed haar uitgeleide. De Koningin- Moeder vergezelde daarna de kleine prinses jes von Erbach, die in een ezelwagen langs dem gewonen weg reden. De meeste voorbij gangers herkenden do Vorstin niet. Tegelijkertijd maakten d© Koningin en Prins Hendrik een wandelrit je te paard- Ondanks het vroege uur waren toch velen getuigen van deze ongewone bedrijvigheid. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins worden a. s. Donderdag weder van Soestdijk op het Loo terug verwacht. Men meldt uit 's Graveland aan de N. Grt.: „Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden bracht hier Zondagmiddag, ver gezeld van jhr. Van Suchtelen, eon langdu rig bezoek op de buitenplaats Boekestein van mevrouw douair. Hooft Gr«aafland, geb. De- del, moeder van Hoogstdcszclfs adjudant. De Prins, die in civiel was, bestuurde zelf het tweespan." De Hertogin Mario Antoinette van Mecklenburg wordt vermoedelijk a. s. Vrij dag op het Loo verwacht^ teneinde eenigen tijd logeergast te zijn van H. M. en Z. K. H. H. K II. de Erfprinses von Wied zal waar schijnlijk een bezoek op het Loo brengen. Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant In het thans vastgestelde programma voor dc feestelijkheden bij gelegenheid van het a.s. bezoek, aan 's Hertogenbosch te brengen door H. M. de Koningin en haren Gemaal, is nu definitief opgenomen de ai- gemeene huldebetooging der Bossche bevol king, vertegenwoordigd door zooveel moge lijk .alle vereenigingen, clubs, sociëteiten, ge zelschappen, enz. aldaar bestaande. Die vereenigingen worden daarom door de hiertoe benoemde feestcommissie uit- den gemeenteraad nogmaals uitgenood igd om, voor zoover zij het nog niet doden, zich op te geven tot deelneming aan die bctooging. Deze zal geschieden oi> Vrijdag 19 Augus tus. des avonds in den vorm van c. n langen liehtstoet, gevormd door alle leden der ver eenigingen, onder leiding van hun bestuur, allen voorzien van lichtende ballons aan stokjes. De stoot wordt geopend en begeleid door muziek en fakkeldragers. Hij zal zich, na elders te zijn opgesteld, langs den Hoogen Steenweg naar het Stad huis begeven, waar H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins alsdaai op de raadzaal den stoet zullen zien aankomen en langs trekken. Do clubs kunnen, zoo gewenscht, deelnemen in tenue, met onderscheadings- teekeuon en vaandels, terwijl elke vereeni- ging zal kenbaar zijn door een «aan haar hoofd gedragen chassinct of transparant, dat aan twee zijden duidelijk den naam der verceniging- vermeldt. De stoet zal dn zijn volle lengte langs het Koninklijk Echtpaar défileercn, en daar na dooT een aantal daartoe benoemde orde commissarissen, verder worden geleid en ontbonden. Do deelnemende vereenigingen zullen, voor zoover zij alsdan niet verhinderd zijn, ook bij den intocht van H. M. en den Prins langs don weg met vaandels en insignes wor den opgesteld, terwijl overleg zal worden gepleegd om de bestuurders der vereenigin gen ook nog op andere wijze aan een hulde- bewijs te deen deelnemen. Tot heden boden zich 30 vereenigingen niet ruim 1700 deelnemers aan. Wij kunnen mecdeelen, zegt dc Prov. Nbr. Ct., dat het bezoek aan de R. K. Kweekschool voor meisjes „Mariënburg," aan het kathedraal van Sint Jan en aam de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap duw het Koninklijke Echtpaar zal plaats hebben in evengenoemde volgorde, in den voormid dag van Vrijdag 19 dezer. Daarna zal ten 1H uur aan het gouver nementsgebouw de aubade worden gebracht door de harmonieën en de gilden onder lei ding va.n s Hertogenbosch Belang." Vervolgens heeft de rijtoer door omlig gende gemeenten plaats, zooals bereids is aangekondigd en daarna zullen de Hooge Gasten het Concours Hippique bijwonen. De ovatie der leerlingen van de Muziek school, met anderen versterkt, onder leiding van den heer F J van der Heijden en met begeleiding van het muziekkorps der dienst doende schutterij, zal kunnen plaats heb ben Zaterdagmorgen vóór het vertrek van H. M., op het voorplein van het Gouver nement. Behalve van H. M. de Koningin heeft mevrouw E. Eloff een schrijven van rouwbe klag ontvangen van H. M. do Koningin- Moedor. Het schrijven was onderteekend door den grootmeester van H. M. de Koningin-Moeder, jhr. S. M. S. de Rauitz, en luidde als volgt: Gevolg gevende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, heb ik do eer, UwEdelgeboren Harer Majesteit's oprechte deelneming te betuigen bij het overlijden van uw Vader, den Hoogedelgestrengen heer S. J P. Kruger. Met leedwezen ontving Hare Majesteit de kennisgeving betreffende het door U en Uwe betrekkingen geleden groot verlies, en Hare Majesteit draagt mij op, U de verzekering te geven dat Hare Majesteit de nagedachtenis zal in eere houden van den ontslapen Staats president, wiens leven en werken door Hare Majesteit met belangstelling werden gevolgd, en die op hoogen leeftijd zoo zwaar heeft moeten lijden met het land en het volk, dat hij naar zijn beste krachten heeft gediend. De St.-Ct. no. 185 bevat de wet van 11 Juni 1904, tot bekrachtiging van den on- derhandschen verkoop van een stuk voormar ligen vestinggrond t© Bergen op Zoom aan de r.-k. parochie van O. L. Vrouwe Hemel vaart te Bergen op Zoom. In een bijvoegsel tot de Staatscourant no. 185 behoorende wordt een overzicht op genomen van de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland, over Mei 1904. bewerkt door het Centraal Bureau voor de statistiek. Als candidaten voor de Prov. Staten van Limburg, vacature mr. Rogout, worden genoemd de heeren Ernest Regout, J. Klij- nen en Scliaepkens, zoon. Een aantal kiezers te Holten 6telden den heer D. Vincent, watergraaf van het waterschap de Schipbeek, candidaat voor de Provinciale Staten in het district- Markeloo. Haagsche raad. De gemeente raad van 's Gravenhage benoemde in zijn gisteren gehouden zitting de lieeren dr. A. J. Barnouw .en A. Haringx tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal, geschiedenis en aardrijkskunde en tot. leeraar in de Franscbe taal van het gymnasium, beiden voor den cursus 1904/05. De Haagsche wethouder, dr. Mouton, neemt zoodanig in beterschap toe, dat hij in do helft van September, wanneer het herstel blijft aanhouden, zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. Do terugkeer vaneen Ridder. Het Hbld schrijft nader: „Reeds Aonidag avond 5 uur kwam het stoomschip „Oranje", van de Maatschappij „Nederland" te IJmuiden binnen. De ser geant der infanterie G. Smits, ridder dor Militaire Willemsorde 4e klasse, werd daar met het terugkeerendo detachement op do gewone hartelijke wijze verwelkomd door den heer G. P Wijnmalen, commissaris van af monstering We hebben gemeld, dat ridder Smits den linkerpink miste, tengevolge eener verwonding op 24 Februari 11. Het bleek dat hij niet alleen den pink maar den geheelen voorarm heeft ingeboet; aan de wonde kwam nl. koud vuur en dientengevolge is de go- heele arm tot aan den elleboog afgezet moe ten worden. Door een oponthoud met het schutten kon de „Oranje" ras om 7 uur vertrekken, zoodat het stoomschip eerst, tegen 10 uur 's avonds aan de Handelskade alhier aankwam. Het muziekcorps van liet 7e regiment was wel uitgenoodigd om de ontvangst van den rid der luister --J te zetten, maar het moest we gens verowtenissen elders afwezig zijn. Wat jammer was. Veel werd echter goedgemaakt doordat de lieer K. F. A. van de Wall, kolo nel, olaatseliik commandant, niettegenstaan de het lat© uur, wederom tegenwoordig was om tien ridder op zijn bekende hartelijke wijze toe te spreken. Waar dc muziek van het 7e regiment her haaldelijk verhinderd blokt. te zijn, zou het, gezien toewijding van kapitein Wijnma len tot dergelijke plechtige ontvangsten, mis schien aanbeveling verdienen als hij :n den vervolgt? de muziek der artillerie uitnoodig- de ten einde plechtigheden «als deze op te luisteren Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, is bepaald, dat de bij Kon bed uit van 29 Juli j.l. uo. 27, benoemde botervisiteur D. W. Becker- man, met ingang van 8 dezer, zal werkzaam zijn in den dionstkring omvattende a. het gedeelte der provincie Zuidhcdland, gelegen ten zuiden van de Lek, de Nieuwe Maas cn den Nieuwen Waterweg, met inbe grip van de gedeelten der gemeenten Rotter dam en 's Gravenzande, ten noorden van de Grens gelegen b. de eilanden Schouwen en Dnivelaud en dat- hij zijne standplaats zal hebben te Rotterdam. Weldra wordt verwacht de in uitzicht gestelde versterking van 't personeel bij de Rijksverzekeringsbank. Een verdienstel ij k zende ling. De heer J. H. Meerwaldt zal op Za terdag 13 Augustus a.s. zijn 25-jarig jubileum vieren als zending1-leeraar in de Bataklan- den. Eerst was de heer Meerwaldt onderwij zer alhier; vervolgens werd hij te Barmen tot zendeling opgeleid. 7 Augustus 1S79 aanvaardde hij den dienst, aanvankelijk te Siboga, een paar jaar later te Pansoer-na- Pitoe, in het sohoone landschap Silindoeng. Daar ontwikkelde hij een zeer groote werk kracht. Door innigen omgang met de be volking diep ingedrongen in taal, zeden en gebruiken, wist hij aanknoopingspunten te ontdekken, om ontwikkeling en beschaving te brengen in een oord, waar weinig jaren te voren het kanibalismo nog heersohte. Hij werd de ziel v^n de kweekschool tot opleiding van inlandsche onderwijzers en hulppredikers en bewerkte o.a. de beste Ne derlandsche methoden in het Bataksch, die tlians in alle scholen van het geheel chris telijk Silindoeng gebruikt worden. Aan alle scholen zijn onderwijzers, door hem opge leid en gewend te werken met de nieuwst© leermiddelen. Als gevolg van zijn streven werd mede ten zuiden van het Tobameer een industrie- of ambachtsschool opgericht. Naast al deze omvattende werkzaamhe den nam hij getrouw zijn plichten waar als prediker en hoofd der gemeente, waarin hij ook Werkzaam was als vrederechter en ge neeskundige. Zijn onderzoekingen op het gobied van land- cn volkenkunde zijn neergelegd in verschillende geschriften cn artikelen. Het gedeelte van dr. De Hollander's werk over Indië, dat betrekking had op de Bataklan- den, is door hem op verzoek van het Gou vernement geheel opnieuw bewerkt en af zonderlijk gedrukt ter Landsdrukkerij, ter wijl een bewerking der Bataksche spraak kunst: grammatica, woordenlijst eu oor spronkelijke volksverhalen, thans met steun van de Nederlandsche regeering ter perse is. Zijn antwoord op een prijsvraag over de sirih, vanwege het Kol. Museum te Haar lem uitgeschreven, werd dezer dagen met zilver bekroond. De heer Meerwaldt is na herstel eener zware ziekte, die een gevaarlijke operatie noodzakelijk maakte, gereed het Moederland weer t© verlaten en een geheel nieuwen werkkring te aanvaarden. Hij is thans te Utredht woonachtig. (Hbd.) Herman Tedrlinck, de Vlaamsche proza schrijver en dichiter, zal in October een reeks voordrachten in ons land komen houden. O. H. Ct. De heer Willy Martens, secretaris van het comité voor de afd. schoone kunsten voor Holland op de Wereldtentoonstelling te St. Louis, vertrekt 13 dezer per „Potsdam" van Rotterdam, ten einde deel te nemen aan de den 1. September a.s. te beginnen werkzaam heden cler Internationale Jury, en zulks met de heeren mr. Hubert Vos en mr. William H. Howe te New-York, daartoe door den regeeningsoommissaris van genoemde af dee ling aangewezen. De heer Marcel Mijin van het Ne- derlaudsoh Tooneel zal 15 dezer liet sana torium Oranje Nassau's Oord kunnen ver laten. Zijn verblijf in die richting leverde de beste resultaten op. Bij de familie Ter Maat te Arnhem is bericht ontvangen, dat hun zoon, priester missionaris, 25 jaar oud, in de binnenlanden van Afrika vermoord is geworden. Te Tilburg is Zondag het monument van wijlen den burgemeester Jansen, in le ven lidi der Tweede Kamer der Sta ten-Ge neraal, onthuld. Het monument, iu den vorm van een drinkfontein, is een geschenk der Tilburgsche burgerij als hul debetoon aan den ontslapen burgemeester, aan wicn Tilburg zooveel verplicht is. Zaal voor de „Nachtwacht". Door den waarnemeruien architect der Rijks- in use urn gebouwen is, namens den Staat der Nederlanden, tot B. en W. liet verzoek ge richt aan de Zuidzijide van het Rijks museum een zaal te mogen uitbouwen, be stemd voor plaatsing van Rembrandt'» „Nachtwacht-' Hierdoor zal het gedeelte van den openbaren weg, gelegen in het vei- lengde van het thans reeds door het Mu seum overbouwde gedeelte van den openba ren weg, eveneens worden ©verbouwd. B. eu W. stellen den Raad voor, onder «enige in de voordracht genoemde voorwaai den, het verzoek in t© willigen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2