4o. de wenschelijkhcii uit te spreken, dat èn de provincie Mozambique èn de kolonie Natal worden gebracht onder liet ressort van het consulaat-generaal in Transvaal. De Nederlandsche Banketbakkers-be dienden. Bond heeft tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waar in hij verzoekt voor het banketbakkersbe drijf de gelijkstelling van de Christelijke feestdagen met den Zondag niet door te voeren en dat het recht tot het verlecneu van uitzonderingen op de bepalingen omtrent de Zondagsrust won. gegeven, hetzij aan den burgemeester, hetzij indien dit met het stelsel der wet in strijd mocht worden geacht aan don in artikel 301 van hot Ontwerp bedoelden ambtenaar. Vereeniging «oor de belangen des boekhandels. Onder leiding van den heer P. A. M. Boele van Hensbroek vergaderde Dinsdag en Woensdag te Amsterdam de „Ver. t. b. v. d. belangen des boekhandels". De voorzitter bracht, hulde aan de nagedachtenis van de hh. P. Noordhoff en C. Schillemans, die bij hun leven zoovele jaren sieraden waren van hun vak en ijverige leden dezer vereeniging. Het jaarverslag vermeldt, dat het leden tal 556 bedraagt, tegen 545 het vorige jaar. Het bestelhuis dei- vereeniging zag| haar aantal committenten klimmen met 376 en derhalve gebracht v.p 1446. De zendingen brachten f 11,473 op, het batig saldo van dit bedrijf is f 3883. De nieuwe inrichting beeft gekost f 8853, van dit bedrag is f 2000 afgeschrevenzoo voortgaande zal in weinige jaren het geheele bedrag zijn afgeschreven. Het Pensioen-Spaarfonds voor bedienden heeft thans een kapitaal van f 1826, het ledental klom van 18 tot 80, die f 593 per jaar storten. Besloten werd dit fonds nog één jaar te doen voortbestaan. In liet reglement is nl. een bepaling, dat het fonds kan opgeheven worden indien het na een tweejarig bestaan niet minstens 100 deelnemers telt. Tot bestuursleden in de plaats van de af tredende en nietherkiesbare leden P. A. M. Boele van Hensbroek en W. H. D. Tjeenk Willink werden gekozen de heeren W. P. v. Stockum Jr. en W. de Haan. Tot algemee- nen penningmeester werd herkozen de heer A. de Lange. Goedgekeurd werd een voorstel va.n het bestuur tot het benoemen eener commissie met opdracht 1. na te gaaa in hoeverre de belangen der leden bij de voorgestelde tariefwet zijn be- trokken 2. naar aanleiding der resultaten van dit onderzoek in overleg te treden met bet be stuur over de vraag of het wenschelijk is te dezer zake een adres te richten tot de Tweede Kamer. D© oommissie werd samengesteld uit de heeren A. de Jager, K. Groesbeek en J. L. W. Seyffardt. Besloten werd met 63 tegen 37 stemmen een boekhouder aan te stellen voor de ge heele boekhouding. Twee leden werden afgevaardigd naar het Taal- en Letterkundig Congres te Deven ter. Met 66 tegen 33 stemmen werd besloten de aanverwante vakken in de vereeniging op te nemen. Als zoodanig worden beschouwd drukkers, papierhandelaren, grossiers in kantoor-artikelen en drukkerij-materiaal en boekbinders. De heeren Van Druteu c.s., door de com missie tot reglementsherziening benoemd om bepalingen te ontwerpen ten einde het on gemotiveerd geven van kortingen aan bet publiek tegen te gaan, hadden bij art 12 een amendement van de volgende strekking voorgesteld„De leden verbinden zich om boekwerken, tijdschriften en land- en zee kaarten niet beneden de door de uitgevers vastgesteld eti in het Nieuwsblad bekend ge maakte particuliere prijzen aan het publiek te verkoopen en op deze prijzen geen rabat te geven aan particulieren, onder welken vorm ook. Voor contante betaling, waaron der ook gerekend wordt betaling op drie maanden door bibliotheken en leesgezelschap pen, mag ten hoogste 5 pet. voor rente-ver goeding worden verleend. Biji levering recht streeks, ingevolge aanbesteding of overeen komst, aan het rijk, gemeenten of particu liere inrichtingen van onderwijs, mag ten hoogste 10 pet. korting worden toegestaan op buitenlandsche boeken enz., wanneer deze op nominale waarde geleverd worden, ten hoogste o pet. korting. „De boete kan bedragen van f 50f 250. D?a overtreder kan voorts het gebruik van het bestelhuis en van het Nieuwsblad wor den o' tzegd." Het principe van dit voorstel werd aange nomen met 94 tegen 8 stemmen. De uitwer king der détails werd aan de commissi© over gelaten die zoo mogelijk rekening nl hou den met ingediende amendementen. In de Woensdag gehouden vergadering werd, nadat de heer Vincent Loosjes was benoemd tot provinciaal correspondent van Noord-Holland, werd de rcglementsherzio- ning hervat. Goedgekeurd werd een amendt.-Utrecht strekkende dat bestuursleden geen bezoldi ging van de vereeniging genieten cf contrac tanten der vereeniging kunnen zijn. Besloten werd voorts, jaarlijks in Juli te Amsterdam te vergaderen. Het geheele reglement werd aangenomen met 50 tegen 6 stemmen, en met groote meerderheid van stemmen dat op het ver tal ingsrecht. Bij de behandeling van het reglement voor het bestelhuis, trok de heer Fortuyn zijn amendement in om een meesterknecht over de werklieden te stellen. Een tweede amendement van den heer Fortuyn, om de arbeidsregeling en het loon der werklieden bij afzonderlijk reglement te regelen door commissarissen, den directeur geboord, werd aangenomen met 30 tegen 20 stemmen, omdat men 't. billijk achtte hierbij ook den werkman te hooren. Ook dit reglement werd goedgekeurd. In verband met aanneming van het reglement voor het bestelhuis werd medegedeeld, dat de commissarissen zich twee leden zullen as9umecren. De heer L. J. Veen werd benoemd tot pen ningmeester van bet ondersteuningsfonds Het reglement van het pensioensfonds voor beambten en werklieden werd goedgekeurd, eveneens het reglement voor het Nieuwsblad van den Boekhandel en het reglement voor het beheer van onroerende goederen. Bij de vaststelling van het reglement voor de bibliotheek werd op voorstel van het cor respondentschap Zuid-Holland besloten een instructie vast te stellen voor den bibliothe caris. Daarna werd de vergadering gesloten. Nog dient aangestipt, dat bij do behande ling van het reglement voor het vertalings- recht verworpen werd een amendement- Friesland, om het vertalingsrccht 3 jaar, in plaats van 5 jaar to doen duren, en aange nomen een amendement-Amsterdam, waarbij zij, die in strij met de gesteld© regelen op het vertalingsrecht conoureerenden uitgaven in boekvorm publicecrcn, van de bediening door hel bestelhuis zijn uitgesloten. Ook wordt hun het abonnement op, zoowel als het adverteeren in het Nieuwsblad ontzegd. De vakbeweging en het mili tairisme. Gelijk mem weet wordt thans te Amsterdam het internationale congres ge houden van de t ran sport-arbeiders. Gisteren zijn daar enkele zaken behandeld en beslui ten genomen, die wij om de algemeene strek king even willen vermelden, daarbij, gebruik makende van het verslag, zooals dat voor komt in het Handelsblad Behandeld werd het door „Holland" aan de orde gestelde vraagpuntafschaffing van het militarisme. „Holland" stelde een reso lutie, waarin o. a. wordt uitgesproken, dat het militarisme in zijn onderscheidene vor men een fatalen invloed heeft op de naties, nationaal zoowel als internationaal, en dat 't leger slechts een instrument is in handen van de regeerende klasse tot onderdrukking der arbeidende klasse. De heer Paul Müller (DuitschJand) ver klaarde zich namens de Duitsche gedelegeer den tegen deze resolutie. De Duitsche afge vaardigden zullen tegen deze motie stemmen als ze niet wordt teruggenomen. Zij] verbaas den zich over de indiening daarvan, waar van Hollandsche zijde gisteren steun onthouden werd aan een motie, waarin eenige wettelijke maatregelen werden gevraagd, die zeer in het dadelijke belang der transportarbeiders wa ren, omdat dit aan politiek doen was, terwijl de Hollanders nu zelf een vraagstuk ter sprake brengen, dat van het hoogste poli tieke belang is te achten, en dat niet hier thuis behoort, maai- op het Internationaal Socialistisch Congres. Spreker protesteert met nadruk er tegen, dat men in dit con gres anarchistische tendenzen wil leggen. De heer Lindley (Zweden) zeide op het zelfde standpunt te staan als de vorige spre ker. „Frankrijk", „Italië" en „België" ver klaarden zich vóór de Hollandsche motie, die aangenomen werd met 8 tegen 7 stem men. De Duitsche, Oosteurijksche en Zweed- sche afgevaardigden stemden tegen. Vooraf was behandeld de eveneens door „Holland' aan de orde gestelde vraag: „op welke wijze af te wenden zijn de nadeelen, ontstaan door de invoering van zulke machi nes, welke den arbeider dadelijk overbodig maken". Verschillende gedelegeerden bestreden de mogelijkheid, dat de vakvereeniging in dit opzioht met vrucht werkzaam kan zijn. Zoo verklaarde o. a. de heer .Lindley (Zweden), dat in Zweden ieder vakvereenigingsman, be halve van zijn vakvereeniging, lid is van de politieke partij, d. w. z. van de sociaal-demo cratische partij. Het brengen van de machi nes uit de handen van het georganiseerde kapitaal in handen der gemeenschap is niet het werk der vakvereeniging, maar van de politieke partij. Spr. zag hier te lande uit schepen graan lossen, waarbij de arbeiders langs smalle laddertjes de zakken naar bo ven droegen. Dat er hier niet machinaal wordt gewerkt, komt omdat men de werk krachten nog zoo goedkoop kan krijgen. De heer Ben Tillett deelde mede, dat men in Engeland tien jaren geleden tegen zijn zin 25,000 uitgaf, om de machines te be strijden het heeft echter niet. gebaat. (Zoo ziet men, dat wat men ook beweert, de vakvereenigingen alles behaJve „neutraal" zijn). De minister van binnenlandsche zaken biengt ter algemeene kennis, dat voor bezoe kers van het Rijksmuseum te Amsterdam, aldaar verkrijgbaar zijn gesteld exemplaren van den geïllustreerden catalogus der schil derijen, miniaturen, pastels, omlijste teeke- uingen, enz. in het Rijksmuseum te Amster dam, tegen den prijs van één gulden per exemplaar. Uit Leiden meldt men, dat. thans door het Rijk ook gelden zijn toegestaan voor tie herstelling van dk> bovenzalen van het. Rijks- Museurn van Oud-heden, zoodat daarmede kan begonnen worden, zoodra de eerste ver dieping gereed is. Daaraan worde thans druk gewerkt. Het echtpaar Coïni. Mevr. CoïniFrancisca en de heer Jacq. Coini, die geruimen tijd als zangeres en regisseur aai de Hollandsche opera waren verbonden, ver lieten Zaterdag met de „Postdam" Nederland om een tournée door do Vereenigde t'taten te maken. De heer Coïni is voorloopig voor den manager, die een concert-tournee orga niseerde, de impresario zijner eebtgenoote, en zal later regisseur orden als men opera's gaat geven. De tournée zal beginnen te San Francisco, vanwaar mevr. Coini geboortig is. Begin Ja nuari hoopte men mede te werken in Opera's in de '„Metropolitan Opera-House' te New- York, waar mevr. Coïni zal optreden in Lu cie", „Hamle"'. „Faust" en „Rigoletto". (Hbld.) Overvloed van toonecl- schrijvers. Als een liewijs van de groote liefhebberij, welke er thans voor de drama tische kunst schijnt te bestaan, kunnen wij mededeelen, dat de heer Louis Bouwmees ter door bekende en nog geheel onbekende schrijvers niet minder dan 46 tooneelwor- ken ter beoordeeling zijn aangel >dcn om te worden opgevoerd in dit seizoen. Daar onder zijn 12 z.g. Ghettortukkcn. Na lezing werd ge:n enkel door den heer Bouwmeester een' opvoering waardig ge keurd. Belangrijk handschrift. Men schrijft aan de N. II- Ct. De Koninklijke Bibliotheek te Berlijn heeft dezer dagen een handschrift range- kocht, dat vooral voor Nederland van be lang is. Het is een klein boekje, op perka ment. geschreven, uit, de 15o eeuw, en be vat, behalve verschillende mystieke werkjes van anderen, de complete Nederlandsche vertaling van de Zeven Boetpsalmen en de Litanie van Alle Heiligen van Geert Groote, waarvan er slechts eenige door W. Moll, in de werken der Kon. Academie van We tenschappen, 1880, werden uitgegevenbo vendien een tractaat of een briefPrologus in een der epistelen, blijkens het daarach ter volgend vers, ook van Geert Groote, vu waarvan tot heden een Dietsche vertaling volstrekt onbekend was. terwijl van den La- tij,nschen tekst waarschijnlijk geen hand schrift in Nederland bewaard wordt. Concours hippique. Men scli rijft uit 's Grave nih age Alles voorspelt dat de hippische feesten in liet Park „Zorgvliet" van 30 Augustus3 September in Den Haag weder schitterend zullen zijn. De gebouwen zijn bijna gereed er is stalling op het terrein gemaakt voor 120 paarden, bijna alle standplaatsen zijn reeds voor de geheele week besproken. De renbaan is door dagelijkscih sproeien n v- stekenden toestand en zal wederom met bloembedden en sierlijke hindernissen in een tuin hei-schapen worden. De nummers voor handelspaarden zoo wel aangespannen al6 aan de hand be loven bijzonder belangrijk te worden, daar do grootste Nederlandsdhe handelaren hier in met vele buitenlandsche met hunne beste paarden zullen mededingenuit ons land werden reeds door de heeren Mulder te 's Gravenhage, Beker te Brammen, Pauwen te West-Pannerden, Bolt en d© Dresseer- school te Groningen belangrijke inschrijvin gen ingezonden. De voornaamste handelaren uit 't buitenland zijn uitgenoodigd door het bestuur dit ooncrxirs te bezoeken en zeer velen hebben hun bezoek reeds aangekon- Behalve de eereprijs en groote zilveren medailless uitgeloofd door Z. K. II. den prins der Nederlanden, werden ook nog 2 groote zilveren medailles door H. M. de Koningin- Moeder beschikbaar gesteld, terwijl nog meer dere ©ereprijzen in uitzicht zdjin. Het bestuur zou het zeer op prijs stellen, wanneer door particulieren of vereenigingeu nog gelden werden uitgeloofd, zoodat in de klassen, waarin zeer groote inschrijvingen rijn te verwachten (zooals o. m. de handels- paarden aan de hand) nog meer prijzen zou- iden kunnen worden uitgeloofd. Het bestuur hoopt, dat de vroege oogst een zeer groot aantal fokkers de gelegenheid zal verschaffen met hunne familiën over te (komen. Wie de manieren en de schitterende gan- gen der hackneys wil bewonderen, kan hier de beste exemplaren uit Engeland en uit ons land zien, niet alleen zuivere hackneys, raaar ook kruisingsproducten in loeder land gebo ren, waarvan o. a. ©en span van den keer !W. Beker te Brummen en eene bruine mer rie van den heer Lamers te Elden gerust 'kunnen wedijveren met de volbloed hack neys. Hoogstwaarschijnlijk zal de heer Be ker ook nog enkele Hannoversöke rijpaarden tentoonstellen. Mej. Ella Ross zal ditmaal zelfs inet 4 zwarte hackneys overkomen en die in de nummers een- en tweespannen (voor de koets) voorrijden. De heer Heaton, de grootste Engelsche 'handelaar in hackney's, heeft eveneens de inschrijving van eenige tentoonstellings- haokneys toegezegd de heer Anton Juroens te Oss aal o. m. zijne nieuwe hackneys- le prijswinners dit jaar te Riclunoud, voor het eerst uitbrengende heer Abr. van Hoboken zijn vierspan bonte hackneys, enz. enz Daar de badplaats Sdheveningen nog in 'het volle seizoen is, kunnen er dit jaar ook zeer veie vreemdelingen verwacht worden. De abonnementsprijzen voor de 5 dagen rijn f 10 voor een heer, f 5 voor eene dame op de niet gereserveerdo, resp. f 15 eti f 10 op de gereserveerde tribune. Het renpark, aangelegd iin heb park, verschilt in omvang niet veel van den ring verleden jaar in het Malieveld. Van do tribunes, die het terrein cirkel vormig omsluiten, heeft men een bekoorlijk gezicht op het- oploopond gebocxmte van Zorgvliet. Daarentegen is het buiten-terrein een gras veld. veel kleiner, maar decc ruimte is vol doende, omdat er slechts behoefte is aan stalling voor 120 paarden. Het. logies voor de viervoeters kou daardoor veel luchtiger en breeder ingericht worden. Op het terrein aal zich voorts bevinden een overdekte staanplaats voor rijtuigen, een buffet met restaurant en een muziektent voor de arkesten der cavalerie en veldartil- lerie. En het bezwaar van de eenigszins van uit het centrum der stad verwijderde ligging van het wedstrijdterrein zal vermoedelijk tegen de o,peuing van het paardenfeest voorzien zijn door de in gebruik stelling van de in aanleg zijnde paardentram van af de Laan van Meerdervoort tot voorbij den ingang tot het tentoonstellingsterrein Do secretaris van het concours hippdque, de heer A. van Ho-boken van Hoedekens- kerke is, evenals verleden jaar, ook thans weder met de regeling belast en vervangt thans ook tijdelijk den voorzitter, die onge steld is, in rijn functie. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bij voege Is der Staatscourant. No. 189 opgenomen prijscou rant voor de aangifte gedurende het 3de kwartaal 1904, van de waarde der daarin vermelde goederen, ter berekening van bet in- en uitvoerrecht in het tolgcbied van Nederlandsch-Indië te heffen. De minister van Waterstaat, Harnte» en NijverheidI Gezien artikel 7, eerste lid. sub Illb, van liet reglement voor de machinisten-examens 1904 (Staatsblad no. 21); Heeft goedgevonden te bepalen dat als inrichtingen ter oplei ding van machinisten, waarvan het. eind diploma aanspraak geeft om te worden toe gelaten tot het examen ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen, door hem worden be schouwd' 1. de Kweekschool voor machinisten te Amsterdam 2. de inrichting tot opleiding van ma rine-machinisten te Hellevoetsluis 3. de Zeevaartschool te Terschelling, op leiding van stuurlieden en machinisten ter koopvaardij, mits bii het bedoelde eind diploma wordt overgelegd het. bewijs van twee jaar werktijd als smid, bankwerker, draaier, ketelmalcer of machincstelier, waar van ten minste één jaar in eene machine fabriek aan den bouw of de herstelling van stoommachines en ketels; 4. die ambachtsscholen in Nederland of in de Nederlandsche koloniën, waar ook on derwijs in stoom werktuigkun de gegeven wordt, mits bij het bedoelde einddiploma wordt overgelegd het bewijs van ten minste één jaar werktijd als smid, bankwerker, draaier, ketelmaker of machinesteller in eene machinefabriek aan den bouw of de herstel ling van stoommachines en ketels. Voor hen die belangstellen in Z u i d-A f r i k a. De lieer O. Kamerlingh Onnes, hoofdredacteur van het „Alg. Ned. Exportblad", gaat in die qualiteit. en als di recteur van de Ned. Maatschappij tot hand having van stamverwante belangen in Zuid- Afrika, begin September a.s. eene reis makou naar Kaapstad, Pretoria, Joiiaiinesourg, enz Hij noodigt Nederlandsche industrieele en zakenfirma's, die vooraf een onlvhma e ver hunne particuliere belangen in Ziud Af"!ka mochten wenschen, uit, daarvan uiterlijk v.Vr 20 dezer opgave te doen, adresO Kamer lingh Onnes, Prins Hendrikkade 69 Am sterdam. De heer Onnes blijft in zijn blad de stich ting van ambachtsscholen in Zt Afrika dcor Nederlandsch initiatief sterk aanbevelen en wanhoopt niet de daarvoor nog noodige f 25.000 bijeen te brengen Nederland en Perzië. De voor zitter-directeur van de Vereeniging tot be vordering van den Nederlandschen export, schrijft ons liet volgende „Iu de maand September van het vorige jaar werd in de dagbladen een uittreksel opgenomen van een door Hr. Ms. minister president te Teheran tot mij goricht sahrij- ven nopens den handelstoestand in Perzië. Het bevatte eene waarsdhuwing tegen het aanknoopen van verbindingen met Perzië aan welker gegrondheid ik toen meende nieit te mogen twijfelen. Na studio evenwel van verschillende bui tenlandsche rapporten, speciaal op Perriè betrekking hebbende, ben ik tot de overtui- ging gekomen, dat bot bewuste beriaht van den heer Knobel met d i e waarde heeft, welke men hetzelve aillidkt zou toekennen uit consideratie voor den persoon en de po sitie van den schrijver. De heer Knobel giaat te ver in zijne zwaar tillende beschouwingen, en liet moge hier, zonder sakroom, openlijk erkend worden, dat vele zijner vrienden daarover zeer teleurge steld rijn en buitendien in de uitgave zijner „Perzische Schetsen" eene handeling zien, onvereenigbaar met de belangen van Hr. Ms. dienst en gëheel in 9trijd met de beginselen van diplomatieke convenance. Perrië biedt voor Nederland en zijne ko loniën nog een ruim arbeidsrveldde heer Knobel heeft dit overigens zelf toegegeven, getuige de volgende citaten uit een zijner vroegere geschriften „Maar indien dit alles waar is (vermeer derde Russische invloed), dan late de onder nemingsgeest in West-Europa zich ook niet afschrikken, om in Perzië handelsverbindin gen aan te knoopen, „omdat men tegen Rus land toch niet kan opwerken". En verder „Middelerwijl valt er ook voor andere na tiën in Perzië veel op het. vreedzame gebied van den handel te verwerven, en onder deze behoort ook Nederland, dat reeds vóór lion- derden jaren handelsbetrekkingen met Per zië had, ecno plaats .a te namen." Eerst dan, wanneer de Regeering er toe zal besluiten eene wijziging te brengen in dezen, voor het, prestige van ons laud' zoo treurigen staat van zaken, zal het particu lier initiatief onb-Jcmmerd kunnen mede werken tot herstel van den NederlandsChen invloed in Perzië De Regeering verandere den post te Tehe ran in een zuiver diplomatieken, en belaste een consu'air ambtenaar, tevens kanselier der legatie, met de waarneming der handels- en scheepvaartbelangien. Immers» Teheran heeft ais „post-e d'observation" wel degelijk groot belang met. het oog op onze bezittin gen in Oost-Indië. Trouwens eene veiteg'-nwoordiging in dien geest zou beschouwd mogen worden als eene daad van hoffelijkheid tegenover het Perzi- soho gouv:rnemonl, dat hier te lande een buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister heeft geaccrediteerd." Aan de diakonie dor Nod. Herv. ge meente te Oterlcek (N.-H is door wijlen den heer A. Bakker, een som vermaakt van f 4000. vrij van rechten en kosten, en aan de Ned. Herv. diaconie te Est door wijlen den lieer P. H. den Ouden, een perceel bouw land te Opijnen, ter vermoedelijke waarde van f4000. Een belooning. Bij den burge meester van Ameland is bericht ontvangen, dat do koning van Zweden en Noorwegen een belooning heeft toegekend aan de bemanning van de reddingboot te Hollum voor betoonden moed en menschlievendheid op 6 December 1902 bij het redden van de op varenden van het Zweedsche schoenerschip Elisabeth. Aan de roeiers werd ieder f 15, aan den bootsman f 20 toegewezen. Hbld. Loodvergiftiging, aldus meldt de Tel.: Hoe gevaarlijk looden pompbuizen kun nen zijn, bleek dezer dagen. Voor veertien dagen werd hoe" S. te Musselkanaal riek. hevige maagkramp, braking, gebrek aan eet lust, enz. Genezen zijnde, vertoonde deze ziekte zich in 't. laatst der vorige week weder. Nu kwam de geneesheer op de gedachte dat het pompwater wel vergiftigd kon rijji. De beide kinderen, die evenals dc vader nogal gebruik van pompwater mankten, kregen eveneeus deze ongesteldheid, de vrouw eni de meid bleven gezond, de eerste gebruikte weinig uit de pomp, de laatste haalde uit een naburige nut water. Bij onderzoek bleek het water door lood- roest ongeschikt voor drinkwater te zijn. Helaas is het ndet bij ongesteldheid alleen geblevenhet jongste kind van de heer S. is gisteren aan de gevolgen overleden. Nu op zoo droevige wijze blijkt, dat. loo den pompbuizen althans onder bepaalde omstandigheden, een wezenlijk gevaar kunnen opleveren, laten velen te Mussel- kanaal hun pompbuizen scheikundig onder zooken en blijkt het in vele gevallen, dat de aanwezigheid van loodverbinddngen duide lijk kan worden aangetoond. Typhus. Wegens het voor corncn van typhusgevallen in de voorstad van Deventer zijn van gemeentewege vers?i'. Die putten, die drinkwater aan de bewoners in die wijk leveren, afgekeurd, en zal nu van harentwege den bewoners drinkwater verschaft worden. Bij publicatie waarsclhuwt de burgemeester togen het gebruiken van ongekookt water of van ongewasschen of onrijp ooft. Stakende sigarenmakers te Hilversum. De stakende sigarenma kers van de fabriek der firma van Oenen en Manssen. reeds ontslagen, gaan voorts met posten. Zaterdag avond is oen werkman van dc fabriek door een staker mishandeld, waar van bij de politie aangifte is gedaan. Alle plaatseu op do fabriek zijn nog niet. bezet. De nieuw aangekomen werklieden blijven met hun familie nacht en dag in de fabriek. Sic transit gloria mund'l Te Haarlem is op. eigen aangifte failliet verklaard de heer J. Sdhuiteinvoer der, weleer August de Domme van Carré, die nu een café had. De terugkomst van den veroordeelde. Gisteren morgen om kwartier voor tienen is A. C. Wessels, de secretaris van den Nedcrlandschen Scheeps- en Bootwerkersbond, ontslagen uit de straf- gevangenen aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam, waar hij wegens opruiing drie maanden was opgesloten. Een lange stoet van rijtuigen met vrien den en bekenden en een groote menigte bootwerkers wachtten hem buiten op en verwelkomden hem met luide kreten van sympathie. Tevens werden hem „namens het strijdende proletariaat" bloemen aange boden. Daarna nam hij met zijne vrouw ou kinderen plaats in het voorste rijtuig en werd langs een omweg naar het gebouw „Plancius" gereden. In „Plancdus" werd Wessels in den overvollen tuin ontvamgen met den zang van „Bootwerkers Mannen koor," en vervolgens toegesproken namens de commissie van ontvangst, door den Bondsvoorzitter Kat. door Jan van Zutphen namens den Alg. Ned. Diamantbewerkers- hpnd, door Spiekman en door Pothuis na- mens den Amsterdamschen Bestuurdersbond. Ook voerden nog het woord de Zweed Lindley, voorzitter van het. pas geëindigd internationale congres van transportarbei ders, en de Engelsehman Ben Tillett, de secretaris van de Internationale federatie. Wessels dankte blijkbaar zeer bewo gen voor al deze blijken vam aanhanke lijkheid. 's Avonds had er een groote meeting plaats, waarin verschillende buitenlandsche vakmannen het woord voerden. Wessels gaat voor rekening der bootwer kers met zijn "-eriu twee weken naar buiten. De moord te Haarlemmer meer. Klaas Blonk, zoolang verdacht als schuldig aan den moord in de Haarlemmer meer is Zaterdag in vrijheid gesteld. Een medewerker van de Opr. Haarl. Ct. is naar de woning van Blonk s ouders in de Colenso6fcraat te Haarlem, die dlaar een wa ter- en vuurnering drijven gegaan, en doet het volgende verhaal ,,'s Middags tegen twee uur had Blonk het Huis van bewaring verlaten en, toen wij het hui& in dc Colensostraat binnentraden, was hij dus nog maar korten tijd thuis. De moe der, die ons opendeed, snikte. Ze was nog geheel onder den indruk van het wederzien van haar zoon, in wiens onschuld rij, evenals do andere huisgenooten, vast gelooft. De vader ontving ons op oen juist niet vriende lijke manier. „Die krauten", zei hij, „den cenen keer weten ze dit te vertellen en don anderen keer dat." Toch had hij er niets op tegen dat wij binnenkwamen om met zijn zoou een woordje te spreken Klaas had rich op zijn oud plaatsje aan 't hoekje van do tafel weer neergezet' en was bezig met bij zondere graagte- een boterham met kaas naar binnen te werken. Zijn zuster vertelde ons dat hij 't „daar'' niet te breed had gehad, dat dit z'u derde boterham was en hij van te voren zich te goed had gedaan aan een flink bord pap. Onder 't eten vertelde ivlaas ons dat bij „het verhaal" al zoo vaak aan „de -heeren" had gedaan, dat hij niet van plan was om nog eens to doeu. Dit nam niet weg dat wij van hem tc hooren kregen wat wij wenschteu te weten. Hij vertelde n.l. dat hij „zoo'n drieste" niet is, en dat hij daarom, toen hij 's morgens de twee mannen zag komen, direct maar aan don naai was gegaan, 't Was niet waar, dat hij eerst geprobot-rd zou hebben bij Van Zon aiarm te maken. Neen, toen hij dc twee mannen zag, is hij over 't slootje ge sprongen, bij Van Zon het erf overgegaan, om op die manier vlu£ r bij Zuidgoest to kun nen komen. In zijn verbouwereerdheid was zijn cenigo gedachte naar Suidgeest. dien hij kende, Ie loopen en dezen met het geval in kennis te stellen. (De redactie der Opr. Haarl. Ct. kan verklaren, op grond van door haar ter plaatse ingesteld onderzoek, dat de weg naar Suidgeest's woning over 'terf van Van Zon werkelijk veel nader is dan do gewono weg langs het pad van het klaverland naar den weg.)

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3