1°. 56. 3 Jaargang. Zaterdag 27 Augustus 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. Over Kunstnaaldwerk. DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Pejr.,8 iqaanden voor Amersfoortƒ1.35. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN f„ Ml. 0.15. Van 1—5 regéla Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. w» Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen"tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van do ingezetenen, dat de Raad. dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag den 30. Augustus aanstaande, des namid dags te ure. •Amersfoort, den 25. Augustus 1904. De Burgemeester voornoemd, WTJUTIEltö. Burgemeester eni Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat de ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad in hot 3e kiesdistrict ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de ontslagname van den heer H. J. Croockewit, wegens vertrek naar elders, door hen is bepaald op Dinsdag, den 20. September 1904. De stemming en herstemming, zoo noodig, zijn bepaald op 27 September 1904 en 4 October d. a. v. Amersfoort, den 25. Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SANDBERG. WUYTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door W. A. Kleber, firma W. A. Uylenbroek, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergun ning tot het plaatsen van eene gasmotor van 2 pk. in het perceel alhier, gelegen aan de Kamp straat ino. 42, bij het kadaster bekend onder sectie E., no. 1298, op de Secretarie der ge meente ter visie ligt., en dat op Donderdag den 8. September aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 25. Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris. De Burgemeester. B. W. Th. SANDBERG. WUYTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. G. A. Meeuwsen ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van eene stoomketel in het perceel alhier, ge legen aan de KL Naclrtegalsteeg no. 29. bij het 'kadaster bekend onder sectie B.. no. 2489. op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 8. September aanstaande, des.voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten van de inrichting imi te brengen. Amersfoort, den 25. Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SANDBERG. WUYTEBRS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door P. Nefkens ingediend verzoek, met bijla gen, om vergunning tot het oprichten van eene smidse en bewaarplaats van benzine in het per ceel, gelegen aan den 'Arnhemschenweg, bij het kadaster bekend' onder sectie B.no. 2050, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 8. September aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 25. Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, 'De Burgemeester, B. W. Th. SANDBERG. WUYTIERS. Politiek Overzicbt De Duitoche rijksdag en de nieuwe handelsverdragen. Toen de Duitsche rijksdag in het begin van Juni naar huis ging, werd de 29o November genoemd als de datum waarop hij weer zou bijeenkomen. Maar de voorzitter wees er in de laatste zitting uitdrukkelijk op, dat hiermede niet was uitgesloten, dat de rijksdag op een vroegeren datum weder door de regeering zou worden bijeengeroepen, wanneer er zaken in staat van wijzen waren, welker spoedig afdoening gewenscht was. De president zelf heeft als zulke zaken de han delsverdragen genoemd. Het is dus geen bij zondere verrassing, wanneer er thans ge ruchten opkomen, dat het waarschijnlijk is, dat de rijksdag vroeger zal bijeenkomen om de handelsverdragen af te doen. Om zake lijke redenen en ook met bet oog op de in deeling van den parlementairen arbeid, kan het voor de rijksregeering gewenscht zijn, de behandeling van de handelsverdragen in den rijksdag zoo spoedig mogelijk te doen afloo- pen, zoo mogelijk vóór den len Januari van het volgende jaar. Nu mag wel de rijksdag aan de handelsverdragen niets veranderen hij moet ze en bloc aannemen of verwerpen. Maar de ervaring leert, dat de rijksdag ook dingen, waaraan niets te veranderen is en waarover alleen valt te praten, zeer lang zaam afdoet, en over de handelsverdragen is niet alleen veel te praten, maar ook veel te zeggen. Het is dus mogelijk, dat de tijd van 29 November tot het begin van de Kerst- vacantie wel wat kort wordt geacht, om met de behandeling van de handelsver dragen in den rijksdag gereed te komen, en dat kan voor de rijksregeering een reden zijn om den rijksdag wat vroeger bijeen te roe pen. Het voornemen bestaat, alle handelsver dragen gelijktijdig bij den rijksdag in te dienen. De vraag wanneer de rijksdag zal worden bijeengeroepen, hangt dus in hoofd zaak hiervan af, wanneer alle verdragen tot stand gekomen zullen zijn. Aan de Frankf. Ztg. wordt daarover uit Berlijn bericht „Met Rusland, Italië en België zijn de verdragen gereed met Zwitserland en Ru- menië zullen zij wel over eenige weken ge reed komen. Dë vraag is dus alleen, wan neer men het eens zal worden over het ge wichtige verdrag met Oostenrijk-Hongar ije. De onderhandelingen met Ooste nr i jk-Hon- garijp zullen niet vóór het laatst van Sep tember hervat worden. Zij zijn moeilijk. Ocstenriijk-Hongarije verlangt op eenige punten, inzonderheid met betrekking tot de veterinaire conventie, concessiëu, die Duitsch- land tot dusver geweigerd beeft. Nu oefent wel is waar het sedert tot stand gekomen Duitsck-Russische handelsverdrag een ster ken druk op Oostenrijk-Hongarije uit, dat oorspronkelijk gehoopt en, zooals te begrij pen is, ook zeer gewensoht had vóór Duitsch- land met Rusland gereed te komen. Graaf Boilow heeft geluk gehad; dat heeft hij al tijd. De politieke toestand, waarin Rusland door den oorlog met Japan gekomen is, beeft hem geholpen, en de kans is gestegen, dat hij Oostenrijk-Hongarije verder dan oor spronkelijk de bedoeling was, tot toegevend heid zal bewegen. Ook de politieke intimi teit, die tusschen Berlijn en Weenen be staat, oefent invloed in de richting, dat mem zich met elkaar tracht te verstaan ook onder moeielijke omstandigheden, en daarbij be hoeft de vreugde en de voldoening aan beide kanten niet gelijk te zijn. Het is mogelijk, hoewel niet zeker, dat in 't laatst van Octo ber alle handelsverdragen tot stand geko men zullen zijn, en dan is het niet onwaar schijnlijk, dat de rijksdag wat vroeger dan den 29en November zal worden bijeengeroe pen om te ze te bekrachtigen." Frankrijk. Waldeck-Rousseau krijgt een standbeeld in zijne geboorteplaats Nantes. Er is reeds eene aanzienlijke som voor bijeen gebracht. De algemecne raad van het departement van de Beneden-Loire heeft ecu bedrag van 5000 frs. toegestaan. Engeland. Dr. Ott-, de geneesheer die Koning Eduiard te Marien Pad behandelt, heeft aan een dag bladschrijver. naar aanleiding van de veront rustende geruchten die geloopen hebben over den gezondheidstoestand van den Koning, verklaard, dat- de kuur eene goede uitwer king heeft, dat Koning Eduard zeer we'va rend is en dat zijn slaap en eetlust uitmun tend zijn. Rusland. Tegelijk met de groote amnestie, die door den Czaar is afgekondigd bij gelegenheid van de geboorte van den troonopvolger, is een oekaae versohenen, waarbij, het afzonderlijke militaire district Finland wordt opgeheven en hét daartoe behoorende gebied gevoegd wordt bij het. district, waarvan Petersburg de hoofdplaats is. Daarmede is dus op nieuw een deel van Finland's zelfstandigheid weg genomen. De oorlog in Oost-Azië. Over decni oorlog zijp dë volgende berich ten Eene opmerkelijk© verklaring van den Czaar wordt vermeld door den Petersburg- schen correspondent van het Petit Journal, die zegt, dat de Czaar, hoewel diep- getrof fen door de laatste gebeurtenissen, zijn ver trouwen ongeschokt heeft behouden. Van een berichtgever, dien hij ten volle vertrouwt, heeft hij vernomen, dat de Czaar het vol gende Leeft gezegd..Rusland heeft aan zijne zijae geduld, vastberadenheid en kracht. Deze dn© factoren zullen zijne toekomstige overwinning verzekeren. Al is de Russische vloot verminderd, zijn leger is ongedeerd ge- bxeveu, en vóór het einde van den komenden winter zal Japan de vlag strijken". De Czaar eindigde met ie zeggen, dat Rusland -elfs het onmogeluke zou volbrengen om de zege praal van het gele ras te stuiten. De Czaar heeft dfe volgende onderscheidin gen verleend aan opper-officieren in de be legerde vesting Port ArthurAan luitenante generaal Smiruof, commandant van de ves ting Port Arthur, en aan generaal-majoor Djaly", commandant van de vesting-artillerie te Port Arthur, de Stanislas-ordte le klasse met de zwaarden; aan generaal-majoor Kón draten ko, commandant van de 7e divisie Oost-Siberische scherpschutters te Port Ar thur, de St. Wladimir-orde 3e klasse met de zwaarden en aan generaal-majoor Rosnatofs- ki, cher van den staf van generaal Stössel, de gouden eeresabel met bet opschrift „voor dapperheid". Generaal Stössel zelf is tot adjudant van den Czaar benoemd. Volgens een telegram van het Berl. Tagebl. uit Sjanghai van 24 dezer, verkeeren de be legerden te Port Arthur in een zeer bonar den toestand. De permanente forten in het oostelijke front worden nu reeds sedert 11 Augustus voortdurend) beschoten* De Japan- sohe batterijen bevinden zich sedert dien dag op de Takoesjanheuvels, die den lOen Aug. als laatste vooruitgeschoven stelling voor de Russen verloren gingen. Men verwacht reeds eerstdaags den Ja- panschen stormaanval op de oostelijke for ten. Het verlies der Russen sedert het be gin van Augustus bedraagt 6000 man, dus reeds meer dan een vijfde van het garni zoen. Te Tsjlfoe is vernomen, dat de Japansche kruisers Kasoega en Nisjin (die zeer hoog kunnen vuren) de forten ten oosten van den Gouden Berg tot zwijgen hadden'gebracht. Uit Tokio wordt bericht, dat de oindbe- storming van Port Arthur op handen is. De kanonnen zenden een hagel van bommen over de stad en de forten. Al de verdedi gingswerken en de straten nabij de haven, staan bloot aan het Japansche geschut. Toch antwoorden nog steeds eenige Russische for ten met kracht. De Japansche regeering weigert nog steeds iets mee te dee len. over den gang der opera tion en over het cijfer der verliezen, maar men krijgt den indruk, dat de inneming der Russische vesting een vreeselijke slachting zal eisohen. Liaojang, 2If Aug. De Tsoengoezen treden handelend ophet is nu gevaarlijk te reizen zonder escorte. De houding vaai de Chineezen ten zuiden van Liaojang is nu veel ongunsti ger geworden sedert den terugtocht van Tasjitsjao. Bij kavallerie-verkenningen gedu rende den nacht hebben nu eai dan ontmoe tingen plaats met kleine vij|andelij|ko troe pen. Dé stemming in liaojang is optimis tisch. Petersburg, 26 Aug. Generaal Koeropat- kin meldde den Czaar van gisteren, dat twee compagnieën bij Toensinpoe, zeven werst ten zuid-westen van Liandiausan, met succes weerstand boden aan eene vijandelijke over macht. Toen de Russen versterkingen kregen staakten de vijand dein opmarscb. Aan Rus sische zijde werden in dit gevecht een offi cier verwond en 53 man gedood if gewond. In bet vervolg van zijn telegram meldt generaal KoeropatkinIu den morgen van 24 Augustus rukte de vijand, ter sterkte van ongeveer een brigade infanterie met vier bat terijen in bet dal van Sidahya dalafwaarts voort op Toesinpoe en TasLntoenbij stuitte op twee Russische compagnieën, die terug gingen. Een der compagnieën van de Ja- panscbe voorhoede, in het dal van Sidahya oprukkend, werd door een Russische batterij beschoten en leed blijkbaar groote verlie zen. Zij trok ijlings terug. Bij Liandiansan stelde de vijand des mor gens twee batterijen op. Hij beschoot de Russische stellingen, en eene Russische afdee- ling die in een levendig gevecht was geraakt met de vijandelijke infanterie, welke uit Erdahe oprukte in de richting van Kiminsi. De Russische batterijen begonnen een ar tilleriegevecht met deze batterijen, en brach ten een er van weldra tot zwijgen. Omstreeks elf uur 's morgens werd aam de Russische afdeeling, die de voorste stelling bezette, bevel gegeven op de hoofdstelling te rug te trekken. De Japansche infanterie be zette die met bosch begroeide hoogten ten westen van Kiminsi. Tegen den middag werd bemerkt, dat de vijand 36 ka/nonnen bij Erdahe had opge steld en dat nagenoeg eene divisie infanterie met vier batterijen tusschen Kiminsi en Kar sase was samengetrokken. Tegen twee uur dos middags werd een Japansche bergbatterij, die langs een hollen weg naar Tasintoen op rukte, door het vuur van een Russische bat terij tegengehouden. Zij kon niet in stelling komen. Een andere bergbatterij leed blijk baar groote verliezen en werd tot zwijgen ge bracht. Het vuur van de Russische batterij dreef vervolgens de Japamscke infanterie op de vlucht, die op de hoogten ten oo6ten van Katasi was begonnen verschansingen op te werpen. Tegen drie uur in den namiddag werd ge constateerd, dat aanzienlijke afdeelingen in fanterie waren aangevoerd, die op de hoogten ten zuiden van het Sanpoedal verschansin gen opwierpen. To half vijf werd een Japan sche bergbatterij, dio op eene hoogte ten noordwesten van Kiminsi zich vertoonde, door het vuur van eene Russische batterij gedwongen terug te gaan. In het geheel rukten, zooals tit vijf uur 's middags werd waargenomen, minstens twee divisiën infanterie met tien batterijen tegen de stelling bij Liandiansan op. Verdere berichten over het verloop van den strijd zijn niet ontvangen. De in de Kieler baai opgemerkte Russi sche oorlogsschepen hebben hunne reds door de Belt uitgesteld en zijn weer Oostwaarts teruggekeerd. Men veronderstelt, dat zij naar Libau koers zetten. Dë bestelde lood sen behoefden hun werk niet te doen. Zij waren op de Zuidkust van Langeland1 aan gekomen, doch koerden van daar terug. Konstantinopel, 25 Aug. Twee stoomboo- ten, behoorende tot de Russische stoomvaart maatschappij, zijai lieden morgen door den Bosporus gegaan, geladen met. steenkolen en wa ter voor het Oost zee-eskader. De Alexander IT, een Russisch pantser schip uit 1887, zal op advies van de techni sch© marine-commissie hersteld, verbouwd en opnieuw gewapend worden. In 1903 is het zelfde schip al eens van onder tot boven ver anderd. Allerlei De brand te Antwerpen. Uit Antwerpen wordt van gisteren berichtDe petroleum tanks te Hobokon staan in brand. Een dichte rook hangt over Antwerpende bij Hoboken ge meerde schepen verlaten de kaden. De petro leum tanks behooren aan de keeren Eiffe en Co., een Russische petroleummiaatschappij. Zes arbeiders worden vermist; het verkoolde lijk van een van hen ia later gevonden men vermoedt dat ook do anderen in de vlammen zijn omgekomen. Vier werklieden kTegen ern stig© brandwonden. Van de veertig tanks staan reeds 38 in vlam. Aan het Hbld. van Antw. ontleenen wij de volgende bijzonderheden over den hevigen brand, waarover onder de telegrammen in dit nummer melding wordt gemaakt. „Dezen morgen, rond 11 uur, verspreidde zich in onze stad een akelige tijding: do Schrikt niet, o mannen, die dezen titel leestDeukt niet, dat ik u zal gaan ver velen met een relaas over dameshandwerken. Ei- was een tijd, dat in algemeeuen zin gesproken de handwerken in diskrediet raakten, dat deze schoone kunst alleen, Werd beoefend door ben, die er haar vak van maakten ende oud© vrijsters (present company excepted please). Nu herleeft weer deze oude bezigheid, nu wordt zij weer in eere hersteld. Oud was zij, wijl reeds in den tijd der Germanen a© vrouwen de krijgsgewa den van hunne mannen weefden en borduur den de jonkvrouwen zaten voor de diepe vensternissen te turen naar de komst van hunnen geliefden ridder en waren bezig met kunstnaaldwerk, gespannen over oen raam. In onzen zenuwachtigen tijd van draven en vliegen, van sport en beweging, van fiet sen en autoën, doet 't waarlijk goed, wan neer men dë gracieuso figuur eener vrouw gebogen ziet over het borduurraamen dit zich oefenen in geduld om te tellen de vele fijn© steekjes, het genoodzaakt zijn van eerst langzaam vooruit te kunnen komen, lijkt me niet alleen een prachtig middel tegen gejaagde zenuwen, maar tevens een uitstekende oefening in zelfbeheersching. Niet dat ik terugverlang naar de ouder- wetsckc schilderijtjes, voorstellende een landschap in stramien, of een kussen ver sierd met dik opgewerkte rozen, zóó natuur lijk, dat men neiging krijgt ze te plukken zelfs ik oud mensch wicet wel, dat wij ook in decoratieve kunst een groeten stap vooruit zijn gegaan en dat in deze het stijl volle boven het natuurlijke gaat. Maar toch kan dikwijls het natuurlijke heel mooi en passend zijn, wanneer het den indruk moet weergeven van te zijn een schilderij. Als zoodanig geeft ons de Oosterscho kunst me nig mooi voorbeeld. De meesten onzer kennen de tochtscher men, kakimouo's, verlakte plaques, afkom stig van de Japanners. Zij zijn zuiver vol gens de natuur weergegeven, en hoe passen zij, geheel in het kader, waarin zij zijn gebracht Niemand zal in de vliegende vogels, de blauwe beekjes, de breedge kruin de boome.n iets onesthetisch vinden. En laten wij vrou wen van den ouderwetschen stempel, dat zelfde eens uitvoeren op ons vroeger zoo on afscheidelijk stramien, met wol of de toen nog alleen bekende vloszijde. Men zou dc impressie krijgen van iets heel leelijks. Dat komt omdat voorstelling, voorwerp, stof, kleuren, materiaal van bewerking zoo bij elkaar passen, dat dit alles te /amen weer geeft het karakter van dengenen, of van 't volle, door wien 't werd vervaardigd. Er staat een stempel op, dat overal herkenbaar is. Sedert de Oostêrsche kunst in Europa meer ingang, en dientengevolge meer Wel verdiende bewondering vindt, leeren wij daarin onderscheid zien. Sedert lang kennen w.j de losse, elegante kunst der Japanners, de Wat zwaardere, meer ingewikkelde, kleu riger kunst der Chineezen, de snij- en gra veerkunst der Malei ers, 't mooie batikwerk der Javanen. En cr is onder de Oostersche volken nog oneindig meer te bewonderen, in dien wij ze maai* beter kenden. 'Wij), wëstersohe vrouwen, gebruiken inj hoofdzaak, zijde en gouddraad; voor onze t© borduren voorwerpen, soms trachten we met fijne bewerking de oude gobelins na te boot sen, of werken in spansteken met fijne zijden draden. Li variatie van bewerking kunnen wij van de Oosterschen zooveel leeren. Met enkele grove trekken wil ik wat verhalen van de borduurkunst der Hindoes, een volk dat zich bijna uitsluitend met versierings kunst bezighoudt. Een Hindoe is lui en droomerig van aard, met oen groote neiging tot weelde, die zijn oog streelt, en toch met Weinig levensbehoef ten. Zooals ik reeds zeide, houdt hij zich in hoofdzaak bezig met borduren, graveeren, inleggen van edelsteenen. Hij kent maar twee bezigheden van zijn dag: luieren en zijn sierwerk. Zooals zijn natuur is, heeft ook zijn werk iets zwaarmoedigs. Hij weeft zijne stoffen uit dikke, volzijden draden, dio, wilde men zo tot een kleed vervaardigen, in stijve, star tige plooien van rijk© zijde zouden afhangen van slanke vrouwenheupen, en eene welge dane matron© het aanzien zouden geven van een zeilend, sohip. Treedt men do woningen der Hindoes bin nen, dan zijn allo Wanden onzichtbaar achter zware tapijten, en groote zijden lappen, waarop geheel© voorstellingen zijn gestikt met eene nauwgezetheid van teekeuing, die doet verbazen en met een warmte van kleu ren, die menig schilder in verrukking zou brengen. Nooit ziet men op de Hindoeschc voor werpen de bevallige vrouwenfiguren der Ja panners. Het zijn meest goden, vogels, bid dende priesters, landschappen trouw naar de natuur genomen, gewoonlijk wanneer zij som ber is of tegen het vallen van den avond. Met de leer der ornamentiek honden zij zich niet op; alles wordt gebeekend naar de wer kelijkheid. Een Fransch reiziger verhaalt ons o. a. hoe hij op zekeren dag voorbij een huisje ging, waarvoor oen oude Hindoe gezeten was. Niet ver van zijne woning strekte zich oen kleine moeras uit. De laatste stralen van de ondergaande zou wierpen gouden strepen over het- water, dab zwart en somber roerloos- stil daar lag in de avondsohemering. Eien enkele watervogel stond, op één poot to soezen aan den oever tusschen het riet, even onbe wegelijk als de poel. De oaide Hindoe kauwde sirih en staarde schijnbaar half slapend naar het droomerig landschap. Den volgenden dag kwam bedoelde reizi ger toevallig weer voorbij datzelfde huisje. De oude man zat ook weder op dezelfde, plek, jou bezig me! kunstnaaldwerk. Ilii wierp uit nieuwsgierigheid een onbescheiden oog op zijn arbci-l en herkende het moeras met de gouden strepen over het water, den eenzamen vogel iu het. riet en de zinkende zonneschijf aan den horizon, alles getrouwe lijk weergegeven in heerlijk warme kleuren, het water van het moeras drabbig, somber, zwart bijna de zonneschijf één klomp goud een echt. brok natuur. Er zijn misschien weinig volken, die zulk een ingeboren bewondering hebben voor edelgesteenten als de Hindoes. Onze Fransche zegsman noemt dat heel eigenaardig typee rend „la folie des gommes". Kleederen, La folie des gemines. (Hartstocht voor edel gesteente). wandbedekkingem, zwaarden, godenbeelden, been- en armringen, kettingen, alles wordt, versierd en ingelegd met edelgesteentenro bijnen, amethisten, paarlen, turkooizen, liefst zoo schitterend en kleurrijk moge lijk. Toch weet de Hindoe zijn steenen zoo te zetten en bijeen t© voegen, dat zij nooit een bonte mengeling van kleuren goveu, dat het gefcnkel van den ééuen steen den ando ren no.it overstemt, dat men wel de im pressie krijgt van weelde en rijkdom, maar nocit van smakclooze overdaad. Daar, waar steenen niet kunnen dienen, wordt plaatmctaal gebruikt om t© versieren, glimmend gepolijst, zoodat het veraf toch het effekt van schitteren geeft. Zij zelf sie ren zich gaarne met al die voorwerpen en vooral de „bavadères" weten al die versier selen zóó te gebruiken, dat zij hunne don kere schoonheid zeer verhoogen zelfs kinde ren vanaf drie jaar dragen reeds neus- en oorringen, hals- en armkettingen. ingelogd met paarlen of robijnen, en do wanden van oen vrij armoedige woning, waarin het meestal nog al donker en somber is, fonkelt u tegen van met goud gestikte brocaatklee- den, met metaalstukjes bezette zijden lap pen, of degens, waarvan de gevesten, schitte ren al9 van één reusaehtigen brilliant. Zoo is alles wat Hindoesohe kunst be treft rijk, weelderig en zwaar, ook zwaarmoe dig want de diamant flonkert op een zwart veld en het goud van hunne sieraden heeft een bizonder warmen, donkergelen gloed zij kiezen ook voor het weven hunner stof fen meestal diepe, donkere kleuren. Zelden vindt men wit, roze of blauw, kleuren juist bij dc Japanners zoo geliefd om hunne ranke bloomen, hunne fladderende vogels, of huune

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1