KOLONIËN. BINNENLAND. 'Iirooltanks iu den Ilobokcnscheu polder in in brand! ferzelvertijd zag men. van uit de zuidelijke ïting. eene zwarte wolk aandrijven, naar i O.-L.-V. toren en zoo voort in noordelijke dting. Eerst meende men dat het eene regenwolk s, doch weldra zag men, ginder in hei Te Zuiden, de rookwolken dichter en dich- I opstijgen en er bleef weldra geen twijfel •er over dc echtheid van het nieuws. Wij sprongen onmiddellijk in een rijtuig liet was eene dolle vaart van rijtuigen en wielen, loopondc nieuwsgierigen en belang- dienden, allen in dezelfde richting voort- H ellend. De petroolinrichtingen palen aan de ach- rste hangers van de d'Herbiuvillekaai, dus i een goed uur gaans van het centrum der ad. Hoe dichter inon kwam bii de plaats der jnp, lager raakte dc rookwolk, die men in j stad in de lucht zag, tegen den grond, V >t men eindelijk in eene ondoordringbare iristernis geraakte en geen twee stappen leer voor zich uit zag De rook hield alleman tegenrijtuigen en ielrijders soowel als voetgangers. Doch, we konden daar toch niet blijven taan en, den koetsier dc zweep op het paard oende leggen, roden wo de rookwolken in. ,io zich aekor wel 100 nieters ver uitstrekte, ot we weer terug in t licht kwamen. Wij zagen nu dat de rook wat optrok en mdere nieuwsgierigen ons waren gevolgd. Op het oogenblik stonden al de tanks, op of 6 na, in brand. Het. was niet de vlammenzee, die men zich inbeelden zou, maar integendeel eene einde- ooze' uitgestrektheid van grijze en zwarte rookwolken, door welke de vlammen ncli van ;ijd tot tijd met moeite eencn weg baanden. Yan tijd tot tijd hoorde men in dat reus achtig fornuis eene ontploffing; het was een nieuwe ketel die sprong en waarvan de in houd nieuwe brandstof kwam leveren. Do grootste dezer tanks houden 3000 kub. meter petrool in!Begin daar eens op to bluóschen Do een© wagen der pompiers volgde op den ander©; rond 12 uur, toen wij terugkeer den om verslag te maken, kwam de tweede stoomspuit, met paarden van den R. O. be spannen. Maar, dat alles baatte niemendalde pom piers waren even machteloos alsof er maar één handspuitje ware geweest. Men liep over en weer, maar de hitt© belette toch den vuur gloed te naderen. Hoe is de brand begonnen? Te half 11 is de tank no. 4 van de „Ame rican Petroleum Oo.gesprongen. De weg vloeiende petrool kwam in aanraking met eene kleine smis met blaasbalg, waarin men dc bouten gloeiend maakte. Deze werkte daar voor de firma Rothschild, welke er nieuwe instellingen aanlegt.. IX' gloeiende kolen staken de petrool in brand en, ten gevolge van den wind, die ge weldig was den heelcn morgen, liep het vuur tot den ketel, die in een oogwenk ontplofte. Een groote zwarte rookkolom steeg op, alleman nam de vlucht ten gevolge der hitte barstten andere ketels en zoo opvolg© a- lijk, tot ze allon in ha-and stonden. Do nagenceg 40 tanks hoorden toe Aan de hoogergcmeldo .Deutsche Product Actiën Gt llschaff mot 5 groote en 5 klei- no ketels D© „Standard Oil Petroleum Co." (Speth) Do „American Petroleum Oo." (Rieth). Al deze ketels waren niet gevuld, maar men schat de massa petrool, die voorhanden was, on 70 a 80,000 kuo. M., die geheel op gebrand rijn. De instellingen der twee eerste firma's lig gen het dichtst tegen de kaai, die van de „American Ca verder in den polder." vDe Kiezer dor Sahara, vroeger de heer Jacques Leba-udy, laat do onroerende goederen, welke hij in zijn vaderland bezit, verkoopen, namelijk zeven groote huizen te Parijs, uitgestrekte boeschen te Ludes en te Chiny, in den omtrek van Kennis; de land goederen te Arleuf on te Anost (samen 3000 H.A. groot), do hoeve Egrcfin, arrondisse ment Fontainebleau, en nog eenige andere grondeigendommen Gegadigden moeten zich wenden tot het gezantschap der Sahara te Brussel, „Avenue Louiso'. vWoensdag heeft te Londen de vrouw van een werkman hare drie kindeion, van 4£ jaar tot 7 maanden oud, verdronken, de twee oudsten in het bad, de zuigeling in een emmer. Daarna verdronk zij zich zelf in de Theems. Toen haar man thuis kwam vond tengere vrouwenfiguurtjes op te stikken. Daarom echter staat de kunst der Hin does niet lager wat do geldswaarde betreft, gaat die zelfs veel hooger. Men betaalt voor een Hiridoesche wandbekleeding heel wat meer dan voor eeu Japanschc kakimono van dezelfde grootte. Toch rijn beiden in hun karakter even mooi. Het is maar jammer, dat deze kunstge wrochten zoo weinig naar het Westen worden uitgevoerd, waarschijnlijk om de hooge in komende rechten, die de douanen zouden cischcn voor de edelgesteenten en zijde. Al leen do gelukkige, die in do gelegenheid is dio landen te bezoeken, kan ons een paar kleinigheid meebrengen, van wat zeker een nadere kennismaking overwaard zou rijn. Evengoed als wij het batikken der Javanen hebben overgebracht op onze Westerache stoffen en deze kunst beoefenen op onze wijze, evenzoo zouden wij het prachtige Hin- doesohc kunstnaaldwerk en de versiering met steenen van hen kunnen overnemen, in toe passing brengen op onze, aan meer regels gebonden tertielo kunst. Ik herinner me nog een geborduurden leunstoel, prijkend met het »u kruissteek uitr gevoerde familiewapen. Het was hard van kleur en hoekig van vorm; toch was dat do moest gerespecteerde zetel van het ver trek grootvaders fauteuil. Met behulp van Oostersohe kleurschakee- ring en versieringstechniek, zouden wij nu heel wat beters kunnen leveren. Laat ons den opbloei van het kunstnaald- werk met vreugde begroeten. Met ernst en smaak beoefend, kan die oude kunst ons veel moois geven. OUDE VBOUW. hij de lijken van zijn drie kinderen, en een brief van zijn vrouw. Het lijk van deze is uit de rivier opgehaald. De eenige reden die men voor de krankzinnige daad kan vinden, is dat de moeder er over tobde, dat haar oudste meisje mismaakt was. Overigens heerschte er eene goede orde in het huisgezin <?n leek de verstandhouding gelukkig. vEen jong ingenieur, wiens verloving was verbroken, heeft zidh, in een kleine stad van Zweden, op zijn vroeger meisje, dio hem in 't openbaar krenkend had behandeld, ge- wrok en, door al haar minnebrieven, met voor de buitenwereld niet besteande vertrou- welijkmeden, op een openbare plaats aan jen telefoonpaal aan te plakken. Het meisje nam weerwraak door dc brieven van den jongenman, ook al niet zeer vereerend voor den schrijver, er onder te plakken. Men begrijpt hoeveel belangstelling de correspon dent ié wekte. Er werden zelfs goheele ge deelten van over geschreven door jongelie den. De politie heeft de brieven dotu ver wijderen. vTe Birmingham is 's avonds laat een stoomt ram wagen met 47 passagiers (19 boven op) omgeslagen, op een lastig gedeelte van den weg. waar het spoor werd hersteld. Toen men de passagiers had bevrijd, bleek het, dat er niemand was gedood, maar dat vier zwaar gewond waren en nog twintig anderen meer of minder ernstig letsel be kwamen. vHet is in Zwitserland, gelijk reeds be richt werd, koud geworden. Te St. Moritz stand de thermometer op 3 graden boven nul en te Ze matt op 5. Het sneeuwt- overvloedig op de bergen. vDe sterrenkundige Senouque rit met een gids al een dag of vijf door slecht weder gevangen in het Observatorium op den Mont Blanc. Men vreest, daar daar ecu ongeluk is gebeurd en van Chamounix uit zijn gidsen gezonden om de vermisten op te zoeken en te helpen. Men meldt uit ClermontGeduren de een bal in de open lucht in den slottuin te Enval kwam plotseling een wervel storm opzetten, die een kolossalen boom ont wortelde. Drie personen werden door een dikken enrevallenden tak gedood, twee an deren bekwamen schedelbreuken, terwijl ver schillende personen lichte verwondingen op liepen. vSinds Woensdagavond woedt aan de Oostkust van het eiland Corsica een gewel dige brand, waardoor reeds het meerendeel dor zich daar bevindende bosschen in asch is gelegd. Het spoorwegverkeer is gestremd. Het station Bravone is afgebrand. De be volking, gesteund door militairen, stelt alle pogingen in 'twerk het vuur meester te worden. vIn den dierentuin te Londen bezit men thans twee levende gorilla's een groot© zeldzaamheid. De eene is afkomstig uit het Gabungo- bied, de andere komt uit Camba. Beide be- hooren tot de soort Gorilla castaneioeps. Reeds vroeger, in 1887 en in 1896, had men een gorilla in de „Zoö", maar beiden Stierven na verloop van enkele weken. Behalve de nieuwaangekomenen te Lon den, leeft er nog slechts één gorilla in ge vangenschap, en wel in den dierentuin te Breslau. Die is daar nu al zeven jaren. vIn den dierentuin te Antwerpen is thans een opgezette „Okapi" tentoongesteld, welke door den Congo-Staat aan die inrich ting werd geschonken. Dit dier, 't welk het midden houdt tus- schen een zeebra en eene giraffe, werd den 3en December 1902 te Bimu ontdekt door luitenant Angelius. OOST-INDIÉ. Sing kei. Aan een onder dagteeke- ning van 20 Juli van den gouverneur van Sumatra's Westkust ontvangen telegram wordt doer do Java Ct. het volgende ont leend Militaire commandant Singkel 9eintDen 20sten Juli kwart over twee schildwacht vivresmagarijn door drie of vier Gajoes aan gevallen. In handgemeen met uitgerukte pa trouille werden niet levensgevaarlijk gewond door blanke wapens Europeesch sergeant Ringer. Europeesch fuselier Schulz, kromo alias Palidin. Van vijand drie gesneuvelden gevonden. Buit een voorlader en blanke wapens. Pa trouilles doorzoeken het eiland en naastbij- gelegen kampongs. Do Java-Bode schrijft naar aanleiding van dit bericht Was het onlangs al een vreemde geschie denis, dat eon bende gewapende Gajoes Sing kel onverwacht kon binnendringen en daar eenige vrouwen en kinderen aanvallen, doo- den en verwonden, onbegrijpelijk mag het genoemd worden dat zóó korten tijd na dit drama, het aan een andere, misschien wel dezelfde bende, gelukt is tot vlak bij de ben- ting door te dringen en daar den schild wacht voor het vivresmagazijn aan te vallen. En dat nog wol nadat een compagnie van Padang is gezonden om den omtrek van de versterking van kwaadwilligen te zuiveren. „Wel is waar zijn de roovers, want de be doeling zal wel geweest zijn den schildwacht zijn geweer en patronen afhandig te maken, ditmaal van een koude kermis thuis gekomen en valt op de waakzaamheid van de bezetting zelf niets aan te merken, maar dat het noo- dig is, ook in de lage landen van Singkel eens duchtig schoonmaak te houden, beter dan tot nu toe is geschied, behoeft zeker na het gebeurde geen nader betoog. Als men den postcommandant in dit opricht wat vrij heid van handelen laat, kan hij dit met zijn eigen detachement best af en is hulp van Padang onnoodig, tenzij, zooals nogal een9 gebeurt, op deze buitenpostjes do bezetting grootendecls uit invalido manschappen be staat. Dan valt er aan een uitrukken van eenige beteekenis niet te denken en moet hulp van eldere komen. Hoo het echter rij, aan den toestand van onveiligheid in deze, \Toegcr zoo kalme kustplaats, behoort zoo spoedig mogelijk een eind te worden ge maakt.'" Volgens een telegram van den resident van Timor en Onderhoorigheden van 16 Juli is de politieke toestand in zijn gewest be vredigend, behalve in de afdceling Laran- toeka. De gezondheidstoestand is gunstig. Java (5. Zwavel. De Prcanger-Bode schrijft naar aanleiding van een aanvraag, onlangs gedaan, om zwavel te mogen inzamelen uit de kra- ters van den Tankoeban Prahoe: Verbazingwekkend is, dat niet reeds lang, en wel van overheidswege, een onderzoek in gesteld is naar de mogelijkheid om zwavel te winnen uit de kraters van Java. Daar ligt me over dit mooie eiland een gansche reeks van vulkanen. Werkzame zwar velvoortbrengers, zoodat men die stof hier als 't ware maar voor het oprapen heeft en wat Indië aan zwavelzuur en zwavel be hoeft, dat moet ons waarlijk uit Europa wor den gezonden? En de bedragen, die deze invoer beloopt, zijn heusch niet zoo onaanzienlijk. De hoe- ^elheid ruw zwavelzuur, die in Indië inge voerd werd, had in 1900 een waarde van f 108,549. In 1901 was die waarde tot f 119,749 gestegen en in 1902 tot f 161,075. Voor de zwavel beliepen deze cijfers achter eenvolgens f 155,078, f 158,343 en f 172,521. Derhalve een voortdurende en belangrijke stijging. Thans reeds, maai- zeker over eenige jaren zal de moeite worden beloond van hem, die beide artikelen hier verkrijgbaar stellen. En die belooning zal een behoorlijke wezen. Want- omdat men de hooge transportkosten niet heeft, en bovendien de werkloonen hier lager dan in Italië zijn, zal men, ook als de prijs lager dan dien van het Europeesche product wordt gesteld en dat moet na tuurlijk gebeuren ongetwijfeld ecu zoet winstje behalen. Maar waarom zou de staat dat niet zelf op gaan strijken? Prof. Chantepie de la Saussaye van Leiden, zal aanstaanden Zondag in de Ko ninklijke Hofkapel op Het Loo eene gods dienstoefening houden. Bij het galadiner ten Hove, op 31 Augus tus. zal door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie te Amersfoort eene uitvoe ring worden gegeven. Tot het gala-diner op 31 Augustus ten Hove ter gelegenheid van Hr. Ms. verjaar dag zijn uitgeuoodigd de leden van de hof houdingen van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, de ministers, hoofden der bestuursde partementen, de vice-president van den Raad van State, de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en de directeur van het Kabinet. Het gebruikelijke diplomatieke diner ter gelegenheid van Harer Majesteits ver jaardag zal a. s. Woensdag door den minister van Buitenlandsche Zaken te zijnen huize worden gegeven. De heer en mevrouw Van Heutsz be gaven zich gisterenocht$nd naar Amsterdam. Gouverneur-generaal Van Heutsz en mevrouw Van Heutsz met familie hebben gisterenavond op uitnoodiging van de di rectie der Maatschappij „Zeebad Sohevenin- gen" het Waguer-concert in de Rurzaal bij gewoond. Even vóór den aanvang van het concert aan den ingang van het gebouw ontvangen door den directeur-generaal den heer Gold- beek, en de vioe-president, den heer Uijtten- hqven, werden zij door dezen naar de voor hen bestemde loge geleid. Aan mevrouw Van Heutsz werden bloe men aangeboden en in de pauze werd thee rondgediend. Het stoomschip „Oranj e", van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", dat den nieuwbenoemden gouverneur-gene raal Van Heutsz naar Nederlandsch-Indië zal vervoeren, vertrok hedenochtend 10 uur van Amsterdam. De gouverneur-generaal zal echter eerst te Genua aan boord komen. Gisteren waren wij, aldus lezen wij in het Hbld., in de gelegenheid de hutten, die voor hem in gereedheid gebracht zijn, in oogenschouw te nemen. Boven bevindt rich de werk- en zitkamer van den gouverneur- generaal, die zeer smaakvol is ingericht. De wandbekleeding is van lichte zijde en de kokette meubelen zijn in empire-stijl uitgen voerd. Ook staat er in dit vertrek een bu- reau-ministre. Het geheel is natuurlijk eleo- trisch verlicht, door middel van fraaie lam pen. Beneden bevinden zich de slaapvertrek ken, drie afoznderlijke maar ineenloopende vertrekken, een voor den heer Van Heutsz, een voor mevrouw en een voor een zoontje Ook aan deze vertrekken is bijondere zorg besteed. Onze minister-resident te Lissabon, jhr. mr, Van Elys van Lienden, is met verlof in de residentie aangekomen. Nu ook weer van andere rijde, met name door den Ned. Boerenbond, bij de Regcering is aangedrongen op spoedige in diening van een wetsontwerp tot afschaffing der tienden, heeft het dagel. bestuur van het Ned. Landbouwoomité aan den minis ter van waterstaat gevraagd eenig bericht te willen doen toekomen, of de Nedeiiand- sche landbouw rich mag vleien, dat de Re geering deze boven allen belangrijke aange legenheid tot eene oplossing zal trachten te brengen. De heer mr. P. C. J- Henncquin, bur gemeester van Aardenburg, lid van de Twee de Kamer en van de Prov. Staten van Zee land, herdacht gisteren den. dag, waarop hij vóór 25 jaren voor het eerst in laatstge noemd ambt werd benoemd. B. en W. van Middelburg stellen den gemeenteraad voor over te gaan tot heffing van straatgeld. B. en W. ramen de ontvang sten op f 20,000 per jaar, waardoor de hoof delijke omslag met f 15,000 zoji kunnen wor den verminderd. Door den minister van koloniën is A. Huizinga gestald ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot leeraar bij het middel baar onderwijs daar te lande. De onderwijzers J. Berrevoets te Ouder- Amstel, en J. B. Schrameijer te Haarlem, zijn bestemd voor den Indischen dienst. Op de algemeene vergadering van den Nat. Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland, a.s. Zondag te Dordrecht, wordt de Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij, of ficieel vertegenwoordigd door den heer W. Rauwenlioff. Uit de mailberichten blijkt, dat Henri Borel eervol ontslagen is als ambtenaar voor Chineesche zaken. Hij was liet laatst werk zaam te Tandjong Pinang. Onlangs was reeds bericht ontvangen, dat hij ernstig ongesteld' was. In den ouderdom van 77 jaren is te 's Gravcnhago overleden de oud-Oost-Indisch hoofdambtenaar de heer J. Chr. G. Schmedl van Kraaijenoord, die in 1849 zijne loopbaan aanving als klerk bij de algemeene secretarie op Java en den dienst verliet in 1886 i.ls resident van Kedirie, tot welk ambt hij drie jaren te voren was benoemd. Vóór dien tijd was de heer Kraayenoord geruimen tijd assis tent-resident en later resident van Madura. De begrafenis is bepaald op Maandag a.s, 11 uur, van het sterfhuis naar Oud-Eik-nn Duinen. Het Rotterdamscke Tooneelgezeischap dir. P. D. van Eysden, zal het winterseizoen openen met Schiller's treurspel „De Maagd van Orleans". Mevrouw Alida Tartaud Klein zal de titelrol spelen. In „Opstanding", dat Zondag a.s. in den Amsterdamschen Stadsschouwburg ge geven wordt, zal de heer Mijin, voor het eerst na zijn ziekte, weer de rol van prins Nekludoff vervullen. Hondententoonstelling. On der groote belangstelling is gisteren ochtend in den Dicrentuirizaal te 's Gravenhage ge opend de honden-tentoonstelling, uitgeschre ven door do Kynologenvereeniging „Neder land", met medewerking van de Nederland- sche Pointer en Nederlandsohe Setterclub. In den tuin ving gisteren ochtend in ver schillende ringen de keuring aan, die nog den ganschen dag voortduurde. De tentoonstelling is internationaal. Tot de jury behooren ook vreemdelingen. Verschillende honden zijn te koop voor prijzen van f 200f 800. Een Arabische windhond is verkrijgbaar voor den f abel ach- tigeu prijs van f 5000. Feest in een veenkolonie. De bloeiende veenkolonie Emmer-Compas- cuura, heeft in een tweedaagsch feest haar 25-jarig bestaan herdacht. De plaats was in feestdos. Den eersten dag werden volksver makelijkheden gehouden en werd de school jeugd getracteerd. Den tweeden dag werd een optocht gehouden van zestien smaakvol ver sierde wagens, de verschillende bedrijven voor stellende. Een «erewacht en vereenigingen begeleidden den stoot, die door honderden werd aanschouwd. Des namiddags hield de heer J. Oostmjer Rzn., voorzitter der feestcommissie, eene rede, waarin hij in eene historische beschouwing trad en de ontwikkeling der kolonie naging en met trots vtam den bloed der plaaits ge waagde. Het Eerste Kamerlid Scholten ontving een telegram van hulde voor zijne ijverige be moeiingen in het belang van bloei en wel vaart vaai Emmer-Compascuum. De feesten zijm uitstekend geslaagd. Postverzendingen naai Amerika. De dierecteur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter alge meene keunis, dat gedurende de maanden September en. October e. k. de post naar Noord-Amerika zal worden verzonden als volgt2 Sept. per American Line6 Sept. er Norddeutscher Lloyd; 9 Sept. per Ame rican Line13 Sept. per White Star Line 15 Sept. per HamburgAmerika line16 Sept. per American Line 20 Sept. per Nord- deitscher Lloyd; 23 Sept. per American Line; 27 Sept. per Norddeutscher Lloyd; 30 Sept. per American Line; 4 Oct. per Norddeutscher Lloyd; 7 Oct. per American Line; 11 Oct. per White Star Line; 13 Oct. per HamburgAmerika Linie; 14 Oct. per American Line18 Oct. per White Star Line; 21 Oct. per American Line; 25 Oct. per Norddeutscher Lloyd; 28 Oct. per Ame rican Line; en bovendien eiken Zaterdag per HollandAmerika Lijn via Rotterdam. De verzending uit Nederland vindt plaats in aansluiting op de stoomschepen van de maatschappijen American Line en Nord deutscher Lloyda. met don treiu van 6.30 m. van Amsterdam naar Vlissingen via Southampton; b. met den trein van 6.34 a. van Amsterdam naar Antwerpen via Cher bourg; c. met den trein van 7.9 a. van Am sterdam naar Vlissingen via Southampton in aansluiting op de stoomschepen van de HamburgAmerika Liitiea. met den treiu van 6.30 m. van Amsterdam naar Vlissingen, via Dover; b. met den trein van 6.34 a. van Amsterdam naar Antwerpen, via Cher bourg; c. met den trein van 7.9 a. van Am sterdam naar Vlissingen, via Dover, en in aansluiting op de stoomschepen van de White Star Linemet den trein van 7.9 a. van Amsterdam naar Vlissingen, via Queensbown. Do aandacht van belanghebbenden wordt er echter op gevestigd, dat bij verzending met den trein 7.9 a. van Amsterdam naar Vlissingen, via Southampton en Dover, de aansluiting met de van daar vertrekkende stoomschepen niet altijd verzekerd is. (St. Ct.) Een heel vrachtje. Met de dag- mailboot kwam Donderdagavond te Vlissin gen zoo'n groote mail mede, dat in den Duitschen mailtrein drie postrijtuigen moes ten geplaatst worden. De minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van den consul te Algiers op 23 September a.s. te Oran een openbare ver koop zal plaats hebben van ruwe kurkschors, afkomstig van de Staatsbosschen in het de partement Oran. Nadere mondelinge inlichtingen zijn ver krijgbaar aan het departement van Buiten landsche zaken. De Oosterdoksluis. De verwis seling van de oude brug over de Oosterdok sluis te Amsterdam is thans zoo ver ge vorderd, dat de treinen weder over twee spo ren rijden. De nieuwe brug ligt er en alleen het bovenwerk eischt nog eenigen arbeid. Gisterennacht is echter een ongeluk ge beurt, dat wel niet den treinenloop schaadt, doch de vaart door de kleine sluis belet. Er is nl. een schuit gezonken, beladen met ijzer van de oude brug afkomstig. Daarbij is een stuk wegende 17 ton. Eerst heeft men be proefd de schuit te lichten door middel van den bok, doch dit bleek ondoenlijk. Daarna is de hulp ingeroepen van een duiker van de firma Rutters. Telegrambestellers. In den besteldienst van telegrammen is, naai- de Prov. Gr. Ct. meedeelt, een nieuwigheid in gevoerd, die in hoofdzaak op het volgende neerkomt. Aan de enkelvoudige telegraafkan toren en aan de vereenigde post- en telegraat- toren, waar minstens een besteller uitsluitend voor het bestellen van telegrammen beschik baar is, zullen voor dezen dienst worden aan gesteld jongens van 15 a 16 jaar op een week loon van f 4, dat bij geblekenijver en ge schiktheid twee keer met een gulden per week kan worden verhoogd en dus tot f 6 kan klimmen. Bij de intrede van hun 20e levens jaar moeten deze jongelieden den telegraaf dienst verlaten. Zij kunnen dan, naar gelang van de behoefte en als zij daarvoor geschikt heid hebben, op daggeld aangesteld worden tot hulpbesteller bij de posterijen, om, wan neer zij ook in, die betrekking blijjk hebben gegeven van geschiktheid en ijver en naar mate de behoefte zich doet gelden, aangesteld te worden tot brievenbesteller. Het spreekt van zelf, dat ten aanzien van de thans in dienst rijmde telegrambestellers de maatregel eerst langzamerhand zal worden in gevoerd. In het buitenland schijnt de bestelling van telegrammen door jongelui zeer goed te vol doen. Dit bericht heeft het Hbld. aanleiding tot critiek gegeven. Het Hbld. meent, dat voor jongens van 15 a 16 jaar liet bestellen van telegrammen een te onbeduidend werk is, dan dat hun speelsch- heid hen niet tot min goede bestelling zal verleiden. De ervaring in het. buitenland op gedaan, bepaaldelijk: te Londen en te Parijs, toont aan, dat dit te lichte werk dat de jon gens voortdurend op straat houdt, niet zon der gevaar is voor hun zedelijkheid. Het ergste is evenwel dat door 't voor dien leeftijd vrij hooge loon de ouders van de beste jongens verleid zullen worden, hen in den staatsdienst te doen treden, in plaats van hen een vak te laten leeren. Behalve een goed lichaamsgestel en goede beenen, zijln de eisohen voor telegram- en brievenbestellers niet hooghet gevolg is dat zij het ook niet ver kunnen brengen. Als nu de beste jongens der volksklasse door loo- nen van f 4 a f 6 en vast werk aangelokt wor den en in die carrière treden, zullen, zij, als zij 25 a 30 jaar zijn, zeer veel berouw hebben, maar dan is het te laat. Dan is de tijd om te leeren voorbij en de jongen die een goed werkman had kunnen worden, doet diensten waarvoor een minder geschikt persoon qven bruikbaar geweest zou zijn. Van een ministerie besluit het Hbld. diat zooveel wil doen voor technisch volks onderwijs, had men zulk een maatregel niet kunnen verwachten. Om nog goedkooper te legrambestellers te krijgen, tast men het volkskapitaal, gelegenheid en geschiktheid om degelijke vakkennis op te doen, aan. Wil men op zuinige wijze den besteldienst verbe teren, dan neme men als hulpbestellers ge- pensionneerden of invalide werklieden, die voor een ambacht ongeschikt zijn, maar dit werk nog uitstekend kunnen vervullen. Het zal dan ernstiger, dus beter gedaan worden en men trekt geen kindearen op den verkeer den weg. Typhus. In de gemeente Avereerst heerscht in hevige mate Febris Typhoïdea. In enkele huisgezinnen zijn zelfs 4 a 5 personen lijdende. Was deze ziekte in den beginne van geen kwaadaardig karakter, thans schijnt cut te verergeren, daar zich reeds gevallen met doodelijken afloop hebben voorgedaan. Daar het eerst de ziekte uitgebroken is bij den slager H. op de Kalkwijk, en ze zich thans in die buurt bij vijf gezinnen heeft geopen baard, wordt door deskundigen aldaar ver moed, dat de pomp besmet is, daar al die gezinnen uit bedoelde pomp water gebrui ken. Voor de toekomst gezorgd. Voor de weduwe en de overige nagelaten be trekkingen van den op 9 Juni 1.1. zoo nood lottig omgekomen spoorwegarbeider Corne lia de Gast te Rottendam, is thans in totaal bijleengebrachtdoor het Rotterdamsch Nieuwsblad f 8640,43, door de commissie uit de burgeriji f 11,571.20. Tot beheer van dit fonds is uit de verschil lende personen, die zich moeite gegeven heb ben om het geld bijeen te brengen, een com missie gekozen, bestaande uit de heerenA. A. de Roodt, H. P. van Rede Jr., H. M. Dek king, J. van den Ende Lzn. en Th. J. M. Scheerder. Het fonds wordt aldus belegd, dat aan de weduwe en haar kindieren verze kerd is eene geregelde wekelijksche onder steuning, waarvan zij verder fatsoenlijk leven kan. Heler en steler. De Haagsche rechtbank veroordeelde gister de vrouw, die zich schuldig maakte aan straatroof, tot 1 jaar den man die met evenbedoelde vrouw leefde, en voordeel trok van hetgeen door haar gestolen werd, tot 4 jaren. Zware straf. Tegen iemand die, onder waarborg van een gefingeerden aan- geteekenden brief, eene juffrouw f 1 afhan dig had1 gemaakt, werd gister voor de Haag- sche rechtbank 4 maanden geëischt. Tegen over 't betoog van mr. Troelstra, den ver dediger, dat de strafwet, listige kunstgrepen als het criterium van strafbaarheid stellen de, niet kan bedoeld hebben een daad al

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2