M°. 61-. ;*ue Jaargang. Zaterdag 3 September 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. FASTE FORLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLA ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: V.n 1—6 regel.7 Elke régel meer 0.15. Oroote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tpt het herhaald adverteéren in dit Blad bij abonnement. Eefie circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De ondergang van Ruslands heerschappij ter zee. De raad van admiralen te Petersburg heeft besloten, dat schout-bij-nacht Uch- tomski, die in den ongelukkigen slag van 10 Augustus na den dood van Withoefft het be vel moest overnemen over de toen reeds ge heel ontredderde vloot, voor den krijgsraad moet worden gedaagd, omdat hij ongehoor zaam geweest is aan het bevel om niet naar Port Arthur terug te keeren. Dat rechtsgeding zal het naspel zijn van de geschiedenis van deze rampzalige' vloot, die eene aaneenschakeling is van rampen en ongelukken. Het slotbedrijf daarvan is nog in het verschietdat zal waarschijnlijk wor den afgespeeld wanneer met de inneming van Port Arthur de ondergang bezegeld wordt van wat nog is overgebleven van de mach tige vloot, die bij het begin van den oorlog in de Oost-Aziatische wateren aanwezig was. Waarschijnlijk zal schout-bij-nacht Uch- tomski dat slotbedrijf niet overleven. Mooht hij in 't leven blijven, dan weet deze ramp spoedige vlootvoogd, die niet kon overwinnen en niet wist to sterven, nu reeds wat hem te wachten staat. Op zijn arm hoofd zullen al de zonden geladen worden, die in dezen oor log door het bestuur der Russische marine zijn begaan. Maar met het vonnis, dat hem veroordeelt, zal een tijdperk der geschiedenis zijn afgeslotende Russische zeekrijgsraad, die vonnis velt over den laatsten bevelheb ber van de Port Arthur-vloot, zal in dat vonnis boekstaven, dat Ruslands heerschap pij over de zee in Oost-Azië een droombeeld is geweest, dat is ondergegaan. Zal dat droombeeld ooit herleven? Of de Oostzcevloot de uitreis naar het verre oosten zal aanvaarden, is haast een raadselspel ge worden. Van maand tot maand is het ver trek uitgesteld. Nog komen er van tijd tot tijd berichten, die uitzicht geven op eene spoedige uitreis. Zoo werd aan de Vossische Ztg. uit Kiel bericht, dat het Russische de partement bij de directie van het Duitsohe Kaiser Wilhelmkanaal had aangevraagd, welke dagen konden worden vrijgehouden voor de passage van de Russische schepen. D'at- klinkt ©enigszins vreemd, want in het begin van den oorlog heeft do D'uitsche re geering bekend gemaakt, dat dit kanaal, dat de verbinding vormt tusschen de Oostzee en de Noordzee, voor de beide oorlogvoerende partijen gesloten was. Maar nu de maand Sep tember n"s aangebroken, zal men wel de ge dachte moeten prijs geven, dat bet eskader in dit jaar nog vertrekken zal. De le Sep tember toch was te beschouwen als de uiter ste termijn om het eskader nog in dit jaar naar zijne nieuwe operatiebasis te kunnen brengen. En daar aangekomen, zou het toch eerst in bet aanstaande voorjaar voor ope- rat-iën beschikbaar zijn, wanneer het zach tere weder den ijsgordel zal doen losgaan, die zich in den winter om alle Oost-Siberi sche havens en baaien legt en elk verkeer ter zee onmogelijk maakt. Wij hebben onlangs de uitspraak van de Köln. Ztg. vermeld, dat de overtocht van de Russische Oostzee-vloot het marinebe- stuur stelt voor eene gansche reeks vragen, die zeker zeer belangwekkend zijn maar be- hooren tot die, waarvoor eene oplossing het moeielijkst zal zijn te vinden. De bezwaren, die zijn te overwinnen, nemen aanhoudend toe naarmate het doel van de reis nader komt. Ten slotte zal de vraag hoe aan het einde van de lange zeereis do vloot, waarvan onderweg zooveel gevergd is moeten worden, zal kunnen ontkomen aan eene ontmoeting met do haar opwachtende vijandelijke vloot en in behouden haven gebracht worden, nog de meest bezwaarlijke zijn. Het zal ons daarom niet behoeven te ver wonderen, wanneer wij binnen kort verno men, dat van de uitreis naar het oosten voor goed is afgezien. De bittere pil, die daarmee het Russische volk te slikken gegeven wordt, zal ongetwijfeld verguld worden door de ver zekering, dat in het aanstaande voorjaar het vertrek zeker is te verwachten. Maar totdat het voorjaar weder in het land is, kan ©r veel gebeuren. Misschien is dan de oorlogs fakkel in Oost-Azië gobluscht. Maar wan neer in het tweede jaar de strijd mocht wor den voortgezet, dan kan misschien liet land leger onder gunstiger voorwaarden weder to velde trekken. Ter zee echter zal het nadeel, dat in het eerste jaar geleden is, moeielijfc weder goed gemaakt kunnen worden. Wan neer met de Port Arthur-vloot ook eenige Japanscbe linieschepen in den grond waren geboord, dan zou misschien de Oostzeevloot in staat geacht kunnen worden om voor Rus land de heerschappij ter zee in Oost-Azië te herwinnen. Nu zal Rusland zich wel, goed schiks of kwaadschiks, moetetl neerleggen bij het feit, dat het die heerschappij: verloren heeft. Duitschland. Het in de zaak van baron Mirbach door den Keizer genomen besluit komt hierop neer, dat de baron opperhofmeester van de Keizerin blijft, hetgeen bewijst, dat het ver trouwen, dat hij persoonlijk bij de Keizerin geniet, ongeschokt gebleven is. De functiën van kabinetssecretaris en beheerder van de particuliere kas van H. M. beeft bij echter aan een ander afgestaan, zoodat hij voortaan de Keizerin niet meer naar buiten en tegen over het staatsgezag kan vertegenwoordigen en b.v. niet meer in de gelegenheid kan komen aanbevelingen te doen t-ot het ver- leenen van orders en onderscheidingen. Frankrijk. Officieus wordt bericht, dat de regeering de uitbetaling van het traktement van lou bisschop van .Laval, mgr. Geay, heeft ge schorst. Volgons de Figaro verwacht men in Vati- caansche kringen, dat de bisschop van Dijon het voorbeeld van mgr. Geay zal volgen en onverwijld zijn ontslag zal indienen. Aan de Gaulois wordt bericht, dat mgr. Geay de titel van kanunnik en een pensioen zal wor den toegekend. Mgr. Le Nordez zou bestemd zijn voor liet ambt van apostolisch vicaris in Australië. Rusland. Als opvolger van Plehwe wordt nu weer gedoodverfd prins Swiatopolmirski, gouver neur van Wilna, die adjunct van den mi nister van binnenlandsclie zaken geweest 'S ten tijde van Sipjagin, en die hoog aange schreven moet staan bij den Czaar. Dfe justitie te Petersburg meent thans zekerheid tc hebben, dat liet Sazonow, Pleh- we's moordenaar, te doen is geweest om de gruwelen van Kisjinew te wreken. Sazonow is bijna hersteldover een dag of acht wordt hij uit het hospitaal naar de gevangenis ge bracht. Creta. Volgens de Politische Korrespondenz heb ben verscheidene mogendheden naar aanlei ding van liet bezoek, dat prins George, de bestuurder van Kreta, aan de Europeesche hoven wil brengen, den prins en clo Griek- scbe regeering laten verklaren, dat het plan tot \ereeniging van Kreta met Griekenland tengevolge van gewichtige politieke overwe gingen volstrekt geen hans op verwezenlij king heeft. Korea. Officieel wordt uit Seoel bericht, dat do Koreaanschc gezant te Petersburg. Li, door zijne regeering. met 1 September uit zijn ambt is ontslagen. De oorlog in Oost-Azië. Vau den oorlog zijn de volgende berichten Hoofdkwartier van het eerste Japansche Leger, 1 Sej)t. (Standard). De Japansche legers staan voor Liaojang. Een verschrikken lijik artillengevecht woedt in het oosten, noorden, zu'den en westen. De heuvels zien, van de vlakte bekeken, er uit als vulkanen men ziet de vlammen opstijgen uit de stad en uit de groote pakhuizen aan de rivier er achter. De treinen gaan naar het noorden. De Russen bewaken de toegangen naar de rivier en naar den spoorweg. De vijand heeft eene sterke macht op de been. Er wordt ver woed ge 7 och ten. Het schouwspel is prachtig. De Japanners dringen steeds dichter op naar Liaojang, dat veroordeeld is. De Japan sche infanterie versterkt hare stellingen. Tokio, 2 Sept. De Russen begonnen gis terenmorgen zich terug te trekken uit hunne stellingen' rechts en in het centrum van Liaojang. Zij werden bij hunne poging oon op den rechteroever van de Taitse-rivier over te gaan, teruggedreven en geraakten in groote verwarring. D«e Japanners vervolgden hen en maak ten zich meester van de Russische kanonnen; zij beschoten daarna bet spoor wegstation te Liaojang met Russische grar naten. Tokio, 2 Sept., des avonds. Over den strijd van heden om Liaojang is alleen bekend, dat bij het aanbreken van den dag het leger van Okoe zich tegen den rechtervleugel van het centrum van de Russen op de zuidelijke linie heeft geworpen, dat de Russen genoodzaakt waren hunne stellingen prijs te geven en zich terug te trekken en dat de vervolging in gang is. Het resultaat van deze vervolging en van den hevigen slag in de oostelijke linie, waar Koeroki de Liaojang beschermende strijdmacht aanviel, is onbekend. Het prijs geven van de stellingen aan den rechtervleu gel en in het oentrum van de Russen brengt de Russische linkervleugel in gevaar. Maar hier is de macht van de Russen sterk en zij zal zich wel kunnen beveiligen en kunnen redden uit een moeielijken toestand. Of Liaojang bezet is, is nog twijfelachtig; de officieele berichten gewagen er niet van. Tokio, 2 Sept. Men bericht, dat er brand hoerscht in Liaojang. Tokio, 2 Sept. Volgens een telegram van den generalen st-af van het in liet centrum voor Liaojang opgestelde leger rukt dit sedert heden morgen gestadig op om op gelijke lijn met den linkervleugel te komen. Admiraal Hosoya seint dat Japansche oor logschepen, geposteerd bij Yentao ten zuiden van Santsjantao Zondag en Maandag 26 Chineesche jonken hebben opgebracht, die trachten levensmiddelen in Port Arthur bin nen te brengen. De jonken zijn naar Talien- wan gebracht en verbeurd verklaard, de be manningen zijn losgelaten. Tokio, 2 Sept. Het gevecht bij Liaojang werd Iheden bij bet aanbreken van den ^lag hervat. Het lot van de groote massa van het terugtrekkende leger hangt, af van de dap perheid van den linkervleugel. Voordat bij terugtrok, versterkte Koeropatkin zijp lin kervleugel in oostelijke en noordelijke rich ting, in de hoop Koeroki's opmarsch te stui ten en zijne gëmeenachapslijn te bescher men. Het grootste gedeelte van de troepen, die deze lijn moeten beschermen, schijnt sa mengetrokken te zij'n in de nabijheid van Hayingtad, dat Koeroki Donderdagmorgen te 11 uur aanviel. De uitslag van het ge vecht is onbekend. Slechts weinig bijzonder heden worden meegedeeld over de vervolging van den Russisehen redh ter vleugel. Blijkbaar trekken de Russen langzaam en elke duim breedte grond betwistende, terug. Officieele berichten melden, dat de Russen dezen morgen Liaojang nog bezet hielden. Gemeld wordt, dat de Japanners reeds meer dan 25.000 dooden en gewonden hebben. Tokio, 2 Sept. Een telegram van den chef van den staf van het linker Japansche leger, dat Liaojang aanvalt, meldt dat generaal Okoe den rechtervleugel en het centrum van de Russen door een naahtelijken aanval ver raste. De Japanners kregen Woensdagmid dag vasten voet nabij Hsinlitoen. De chef van den staf zegt, dat de Japanners Don derdagmorgen te 3 uur Hsinlint-oen en een heuvel ten westen van den Sjoelianpas bezet- ten, na met succes een nachtelij'ken aan val bij verrassing gedaan te hebben. De Russische kanonnen, die de Japanners nu tegen Liaojang gebruiken, worden be schreven als 10 c.M. kanonnen. Het aantal der buitgemaakte kanonnen is niet bekend. Tokio, 2 Sept. De troepen van Koerok» zijn vermoeid en ontstemd. De Taitse-rivier is buiten hare oevera getreden. Koeroki gaat voort op te dringen tegen Heijingsha\ van waar de kanonnen den spoorweg kunnen be- heerschen. Parijs, 2 Sept. De Japansche legatie maakt een heden door haar uit Tokio ont vangen telegram openbaar, waarin wordt ge meld dat bet aan den linkervleugel opgeste' de Japansche leger zich gisteren meester juaakte van de door den Russisehen rechter vleugel ingenomen stellingen. Alle Russischs troepen, die ten Zuiden van Liaojang ware.i opgesteld, begonnen toen terug te trekken door de Japanners vervolgd. Petersburg, 2 Sept. Generaal Koeropatkin telegrafeert aan den Tsaar van den avond van gisteren De slag, voornamelijk een artille rie-gevecht, duurde den ganscken dag voort. De Russen waren genoodzaakt op den rech tervleugel te wijken. De Japanners bezetten onderscheidene stellingen. Het spoorwegsta tion werd door de projectielen bestreken, waarop de dienst meer naar het Noorden werd verplaatst. De troepen van generaal Koeroki ave neeeren langs den oever van den Taitee. De verliezen der Russen bedroegen geduren de de laatste twee dagen 5000 man. Petersburg, 2 Sept. Uit geloofwaardige bron wordt bericht, dat de tedegiaphische verbindingen met Liaojang geregeld in ge bruik zijin en nimmer gestremd waren. Ook in den strijd, die nu reeds gedurende meer dan eene week woedt om Liaojang, is het wapen ge luk den Japanners gunstig ge weest. Al hebben de Russen de stelling van Liaojang nog niet prijsgegeven, het laat zich toch aanzien, dat het daartoe komen, zal, en de eenige vraag die nog overblijft, is op welke verliezen dit hun te staan komt. Daar over moeten nog nadere berichten inkomen. De stelling van Liaojang was sedert maan den met alle middelen van de moderne ver sterkingskunst ter verdediging ingericht. Ten zuiden van Liaojang loopt, naar het zuiden steil afdalende, van den spoorweg tot dicht bij de Taitse-rivier in het oosten een halve cirkel van heuvelreeksen, die zich in het westen in den Sjoesjanberg tot 275 M. boven de vlakte verheffen, terwijl zij naar het oosten eene hoogte van 120 tot 200 M. bereiken. Midden door deze hoogten loopt door een hollen weg met steile wanden de weg van Haitsjeng, terwijl de spoorweg wes telijk om den Sjoesjanberg heengaat. In het front was dezo stelling onneembaar, on de Japanners hebben dan ook door omtrekken de bewegingen op de beide flanken den slag op 1 September ten hunnen gunste beslist. Intusschen moet wel in het oog gehouden worden, dat de Russische generaal niet het doel had zich in deze stellingen blijvend te handhaven. Hij was voornemens met zijn leger verder noordwaarts terug te gaan, naar Moekden, en zijm oogmerk kon dus geen an der zijin, dan de uit het zuiden en oosten opdringende Japanners zoolang tegen te hou den, totdat heb gros van zijne troepen in veiligheid was. Men gaat dus te ver, wanneer men van dezen slag bij Liaojang spreekt als van een tweede Sedan. Het is waar, naar den datum komt dat uit; maar daarin ligt nog niet op gesloten, dat nu ook het bij Sedan gebeurde zich herhalen zal. Behoudens nadere berich ten, zal men goed doen niet te spreken van een beslissenden slag en de verwachting van eene capitulatie van het geslagen leger nog in petto te houden. Ook al mocht het den Japanners gelukt zijin een deel van hunne troepen ten noorden van Liaojang zóó ver westwaarts te brengen, dat zij zich op den weg naar Moekden bevinden, dan volgt daar uit nog niet, dat Koeropatkin zich bevindt in een muizenval, althans niet dat hij met geen mogelijkheid daaruit zou kunnen ont komen. Die onderstelling zou al te gewaagd zijn, wanneer men in het oog houdt, dat de beide tegenstanders in sterkte ongeveer aan elkander gelijk zijn. Maar zeker mag men aannemen, dat do overwinnende Japan ners in staat zullen zijn op de vervolging hunnen tegenstaders gevoelige verliezen toe te brengen. Dat zal intusschen niet het eenige voor deel zijn, dat de groote strijd rondom Liao jang voor hen zal afwerpen. De inneming van Liaojang kan van groote be teekenis zijin voor de verdere opcratiën in dit ten einde spoedende jaar, en de uitslag van de reus achtige worsteling tusschen nagenoeg een half millioen soldaten, waarin de overwin ning aan do Japannors gebleven is, zal niet nalaten groeten indruk to maken in de ge- beele wereld. De correspondent van de Russki ja Wjedo- inosti, die meermalen generaal Koeropatkin heeft gezien, schetst aldus zijn indruk van den veldheerKoeropatkin is veel ouder ge worden cn ziet er wat vermoeid uitmaar hij heeft nog altijd dezelfde rustige, lang- Uit het Noorsch 14 VAN JONAS LIE. „Aandeelen-maatschappijen, ja, 'die kan men tegenwoordig van een lucifer maken 1" viel oom Joël driftig in. En do stakl zal met open armen een gansch nieuwe toekomst iu ontvangst ne men... En het zou een verleidelijk ding voor een man als u zijn, oom, om u aan het hoofd daarvan te stellen, en door dat werk uw naam voor eeuwig aan de stad te ver binden „Ik de stichter!... De vader van liet werk?. Je kunt even goed zeggen, dat de stad zich ouder water zet1... God beware mij!" „Diic geldduivel!" vloog Faste op. „Zon der twijfel wordt oen deTgehjke, aan de aar de verbonden ziel tot de lagere stoffen aan getrokken." „Wat, wat?" Oom Joël sperde beide ooren open. ,,De aarde is een kooi, waaruit slechts Je vrijgeworden elementen opstijgen dat is het geheim. U laat uw geld nooit los; het is net anker, waarmede u aan den grond vast zit." „Ik geloof bij mijn riel, dat jij leeken- dominee hadt moeten worden dat is een goed baantje!" verzekerde oom Joël, terwijl Faste dé deur uitvloog. V. Faste aat boven op zijn nauwe, lage zolder kamer, terwijl de kachel snorde en de herfst regen langs de kleine ruiten stroomde. Hij zat zooveel naar voren, als de in ver houding veel te groote werktafel toeliet. Iu de hoeken, achter het bed, op de latafel eu aan touwtjes tegen de wanden hingen, ston den en lagen groote witte cartons en rollen papier, die een menigte teekeningen, schet sen en berekeningen bevlatten van de ont worpen ba don derneming. Hij zat aan de teekentafel van 's morgens vroeg als het licht werd, tot 's avonds laat. wanneer de teekenpen bij de lamp werd ge bruikt. Do bedoeling was onn liet plan aanschou welijk te maken en nauwkeurig in teekening te brengen met al d© daarbij behoorende be rekeningen. Nu kwam hij beneden in de kamer, met een ontwerp in de hand. Hier moeder, hier Solvi kunt u het bad hotel zien, zooals het moet worden." „Ja, modder, dan praten wij later wel samen 1" nep Solvi ongeduldig uit en ver liet de kamer. „Agnete", helderde mevrouw Forland treurig op, „wil haar jonge, jonge leven weg werpen ..Ja. ik weet 't, dat meisje schrijft over niets anders dan over kaas en den dominee, over boter cn de provisiekamer en dat daar haar werkkring is. Tvfaor luister nu eens. moeder, als Agnete nog een paar jaar wilde, wachten, tot ik met mijn onderneming ge reed benSchrijf, telegrapheer haar, laat de electricifeit in de pastorie slaanZij is toch niet voor goed gevangen door den boezen geest van den kaasberg?" „Als ik maar wist, wanneer zij hem zal aannemen klonk het wanhopig... „Maar wij mogen ons daarmede niet bemoeien, mijn jongen... Alles is nog zoo onzeker... Zij drukte ide hand tegen het hoofd. „Onzeker?... Met mij natuurlijk! Is het dat u et wat u denkt?... Een nieuwe neder laag!... En indien de wereld het huis be waakt als .een onstuimige zee..." „Och neen, mijn jongen, Falkenberg ge looft, dat mi de gedachte zelf niet3 ongo- rijtindb of onmogelijks ligt. Maar de 'moeilijk heid ligt alleen daarin om het oubl'ek er gunstig voor te stemmen geld!" „Goed moeder. Verlaat u op de kracht, d o in een treffend' juiste en door en door hel der uitgevoerde gedachte ligt! Daar wordt het dynamiet, der waarheid in gevonden. Het overwint en baant zich zelf den weg... En geloof mij. menigeen die thans trotsch rond wandelt op straat, bepeinst cn overweegt reeds mijn idioe, of er geen geld uit kan geslagen worden... Tl? denk er trouwens over. moeder, om het hotel met twee vleugels tc ver groo ten. ..Vergrootenzuchtte mevrouw Forland. ..Het zal zoo angstig groot voor je worden, Faste'" ,.Kij;k eens hier op de teekening, moeder... Deze vleugel komt op do achterstraat uit. be grijpt u. Daardoor krijgen wij het geheelc uitzicht op liet terrein met de landhuizen cn do heuvels daarachter. Men wordt geboeid door geliool nieuwe boschindrukken. Maar de achterstraat moet natuurlijk gesloopt wor den al de oude krotten moeten verdwij nen, totaal verdwijnenIs dat niet een prachitg idiee? Wat zegt u daarvan, moeder?" „Wat moet een arma vrouw als ik daar van zeggen, maken of dienkenriep zij lui ten zich zelf. „Ik heb Ditlef en ik heb twee dochters, die beiden willen trouwen en ik heb jou, met een gekeele lawine bouwtee- keiiingen en plannen Zelf ga ik op krukken, zoo gebogen, dat ik niet naar de lucht kan zien... En dan is het niet zoo vreemd, dat het mij somtijds duizelt," lachto zij hard „als een gejaagde vogel onder het afdak. Ik denk somtijds, dat ik niets anders te doen heb dan. het onze Vader te bidden en te trachten mij neer ta leggen en over dat alles in te slapen. En wat begrijp ik van uw plan nen en uitweidingen, Faste? wat anders, dan d^ ik in mijn jongen blijf vertrouwen, zooals hij gaat on staat. Wij oude vrouwen zijn daartoe gedoemd, God weet waarom cn door wie». Maar wij worden daardoor vast gehouden...'' „Maar, moeder, moeder, liefste, boste moeder 1" „Och, een moedbr!... die kan ook wol eens in vertwijfeling raken. Ach, mijn arme, arme Agnete, riep zij hartstochtelijk uit. „Als men mij vertelde, dat zij dood en begraven was, maar ditDat fiere, mooie jonge meisje!... Ik kom er tegen op, ik verzot er mij tegen: Ja, ik verzet, er mij tegen," her- haaldo zij al zachter en zachter, fluisterend. Faste liep een paar keer de kamer op cn neer. „Luister eens moedfer! Als zij door u en Solvi den indruk bepaald gekregen heeft., dat mijn onderneming zal gelukken, zal zij zich nooit in der eeuwigheid laten begraven. Of hebt u liever, dat ik haar schrijf? U kunt er op aan, dat ik haar de oogen zal openen." Mevrouw Forland keek hem hulpeloos aan en leunde toen, peinzend, op haar kruk... „Ja-a," antwoordde zij, „veel zou er hier op aarde in ordie kunnen komen, als wij slechts de kracht van het geloof bezaten. Waarom zou Godi in Zijn wijsheid deze dfenk- boGldéni in je hebben neergelegd, als het niet was opdat je ze in je werkzaamheid zoudt opnemen en tot uitvoering brengen? Het ge loof hot geloof, Faste!"... zij schudde bet hooft^ ,.Tk kan zeggen, dat ik voor Dit-lef geloof, dat hij alles, wat hem hier ontbreekt, in een volgend, volmaakter leven zal deel achtig worden. En ik geloof voor mij zelf. dat ik nog eens rechtop zal gaan. In mijn erge ziekte, het- vorige jaar, droomde ik eens 's nachts, diat ik in oen vreemde stad' was »vn in de kerk zong en de ruimte vulde met mijn heldere, sterke stom, terwijl Ditlef met een dirigeerstok, op de galerii onder het gewelf, een krachtig zangkoor leidde... Maar van jou, mijn jongen, heb ik nooit zulke toolcomsfc- droomen gehad... Ik beschouwde hleit slechts als een waarschuwing, toon jij eens als kind onder de kerseboomen in den tuin zat en riepmoeder ik bloeien misschien daar door durf ik nooit... dlurf... Toch kan ik in den laatsten tijd zoo dikwijls mij het uit zicht uit de vensters van dit. nieuwe hotel zitten voorstellen over de eilandjes en klip pen, in de zomeravonden, terwijl do zon in de zee neerzinkt..." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1