1°. 63. Jaargagn. Maandag 5 September 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. FASTE F0RLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 natanden voor Amersfoortf 1.25. Idem frapco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regelsf.Q'Tb Elke rëgèl meer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte, Voor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen tót het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. ÉJehe circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Kreta. Prins George van Griekenland, die als commissaris van de mogendheden belast is met het bestuur van Kreta, is thans op reis. Hij wil in Kopenhagen een bezoek brengen aan zijn grootvader, Koning Christiaan van Denemarken, den nestor van de gekroonde hoofden van Europa. Maar verder heeft zijne ïeis een politiek doel. Hij zal achtereenvol gens Petersburg, Londen, Parijs en Rome aandoen, dus do zetels van de regeeringen der staten, die het protectoraat over Kreta uitoefenen. Men bericht, dat hij voorne mens is daar de verklaring af te leggen, dat hij' niet van zins is een nieuw mandaat als Harmost (commissaris) aan te nemen, wan neer met het einde van 1895 zijn tegenwoor dig mandaat afloopt, en daaraan den raad «al toevoegen, dat de mogendheden hunne goedkeuring moeten schenken aan de ver- eenigdng van Kreta met Griekenland en ge hoor moeten geven aan den volkswensch, die onlangs daartoe werd uitgesproken. Deze volkswensch is in vergaderingen, die overal in het eiland gehouden zijn, uitge drukt. De comités, die gedurende den laatsten opstand aan 't werk zijn geweest, hebben de propaganda daarvoor ter hand genomende in Klein-Arië en in Egypte gevestigden Grie ken leverden het geld er voor. Een corres pondent van de Brusselsohe Petit Bleu deelt daarover mede: „Men meende aanvankelijk, dat de tegenwoordige beweging zich enkel tot platonische wenschen bepaalde. Thans ziet men echter in, dat men zich heeft vergist. De tegenwoordige organisatie geschiedt op het land, onafhankelijk van de vroegere aanvoerders, die den eed hebben afgelegd op de nieuwe grondwet. Vreedzame onderwij zers, landbouwers, stille kooplieden bij wie niemand oproerige plannen zooi hebben on dersteld, zijn de ziel van de tegenwoordige beweging geweest. Evenzoo vindt men onder de leden van de hulpcomités geene politieke namen. Die zullen eerst na de uitbarsting van den opstand of wanneer die de over winning nabij is, voor het voetlicht komen. Zoo is de beweging in stilte voorbereid." De vergaderingen zijn volgens het pro gramma en in volle orde verloopen, al ont brak het niet geheel aan partij ver schillen. Er is op Kreta eene anti-prinsgezinde oppo sitie. De woordvoerder van deze oppositie, de advocaat Veniselow, wees in eene rede op de talrijke gebreken in het bestuur en op den slechten economischen toestand van het eilandhij gaf als wachtwoord voor zijne aanhangers uit: „Volkomen vereeniging Zijne partij wil daarom geen unie naar het voorbeeld van de inlijving van Basnië en Herzegowina bij Oostenrijk, omdat dan prins George ongetwijfeld gouverneur zou blijven. Bij 't in ontvangst nemen van de in de volksvergaderingen genomen besluiten drukte prins George de hoop uit, dat de mogend heden eindelijk aan den wensch van de Kre- tensers gehoor zouden schenken en dat rijn vader spoedig de lieerscher van Kreta zou zijn. De pers in Griekenland sluit zich daarbij aan, maar vervalt daarbij in een eenigszins dreigenden toon; zij verzekert, dat de Kre- tensers in hunne tegenwoordige, vaderlands lievend opgewonden stemming zich weder hunne oude liefde voor de wapenen herinner den en dat de wensch naar vereeniging met Griekenland ditmaal wel voor het laatst op vreedzame wijze zal worden bekend gemaakt. Dit dreigement behoeft men intussohen niet al te tragisch op te vatten. Kreta heeft eene internationale bezetting, waartoe de vier mogendheden, onder welker bescherming het eiland staat, elk een deel leveren. Men mag dus wel aannemen, dat er hoegenaamd geen kans bestaat op het verkrijgen van de vereen igingi met Griekenland door revo lutionaire middelen. De vraag is zelfs of die in 't geheel te verkrijgen zal zijn. De Köln. Ztg. merkt droogjes op: „Of de vier mogendheden, die het protectoraat uitoefe nen, zich door Grieksche dreiga-rtikelen of door vertoogen. van den Harmost tot iets an ders dan tot eene behoorlijke versterking van hunne versterkingstroepen zullen laten bewe gen, moet sterk betwijfeld worden." Vol gens de Politische Korrespondenz hebben verscheidene regeeringien den prins en de Grieksche regeering laten verklaren, dat het plan tot vereeniging van Kreta met Grie kenland volstrekt geen kans op verwezenlij king heeft. Wanneer prins George op zijtne rondreis de overtuiging daarvan opdoet, dan zal misschien blijken, dat zijn besluit om geen nieuw mandaat als commissaris der mogend- beden te aanvaarden, niet onherroepelijk is. Zijne eerste driejarige bestuursperiode stond onder het teek en van een huwelijk uit liefde tusschen hem en Kreta. De tweede periode bracht teleurstelling; er kwamen verschillen van meening aan den dag. Mis schien kan de verhouding nu verder worden zooals in een verstandshuwelijk te pas komt. Duitschland. Gisteren avond had te Al ton a een feest maal plaats in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin, voor de provincie Sleeswijk-Holstein, in het Kaiserhof. De opper-president WHmowski bracht een dronk uit op den Keizer en zijne gemalin. De Keizer antwoordde met een rede, welke eindigde met een hoera voor de Keizerin (een geboren Sleeswijksche) en de provincie. Tegen het einde van den maaltijd deed de Keizer mededee.ling van de verloving van den kroonprins, welk bericht ontvangen werd met groot gejuich. Da verloving van den Dfuitschen kroon prins met hertogin Oecilia v'an Mecklenburg- Schwerim is gisteren officieel bekend gemaakt. (Cecilia Augustina Maria van Mecklenburg is de jongste zuster van den regeerenden groothertog en de nicht (oomzegster) van prins Hendrik der Nederlanden; zij werd den 20en September 1886 geboren. Zij wordt dus over weinige dagen 18 jaar. De kroon prins is 22 jaar.) Uit Friedrichsruh komt het bericht, ciat vorst Herbert Bismarck ernstig lijdt aan eene inwendige ziekte en dab zijn toestand bezorgdheid inboezemt. Enkele bladen noe men dit bericht overdreven. Frankrijk. De Matin bericht, dat minister-president Combes voornemens is, naast het wetsont werp van de rapporteur der commissie Briand, een nieuw vrijgeviger wetsontwerp tot regeling van de scheiding van Kerk en Staat samen testellen. Daarin zou aan de Kerk het tijdelijk vruchtgebruik van de thans door haar gebruikt wordende gebou wen en terreinen gelaten worden, om 't haar mogelijk te maken, zich onder bescherming van 1 et gemeene recht een zelfstandig be staan te verschaffen. Ook de meer angstval lige leden van liet ministerie zouden onder die omstandigheden gezind zijn om mede te werken tot de scheiding van Kerk en Staat. Engeland. Zaterdag middag keerde Koning Eduard uit Marienbad' naar Engeland terug over V Haringen. Tegenover het aan de Parijsche beurs ver spreide gerucht van een ongunst-igen gezond heidstoestand van Koning Eduard, verklaart de lijfarts van den Koning, dr. Ott, dat de badkuur van den Koning een uitmuntenden uitslag heeft gehad. Di Koning heeft Marien bad in de beste gezondheid verlaten. China. Uit Sjanghai wordt bericht, dat de Ame- rikaansche zendelingen Tamingfoe ten ge volge der bedreigingen van een geheim ge nootschap verlaten hebben. De zendelingen te Ticliang zijn eveneens naar het zuiden ge vlucht. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, 3 Sept., des morgens. Men gelooft, dat de hoofdmacht van maarschalk Oyama, die zich ten zuiden van de Taitee-rivicr be vond, heden morgen er in geslaagd is over de rivier te komen. Koeroki nam gisteren een gedeelte van de hoogten bij Heiyintai; men hoopt, dat hij heden den spoorweg zal beheerschen. De Russen verzamelen zich, naar het schijnt, bij de kolenmijnen van Yentad. Londen, 3 Sept. Het Japansche gezant schap maakt het volgende telegram uit Tokio van heden bekend: Maarschalk Orjama bericht, dat de vij and den 2. dezer voortging voor onzen lin kervleugel en ons centraal leger zich terug te trekken naar den rechter oever van de Taitse-ho, behalve het gedeelte van zijne strijdkrachten, dat „do verdedigingswerken van het zuiden naar het noordwesten van Liaojang en de hoogten ten noordoosten van Mutchang bezet houdt. Onze legers zetten den aanval voort; onze rechtervleugel be zette in den morgen van 2 September oen gedeelte van de hoogten ten westen van Heir- ringtai. Eene nadere dépêche van Orjama bericht: Den 3. September om 9 uur 's morgens biedt de re6t van den geslagen vijand nog eenigen tegenstand buiten Liaojang. Ons midden- en linkerleger tasten hem aan. Petersburg, 3 Sept. Generaal Koeropatkin bericht aan den Keizer van 2 September Den len vielen de Japanners met het in- vallen van de duisternis onze stellingen aan bij Sikwantoen. Dfe aanval werd na hevigen strijd teruggeslagen. In den nacht herhaalden de Japanners den aanval. Ditmaal hadden zij daarmede suc ces, want zij wierpen een regiment terug in de richting van Sahntoen. De terugtocht van dit regiment was voor andere troepen- afdeelingen eene aanleiding om hunne stel lingen te ontruimen. Tegen den morgen rukten onze troepen geleidelijk op om de stelling bij Sikwantoen terug te veroveren. Heden met het aanbreken van den dag ging ik over tot den aanval tegen de troe pen van het leger van Koeroki; tegen 12 uur in den middag vormden de spitsen van onze korpsen eene oprukkende linie. Thans leidt de artillerie den aanval op de in den nacht door de Japanners genomen stelling in en de opmarscb van de infanterie ia begon nen. In den loop van den nacht hadaen de Japanners onze stelling bij de stad Liaojang en het spoorstation hevig beschoten. Ouzo verliezen daarbij waren onbeduidend. Zoo even heb ik van den chef van het garnizoen te Liaojang eene dépêche ontvan gen, om 10.35 voormiddags verzonden, vol gens welke de Japanners een in het centrum gelegen fort hebben aangevallen en onder zeer groote verliezen zijn teruggeslagen. Bij dezen aanval vielen aan onze rijde zes man. TsjifoeJf Sept. Een uit Port Arthur ge komen Chinees bericht, dat de Japanners in den nacht van den 29en Augustus de Rus sen verrasten bij Paloengtsjan. Ziji namen, de stelling en brachten zware verliezen toe aan de verdedigers. Den volgenden morgen vielen de Japan ners herhaaldelijk het fort Erluntsjan aan, doch werden teruggeslagen met een verlies va<n meer dan duizend man. In den morgen van den 3 len Augustus deden de Japanners een stormaanval op een fort in de nabijheid van Erlungtejan en dwongen de Russen tot den terugtocht. Nadat de Japanners echter gedurende ze ven uren het vuur uit de Russisdhe forten hadden doorgestaan, waren zij genoodzaakt zelf weer terug te gaan. Het bombardement duurt- onophoudelijk voort. Moekden, 2 Sept. De Russische artillerie te Liaojang werd flink geholpen door lucht ballons, die de Russen oplieten zuidoostelijk van Liaojang, waardoor zij in staat waren de plaats te bepalen van de Japansche bat terijen. De Russen werden gedwougen een aantal kanonnen achter te laten, omdat zij niet in staat waren dit geschut te vervoeren ten ge volge van de modder. Woensdag vielen de Japansche granaten in het spoorwegstation te Liaojang en op de brug over do Taitse-rivierook vielen er eenigen te Yentai. De spoorweg wordt bijna uitsluitend ge bruikt voor hospitaal-treinen en het vervoer van Japansche gevangenen. Deze laatsten zijn jammerlijk uitgeput. Velen hebben in twee dagen geen voedsel gehad. Gedurende dien tijd zijn hevige regens gevallen, die de verschansingen met water vulden en klee- ren en schoeisel doorweekten. Petersburg, 3 Sept. Generaal Sacharow be richt aan den general en staf van gisteren Heden vielen onze troepen de hoogten bij Sikwantoen, 16 werst ten oosten van Liaojang op den rechteroever van de Taitse-rivier, aan. Na hardnekkigen strijd werd de geheele heu velreeks ten westen van Sikwantoen door ons genomen. Tegelijkertijd bleek, dat wij een aanzienlijke Japansche troepenmacht te genover ons hadden, die een front van de hoogten bij de steenkolenmijn van Jengtai tot de Taitse-rivier bezet- hield. Een afdeeling, onder generaal-majoor Or- low, die de steenkolenmijn dekte, en rich te ver gewaagd had, stiet op overmachtige strijd krachten in een sterke stelling en werd tot den terugtocht gedwongen. Generaal-majoor Orlow werd daarbij gewond. Het gevaar van eene vervolging der zich op het station Yengtai terugtrekkende troe pen door den vijand werd echter voorkomen door het oprukken van de dappere regimen ten van het eerste Siberische legercorps. Generaal Stackelberg hield de Japanners tegen. Bij dit gevecht werd de uitstekende commandant van het tweede Siberische regi ment, Oserski, zwaar gewond. Te negen uur 's avonds werd de strijd op do geheele linie gestaakt en was er nog slechts kanonvuur bij Liaojang te hooren. De troepen van het garnizoen van Liaojang zijn, naar per telegraaf wordt gemeld, afge- trokken. Zij deden een tweeden aanval aan het westelijke front om de strijdkrachten van den vijand te verkennen. Bij het opruk ken van twee regimenten bleek na een lievig fevecht, dat deze regimenten meer dan A>wee ivisiën tegenover zich had-den. Het geheele verlies van het leger is heden nog niet nauwkeurig vastgesteldvolgens de reeds ingekomen berichten bedraagt het ech ter meer dan 3000 man aan dooden en ge wonden. Petersburg, 3 Sept. Een telegram van ge neraal Koeropatkin aan den Czaar van be den meldt In den nacht op den derden ging de vij and aver tot den aanval. Hij maakte zicH meester van de door ons bij Sikwantoen be zette stellingen. Qnzé troepen trokken van deze stellingen terug naar de achterhoede- stelling bij de dorpen Tsch ansoetoen en Sjetojentsi, halverwege tusschen Liaojang en Sikwantoen. In denzelfden nacht trok het eerste Sibe rische legerkorps eenige wersten westelijk terug. Het korps had in de laatste vijf dagen zware verliezen geleden en werd door het ge vaar bedreigd, door eon overmachtigen vijand te worden afgesneden. Onder deze omstandigheden gaf ik bevel Liaojang te ontruimen en naar het noorden terug te gaan. Petersburg, 3 Sept. De Russen hebben Liaojang ontruimd, dat door de Japanners is bezet. Het eerste Siberische legerkorps onder ge neraal Stackelberg, 25,000 man sterk, is door de Japanners ten westen van Liaojang afge sneden. Tokio, 3 Sept. De laatste heuvelreeks, die de Japanners nog scheidde van den spoor weg ten noorden van Liaojang, is door gene raal Koeroki genomen. Het hevige gevecht wordt voortgezet. Tokio, 4 Sept. Het laatste stadium van het gevecht in de buurt van Liaojang wordt heden voortgezet. Tokio, 4 Sept. De Japanners bezetten Liaojang Zondagochten te negen uur. Tokio, 4 Sept., 's middaga Maarschalk Oyama meldt, dat de Russen Zaterdagavond de pakhuizen verbrandden in d© buurt van het Jiaojang-station. Generaal Koeroki verliet de troepen in Satzwaga om den rechter-flank te steunen. Hij Het zijne troepen wetswaarts oprukken om de spoorwegen te bereiken, die Liaojang omringen. Het linker- en middenleger van Oyama vallen de Russen nog aan ten zuiden en ten westen van den Liaojangmuur. Tokio, 4 Sept., een uur 's namiddags. Maar schalk Oyama seint van 9 uur heden voor middag: Na een strijd, die dezen nacht en heden ochtend plaats had, is Liaojang ons geheel in banden gevallen. Onze verliezen moeten groot zijn. Ik heb geen bericht ontvangen over den toestand aan den rechter over van de Taitse- ho. Uit het Noorsch 15 VAN JONAS LIE. „Welnu, moeder, zegt U niet zelf, dat ik bloeien zal en daarin vergist U zich vol strekt niet, dat voel ik. Luister eens, moeder, wat nu ten eerste Agnete aangaat, zoo is do dominee toch niet zoo'n verleidelijke meer man, dat hij haar meepakt, vóór dat ons haar zuchten bereiken. Ik beloof u, ik zal haar vandaag nog een brief schrijven, die haar zal opvroolijken, en verwarmen, haar een klein beeld van haar zelf vertoonen, hoe zij over slechts een paar jaar, als een afge leefde domineesvrouw" bij den kaaskabouter rit en versteend staart naar al het nieuwe en toekomstige op aarde Ik zal het haar dui delijk maken, er op wijzen, hoe baar weg naar het bruidsknielbankjo bedekt is met kabouterspeekeel dat haar bruidsluier wordt. Kom, ik zal „Bemoei je daar niet mede, zeg ik je u Faste. Je moet het niet doen. Ik zelf duif het niet." „Och, moeder, ik verzeker u, de meerman is niet gevaarlijk! U kunt trouwens wel aan iets anders denken, bij voorbeeld aan de ze kerheid, dat Solvi met "Kerstmis een voor- treffelijken dokter zal trouwen, een- vooruit- st-revenden, verstandigen jongen man, al is hij nu juist- m ij n man niet, of geschapen om het grootsche van eeni zaak in te zien. Hij is een van die bedaarde, voorzichtige, la-ng- zaani-aan mensehen, die en detail handelen en in het klein bouwen, en took komt ten laatste de toren nog, even. zeker als de slaap muts op het hoofd!" Hij bemerkte, dat zijn moeder begon te glimlachen-. „En volgens rijn oordeel," ging Faste voort, „moest ik beginnen met één badkuip voor volwassenen en één voor kinderen! Dat komt, zeg ik u, omdat er van de geboor te af geslagen groothandelaarshoofden en de- tailhoofden voorkomen, hoofden, die alles en gros en hoofden, die alles in het klein rien en duidelijk, als U wilt... Wordt nu een groothandelaarshoofd aangesteld in een de tailzaak, dam gaat die failliet; en omge keerd, wordt een detailhoofd in een engros- zaak gezet, dan gaat die ook bankroet... zoo gaat het nu eenmaal... Maar daarom, moeder, kan mijn zuster Solvi toch wel in alle eer en deugd trouwen met een detailhoofd. Want hij is een flinke dokter, bepaald heel mo dern in rijfn vak. Eh Solvi krijgt do directie Een aardige, kleine dokterswoning, ik heb de plaats uitgekozen beneden in den aanleg, met een afgesloten, gezellig tuintje, en Solvi daarin zaaiend en oogstend... Wat ziegt u daarvan? Schaduw en gemoedelijkheid, bloe men en groenten alle bodden vermengd met vuurrood© geraniums wij hebben kleur ren noodig, scherpe kleuren hier in het land, zoodat het schittertEn dan rit U daar bene den in den zonneschijn to genezen van d© jioht." „Wil je mij als reclame voor je badplaats gebruiken Was d,at maar mogelijk, mijn jongen..." Mevrouw Forland luisterde plot seling oplettend... „Wat is dat, roept er niet iemand buiten?" „Natuurlijk Solvi, die haar dokter ont vangt," ze-ide Fasta, „zij is wel zóó geweldig verliefd! Ik hoorde liet rijtuig stilhouden." Mewrouw Forland bleef staan luisteren met de band op het hart; rij had een stem ge hoord... Fasta vloog opeen9 de deur uit. Leven, geraas... Dit-lefs half onderdrukte kreet, vragen, en antwoorden over en weer. Daar kwam Fasta met rijm zuster Agnete hoog op den arm gedragen. Hier, moe der ..God zij dank, God rij dank!" klonk het telkens opnieuw, toen Agnete daar in de slaapkamer zat en haar hart voor haar moe der uitstortte. „Ik heb sedert gisteren morgen gereisd van poststation tot poststation en mij telkens weer een mijl verder vandaar verwijderd ge voeld. En nooit, moeder, had ik vroeger ge dacht of geloofd, dat de wereld zioo mooi en heerlijk was om in te leven, als toen ik in den harden postwagen zat met een gevoel, alsof ik op de heerlijkste rijtudgveeren in een 'nieuw bestaan reed. Ik sliep eenigen uren in Klefstad en 's morgens reed ik een tijdlang in de vo-lle zon, voor dat de motregen begon... Dat ge voel, dat ik vrij was... daar vandaan reed Ik wist niet hoe zwaar mij dat al langer clan een jaar had gedrukt... Hij was zoo vol op lettendheden zoo zelfverloochend goed geld en aardscho bezittingen heeft hij niet nagejaagd... zoo echt om te hoogachten... En dan, moeder! wist ik ook, hbo moeilijk gij allen het hier thuds hadt," klonk het zacht. „Het ging alles zoo onmerkbaar, langzaam aan, terwijl hij mij door rijn hulpeloosheid deed begrijpen, hoezeer de groote, verwaar loosde tuin van de pastorie en al zijn ver zuimde wereldsche belangen een besturende hand behoefden... Zoo ging liet eerste jaar geheel voorbij. Ik stelde belang zoowel in de geldzaken als in den pastorietuin en voelde mij ook erg ge vleid met mijn betrekking, als eon die onbe perkt alles bestuurde, alsof ik de dominees vrouw zelf was... Maar toen kreeg ik een brief van hem dien hij mij verzocht in mijn kamer te lezen. Hij was zoo fijn. weemoedig klagend, zonder eenig spoor van bijoogmerken. l*k kreeg daar door nauwelijks eenig vermoeden... Eu toen kwam er na verloop van een maand nog een En toen nog een, die mij de oogen geheel deed opengaan... Hij was zijn overleden vrouw eeuwig dank baar; maar hetgeen hij noemde „overstel pende liefde" was zijn deel niet geweest, voor dat hij zich nu zoo diep en innig gevangen voelde... Hij gaf toe dat het een zwakheid van den ouderdom kon wezen. Maar zij|n levensgeluk hing er nu geheel van af, mij in huis bezig en zwevende te weten te rien De oude mail had geleden en gestreden. Hij was te eerlijk om mij als dochter te wil len hebben. En zonder mij voelde hij zich een kouden en droevigen ouderdom te ge- moet te gaan- Hij smeekte slechts voor de enkele jaren, die hem nog gegeven waren, om een weinig van dat wondervolle, onuitsprekelijke geluk, dat zijn jeugd en mannelijke leeftijd nooit gekend hadden. En ik begreep hem en had diep medelijr den met hem Groote God. moeder, wanneer men, als ik, een weinig weet wat liefde is en wat het beteckent om bedrogen te wor den en dat heb ik ondervonden, moeder dan kwam het mij niet zoo ondenkbaar en onmogelijk voor, dat de oude man on ik die beiden even arm waren onze» scha mele eigendommen misschien bijeenvoegden en iets trachtten te maken van het leven, met do bleeke zonneschijn waarover wij kon den beschikken. Hij had mij toch zoo hoog noodig, en ik kon op mijn manier geluk zooken in miju werkkring, die Ileb was eigenlijk slechts een gedachte, die in bittere oogeublikken in mij-U binnenste vaag opkwam niet iets volkomen helder. Maar daardoor was mijn afwijzing niet zoo duidelijk en afdoende geweest, dat ci noot eenige hoop bij hem overbleef. Daardoor won ik oen bedenktijd van een jaar en konden wij op denzelfden prctti- gen voet van vroeger met elkaar blijven. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1