KOLONIËN. BINNENLAND. met' doen koeren. De veldtocht van het jaar 1904 is met den slag bij Liaoj&ng beslist, |-aawant reeds aangekondigde er- sterkingen uit Europe esch Rusland op het oorlogstooneel kunnen aankomen, komt de >fcm winter in het land, die aan de operatiën in j(i( Mandsjoenje voorloopig een einde' maakt. Wreed wreekt het zich nu, dat men niet tier Mn ®*n man k6* onbeperkte opperbevel op 1 het oorlogstooneel heeft toevertrouwd, dat Alcxejt v en Linewitsch niet onder Koero- .- M patkin stonden, maar als gelijkgerechtigden .J® naast hem. Wanneer do divisiën van Line wisch bij L aojang schouder aan schouder met het hoofdleger streden, wanneer geen 7 raan hij Charbin achtergehouden werd, dan ■0- zou het beter staan met de Russischo zaak r'j&l Naar1 alle verwachting is nu zelfs Moekden Y» niet meer te handhaven. De overblijfselen tn van het Russische leger zullen ver naar het noorden terug moeten gaan en misschien Ij' eerst aan de Soengari rust vindeu. Het ,E krijgsgeluk heeft een vonnis van veelom vat- tonde beteekenis geveld en een pblitiëken Aj toestand in 't leven geroepen, waarvan do 5'b invloed zich op den ganschen aardbol zal doen gelden. V :^a Do Tcmps brengt hulde aan do ongehoorde :')t aanvalseigenschappen van de Japanners, as.» lp hunne onbegrensde opofferende hoedanighe- den, die hen in staat stellen tallooze men- p schenlevens zonder aarzelen prijs te geven t< en overwinningen te behalen tot onver- schillig welken prijs. Gedurende die beslis- sendo uren zijn de Russische troepen niet bc- neden hunne oude reputatie geweest. Maar hierbij waren de troepen niet alleen betrok- j ken de geleden nederlaag treft geheel Rus land en veroordeelt de aaneenschakeling van de slecht beraamde handelingen, waardoor k het zich gaandeweg in het uiterste oosten heeft verwikkeld. Er was in dezen veldtocht een verkeerd aangebracht beginpunt, dat zich in alle daden van uitvoering heeft doen voelen. Men zeido voorheen, dat een oorlog, op slechte politieke grondslagen rustende, niet. kon leiden tot strategische overwinningen Het gebeurde toont, dat heden evengoed als vroeger deze regel geen uitzondering toe laat. Petersburg, 6 Sept. Admiraal Alexejew seint een rapport over vau luitenant Iwa- now, die in den strijd van 14 Augustus be vel voerde op den toen ondergegancu krui ser Rurik. Dit rapport werd via Sjanghai overgebracht door den priester Aloxei van de Runk, die door de Japanners uit Sasebo ontslagen werd. Iwanow bericht, dat nadat het roer in deu strijd gedurende den voormcidag van den 14en was stukgeschoten, de Rurik de wegstoomende kruisers Rossija en Gromoboi niet kou volgen on achterbleef strijdende met de pantserkruisers Takatsjio en Namiva, die haar door hun vuur uit kanonnen in groot kaliber zwaar beschadigden. Om twaalf uur 's middags staakte do Rurik haar vuur, omdat alle kanonnen buiten gevecht waren gesteld. Een torpedoschot van do Rurik mi3te het doel, do overige torpedobuizen waren stuk geschoten. Van de 22 officieren waren 6 gedood on 6 gewond; van do 800 koppen der bemanning waren 200 gesneuveld en 278 gewond. Do commandant en de eerste offi cier waren terstond in het begin van den slag doodeiiju gewond. Daar de Rurik niet meer te sturen was en de verdedigingsmiddelen uitgeput waren, besloot Iwanow het schip in de lucht te lateu vliegen, to moer omdat nieuwe vijan delijke schepen naderdenmaar de lonten weigerden den dienst. Iwanow beval daarna het schip te laten zinken, hetgeen de inge nieurs uitvoerden, nadat do bomanning mot reddingsgordols was uitgerust. Do vijand had kort nadat do Rurik het vuren had gestaakt, met schieten opgehouden. Da Rurik zonk om een uur 's namiddags de vijandelijke schepen namen de beman- ning op en brachten haar naar Sasebo. Daar werden de gewonden met zorg verpleegd on do overigen zeer goed behandeld. De bemanning van de Rurik gedroeg zich koelbloedig eu plichtgetrouw tot aan het einde toe. Volgens een bericht uit Saigon heeft de commandant van den Russisch en kruiser Di ana van zijne admiraliteit bevel ontvangei het schip te ontwapenen. Een van de Engelse he oorlogsschepen, die de Smolensk en de Petersburg op de Oost kust" van Atrika gezocht hebben, is onverrich- terzake in een der havens binnengevallen. Over de commissie, die te Petersburg is ingesteld om do officieelo verklaringen be treffende de oorlogscontrabande te herzien en de voor de commandanten der met het onderzoek van neutrale handelsvaartuigen belaste schepen bestemde instruction op nieuw te formulecren, wordt bericht, dat zij hare voorbereidende werkzaamheden ten einde heeft gebracht-. Het resultaat daarvan is aan allo betrokken bestuursorganen ter overwe ging aangeboden, die hunne opmerkingen zullen zenden aan den minister van buiten- landsche zaken. Deze zal de eindbeslissing nemen, na zich nogmaals door de commissie te hebben doen voorlichten. De genomen be sluiten zullen in nota's aan de kanselarijen van Londen eu Washington medegedeeld wor- den, die het initiatief genomen hebben tot de stappen bij de Russische regccring om te voorkomen, dat de incidenten van de Malac ca. de Knight Commander en dergelijke» zich in 't vervolg herhalen. Men vleit- zich in Petersburg er mee, dat Amerika en Enge land zonder bezwaren deze uota's zullen aan- Aan den minister van buitenlandsche za ken van Frankrijk is door den heer Frédéric Passv de vraag gedaan, of het verbod om ontplofbare stoffen en bommen van lucht schepen naar beneden te werpen, dat. door de Haagsche vredesconferentie met vijf-jari gen duur is aangenomen, nog voor den oor log in Oost-Azië geldt. Daarop is het ant woord ontvangen, dat van de drie verklarin gen, die don 28en Juli 1899 in den Haag onderteekend werden om het- gebruiken van zekere ontplofbare stoffen te verbieden, die betreffende het werpen van bommen en ont plofbare stoffen uit luchtschepen slechts ge durende vijf jaren geldi£ is. Ér moet echter in aanmerking genomen worden, dat deze verklaring niet uitdrukkelijk het aanvangs punt vaststelt vau den termijn, waarvoor de staten, die haai onderteekenden, deze ver plichting op zich namen. Wanneer eene overeenkomst voor een zekeren tijertot stand komt, dan wordt die tijd eerst gerekend van het tijdstip af waarop men kan zeggen, dat de verplichting definitief geworden is. In het onderhavige geval is de bedoelde ver dichting eerst na de ratificatie van de ver- daring, die in November 1900 plaats had, definitief geworden. De verklaring blijft dus nog langer dan een jaar van kracht Allerlei Omtrent de ontvoerde Prinses Louise vau Coburg nog het volgende Mcu weet nu, dat de automobiel met liet gezelschap van vier personon, zes uren door gereden heeft, tot Hof, in Beieren. Daar werd een rijtuig genomen, dat de reizigers naar het station bracht. Met den Berlijnscheu nachttrein spoorde meu verder naar Mü li chen. Vermoedelijk ging 't vandaar uaar Zwitserland. De dame, die in het complot is, moet een vriendin van den minnaar der prinses, Mattacbich, zijn. De prinses is in het bezit van haar kost baarheden, on men meent te weten dat Mat- tachich, die vroeger al eens met don echtge noot der prinses om diens vrouw geduelleerd heeft, over 40 a 50.000 kr. beschikt. vTe Inusbrück hebben onlangs eenige arbeiders die er aan het graven waren, een oud Keltisch graf ontdekt met urnen en bronzén voorwerpen, welke vermoedelijk dagteckenen van 1000 jaren vóór onze tijd rekening. vHet. „alcohol-vrije" koffiehuis op de tentoonstelling to Diiaseldorf is moeten ge sloten worden. Het bracht zelfs de kosten der verlichting niot op. vDe Amerikaaiiscbe beroepsrijder Ro bert Walthour, die Zaterdagmiddag te Lon den het wereldkampioenschap op 100 kilo meter won, was Zondagmiddag al weer pre sent op de Pare des Prinoes-baan te Parijs, om een uurwedstrijd te rijden. Het ging achter motors zonder windscherm. Walthour reed in 't uur 77 kilometer en 395 meter, dat is wereldrecord. Ho oude record was 76 kilometer eu 600 meter. Brecy was tweede met- 73.4 kilometerChampion derde met 70.9 kilometer, en Bruui vierde met 65.4 kilometer. vDe groote staking der slagers te New- York is geëindigd. vAdolf Beck, de bekende Engelsche on schuldig veroordeelde, de man van de „noodlottige gelijkenis" heeft zijn plaats gevonden onder do wassen beelden van het museum-Tussaud, in Engeland het beste be wijs van populariteit! vEeu nieuwe rechterlijke dwaling is in Engeland ontdekt. Zekere Wiliam Shellard is na negen maan den uit de gevangenis ontslagen, waarin hij lioeten moest voor een valschheid in geschrifte, te Warborough bedreven, daar intusschen was gebleken, dat de man nooit een voet in die plaats gezet heeft en dat hij leze: noch schrijven kon. vEen teekenaar van de Illustred Lon don News is te Petersburg, terwijl hij in een openbaren tuin aan het teekenen was, hechtenis genomen. Nadat zijn schetsen ver nietigd waren is hij in vrijheid gesteld. vEen 80-jarige bóer, Gersom Marx, bui ten New-York woonachtig, is gevangen ge nomen, ander verdenking vau zijn boerderij eeu waar moordhol te hebben gemaakt. Als zijn arbeiders hun loon vroegen, sloeg hij w doodaan kooplui en venters, die op zijn hoeve kwamen, gaf hij vergiftigde whisky te drinken, en alle lijken werden op zijn erf begraven. Van vier moorden schijnt het be wijs reeds te zijn geleverd. Men gaat nu het geheele terrein om rijn huis opgraven om meer „materiaal te verzamelen. Marx is vader van 27 kinderen eu rijn tegenwoor dige vrouw pas 30 jaren oud. vVier Engelschen, die den Gran Para- diso in Savoije wilden overtrekken, zijn aan de westelijke helling van den berg in een kloof gevallen en omgekomen. Dinsdag togei rij uittegeu de waarschuwing in wilden zij geen gidsen meenemen. Vrijdag vond men hun lijken. Een ander bergongeluk gebeurde Vrijdag in Zwitserland bij GöschenenEen rijtuig, waarin drie Engelschen, twee heeren en een dame, de dochter van een hunner, reeds langs een ravijn. Het rijtuig stortte er in. De vader van het meisje werd gedood, zijn dochter licht en de andere heer zwaar gewond. vTe St-.-Louis is Zaterdag een trein, die een snelheid had van 50 kilometer in het uur, met een tram in botsing gekomen. Zeven passagiers van de tram werden gedood en 23-zijn gewond, van wie sommigen zeer ernstig. OOST-INDIË. xcuraie naar de Bataklanden. Do correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag: Morgen begint een excursie van 200 man uit Medan naar de onafhankelijke Batak landen. Het blad toekent hierbij het volgende aan Do Onafhankelijke Bataklanden rijn gele gen tusschen 98°99° 35' O.L. en 2°3° 25' N.Bl Zij worden begrensd in het N. door Atjeh en in het O. door de residentie Suma tra's Oostkust, in het Z. en W. door de resi dentie Tapanoeli. De Onafhankelijke Batak landen omvatten het gebied, dat den naam draagt van Toba na saé. d. i. het boomlooze Toba Uit den laatsten tocht van den overste van Daalen was nog eens gebleken dat het ge noemde gebied tot rede behoorde te worden gebracht. Ten opzichte van Bindjei, Karau en Pak Pak was men dienaangaande ter Su matra's Oostkust reeds tot een gevestigde meening gekomen. Reeds herhaaldelijk richtten de hoofden der Tir-rerlanden (ten Z. O. van de Karau- landen) het verzoek tot het bestuur am zich onder de bescherming van het Nederlandscho gouvernement te mogen stellen. Alleen do onderwerping van Una en Panci werd aan aard. Nu is blijkbaar besloten een eind te ma ken aan den toestand in do gemelde lauden, di in stri.J met de tot in alle consequentie toegepaste Atjchleuzcdon vijand nergens rust gunnen. Reeds in de maand Juni van dit jaar werd eene colonne onder den kapitein Wilhelm uit Medan naar Biaq Moeli gezonden om de colonne van Daalen de behulpzame hand te re*ken. Op dezen tocht werd een gedeelte van de Onafhankelijke landen gepasseerd. Er werd toen een inlandsoh hoofd naar de Ka- rau-bataks gezonden om dezen kennis te ge ven vau de houding, die het gouvernement van hen eischte. De controleur (thans assis tent-resident) Westenberg was toen onge steld anders zou deze ainubtenaar natuur lijk voor die zendng zijn aangewezen. De colonne, waarvan in bovenstaand tele gram sprake is. zal vermoedelijk dan ook vol staan onder commando van den kapitein Wilhelm, terwijl voor de politieke aanrakin gen de assistent-resident Westenberg zal medegaan Het is niet ondienstig er op te wijzen hoe moer en meer het goede beginsel toepassing vindt, dat de in een gewest, gelegerde troe penmacht zelf en met eigen middelen moet zorgen voor de orde en rust in dat gewest, zoodat het vroeger traditioneele zenden van een expeditionnaire troepenmacht van elders tot het verleden gaat benooren. Zijn de ter beschikking staande gegevens juist, dan wordt geen ernstig verzet lerwacht. Niet onmogeliik schijht het, dat de actie uit? Taroetoeng. die reeds vroeger door ons aanstaande - -ri geacht, nu ook, al of niet in verband met de Medan-colonne. een aan vang zal nemen. De Staatscourant van Dinsdag 6 Sep tember bevat de volgende Koninklijke be sluiten lo. met 1 October: a. ingesteld de betrekking van hoofd der opleiding van jongens tot matroos en hier mede belast de kapitein ter zee A. L. Boelen b. de kapitein-luitenant ter zee R. O. J Verschoor eervol ontheven van het door hem gegeven bevel over het wachtschip „Van Galen" en het logementschip „Buffel"; e. met het bevel van het instructieschip „vau Galen" belast de kapitein ter zee A. L Boelen voornoemd, en d. het logementschip „Buffeluit dienst gesteld en toegevoegd aan het instructieschip „van Galen" 2o. met 18 October a. uit dienst gesteld het korvet „Prins Mauri ts der Nederlanden", dienstdoend wachtschip te Amsterdam b. de kapitein-luitenant, tea- zee G. E. Tydeman eervol van heb bevel over dien bódem ontheven e. de kapitein ter zee J. B. Snethlage, commandant, van het instructieschip „Ad miraal van Wassenaar", gehandhaafd in het bevel over dezen bodem in de nieuwe bestem ming van wachtschip te Amsterdam. H. M. de Koningin en Z. K H. de Prins maakten Zondag een rijtboer naar Soe- ren en het Aard huis. De Prins mende het vierspan. De minister van koloniën ging gisteren ochtend naar het Loo, ter audiëntie bij H, M. de Koningin. De heer Axel Ernborg. onder dagtee- kening van 31 Mei jl. benoemd tot vice-con sul der Nederlanden te Carlskrona, is in die hoedanigheid door de Zweedsohe regeering erkend. Naar Het Volk mededeelt, zal een ver gadering van sociaal-democraten in het dis- triofc Assen togen 18 September worden be legd ter bespreking van de biji de aanstaande Kamerverkiezing te voeren actie. Bij goed vinden der andere partijgenooten zou ds. Van der Heide worden aangezocht de candida- tuur te aanvaarden. De wethouder van onderwijs te 's Gra venhage dr. Mouton, heeft gisteren, hersteld van zijn langdurige ziekte, zijne ambtsbezig heden hervat. Het Vredespaleis. Ook het be stuur der afd. 's Graven hage der Maatschap pij tot bevordering der bouwkunst heeft den gemeenteraad verzocht, der regeering mede te deelen dat de Raad zijne medewerking aan de stichting van het Arbitragepaleis op het terrein van den Coekamp moet onthou den. Het bestuur vertrouwt, dat het den ge meenteraad van 's Gravenhage, met zijn be stuur en bekwame ambtenaren niet moeie- lijk zal vallen het Rijk een ontwerp van stadsuitbreiding van neg grootendcels onont gonnen terreinen aan te bieden, waarop het Arbitragehof als middenpunt zal kunnen ver rijzen in eene schoone aangelegde omgeving, die het Vredespaleis waardig zal doen uitko men en de Residentie verrijken zal met een nieuw 9choon stadskwartier. De president van het Haagsche ge rechtshof mr. J. J. van Geuns, opende gisteren ochtend de eerste zitting van het hof (civiele kamer) met een rede, waarin hij met blijd schap aan het herstel van 's Hofs-vice-presi- deut, mr. Ridder van Rappard herinnerde, maar met leedwezen mededeelde dat daar entegen de raadsheer Ridder de van eer Schucrcu wegens gezondheidsredenen eervol ontslag uit zijn ambt had verzocht. Daarna deed hij een beroep op de balie, om in meer eenvoudige zaken de termijnen niet to lang en de uitstellen niet te veelvul dig te nemen, opdat de behandeling van oie zaken in hooger beroep kunnen worden ver kort, en tevens om zooveel mogelijk den tijd voor de pleidooien het hof met de rechtsover wegingen van het beroepen vonnis of het nummer der verzameling waarin het geplaatst is bekend te maken. Mr Ridder de van der Schueren. raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage, heeft naar men verneemt om gezondheidsre denen eervol ontslag als zoodanig gevraagd. Gisteren (Maandag) avond te 9.50 vertrok president Stevn uit Ber'ijn naar Baarn. om aldaar rijn bedde dochtertjes op het instituut „Erioa" te brengen. Tot adjunct-directeur van „Ned. Met- tray" is benoemd de heer P. G Appelboom, hoofd der openbare lagere school te Akker- sloot. Brandgevaar voor boscli- en e i d e g r o n d e n. In 1902 werd door het bestuur van de Nederlandsclie Heidemaat- schappij een commissie benoemd om te on derzoeken ..welke wettelijke bepalingen er van regeeringswege in het leven dienen e worden geroepen ter beteugeling van het brandgevaar voor boseh- en heidegronden, in 't bijzonder voor die, grenzende aan spcor- en tramwegen." Deze commissie bestond uit de heeren mr. C. J. Sickesz, F. B. Löhnis en E. D. van Dissel. Door het overlijden van eerstge noemde is de commissie thans nog slechts uit do overige twee leden samengesteld, Blijkens het nu verschenen Tijdschrift van do Ned. Heidemaatschappij hebben de hee ren Löhnis en Van Dissel hun rapport uit gebracht aan het bestuur, en geven zij aan het bestuur in overweging zich te wenden tot den minister van Waterstaat, Elandel en Nijverheid, met het verzoek het daarheen te willen leiden le. dat de spoorwegmaatschappijen ver plicht worden, overal, zonder uitzondering, waar de spoorwegen bosch, heide of veen gronden doorsnijden, een strook van vol doende breedte rauw te houden 2e. dat, zoo hiervoor de noodige ruimte ontbreekt, grond moet worden aangekocht of onteigend 3e. dat van regeeringswege streng toezicht worde gehouden op voldoende onderhoud de zer strooken; 4e. dat bij de wet worde bepaald, dat. waar het algemeen belang dit eischt, brand- singels worden aangelegd 5e. dat bij eventueele onteigening ten be hoeve van den aanleg van nieuwe spoorwe gen rekening worde gehouden met de kosten, die de aanleg van brandsingels aan de bosch- bezitters veroorzaakt; 6e. dat, indien brand ontstaat op of in de on middel lijlke nabijheid van de spoorbaan, alle ambtenaren en beambten, wier dienst dit toelaat, verplicht worden, ten spoedigste aan het blusschingswerk deel te nemen en, zoo noodig, de autoriteiten te waarschuwen en hulp te halen; 7e. dat in droge tijden op gevaarlijke plaat sen vanwege spoorwegmaatschappijen een bewakingsdienst worde ingesteld 8e. dat van regeeringswege de belangen van de bezitters van bosschen langs stoom tramwegen in meerdere mate worden behar tigd. Aan denzelfden minister het verzoek te doen, te willen overwegen, of het mogelijk zou rijin le. om. in boschrijkc streken alle baan wachterswoningen met de stations telefo nisch te verbinden, teneinde zoodra moge lijk hulp te kunnen krijgen 2e. voorschriften te geven, om de gloeiend, slakken steeds uit te blusschen, voordat zij worden uitgeworpen, of dit uitwerpen alleen te doen geschieden bij de woningen van baan wachters of bi) halten of stations, waar zij direct na het passceren van den trein moe ten worden uitgedoofd, terwijl de hiermede belaste beambten voor eventueelen brand persoonlijk verantwoordelijk worden gesteld. 3e. om op de telegraafpalen op ge vaar lij k< plaatsen op pl.m. 1 M. hoogte een duidelijik merkteeken aan te brengen, teneinde het machine-personeel te waarschuwen, om voor zichtig te zijn met het oppoken. Voorts geeft de commissie het bestuur in overweging, Gedeputeerde Staten van die provinciën, waarin belangrijke bosschen aan wezig zijn, te verzoeken hun invloed bij de besturen der betrokken gemeenten te willen aanwenden le. opdat plaatselijke verordeningen wor den in het leven geroepen, waarbij bepaald wordt, dat de plaatselijke brandweer ver plicht is, ook bij boschbrand behulpzaam te zijn 2. opdat van gemeentewege in droge tijden er de aandacht op worde gevestigd a. dat ieder, die boschbrand ontdekt, welke hij niet alleen kan blusschen, daarvan ten spoedigste kennis geve aan de naastbijwo- nenden, aan den eigenaar of beheerder van het bosch, en zoo mogelijk ook aan den bur gemeester of eenige andere autoriteit-; b. dat het dringend gewenscht is, dat ieder in droge tijden zoo voorzichtig moge lijk zij met vuur en c. dat het van groot belang is, dat de boschbezitters hun brandtraas en wegen zui ver houden van heide en buut, en hun bos schen, in het bijzonder langs de randen aan wegen, van dood hout. Merkwaardige vondst. Onder den keldervloer eener oude boerderij op het gehucht Vosselaar, bij Baarle-Nassau (N.-H.), is eene merkwaardige vondst gedaan, bé st aan de uit ruim 160, meerendeels onge schonden zilverstukken uit de jaren 1638, 1658, 1672 en 1681. Men schrijft uit Wagcuingen Ter gelegenheid van de hervatting der lessen aan de op nieuwere en hechtere grond slagen gevestigde Rijks-landbouwschool, heeft de vereenigiiig ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Wageningen een fakkeloptocht georganiseerd, waaraan door verscheidene vereenigmgen deelgenomen werd. De verschillende inrichtingen van ou derwijs werden bij den optocht aangedaan. Nadat op „Junushoff" de stoet ontbonden was, werd aldaar aan leeraren en leerlingen een concert aangeboden. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond Men schrijft uit 's Gravenhage Internationaal Concours-hip- pi q u e. De uitslag van den jachtrt, waaraan behalve door vele officieren, hier tn elders in garnizoen, door onderscheidene bui tenlanders als Engclschcn, Belgen en Fran- schen werd deelgenomen, was dat in den eind- loop met volbloedpaarden luitenant Beynen, den eersten prijs en luitenant Huyssen van Kattendijk den tweeden prijs behaalde. De eindloop met niet volbloedpaarden had tot uitslag d'at do eerste prijs werd toege kend aan jhr. de Pesters, en de tweede prijs aan luitenant Mattbon. Met liet muziekkorps aan het hoofd keer de de stoet door het Haagsche bosah stad waarts terug. De heenrit was ook genomen door het bosch, waar, evenals later, op „Duin- richt", onder Wassenaar, oenige hindernis sen werden genomen. 't Was Zondagmiddag gedaan met het mooie zomersche weer, dat tot dusver het concours hippique begunstigde. Regenbuien en wind vlagen maakten 't op het terrein koud en ongezellig. Toch liepen tegen den aanvang vau den middagwedstrijden de tribunes nog aardig vol. Het concours voor tweespannen, toe behao ren de aan particulieren, wier hoofdbedrijf niet landbouwer is, bracht slechts twee deelnemers in den ring. De eerste prijs werd toegekend aan A. van Hoboken van Hoedekenskerke le 's Gravenhage en de 2e prijs aan J. Burjess te Audley. De uitslag van het hierna volgende con cours vierspannen, toebehoorende aan hande laren, stalhouders eu dresseerscholen was: le prijs Pr. Mathieu, Brussel; 2e pr. A Mulder, 's Gravenhage3e prijs W. G. v. d. Kuylen, 's Gravenhage. De heer Mulder kreeg boveudien een eervolle vermelding. Het concours breedtesprong bracht geluk kig eenige aangename afwisseling. De 'ui- ters moesten over een heg met daarachter gelegen sloot springen. Door het verplaatsen van de heg werd de sprong telkens breeder gemaakt. Over 't algemeen werd er goed ge sprongen, maar ook gebeurde *"t wel eens, dat de sprong te kort werd genomen en het wa ter den ruiter om de ooren spatte, hetgeen nog al hilariteit bij de toeschouwers verwekte. Aangevangen werd met een sprongbreed- te van 4 Meter. De grootste sprong was 6 Meter. De uitslag was: le prijs A. Philippot en Th. Matthieu, Brussel2e mr. H. Visser, Velp; 3e J. baron de Crawhez, Brussel. De sportmeeting werd hierna voortgezet- met een concours voor aangespannen recla mewagens. Behalve een paar groote meubel transportwagen, kwamen o.a. ook in den ring twee rijtuigen in gebruik bij de poste rijen, n.l. een postomnibus en een postpak- kebwagen, met bespanningen van de Mij. Amsterdamsch Goederenvervoer. De uitslag wasle pr. N. C. Hoogteijling. te 's Gravenhage. met een met twee paarden aangespannen reclamewagen2e pr. Mij. Amsterdamsch Goederenvervoer, met twee paarden bespannen kleine tapissière. Dezelfde Maatschappij behaalde met de aangespannen postrijtuigen den 3. en den 4. prijs, terwijl de 5e prijs ten deel viel aan Schreiner en Co.. te 's Gravenhage. Vervolgens kwamen jachtpaarden in het veld voor het maken van een jachtrit op het terrein, waarbij het parcours uit alle mogelijke hindernissen bestond, als hekken die geopend en gesloten moesten worden. 1 bruggen enz. die on iaclit. kunnen voorko- men. terwijl de ruiters den rit irt een be paalden tijd moerten afleggen. Barn urn en Bailey weer in Nederland. Gemeld wordt, dat de Greatest Show on Earth van Barnum en Bailey het. volgende jaar wederom ons I-and zal bezoeken. De luchtreizigsterKatchen P a u 1 u s steeg Zondag middag half 5 op van een terrein achter de electrische centrale te Scheveningen in een schuitje in den vorm van een motorbootje, door haar „Kaatje" gedoopt. Om niet in zee te komen, moesten Keetje en Kaatje spoedig dalen. Te circa kwart voor 5 uur waren zij behouden in de Wassenaai-sche straat te Scheveningen. Legaten. Door wijlen mej. R. G. van Holst, te Rhenen, is vermaakt aldaar aan de Chr. naaii- en bre-ischool f 2Ö00, be- stedelingenhuis f 2000 en de algem. armen f 3000. Gaasterland oatboscht. Men meldt aan de N. R. Ct.„De ontbossching van de vroeger om hare prachtige bos schen bekende gemeente Gaasterland zal dit najaar worden voortgezet. Er zullen on geveer 20,000 denneboomen gekapt worden. Het natuurschoon dier gemeente gaat al lengs verloren. Van de dennen bosschen wordt eerst bouwland gemaakt, later weiland. De grond brengt dan meer winst op dan boschgrond." Gestrafte marinematrozen. Naar Het Volk meldt, zijfn. de matrozen, diel aan de Zaandijksche kie-srecbt.bet-ooging deel namen, allen gestraft met 14 dagen scheeps-j arrest. Ontduiking der verorde ning. Zaterdagavond gaf de bekende anar chistische propagandist en colpoiteur Sam son, die zich sedert de aanvulling der Haag sche Politieverordening naar aanleiding van de Zaterdagavond-colportage-relletjes een goed jaar geleden niet meer op de publieke straat had laten hoorein, wederom op de Groote Markt zijn „debuut-voorstelling". Zijn brochures mocht hij volgens de nieuwe ver ordening niet aanbevelen. Doch wie van hem voor .een dubbeltje een blanco vel papier kocht, kreeg daarbij cadeau een heel pak ge drukte stukken, welke lxij, om niet in bot sing te komen met do verordening, niet aan beval De zaak-Moerel. Voor den Hoo gen Raad werd gister behandeld het cassatie beroep van den procureur-generaal bij he gerechtshof te 's Gravenhage tegen het arres waarbij, de gewezen referendaris bij het1 de partement van oorlog ter zake van de beken de malversatiën was veroordeeld tot 3 jaa gevangenisstraf. Het betrof de vraag of hi terecht daarbij was ontslagen van rechtsver volging wegens een zestal door hem vei valschte, en door hem voor den secretaris generaal geteekende aanvragen van betalinj aan de Al gemeen e Rekenkamer Rechtbank en Hof hadden beslist dat d minister krachtens art. 278 van het regie ment nopens liet- beheer der gelden in he koninkrijk,- met bevoegd was andere ambte naren te machtigen, dergelijke stukken vod en namens hem te teekenen. Ofschoon ad vocaat-gen er aal jhr. mr. Refr haan Macaré het. met die leer oneens was daar hier geen delegatie van macht plaati

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2