Uit den omtrek. STADSNIEUWS. beringen voorbeschreven, -waaraan evenwel geen gevolg is gegeven. Daarop hebben ze gedreigd den Tivoli-sohouwburg niet meer te zullen verzekeren. Hemelverschijnselen. De weer- en sterrekundige medewerker van de Zutpb. Ct schrijft aan dat blad Bij helderen hemel werd te Zutphen Woens- J dag avond ten acht uur en vijftig minuten aan den zuidelijken hemel een groote meteoor gezien. Zichtbaar wordende in de omgeving 1 van de ster der eerste grootte Atair in het j sterrenbeeld de Arend, een weinig links van den Melkweg, beschreef deze, evenwijdig a.in laatstgenoemde, een boog van ongeveer vijftig graden in de richting van het sterrenbeeld de Boogschutter, alwaar het verschijnsel op een vijftal graden boven den horizon in meer dere stukken uiteenspatte, een vurige licht streep achterlatende, d'ie van weinig betee- kenig wae. Vuurrood van kleur was de schijn bare groote ten naaste bij die van de pla neet Jupiter, die in het sterrenbeeld de Vis- schen aan de Oostelijkem hemel schitterde, en evenaarde het deze in glans. Ook het zodiakaallioht was genoegzaam te onderscheiden in het sterrenbeeld de Weeg schaal boven den Westelijke horizon. Geel van tint, kwam de helderheid overeen net die van den Melkweg op dezelfde hoogte in het Zuiden, doch was het licht, naar aan leiding van den scherpen hoek, dien het in dit jaargetijde met den horizon maakt, van weinig uitgebreidheid. B o e r e n-k r i j g s g e v a n g e n e n. Naar aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, rijn gisteren de laatste acht krijgsgevange nen van Bermuda met het stoomschip „Mark graf" van de Oost-Afrika-lijn over Antwer pen naar Zuid-Afrika teruggekeerd. Met verwijzing naar de mededieteling, voorkomende in no. 170 der Staatscourant van 22 Juli jl., brenlgt de minister van Buiten 1 andsche Zaken ter kennis van be langhebbenden, dat de Duitsche regeering de vergunning tot doorvoer over haar grondge bied van Nederlaoidscb slachtvee bestemd naar Zwitserland onder de geldende voor waarden tot 15 November a. s. heeft ver lengd. Met verwijzing naar de mededeeling, voorkomende in no. 202 van de Staatscou rant van 28/29 Augustus jl., brengt de mi nister van Buitenlandsche Zaken ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van Harer Maiesteits minister-resident te Bucarest, voorloopig alle rechten bij den in voer op stroo en veevoeder in Rumeuië zijn opgeheven. Petroleu m-é tablissemen- e n. Dtonderdag middag brachten eenige be langhebbenden bij de petroleum-etablissemen- ten te Antwerpen een bezoek aan de etablis sementen te Üliarlois (gemeente Rotterdam), en bezochten daar de petroleum-inrichtingan, alsmede de benzine- en naphta-installaties. Zij werden vergezeld door den directeur der gemeentewerken, den heer G. J. de Jongh. W a t e r b o o m e n. In de bosschen van Gaasterland beeft de zoogenaamde „water- boom" waarin volgens getuigenis van de oudste ingezetenen altijd water stond, het te gen die aanhoudende droogte afgelegdhij is droog. In de bekende bosschen van Ólter- terp staat ook zulk een boom hij maakt deel uit van de vermaarde boomengroep „De 12 Apostelen." In dien boom staat nog altijd water, niettegenstaande de slooten aldaar li a 2 meter lager, geheel droog liggen. Zeehonden. Men schrijft aan de N. Rott. Ct.Op de talrijke zandbanken van het minder druk bevaren gedeelte van. de Zeeuwsche stroomen wordt nog voortdu rend de jacht op zeehonden uitgeoefend. Men verzekerde ons, dat ze op sommige zandban ken nog in grooten getale zich in de zon koesteren, maar dat bij het minste gevaar dat dreigt, de „wachter" een sein geeft, en de garasche schare, hoewel schijnbaar op on beholpen wijze voort waggelende, met vrij groote snelheid in het diep verdwijnt. Daar is de trefkans uiterst gering en blijft boven dien het gevaar bestaan dat men het gescho ten dier niet machtig wordt, omdat het zinkt en eerst dagen later op verren afstand van de jachtplaats tegen een der waterkeerende dijken komt aandrijven of wel met den stroom buitengaats wordt gevoerd. Zooals men weet geeft het Rijk voor eiken zeehond f 3 of f 2.50, wat afhangt van het geslacht van het dier. Langzamerhand zijn er reeds vele gedood, vooral door de gebroeders van der Klooster te Burgh, die reedis jaren vóór do invoering van het premiestelsel er zidh op toelegden, voornamelijk om zeehonden levend te bemach tigen voor de dierentuinen in Europa, of wel voor particulieren. De verbeterde batvangst wordt aan de vermindering der zeehonden toe geschreven de dieren zijn door die voortdu rende jachten schuwer geworden en veel naar d!e platen in die monden getrokken. De ver mindering zal, naar men hoopt, nog grooter xvorden, omdat voornamelijk de jongere exem plaren worden bemachtigd (de oudere zijn de jagers te slim af), die in de naaste toekomst Eouden moeten voorttélen. De verdeeldheid onder de socialisten. In een dezer dagen to Rot- lerdara gehouden vergadering van de S. D. A. P. is de volgende motie in behandeling gekomen De Federatie der afdeelingen van de S. D. A. P. te Rotterdamtot haar leedwezen kon- stateerende, dat de kameraadschappelijke verhouding der partijgenooten onderling dien laatsten tijd niet zóó is, als in oen strijdende partij wenschelijk; van oordeel, dat onder die omstandigheden van een goed voorberei den en een krachtig voeren dor winter-kam- pagno* voor het verkiezingsjaar 1905 zoozeer noodig, moedelijk sprake kan zijn; spreekt als hare meening uit dat alle discussie om trent de oorzaken die tot deze onverkwik kelijke verstandhouding in eigen boezem hebben geleid, in het belang der partij van nu af aan zoowel op de vergaderingen als in de onderlinge gesprekken dient te worden ge staakt dringt er bij hare leden ten sterktste op aan. alles na te laten, wat die onderlinge verdeeldheid kan aanwakkeren en doen voortdurenwekt de partijgenooten op, wat vooraf ging te laten rusten, zoodoende per soonlijke gevoeligheid offerend aan het alge meen partijbelang, en stelt elk harcr leden als goede socdaal-demokraten ten plicht, aan het lierstellon van de zoozeer gewenschte eendracht mcc te werken. De besprekingen, die hierop volgden, wa ren echter van dien aard zegt de N. R. 1 Ct. dat do motie niet in stemming is ge bracht. De vergadering eindigde in een geest, niet met den inhoud der motie in overeenstemming. De soc.-dem. verarmingstheo- rie. In een ingezonden stuk in „Het Volk" betoogt de heer Schaper de wenschelijkheid een wijziging te brengen in het beginselpro gram der S. D. A. P. „Ik bedoel, schrijft hij, de zinsnede, waar in gezegd wordt van de niet-bezitters, dat hun „armoede toeneemt met hun groeiend aantal", en waarin dus de absolute verar- mings-theorie wordt gehuldigd." En hij stelt dan voor de' betrokken zinsne de aldus te lezeu: „Deze kapitalistische voortbrengingswijze heeft ten gevolge, dat de bezittende klasse zich steeds meer ver rijkt ten koste der niet-bezitters, wier aan tal voortdurend toeneemt en die worden vermeerderd met die leden van den onder- gaanden middenstand, welke, door de onmo gelijkheid om de concurrentie tegen het groot-kapitaal vol te houden, hun klein-bc- zit hebben verloren en tot al of niet beter betaalde proletariërs zijn gemaakt." Naar dë N. C. verneemt hadden zich Donderdag reeds 160 sollicitanten voor de betrekking van directeur der visschershaven te Scheveningeu aangemeld, waaronder vele zee-officieren. De elootrische tram Amster- d a mH a a r 1 e m. De O. H. Ct. verneemt, dat er zeker nog minstens een dag of tien zullen verloopen voor de proefritten der E. S. M. naar Amsterdam kunnen beginnen. De werkzaamheden aan de bruggen en voor al ook die noodig voor de versterking van de Amsterdamsche Waterleiding op het Houtplein, aan den Kleinen Houtweg en bij de Amsterdamsche Poort te Haarlem eischen nog veel zorg en veel arbeid. Nacht en dag wordt aan een en ander gewerkt. De waterleiding wordt zóó voorzien door middel van lange, getrokken, stalen buizen zonder naad dat op de plaats van krui sing van E. S. M. of E. N. E. T. springen vrijwel onmogelijke kan worden geacht. Een krasse maatregel. Sinds eenige dagen ziet men op de tramwagens te Amsterdam bijna geen koetsiers of con ducteurs meer, die buiten dienst zijnde den rit medemaken. El* is namelijk een order van de directie gekomen welke dit verbiedt, uitgezonderd in de schafturen voor hen, die van het einde der route naar huis gaan, om te eten en omgekeerd. Misbruik door sommigen, vooral onder de jongeren, van de permissie om gratis mee te rijden, gemaakt, heeft aanleiding tot dit verbod gegeven. Soms stonden drie, vier koet siers of conducteurs tegelijjk op de balcons. Wij vernemen zelfs, dat een zoogenaamd „Zondagsrijder" (beambte, die alleen 's Zon dags in dienst der gemeentetram is), schoen maker van beroep zijnde, in de week zijn uniformjas aantrok en dan voor niets per tram zijn reparatie ging rondbrengen. (De Tijd). Het is bekend, met hoeveel tegenzin vooral ten plattenlande vaak de getuigen voor do rechtbank de waarheid sproken. Dit bleek weder te Tiel, waar in een zaak van eenvoudige beleediging een der getuigen op alle -vragen antwoordde: „Heereu ik ben koopman, ik houd me er buiten!" Meineed. Gisteren werden voor de -Amsterdamsche rechtbank behandeld de bei de strafzaken tegen J. v. G. en C. M., die in een zaakje tegen mej. C. J. S. op 17 Juni 1.1. een onware getuigenis onder eede hadden af gelegd, ten voordeele diier juffi-ouw en die daartoe waren omgekocht door den com mensaal der juffrouw, die leeraar iu de Fran- sche taal en letterkunde J. Ch. H. Ml. tevens beëdigd translateur. Beklaagde v. Gelder bekende het hem ten laste gelegde, zeggende dlat hij voor de zitting van 17 Juni f2.50 en na afloop f3.50 voor de valsoho verklaring had ontvangen, of schoon hem daarvoor f 12.50 beloofd was. Het O. M. eisolite li jaar gevangenisstraf. Tegen M. werd 2 jaar geeischt. Brandstichting. De rechtbank to Amsterdam veroordeelde gisteren een bier huishoudster uit de Warmoesstraat, wegens brandstichting ;n haar woning, tot 2£ jaa>- gevangenisstraf. Dieiatal. Voor de rechtbank te Rotterdam sfc nd gsteren terecht H. A„ kapi tein op de directieboot1 Dam van o'e Holland- Amenka-lijn, die in den nacht van 24 op 25 Mei in vereemging met den machinist vau die boot P. J. D. zich met behulp van een ladder toegang had verschaft tot het1 wacht huisje van den veerdienst Katendrecht, waar zij zich meester maakten van een aantal flesscheu wijn, portwijn en madera uit1 het buffet. Door den nachtwaker van de Hol- land-Amenka-lijn werden zij op heeterdaad betrapt. A. nam de vlucht en verschool zich onder clen aanlegsteiger bij het bootje. D. oproug te water, werd uoor een politieagent met een roeiboot nagezet, doch verdrom^. Volgens de aanklaoht zou D. den h'efstal ge lecgd hebben en A. daarbij de behulp zame hand hebben geboden. De diefstal wek te destijds te meer verwondering, daar A. bij do Holland-Amerika-liin een hoogst ervolle betrekking bekleedde. Hij was niet* alleen kapitein op de 'boot, maar tevens ook be'ast met het toezicht over a'le kantoren. Bekl. kon zichzelf geen rekenschap geven waarom hij een en ander gedaan had. Het O. M. eischte 1 maand gevangenis straf wegens diefstal te zamen en in verecni- gmg gepleegd. Als verdedigster trad op mevrouw Adol- phine E. Kok, die meende, dat beklaagde moest gestraft worden wegens medeplichtig heid aan diefstal en verder aandrong on een lichtere straf, daar beklaagde reeds zw-aar ge straft was. Do typografonstaking te Winschoten. Tegen Lambeok, den leider dor typografonstaking te Winschoten, is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het molestee- ren van gezellen, werkzaam aan do Oldambt- ster drukkerij. De moord te Venlo. Hierover vinden we het volgende in de Tel. Vrijdagmorgen omstreeks half acht zagen een paar kinderen, die ter school gingen, op eenigen afstand van den weg tusschen struiken iemand liggen, waarna zulks in de naastbijzijnde woning werd medegedeeld. Daarna kwam men tot do ontdekking, dat men hier met een ernstig misdrijf te doen had. Er werd nl. eene ruim 30-jarige vrouw gevonden, met de axmen uit elkander, de handen krampachtig dichtgeknepen en met een dik touw om den hals. Het touw was dubbel gedaan en zoo dichtgehaald, daaren boven vastgemaakt met twee knoopen. In de nabijheid werden eenige goederen als: een groot wittebrood, koffiekan, kaarsen, lepel tjes, band, zakdoeken en ondergoederen, ge vonden. Eenige goederen waren gemerkt C. v. d. R. De vrouw zelve was-fatsoenlijk ge kleed, in 't zwart met rouwhoed. Tusschen de bovenklecderen werd gevonden een hor loge met kwastje, model Duitsch onderoffi cier, terwijl in do nabijheid nog twee ledige geldbeurzen werden gevonden. Tegen 12 uur verscheen het gerecht uit Roermond, dat met den commissaris van po litie alhier ter plaatse een langdurig onder zoek instelde. Ook waren nog aanwezig de burgemees ter van Kaldenkirchen en twee Duitsche po litiebeambten, benevens een groot aantal kijklustigen. Men vermoedt, dat de vrouw afkomstig is uit Duitschland en, na mishandeling enz., gewurgd is geworden. Het lijk werd tegen 3 uur naar het lijkenhuisje overgebracht. Aan wijzingen omtrent den dader zijn vooralsnog niet aanwezig. Het onderzoek werd verder voortgezet. Later werd nog gemeld: Omtrent den moord te Venlo vernemen wij nog, dat de verslagene Hazemann heet en te Vicrsen woont. Ziji is gehuwd en moe der van drie kinderen. Do moord had plaats op den Kaldenkircihschen weg, bij de brou werij, op 60 pas afstands van bewoonde hui zen. De vermoedelijke moordenaar zou 's mor gens om acht uur naar Wezel zijn gespoord. Bij het lijk zijn gevonden heeren-horloge en een jasknoop. Ongeluk. Gisterenmorgen ca. half- tien was de spoorwegarbeider W. v. B., te Arnhem, bezig, aan den spoordijk Arnhem Westervoort nabij den Vosdijk rails op een wagen te laden. Plotseling viel hij dood neder. Gebleken is dat hij met z'n hoofd tegen de rails heeft getooten, waardoor een gapende wonde ontstond en vermoedelijk de hersenen zijn getroffen. Door dr. Couvée werd de dood geconstateerdde ongelukkige is met een goederentrein naar zijn woning overgebracht. A. C. Stoomtramongeluk. Men schrijft uit J-Oosauinen Vrijdagmiddag had te Loosduinen weder om een treurig ongeluk plaats. Voor de zoo- veelste maal werd door de Westlandsche stoom tram eeu leven vernietigd. Ditmaal werd een kind van ongeveer drie jaar vermorzeld. Hoe "t geschiedde weet niemand, daar de machi nist pas van 't ongeval hoorde, toen hij van Kijkduin terug kwam. Verdronken. Donderdag is de 45- jarige vrouw van S. Geldsma, schipper van de „Johanna", op de Zuiderzee bij Kampen over boord gevallen. Niettegenstaande drie schepen bijdraaiden en hulp verleenden, is de vrouw verdronken. Zij was moeder van zes kinderen. aEen losse werkman H. v. A., 30 jaar en afkomstig uit De Bilt, is gisteren middag op de stoomzagerij Berkesteijn en Co. achter de Lauwerecht door een uitschieten den balk getroffen. Het gevaarte kwam juist op zijn voet terecht, waardoor dit lichaamsdeel deerlijk verminkt en verwond werd en diens volgens aan het voortzetten van den arbeid geen denken meer was. Zonder lang beraad werd d© gekwetste naar het ziekenhuis ge bracht eu aldaar ter voorloopige verpleging opgenomen. Brand te W i n tors wijk. Te Winterswijk is Donderdag wederom e©n blok van 14 nog nieuwe woningen afgebrand. Hui zen eu inboedels waren verzekerd. Wegens gebrek aan water was blusschen onmogelijk. Het Pekelderdiep in brand. Wij lezen in de N. Winsch. Ct. -. Woensdagavond om ongeveer 8 uur wierp te Oudepekela. nabij de eartonfabriek Ceres, een schipper, die zijn pijpje had opgestoken, een nog brandenden lucifer buiten boord in de vaart, die, sedert de fabrieken hier maar ongestoord hun afval daarin laten vloeien, een breed, onbedekt en stinkend riool is ge worden en die vooral dezen zomer, tenge volge van den lagen waterstand, bijzonder zwaar bedekt is met een vuil geel-groene, grauwe, vieze massa, waarop het stuifzand, de afgevallen boombladeren en zelfs zwaar dere voorwerpen rusig blijven liggen. Een lichte ontploffing volgde, blauwe vlammetjes sohoten her- en derwaarts tus schen het schuim door en weldra stond een deel van het Pekelderdiep gewoonweg in brand. Pogingen cm de vlammen te dooven, mislukten. Eenige schippers beproefden met boomen de vlammen uit te slaan, doch dan volgden telkens hevige explosies, waarbij de vlammen wel een meter hoog en zelfs meer opflikker den. Ook toen getracht werd het vuur te smoren door er zand op te werpen, verhief zich een lichte laaie op de plekken, waar het zand werd gestort. Dit maakte dan m t. schuim openingen voor het daarin ontwik kelde moerasgas, en waar dit ontsnappen kon en met een vlammetje in aanraking kwam, ontplofte het als buskruit. Dit moerasgas of mijngas is licht koolwateTstofgas, dat zich in mijnen of in slooten of plassen ontwik kelt, waarin planten tot verrotting overgaan. Honderden van menschen sloegen aan weerszijden van de vaart het zeldzame schouwspel gade. De onbezonnen jeugd vona het „een leuke boel," doch de meer bedachte zamen sloeg de angst om 't hart. Er lagen zooveel stroo- en turschepeu in do vaart, on middellijk in de buurt, waai- de vlammen over 't water speelden. Ze lekten langs do zijden van een met stroo geladen vaartuig, zo verhieven zich een paar voet hoog boven 't water, de menigte zag onder ademlooze stilte toe, hoe 't wel zou ailoopen, maar gelukkig, 't ging goed, het vrij groote schip droeg het stroo te hoog boven water. Een paar waaghalzen gingen met een roeiboot te water, ze wilden dwars door do blauwe vlammetjes heenvaren, maar hoog-op sloegen de felle vlammen rondom het bootje en de drieste bemanning zocht eon goed heenkomen. Steeds verder, ander de brug door, vervolgde het vuur zijin weg door het natte element. Het gevaar werd dreigen der; het vuur naderde reeds de fabriek Al bion, in welker nabijheid verscheidene ge laden schepen lagen. Juist toen het vuur een diep geladen turfschip had bereikt, doofde heb langzamer hand uit in een plek met open water, een „wak" in het schuim-ijs. Voorloopig is 't gevaar voorbij, 't Vreemde geval heeft een ernstige bijdrage geleverd tot het besef van de noodzakelijkheid om paal en perk te stellen aan de verregaande verontreiniging van het Pekelderdiep. Zou dat waar zijn? Te Oirschot (N.-Br.) vond dezer dagen een dienstmeisje op den openbaren weg een bankbiljet van t 40, dat1 in tweeën was gescheurd. Zij spoor de den rechtmatigen eigenaar op, gaf hem het verlorene terug, en zoo schrijft het hJ. v. d. D. ontving tot belooning.... eene berisping, omdat net biljet stuk was. Verscheurende honden. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) zijn in één nacht negen schapen, welke in de weide liepen, door honden verscheurd. Postcuriosum. Onder de curieuze adressen, zegt het N. v. d. D., welke de post met onverdroten ijver maar steeds weet te ontcijferen, mag het volgende opschrift van een dezer dagen te Amsterdam behoorlijk bezorgden brief licht meetellen Aan den korperaal Herman die versohenen Zondag avond om 9 uur op wacht stond aan de poort ails zij maar vragen of hij oen meisje kan van het auitsche seemansmision Catha- Tina, dan komt de brief wel in handen als de brief met te regt is dan komt ik hem zelf een zondag terug Halen maar hij komt wel in handen. Zijn adres is de 2de kazerne attelarie van de Muiderpoort af Alhier (Amsterdam.). Aan de achterzijde had Catliarina, behalve haar volledig adres, nog in hoekjes van het couvert geschreven „de brief met open breken voor dat b in hiaaen is als u blieft" en „de post deze brief niet waarom laten stuuren". Zorals gezegdze kregen mekaar, d. w. z. üe korporaal den brief. Iemand die naar Berlijn is geweest, vertelt san de N. C. als gehoord het volgen- do: Een Amsterdamsche familie staat achter op de tram Het hoofd van heb gezin dweept waarschijnlijk met dat vervoermiddel in zijn woonplaats en maakt daar dan ook veel ge bruik van een „pasje." Ook hier wil hij een o verst apk aartje hebben, maar hij kan niet op het Duitsche woord komen. „Blitte, Kon- duktör," stamelt hij, „geben Sei mir «in.... ein...." Opeens haalt hij een klein woorden boek uit zijn zak. slaat even na, en dan, triomfantelijk„Bdtt-e, Konduktör, geben Sie mir eine Leidenschaft." De polyglotte had „passie" opgezocht. School- en Kerknieuws. De Rijks-inrichtingen van Landbouwonder wijs te Wageningen hebben den nieuwen cursus aangevangen met totaal 142 leerlingen, n.l. Hoo gere Land-, Tuin- en Bosehbouwschool 56, ver deeld als volgt: Eoqgere Landbouwschool (Ned.) 17id. (Indie) 23 Hoogere Tuinbouwschool 4 Hoogere Bosehbouwschool (Ned.) 3id. (Indie) 5 Suiker-laboratorium 4 Rijks-Landbouwschool 7o, waarvan 15 in de Indische klasse Rijks-Tuinbouwschool 13 leerlingen. Deze cijfers zijn beduidend lager dan die van vorige jaren. De cursus aan de Rijks-Hoog«re Burgerschool, die in geen enkel verband meer staat met het landbouw-onderwijs, begon met 75 leerlingen. Voor het examen voor het politiediploma werden Donderdag te Dordrecht geexamineerd 16 candidaten. Geslaagd zijnK. Molenaar, Delft P. Bliek, Breda L. van Raamsdonk. Dordrecht allen met aanteekening J. W. Limpens, Maas tricht M. van Dooren, G. van der Knaap en R. Oosting, Dordrecht S. Winter, Roermond J. Roossen, Culemborg R. van Zalm, Vlissin- gen, en B. Demming, Culemborg. Gisteren werden geëxamineerd 13 candi daten. Geslaagd zijn de lieerenJ. L. Mar- quet, MaastrichtJ. H. Benders, Roermond H. van der Meer, Amsterdam allen met aan teekening P. L. Cramer, M. Struik, P. Fran- soo, C. den Heeten, A. Yerdonk, Dordrecht; Adr. Visser, DelftH. S. Weiland, Amsterdam W. W:eringa, Rotterdam. De burgemeester van Dordrecht, de heer mr. A. R. Zimmerman, belangstellend in de instel ling van het examen, waardoor de meerdere vak bekwaamheid der politie wordt bevorderd, woon de gisteren eenigen tijd het examen bij. Het provinciale kerkbestuur van Fries land heeft tot de evangeliebediening toegelaten de lieeren J. C. V. van Bemmei, te Amster dam, en D. Faber, te Bussum, candidaten van de Ryks-Universiteit te Utrecht en te Leiden. Het provinciale kerkbestuur van Drenthe heeft tot de evangeliebediening toegelaten J. Pelinck, candidaat aan de Rijks-universiteit te Groningen. Het provinciale kerkbestuur van Gelder land heeft aan den heer W. N. Wolterink, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Westervoort, op diens verzoek, en na meer dan 40-jarigen dienst tijd, met ingang van 1 October a. s. het eervol emeritaat verleend. Het provinciale kerkbestuur van Noord-Bra bant met Limburg heeft, aan den heer A. A. van Meurs, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Breda, op diens verzoek, wegens gezondheids redenen, eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 October a. s. aGrootrwatersokap „Beoos- ten do Vech t". Het bestuur van het groot-waterschap „Beoosten de Vecht" heeft in overleg met heoren Gedeputeerde Staten dezer provincie benoemd tot leden der com missie van voorbereiding oener herziening van het reglement voor het groot-waterschap de heeren: G. J. Blaauw, gep. luit.-kolonel der genie, te Breukelen; jhr. P. H. A. Mar tini Buys, ingenieur te 's GravenhageC. J. Hacke van Mijnden, te Utrecht; H. Schoen maker Ezn., te Maarsseveen, en P. ten Have, te Tienhoven, terwijl do hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat de commissie zal ter zijde staan. De commissie is Donderdag 11. ter secreta rie van het groot-waterschap bij monde van den watergraaf geïnstalleerd en heeft daarna genoemden beer Blaauw als voorzitter aan gewezen. Nog vernemen wij, dat zij die den aanslag 1903/1904 nog niet betaald hebben binnen enkele dagen, vervolgd zullen worden. Aan de burgemeesters in deze pro vincie is nader medegedeeld!, dat bij| het in November a, s. te houden onderzoek moeten tegenwoordig zijn alle biji de landweer over gegane verlofgangers en dus ook zij, die na het over beu in Juni jl. gehouden onderzoek eerst bij de landweer zijn overgegaan. De bond van R. K. drankbestrijders- vereenigdngen in Nederland „Sobriëtas" houdt Dinsdag 13 September s. eene cen trale raadsvergadering in het bondsgebouw in Lieve Vrouwestraat alhier. De vergade ring begint ten 12 ure precies. Naar aanleiding der agitatie van die Almeloosche Handelsvereeniging tegen, de H. IJ. S. M. is van de heeren C. van Dorsten en J. 9. Rodenhuis, respectievelijk presi dent en secretaris van de vereeniging „Recht en Plicht" te Don Haag, in de Nieuwe Rott. Crt. van Zaterdag 10 Sept. een ingezonden stuk opgenomen, dienende ter weerlegging van hfet door bovengenoemde vereeniging aangenomen standpunt. Daar ook in onze gemeente door de ver- eoniging „Handel en Nij|verheid" een motie is aangenomen overeenkomende met. de ge voelens der Alm. Handelsver., achten wij het niet onbelangrijk onze lezers, die de ver slagen van de vergaderingen van „Handel en Nijverheid" hebben gevolgd, met het voornaamste van dit ingezonden stuk in ken nis te stellen. Vooraf echter willen we nog even herinneren hoe of die Alm. Handels- ver. over de zaak denkt. Woordelijk luidt dit aldus: „Dloor het verleen en toch van be langrijke subsidie, het toestaan van vrij ver voer der ver brui ksartikelen, door het aan wijzen van haar ambtenaren (chefs enz.) tot het in ontvangst nemen der orderboekjes enz., door het afhouden van het door het personeel verschuldigde aan winkelwaren van hun salaris en door verschillende andere faciliteiten tracht deze maatschappij haar personeel, door middel van dei ooöperatievo verbruiksinstelling „voor Allen der H. IJ. S. M.", voordeelen te verschaffen ten koste van den Handel drij venden Middenstand". Door dè behandeling van vier belamgrijké bezwaren hieruit, trachten de beide heeren de zaak tot meer klaarheid te brengen. In het eerste motief„Het vrij vervoer", zien zijj al zeer weinig bezwaar, daar dit reeds se dert onheugelijk© tijden door de Maatschap pij wordt verleend' en bij deze ooöperatieve beweging niet is uitgebreid, doch er is alléén beter regeling ingekomen. Hierdoor is voor de Maatschappij een betere controle voor dit vrij vervoer ontstaan. ,,Men kan nu niet meer zoo goed voor particulieren. geen beamb ten of ambtenaren waren laten komen." (Do mogelijkheid bestaat dus nog wel vol gens de woorden „niet meer zoo goed"). Schrijvers beschouwen dit als geen gering voordeel voor do neringdoenden. De intrek king van vrij vervoer zal dus niet de directie maai het personeel treffen. De AJmelo-actie gaat, aldlus de schrijvers, „rechtstreeks tegen den arbeider". In liet tweede punt behandelen zij de kwestie „de administratie der chefs". Schrij vers zijn van meening, dat juist door hun toezicht de Handelsvereeniging den» waarborg krijgt, dat er aan particulieren niet wordt geleverd1. Trekt do Maatschappij zich dus terug, dan zal bovendien op grond) van ad ministratieve bezwaren de coöperatie moei lijk kunnen bestaan. De actie treft dus weer niemand andere dan den werkman. Ten derdo hebben zij het over het inhou den op de bezoldiging van het. aan de coö peratie verschuldigde geld. Doordat er zoo- velen aan de lijn zijn, die geen gelegenheid tot geldverzenden in hunne nabijheid heb ben, zal dit voor velen een reden ziin oan lid' te worden. Wat is er tegen, dot hij dus dit bedrag maar aanstonds van zijpi loon laat afhouden door het bestuur der ooöp. En ten slotte de subsidie van de Maat schappij) Schrijvers zouden het benepen, kort zichtig en harteloos van de Maatschappij ge vonden hebben, indien zij dit groote Lichaam dat geconstitueerd) is om aan tal van sociale eischen te voldoen, niet flink steunde. Do hulp, die de Maatschappij hier biedt, biedt zij aan iu do overtuiging, dat liet tegenwoor dig niet meer dan plicht is, dat d'e werkge ver de economische belangen van ziin volk behartigt.. De ouderteekeaiaars sluiten met de verze kering, dat men te Amsterdam (zetel van de directie der H. IJ. S. M.) niet voor een klein geruchtje vervaard is. Men stelle zich dus niet aan een zekere nederlaag bloot. Men denke niet. dat de stoffelijke en zedelijke ont wikkeling van den spoorwegman wordt tegen gehouden door de neringzioke agitatie. Het verliezen van een klantje weegt niet op tegen do schande van de deelneming aan zulk eene achtticneeuwsche beweging. Naar wij vernemen zal weldra „Heb Sltort" a3e publieke wandelplaats gesloten worden', daar dit terrein aan een particluier is verkocht, die voornemens is aldaar een villa te bouwen. De temperatuur van het. water in de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting op 10 September 1904, des ochtends 7 uur, was 57 graden Fahrenheit. Voctr do woning van den fruithande laar B., in de Langestraat, hadden gisteren avond samenscholingen plaats. De stemming was tengevolge van de kindermishandeling zeer verbitterd. De politie bewaarde de rust. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia*, d. van J. F. de Hoop on C. Langras; Adrianus, z. van J. F. de Hoop en C. LangrasPetrus Jacobus, z. van H. G. Hosselaar en M. van den Bos.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3