69. Tweed© Blad. Zaterdag 10 September 1904. KOLONIËN. BINNENLAND. t 35. 3de Jaargang. AMERSFOORISCH DAGRLA 1,32'. 35. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. ^dvertentiën, mededeolingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C®. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 15 regelsf O.' Elke regel meer -0.1 Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeeligo bepalingen f het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Et circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvr; toegezonden. OOST-INDIË. Den lOen dezer werd uit Kota-Radja leeeind „Een patrouille in Boven-Peusangan werd Joor een sterke bende met de klewang aan- gevallen. Onzerzijds zijn gesneuveld de luitenant C. j p. H. Smit en twee minderen; zwaar ge- pond werden vijf minderen. Vijlf geweren J gingen verloren. De sergeant der artillerie Van Teteringen pleegde te Sabang zelfmoord." Een ander telegram uit KotarRadja van i flenzelfden datum luidde j „In den vroegen morgen van 4 Augustus Lverviel luitenant Darlang bij Geumpang de 1 schuilplaats van Teungkoe di Tanah Miroh. Vijftien dooden, vier zwaar gewonden, veel puur en blanke wapens en munitie vielen in onze handen. Aan onze zijde geen verliezen. Onder de dooden zijn herkend Teungkoe di Tanah Miroh, Toekoe Patjoe Oesin, Teungkoe Lambada en Teungkoe di Kli- beuet, waardoor aan de oelama-partij een ge voelige slag is toegebracht." Den Hen dezer werd geseind: Bij het nazien van passen in gampong Bampoejniet, Lhoseumawé, werd gedood door een rentjongsteek de fuselier Thomas. Verschillende patrouilles in Pidië legden van de benden van Tjotjitjèm en Nja Moeda neder 17 vijanden, waaronder drie onderaan voerders. Buitgemaakt werden acht geweren en blanke wapens. Niet vijf, doch zes geweren M. 95 met toe- jbehooren gingen bij de patrouile-Smit verlo ren. Volgens het Bandjermasinsche Nieuws blad bracht de oontroleur der boven-Kapoeas, de heer C. L. Barentz, te Bandjermasin twee hoofden aan, Demang Soean en Singa Rang- ga n. „De eerste was vroeger een trouw die naar van de regeering," zegt het Borneosche blad, „die nu echter iets op zijn boekje schijnt te hebben." Een onderzoek zal nog moeten uitmaken of er werkelijk schuld be staat. Den len Augustus, schrijft hetzelfde blad, is Raden Johannes met eene sterke bevol- 'kingspatrouille do Kapooas opgevaren. De mensclien, die hem volgen, ontvangen eene maandelijiksche belooning van f 30 en hebben de toezegging, dat, in geval zij sneuvelen voor hun nagelaten familie gezorgd zal wor den. Het doel, dat men eerst zal trachten te bereiken, is de schoonmaak der soengei Kwa- tan ,die met de Djaan de vergaderplaats van onze tegenstanders vormt. I Twee inlandsche christenen, Cornelius lila I en Hendrik Kanta, die een brief aan luite- I nant Franssen Herderschee zouden brengen, 1 werden door de brandals gevangen genomen en zouden, volgens geruchten, vermoord zijin. Ten vervolge van vroegere berichten over j de plaats gehad hebbende ongeregeldheden op het eiland Adem are, is van don resident van Timor en Onderhoorigheden onder dag- teekening Sagoe 4 Augustus nog het volgen- j de telegram ontvangen Kwam 22 Juli te Larantoeka terug. 25 Juli met Hr. Ms. Mataraan en gouvernements stoomschip Pelikaan verstoomd naar Zuid kust Adonare. 26 Juli met landingsdivisie, 120 man gewapende politie en hulptroepen naar Kiwang-Ona, waar Djariamang, neef van opperhoofd Djoega, ons met witte vlag afwachtte. Djoega gearresteerd; bij daarbij ontstanen oploop vluchtende Djariamang ge wond. In volgende dagen Kiwang-Ona met f 3000 beboet, waarvan 29 Juli ruim f 1000 waarde ontvangen. Overige f 2000 op 4 Augustus te Laran toeka te betalen, en Djariamang, naaste rechthebbende en gunstig bekend, als hoofd Kiwang-Ona aangesteld. 30 Juli met beide schepen en politiemacht naar Sagoe ter Noordkust woonplaats Radja Adonare. 1 Augustus opgerukt naar hoofdkampong Hinga (omtrent 400 woningen) door vijand verlaten. Na eenige granaatschoten en salvo's landingsdivisie Hinga door hulptroepen ver brand 3 Augustus tot Hinga-complex be hoor ende kampong Moeda (omtrent 60 wo ningen) vermeesterd. Na onverwacht hevig vuur en handgemeen gesneuveld luitenant ter zee 2e klasse L. van der Borg en twee ge wapende politiedienaren. Kampong Moeda door hulptroepen verbrand, alsmede vijandige kampong Doea. Bevolking Hinga -complex reeds tien jaren in verziet en ruim van am munitie voorzien; zal trots geleden verliezen vermoedelijk nog niet bukken en verdere krachtige tegenstand zal te verwachten zijn. Heden onderwierp zich berghoofd van mede weerspanning geweest Koli-complex, aan hetwelk f 500 boete werd opgelegd. Morgen vertrek ik per Pelikaan over La rantoeka voor eenigen tijd naar Koepang. Controleur Hellwig blijft met instructies op Adonare, cvonzoo geheele politiemacht tot bescherming verschillende goed gezinde kampongs en offensief optreden tegen klei nere benden, in afwachting terugkomst Mar taram. Hr. Ms. Mataram vertrekt 5 Augus tus naar Makasser tot aanvulling kolenvoor- raad in afwachting orders. Java Ct. Militair nieuws In de hooge ran gen der infanterie komt nog meer promotie. De luitenant-kolonel F. C. Heiïng, g&wes telijk militaire commandant te Makassar, zal spoedig het leger met pensioen verlaten, óe luitenant-kolonel A. L. Statius Muller zal zich den 1. September met een tweejarig ver lof wegens ziekte naar Nederland inschepen en de majoor C. T. A. Fundter de Beauchene zal in November e.k. het leger met pensioen verlaten. De kapitein der genie F. W. P. Clignett, gaat wegens ziekte met twee jaar verlof naar Europa. De officier van gezondheid der eersie kais- 9e dr. A. de Jong. in garnizoen te Oengaran, heeft wegens langdurigen dienst één jaar ver lof naar Europa gevraagd. De onderluitenant J. A. J. Niet heeft we gens langdurigen dienst één jaar verlof naar Europa gevraagd. Bat. Nbl. Het Soer. Hbld. schtrijft Naar men ons uit Buitenzorg bericht, heeft professor Treub nogal eenige moeite om de noodige helpers te vinden voor zijn spiksplinternieuwe instelling. Over echte landbouwkundigen toch beschikt de direo- teur van 's Lands Plantentuin nietwel zijn aan zijn inrichting geleerden verbonden, die bepaalde onderdeelen der natuurwetenschap pen, zooals botanie, zoölogie en chemie, heb ben bestudeerd, maar dezen moeten worden aangevuld met personen, die zich speciaal op de agricultuur hebben toegelegd. Volgens onzen zegsman heeft de nieuwe departe- mentschef zich, door den nood gedwongen, gewend tot de chefs der suikerproefstations hier te lande, waaraan een talrijk personeel verbonden is, met het verzoek hem eenige geschikte practici af te staam. Het schijnt echter, dat dr. Treub hiermede niet veel succes lieeft gehad, wat niet te verwonderen is, daar het personeel der proefstations royaal bezoldigd wordt. Verder verneemt onze zegsman, dat de referendaris van de Algemeene Secretarie' A. A. Gobius ter beschikking van den Buiten- zorgschen geleerde is gesteld om dezen bij het opricht ingswerk bijl te staan. Dit werd nader bevestigd. Hooge verwachtingen van de werking van het departement worden volgens onzen cor respondent niet gekoesterd. Men vreest dat de grauwe theorie te veel zal worden gehul digd en wijst o. a. op het aan den Planten tuin verbonden proefstation voor de koffie cultuur, dat nog nimmer practiscke raadge vingen van eenig belang aan de betrokken planters heeft kunnen verschaffen. Naar men aan de Sem. Ct. uit goede bron bericht, zijn noch door den directeur der centrale gevangenis, noch door den resident, den heer Sythoff, pogingen aangewend om de gebr. Gentis naar Nederalnd op te zen den. Er is eenvoudig niets van waar. Door den raad' van justitie te Batavia is in revisie recht gedaan in de zaak van den inlander Midan, die wegens het dooden van den heer P. W. Badart en het verwon den van diens vrouw, door den landraad te Batavia werd veroordeeld tot 10 jaren dwang arbeid in den ketting. De raad van justitie overwoog, dat de beklaagde niet den dood van Badart heeft gewild, doch zijn mes tegen den overledene en diens vrouw heeft getrokken in een toe stand van hevige drift, opgewekt door het hoogst laakbare optreden van die beide ech telieden tegenover hem. Daarin zag de raad verzachtende omstan digheden en veroordeelde den beklaagde tot vier jaren dwangarbeid buiten den ketting. (Sum. Post.) Men schrijft uit 's Gravenhage Door dr. H. van Capelle is eene circulaire verspreid, waarin gewezen wordt op het feit, dat in ons land buiten de Universiteiten, de Polytechnische School te Delft en de Rijks landbouwschool te Wagcaiingen geen gelegen heid bestaat door een vak-geoloog te wor den ingeleid in de wetenschap der aard- en delfstofkunde. Op het programma voor de eind-examens der Hooge re Burgerscholen werd dit vak geschrapt en bijgevolg op de meeste scholen ook als afzonderlijk leervak afgeschaft. Op de bijeenkomsten der natuur kundige genootschappen hier te lande wordt zelden de aandacht gevraagd voor een onder werp uit het gebied der aard- en delfstof kunde. Ook onze populair wetenschappelijke tijdschriften dragen tot hier toe al zeer weinig bij om belangstelling voor deze wetenschap pen te wekken, een gevolg van het zeer ge ring aantal harer beoefenaren in ons vader land. Betoogd wordt hoe nuttig het voor velen ook in ons land zou zijn, wanneer de grondbegrippen dezer watenschap hun niet geheel en al vreemd warenvoor den inge nieur. voor den onderwijzer, voor hen witii de belangen van groote mijnbouw- en cultuur maatschappijen zijn toevertrouwd, eindelijk voor hen, die des zomers ontspanning zoekt in de vrije natuur. Nu Nederland op eigen grondgebied mijn bouw begint te drijven en de ontginning van delfstoffen in onze koloniën zich meer en nieer uitbreidt, mag naar het oordeel van dr. v. Cappelle bij het ontwikkelde pu bliek wel wat meer belangstelling gewekt worden voor de geologische wetenschap ca begint het z. i. voor ieder Nederlander steeds wenschelijker te worden, te weten welke be langrijke diensten de geologie in bet prak tische leven bewijzen kan. Het waren deze overwegingen, die dr. Van Cappelle daartoe van deze en gene zijde op gewekt, heb voornemen deden opvatten in het aanstaande en in het volgende winter seizoen bij genoegzame deelname eene reeks vanvoordrachten te houden, die den toe hoorder zullen inleiden in de grondbeginse len van de studie der aardkorst. De voordrachten, die van October tot April des avonds om de 14 dagen op een nader aan te kondigen plaats en datum zullen ge houden worden, zullen zooveel mogelijk met voorwerpen en kaarten en, voor zoover de deelname dit toelaat, ook met lichtbeelden worden opgehelderd, terwijl gelegenheid zal worden gegeven vragen te stellen. Er zal naar gestreefd worden ieder onder werp als een afgerond geheel te behandelen. Er zijn twee reeksen van 14 voordrachten, één voor het winterseizoen 19041905, één voor het winterseizoen 19051906. Onderwijzers en onderwijzeressen, alsmede leerlingen van inrichtingen van onderwijs zullen voor f 6 per serie kunnen in teekenen, terwijl de inteekeningsprijs overigens f 10 per reeks bedraagt. Het voornemen van dr. Van Capelle wordt ondersteund door de heerenA. A. Beek man, geograaf, leeraar aan de Hoogere Bur gerschool N. J. Beversen, gewezen inge nieur bij de Staatsspoorwegendr. H. Blink, geograafG. van Dieren, oud-hoofd inspecteur van den Rijks-Waterstaat; F. B. Löhnis, inspecteur van den landbouw; prof. J. L. C. Schroeder van der Kolk, hoogleer aar in de aard- en delfstofkunde aan de Po lytechnische School te Delft; Ph. W. van der Sleyden, oud-minister van Waterstaat, Handel en NijverheidM. C. Verloop, di recteur der Guyana Goud Placer Maatschap pij, en J. W. Welcker, hoofdingenieur van den Rijks-Waterstaat. De volgende onderwerpen zullen behan deld worden in het winterseizoen 19041905 Mineralen als gesteente-vormers. Welke rol spelen de organismen bij den opbouw der vaste aardkorst Het vulkanisme in de bedendaagscbe pe riode en in voorhistorische tijden. Het relief van het aardoppervlak, door aardsche krachten veroorzaakt. Over ertsen en hunne ligplaatsen. De geologische werking van het water. Verwering en verweringsvormen. Gletschers en hun invloed op den bodem. Wat kunnen de vorsteeningen af de fossie len ons leeren? In het winterseizoen 19051906: Bodemformaties uit vroegere tijdperken. Schetsen uit de geschiedenis der aarde. Het water in den bodem. Gesteenten met betrekking tot de indus trie. Petroleum en zijue industrie. Het goud en zijne exploitatie in onze ko loniën. De geologie met betrekking tot den land bouw. Het diluvium van Nederland. De geologische geschiedenis van onze kolo niën. In Augustus 1905 zal den deelnemers ge legenheid gegeven worden eene geologische excursie te maken in de omstreken van Maastricht en Luik, terwijl in 1906 een bocht gemaakt zal worden in het diluvium van Nederland. Om deze excursies zoo vruchtbaar mogelijk te maken, zal de geologie van de landstreek in een afzonderlijke voordracht vooraf behandeld worden. Een interessante vondst. Bij het afgTaven van een terp te Britswerd niet ver van Sneek, werden dezer dagen door een werkman eenige ronde stukjes metaal gevonden, geheel met roest bedekt. Ze lagen ten getale van zeven groote en één kjeine op een hoopje, alsof ze daar aldus waren neergelegd. De plek waar ze gevonden wer den, ligt ongeveer dertig meter verwijderd van de plaats waar eertijds de bekende Aylva State heeft gestaan. Toen ze waren schoongemaakt, schenen da zeven ter groote van een gulden, van geel koper te zijn en het kleine, ter groote van een kwartje, van rood koper. Dit laatste ia erg ingeroest, zoodat er weinig meer van de afbeeldingen zichtbaar is. Er bevindt zich op een wapen met een balk in het midden, waartegen aan weerskanten „gaande"' leeu wen schijnen te staan. Om dit. wapen zijn in, een cirkel acht boornvomrige teekeningen. Een jaartal is niet licht te ontcijferen. Zes van de grootere zijn geheel glad zon der eenig spoor van wapen of beeltenis. Het achtste is bijzonder gaaf gebleven, alsof het altijd met zorg was bewaard. Aan den eenen kant vertoont zich het beeld van den vredes engel, in de rechterhand een olijftak. Aan. zijn linkerzij een speer, waarop een wapen rusting hangt, met pijlen er doorheen. On der het beeld staat het jaartal 1580. Het randschrift, dat zeer duidelijk is, luidt: Pax. natitux armis (de vrede steunt op de wape nen). Aan de andere zijde bevindt zich ia 't midden, het wapen der Bourbons, met de drie leliën en daarboven de kroon. Om dit wapen ligt een ordeketen, waaronder een ordeteek en in den vorm van een, O. Het randschrift zegt: „Henricus IH D. G. Franc, et Pol rex.", d. i. Hendrik de Derde, bij de gratie Gods koning van Frankrijk en foleii. Om de randschriften, aan beide kan ten nog volkomen scherp, een gestreepte rand. Al deze penningen lagen ongeveer een halven meter onder den grond bedolven. Hendrik HI, van wien hier sprake is, was reeds koning van Polen, toen hij tot koning van Frankrijk werd uitgeroepen. Hij wilde gaarne het ruwe Polen verlaten. Daar hij echter door de Poolsche edellieden werd te gengehouden en zelfs bewaakt, kon hij slechts onder een vermomming, verwisselen van kleeren en 't aannemen van een valschen baard, vluchtende over de grenzen komen. In Frankrijk streed hij tegen de Huge noten. Hendrik Hl regeerde van 15741589 en werd te St. Cloud bij Parijs door den Domi nicaner monnik Jacques Clemens vermoord. Waarschijnlijk is deze gedenkpenning door een der toenmalige heeren van Aylva State naar Britswerd meegenomen en zoo in de terp verzeild geraakt. - De Oude Beurs en de Dam te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Ct- Uit goede bron vernemen wij, dat ten stadhuize het plan bestaat om met het oude beursterrein-vraagstuk tegelijkertijd de al oude Dam-quaestie tot een oplossing te bren gen. Het Commandantshuis, de sta-in-den- weg, is eindelijk ten doode opgeschreven, de doortrekking van het Rokin in het plan opgenomen, terwijl het ook in de bedoeling ligt de leelijke oude huisjes tuaschen Vijgen dam en Vischsteeg door aankoop op te rui en. Dc bestemming van het oude-beursterrein staat intusschen nog niet vast. Wel staat vast dat een of ander plan van aankoop en bebouwing nauwer zal moeten voldoen aan esthetische dan aan financieele eisohen. De opbrengst van het verkoohte stuk grond (voor het geheel wordt een millioen ge vraagd) zal dan aan de oplossing der Dam- quaestie ten koste worden gelegd Boven staande mededeelingen zullen intusschen zeer velen bevredigen. Wel verre van de zaak op de lange baan te schuiven, wordt de quaestie van beursterrein en Dam gezamen lijk behandeld, om ze tegelijkertijd tot op lossing te kunnen brengen, èn esthetisch èn financieel. En voor een goede en bevredigen de oplossing van beide vraagstukken waar bij met zóóveel omstandigheden valt te re kenen hebben de Amsterdammers nog wel wat geduld over. Ter navolging. In de getuigenka- mer der strafzittingen der Amsterdamsche rechtbank is eene belangrijke verbetering aangebracht, welke, zegt De Tel., te danken is aan den president der rechtbank mr. A. Wichers Hoeth. Waren vroeger in het groote ongezellige vertrek slechts banken langs de wanden, thans staat in het midden een bree- de leestafel met stoelen er omheen. Op de leestafel vinden de getuigen verschillende in gebonden jaargangen van het geïllustreerde tijdschrift voor algemeene ontwikkeling „Kennis en Kunst". Zeker zullen getuigen, die soms uren moeten waohten, deze ver betering op prijs stellen. Boekbeoordeeling De Bliiibel, voor kinderen, naverteld door Nellie, negende aflevering, handelende over het boek Job en) de Psalmen, alles kort en bevattelijk uiteenzettend zooals do schrijf ster dat gewoon is te doen. Voor hen, die het mooie in den Bijbel willen leeren ken nen en waardeeren is deze uitgave een uit nemende gids, voor hen, die op Zondagschool of catechisatie les geven is dit werk een goede hulp. Het verdient do kennismaking ten volle. (Uitgevers zijn Masereeuw en Bouten, te Rotterdam). Uit Jacob Böhmei, bijeengebracht door H. W. Nachenius, uitgave van A. H. Adriani, fee Leiden. Elenige opstellen, géwordén uit die aans took eningen, die de samensteller van dit boekje maakte bij bet lezen van de werken van dén bekenden Jacob Böhme, den schoen maker van Silezië, wiens geschriften van zooi- voel beteekenis en invloed zijn geweest en die zieb kenmerken door rijkdom van ge dachte en gevoel. Inderdaad eenige blad zijden stichtelijke lectuur! Uit de Remonstrantsche Broe derschap, tweomaandelijksch tijdschrift voor Remonstranten en allen, die liefhebben den godsdienst in vrijzinnigen geest-. Do 8ep- tember-aflevering beeft behalve de gewone rubrieken een mooie toespraak bij de intrede van oen nieuwen predikant, te Meppel ge houden, een art. over theosofie, een opstel van J. Heep over levenslust en een woordje van D. Brinkerink met betrekking- Brandt's „historie der reformatie" en bekende paskwilblad in liet derde deel. kennismaking met dit tijdschrift vrage r proefnummer aan den uitgever Adriani Leiden. An English Reader for commer schools and colleges, door A. de Froe, leer bij 't middelbaar onderwijs, bewerkt r Hooper and Grabam's „Modern Buaii: Methods". De titel wijst er reeds op, dat bewerkers zich tot taak stelden den leerl bekend te maken met het „commercial tum" der taal. De leerstof moest natuur 1 in verband hiermee gekozen. Het is, blijk den inhoud, wat men noemt een in elk zicht praktisch boek, inzonderheid ten bruike op inrichtingen van onderwijs, voor den handel opleiden. De heer Noo hoff, te Groningen, heeft met deze uitgr een goed werk gedaan. Practische Homoeopathi sc! Huisvriend, samengesteld door H. J. Heule, uitgave van Dalmeijer, te Amst dam, serie „Help u zelf". Eén lijvig ba deel, voor leeken geschreven, dat naast homoeopath!sche behandeling talrijke w ken op hygiënisah dieëtetisch gebied gee en dat bescheiden genoeg is zich niet a te prijzen als alles afdoend maar telkens a raadt den arts te raadplegen. Dr. Yan d Stempel schreef er een warme aanbeveli bi> Bevoegden mogen beoordeelen in hr verre die welverdiend is. Zooveel is zekr dat aan de samenstelling veel zorg is l steed. Een en ander over Bes met tel ijl Ziekten, een populaire schets door C. Ba ker, arts, uitgegeven op verzoek van 't hoof bestuur der Noord-Hollandsche Voreenigi „Het Witte Kruis", 't Is bij do Eirven i Bolin, te Haarlem, verkrijgbaar a tien gn den de honderd exemplaren. Voor verspri ding een uitnemend geschriftje, dat veel nr. kan doen. Wetenschappelijk Nieuws vor Iedereen, maandsohrift onder red. vr H. J. Bartels, uitgave van B. D. Busé, t Hardinxveld. Deze afl. bevat o. a. een belangrijk artik over Neerlands politiek tegenover China, et opstel over de vraag „met wie mag men troi wen?", een en ander over Suriname's bevc king, een hoofdstuk over den godsdienst d< Japanneezen, benevens tal van kortere bi. dragen en ten slotte de gewone rubrieke Alles te zamen maakt dit boekdeeltje elk aflevering beslaat vier vel belangrijl Van zoo'n afl., op reis bij zich gestoken, ka men genot hebben, oneindig meer dan va heel wat zoogenaamde reislectuur! Do uitgever Dishoeck, te Bussum, herir nert ons aan het niet stilstaan van den tijc waar hij ons toezendt zijn omslagkalend* Bloemen Blad voor 1905, een oude bc kende in nieuw gewaad.. Ontwerp en lithe grafie van elk der bladen is van. Anna Sip kema, die ook nu alle eer van 't werk heef en zorgde voor de handhaving van den goe den naam van deze inderdaad: keurige warn! versiering. Ik weet niet welk blad mij he best bevalt, het twaalftal wedijvert om de prijs. Our Magazine, de bekende maande lijksche uitgave van: the publication oom mittec of the scoth church to Rotterdam. Aan tekst on illustratie is ook nu wee* de noodige zorg besteed, aan verscheiden heid voor oud en jong ontbreekt het niet e: dé prijs is zoo gering, dat niemand er doo: weerhouden kan worden zich dezen vrion van de huiskamer aan te 9ohaffen. Het adre van dén redacteur-secretaris is mr. J. C Schenk, Van der SluijBstraat 35, Rotterdam Zoo juist ontvangen wij eenige nieuwe uit gaven en herdrukken van den heer P. Noord hoff, te Groningen, van welke ik ditmaa slechts een drietal noemen wil, t. w. School flora, door H. Heukels, dat bekende mooi- boekje, waarvan nu reeds de tiende druk verscheen, bij welken de schrijver gebruik kon maken van den tweeden druk var Vuyak's Prodramus Florae Batavae en alzoc aangevuld kon worden bet overzicht van d< vindplaatsen onzer in het wild groeiende ge wassen. Behalve deze nog een enkele ander verbetering, die al meer de waarde van het boek verhoogt. De Electriciteit, hoe zij wordt op gewekt, hoe zij in de praktijk wordt aange wend en hoe zij wordt gemeten, naar Ine Duitsch van dr. Wiesengrund door P. W. B Sassen. Daar van dit even beknopt als nut tig werkje nu de derde druk versoheen, be hoef ik bij dén inhoud niet stil te st-aajn Genoeg zij het op te merken, dat Uien hier alles vindt wat op dit gebied te weten is. Röntgenstralen en Telegrafie zonder draad niet uitgezonderd. Misunderstood by Florence Mont gomery met aanteekeningen van Eykman cr Voort man, leeraren in do Engelsche taaJ. Waar dat noodig geoordocld werd, gaven d< bewerkers van dit boek de noodige toelich tingen tot recht verstand van woorden en uitdrukkingen en die verklaringen zijn ook in het Engelsch. Tot vermeerdering van taal kennis leent zich zoo'n boek bizonder, hc. verhaal is onderhoudend, het nuttige is hie aan het aangename gepaard'! F. W. D.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1