KOLONIËN. BINNENLAND. sen. Vóór de ontruiming yan Liaojang ver brandde de vijand de magazijnen in de nabij heid van het station, maar toch maakten wij eene verbazend groote hoeveelheid voor raden on munitie buit. Petersburg. 10 Sept. Generaal Koeropat- kin bericht aan den Czaar van gisterenHet leger bad op 8 en 9 September geen gevech ten te leveren. De vijand is ru>t g. Het regent hevig, zoodat de wegen niet droog werden en niet verbeterd kunnen worden. Tokio, 11 Sept. Volgens eene schatting, steunende op de opgaven van den chef van den geneeskundigen dienst, bedragen de ver liezen van de drie Japanscho legers in den veldslag om Liaojang met inbegrip van het gevecht op 26 Augustus in hot geheel 17,539 man. aldus verdeeldleger van Ko>eroki (rechter leger) 4866, leger van Nod zoo (mid denleger) -1992. leger van Okoe (linkerleger) 7681 Onder deze verliezen zijn 136 gesneu velde en 464 gewonde officieren. Het leger van Okoe leed de zwaarste ver liezen bij den aanval op de Russische stel lingen ten zuiden van Liaojang. Sinmintiny10 Srpt. (Daily Mail). De Ozaar heeft Koeropatkin bevolen L'aojan te hernemen, wat het ook moge kosten Over het slot-tooneel van den slag van Liaojang is nog het volgende ontleend aan het bericht van den correspondent van de Times Gedurende den geheelen namiddag van 3 September zetten de Russische batterijen ofschoon hot einde van den Russischen te genstand gekomen was. den strijd voort en ook het geweervuur was tijdelijk nog zeer levendig. Te oordcelen naar het groote aan tal van do uit do vuurlinie gedragen Japan scho gewonden, moes. het- ook eene groote uit werking gehad hebben. De Japansche zware kanonnen richtten don geheelen namiddag hun vuur op de spoorwegbrug van Liaojang. Wij hadden bewijzen, zegt de correspondent dat Liaojang zou worden prijsgegeven, maal het scheen evenzeer zeker, dat Koeropatkin ofschoon door do numerieke overmacht, de zooveel sterkere artillerie en tot op zekere hoogte ook door de betere troepen geslagen, do Japanscho strategie overwonnen had, want Kocroki streed vruchteloos om de Rus sische verbindingen af te snijden. In den avond van den 3en hielden de in de loop graven achtergebleven Russen de Japanners nog in schaak, maar Okoe besloot, zonder zich er aan te storen, dat zijne onstuimige aanvallen hem nagenoeg 20,000 man gekost hadden, den laatsten aanval op deze hard nekkige achterhoede te ondernemen. De laatste resorven werden naar het front ge zonden en om drie uur in den morgen van den 4en September maakte het Japansche leger, na vijf dagen van den verwoedsten strijd, dien de wereld sedert den Amerikaan- schcn burgeroorlog had gezien, zich meestet van do spoorwegbrug en geraakte daardoor in het bezit van Liaojang. Do oorlogscorrespondent van den. Lokalan zeigcr seinde Vrijdag uit Moekden aan zijn blad„De Russen verlaten Moekden. De Japanners zijn de Hoenho, die ten zuiden van do stad loopt, nog niet overgestoken Doze correspondent bevindt zich bij het 17e Russische legerkorps, dat de achterhoede vormt. Do Petersburgsche correspondent- van de Köbi. Ztg. bericht, dat volgens particuliere tijdingen uit Moekden KocVopatkin een nieu wen slag, die bij Moekden of ook verder noordelijk zou plaats hebben, niet zal ont wijken. Volgons een bericht van Havas uit Moek den van den 9en, was toen de voorhoede van het Japansche oosterleger ongeveer 50 werst van do stad verwijderd. Over do gebeurteniseen voor en bij Moek don nemen de Japanners steeds een hard nekkig stilzwijgen in acht. Van Russische zijde is echter te Londen de mededeeling ont vangen, dat tengevolge van eene nieuwe bot sing met do Japanners de Russische hoofd macht den spoorweg is overgegaan en nu op do west.zijdo van den spoorweg den marsch naar Toeling voortzet. Do Ruas werpt, naar aanleiding van het bericht, dat den 5eu eene samenkomst van stadhouder Alcxejcw met- generaal Koeropat kin heeft plaats gehad, de vraag op, of de verkeerde toost inden op het oorlogstooneel dio openbaar geworden zijn. niet hiertoe te rug te brengen zijn. dat daar het eenhoofdig gezag ontbreekt Het leger is wel aan Koe ropatkin toevertrouwd, maar deze is slechts bevelhebber, niet opperbevelhebber van het Maudsjoorijscho leger. Petersburg, 11 Sept. De Keizer heeft de reeerven van 22 districten van de gouverne menten Cherson. Bessara bië, Jekaterinoslaw en Taurie, alle behoorende tot het militaire district Odessa, alsmede in het geheele rijk een categorie van reserve-officieren onder de wapens geroepen. Reuter bericht irit Wee non, dat graaf Szeplycki, ©en der Oostcnrijkscbe njfilitaire attachés bij het Russische leger. .tijdens een <fer jongste gevechten door een kogel gewond werd. op liet oogeiiblik dat hij zich nabij generaal Mitajenko bevond Volgens do Temps is men in Petereburg erg zenuwachtig. De meest verontrustende geruchten vinden er geloof. Ondanks het in de welingelichte kringen «aan den dag geleg de optimisme, wordt het volk door eono ver schrikkelijke ongerustheid gedrukt. De wei nig belangwekkende inhoud van de officiecle telegrammen doet het vermoeden ontstaan, dat. de gebeurtenissen op het oorlogstooneel van aocr ernstigen aard zijn, en men zegt hardop, dat de waarheid verborgen gehouden wordt. Volgens een oorrespondent van de Lokal- Anzcigcr te Tsjifoc staat in Japan het spoor wegverkeer geheel stil. omdat 40,000 man to Kobe en andere havens moeten worden samengetrokken. De bestemming van deze vereche troepen is oogensckijnlijk Wladiwostok. maar het is ook wel mogelijk, dat zij elders op het oor- logstcrrein als versterking moeten dienen. De Lokalanzeiger verneemt uit Petersburg Het Oostzec-cskader gaat nu bepaal(1 den lOen van Kroonstad naar Libau en van daar den 14cn naar het verre oosten. Het «kader bestaat uit 40 schepen, de torpedobooten ©n transport-schepen daaronder begr;-pon. Het staat onder- net commando van admiraal Rosohdestwenskv afdeelingscommandanten zijn de admiraals Fölkersam en Enquist. Een afzonderlijk eskader van 19 schepen ver gezelt de vloot tot Skagen en keert dan naar Kroonstad terug. Admiraal Roschdest-wcnsky hoopt den 13cu December op zijne bestem ming te zijn. Volgens do Russische berichten over de vlootrevue van 5 September te Kroonstad, is het tweede eskader als volgt samengesteld 1. linieschip Imperator Alexander III (van stapel geloopen in 1901, 13,516 ton), 2. linie- stdiip Borodino (1901, 13,516 ton). 3. linie schip Kujas Soewarow (1902, 13,516 ton), 4. linieschip Osljabia (1898, 12,900 ton), 5. li nieschip Navarin (1891, 9600 ton), 6. ïnie- schin Sisjoe Weliki (1894, 9100 ton), 7. groo te kruiser admiraal Nadimow (1885, S600 ton), 8. groote kruiser Dmitri Donskoi (i883, 5800 ton), 9. pantser-kruiser Aurora (1S99, 6630 ton), 10. kleine beschermde kruiser Swetlana (1896, 3900 ton). 11. kleine be schermde kruiser Almas (1903, 3300 ton), 1220 torpedojagers. Do kern van deze vloot- wordt gevormd door de drie groote linieschepen van liet Borodino-typo. De Borodino is op de ,-drni ra li te its werf, do Alexander IH en de Kujas Soewarow zijn op de Baltische werf gebouwd De verdere linieschepen zijn van ongelijke waarde. De Osliabja is een zusterschip van de Pobjeda, die zich in Port .vrthur bvindt. Ook de kruisers zijn van ongelijke waarde zij vormen te zamen het zwakste deel van dit eskader, waartoe ook eene transport-vloot van kolen-, water-, proviand- en reparatie schepen behoort. Drie wegen staan voor het eskader open: door het Suez-kanaal bedraagt de afstand 12,500 zeemijlen, om kaap Hoorn 21,700 zee mijlen, en om de Kaap de Goede Hoop 16,100 zeemijlen. In den zomer van het volgende jaar kan Rusland misschien nog twee schepen van het Rorodino-typc, de Areol en de S'ave. gereed krijgen. Kroonstad, 11 Sept. Het Oost zee-eskader, onder bevel van admiraal Roschuestwensky. is hedenmiddag om twee uur naar het Verre Oosten in zee gegaan. Kapitein Wixen, de commandant van den kruiser Bajan, die Uchtomski vervangt als bevelhebber van bet- eskader van Port Ar thur, is tot- schout-bij-nacht bevorderd. Volgens een bericht uit Pittsburg Leeft ao Japansche regeering bij de Qirnegie- staalwerken 7500 ton beste nikkelstaalplaten voor linieschepen besteld. Petersburg, 12 Sept. In de laatste dagen zijn hier twee Japansche spionnen in hechte nis genomen, die vóór de uitbarsting van den oorlog als handelsbedienden hier werk zaam waren. Een was overgegaan tot de Grieksch-katholieke kerk en had eene Russi sche vrouw getrouwd. Uit de in do woning van de gevangen ge- nomenen gevonden papieren blijkt, dat zij lieide Japanscho marine-officieren zijn, die spionage dreven. Allerlei vMen aegt dat do rechtskundige raads lieden van Prinses Louise en van prins Phi lips van Koburg te Parijs een samenkomst gehad hebben, waarin do grondslagen eener minnelijke schikking vastgesteld zijn. Db prins moot bereid zijn do prinses voortaan niet meer lastig te vallen De prinses zou opnieuw pogingen doen om van den Paus nietigverklaring vaai haar huwelijk te ver krijgen. vDe Discovery, hot schip der Britsche zuidpoolexpeditie, dat onder leiding van ka pitein Scott zulke schitterende uitkomsten heeft opgeleverd, wordt te Portsmouth terug verwacht. vOp de banen van Crystal Palaco te Londen zijn de wedstrijden om de wereldkam pioenschappen voor wielrijders geëindigd In de eerste demi-finale van den wedstrijd om het beroepsrijdtm-wereldkampioonschap op 2 kilometer sloeg Henri Mayer (Duiitsch- land) Jenkins (Wales) en Willy Arend (Duitschland). In de tweede demi-finale sloeg Lawson (Amerika) Bixio (Italië) en Otto Meyer (Duitsohl&nd.) En in de derde demi- finale liet Thorwald Ellegaard ^Denemarken) Harie Meyers (Nederland) en Rutt (Duitsoh land) achter zich. In den eindrit van dit nummer reden dus Henri Mayor Lawson en Ellegaard. Winner werd Lawson Ellegaard was tweede De eindrit van den wedstrijd om het ama- tcurs-wcrekrkampioensohap op 2 kilometer had tot uitslag: 1 Hurley (Amerika), 2. Reed (Engeland), 3. Reyon (Engeland.) Een match tussbhen Lawson en Hurley op 2 kilometer werd gewonnen door Law&on. De wedstrijd om hot m amateurs-wereld- kampioenschap op 100 kilometer had tot uit slag p. Meredith (Engeland) in 1 uur 35 min. 30 4/5 sec. (wereld-record)2. Pott (En geland) 3 Olley (Engeland.) vEvenals te New-Yorlc is thans de groote vlecschstaking te Chicago geëindigd vZiekere Louis Lallemand, die zich uit geeft voor kunstschilder, en onder den naam van Baudry de Grancey, kapitein bij de dragonders, een aanzienlijke familie had op gelicht. zal to ParijB terechtstaan. Het ge val, allcdaagsch. zou niet vermeldenswaard zijn. indien deze zelfde ..Grancey'' niet- inder tijd gelijk men zich no? wel herinnert togen Drovfus uitgespeeld was. en er als ..Karl" den procureur der republiek Quesnay do Bcaurepaire had laten inloopen. OOST-INDIË. Do correspondent van. het- Hbld. te Bat a via meldt: „Abdullah Joussoul. een Arabier, die be weerde Turksch kolonel van geneeskundigen dienst te zijn, is in de kampong Petjiiiaan, Djambi, waar hij vergaderd was met gewa pende inlandsclie hoofden, gevangen geno men." Toen ©enigen tijd geleden, tengevolge van liet- tijdelijk intrekken van verloven als anderszins, do militaire geneeskundige dienst wederom over een eenigszins ruimeren voor raad militaire artsen kon beschikken, achtte de chcef over dien dienst den tijd gekomen om uitvoering t.e geven aan een uitmuntend, reeds lang bestaand plan tot oprichting van een cursus voor jonge officieren van gezond heid, met het doel dezen beter voor te be reiden voor de taakwelke hun te velde wacht. Immers, liet is bekend genoeg, dat de militaire studenten in de medicijnen, die be vorderd worden tot officieer van gezondheid 2e klasse, bij hun in dienst treden, hoe goed ook op de hoogte van hun medisch vak, niet het minste begrip hebben van al wat mili tair isdat hun, als zij. pas in dienst zijn de, te velde moeten trekken, de handen in tal van gevallen geheel verkeerd staan. Zij kunnen geen kaarten lezen, hebben geen idee over dracht van eigen en vijandelijk vuur, zoo noodzakelijk voor het zonder ge vaar opstellen van ambulances, zij weten niets van den marschvonn van troepen, hun plaats plaats daarin en tal van dergelijke aangelegenheden, waarvan de kennis toch van het grootste belang moet worden geacht. Voorts is voor de jongere officiereu van ge zondheid, ook wat het medische gedeelte van den verplegingsdienst hier te lande te velde en op marsoK betreft, nog heel wat te lee- ren, dat tot nu toe eerst de practijk hun, noodgedwongen, leerde kennen. Ook in die leemte in de opleiding meent men door het instellen van den cursus te voorzien. Deze cursus, die nu eerstdaags een aan vang zal nemen, duurt 5 maanden. Aan haar zullen deelnemen ten eerste de drie officieren van gezondheid, die den cursus in tropische ziekten bijwonen en verdér nog een viertal andere jonge officieren van ge zondheid, te Batavia in garnizoen. De lessen moeten, in verband met andere diensten, 's avonds worden gegeven, door de daarvoor aangewezen instructeurs, den kapitein van den generalen staf W. E. A. Burton, en den officier van gezondheid le kl. P. van Vliet. Zooals gezegd, een uitmuntend denkbeeld, voor de verwezenlijking waarvan den chef v«an den geeneeskundigen dienst alle lof toe komt. Bij drie bataljons, het 5e, het 12e en het 14e zal een proef worden genomen met het gebruiken van gemengde compagnieën. De compagnieën van het 5e bataljon zullen bestaan uit 2 sectiën Europeanen en 2 sec tiën inlanders; die van het 12e en 14e bataljon uit 1 sectie Europeanen en 5 sectiën inlanders. J.-B. Het Indische weekblad Het Onderwijs schrijft „Van 'u verheugd onderwijzer zonder hoofdakte, die uitgekomen was in de mec- ning, dat hij hier zou beginnen met f 150 en f 150 huishuur, misleid als hij was door 'n foutieve oproeping en toen hij hier kwam, hoorde dat hij 't met minder zou moeten doen, ontving ik bericht, dat de zaak naar aller genoegen geregeld is. Hij had namelijk aan den heer Ketelaar geschreven, deze heeft er den minister van Koloniën over gespro ken en de minister, inziende hoe onbillijk 't zijn zou onderwijzers dupe te doen zijn van 'n vergissing, aan 't ministerie gemaakt, heeft bepaald, dat de negen onderwijzers, uit gekomen tengevolge van de verkeerde op roeping in de Staatscourant, 't traktement zullen genieten dat hun eerst toegezegd was. „Men moet den minister hulde brengen voor deze daad van rechtvaardigheid. „En nu de andere onderwijzers zonder hoofdakte? Er zijn er heusch zooveel niet. Zouden die ook niet wat verhooging mogen hebben. Voor hen wordt "t- minimumlijden nu dubbel hard." De Staatscourant vatn Zondag 11 en Maandag 12 September bevat de walgende Koninklijke besluiten benoemd tot burgemeester van Bergkom J. J. van Erp, tot burgemeestervan Oscli D. F. P. M. Ba rge, burgemeester van Cuijk en St. Agatha, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag uit laatstgemelde be trekking op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter vam Rijssen H. J. van Opstal op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Aduard A. W. Kamp; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst do militaire apotheker le klasse A. H. van Doorn, van den geneeskundigen dienst de landmacht en hem de rang van majoor verleend; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de militaire apotheker 2e klasse H. L. Sluijter van den geneeskundigen dienst der landmacht en is hij benoemd tob reserve militair apotheker 2e' klasse bij de land macht. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter van de bij Kon. be sluit van 26 Nov. 1902 ingestelde plaatselijke commissie voor de gemeente Rotterdam (gedeelte rechter-Maasoever aan de Oostzijde van en met de Schie). aan mr. W. M. Reepmaker, kanton rechter te Rotterdam, en is tot plaatsvervan gend voorzitter benoemd ir. A. Bijman, advo caat te Rotterdam benoemd tot burgemeester der gemeente Drongelen Hangoort. Gansoijen en Doeveren en der ge meente Heesbeen Eethen en Genderen, M. A. Boll, secretaris dier beide semeenten tot burgemeester der gemeente Putte, hoek G. A. van Driel, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Beets en Oudendijk, Tl. Stam tot burgemeester der gemeente Krommenie, J. C. P. Mossel tot burgemeester der gemeente Franeker, J. Dirks tot burgemeester der gemeente Odoorn, J. G. Borgesius verdunning verleend tot het draccn van de Oostenrijksche jubileum-herinneringanedaille aan den voor den dienst in Indie- bestemden soldaat. V. Csizmazïa Somogy, van het koloniaal werfdepot. Oe vaandel-uitreiking. Om tien minuten over drieën Zaterdag middag kondigde in het kamp te Milligen een roffel de komst aan van H. M. d© Ko ningin en Z. K. H. den Prins der Nederlan den. Per rijtuig tot nabij het remonte-depot gebracht, stegen de vorstelijke personen al daar uit en kwamen te paard de legerplaats binnenrijden. De Koningin zag er in haar groen amazonen kostuum met oranjesjerp en hoogeu hoed zeer goed en opgewekt uit. Met den Prius, die de generaalsuniform droeg, aan h<iar zijde, reed H. M. langs de troepen, die b at a 1 jo nsgewi j ze opgesteld waren, naar het koninklijk paviljoen, dat met prachtige varens en planten omringd was. In dit pavil joen werden, behalve een aantal dames en heeren der hofhouding, o. m. de minister van oorlog, generaal ^ergansius, opgemerkt. Vervolgens werden de troepen in carré ge formeerd onder tromgeroffel en het spelen van het Wilhelmus werd het uit te reiken vaandel aangebracht en door generaal Snij ders, inspecteur der infanterie, van de hoes ontdaan en aan H. M. overgereikt. Terwijl de Koningin nu het va«andel vasthield sprak zij met voor ieder d/uidelijk verstaanbare stem de volgende rede uit Officieren, onderofficieren en soldaten van het 9e regiment infanterie! Ik heb geivenscht u in persoon uw vaan- del hier ter plaatse uit te reiken. Dit is een beteekenisvol en gewichtig oogenblik voor uw korps. Ik ben overtuigd dat gij dit met Mij zult gevoelen. Gij ontvangt uit de hand van uw Opper- I bevelhebber, in het vaandel het zinnebeeld van Vaderland en Koningin, dat de batal jons schaart tot een regiment. Op u rust thans de ernstige taak, dit vaandel als kost baar kleinood van uw korps hoog te houden en u zijner waardig te betoonen, door nauw gezette vervulling uwer plichten. Zijt indachtig aan de deugden, die een sieraad zijn van den krijgsman en waarvan zeker de eersten zijnmoed, trouw en ge hoorzaamheid tot in den dood. Nieuw is het 9e regiment en nieuw is ook het vaandel, dat het vam nu aan in zijn ge lederen zal voeren, doch aloud is de dap perheid van het leger, waartoe dit regiment het voorrecht heeft te behooren! Onthoudt dit in de jaren waarin God ons den zegen des vredes 9chenkt, maar bovenal in de tij den waarin Zijne wijsheid ons volk drukt en beproevingen bescheert. Dan rust op u de heilige plicht te beschermen hetgeen Ons het dierbaarst is, Ons zelfstamdig volksbestaan en Onzen vaderlandsohen bodem. En mocht gij eenmaal tot die hooge maar zware taak geroepen worden, die gij met in spanning uwer uiterste kracht, ja, misschien wat God verhoede zij het ook ten koste van uw leven volbrengen moet, zoo zal do laatste getuigenis uwer makkers van u kunnen zijn, dat gij uw plicht deedt en uw roeping vervulde. Op dit vaandel slaan geschreven de woor den „Koningin en Vaderland 1 Schaart u met deze leus onder zijn plooien en geve God dat zij u voere tot overwin ning. Na deze onder diepe stilte uitgesprokeu rede overhandigde H. M. de Koningia het vaandel aan kolonel De Veer. Door don luitenant-generaal Snijders werd hierna de volgende rede uitgesproken Majesteit Met diepen eerbied maak ik gebruik van het mij geschonken onwaardeerbare voor recht, om Uwer Majesteit dank le betuigen voor de aan het 9e regiment infanterie be wezen hooge eer. In het nog onbeschreven geschiedboek van dit nieuw opgerichte korps zal de eerste blad zijde gewijd zijn aan de glansrijke en onver getelijke plechtigheid van dezen dag, waarop het regiment zijn vaandel mocht ontvangen uit1 handen van zijn geliefde Koningin- Die woorden door Uwe Majesteit tot het regiment gesproken, zij zullen een ieder onzer in de ziel gegrift blijven. Met ernst en vol geestdrift zal het regiment die woor den nemen tot richtsnoer voor zijne daden MajesteitHet 9e regiment is jong in ,a- ren, maar m de harten zijner militairen leven de eeuwenoude gevoelens van L'efde en trouw jegens Vorstenhuis en Vaderland, waardoor het leger met onverbreekbare ban den aan Uwe Majesteit gehecht is. Daarmedo schaart ook ait nieuwe regiment zióh eer biedig om Uwer Majesteits troon. In die gevoelens moge voor Uwe Majesteit de waarborg zijn gelegen voor het stellige voornemen van het nieuwe regiment, om door plichtsbetrachting, ijver en toewijding voo- den dienst, hetzij dan in vredes- if ui oorlogstijden de overige korpsen van het leger ter zijde te streven, zijn vaandel onbe smet1 te bewaren, daaraan trouw te zijn tot in den dood. En mocht eenmaal de ure slaan, waarop Uwe Majesteit tot bescherming van 's 1 and- heiligste belangen het leger zou ten strijde roepen, dan zal ook het 9e regiment zijn vaandel weten te eeren; dan zal het toonen, met Gods hulp en onder de leus „Koningin en Vaderland dat het als flinke, trouwe Nederlandsche soldaten weet te leven, maar ook moet het zijn te sterven Gij allen, die behoort tot het 9e regiment, infanterie, bezegelt mijne woorden met den roep: Leve de Koningin Na afloop der plechtigheid onderhield H. M. zich meermalen met minister Bergansius. Men kreeg tevens een prachtig militair schouwspel te zien, de troepen defileerden voor H M. de Koningin, die het militair saluut met een buiging beantwoordde. Toen de laatste troepen voorbij waren, be gaven H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins der Nederlanden zich naar het met zes psarden a la Daumont bespannen rijtuig. Zii verlieten om tien minuten over vieren onder hoerageroep het fraai versierde kamp Velen begaven zich gisterenmorgen na«ir Milligen om de godsdienstoefening bij te wo nen, die gehouden zou worden voor de kani- peerdendc manschappen in tegenwoordigheid van do Koningin en den Prins. Omstreeks 10 uur kwam de Koninklijke stoet in gal a-rij- tuigen op 't terrein en nam het Koninklijke Echtpaar plaats voor dezelfde tent waar Za terdag H. M. had gesproken bij de vaandel- uitreiki.ig en waar thans ds. Van der Fliei de godsdienstoefening leidde. Manschappen en publick waren voor de tent opgesteld Er werd. evenals bij een gewone godsdienstoefe ning. tweemaal gezongen. Na afloop speelde de muziek verschillende volksliederen en marschen en vertoefde de Koninklijke familie nog ongeveer anderhalf uur in het kamp tue- schen de tenten. H. M. de Koningin heeft eene gift van f 30 geschonken aan zekere W. B., te Bles- konsgraaf en Holwegen, om hiermede een kleinhandel op te zetten. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondagmorgen met baronesse van Ittersum en jlir. De Ranitz de godsdienstoefening bij in de kerk te Soest, onder gehoor van ds. D. P Brans. Zondagnamiddag maakte H. M. de Koningin-Moeder met freule Van de Poll een rijtoer. Hedenavond geeft H. M. de Ko ningin-Moeder een diner, waaraan eenige burgerlijke en militaire autoriteiten uit den omtrek genoodigd zijn. D ma r j u ef eesten te den Hel der. Aan het- programma der marinefeesteu te den Helder, ter gelegenheio van het 50- jarig bestaan der opleiding voor adelborsten 1 te Willemsoord is het volgende ontleend Eerste dag 14 September. 11 u. 20 v.m. (Gr. Tijd.) Aankomst van heeren Reünisten te Den Helder. Ontvangst 1 aan het station. 12 u. v.m. Vertrek in optocht naar het Koninklijk Instituut voor de Marine; de stoet wordt voorafgegaan door het korps I adelborsten met de st«5muziek. I 12 u. 30 n.m. Aankomst op het Kon. In- stituut voor de marine. Begroeting der reü nisten door den commandant van het Ko- I ninklijk Instituut voor de Marine Daarna aanbieding van het souvenir door de reun>sten in de vestibule. 1 u. n.m. Dejeuner in het Kon. Instituut voor de marine. Bezichtiging van het gebouw. 2 u. 30 n.m. Officieele inwijding van het Clubgebouw aan de Hoofdgracht. Ontvangst van heeren reünisten aldaar. 3 57 n.m. (Gr. Tijd). Aankomst van H. M. de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Hendrik der Nederlanden per extra trein te Den Helder. Hare Majesteit de Koningin en de Prins der Nederlanden begeven zich onmiddellijk naar 's Rijkswerf, alwaar het bestaande vaan del van het korps adelborsten op een daar voor te houden parade dcor Hare Majesteit als Koninklijk vaandel zal worden erkend. Na afloop dier plechtigheid, waarbij voor hee ren reünisten met hunne dames een plaats is gereserveerd ter rechterzijde van de Kon. Loge, zullen Hare Majesteit de Koningin en Haar Doorluchtige Gemaal zich te voet begeven naar het Koninklijk Instituut voor de marine en na dit gebouw bezichtigd te hebben, naar Hr. Ms. „Hertog Hendrik", liggende in de haven voor het Wachtschip, alwaar de Koninklijke Stand«aard zal worden gehesohen. 6 u. 15 ii.m. Gemeenschappelijke maaltijd in de Amusementszaal van het Koninklijk Tlnstituut voor de marine. 8 u. n.m. Illuminatie van Hr. Ms. schepen, het Koninklijk Instituut voor de marine, do marine-club en te 9 u. vuurwerk aan boord der schepen. 8 u. 11 n.m. Gondelvaart, «aangeboden door de burgerij aan heeren reünisten. 10 u. 12 n.m. (Gr. tijd.) Vertrek extra- trein naar Amsterdam en 's Gravenliage aan komst te Amsterdam C.-S. 11 uur 58 min. n.m. (Gr. tijd)te 's Gravenhage 12 u. 40 n.m. (Gr. tijd.) Tweede dag 15 September. 7 u. v.m. Reveille voor Hr. Ms. ,Neptu- nus"daarna maakt de muziek een rondgang dcor de gemeente. 8 u. 45 v.m. Embarkement aan boord van de schepen. 9 u.10 u. v.m. Hr. Ms. schepen verlaten de haven. 10 u v.m. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" met H. M. de Konnigin aan boord verlaat do har ven tot het houden van den voorgenomen tocht. 12 u. 30 n.m. Gelgenheid tot dejeuneeren in de Marine-Club voor hen, die geen deel nemen aan den tocht. 12 u. 45 n.m. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en de overige schep ankeren ter reede. De jeuner aan boord. 2 u. 30 n.m. Roeiwedstrijd ter reede om eemige door H. M. de Koningin uitgeloofde prijzen. 5 u.6 u. n.m. Hr. Ms. schepen komen p de haven na vertrek van H. M. de Koning'n van de reede- 5 u. 7 n.m. (Gr. Tijd.) H. M. de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hen drik der Nederlanden verlaten de gemeente per extra (reiD 6 u n.m. Gelegenheid tot dineeren in de Marine-club. 8 u.9 u. 30 n.m. Muziekuitvoering voor het- Koninklijk Instituut voor de Marine. Il luminatie van I-Ir. Ms schepen, het Konink lijk Instiuut en de Marine Club. 8 u. 30 n.m. Vuurwerk aan boord Hr. Ms. schepen. 9 u. n.m. Avondfeest in de Marine-club, aangeboden door het bestuur aan heeren reünisten en leden met hunne diames. De minister van marine .vice-admiraal Ellis zal de feestelijkheden bijfWonen te den Helder ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Kon. Marine-Instituut-. De Tweede-Kamer-verkiezing in het kiesdistrict Assen, die tengevolge v«an het ontslag van den heer mr. J. ,T. Willinghe moet plaats hebben, is bepaald op Dinsda - 27 September, de stemm'ng zoo noodig op Dinsdag 4 October, en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 11 October a. s. Naar de „Ass. Crt." verneemt, aan vaart prof. mr. LI. W. F. Treub de candida- tuur#voor de Tweede Kamer, hem door de Burgerkiesvereeniging Assen aangeboden In verband met den wensch van den minister van binnenlandsche zaken, is door B. en W. van Rotterdam bij- den Raad liet voorstel ingediend om het aantal stemdistric- teu van 30 op 36 t© brengen Bij beschikking vam den minister van Waterstaat, Hamidel en Nijverheid, zijn be noemd J. L. G. Niessen, te Beverwijk, tot buiten gewoon opzichter bij de werken voor het

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2