ak Europa en de Y^rcengd Staten za! be- teken. De Japaruche bladen verklaren, dat <- voor zulk eene zending volstrekt -^—n 'ïden bestaat cu dat er volstrekt geen sprake 'an behoeft te zijn. Petertburg, 15 Sept. (Russisch te'egaraf 1 •ureau). Het wordt bevestigd, dat de naar j Ktst-Axië gaande Oastzeevloot eenigen tijd e Libau zal vertoeven. Da Ooetzeevloot of h t tweede eskader 'an den Grooten Oceaan. zoom* de officieele ;enaming ia welker vertrek uit Kroon- »tad naar Orst-Arië met eenigen ophef was /orkondigd, blij.t voon opig nog in <!e Fmsche golf Het Russische telegraaf-agentechap be- r cht. dat de vloot voorloopig niet verder is gegaan dan tot Libau. De werkeiijke uitreis zal eerst over ze» weken plaats hebben, vol gens een bericht van de Echo de Paris uit Petersburg. Dan zullen nog drie schepen meer gereed zijn tfoor de uitreis en dan zal ook het dcf niticve afscheid van den Czaar plaats hebben. Zoo tracht men het loelijke feit te ver bloemen, dat ook nu nog, ondanks de maan denlange voorbereiding, de vloot met in staat is zee te kiezen. Intusechen kunnen zij. die zich hoofdschuddend afvroegen, of Rus laud w.-rkeüjk zijne laatste vloot zou bloot stellen aan het groote nsic*> /.an den tocht naar het verre oosten verbondon, voorshands, nu weer gerust zijn. In do eerstvolgende we ken blijft de Russische vloot tc Libau. En daarna Dan zijn wij zoo zoetjes aan genade»tl tot het jaargetijde, waarin het weder de uitreis verbiedt. De heilige svnode heeft in het gehecle rijk ge-boden voor het Russische leger voorge schreven. Over den inhoud van dit gebed wordt het volgende bericht „Hoewel onwaardig, smeeken wij u, die sterk zijt in den slag, ons te helpen, en wij bidden u deemoedig onze wapenen in uw dienst tc nemen. Geef aan het dc-n Christus liefhebbende leger de overwinning en maak het dit leger mogelijk den vijand te onderwer pen. Strek uit de hoogte uwe hand uit en roer de harten van den vijand, opdat hij zich eerbiedig moge buigen voor u, den God des vredes. die alle schepselen bemint. Sterk ons met uwe macht, gij verdediger va het ortho doxe geloof, zond uwe pijlen en vernietig den vijand. Tref hem als de bliksem en lever hem uit in de handen van uwe getrouwe troepen. Gii. die aan Mozce gehoor scbonkt, zegen des Keizers handelen, vermeerder zijn roem, be vestig zijn rijflc met uwe almachtige hand Behoud zijn leger, zend uwen ongel om zijne troepen te sterken 011 geef hun heil. Zond vrede op ons neer. Moge uw onzichtbare ringer uwe dienaren verdedigen en hun den goeden weg wijzen. Vergeef hun hunne zon den e-n verleen hun ecne kroon des rooms. Schenk den Czaar een vreedzaam leven en gedijen. Vervul zijne wenechcm en kreng zijne vijanden ton val Allerlei vUit Servië komt het volgende spook achtig verhaal. Of het waarheid of faaitasoe is, blijve overgelaten aan de ver .ntwoorduig van don Engelschen dagbladberichtgever, die het mededeelt Dezer dagen, zegt hii. zat Ko ning Peter van Servië te Belgrado aan tafel, opgewekt met een dame naast zich te praten over de aanstaande kroningsfeesten, toon hii in zijn soep een stukje perkament vond Hij luudde het er uit, bezag hot bij het licht en werd doodsbleek Op het briefje stond, gelijk de dame naast hem kooi zien. met groote let tere „Poter Karagco-gowitch, gij zult nooit worden gekroond." De Koning frommelde zenuwachtig liet perkament ineen en eon paar minuten later verliet hij onder eon gemaakt voorwendsel de zaal vLuitenant Peary, de welbekende Ame- rikaansche Poolreiziger, is bozig met toebe reidselen voor cone nieuwe expeditie naar do Noord poolstreken Het geld daarvoor ;s bijeen en het schip, hetwelk 300,000 dollars kost, zal tijdig go- reed wezen voor den tocht, welke Peary in Juni a. s. denkt te -"'dernemen. vDe deelnemers van de te Zurich heden aangevangen internationale conferentie ter bestrijding van den handel in meisjes, wer den gisterenavond door de overheid ontvan gen. Op de conferentie zijn veertien staten vertegenwoordigd, waaronder Duitschland. Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Denemarken en Zweden en Noorwegen. vDe Times verneemt uit Tandzjer, dat het geld, onlang9 dooi" roovers buitgemaakt door de troepen van Sultan heroverd is; er ontbreken slechts ccnigc honderden dollars. vTen huize van den directeur van het anarchistische blad El Rebelde te Madrid is oen anarchist, Cesar Flores, oen Cubaan van geboorte, in hechtenis genomen. Hij was uit Parijs in Spanje gekomen en men vermoedt dat hij een aanslag op een hooggeplaatst persoon in den zin had. Ceear Flores bad negen dynamiet patronen en een pak anar chistische geschriften bij zich. vVoor den strafrechter te Londen h wegens oplichting, tegenover een aantal vrou wen gepleegd, verschenen William Thomas, oud 65 jaar Hij bekende schuld, en erkende ook, dat hij a's John Smith in 1877 voor een zelfde misdrijf veroordeeld ia. Dt is dan de man, voor wien de ongelukkige Adolph Beek aangooien ia vTe Rouaan is verleden week een jon getje van drie en een half jaar gestolen Het word door een vrouw meegetroond uit een park. waar het gespeeld had met een zusje en kameraadjes De pogingen der politio om de vrouw en het kind te ontdekken bleven eenige dagen volkomen vruchteloos Maar gisteren is de ontvoerster aangehouden te Tréport. Zij is een vrouw van 39 jaar. ge huwd met een remmer, van wien zij echter is gescheiden van tafel en bed. Uit hun hu welijk was oen jongetje geboren. Dat kind was kort geleden üoetorvon. maar dit was haar man niet bekendzij hield het voor hem geheim met hot oogmerk, hem te bewe gen haar maandelijks «.enig geld te geven voor de opvoeding van het kind. Om dit dool te bereiken had zij te Rouaan een jongetje gestolen. vTe New-York hebben zes Italianen, leden der „bende van de Zwarte Hand", den winkel van den barbier Stravelli door bom men vernield, omdat Stravelii weigerde hun 500 dollars te geven. De ontploffing veroorzaakte een brand, waardoor 20 gezinnen in levensgevaar ver keerden. Voor eene moderne wereldstad nog al mid- denceuwsche toestanden vBij het voortsleepen van een ballon van d Weenensohe luchtschippersafdeeling door acht soldaten stak plotseling een storm op. zoodat het gevaarte zich in de hoogte verhief en de acht manschappen tegen do lot sen geslingerd werden. Twee hunner stier- veu onmiddellijk en de overigen zijn zwaar gewond. vIn de rue Ooquillère te Parijs is de kroonlijst van een huis van zes verdiepingen naar beneden gestort. Er werden een vrouw en twee kinderen gedood en enkele personen gewond. vBij de Zwitsersche manoeuvres is een ernstig ongeluk gebeurd. Een burger uit Winterthur, die iu de vuurlinie voorbij een batterij liep, werd door een kanonschot ern stig verwond. Er moest hem dadelijk eeu arm afgezet worden. Kort daarna i« uij bezweken. KOLONIËN. OOST-INDIË. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: De troepen uit Medan namen Lingga en Lingga Djoeloe op de Bataksche hoogvlakte na lichten tegenstand. Wij hadden 17 licht gewonden. De vijand liet 17 lijken en 50 geweren achter. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint: „Eeu sergeant en twee minderen zijn ge arresteerd, beschuldigd defensieplannen ver kocht te hebben aan een buitenlandsche mogenoneid.' De gearresteerden hebben waarschijnlijk de plannen van de verdedigingswerken van Semarang verkocht. Bovendien is voorbereid de terugtocht van Semarang naar de bin nenlanden en zijn in verband daarmede dc- potplaatsen in plan gereed. Dt alles kan aan een buitenlandsche mogendheid verraden zijn. Is de schuld der gearresteerden wel be wezen, dan wacht hen een zware straf, in het ergste geval de doodstraf. BiNN LlNLAM L). De Staatscourant van Vrijdag 15 Sep tember bevat de volgende Koninklijke beslui ten beuoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde A. J. J. van Steijn, burgemeester van den Helder; benoemd tot referendaris bij het departe ment van binnenlaudsohe zaken mr. J. B. Kan, than« referendaris bij het departement van financiën benoemd tot secretaris bij den Raad van State de referendaris bij dien Raad Mr A. J. graaf van Randwijck; erkend als een met Hr. Ms. toestemming gevoerd vaandel het vaandel van de adelbor sten van hot Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord; beuoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde de kapitein ter zee A. H. Hoekwater, commandant van Hr. Mj. pantserschip „Her tog Hendrik." op verzoek eervol ontslagen als hoofdcom mies bij den Raad van Toezicht op de -Spoor wegdiensten W. G- F. de Waal bevorderd tot commandeur in de Militaire Willemsorde de luitenant-kolonel van dein generalen staf van het Ned.-Ind. leger G. C. van Daalen, ter zake van zijn moedig en beleidvol optreden bi i den tocht door de Gajo- en Alaslanden van 8 Februari tot 19 Juli 1904. Do feesten te Den Helder. De feestvreugde in Den Helder heeft gisteren tot laat in den nacht geduurd en van 's morgens waren de bewoners al weer vroeg uit de veeren, voor de reveille die om 7 uur plaats had voor de „Neptunus". Na de reveille, waaraan het stafmuziek corps, de tamboers en de pijpers deelnamen, werd oen toent door de stad gemaakt. Om 8 uur stoomden de aanwezige oorlogs schepen de haren uit, om ter reedo de „Her tog Hendrik" met de Koningin en den Prins te wachten. De Havendijk en de Zeedijk waren toen reeds overvol met menschen. Te 10 uur sleepte de „Hercules" het \oor het Paleis gemeerd liggende Koninklijke pantserschip van den wal Voordat het schip den havenmond verliet, vertoonde H. M. zich op de commandobrug, onder daverend gejuich en hoeden- en zakdoekengewuif uit de iichte menigte. Zoodra uc „Hendrik oy de reede ver scheen, oulderden kanonschoten. Na om de verschillende bodems te zijn heen gestoomd, stoomde de „Hendrik" aan de spits naar het Marsdiep, gevolgd door de pantserschepen „De Ruvter„Evertsen" en eenige torpedobooten. Nog eenmaal zwenkte deze vloot do reedo op, om vervolgens naar buiten te stoornen Om '1.50 was de vloot buiten het Schul- pengat en 20 minuten later werd de terug reis aanvaard, zoodat te ongeveer 1 uur de reede weder werd bereikt. Wind en zee wa ren vrij gunstig, ook voor den roeiwedstrijd van mannesloepen, die gisterenmiddag plaats had. Na terugkomst van de vloot op de reede werden de commandanten der schepen, d»e aan den tocht deelnamen door H M. aan boord der Hertog Hendrik" ontvangen. Om half drie begon de roei wedstrijd, die bij de battorij Wierhoofd aanving, en zijn eindpunt had aan de ligplaats van het vor stenschip. De lengte der baan bedroeg 1800 M. en er werd aan deelgenomen door sloe pen type B2, geroeid en gestuurd door sche pelingen. behoorende tot de bemanning van Hr. Ms. schepen. De prijzen, door de Koning in uitgeloofd, en die aan boord van de „Her tog Hendrik" door Haar zelf worden uitge reikt. bestonden in geldbedragen van 100, 75 en 50 gulden en bovendien een portret van H. M. voor het schip, waartoe de eerste prijs- wnner behoorde, en twee kistjes «sigaren voor elk der zes eerst aan komen de sloepen. Na afloop van den roei weelstri jd zijn H. Prins Hendrik van de „Hertog Hendrik" overgeg an aan boord van het torpeJotrani- portschip „Mercuur", waarmede het Konink lijke ..chtpaar om 5.12 in de haven arri veerde. Uitgeleid door den minister van ma- rr< en schout-bij-nacht Wentholt stapten H- M. en Z. K H. aan den steiger bij het haven plein aan wal en in het Koninklijke rijtuig. or»1 naar l.et station rijden. j Langs den weg naar bet station stond een dichte menigte geschaard, die H. M. en Z K. H. geestdriftig toejuichte. In het paviljoen van de H. IJ. S M.bc-, vonden zich de burgemeester van Den Hel der, de commandanten van de „rtillerio «o de infanterie, het Kamerlid Staalman en eeu aantal andere autoriteiten. Met ieder d'er luwen onderhield H. isf. zich enkele oogen- blikkeu om hare ingenomenheid te betuigeu met de entvangst in Den Helder. Den 1 r- ge meester werd door H. M. verzocht de bur gerij officieel dank te willen betuigen. Bou- quetten werden aangeboden door de jonge- juffrouwen Geertie Jaring, namens de p'aat- selijke feestcommissieMarie Groen vooi n»:i Bond van Oud-Onderofficieren en Marie Preller, een weesje uit het r. k. weeshuis i voor den r. k. Volksbond. Nadat H. M. de op het station opgestelde 1 eer-wacht had geirsp?cteerd. stapte het Ko- ninklijke Echtpaar in den trein, die vertrok I onder het daverende hoerageroep van de op het stationsemp lacement en langs den paral- j lelweg opgesteld? menigte. idet fees' was hiermede voor Den Helder nog niet u 'i A'*ouds - erd de illuminatie wem ontstoken en tot laat in den avond erd feestgevierd Summa summarum mag gezegd worden dat, «de Kelderscbe feesten uitmuntend ge slaagd zijn. Het Woensdag ontvangen schrijven van H. M. de Koningin-Moeder luidt als volgt „Bij de herdenking van het vijftigjarig be staan van het Koninklijk Instituut voor de Marine wil ik niet nalaten van mijne belang stelling te doen blijken en op het oogenblik dat een gemeenschappelijke maaltijd alle reünisten vereenigt, aan hen en aan het feest vierend Instituut mijne gelukwenscben aan bieden Met rechtmatigen trots zullen heden door u en uwe mede-feestvierenden de glorie volle daden worden herdacht, waardoor de Nederlandsche zeemacht zich eene eereplaats verwierf in 's land9 geschiedenis en hulde zal door u worden gebracht aan hen, die in onze Indische oorlogen gewichtige diensten heb ben bewezen aan Koning en Vaderland. „De vijftig jaren, die achter ons liggen, zijn voor de Nederlandsche Marine geweest zoovele jaren van ontwikkeling en van raste- loozen arbeid, waarbij aan de marineofficie ren hooge, steeds zwaardere eisohen werden gesteld van studie eai bekwaamheid, van plichtbesef en zelfverloochening. Hier aan het Koninklijk Instituut voor de Marine werden daarvoor de grondslagen gelegd. „Velen uwer kunnen heden terugzien op een eervol verleden, zij hebben recht op de hulde, die hun door jonger© kameraden stel lig niet zal worden onthouden. Ik 9luit mij daarbij aan van gansoher harte. ,,Bij dë verzekering mijner oprechte waar deering van het Nederlandsche korps zeeoffi cieren voeg ik mijn beste wenschen voor de adelborsten, die zich voorbereiden voor hunne moeilijke en eervolle loopbaan en voor den bloei en de toekomst van het Koninklijk Instituut voor de Marine." H. M. de Koningin-Moeder heeft gis terenmiddag, vergezeld van hare hofdame freule Van de Poll en jhr. De Ranitz een bezoek gebracht aan het villapark Crailoo te Blaricum. Aan het bezoek was weinig ruchtbaarheid gegeven, zoodat er slechts weinig belangstel lenden op Crailoo waren. Uit de omliggende villa's, het restaurant Crailoo en het Sana torium voor longlijders woei echter de drie kleur. In rllerijl waren vooraf hier en daar nog enkele versieringen aangebracht. H. M. werd ontvangen en rondgeleid door den directeur der bouwmaatschappij Crailoo, de-i gedelegeerden commissaris dier maat schap nj en den ontwerper van het villapark. Het bezoek duurde ruim een half uur; om half vier reed H. M. per rijtuig naar So°st- dijk terug. Het Vredespaleis. Meer en meer gaat ook de buitenlandsche pers zich met1 de quaestie van ae plaatsing van het gebouw voor het Hof van Arbitrage bemoeien. Thans is het de „Münchener Neueaten Nachrich- ten", die zich en haar lezers in een corres pondentie uit Den Haag laat inlichten over deze lijdensgeschiedenis. Na enkele van de voornaamste ideeën de bezwaren daartegen geopperd, vermeld te hebben, spreekt de correspondent de vrees uit dat Carnegie, allesbehalve gesticht over de manier waarop er met zijn schenking wordt omgesprongen, er niet meer aan zal denken nog meer geld te geven, wat toch verleden jaar zijn plan was. „Maar ook eenige vertegenwoordigers van kleinere mogendheden vinden thans een wel kome gelegenheid om hun afgunst over de rol, die Holland als vredeszetel speelt, bot te vieren Hier en daar wordt reeds gemom peld, dat in de artikelen der conferentie Nederland niet als bestendige zetel van het scheidsgerecht is aangewezen, en de mogelijk heid geenszins uitgesloten is, dat deze in een andere plaats zal worden opgeslagen, velke zijn belangen meer te gemoét. komt. Art1. 25 zegt „Le tribunal arbitral siège d'ordi- naire a la Have". Wel verzwakt betgeen dan volgt de mogeliikheid van een verplaat sing weer en dus zal waarschijnlijk alles wel bij 't oude blijven. Maar anders zou de we reld het zeldzame schouwspel te zien krijgen, dat het Vredespaleis in Den Haag stond en de zittingen ergens anders, bijv. in Port-Ar thur bijeenkwamen." (N. C.) In zake de aan het gemeentebestuur door den minister van waterstaat gevraagde me dewerking voor plaatsing van het Arbitrage- gebouw in den Koekamp, adviseeren B. en W. den gemeenteraad daartoe niet mede te wer ken. maar te antwoorden dat de gemeente bereid xs op nader overeen te komen voor waarden af te staan een deel van de duinen bij de schietvereeniging St. Hubert, of de duinen bij de Belvedère in de Scheveningsche Boschjesof een terrein bij den Nieuwen Duinweg. In de gemeenteraadsvergadering van Maan- De Liberale Kiesvereeniging te Assen heeft bij acclamatie candidaat voor de Twee- do Kamer gesteld mr. N. G. Pierson. Bij enkele candidaatstelling is te Zoe- termeer tot lid voor de Prov. Staten van Zuid-Holland gekozen jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, te Rijswijk. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Limburg is tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen de heer G. Hastink met 22 van de 39 stemmen Do R. K. kiesvereeniging te Deventer heeft voor lid van de Provinciale Staten van Overijsel (vacature G. J. Leonard Anker smit) candidaat gesteld den heer Th. baron Stratenus, te Diepenveen, die tevens candi daat der anti-revolutionairen is. Candidaat der liberalen en der Volkspartij is de heer P. Stoffel. B. en W. van 's Gravenihage verzoeken den gemeenteraad, hun een ere diet te ver kenen van ten hoogste f 250, voor de be stelling van 2500 exemplaren van het Lockje „de Verzorging van den Zuigeling iu op dracht der Ned. Veroenigmg v^n kindcrart- sen, samengesteld door dr. J. de Briun, art9 lector voor kinderziekten 'e Amsterdam, dr. C. C. van der Heide, arts i© Arntiem er G. Soheltema, arts te Groningen ter uitrei king aan de ouders bij de aai fitte v.nn de geboorte van het eerste kind. Door den minister van Koloniën is G. C Mans Jansen, maandgelder bij den dienst der Staatsspoorwegen in Nederlandsch-Indië, ter beschikking gesteld van den gouverneur van Suriname, voor de vervulling van het ambt van tijdelijk onderopzichter bij de kolo niale spoorwegen. Te Amsterdam is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer J. Voute Czn. eerst gedurende vele jaren secretaris, daarn voorzitter van de kiesvereeniging „Burge: plicht". De liberale partij verliest in hem een krachtige figuur. Internationale Zeerecht-Conferentie. Do zesde Internationale Conferentie ter besproking van het Zeerecht werd Woensdag iu de Koningszaal van liet Kon. Zool. Geu. Natura Art ie Magistra te Amsterdam geo pend door mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het Ned. Comité, die de talrijke afgevaardig den ongeveer 100 in getal welkom in de hoofdstad van Nederland heette. Hij gaf hier na het woord aan mr. Auguste Beernaert minister van staat in België, voorzitter van het Internationaal Comité, die namens dat comité den heer Rahusen, „son fidele ami voor de ontvangst dank betuigde. Spreker deelde de namen mede van de vertegenwoordigde rijken op dit Congres, waaruia bleek, dat Duitschland, Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Hongarije, Italië, Japan, Noorwegen. Zweden en Nederland vertegenwoordigd hadden gezonden. Namens liet permanente bureau stelde hij den afgevaardigden voor, den heer mr. E. N. Rahusen als voorzitter van dit congres tc be noemen. Met applaus stemde de vergadering hiermede in. De voorzitter dankte den burgemeester van Amsterdam en de raadadviseur van het dep. v. justitie voor humne tegenwoordigheid en trad daarna in een korte uiteenzetting van het doel der conferentie om te trachten een uniform zeerecht te verkrijgen, wat ook het burgerlijk recht ten goede zou komen. Hierna benoemde hij (volgens de gewoonte op congressen) voor ieder land een vioe-voor- zittervoor Nederlanu mr. B. T. M. C. As ser, voor Engeland E. Harrison, Londen, dr. t'. Sievekmg, Hamburg, voor Duitschland enz. Hij gaf hierna gelegenheid tot het geven van enkele renseignements diplomatiques, wr u-van allereerst gebruik maakte de heer mr. Louis Jbranck, te Antwerpen. Daarna ving de discussie aan over le droit reël et hypotheque maritime. Verschillende afgevaardigden brachten ar gumenten te berde in den eenen of den an deren zin. Mr. Louis Frank stelde ten slotte een reso lutie voor, luidende„De Conferentie oor deelt dat de wetsconflicten. die zich thans voordoen tusschen de verschillende wetgevin gen ten aanzien van quaesties van seheeos- verband en andere zakelijke rechten, kunnen worden voorkomen door een uniforme wet geving voor het internationale verkeer. Deze resolutie w?rd met groote meerder heid van stemmen aangenomen, en voorts werd besloten voor deze zaak een commissie van voorbereiding te benoemen. Eenigen tijd werd nog gediscussieerd over de volgorde der preferente schulden en daarna het congres verdaagd tot gisteren och tend. gistvrenmiddag H. M de Koningin en Z K. dag komt dit voorstel aan de orde. Naar de Pr. Gr. Ct. verneemt, heeft de afdeeling Groningen van den Nederland- schen Bond van Sigarenmakers, 140 leden tellende, besloten zich af te scheiden. Er werd door haar een nieuwe vereeniging ge sticht, waarvan reeds een voorloopig bestuur gekozen werd. Italaanscb Opera Quintet. Men bericht dat de concerten van -Je Tournee van het Italiaansche Opera Quintet (samengesteld uit eerste artisten van di? Ita lia ar.sche Opera) onder directie van den heer M de Hondt, Impresario van de Italiaansche Opera, aanvangen den 17. Sept. a. s. te Am sterdam. Voorts zullen concerten gegeven worden te 's Gravenhage, Zondag 18 Sept, matinee in Diiigontia, en verder Rotterdam, Middelburg, Breda, den Bosch, Arnhem, Nij megen UtrechtZwolle, Groningen, Leeu- waiden, Dordrecht, Deventer, enz. enz. Het quintet is samengesteld uitSignori- na Giulia Allen, Primo Donna. Soprano leg- gero9ignorina Alba De Chiaris Sopiano lirioo, Sign or Pietro Terrari, Primo Tenore; Signor Pedro Favaron Baritono a-tSoluto en Signor Olinto Lom bar di Primo Basso Het orkest staat onder leiding van Maes tro conoertatore e direttore de Orchestra, Arturo De An ge lis. De firma Steenmeyer en Ca heeft het voornemen opgevat binnen korten tijd over te gaan tot de uitgave van een maandblad, genaamd„Helios", exporttijtdschrift voor Electro-techniek. De finna stelt zich voor, het blad geregeld gratis te verzenden aan alle haar bekende of bekend-wordende adressen van in deze bran che werkzame firma's en personen in Neder land, Ned.-Indië en Duitschland. De tekst zal worden gesteld gedeeltelijk in de Holland- sche, gedeeltelijk in de Duitsche taal. Vervroegde winkelsluiting. Mem meldt uit Amsterdam aan de N. Ct. Naar wij uit goede bron vernemen, be staat er alle kans dat het in Amsterdam zal komen tot een bij gemeentelijke verordcaiing 'astgesteld sluitingsuur voor winkels. 't Is ruim twee jaar geleden, dat op voor stel vam het raadslid mr. L. vhji den Bergh door den gemeenteraad een commissie in het leven werd geroepen, om na te gaan „in hoe verre het mogelijk is in Amsterdam te komen tot een bij gemeentelijke verordening vast gesteld sluitingsuur." Deze oommissie werd samengesteld uit do raadsleden mr. Z. van den Bergh en A. Harinsen Jr., den heer C. H. van der Velden (thans ook lid van den gemeenteraad) als vertegenwoordiger der Alg. Wimkeliersvereemigiug, mejuffrouw Scliön- berg als vertegenwoordigster der Winkel be dien den vereeniging, prof. mr. M. W. F. Treub en mr. J. G. Scholvinck. Aanstonds na- haar officieele installatie door den burge meester, ving de oommissie haar werkzaam heden aan. Tweemaal per week kwam zij ten stadhuize bijeen, om, na vooraf gediane op roepingen, verschillende winkeliers in aller lei branches te hooren over de al dan niet wonschelijkheid van vervroegde winkelslui ting, bij gemeentelijke verordening geregeld. Verreweg de meerderheid der gehoorde winkeliers heeft zich verklaard vóór één bij gemeentelijke verordening vastgesteld slui tingsuur. Aangaande het tijdstip van sluiting domineerde de meening ten gunste van 9 uur. Intussahen, de commissie gaat met het uitbrengen van haar rapport niet over één- nachtijs. Ze stelt hen, die verzuimden aan de oproeping gevolg te geven of aan de commis sie zijn ontgaan, benevens alle bij het win kelbedrijf betrokken personen en organisaties (die te Amsterdam gevestigd zijn) alsnog in de gelegenheid mededeeling te doen vain fei ten, het vraagstuk der vervroegde winkel sluiting betreffende. In den tuin van mevrouw de weduwe Stal-Lugten, te Drim melen, staat een abri kozen-stamboom, die dezen zomer 9813 vruch ten heeft opgebracht. De boom wordt nooit gemest of op bijzondere wijze verzorgd; hij beslaat met zijne takken een cirkel van onge veer 8 meter middellijn. In 1892 was de opbrengst 3000 vruchten, in 1895 8000, ter wijl gemiddeld 600 a 700 vruchten per jaar geplukt worden. De eigenares van dezen boom heeft iu het geheele dorp elk huisge zin een maudje abrikozen laten bezorgen. N. R. Ct. Loodhoudend water. Bij schei kundig onderzoek is gebleken, dat het water der gemeentepompen te Barneveld te véél lood bevatte en dus schadelijl. voor de ge zondheid was. Op advies van een deskundige zijn toen de looden pijpen in de reservoirs, door gegalvaniseerd ijzeren buizen vervan gen. Thans zal het water nogmaals worden on derzocht. Bootwerkers. De Amsterdamsehe bootwerkers komen weer eens met eenige grieveno p de proppen, die in eene Woensdag avond vanwege de Scheeps- en Bootwerkers- vereeniging „Recht en Plicht", afdeeling van den Nederl. Soheeps- en Bocrtwerkers- bond uitgeschreven vergadering werden be sproken en na door den voorzitter te zijn op gesomd, door den secretaris nader werden toegeliont. Deze zeide, dat sinds de nederlaag der werklieden in het voorjaar 1903, weer een kentering in den treurigen toestand der or ganisatie begint te komen. Spr. oehandelde van de grieven in de eer ste plaats het zoogenaamde boekjesstelsel waardoor den bootwerker, wien zijn boekje ontnomen wordt, niet alleen het werk o,, de schepen, maar in alle andere vakken wordt ontzegd. Hierdoor is de werkgevers-vereeni- ging in staat alle loonen na te gaan, waar door de loonen gedrukt worden. Terwijl vroeger, als er 's Zondags gewerkt werd. hetzij kort of lang, een geheeleu da» volgens buitengewoon tarief berekend werd, is dit thans afgeschaft en wordt er gewoon per uur betaald. Spr. zeide, dat men de volgende eischen moet stellenAfschaffing van het gedwon gen lidmaatschap der werkgevers van de pa troonsorganisatie, afschaffing van Let boek- jesstelsel, controle van den kant der werk gevers over de te lossen booten, naleving van de gesloten overenkomsten, vermijding van noodeloos afjakkeren en erkenning van de arbeidersorganisatie. Voorts werd door spreker behandeld de eisch van een uurloon van 30 cents, waar voor op het oogenblik wordt geageerd, en waarvoor men de actie tot een landelijke wil maken. Van Oogen drong er op aan, dat naast dez?n eisch kon gesteld worden die van af schaffing van de vaste arbeiders, die het voor de losse arbeiders, die veel sterker in aanta1 zijn bederven. Nadat de voorzitter tot krachtige organi satie had opgewekt, werd de vergadering ge sloten. Moordaanslag. Voor de recht bank te 's Gravenhage stond gisteren terecht een koetsier aldaar, beklaagd getracht te hebben een beroepsgenoot het leven te be nemen door een met scherp geladen revolver op hem af te vuren en zulks naar aanlei ding van eene ongeoorloofde verhouding tus schen dien beroepsgenoot en bekl.'s thains van hem gesahedden edhtgjenoote, bij wie d« beroepsgenoot als kostganger inwoonde. Het schot had gelukkig gemist. Bekl., vroe ger voor den rechter-commissaris verklaard hebbende dat hij de bedoeling had gehad den kostganger te dooden, kwaan thans op die ven- klaring terug. Voorts deelde bekl. mede, dat hij vroeger altijd gelukkig met zijn vrouw geleefd had, totdat de kostganger in huis was gekomen. De vrouw, als getuige gehoord, bevestigde dat. Toen bekl. na de scheiding

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2