M\ 8G. 3de Jaargang. Dinsdag 27 September 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. FASTE F0RLAND. AMERSFOORT DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bjj do Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF G>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DEB ADVERTENTIËN: Van 1—5 regelt Elke regel meer Groote letten naar plaatsruimte. .r Voor handel en bedrijf bestaan voordeelire bepalingen tat het herhaald adverteèren in dit Blad by abonnement. Bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt ©p aanvraag toegezonden. Aan hen, die met I October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Politiek Overzicht De positie der Russen bij Rfloekdin. Uit wat wij zoo bij stukjes en beetjes van het oorlogstoóneel vernemen, volgt dat Koe ropatkin's positie bij Moekden alles behalve benijdenswaardig is. Zal hij een beslissenden slag aanvaarden of niet? Ziedaar een vraag, waarop het ant woord nog niet zoo heel gemakkelijk is te geven. In sommige kringen te St. Peters burg rekent men- er vast op, dat de opper bevelhebbel werkelijk bij Moekden tot het tdterste zal standhouden. Men stelt het daar zoo voor, dat er thans een einde moet ko men aan de terugtrekkende beweging der Russen, waardoor het moreel van de troe pen ernstig wordt benadeeld. Ook de tegen woordige minister van oorlog, generaal Sa^ charow, móet zich in dien geest hebben uit gelaten. Of het waar is. is niet te contro- leercn, want tegenover deze bewering wordt een andere gesteld, volgens welke óe minis ter juist verklaard had. dat Koeropatl^n niet- bij Moekden, doch bij Tjelin stand zou houden, -maar dat hij ook daarna weer verder zou terugtrekken, omdat hij nog al tijd niet genoeg troepen te zijner beschik king had. om tot het offensief over te gaan. 't ;Is 'echter voor ieder duidelijk, dat de toestand alleenbehoorlijk kan worden over zien op het oorlogsterrein zelf, en dat alleen de opperbevelhebber te beoordeelen heeft, of hij een veldslag kan aanvaarden. Nu zou ontegenzeggelijk het prijsgeven van Moekden, zij het dan na een min of meer ernstigen. tegenstand, van groot mo reel effect blijken te. zijn en aan Rusland's prestige iu 't verre Oosten groot nadeel toe brengen, Moekden is de oude hoofdstad van China, de bakermat van het regeerende kei- zerliuds, waar ook de heilige graven der voorvaderen zijn. Wie Moekden in zijn bezit heef. is in de oogen der Chineezen meester van Mandsjoerije. Eeu andere quaestie die overwogen moet worden, is de vraag of het terrein bij Moek den een krachtige verdediging, met kans op een overwinning mogelijk maakt. Het antwoord op die vraag luidt beslist ontken nend. Moekden zelf bezit uit militair oog punt beschouwd geen waarde. Uit eeD be schrijving van de omgeving der stad, welke op een andere plaats in dit blad vermeld staat, blijkt, dat een breede zandvlakte t.en zuiden der stad doorsneden wordt door de Huu-ho. Kiest Koeropatkin ten zuiden van die rivier stelling, dan heeft hij het nadeel een rivier in den rug te hebben, wat zijn eventueelen terugtocht zeer zou bemoeilijken. Het bericht, dat hij reeds drie pontonbrug gen en een vaste brug met- versterkt brug- gehoofd over de rivier heeft laten slaan, zou kunnen worden aangenomen als een be wijs, dat hij dit werkelijk toch zal doen, doch het is ook mogelijk, dat die moeten dienen voor de troepen, die als Russische achterhoede ten zuiden van de rivier de be wegingen des vijands moeten gadeslaan en hem, zonder zich in een ernstig gevecht in te laten, zoo lang mogelijk moeten tegenhouden. Indien de Russische opperbevelhebber ten, noorden van de rivier stelling neemt, heeft hij geen enkel tactisch steunpunt, want, zoo als wij reeds zeiden, Moekden zelf is als bevestigde stad niets waard en ten noorden er van liggen de heilige graven, die de Rus sen wel zoo verstandig zullen zijn te ontzien. Het voor en tegen zal dus behoorlijk moe ten worden overwogen en niettegenstaande de berichten, den indruk geven, dat een be slissende lag te wachten is, is de mogelijk heid volstrekt niet uitgesloten, dat Koeropat kin slechts tijdelijk stand houdt, om den vijand op te houden en nadeel toe te bren gen. terwijl zijn hoofdmacht terugtrekt naar Tjelin, waar een veel sterker positie voor de Russen te vinden is, daar die plaats door half-permancnte werken is versterkt. Maar ook een zoodanige tactiek heeft groote nadeelen, en deze doen zich ernstiger gevoelen hoe langer die terugtochts-tactiek wordt gevolgd. Op do troepen heeft die tac tiek een zeer demoraliseerende werking. Het zelfvertrouwen gaat totaal verloren, de ge wone soldaat komt tot de overtuiging, dat de bevelhebbers het geyeoht niet aandurven, verliest dus ook het vertrouwen, dat hij noodzakelijk in zijn officieren, vooral in de hoogere, moet hebben. Ook op de hoogere com andeerende offi cieren heeft de tactiek een nadeelige uit werking. Zij worden besluiteloos, het initia tief gaat verloren en zij krijgen, met de we tenschap dat terugtrekken toch de bedoe ling is, neiging om het gevecht te vroeg af te breken. Ook met deze omstandigheden dient de opperbevel he bber dus ter dege rekening te houden. Van daar dat wij in den aanvang zeiden, dat Koeropatkin's positie niet benij denswaardig is. De weinige activiteit, die de Japanners gedurende de laatste dagen in het. front ver toonden, zijn hem ten goede gekomen, omdat hij daardoor nog versterkingen kon laten aanrukken. Dat in dien tusschentijd zijn troepen, die de Talingpas bezet hielden, te ruggedrongen zijn, is echter alweer een groot nadeel, daar hij thans niet meer kan na gaan, wat er op zijn linkervleugel gebeurt. De japanners, wier moreel krachtig ver sterkt is door hunne overwinningen, s<shij- nen goedsmoeds en zeker van een nieuw succes te zijn. Maarschalk Oyama wenscht dan ook zoo spoedig mogelijk een beslissenden strijd te aanvaarden, in de hoop de Russen een gevoeligen nederlaag toe te brengen. De naaste toekomst zal ons wel leeren, of die werkelijk bij Moekden zal worden uitgevochten. Duitschland. De Koning van Saksen is weder ongesteld. Hij lijdt aan een katarrhale aandoening van de luchtwegen. De voedselopnaane is echter bevredigend en de patient heeft geen koorts, doch hij moet absolute rust houden. De graaf-regent van Lippe is gisteren voor middag gestorven. Het overlijden van den graaf-regent van Lippe-Detmold brengt den strijd over hec regentschap over dit vorstendom weer herinnering. Den 8 December 1875 stierf vorst Leo pold. Hij werd opgevolgd door zijn broeder Woldemar, die 20 Maart 1895 zonde: zoons achter te laten, overleed. Zijn eemga nog in leven zijnde broeder, de tegenwoor dige Vorst Alexander, met wien de hoofd linie van het regeerende vorstenhuis dreigt uit te sterven, was krankzinnig, zoodat eeu tegent moest worden benoemd. Ten einde hierin bijtijds te voorzien, had Vorst Woldemar in 1890 aan den Landdag een wetsontwerp doen voorleggen, waarin den Vorst het recht werd toegekend, een e- gent aan te wijzen, die na zijn dood het be wind zou voeren. Dit wetsontwerp werd echr ter teruggenomen, daar de Landdag de in stelling van een regentschapsraad verlangde, welke behalve uit den door den Vorst aan te wijzen regent, ook nog zou bestaan uit twee afgevaardigden. Vorst Woldemar benoemde toen bij ver ordening van October 1890, voor het geval hij kwam te overlijden, Vorst Adolf von Schaumburg-Lippe tot regent. Deze verorde ning werd gepubliceerd op den dag van het overlijden van Vorst Woldemar, en denzelf den dag nog aanvaardde Vorst Adolf het bestuur. De rechtsgeldigheid van deze verordening werd echter door den Landdag betwist en na den plotselingen dood van minister von Wolffgramm ook niet langer door de regee ring volgehouden. Na langdurige onderhandelingen kwam eindelijk de wet van 24 April 1895 tot stand, bij welke Vorst Adolf als regent erkend werd, tot dat de quaestie der troonsop i "1- ging zou zijin geregeld. Hierover liep name lijk strijd tusschen de takken Scliaumburg- Lippe en Lippe-Biesterfeld. Besloten werd die quaestie aan een speciale rechtbank te onderwerpen. Den 22 Juni 1897 verklaarde deze recht bank, onder presidium van den Koning van Saksen en bestaande uit 6 leden, met alge- meene stemmen, dat graaf Ernst zur Lippe- Biesterfeld de rechtmatige troonsopvolger was en onmiddellijk daarop legde Vorst Adolf het regentschap neder, dat door graaf Ernst werd overgenomen. De leden van het huis Schaumburg-Lippe protesteerden herhaaldelijk bij den Landdag tegen dit besluit en drongen aan op een nadere regeling der trtoonsopvolging, daar zij de zoons van graaf Ernst niet als „eben- bürtig" beschouwden. De Landdag wees deze protesten af en besloot in 1898, dat de oudste zoon van graaf Ernst hem na zijn dood mS regent zou opvolgen. Blijkens eene mededeeling in. de jLippósdhe Lamdesasdtung" heeft graaf Leopold zur Lippe-RiesterfekL, de oudste zoon van den overleden graaf-regent, krachtens eeu door staatsminister Gevekot gecontrasigneerd be sluit, het regentschap over bet vorstendom Lippe1 aanvaard. Spanje. Zondag hebben, in verband met bet be zoek van Salmeron te Barcelona, 100.000 leden van de republikednsche partij een op tocht gehouden naar het in de nabijheid van Barcelona gelegen Montana. De meeste groe pen voerden banieren met zich. Des middags werd een boom geplant, die men onder alge- meene toejuichingen den „vrijheidsboom" ge noemd heeft. Rusland. De nieuwe Russische minister van binnen- landsche zaken heeft de leden van de jood- scle gemeente te Wilna bemoedigend toege sproken. Hij zeide met hare nooden volko men bekend te zijn en de ernstige Israélieti- sclie kwestie met volkomen kennis van za ken te willen behandelen. Van den kant van de joden verwachtte hij volkomen ver trouwen in de maatregelen van de regeering. Wat hemzelf betrof, zou hij waken dat den joden recht geschiedde. Turklja De Turksche regeering heeft opheldering gevraagd aan den Griekschen gezant te Konstantmopel over het optreden van Grieksche benden in Zuid-Macedonië, die met verschillende Christelijke Aibaneesche troepen een verbond gesloten heoben. De Russische civiele agent voor Macedonië, de heer Demerick, die een half jaar reeds met verlof is en van wien men dacht dat hij nooit zou terugkeeren, zal den len October weder in functie treden. Om te voorkomen, dat tengevolge van de jongste botsingen tusschen Montenegrijnen en Turken aan de Zeta bloedwraak wordt geoefend, hebben de regeeringen van beide landen besloten om door een gemengde com missie te laten uitmaken de quaestie van be straffing der schuldigen en te verleenen -ge noegdoening. Deze commissie zal zonder ver zuim aan 't werk gaan. Vereen Igde Staten. President Roosevelt ia voornemens, om in verband! met 'het bijeenroepen van een tweede Haagsche conferentie, voor bereidende onderzoekingen te laitecn doen welke ongeveer Ties wieken zullen duren door het departement vlam bui- tcnlandsche zaken, om zich op de hoogte te stellen van de wenschen der mogendheden, betreffende den tijd en de plaats van de te houden conferentie. Zoodra de antwoorden ontvangen zijn, zal president Roosevelt for meel de conferentie bijeenroepen. Officieel wordt meegedeeld, dat hij niet wachten zal tot het einde van den Russisch-Japanschen oorlog, maar dat hij de conferentie in het begin 'van 1905 zal doen houden. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Men verzekert, dat de Japanners na een veroverde batterij en het fort Koeropatkin te hebben vernield, weer in hun oude gtel- lingan zijn teruggkeerd. Generaal Stoeesel heeft- order gegeven de beide werken weer te herstellen en de toe gangen er toe te ondermijnen. Dat de Japanners er in slaagden het fort bij Er-lung-sjan te vermeesteren, was daar aan te danken, dat hun spionnen de electri- sohe geleiding der mijnen hadden doorgesne den. De Russen hebben vier spionnen gevat en geëxecuteerd. Petersburg, 26 Sept. Naar generaal Sacha- renv gisteren aan den genenden staf meldde, naderden in de laatste dagen enkele afdee- lingen des vijands do Kantulinpas. Het ge lukte den vijand echter niet die pas te ver overen, daar de Russische voorhoede 1 tigem tegenstand bood. Op het bleef de vijand vooralsnog passief. Dagelijks hebben voorpostengevechten lingen plaats. Londen, 27 Sept. De Daily Mail i gisteren een telegram uit Liaojang van volgenden inhoud: ,,Men heeft hier enkele algemeens leger orders gevonden van het Russische hoofd kwartier, waaruit een verbazingwekkend g»- Op den 11. Juli werd de ooxnmandami van brek aan discipline blijkt, het 2de regiment Kozakken uit rijfn com mando ontslagen, daar hdj zijn positie had verlaten op een niet bevestigd gerucht, .dat de Japanners naderden, waardoor hij de ge- koele Russische troepenmacht, in gevaar bracht. Op 23. Juli werden twee kolonels van bat 23ste Siberische scherpaohutterakorpe ontsla gen om onbekende reden en werd de com mandant van het 5de regiment Kozakken ontslagen wegens voortdurende dronken schap. In een legerorder van 13 Juli werden «na aantal officieren berispt, die in een -bijeen komst. aan het station van Liaojaug op lui den toon de bekwaamheden hunner chefs hadden besproken en zich, zoodat het pu bliek het hooren kon, op minder waardee renden toon over hen hadden uitgelaten. In een legerorder van 5 Augustus w<vdt «r over geklaagd, dat dikwijls onnoodig mu nitie eu transportwagens op hst slagveld worden achtergelaten, en wordt er op gewe zen dat die zeer moedelijk aan te vullen «ijo. Verder wordt er op gewezen, dat de «aal- vuurbatterijen dikwijls in enkele minuten haar gekeelen voorraad hebben verschoten, door zoo maar zonder op een bepaald doel in het wilde weg te schieten. In legerorders van 18 Juili en 5 Augustus worden de onder-bevelhebbere uitgeaoodjgd beter toezicht te houden op hun troepen, waarover voortdurend klachten inkwam «O wegens mishandelingen van Chineeaan, vernielen van eigendommen en de s op vrouwen. Deze orders bewijzen, dat Russen in sakril contrast dat der Japanners. De keizerlijke order, waarbij generaal -Grap pen berg tot opperbevelhebber van het 'te vormen tweede Mandsjoerijsche leger wordt benoemd, geeft nog al iets te denken. 'Ge noemde generaal karnt niet onder Koeropat kin te staan, doch met gelijke functie naast hem. Enkele troependeelen zullen aan Koero patkin's bevel onttrokken worden. Is dit «en bewijs van wantrouwen in zijn beleid? Men zou zeggen van ja. Het geval is eemgnin* analoog met dat van generaal Bulier in den Trans vaalschen oorlog, ofschoon toen een nieuwe opperbevelhebber uitgezonden werd. Voor het Russische leger is echter thans nog geen opperbevelhebber benoemd. Mjoet admiraal Alexejew als zoodanig worden be- scl» >uwd Deze nieuwe verandering in de beve'voe ring maakt Koeropatkin's positie niet aan genamer, ofschoon erkend moet worden dal' de troepenmacht thans te groot is voor één bevelhebber, en een logische indeeling in op zich zelf staande, doch samenwerkend© lé gers, zooals de Japanners het hebben v©el beter is. Uit het Noorsch VAN JONAS LIE. Fasto had lust om een luid hoera aan te heffen, maar hield zich in en trok een ge zicht alsof dit iets heel gewoons was, dat hij natuurlijk verwachtte... „Zet over? schipper!" gelastte hij met een hoofdknik. Terwijl de riemslagen klonken en de boot tusschen de schaduwen der schepen door gleed, zat Faste bleek eu verlamd, met fon kelende oogen. Hij gevoelde zich als Colum bus, toen deze eindelijk land zag. Hij begon in zich zelf een hausse uit te werken een plotseling stijgen der aandeelen, en peinsde er over, of het eigenlijk nog langer zoo noodzakelijk wasom ach tot de liee- ren te wenden... En dan zoo midden in de praatbeurs als het bericht kwam Hij zou lust hebben om hun jaspanden in brand te Steken, zoo dat allen ieder naar zijn eigen kant, de stad inrenden met het nieuws... Faste werd op pijnlijke wijze tot de wer kelijkheid teruggeroepentoen de roeier vroeg: „Dat was zeker een goed bericht voor de badinrichting, waarvoor zij zich zoo angstig maken om de zeelieden daarginds?" Er was iets in 's mans bezorgd uiterlijk, dat plotseling een anderen kajjk op de zaak gat. Zeker, liiji moest naar Wulff en Mbrland toe- Hij sloeg den koristen weg in tusschen de kleine, nette, roodgeschilderde zeemans huizen op den landtong, om Wulffs sleep- helling te bereiken. Eenige menschen keken uit de deur en bleven hem staan nastaren. 'Goeden dag, vrouw Gjeuset," groette hij als een oude bekende, terwijl hij verder wilde gaan„Is uw man op reis?" Zij hield kuchend stil, begeerig om met hem te praten. „Is u uit naaien geweest, juffrouw? U loopt met een naaimachine, zie ik." „O, jawel, jazeker. Men slooft zich af voor zijn brood, zooals ons geboden isEn men moet tevreden zijn, als men bet dage lijks verdient. ,,Uw man verdient van zijn kant en gij van den uwen?" „Och ja, er zijn er versclieidenen, die het slechter hebbenIk hoor van niets an ders dan van zorg en angst in de huizen waar ik uit naaien ga Is er iets van waar van alles wat men over de badinrichting vertelt, meneer For laud?" vroeg zij voorzichtig. Hiji ving een. angstig spannenden blik op en begreep, dat hiji bloot stond aan een ver hoor van het mindere volk daarbuiten „Luister eens, moeder," zeide Faste, „ik geloof, dat de menschen hier buiten bang zijn geworden, doordat de fabrieksschoor- steenen niet meer rookenDtat is nu wel zoo vreemd niet." „Zij zij|U allen beangst voor hun zuur ver diende spaarpenningen, meneer Forland. Zij dachten, dat zij hun geld in een zeer goede bank belegden dat het zou vermeerde ren, als het daar maar bleef liggen, weet u." „Ik kan u met het goede bericht antwoor den, vrouw Gjeuset, dat er zich reeds bad gasten hebben aangemeld. En een weinig moeilijke tijden moeten wij allen doormaken, de grooten zoowel als de kleinen," vond Faste „Ja, God helpe ons," barstte ziji nu; uit, „mijn man en ik Hebben ook alles wat wij bezitten in een kwart aandeel belegd. En ik heb daarvan nu reeds veertien dagen lang geen oog kunnen dicht doen! Het is alles wat wij op de wereld bezitten, moet u wetenZij droogde voortdurend haar oogen af„Wijl hebben zoo menig zwaren dag daarvoor gestreden en ons verheugt in iedere halve kroon, die wiji op zijde konden loggen voor den ouden dag. En hier zitten wij nu in vrees en beven voor de afbetaling en de huur van onze kamer en weten wij niet, of wij nog een cent bezitten. Men kan onmogelijk aan iets anders denken." „Luister eens, moeder Gjeuset," zeide Fas te vast besloten „als u dat- kwart aandeel tegen bet najaar niet verkocht hebt, kdTn dan bij mij, dan zal ik het van u nemen." Vrouw Gjeuset keek hem aan, alsof de hemel op haar was gevallen. „U vindt dus, dat de aandeelen nog hun volle waarde hebben?" riep zij uif. „Maar dan verliezen wij toch zeker de rente?" vroeg zij plotseling wantrouwig. „Nu, ik dank ,u wel voor uw belofte. Ik zal er met mijn man over spreken, zoodra hij thuiskomt. Maar God beware ons verder van kwade geruchten!" zeide zij, terwijl zij de naaima chine van de bovenste trap nam. Twijfel, twijfel, overal twijfel klonk het in hemAl die kleine huisjes en nesten vol vragen Een oogenblik verzonk hij in zwaremis moedigheid, die zijn angst instinctmatig had onderdrukt. Berst toen de schemering van den voor jaarsavond langzaam neerzonk, kwam Faste, langs den straatweg,- terug van hèt laatste zijner uitstapjes. Het was of hij in een moeras rondplaste... overal hetzelfde antwoord! Eerst moesten zij weten, hoe de anderen er over dachten. En dan de zeer sluwe raad, om zich tot oom Joël te wendenThans, in deze dure maand, alles te laten liggen. En hem dan „het pro ject" half of voor tweederde klaar te toonen Die eene scheeve tand hoe langer hoe meer van woede over zijn lip te "zien hangen. Faste wist zelf niet, dat hij al in de be nedenstad was gekomen, vóórdat hij. John Berg en Herman Wiik in de verte in de straat zag. Zij verdwenen in een zijstraat, toen er eenige wandelaars aankwamen... Het leek hun natuurlijk nietom zich overdag te vertoonen... Hij merkte heel goed, dat er mensdhen «wa ren die thans dachten dat Faste Forland w©l de derde man in het verbond kon ziju en ook slechts des avonds zou uitsluipen. 'Boe, het was hem of hij zich in een luchtledige ruim te bevond)! Hij sloeg plotseling een zijstraat in en nam onwillekeurig zijn weg door de laan, die naar de Gyllings leidde. Een smalle lichtstreep van de maan viel reeds over het dak wan het huis, terwijl de geheele tuin zijde in het donker lag en twee of drie hooge boomtakken tegen het hemel licht afstaken. Faste liep langs het hek steeds op en neer. Hij wilde reeds voor de tweede keer tyj de tuindeur omdraaien, toen hij buiten het balkon een gestalte ontdekte... „Ben jij het, Faste?" klonk Bera's «tem verrast. Zij kwam blootshoofds boneden en hield op de tuintrap stil. „Ik meende, dat ik je daarboven xag, Bei a en stond er over te peinzen, waar je wel over dacht. In den geest voegde ik er eenige wel luidend weemoedige fluittonen aan toe in de avondschemering... Het moet toch heerlijk wezen om zoo harmonieus en mooi te asjn... Ik bedoel om geen meerdere verantwoording te hebben en zich om niemand te bekom meren." «r«W.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1