binnFnland. Van generaal Gripenberg wordt gemeld, t hij 66 jaar oud is en zich zeer heeft derscheiden in den Krimoorlog, in den ■ijd tegen de Polen en in den Russisch- irkachen ooriog. Hij is adjudant van don aar die hom in het telegram, waarin hij ni zijn bonocming meldde, nog hot volgon seinde „De goede diensten door U in hot leger wezen, uw groote ondervinding in de mili- ire opleiding geven mij de verzekering dat j, u houdende aan de bevelen van den •pesr-bevel hebber. de troepen zult weten te idon tot de overwinning en dat, onder uw «velen, dit leger zal schitteren ter eere van «fc vaderland.'' Opmerkelijk is het. dat hierin sprake is ,n den opperbevel hebber". Maar wie is XJiWrukkeb'k is indertijd bekend ge- aakt, dat? generaal Koeropatkin als opper- iverhebbe'r van de troepen te land geheel Jfstandig zou zijn zonder van Alcxejow af- wikelijk to zijn. Generaal Orloff, van wien eerst bericht erd dat hij zelfmoord gepleegd had. schijnt baii8-woer in het rijk der levenden terug- ekeerd te zijn. Hij is echter wat voor em minder aangenaam is op voordracht an generaal Koeropatkin, zonder vorm van reces uit het leger ontslagen ©n is naar Pe ersburg ontboden. De Londensche Standard beweert, dat men n Koeroki's hoofdkwartier aanneemt, dat a Russen Moekden zullen verlaten. Over de Hun-rivier zijn door hen drie pon an bruggen en een vaste brug met versterkt iruggohoofd geslagen. Ongeveer 30.000 man aooton ten zuiden van de rivier staan. Do Russen zouden 40.000 man versterking lobben gekregen, zoodat Koeropatkin thans voor een ©ven groote troepenmacht als bij la&ojang te zijner beschikking heeft. Hij noot echter oen groot deel detacheeren tegen k> Tsoongoozon. ds© zijn rechtervleugel be- Ireigcm on zelfs over kanonnen moeten be- nhillen. .Dit laatste bericht komt echter uit. Rome en dit Italiaansohe correspondentie- bureau is niet erg betrouwbaar. De heilige stad Moekden en hare omgeving waar binnen kort do groot© beslissende slag verwacht wordt, heeft v.u bevolking van 300.000 zielen, waarvan hot viervijfde ge deelte buiten de stadsmuren in de voorsteden woont, die slechts door lage leemen wallen togen de aanvallen van bereden rooverben- den zijn beveiligd. Moekden kan onder geen omstandigheden beschouwd w rden als een militaire stolling van groote waarde. Ton zuiden van de stad, ongeveer twee mijlen van don van leem opgetrokken stads toren, ligt een breodc zandige vlakte, waar door de Hun-rivier stroomt, die daar weinig diepte heeft, doch somtijds de geheele vlakte overstroomt. In den winter is de rivier dichtgevroren. De zandvlakte strekt zich on ge veer 20 mijlen stroomop- en stroomafwaarts uit. Do rivier zelf kan bijna overal door waad worden en is alleen op die plaatsen dieper, waar rij tussohem steile oevers stroomt Op dien zuidelijken oever hebben dc Rus son ter verdediging va<ii dc overgangen togen hot Japansche centrum schansen op geworpen. Do hooge snoorwegdijkon langs den in do richting noord-zuid loopenden spoorweg worden klaarblijkelijk benut voor do verdediging tegen de aanvallen van den linkervleugel der Japanners. Eon mijl ten zuiden van Moekden ligt Naudan, de zuidelijke „dagoba (bewaar plaats vam relikwieën) een van de vier Oh noeuclio heiligdommen, welke de heiligt stad moeten beveiligen Een mijl ten oosten van deze dagoba bevindt zich de door een muur omgeven „tempel des hemels", op welks altaar, gelijk te Peking, doch hier door een vertegenwoordiger van den keizer, geofferd wordt. Sedert ongeveer 130 jaar is do heilige stad dor Mandsjoerijsohc dynastie niet meer door een keizer van Ohina bezocht, hoewol nog steeds heilige herten en mongoolsche koeien in de nabijheid van Naudan worden gehoed am don kcizor tot voedsel te strek kon voor hot. geval hij Moekden bezoekt. Het. keizer lijke paleis in do binnenstad is echter zieer bouwvallig Dit plaice is door do Russen tijdens den Boxors-opotand beschermd tegen de door het gepeupel voorgenomen plunde ring. In dit paleis bevonden z ch tot vóór den Boxers-opstand ook de heilige schatten der Mandsjoe-dvnastie een aantal beelden van voorvaderen, die echter door den Chinee- sohon gouverneur tijdens den opstand weg gevoerd zijn on later aan de Keizerin-weduwe als geschenk zijn aangeboden bij haar terug koer in Peking. Wat- er van deze beelden geworden is weet men niet. De Russen heb ben echter do in het paleis bewaarde keizer lijke kleederen en -crdcre schatten, waaron der prachtig porselein, gered on aan den gou- vornour van Mamdsjoorijo teruggegeven. Do Duitscho kolenboot Erika is van Kiautsjau vertrokken met bestemming naar Victoria. De hoafd-machinist heeft geweigerd de reis mee te makon, daar, naar hij zegt, de boot zich in werkelijkheid naar Port Ar thur begeeft. Allerlei Zondag heb bon de Brusselaars hun heet verspreide inmiddels een groep Vlamin gen een geschrift, waarin de afscheiding van Nederland een misslag wordt genoemd. Hot Instituut voor Internationaal Recht, dat te Edinburg vergadert, is een ge nootschap, dat in 1873 te Gont werd opge richt en sedert een twintigmaal tezamen ge komen is, o. a. tweemaal in Den Haag. Te Edinburg is o. a. tot associé gekozen prof. De Louter uit Utrecht. De openingsrede werd gehouden door den voorzatter Lord Reay. Op een feestmaal zeide Lord Rosebery o. a„ to ontkennen dat er eenigo wedijver onder steld wordt tusschen het Engelsen© en het Russische rijk; maar hij is er van overtuigd, dat er in Azië voor beide plaats is. Hoe eer der beide landen dat inzien, hoe beter het voor den wereldvrede is. Deze woorden van den man, die misschien spoedig eerste minis ter of minister van buitenlandsche zaken zal wezen en in elk geval op de politiek van het: komende liberale ministerie grooten invloed zal hebben, zijn niet zonder gewicht. Martens antwoordde o. a., dat als er vrede tusschen de volkeren zal komen, het alleen zal wezen door eerbied voor wet en recht te hebben, en door het verkeer van de vertegen woordigers der verschillende volkeren met elkaar. De laatste zitting van het Vrijden- kerecongres werd gevolgd door een bet-co- ging ter eere van dc® martelaar der vrije gedachte Giordano Bruno. Vierhonderd vrij denkers gingen kransen leggen aan den voet van diens monument. Redevoeringen werden o. a. gehouden door don Franschanan Gérault- Richard en den Belg Furnémont. De stoet begaf zich boen naar het monument van Garibaldi, waar ook kransen werden neer gelegd. Ook hier sprak Gérault-Riehard weer eu voorts de Belg Demblon. Bijna alle deelnemers aan de manifestatie droegen op hun hoed een zwarte prentbrief kaart met een ajntiolericale tokening er op, Het congres komt volgend jaar te Parijs bijeen en in 1906 in Barcelona. De paus is bezig aan de samenstelling van oen plechtig protest tegen het te Rome ge houden vrijden kers-congres. Hij heeft voorts gedurende den duur van het congres allo Vaticaansche musea laten sluiten. vDr. Nils Finsen, do vermaarde Deen se he geneeskundige (uitvinder van de licht- geneeswijzc) is te Kopenhagen overleden in den ouderdom van 43 jaren vEen politierechter te Londen hoeft iemand, die dronken was terwijl hij een automobiel bestuurde, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met dwangarbeid. vDo Vesuvius werkt voortdurend har der. Het eindstation van den kabelspoorweg eigendom van 't bekende reisbureau Thios. Cook on Sons is afgebrand. Op het Atrium del Cavallo is een steenklomp gevallen, die 18 ton weegt en door den vulkaan is opge worpen. De lavastroomen blijven dezelfde. Binnen 13 uren tijds beeft men 1844 ont ploffingen geteld. De 9taatsoourant van Dinsdag 27 Sep tember bevat de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot vice-president van den Raad van Ned.-Indië P. M. L. de Bruijn Prince, thans lid van dien Raad; benoemd tot lid van dien Raad de gepen sioneerde O.-I. hoofdambtenaar C. J. Jaa- ger, laatstelijk resident van Kedivi benoemd tot consul te Calcutta A. do Koster, vice-consul der Nederlanden, met den persoonlijken titel van consul aldaar. benoemd tot directeur van de Rijkswerkin richting te Hoorn, A. Hakkert, thans adjunct directeur lsten rang van de strafgevangenis te Rotterdam (herplaatsing wegens misstelling) Het Koninklijke bezoek aan de hoofdstad. Het eerste bezoek van H. M. de Ko ningin en Z. K. II. den Prins gold gisteren morgen de Wester Suikerraffinaderij, Het Koninklijke Echtpaar reed daartoe om 10 uur 30 met groot gevolg uit, Langs het Westerkanaal en de Van Noortstraat kwam men vlak voor de fabriek aan De heer M. C. P. Bar be, directeur, ontving de hooge bezoekers aan den ingang der fabriek, om Hen naar een receptie-salon herschapen directiekamer te begeleiden, waar heeren commissarissen mr. H. Veltman Jr., baron Alsnu kwam men op het terrein der Ned. Scheepsbouw-Maatschappij. alwaar de oua- minister Cremer met commissarissen ter ont vangst aanwezig waren. Hier werden met belangstelling bezichtigd twee in aanbouw zijnde schepen de Sultain van Koeteii en de Paleanbang. In het water lag de Priais Frederik Hen drik, de nieuwe boot van den Kouinkl. West- Indischen Maildienst. Toen het Koninklijke Echtpaar op de werf der Noderlaudsche Scheepsbouw-Maatschappij was aangekomen, wmleai ilH. MM. in een keurig versierd paviljoen ontvangen door de commissarissen, die don directeur, den heer Goedkoop, aan H. M. en den Prins voor stelden Een kleindochter van den directeur. Anna Goedkoop, bood H. M. een bouquet aan. De aandacht vaai het Koninklijke Echt paar werd door den directeur gevestigd op dc twee in aanbouw zijnde schepen van de Kon. Ned. Maatschappii tot exploitatie vain Petroleum bronnen in Ned.-Indië. Vervolgens werd een boottocht gemaakt op het- IJ, ter bezichtiging der havenwerken. Aan den Koninklijken disch waren gis teren genoodigd, behalve de 4 dagelijksche gasten en een deel der Hofhouding, de leden der Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met den griffier der Staten. Een groot aantal met vlaggen getooide stoom- en zeiljachten kruisten op het IJ Passagiers en equipage daarvan juichten HH. MM. levendig toe. Eerst werd gekoerst naar de Houthaven, waar de nieuwe Amsterdamsche drijvende stoomspuit de Jason in werking werd ge steld; 12 krachtige stralen spoten tot aan zienlijke hoogte het luchtruim in. Het keerpunt van het uitstekend geslaag de watertochtje was de Petroleumhaven, die werd binnengevaren, zoodat de Hooge Be zoekers de inrichting en de tanks konden gadeslaan. Op den terugtocht werd nog ©ven gestoomd naar het Wilhelminadokbij het passeeron van hot pantserschip Do Ruijfer juichte do bemanning H.H. M.M. hartelijk too. Aangelegd werd bij don Ndeuwedicper steiger, waar de koninklijke rijtuigen klaar stonden. Van daar werd gereden naar het Paleis langs het Damrak, waar duizenden H.H. M.M. met gejuich begroetten. Na aankomst van H. M. de Koningin-Moe der en de hertog en hertogin van Mecklen burg, reden dezei laatsten naar de woning van den heer Six. Heerengraoht, waai' zij de vermaarde schilderijfen-collectie bezichtigde. De Koningin-Moeder zelve begaf zich met een paar heeren en dames in gevolg naar het gebouw de Vereeniging voor Ziekenver pleging aan de Prinsengracht, waarvan H. M. de beschermvrouw is, met het doel de stichting opnieuw, na hare verbouwing, te bezichtigen. Hoogst voldaan vertrok H. M. na onge veer een uur hier vertoefd te hebben, naar het Paleis, waar inmiddels ook de hertog en de hertogin van Mecklenburg waren aan gekomen. Na don lunch te 2 ure bracht H. M. de Koningin-Moeder met hare gasten, terwijl de Koningin en II D. Gemaal de fabrie ken op de eilanden bezichtigden, een be zoek aan de Port. Israël. Synagoge op het Jonas Daniël Meyerplein. Hier werden de hooge bezoekers ontvan gen door het dagelijiksch bestuur der Port. Israël, gemeente en een commissie uit den kerkeraad. In het ruime kerkgebouw werden de hooge bezoekers getoond de prachtige ver zameling kerkkleeden en verdere sieraden, als wetsrollen, waarvan deze kerk een ware schat bezit. Een paar dochtertjes van be stuursleden boden Koningin en Hertogin bloemruikers aan. Een talrijk en uitgelezen publiek was gis terenavond in den Stadsschouwburg aanwe zig bij dc gala-voorstelling, die door H. M. do Koningin en Prins Hendrik zou worden bijgewoond. Om kwart over acht kwamen de Konink lijke bezoekers aan den schouwburg, waar zij werden ontvangen door de heeren G. de Wijs, voorzitter van den raad van beheer, die H. M. een bloemruiker aanbood, gene raal Vrancken en De Marez Oyens, verte genwoordigers van de Stadsschouwburg-maat schappij. Toen het Koninklijke Echtpaar de fraai versierde Koningsloge binnentrad, ver- H. M. de Koningin-Moeder en de hertogin van Mecklenburg droegen ieder een fraai bouquet. Zij werden door den burgemeester opgewacht en naar het gereedstaande hofrij- fcuig geleid. De hertog van Mecklenburg kwam gisterenavond te 6.18 uit Amsterdam te Baarn aan, vergezeld van ridder Pauw van Wield recht. De burgemeester van Baarh was ter hefreet.iiif on ofofion asmworitr Tn stel van executie, want als een jaarlijks drei gement verscheen op de stedelijke begroe ting een memcriepost betreffende de dem ping van de Regulicr9gracht. Nu echter is op de nieuwe begrooting deze post verdwenen, wat wel degelijk de betee- kenis heeft, dat het voornemen is opgegeven en Publioke Werken is bekeerd. ter begrooting op het station ann«erig. In Kostbare artikelen. Op eene oen hofrijtnig werd naar hot Paleis Soest- **n de gouden verkooptng J. brachten twee porceleiuen vaasjes de som van f 1650 op. Een porselein eetservies gold f 1300. Michaels van Vorduynen en nu-. J Kappeyne I hieven de aanwezigen zioh van hun zetels van de Capclla H. M. cai den Prins opwacht- en speelde het orkest het Wilhelmus, ten. Onder het voortschrijden naar de anit- H. M. wa9 gekleed in een roze zijden gala-toilet en droeg een brillanten diadeem en het collier, dat deel uitmaakte van het van orchideeën aan, en stelde de heer Rarbe do hoeren commissarissen aan de Vorstelijke bezoekers voor. De heer Veltman verwelkomd© H. M. en den Prins, daarbij de verzekering gevende, dat dit bezoek op zeer hoogen prijs werd gesteld. De heer Rarbe gaf hierna exposé van de wijze van bewerking van suiker, alsmedo vam do sappen, welke door de bewerking worden verkregen, welke uiteenzetting do directeur verduidelijkte en ophelderde vam op de tafel jaarlijkschen 'optocht naar het Martelaars- j in kristallen schalen ©n flessdheu geplaatste plein gehouden ter hordenkin#» van do af- i monsters. vangkamor zong het zangkoor uit do werk lieden, onder leiding van den directeur, don heer W. Hcspe, het Wilhelmus. nationaal huldeblijk. Do Prins was in gene- Aldaar aangekomen bood ecu kleindochter raals-uniform. van don heer Veltman H, M. een bouquet Dadelijk na het plaats nemen der hooge gaston, rees het scherm ter opvoering van scheiding van 1830. Om het gedonkteckon, dat voor do geval lemen in den strijd voor „vollodigo onafhankelijkheid'on „de heilige vrijheid" (woorden uit een gelogenheidscan- tate, Zondag geaongon) op het plein opge richt is, werd mot veel geestdrift betoogd. Er waren leerlingen uit do gemeentescholen, vcrccnigingen van eud-ondorofficderen, offi cieren van het leger, \tjrtegenwoordigers van het stadsbestuur en oud-strijders. 1 »n waren ar ettelijke muziekkorpsen en een koor van tweeduizend kelen, dat o. a. met de Bra- banforme, zoo lezen wij, grooten indruk naakte. Er werd een vaderlandslievende rede /an Dubois, den voorzitter der oud-strijders, roorgelozon, en De Potter, de waarnemendo jurgomeeeter, antwoordde daarop. Vervol- rens werd Ons Vaderland van Blookx on laar na een Fransche cantate van Waucampt jezongen. Toen werden er palmen aan het pedenkteekem neergelegd, „en cortège" ging iet er langs en hot was afgeloopon. Naar het „Durand en Durand", blijspel in,drio be- drijven van Valabrégue en Ordonneau. Het werd vlot en uitstekend gespeeld, zoo als men dat van het Nod. Tooneel gewoon ;s. j Om kwart over tienen was de voorstelling afgeloopen en verlieten de Koningin en de Prins den schouwburg, uitgeleide gedaan door dezelfde heeren, die bij de ontvangst aanwezig waren. H. M. heeft f 200 geschonken aan de werk- j lieden der Westersuikerraffinaderij, f 500 aan het ziekenfonds van het personeel van de Kon. Fabriek en f 250 aan de werklieden van de Ned. Scheepsbouwmaatschappij. i H. M. de Koningin-Moeder woonde met freule Van de Poll en ridder Pauw van Wieldrecht Zondag voormiddag de gods dienstoefening bij in de kerk te Lage Vuur- sche, onder gehoor van ds. Ph. S. Niemeyer. j Zondagnamiddag maakte H. M. de Koningin-Moeder mei; den hertog en de her togin van Mecklenburg eert rijtoer door Baarn's omstreken. Gisterenavond to 5.01 (spoortijd) kwa men H. M. de Koningin-Moeder en de her togin van Mecklenburg uit Amsterdam te Baarn aan, vergezeld van jhr. De Ranitz en van freule Van de Poll. Hierna dan volgde de bezichtiging van enkele zalen en werkplaatsen der fabriek. In don namiddag - „rd een bezoek gebracht aam de Kon. Ned. Fabriek vam werktuigen on spoorwegmateriecl, waar hot Koninklijke Echtpaar werd ontvangen door den directeur, don heer Muijsken, en verschillende commis sarissen, onder wie de heeren Op ton Noort en Roessingh van Iterson. De jongejuffrouw Muijsken bood H. M. een fraai bouquet orchideeën aan. Na eenigo o ogenblikken in de keurig ver sierde directiekamer vertoefd to hebben, werd ecu wandeling door do fabriek gemaakt, waar de werklieden gewoon aan den arbeid bleven In de locomotiefverstol plaats waren twee groote locomotieven voor goederentreinen der H IJ. S. M in bewerking en in de smederij, die hierop volgde, -erden het Koninklijke Echtpaar eenigo groote smeedstukken ver toond, waarmede de werklieden juist bezig j De trein reed op verkeerd spoor, om voor waren. de koninklijke wachtkamer stil te houden. dijk gereden. In het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenliage is aangekomen de heer Do GrevenkopCastenskjold, zaakgelastigde van Denemarken bij ons Hof. De heer Alfred Saeger, ingevolge Ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-con sul der Nederlanden to Straalsund, is in die hoedanigheid door de Duitsehe regeeriing erkend. Bij de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raal is ontvangen een uitvoerig adres van dom Raad der gemeente Voorburg, houdenae bezwaren tegen het wetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen de gemeente 's Gra- vemhage en de gemeenten Voorburg en Was senaar, voor zooveel zijne gemeente betreft. Naar alle waarschijnlijkheid zullen in 1905 de werkzaamheden afloopen der schat- tings-commissiën voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen. I Het plan is om in 1905 examens te houden voor surnumerair der registratie en domeinen en voor landmeters en adspirant- landmeters van het kadaster. I In strengen eenvoud werd gisteren op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhago in het familiegraf bijgezet het stoffelijk overschot van jhr. mr. G. J. C. j Schimmelpenninok, kamerheer in buitenge- i wonen dienst van H. M. de Koningin, oud lid der Oedep. Staten van Overijssel. De lijkbaar werd o. a. grafwaarts gevolgd door den oommissaris der Koningin in de i provincie Overijssel, den heer P. Lyokl.mia a Nijeholt, van wien een der kransen op de lijkbaar afko'r stigj was, en door die Gedepu teerde mr. G. Jannink en door den griffier mr. S. F. Greven. Te Hellendoorn is overleden de heer dr. H. W. Boole, sedert de oprichting ge neesheer-directeur van het Volkssanatórium aldaar. De overledene werd slechts 37 jaren oud. Do Nederlandsche Anthropologische Vereeniging zal hare gewone najaarsvergade ring houden op Zaterdag 8 October in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's Graven- hago. In de huishoudelijke vergadering zal o. a. de ballotage plaats hebben-» voor oorrespon- deerend lid. Door het bestuur zijn als zoo danig voorgesteld dr. L. Mayet, Lyon, om zijn verhandeling omtrent de anthropologic in Nederlaud; prof. O. Ammon, te Karls ruhe, die zijn belangstelling toonde door het houden van een voordracht in de vereeni ging in December 1901, en prof. dr. Thile- nius, Breslau, die verklaard heeft nader voe ling te willen houden met de vereeniging. Voorts zal plaats hebben de benoeming van een penningmeester in de plaats van dr. C. Kerbert, die zich niet herkiesbaar stelt van een voorzitter in de plaats van prof. Winkler, die tusschen tijds wenscht af te tra den. Na afloop der huishoudelijke vergadering volgt een wetenschappelijke zitting, waarin de heer P. H. Eykman zal spreken over „nog een en ander over het grafische sy steem. 's Avonds om 8 uur houdt dr. C. H. Stratz, van 's Gravenhage, een voordracht over„De phylogenet-ische beteekenis van het mammar orgaan. De Nederlandsche Protestantenbond zal zijn 34ste algemeene vergadering houden te Dordrecht, op Dinsdag en Woensdag 25 en 26 October. Woensdagavond zal prof. dr H. Oort, eere-voorzitter, een openingsrede houden. Op de algemeene vergadering zul len o. m. de volgende punten behandeld worden a. Dc- beteekenis van het stakingsrecht in het licht onzer vrijzinnig godsdienstige beginselen. Dit punt, ten vorigen jare op de agenda geplaatst, kon toen wegens gebrek aan tijd niet worden behandeld. b. Onze inwendige zending. In te leiden door dr. A. Rutgers van der Loeff te 's Her togenbosch. c. Vrijzinnigheid, en verdraagzaamheid. In te leiden door den heer A. W. van Wijk te Zwolle. Voorts verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur. Gisteren is te Amsterdam de jaarlijk- sche algemeene vergadering van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond aangevangen. De heer Henri Polak opende deze vergade ring met eene rede, waarin hij o. m. den strijd met de juweliers in herinnering bracht, u't welke de Bond glansrijk te voorschijn is getreden. Over de geheele linie is nl. de 9-uur- werkdag verkregen, wat in Europa nog een novum is. Financieel had de Bond geleden, maar moreel was hij versterkt, en de gelde^ Iijke verliezen zou men spoedig te boven ko men, wanneer de leden hun plicht doen. Vervolgens werd aan de orde gesteld de bespreking van het jaarverslag. Ste denschennis voorkomen Het N. v. d. D. schrijft: Men herinnert zich de ontsteltenis en ver ontwaardiging van vele oprechte Amsterdam mers, toen ten stadhuize was uitgemaakt, dat de eischen van het verkeer de demping van de Reguliersgracht noodzakelijk zouden maken. De vereeniging „Amstelodamum" en het Koninklijke Oudheidkundige Genoot schap protesteerden tegen zulk een vanda lisme en le schilder Jan Vcth hield zijn vermaarde eang over Stedenschennis". Door deze verecnigde pogingen werd het. onheil verhoed, maar daarmede was het ge vaar nog niet geweken, 'a Was niets dan uit- Legaten. De heer G. J. L. Anker smit, onlangs te Deventer overleden, heeft gelegateerdf 1000 aan de vereeniging Zie kenfonds voor den Arbeidenden Stand; f 1000 aan de Vereeniging tot verstrekking va>" versterkende middelen aan behoeftige zieken en hei-stellendenf 1000 aan de Coö peratieve bouwvereeniging De Eendracht, en f 500 aan de vereeniging Tot hulp in het Huisgezin, allen te Deventer. De heer M. Emants schrijft in „Neer- landia" Op mijn vraag naar een geschikt Neder- landsoh woord om het dwaze „Ober" en het oin-Nederlaindsche „kellner" te vervangen kroeg ik onderscheiden antwoorden. Sommige waren aangeteekendandore geteekend; een paar vond ik in een krant; misschien zijn er nog in bladen geplaatst, die mij niet in handen kwamen. Ziehier de voorgesteld© woordenbrenger, aanbrengier, kellenaar, langer, hofmeester, gever, schenker, schenkman, aangever, jon gen, bediende. Van al die woorden komt er mijl niet één doelmatiger voor dan „aannemen", en zoo lang ik dus geen ander woord algemeen hcor bezigen, blijf ik dit „aannemen" gebruiken. Het minst heb ik anders tegen „bediend©"' l>ezwaar. Hofmeester (op de schepen), aan brenger (verklikker), brenger (brenger de zes), lange (meer lang), gever (gever van een geschenk), schenker (insgelijks gever van een geschenk of uitsluitend drank-i nschenker) aangever (aanbrenger of hij, die verklaart dat enz.), jongen (jong -.ensch)al deze woorden worden reeds met andere beteeke- niseen gebruikt en, daargelaten of men er in slagen zou eon van die woorden in zwang te brengen als aanroep van een bediende, acht ik het toch niet gewonscht ©r een dub bele beteekenis aan cp t© dringen. Dit kan wel is waar ook als een bezwaar gelden togen het gebruik van „aannemen"; maar aanne men" heeft het voordeel, dat het nog bij velen in zwang is, zoodat het gebruik er van alleen maar a-lgemeener behoeft te worden. Wat „kellenaar" betreft, geloof ik niet, dat dit ou.de woord in omloop kan worden gebracht, al komt het ook voor in het Mid- del-Ncderl. woordenboek van prof. Verdam. „Jongen" heeft veel tegen. Ten eerste ver vallen wij met dat woord in de dwaasheid der Franschen, die een zestig-jarigen grootvader nog steeds jongen blijven noemen als die man bedient in een café of restaurant. Ten tweede zullen blanke bedienden het beleedi- gend vinden, omdat het voor gekleurde be dienden gebruikt wordt. De Etigelschen, die „boy" hebben voor Indische bedienden, roe pen dan ook hun Europeesche bedienden aan met „waiter". Ik stel dus voor „aannemen" te blijven go- bruiken en verzoek vriendelijk er op te let ten, dat ik niet schrijf of zeg „aannemer". Paar denfokker ij. Ongeveer 20 personen hebben zich aangemeld voor de go- zelschapsreis naar Normandië, tot bestudee ring der paardenfokkerij. Er zouden nog 10 a 12 man kunnen medegaan. Aan de machinefabriek van Gob r. Stork en Co. te Hengelo is een half jaar geleden, in navolging van hetgeen op sommige Amorikaausche fabrieken ge schied, bij wijze van proef in de verschillende afdeelingen der fabriek een zoogenaamde op merkingsbus geplaatst. Ieder werkman, die meent, dat op de een of andere wijze het werk vereenvoudigd, de werktuigen verbe terd, de bewerking veranderd kan worden, kan zijn opmerking in de bus doen, voorzien van naam of letter. Die opmerkingen wor den op gezette tijden door een commissie na gegaan en blijkt het, dat ze waarde hebben voor de fabriek, dan kan daaraan een prijs toegekend worden. In hefc eerst proef-halfjaar waren verschil lende opmerkingen gemaakt. Aan een drie tal kon door de commissie een prijs worden toegekend. Het treurig© ongeval de vori ge week geschied bfj het stoomdorschen to Kolhorn (Nbr.) waarbij een vrouw verplet terd werd, heeft eenige landbouwers aanlei ding gegeven geen vrouwen meer, om haar gevaarlijke kleeding, als „insteeksters" op de machine toe te laten. Werkstaking t© Almelo. In een te Enschedé gehouden vergadering van den Bestuurdexsbond is met betrekking tot den boycot van de heeren F. ter Braake Bzn. en F. Westenberg te Almelo besloten ,e trachten samenwerking te verkrijgen met de Christelijke arbeidersvereenigingen. Indien dit niet1 gelukt, zal de Bestuurdersbond al leen de noodige maatregelen nemen. Onderscheiden winkeliers en bakkers 1e Almelo hebben besloten geen artikelen meer van de heeren Ter Braake en Westenberg ie betrekken. Aangezien evenwel verschillende win kei ie i-s en bakkers nog artikelen in voor koop (op levering) hebben, kan van den boy cot overigens nog niets met zekerheid wor den gezegd. De waggon koopmansgoedereu, door den heer F. Westenberg naar Gronau gezonden en aldaar aangekomen, met petroleum over goten, is naar Almelo teruggebracht. Van wege de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is door een paar deskun digen de schade opgenomen. Daarbij is geble ken, dat do meeste artikelen, suiker, koffie, rijst enz. door de petroleum, zoo niet geheel, dan toch grootendeele voor <Jo consumptie on bruikbaar zijn geworden. Sinds Woensdag wordt langs de huizen derr ingezetenen voor de stakers gecollecteerd. Do giften moeten nog al ruim vloeien. Er is elke week ongeveer f 60 voor de stakers noodig.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2