BINNENLAND. opstand. Het eindigt met de verklaring„De Macedoniër? eischten ter verbetering van hun toestand een Europeaan en een internatio nale controlecommissie aan het hoofd \an hun bestuur. De mogendheden beantwoord don dezen eireh met een uitgebreid hervor- minga-prograra, dat n'et ingevoerd werd. Do inwendige organisatie verklaart daarom dat zij don strijd in verschillende vormen zaJ voortzetten, tot dat een internationale mili taire inmenging leiden zal tot oen werkelijke Opheffing van het bestaande Turksche régi me." Spanje. De regeering spreekt thans niet langer tegen, dat het verdrag met Frankrijk betref fende Marokko te Parijs geteekend is. Blijkens een mededeclmg uit Madrid aan den Temps,- heeft dit- verdrag ten dool om het vergrooten van Spanjes invloedssfeer verecnigbaar te maken met het vreedzaam voortdringen van Frankrijk in Marokko. Daarom is overeengekomen, dat het verdrag, waarvan de inhoud geheim gehouden wordt, eerst over 15 jaar van kracht zal worden. Spanjo had geweigerd deze clausule aan te nemen, waarna de invloedssfeer van Spanje vergroot werd, echter niet op zooda nige manier als de Spoansche minister van buitenlandscho zaken wel gewenscht had. De steden Tetuan en Tanger zouden thans binnen den Spaanschen invloedssfeer vallen. In Ma drid heeft deze schikking wel bijval gevon den, al hecht men ook geen al te groote waarde er aan met het oog op den termijn van 15 jaar. die verloopen moet, eer zij van kracht wordt. Van andere zijde wordt gemeld, dat Spanje than'* ook de Engelsoh-Frausche overeen komst. betreffende Marokko heeft goedge keurd. Do neutraal-verklaring van de Marok- kaa.ische kust tusschen Mclilla en den rech teroever van de Sebu wordt bevestigd en de\ neutraliseering van Ceuta en het tegenover Gibraltar liggende gebied wordt door bijzon dere bepalingen verzekerd. Marokko. Do moord op den gouverneur van Arsika. den schoonvader van den vroege ren minister van oorlog El Mouobhi. heeft- naar gemeld wordt, geenerlei politieke beteekenis. De zaak heeft zich als volgt toegedragen De gouverneur, blijkbaar ecu wreede tyran', ge lastte do arrestatie van oon Moor, die dooi de bevolking voor onschuldig v end gehou den. De gouverneur weigerde niet alleen den man vrij te laten, maar hij schoot den eerste den beste die hem daarom vroeg, met een rovolversohot neer. Daarop volgde een alge- meep schieten, waarbij de gouverneur en een aantal Mooren gedood werden. De bevolking is bevreesd dat er wraak go- nomen zal worden en houdt de poorten der stad gesloten. De vertegenwoordigers van de mogendheden hebben om hulp gevraagd. Perzië* Transkaspisch© bladen melden, dat uit het Russische gebied 2000 telegraafpalen naar do aan Afghanistan grenzende Perzische pro vincie Chorassan zijn gezonden, welker hoofd stad Mesched met de Russische telegraaflijn zal worden verbonden. Rusland hoopt door Chorassan over Me- achod on Kerman een spoorweglijn te mogen aanleggen om zijn Centraal-Aziatisch spoor wegnet in verbinding te brengen met de Per zische golf. Yereenigde Staten. Een telegram uit Washington aan de World zegt., dab de niet-officiccle in formaties door de gezanten der Ver- ecnigde Staten in Europa ingewonnen. President Roosevelt hebben overtuigd dat het thans niet de geschikte tijd is voor het bij eenroepen van een vredesconferentie, cn dat het beter is deze quaestio aan te houden tot na den Ruasisoh-Japanschen oorlog. Indien Roosevelt dati nog president is kon hij do uitnoodigingen zenden voor cene enn- ferendie in de Vereenigde Staten, opdat dm Haag niet gddwongen zal worden de roster die do confefentie met zich zal breng? 1 c dragon. Do voorbereidende maatregelen zullen ofn jaar in beslag nemen. Zuidwest-Afrika De minister van marine doelde he den in do Kamer van Afgevaardigden mede, dat oon Portugcesche troepeuaf- declmg, 499 man sterk, door oproerige Cua- namaa is overvallen, toen zij de Cunenarivier in Portugeesch Zuidwest Afrika, wilde over stekon. Van do Portugeeeche troepen werden 254 man gedood ©n vijftig gewond. delde op het dek. Zij gevoelden beiden dat zij een besliasenden tijd te gemoet gin- gcn. Verspreide, roodachtige wolken verdonk ?r- den thans den horizon cn de zee. Twco landtongen staken in zee uit, en Fas- to had een gevoel alsof de werkelijkheid met haar cischen en rechten haar armen nog u r- der uitstrekte dan het stoomschip waai op hij voer, even als twee scharen van een zee kreeft dio hom wilden grijpen. „Jo kunt er zeker van zijn, Faste, Jat ik je hoekig hoofd dikwi|la heb bekeken," scliertsto Bera, „het is zoo gebutst en gt stoe ten als een blikken emmer. Dat komt zeker, omdat er zooveel vreemds in is?" \911l "J- Fast o luisterde niet. Hij liep met ster a gemoedsbeweging op zijn gelaat... Even daarna stond hij bij do relin met een potlood en een stuk papier en chreef Do"golven vol scKuim, 't verbrijzelde dek En hemelhoog de zee 't Is weggevaagd en weggespeeld En de schipper verdween hij mee Het jaagt voor den storm, het vliegt voor don wind Het gaat schuil in Forlands bocht. Waar hemelhoog dreigt het rctgevaart'. Dat hij niet 't ontzeilen vermocht. Verscheurd vindt men zeilen, versplinterd het wrak, Dot werd aangespoeld op de kust Door de sneeuwjacht ging het met fok en mast; De storm was eindelijk gesust. Do minister deelde verder mede, dat de Portugcesche afdeeling onder bevel stond van den kapitein der genie Coaogniau, oud- gcuverneur van Mossamedes. Onder de gedooden bevinden ziali 15 offi- ci-ren en 13 onderofficieren. De hoofdcolon ne waartoe het overvallen detachement be hoorde, nam aan het gevecht deel, maar leed geen verlieren. De oorlog in Oost-Azië. Over den oorlog zijin de volgende berichten De berichten van het oorlogstooneel blij ven schaarsch. Omtrent Port-Arthur is een rapport van generaal Stoessel aan den Czaar bekend gemaakt (zie onder de telegrammen) dat betrekking heeft op gebeurtenissen van 19 tot 23 September. Het blijkt daaruit wel, dat het den Ja panners niet zoo gemakkelijk valt de stad te vermeesteren en dat hun aanvallen door het garnizoen krachtig worden afgeslagen. Er zal voor hen dus weinig anders opzitten als door een geregeld beleg de stad uit te hongeren en zoo tot overgave te dwingen. Ook van het gevechtsterrein bij Moekden zijn geen belangrijke berichten ontvangen. Yoorposten-gevechten cn kleine schermutse lingen tusschen de verkenningstroepen heb ben geregeld plaats. Beide partijen verster ken hunne posities. De Russen bezigen bij hunne verkenningen thans luchtballons. Petersburg, 5 Oct. Generaal Stoesse! mokit in een telegram den 23sten September uit Port Arthur verzonden aan den Czaar Een bestorming gedurende vier dagen door de Japanners voortgezet is door de heldhaf tige troepen afgeslagen, waarbij de vijand ontzaglijke verliezen leod. Van 19 September tot' dos morgeus 5 uur op 23 September be schoot. de vijand ons hevig en deed hij storm aanvallen tegen het noordelijke en westelijke front van de vesting en de vooruitgeschoven veldwerken. Alle aanvaJlen werden echter afgeslagen. Alleen vermeesterde de vijand twee schansen bij den tempel en de water leiding, die echter door brisant-granaten vol komen onbruikbaar waren gemaakt. Vo waterleiding zelf is door de Japanners ver nield. De laatste aanval op den Hoogen Berg wend heden morgen te vijf uur afgeslagen. Daar had de vijand reeds blindeeringen be zet, en maxims naar boven gebracht, waarmee hij ons beschoot. Generaal Kondratenko zond een luitenant met sappeurs en vrijwilligers onder bevel van een kolonel af, die bommen met pyroxylin gevuld, in de blindeeringen wierpen en deze in de luoht- deden springen. De Japanners vluchtten in panisohen schrik, vervolgd door vrijwilligers van het 5e regi ment onder een kapitein. De verliezen der Japanmers bedroegen meer dan 10.000 man. De troepen strijden heldlhaftng; vooraJ on derscheidde zich het vijfde regiment. Generaal Stoessel meldde verder op den 30sten September, dat na de bloedige aanval len van 19 tot. 23 September een betrekke lijke stilstand was ingetreden. Thans rukt de vijand langzaam voorwaarts. Herhaaldelijk worden uitvallen gedaan. De stemming on der de troepen is uitstekend. Dagelijks komen gewonden -uit de hospi talen naar het front terug. Londen, 6 Oct. De Telegraph ontving een telegram uit Tsjifoe van 5 October, meiden- do, dat volgens een bericht van generaal Stoessel de Japanners op 24 en 25 Septem ber wederom aanvallen deden op Port Ar thur, die eveneens werden afgeslagen. Do Japanners leden ernstige verliezen. De Japanners erkennen dat zij teruggesla gen zijn en zijn van plan om nu de stad door afsluiting tot overgave te dwingen. Er wordt beweerd, dat onder bet gar nizoen van Port-Arthur typhus is uitgebro ken. In eon te Tsjifoo ontvangen particulieren brief wordt gezegd, dat de laatste poging der Japanners om de stad te veroveren be stond uit een reek» van beschietingen en stormaanvallen. De aanval op den Hoogen Heuvel was zeer verwoed en duurde vier dar gen achtereen. Een Japansch bataljon dat ongedekt in het dal stom', werd door het Russische granaat-kartets-vuur geheel vernie tigd. Ton slotte gelukte het den Japanners om eenige veld-kanonnen en twee machine geweren achter een vluchtig opgeworpen dekking in batterij te brengen. Dooh deze opstelling moest tengevolge van het hevige vuur der binnenste forten weer prijsgegeven worden. Toen de Russen tot een tegenaanval overgingen, keerde de kans zich tegen de Maar wat ze nooit vonden, dat was de man, Die zonk in de onstuimige zee; Zfj zochten op 't land en vroegen op 't strand, Maar met het schip verdween hij1 mee. Ja de man, dien zij zochten, waar ging hij heen? Hij stelde zoo wonder zich aan Hij zeilde steeds verder van zee tot zee. Veel verder dan 't oog kan gaan. Daar schuimt nu het schip met wimpel en mast Aan den horizon ziet men het staan, 't Jaagt voort met nooit verminderde vlucht, De jongman verlicht door de maan. Zijn valreepstrap zinkt neer in zee In den zilverlichtendcn stroom, En al wat mon hier van de reize weet Vernamen zij) slechts als een droom Maar de golven, die dringen zoo diep in den grond Als het trillen der wonde in het hart En do sterren flikkeren in eenzamen stond En blikken in tranen van smart. Daar kan hij nu zeilen en brengen het dan Met bont© vlag aan den mast Daar kan hij strijden, de geslagen man. Schoon do ribbe onder hem brast. Het stoomschip ploegdó en dobberde op do zee. Slechte het eenzame seinvuur lichtte in de schemering. EINDE. Japanners. Twee later? pogingen door hen daan om de stelling te vermeesteren, mis- kten eveneens. Cbir.eezen. die Zaterdag uit Port-Arthur te Tsjifoe aankwamen, vertelden dat de uit werking van de Russische artillerie en de machinegeweren vreefielijk was. j)e bollingen van den Eoogen heuvel waren met vermink te lijken en afgeschoten ledematen bezaaid. In één gracht jagen 300 Russen en 200 Ja- r- dooreen. Aan dergelijke verhalen vnn Chineczen is echter geen onvoorwaardelijk geloof te hech ten. Van de voorraad levensmiddelen vertelden deze relfdc menschen, dat die nog voldoen de is. Alleen raakt nu het verduurzaamde vlecsdi op. Daarom werden eiken dag dertig ezels geslacht. Voor een oond van dit vleesoh betaalt men 6 gulden, eieren kosten 50 cent per stuk. De Japanners hebben den toevoer van water we' afgesneden, maar het garni zoen beschikt, nog over andere middelen om aan water te komen, welke alleen door den v' van de vesting ontnomen kunnen worden. Te Petersburg liepen geruchten, dat de verhouding tusschen Koeropatkin en Gripen- berg van gespannen aard zou zijn. Ten einde deze geruchten te logenstraffen, deelt de Rusz mede, dat Koeropatkin aan Gripenberg een telegram gezonden heeft uit Moekden, waarin hij hem geluk wenscht met zijn be noeming en herinnert aan hunne samenwer king in Turkestan. Het^slot van het tele gram luidde „Ik ben overtuigd, dat wij hier steeds vriendschappelijk kunnen samenwerken. God geve u een goede uitkomst bij al uwe onder nemingen. Petersburg, 5 Oct. De Rirscthowya Wjedo- mosti vernam gisteren uit Moekden, dat de Japanners Ohineeeen aanwerven voor den krijgsdienst, waaruit- geheelc afdeelingen wordeu samengesteld. Deze roepen hebben den naam gekregen „Chineescbe vrijwillige militie" en worden Irewapend met oude Meyi-geweren. KharbinJt Oct. Het Russische relegraaf- ageutschap ontving bericht uit Seoel, dat de Japanners aldaar 12,000 man versterking ver wachtten. Ook ter versterking van het gar nizoen van Geusan worden maatregelen ge nomen. Petersburg, 5 Oct. Generaal Orloff die in de gevechten bij Liaojang de 54ste infanterie- divise commandeerde is teruggeroepen uit Oost-Azië en werkzaam gesteld bij den gene- ralen staf. Prins Karl Anton von Hohenzollern is Zondag de gast geweest van een der keizer lijke prinsen te Tokio. Hij dronk op de ge zondheid van den Mikado, van de Keizerin ei: van de Keizerlijke familie. Uit naam van den Duitschen Keizer en voor zich zelf dank te hij voor do groote gastvrijheid welke hem werd bewezen en voor alles wat gedaan was om hem het bezoek te, vergemakkelijken aan het leger, dat de bewondering van Europa had opgewekt. De Japansche prins dronk op ce gezond heid van den Duitschen Keizer en zijn fami lie en zei, dat het bezóek van den prins een toeken was van de steeds gr no ter wordende intimiteit tusschen de beide landen en de beide keizerlijke huizen. Prins Karl Anton vertrekt over 14 dagen naar het leger te velde. Twaalf Duitsche stoomschepen van de Hamburg-Amerika-Iijn zullen met ladingen steenkool naar verschillende punten vertrek ken, om onderweg de Russische Oost zee vloot van kolen te voorzien. Het bestuur der Boheemsche oadplaats Teplitz-Schönau heeft aangeboden om ge wonde Russische officieren kosteloos daar een kuur te laten ondergaan. De Czarine heeft hiervoor door tusschenkomst van den Duitschen gezant te Weenen haar dank be tuigd en heeft het aanbod dankbaar aange nomen. Tegenover de verklaringen van de Echo de Paris beeft het Japansche gezantschap te Weenen in de N. Fr. Press© een verklaring doen opnemen, waarin gezegd wordt, dat de Japansche autoriteiten, niettegenstaande een langdurig onderzoek, nog geen beslist© be richten hebben ontvangen omtrent het lot der maritieme attache's van Frankrijk en Duitschlanci. Het gerucht, dat beiden aan boord van een jonk onder Fransohe vlag Port Arthur zouden hebben verlaten, welke jonk door d© Japanners in den grond geboord zou zijn, wordt voor „totaal verzonnen" ver klaard. De Japansche vloot had tot nu too geen enkel schiö onder Fransche vlag in den grond geboord of buit gemaakt. Een verzinsel was ook het bericht, dat de andere Duitsche attaché, Hopman, zijn ba gage was kwijtgeraakt*. Hopman zelf betuig de over het bericht zijn spijt in een brief aan den Japanschen consul te Tsjifoe, dien hij bedankte voor de groote voorkomendheid welke hem aan boord van een Japansch oor logsschip bewezen werd, dat hem buiten Port- Arthur had opgenomen en naar Kiautsjau had gebracht. Allerlei vEenc Australische doctores, miss Dhornc van Sydney, beweert eene nieuwe methode ter genezing van tering te hebben gevonden. Die geneeswijze moet voorname lijk bestaan in het inademen van warme lucht, tot een temperatuur van 400 gr. F. too. Miss Dhome heeft vergunning aange vraagd tot toepassen van hare geneeswijze in het ziekenhuis voor longlijders te Bromp- ton (Londen). Als die haar wordt verleend, zal men weldra kunnen oordeelen over de uitkomsten. v— De krijgsraad van de 20ste divisie te Hannover heeft majoor v. Sydow, van hot 92sto regiment infanterie, dat te Brunswijk in garnizoen ligt, wegens mishandeling van zijn twaalfjarig dochtertje, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en ontslag uit den dienst. Bij het getuigenverhoor bleek, dat het meisje een zwak kreupel stumpertje was, die steeds bij haar broertje achteruit werd ge zet en van hare ouders geen goed woord kreeg. Het bezwarendst luidde het getuigenis van zekere mevrouw Johnsen, die vroeger bij de familie v. Sydow in betrekking was geweest Zij had met eigen oogen gezien, dat de ma joor op zekeren dag het meisje bij haar vlecht van den grond optilde en het daarna tweemaal heftig in het gezicht sloeg. Toen majoor v. Sydow het vonnis van zijn militaire rechters vernam, viel hij in on macht; eerst na gerudmen tijd kwam hij bij en riep: „Mijne arm© vrouw, mijne arme kinderen." vTe Hamburg is een proces begonnen, zooails er in dezen omvang slechts zelden een voor een Duitsche rechtbank gediend heeft. Op de bank der beschuldigden zit Elisabeth Wiese ge-b. Berkefeld, een vrouw van 45 jaar, die vroeger het. beroep van vroedvrouw heeft uitgeoefend, beklaagd van vijfvoudigoa moord, het vergiftigen van haren echtgenoot, herhaalde pogingen tot moord, het koppelen van haar eigen dochter, van meineed en ver leiding tot meineed en ten slotte nog van het plegen van ernstige valsdbheid in een authentieke akte. Zij noemde zich „kinderverpleegster'en kreeg op die wijze tegen belangrijke vergoe dingen verscheidene kinderen onder haa.r hoede, doch wist zich door uitbesteding tegen 'hooge prijzen, verkoop aan z.g. „Engeltjes- makers" en moord even snel hiervan weder te ontdoen. De vijf ten laste gelegde kindermoorden zijn alle gepleegd door vergiftiging met mor fine; de lijkjes zijn daarna in het keuken fornuis verbrand. De buren van den beklaag de hadden herhaaldelijk bemerkt, dat er af en toe buitengewoon zwaar gestookt werd in de keuken en zich daarna een ondragelijke stank verspreidde. Maar niemand verdiepte zich in de oorzaak daarvan. Pas het vinden van overblijfselen van beenderen leverde de onweerlegbare bewijzen van hare schuld. Naar andere kinderlijkjes, welke de be schuldigde in zakken naaide en later in de rivier wierp, hebben duikers intusschen ver geefs gezocht. Men heeft dus ;v>oflr, djezo -(mis drijven geen bewijizen. In hoever de dochter van de beklaagde medeplichtig is, is nog niet uitgemaakt, evenmin of de hooggeplaatste personen, welke vrouw Wiese beschuldigt van medeplichtigheid, in de zaak betrakken zul len worden. De instructie is op dut punt ïiog niet aifgeloopen. Misschien verspreidt dc be handeling van het afschuwelijke proces er wel eeniig licht over. vTe Parijs is een „demi-mondaine", Yvonne de Moelly, in hechtenis genomen, juist toen zij in haar fraaie equipage was ge stapt om uit rijden te gaaa. Zij wordt beschuldigd, een juwelier in de „Ruc de la Paix" opgelicht té hebben voor een bedrag van 100.000 francs. H. M. de Koningin en Z. K H. de Prins hebben aan luit.-generaal graaf Du- monoeaui, adjudant-generaal en gravin Du- monceau, ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijksfeest ten geschenke gegeven ieder een zilveren candelabre, welke cadeaux, ver gezeld van een bloemstuk en onder overbren ging der gelukwenschen van het Koninklijke Echtpaar, werden aangeboden namens H. M. door kapitein graaf Dumonjceau, adjudant en uit naam van den Prins door kapitein jhi Van Suchbelen van de Haere, zijn ad judant. Men schrijft uit Schwerin aan de N. R. ct.: Het verblijf van Koningin Wil helmina op het landgoed Dobbin zal vier VteketiAdtoren. In het woonhuis ziijln thans alle vertrekken, do keuken incluis, ingericht, zoodat de Ko ningin daar haar vorstelijke bloedverwanten eenige dagen ten bezoek zal ontvangen. Het weer is prachtig en het verblijf in het mooie park, dat het woonhuis omgeeft, dientenge volge buitengewoon aangenaam. De Oostenrijksch-Hongaarsche gezant gaf gisteren een afscheids-déjeumer ter ©ere vai. den aftredenden gezant van Rusland. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Staatsbeg rooting voor 1905 en wel over de Hoofdstukken I, II, VII A, XI en de wet op de middelen, zoomede va.n het wetsont werp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, de heerenNolens, Schokking, Heemskerk, Pompe van Meerdervoort en Bos. De Staatscommissie voor de reorgani satie van het onderwijs heeft een sub-oom- missio ingesteld, om haar voor te lichten om trent eene eventueel© reorganisatie van het voorbereidende Hoogere Onderwijs. Tot leden dezer sub-commissie werden be noemd de heerenprof. dr. A. A. W. Hu- breebt te Utrechtprof. dr. J. S. Speijer te Leidenprof. dr. G. A. van Hamel, te Amsterdam; J. Kraus, hoogleer aar, direc teur der Pol. School te Dtelft; dr. A. W. van Geer, gymnasia-rector te Groningen dr Th. van Aalst, idem te 's Gravenhage; dr. R. van Oppenraay, rector r. k. gymn., to Amsterdamdr. H. J. Flipse, conrector Ger. gymn., te Amsterdamdr. H. F. Jonk man, directeur Rijks H. B. S. te Utrecht dr. n. Brongorsma, directeur der H. B. S. te HaarlemG. C. Hoogewerff, directeur der H. B. S. to Hilversum en dr. R. Corte, directeur der r. k. n. B. S. to Re Hue; Gisteron middag vergaderde de ge meenteraad van Amsterdam. Het belang rijkste punt op de agenda was een voorstel van dc raadsleden Van den Bergih, Nolting en Wicrsma om liet- maximum-aantal van 40 leerlingen per klasse in te voeren voor allo schalen der lo en 2c klasse, mot. het prae* advies van B. e«n Wom d'it voorstel niet aan te nemen, doch om te besluiten dat het aantal voor de groote scholen op 42, voor de kleine op 47 te bepalen Bij deze voor stellen werden ook behandeld een voorstel der raadsleden De Vries en Sterck om het maximum aantel leerlingen per klasse voor alle scholen de le en 2e klasse te bepalen op 4Sen van De Sairvage Nolting om dit aan tal op 42 te bepalen; hierop nraeadviseerden B. on W. om dit aantal voor de groote scho len te bepalen op 42, voor de kleine op 17, oon dan nadere voorstellen te doen tot vc- eeniging van die paarsgewijze aaiiccugcbou'v- de scholen., welke daarvoor geschikt geoor deeld worden. Na uitvoerige discussie hierover en na be antwoordting van de sprekers door den w« t- houder van onderwijs mr. Van Hall, weid gestemd. Het voorstel-Van den Bergli wordt, verworpen met 34 tegen 6 stemmen. Het voorstel-De Saai vage wordt verworpen met 23 tegen 17 stemmen. Het voorstel van 13. en W. om het getal voor de groote schol ?n op 42, voor dè kleine op 46 te bepalen, word' aangenomen, met 24 tegen 16 stemmen De overige punten der agenda wonden aaagehou- den. In den a-s. winter zal te Willemsoord voor officieren der zeemacht een cursus wor den geopend in het schermen, welke twee maal 's weeks zal gehouden worden, onder leiding van den Belgischen schermleeraar den heer L. van Humbeek, daartoe door den minister van marine aangewezen. De heer A. A- Vorsterman van Oyën te Rijswijk is benoemd tot eere-lid en tevens tot correspondeerend lid voor Nederland van het internationale instituut van Biographie te Rome. Bij beschikking van den minister van binncnlandsclie zaken, van 5 October 1904. no. 8119, afdeeling binnenlandsch bestuur, is, met ingang van 16 October 1904, benoemd tot onderwijzer aan 's Rijks krankzinningen- 'gesticht' to Medenblik, L. van 't Hoff, aldaar. Te '9 Gravenhage is overleden de heer G. L. Langgiuth, gep. generaal-majoor der in fanterie, vóór zijne pensionneering comman dant der 2e divisie infanterie te Arnhem en commandant van het 4e regiment infanterie. Dó overledene is geruimen tijd als officier en hoofdofficier toegevoegd geweest aan de jinspeotie der infanterie te 's Gravenhage. Vrijdag a- s. wordt het stoffelijk over schot met den trein van 9 u. 40 min. Staats spoor naar Arnhem vervoerd, om na aan komst van den treih om 11 u. 53 min. aldaar ter aarde te worden besteld op de begraaf plaats Moscowa. Door de internationale jury op de we reldtentoonstelling te St. Louis is aan de Porceleine Fles te Delft en de Koninklijke Porcelein- en Aardewerkfabriek Rozenburg te 's Gravenhage de Grand Prix toegekend. 1 Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandoch-Indië van 5 October 1904. wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit1 jaar thans geraamd op 63000 piikols. Dikke kleih iid. Ten blijke hoe dik de kleilaag van de Bommelerwaard is, wordt gemeld, dat, bij het boren van den bodem te Kerk-Driel, waar men van plan is naast de r.-kath. kerk een toren te bouwen, op 7 meter diepte nog altoos klei werd ge boord. Roodvonk. Te Harderwijk is in gevolge telegram van den inspecteur der Volksgezondheid de roodvonk verklaard epi demisch lieerschende te zijn. De scholen zijn sedert eenige dagen gesloten. D© werkstaking der glasbla zers. De Schiedamsche Cti. schrijft In ons nummer van Maandagavond gaven wij een overzicht van de loonen van een 1 twaalftal glasblazers in een week van Sep tember en een va.n Maart, berekend naar het oude loon en naar het nieuwe loon. Vanwege de arbeiders is hierop aanmerking gemaakt. In de eerste plaats zouden de ar beiders, wiel' leenen werden opgegeven, die zijn, welke 3teeds het hoogste loon weten te maken, maai bovendien zouden de weken genomen zijn van de periode van het jaar, waarin de omstandigheden voor den arbeider t gunstigst, zijn. Ook zou bij de berekening naar het nieuwe loon hebben wij dat goed begrepen - - niet geheel het nieuwe stelsel zijn toegepast. Ons zijn daarop door de arbeiders andere cijfers genoemd, die wij thans laten volgen. Er zijn natuurlijk verschillende soorten van flcsschen, verdeeld naar den inhoud en naar den vorm, voor welke verschillend© loonbe- rekening is vastgesteld. Voor de blazerijen hier zijn er soorten ver minderd met bijna 25, 20, 17i, 15, 12J en 5 pet., alles in ronde cijfers genomen. Daardoor dus wordt het te ontvangen loon lager, gemiddeld 16 pet., bij een evenredigen aanmaak der verschillende soorten. Bevond en is bet bed ra? dor premie ver laagd. terwijl het' aantal flesschon. dat vcov een premie in aanmerking komt, is verhoogd voor enkele soorten, zoodat daarbij hef berei ken van de premie bijna onmogelijk wordt daarentegen zijn voor enkele andere soorten die getallen verlaagd. Door de verschillende loonsberakeningen loopt het verschil van de oude en nieuwe loo nen natuurlijk nogal uiteen. Zoo wordt do^r do arbr'ders berekend dat voor de steenwerkers dc verlaging zal beloo- r>en 10 a 12 pc1 en voor do rondverVers 20 r. 95 pet. Hoewel dus werd toegeven dat do door en? medegedeelde loon staten juist- waren, merk ten drt arbeiders or>. dat. ve'en der "ropVlie den in veel ongunstiger conditie zouden ko men. Wat. overigens betreft de verdeeling van het loon tusschen den blazer, den steller en den aanvanger, wordt door allen erkend flat ;l:c veel billijker is Was de verhouding dior be dragen vroeger 1. 3 en 7. thans wordt die 1, 2 en 4. terwijl bii de schommelingen in het- totaal loon nu allo drie de werklieden daarin naar verhouding deelen, terwijl dat •vroeger in hoofdzaak invloed had op de ver dienden van den blazer.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2