W\ 96. 3de Jaargang. Vrijdag 7 October 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJN GODFRIED. AMERSFOORTSGH ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertcntiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 15 regeU 1 0-7». Elke regel meer - 0.1®. Groote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeeliee bepalingen tol het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester eu Wethouders van Amers foort, Gezien .heb besluit van den Commissaris dei- Koningin int <le provincie Utrecht, van den 17. September 1904, No. 1959 'N. M. en S. (Provin- cianlblad1 No. 118) Gelet op de arbt. 26, 50 en 51 der Militiewet 1901 en op art. 24 van heb Koninklijk Besluit dd. 2 December 1901 (Stbl. no. 230) Doen te weten, dat de loting der vóór den len September van dit jaar voor de militie ingeschre venen, behoorende tot de lichting van 1905. in het gebouw ,,Amicitia", aan het Plantsoen tus schen de Utreehtsche- en Amhemschepoortei» alhier gelegen, zal geschieden op Vrijdag 4 No vember 19Ö4. aan te vangen des namiddags te kwart voor twee uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A. tot en met F. en op Zaterdag 5 November 1904, des voormiddags te lOj uur. voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met <ïe letter G. tot en met Z. En voorts, dat op Donderdag den lOden en Zaterdag den. 12dem 'Noveml>er aanstaande, tel kens van 'g voormiddags 10 tot 2 uur des na middags door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten. Raadihuize aanvraag kan geschieden voor de ge tuigschriften, vermeld, in de le enl 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende als volgt ,,Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van/ „ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of „een He wijs van werkelijken dienst.*' „Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- „derdienst moet men bovendien' overleggen een „getuigschrift- van den Burgemeester, waaruit „het getal zonen tot. het gezin behoorende blijkt. En art. 42 eerste lid top aangehaald Konink lijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zin- .snede, van art. 51 der wet. kan, zoo het niet „reeds ingevolge, art. 30. 3e lid van dit besluit „onder den. Burgemeester berust, ten minste „tien dagen vóór den dag waarop de zitting van „den. Militieraad werd geopend, worden inge leverd bij den Burgemeester der gemeente, in „welke de loteling, die vrijstelling verlangt, we gens eigen militairen dienst of wegens broc- .derdienst. voor de militie is ingeschreven. Eindelijk, dat het opgeven der reden van vrij stelling, het inleveren van de benoodigde bewijs stukken em het doen opmaken van. "liet bij de wet gevorderde getuigschrift niet. voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat -hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van don Militieraad of op den tijd daarvoor overeenkom stig art. 46 van bovengenoemd' Koninklijk Be sluit bepaald. Amersfoort, den 6den/ October 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris. De Burgemeester. B. W. Th. SANDQtERG. WULFHEJRS. Politiek Overzicht De strijd om een vorstendom. Reeds éénmaal is er om het regentschap over het vorstendom Lippe gestreden Het was geen striid van gewapende machten tegen elkaar, enkel een strijd van kroon-preten- denten, wier twistgeding langs wettelijken weg beslecht werd. En nu staat een derge lijke strijd opnieuw te wachten. 't Is wel eigenaardig, dat gehaspel over de aanspraken van de verschillende takken dei- graven zur Lippe op troon en regentschap. Zulk een strijd kan alleen in Duitschland voorkomen, zoodat de Franschen er zelfs een specialen naam voor hebben „querelle d'Al- leniand." Er worden er o» 't oogenblik drie gestreden: die om Oldenburg, die om Brons wijk en die om Lippe Detiuold. De laatste is het meest actueel. Wij hebben, toen het doodbericht van den graaf-regent' ons bereikte, in het kort de ge schiedenis van den eersten strijd om het re gentschap meegedeeld en brengen in herin nering, dat de tegenwoordige vorst., Alexan der, die in 1895 zijn broeder Woldemar op volgde. ongeneeselijk krankzinnig was en nog is, zoodat de benoeming van een regent noo- dig was. Door Woldemar was nog bij zijn leven graaf Adolf von Schaumburg-Lippe a's regent aangewezen. De Landdag kon zich daarmee echter niet vereenigen en liet resul taat was een schikking volgens welke graaf Adolf voorloopig als regent werd erkend, tot dat. de quacstie der erfopvolging zou zijn geregeld. De Bondsraad., die dit geschil tot oplossing moe3t brengen, benoemde een scheidsgerecht onder voorzitterschap van den Koning van Saksen, en dit deed in 1897 uitspraak ten gunste van den tak Lippe- Biesterfcld Onmiddellijk daarna trad graaf Ernst, als regent op, terwijl de Landdag van Lippe in 1£98 een wet aannam, bepalende, dat de regent door zijn oudsten zoon zou worden opgevolgd. Men zou zoo zeggen, dat de quacstie daar mede afdoende geregeld was. Maar nauwe lijks was graaf Ernst overleden, of de strijd ontbrandde opnieuw. De regeering van Seln.umburg-Lippe protesteorde bij den Bondsraad tegen het optreden van graaf Leo pold. als regent, terwijl ook de Keizer den zoon van den overleden regent deed weten dat hij de overname van het regentschap niet kon erkennen. En sedert zijn herhaalde lijk berichten en meeningen over de quaes- tie verbreid, zoodat de Köln. Zeitung reeds spreekt van .stroomen inkt" die gevloeid zijn over een geschil, dat toch werkelijk niet van zooveel belang is ais men het wel wil doen voorkomen. Het hoofdargument dat de regeering van Schau;nburg-Lippe aanvoert welke re- ge e r i n g qua t.alis feitelijk onbevoegd is om een protest in te dienen, aa.igczien het hier een zuiver persoonlijke quacstie geldt van de leden van den Sciiaumburgschen tak is, dat wel in 1897 door de uitspraak van het scheidsgerecht een einde werd gemaakt aan het toenmalige geschil betreffende het regentschap, doch dat daarmee niets was beslist omtrent de opvolging. Daartegenover staat echter de wet. welke door den Landdag van Lippe-Deimold i3 aangenomen, en welke graaf Leopold als opvolger van zijn vader aanwees. Een rzonde oplossing van het geschil zou zijn als rekening werd gehouden met de wenschen van het vorstendom zeli. In een monarchalen staat is het regel dat de oudste zoon den vader opvolgt. Is er geen zoon en is de kroon alleen erfelijk in de mannelijke linie, dvn volgt de broeder op, en bij gebre ke van broedei-s de naast verwante manne lijke bloedverwant. Wie dat is moeten de rechtsgeleerden uitmaken. Nu is eenmaal uitgemaakt dat de overleden regent de naas te was, terwijl de Landdag bepaald heeft dat hier de zoon den vader zou opvolgen. Maar er komen hierbij nog andere motie ven in het S'pei dian alleen de wensch van het vorstendom. In tal van vorstenfamilies en men kan wel zeggen in alle Duitsche vor stenfamilies speelt hierbij de quaestie der „Ebenbüi tigkeit' een gewichtige ro\ Die ,E' enbürtipdceit het „van gelijke geboorte zijn" (een Holla-ndsch woord, dat precies de t>eteekenis van het woord weer geeft bestaat niet) is evenals de „querelle d'Allomand" iets specifiek Duitsch. Ook in de gewone burgerlijke kringen houdt men in 't algemeen aam dat idee vast., maar natuur lijk heeft daar een „Miszheirat", een mesal liance, geenerlei gevolgen ten opzichte van erfrecht enz. Anders is liét echter in de vor stenfamilies. Daar wordt ten einde na te gaan of. zooals in het onderhavige geval, een nakomeling de naaste opvolger is, tot' in het verre nageslacht nageplozen of er onder de voorvaders of voormoeders een is, die niet het vereischte aantal kwartieren in het wa pen bezit, of nog erger van burger lijke afkomst is. Eigenaardig is het ook al weer, dat voor verschillende vorste families verschillende regelen gelden voor de quacstie der Eben- biirtigkeit. 7co is bv. een van de hertogen van A iLalt indertijd getrouwd met. een bur gerlijke apothekersdoehter, welk huwelijk echter riet als een mésalliance is beschouwd geworden. Ook in het Oldenbuigsche huis zijn dergelijke huwelijken voorgekomen. Zoo heeft iedere familie haar eigen huiswet. Nu wordt in de Lippe-sohe quacstie niet alleen de Ebcnbiirligheid van de al zooveel jaren overleden Modesto von Uuruh bcstre den, dooli ook die van de moeder van graaf Leopold, een geboren gravin von Wartensle- lien. die een burgerlijken rijken Amerikaan on der hare-voorvaderen telt. Intusschen kan dit argument niet opgaan, aangezien volgens de Lippe sche huiswet een huwelijk als „eben- biirtig" geldt, als het ge-sloten is met toe stemming van het hoofd der familie En dat is met liet huwelijk van graaf Ernst geschied. Zoo is er dus oppervlakkig beschouwd, daar ook indertijd Modeste von Unruh genade heeft kunnen vinden, tegen de aauvaarding van het regentschap door graaf Leopold niets in te brengen. Maar zooals wij reeds opmerk ten wordt hij door den Keizer niet als zoo danig erkend. In verband hiermede heeft de Keizer als opperste krijgsheer het garnizoen niet den eed laten afleggen aan den regent. Het garnizoen van Detmold maakt deel uit van het Pruisische leger en het is dan ook in zijn hoedanigheid van Koning van Prui sen dat Keizer Wilhelm dit besluit heeft ge nomen. Volgens de militaire conventie van 14 November 1873 werd het Lippe-solie con tingent als zoodanig opgeheven en werd het garnizoen van Detmold bij het. Pruisische leger gevoegd. Intusschen moet de comman dant naast den eed van trouw aan den Ko- n;ng van Druisen, ook de gelofte afleggen „het welzijn van den regent te zullen be vorderen en schade en nadeel, van hem, zijn huis en land af te wenden." Zijn nu de aanspraken van den tak Schaum- burg-T.ippo zooveel sterker dan die der Bies- terfelds- Prof. Amchiitz te Heidelberg heeft aangetoond dat ook de Rchaumburgers een keetje burgerlijk bloed »n de aderen hebben, daar zij afstammen van een „unebenbiirfcige" juffrouw "r»n Frie=enha"<,?n. 7 •"•dat zij in dat opzicht don Biest"ridds niets tc vQrwi't~.n he'1 i W>--r'••v-nl"'- ebter voelt- graaf Adolf v.n O li'"'"h'-r-r Licre 7'eb ct 'V om dat hij de zwager is van den Keizer, die voor zich ovrv'nii-d e'vbri 'e rijn de aanspra ken der Bierterfelds niet geldig zijn. D" houding va.n graaf Leopold ten aanzien van het protest tegen zijn opvolging maakt een zeer gunstigen indruk. Hij heeft, den Landdag verzocht een beriuit te nemen, waar bij de tusschenkomst van den Bondsraad in geroepen wordt. De Landdag zal daaraan wel voldoen. Vandaag zal daarover de be slissing vallen. Verklaart dan de Bondsraad zich competent, dan zal vermoedelijk, evenals do vorige maal, een speciaal gerechtshof wor den aangewezen om een uitspraak te doen. 't. Is te hopon. dat dan bij die uitspraak alle belanghebbenden zich zullen neerleggen, op dat dan ten minste één van de drie bovenge- noemdo ..querelles d'Allemand voorgoed van de haan zal zijn. Duitschland. De Keizer .kwam gisteren morgen teu elf uur te Danzig aan en wend ontvan gen door hot. gemeentebestuur. Hij begaf zich, begeleid door een escorte huzaren door de feestelijk versierde straten naar de nieu we Technische Hoogeschool, welke door Z. M. geopend zou worden. Bij den ingang ontvingen de rector, de aanwezige ministers, en de opper-president den Keizer, en geleidden hem naar de Aula. Nadat een koraal was gespeeld, las de Kei zer de openingsrede voor. Hij sprak daarin zijn hooge bevrediging uit dat nij deze op- leidings-inrichting voor technische weten schappen kon openen, aan welke bij. den wed loop der volkeren in de ontwikkeling en be schaving een zeer bijzondere taak is toege wezen. De gclijkberechtigdheid met andere hooge- scholen kwam naar buiten diaardoor tot uit drukking, dat de nieuwe hoogeschool evenals andere technische hoogescholen het recht heeft om academische graden te verleenen Op een bodem opgericht, welke door Duit- schc werkkracht eenmaal de beschaving een weg heeft gebaand, zou naar de Keizer 1 'iopl He inrichting werken als een krach tige bron, waarvan de Ihiitsche wet nsohap zich aan haar voortdurend lavend. vruchtdragi nd over het land zal kunnen ui' storten." De Frankfurter Zeitung, die het bericht had verbreid dat Von Biilow veertien dagen naar Rome ging, moet nu erkennen zich ver gist te hebben Niet de Rijkskanselier, doch iemand uit. zijn omgeving gaat daarheen. Ilij zelf blijft nog geruimen tijd te Hoimburg. De conservatieven hebben voor de vaca ture Herbert Bismarck in den Rijksdag dr. Oertel, redacteur van de Deutsche Tagcszei- tung, gesteld Daar slechts om den naam en den persoon van Herbert Bismarck de libe ralen met de conservatieven op den zoon van den Grooten Kanselier stemden, zal dr. Oer tel niet veel kans hebben vorst Bismarck op te volgen. Frankrijk. De staking te Marseille verloopt en na dert haar einde. Dagelijks gaan stakers aan den arbe'd, zich niet storende aan de be velen hunner organisaties. Eergisteren be droeg hun aantal volgens de patroons 2249, volgens de syndicaten 700. De werkgevers verwachten, dank zij den kraehtigeri maatregel, genomen ter voorko ming van ongeregeldheden, dat de crisis spoedig geëindigd is. Engeland. De Engelsche premier, Balfour, heeft een redevoering gehouden in de Schotsche con servatieve club te Kdinburg. Bij die gelegen heid heeft hij nog eens weer ('t was wel noo- d?g) zijn standpunt aangegeven dat hij ten opzichte van de protectieplannen van Cham berlain inneemt'. Hij zeide, nog steeds dezelf de meeningen te zijn toegedaan, als in het Sheffield-program door hem waren verkou- digd. En wanneer de partij in haar program protectionisme wil opnemen, waardoor enke le industrieën bevoordeeld, andere daarente gen benadeeld kunnen worden, dan zou hij geen leider der part ij kunnen b 1 ij. ve n. Wel is hij er voor, dat' vreemde goederen met rechten worden belast, wanneer dat noodig wordt geacht, om Engelsche staatslie den in staat te stellen, met vreemde landen te onderhandelen op een voor Engeland gun stigen grondslagdus een „retaliation"-poli- tiek. Die zou er tevens toe kunnen bijdragen, dat Engeland zijn toltarieven zoo inricht, dat het vrije ruilverkeer tusschen de rerschillen de deeleu van het Rijk bevorderd wordt. De verhouding tusschen de groote koloniën en liet moederland is van dien aard geworden, dat slechts een vrije conferentie van Enge land met de zelfstandige kolonies en met Indië in dien toestand klaarheid brengen kan. De conservatieve partij, en ook de conser vatieven buiten de partij staande, moeten, naar Balfour uiteenzette, zich voor een poli tiek verklaren, waarvan de strekking is, de koloniën tot deelneming aan zulk een con ferentie te bewogen. Op die wijze kan men er toe bijdragen, de verspreide deelen van het groote rijk meer en meer te maken tot leden van een gToote familie. Oostenrijk. In den Moravischen Landdag was Dins dag do invoering van 't algemeen stemrecht aan de ordemen was beducht voor socialis tische demonstraties en alle toegangen tot het gebouw waren door politie bezet. De arbei ders bij duizenden er heen gekomen, maakten hevig kabaal, zongen jong-Tsechisehe liede ren en jouwden de politie uit. Zij trokken echter, na lang vergeefs wachten, af, en trok ken de binnenstand van Rrünn nog een beet je door. Bij de lieraadslagingen moest we gens kabaal der socialisten, de tribune wor den ontruimd. In de vergadering van dien Dalmar tischen Landdag verklaarde de afgevaar digde Gingria dat al zijln collega's de over tuiging deelden, dat baron Handel, de kei zerlijke gouverneur, het land ernstig nadeel toebrengt. De afgevaardigden zullen do zit tingen van den Landdag niet bijwonen zoo lang de gouverneur in zijn betrekking ge handhaafd bleef. Gouverneur Handel verliet de zaal te mid den van vijandige kreten. Tegelijkertijd sloot de vertegenwoordiger der regeering de zit ting uit naam van den Keizer. Rusland. Maandag is te Petersburg het proces be gonnen tegen de personen, die verleden jaar daar zijn gevangen genomen, omdat zij in een steegje een geheime drukkerij hadden, waar revolutionaire proclamaties en brochu res werden gedrukt. De beschuldigden zijn een student aan de Petersburgsohe universiteit, een leerling aan het Mijnbouwinstituut, een van aan de Tech nische Zeeschooi, twee leerlingen van am bachtsscholen, een naaister, die tevens in de medicijnen studeerde, en de moeder van een Naar het Engelsch VAN JOHN STRANGE WINTER. HOOFDSTUK I. Hoe het vroeger bij ons was. Nooit had ik gedacht, dat- ik als gouver nante de wereld zou moeten ingaan Ge moet weten, dat vader ons lief oud vadertje geestelijke was (predikamt noem de hij zichzelf altijd), en daar hij >ngeveer 6 a 700 's jaars inkomen had. met een lief. oud. onregelmatig gebouwd huis. uit- gestrekten tuin. twee weilanden, moestuin, enz„ dachten wij. kinderen, er niet aan, dat ome levenswijze op de eene of andere ma nier geheel anders zou kunnen worden, dan zij van onze prille jeugd af geweest was. Se dert vaders dood heb ik dikwijls gedacht, dat het eer een nadeel dan een/ voordeel te noemen is. een ruimer huis te hebben, dan men eigenlijk noodig heeft Toen vader eerst rector van Dene was, werd de pastorie als lierberg gebruikt Waarom Dat. weet- *k niet. Ik w'eet. alleen, dat het zoo was, en dat vader J' 300 's jaars ontving van een ><olide firma brouwers uit. Potteringliameen groote stad op ongeveer 7 uur afstauds. Tiet, was een zoo genaamd „gestut huis." Er waren menige dik ke, ijzeren bouten door het oude huis, van dc eene zijde naar de andere, die aan de uit einden waren vastgeklonken door ijzeren fi guren in den vorm van de letter S. Nelly en ik dachten altijd, toen wij nog klein wa ren. dat een „gestut, huis" op die wijze ver sterkt moest zijn. Later hoorden wij echter dat het bcteekende, het eigendom te zijn van ecu firma brouwers, die het alleen verkozen te verhuren aan iemand, die al zijn bier van hen wilde koopen. nog al een lage manier van zaken te doen, vind ik. Gedurende dien t.ijd woonden wij in een huis, ongeveer tien minuten van het dorp af Vader betaalde daarvoor 40 's jaars aan huurmaar het was werkelijk een veel liever en ruimer huis dan de eigenlijke pas torie, en er waren 7 slaapkamers. De pasto rie had er slechts 4 eu een ruime olderka- mer, en dan was de vloer van de mooie ka mer van steen, zoodat wij daar onmogelijk hadden kunuen woneu. Ons huis in Dene was zoo recht lief en gezellig, met 3 mooie zitkamers en een flin ke, vierkante zaal. Ook was er een trap ach terin, dien in een. gezin met kinderen natuur lijk goede diensten deed. En er waren er bij ons maar eventjes 8.' Moeder zeide wel eens ,.0. Philvader heette Theophilus. Theo- philus Nugent 8 paar schoenen tegelijk, het is toch vreeselijkMaar vader was al tijd zoo onbezorgd „Zit maa.r nergens over in," zeid<F Tig dan „gelukkig het gezin, dat met kinderen gezegend is' Ik zou er geen een kunnen missen. Wees verzekerd, dat- God zo. nooit schenkt, of hij geeft ook brood om ze te voeden. Dan schreide moeder een weinig in stilte en zeide. dat vaders geloof schoon was. Maar om tot de geschiedenis van de pas torie terug te keeren natuurlijk werd zij nooit „Pastorie genoemd zij was bekend onder den naam van „De bonte Koe Om welke reden zou ik u niet kunnen zeggen. Het huis, dat wij bewoonden, heette „Dene Lodge" zoodat, zoover ik mij herinneren kau. er in het geheel geen pastorie was. Toen ik bijna 12 jaar oud was, gebeurde er iets iets dat ons zeer trof Me vrouw 'Danvers uit de pastorie werd ziek en st.ierf. Nu, ze was heel oud' en zat er warmp jes in. Zij was Meta's peettante en liet haar 50 na, als souvenir Bovendien vermaakte zijl de pastorie aan de predikantsplaats met een som van 2000, die dadelijk gebruikt moest worden, of tot verbeteringen en ver- grooting van het huis, waarover dc rector beschikte, öf gestort in het. „Fonds tot ver betering van de Woningen der Geestelijke." in de wandeling gewoonlijk „het- Fonds ge noemd dienende tot opknapping of re- paratics Het was zeer vreemd, maar zij deed dit zoo luidde het testament. uit eerbied voor haar goeden vriend, den WelEerw Theophilus Nugent. Ik geloof, dat. het wel zoo goed was geweest, als zij alles aan he-m alleen had nagelaten. Maar mensehen die een testament maken, zijn zeer wonder lijk. zij schijnen nooit, tevreden, tenzij zij iets deen, dat het begrip van gewone men- schen te boven gaat Daar de oude dame echter dood en liegraven was, kon er niets aan veranderd worden, eu ik herinner mij i nog zeer goed, dat vader en moeder er over I spraken. Moeder maakte een flanellen rokje voor een van de meisjes, en vader stond met zijn rug tegen den sohoorstecnmautel en dc handen in de zakken van zijn oud jacht buis. „Ik zou juist genoeg gebruiken, om het huis op te knappen," zeide moeder, vastbe raden. „en. de rest in het „hot Fondsstor ten. Daar zou het dan altijd wezen, als ge iets noodig had-t." „Ja," ei vader, en trok een leclijk ge zicht „en daai- zou het dan blijven ook." „O, maar, lieve man, ze zouden het toch niet kunnen houden!" „Ik zeg ook niet, dat dit zou kunnen maar. a propos, hebt ge ooit van iemand ge hoord, die iets uit „het Fonds" trok? Ant woord hier eens op." „Wel begon moeder. „Wel," zei vader, „dan weet ge aoo goed als ik, dat men even goed boter uit de keel van een hond. als geldi van hen zou krij gen. Toen Robbert Bridgewater zijn predi kantswoning aan het spoor verkocht en voor stelde een nieuwe pastorie op eenige honder den ellen afstands te bouwen, viel „het Fonds" gedurende de onderhandelingen da- delijik op het geld) asan. en wuldo hem zelfs den interest van aoiderhalf jaar niet gaven, en audartu?sohon moest de arme Robberi. ook nog de huur van een huis betalen. Neen, ileen, Sophie, spre3>k me niet van diet Fonds'.' Zoo besloten/ zij,, of eigenlijk vader, om alles .tot den laatstesn cent van do 2000 te beste len aan 'het huis. dat voortaan de- pastorie van Dene zou zijn. Het was reeds een vrij groot huiis, maar nu werd hier een kamer bijgebouwd, daar een openslaand raam met balkon, en bij een andere weer een serre gemaakt, tot hot eindelijk, zco was verfraaiddat men 'het niet herkend zou hebben. Daar er toen nog heel wrat geld over was, liet. vader ingelegde vloeren maken in de zaal en de voorkamerhij zorgde voor mooie hangkasten m al de slaapkamers en voorzag, de studec®earner van eikenhouten boekenkasten. .De staillen Liet hij vergaootan en restaureeren, em vervolgens kocht hij van hetgeen, er overbleef, de beste soort zonne blinden .aan a.l de ramen, benevens een broeibak in den tuin, dile oma het geheelo jaar door van vruchten zou voorzien. En toen alles klaar was en wij k-wameu kijken, wreef vader vroolijk in zijn handen, zeggen de „ziezoo, nu heb ik het FondB volkomen aan zijn doel laten beantwoorden." Moe der zuchtte slechts. Het was wel geen treu rige 7.ncht. maar. ofschoon ik toen nog geen 13 jaar was. wist. ik, dat zij liever naar ito nieuwe pastorie zou gegaan zijn, als deee als cemgu verandering, eens een flinke schoonmaakbeurt had ondergaan em zij dan den interest van dia 2000 in de huishou ding had mogen gebruiken. Maar zij wan geen vrouw om te morren, en in alle geval was dit huis veel mooier dsvn „Dbne Lodge" bovendien was het dicht bij de kerk en dus voornamelijk met slecht weder zeer ge makkelijk voor vader Windt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1