JV°. 97. Eerste Blad. 3dc Jaargang;. Zaterdag 8 October 1904. BUITENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco.per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededcelingen enz., gelieve men vóór 10 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Tan 1—6 regels 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeellge bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Rog eens herfstfantaisieên. Het geheim van Homburg geeft aaiiiloi- ding tot nieuwe fantaisieën. Wijl hebben als onze meening te kennen gegeven, dat er wel degelijk iet-s belangrijks besproken was tij dens het bezoek, dat de Italiaansche minis ter-president Giolitti aan den Duitschen rijkskanselier graaf V"n Bülow te Homburg vor der Höhe heeft gebracht, en zelfs de verklaring, die de rijkskanselier aan den ver tegenwoordiger der Frankfurter Zeitung heeft gegeven, dat het slechts een persoonlijk be zoek, voortspruitende uit oude relatie, was, heeft ons niet in die overtuiging geschokt, en niemand, die even nadenkt, zal zich door zulk een bewering laten verschalken. Wie den heer Giolitti na zijn vertrek uit Homburg in het oog heeft gehouden, zal nog wel versterkt zijn in het vermoeden, dat er inderdaad te Homburg wel over belangrijke zaken gesproken is door de twee staatslie den. In die eerste plaats ging dé heer Giolitti naar Racoonigi, w'aar de Koning van Italië vertoeft, die zijn eersten minister onmiddel lijk in gehoor ontving. Van daar ging Gio litti naar Rome terug, waar hij een onder houd had met zijn collega van buitenland- sche zaken Tittoni, en daarna met dien -van openbare werken Tedesoo. Het trok zeer do aandacht, dat toen ook de heer Tittoni on middellijk naar Racoonigi vertrok en door den Koning ontvangen werd. Men behoeft nu niet eens een profeten- blik te hebben om de onderstelling te wagen, da-t dit laatste bezoek in verband stond met hetgeen Giolitti den Koning van zijn reis naar Homburg had gerapporteerd. Ook geeft dit bezoek eenig licht omtrent den aard van de bespreking, die Giolitti met Von Bülow heeft gehad. Klaarblijkelijk was het een on derwerp betreffende de buitenlandsche poli tiek. Maar wat? Het weer opduikende gerucht eener be middeling in den R used sch - J apansch e n oor log mag nu eens en voorgoed ter zijde ge steld worden. O'ok het plan der Ita liaansche regeering om de spoorwegen door den staat te naasten, is niet van zóó groot internationaal belang, dat men in Italië daarover eerst het advies van Von Bülow zou willen gaan inwinnen. Een nieuw bezoek, dat de rijkskanselier te Homburg welk anders zoo rustige bad plaatsje plotseling een wereldvermaardheid heeft gekregen als centrum van politieke be sprekingen ontvangen heeft, is wel ge schikt om de meeuing, dat er tusschen den rijkskanselier en Giolitti over een belang rijk onderwerp van buitenlandsche politiek is gesproken, te versterken. Daar is nu namelijk gearriveerd de Duit- sche gezant te Rome, graaf Monts. Wij heb ben in onze vorige beschouwing over deze aangelegenheid er op gewezen, dat bij het onderhoud tusschen Von Bülow en Giolitti noch de Duitsche gozant te Rome, noch de Italiaansche gezant te Berlijn tegenwoordig waren, wat als argument zou kunnen gelden, dat er niets gewichtigs besproken was. Maar nu zóó kort na dat onderhoud en na de con ferenties van den Italiaaaischen minister van buitenlandsche zaken, eerst met den heer Giolitti en toen met Koning Victor Ema>- nuel de Duitsche gezant te Rome naar Hom burg is gereisd, mag men daaraan wel een meer dan gewone beteekenis hechten. Geen wonder dus dat men zich opnieuw afvraagt wat hier toch achter zou steken. Tusschen Duitschland en Italië zijn de be trekkingen zoo goed als zij maar zijn kun nen. De officieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung schreef onlangs, dat er „keinerlei Dl vergen zen'' waren. Ook de overeenkomst van Italië met Frankrijk over Tripolis, die van een nauwere aansluiting tusschen die landen het bewijs gaf, gaf D'uitschland geen aanleiding tot een verkoeling. Graaf Von Bülow zei toen zelf in den Rijksdag, toen dat punt besproken werd, dat „de echtge noot niet dadelijk een rood hoofd behoeft te krijgen, als zijn vrouw een extra-toertje danst." Zou het dan per slot van rekening toch over de Triple Alliantie geweest zijn? Zou men in die richting de oplossing van het geheimzinnige raadsel moeten zoeken Te Weenen schijint men dat idee toegedaan te zijn, en de Neue Freie Presse spreekt dit duidelijk uit. Onder het bewind van Zanardelli, Gio- litti's voorganger, werd in Italië een buiten landsche politiek gevoerd, die in Weenen achterdocht wekte. De houding van Italië ten opzichte van de Balkanlanden, de meer dan noodige, bijna opdringerige toenadering, die het tegenover Frankrijk betoonde, deden te Weenen de vrees ontstaan dat de Driebond zou gaan wankelen. Toen Gio litti nu als hoofd van het kabinet optrad, vond hij den toestand zooals die onder Za nardelli geworden was. Giolitti nu is een krachtig en overtuigd aanhanger van de Triple Alliantie en trachtte onmiddellijk do verhouding tot Oosten rij k-Hongarijp te ver beteren, wat aanleiding gaf tot de samen komst van den minister van buitenlandsche zaken Tittoni met graaf Goluchowslcy te Ab- basda. Dat dit doel getroffen heeft: blijkt ook uit de tot-stand-koming van het handels- verdrag tusschen Oosten rij k-Hongarije en Italië. Wanneer men nu bovendien nog in aan- j merking neemt dat dezer dagen de Oosten- rijksche gezant te Rome, graaf Lützow, in oen interview verklaard heeft, dat in de toonaangevende kringen in Italië tot de hoogstgeplaatste toe, de wensoh levendig is om in goede betrekking tot Oostenrijk-Hongarijo te staan en den Driebond als „vaste as" voor de buitenlandsche politiek te handha- ven, dan is er inderdaad wel eenige grond j aanwezig, om met het Weener blad aan te nemen, dat werkelijk de Triple Alliantie het onderwerp van het gesprek tusschen Von Bülow en Giolitti heeft, uitgemaakt. En als werkelijk als resultaat daarvan de Driebond hechter dan ooit aaneengesloten wordt, dan is dat resultaat niet gering te achten, en zal de conferentie te Homburg een gewich- tie bladzijde vormen in de geschiedenis van den Driebond. Duitschland. De officieuse Noidldeutscihe Allgem. Ztg. schrijft Iheb volgende „Verschillende bladen bevatten een be richt over vermoedelijke plannen van den Keizer om de wintermaanden in het Zuiden door te brengen. Naar wij vernemen bestaan dergelijke plannen niet en is vooral de be wering onjuist, dat de gezondheidstoestand van den Keizer een verblijf gedurende den winter in het zuiden wenschelijk maakt. Voor het geval de Keizer toch zou be sluiten om een kruistocht in de Middelland- sohe zee te maken, dan zou daarvoor eerst het voorjaar in aanmerking komen." De onderhandelingen over het handels verdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk- Hongarije zijn uitgesteld tot November. Dit uitstel moet hieraan worden geweten, dat Duitschland evenals Oostenrijk-Hongarije thans met verschillende staten aan het on derhandelen is over handelsverdragen. Deze onderhandelingen worden door één zelfde oommissie gevoerd en het ligt voor de hand, dat deze niet met alle staten tegelijk onder handelen kan. Daar nu de voorbereidende werkzaamheden voor het verdrag met Oosten- rij|k-Hongarije nog niet zoover waren gevor derd als die met andere mogendheden, moe ten deze laatste voorafgaan. Dezer dagen werd gemeld, -dat een amb tenaar van dè Germania-werf te Kiel op bevel der justitie waj gearresteerd, naar het heette omdat hij de plannen van de nieuw ste onderzeesche torpedobooten had ver kocht. De directie der werf sprak dit tegen en verklaarde, dat de chef van het geheime bureau wegens onnauwkeurigheden in zijn administratie op baar verzoek in arrest ge steld was. De sociaal-demokratische „Schlesw. Holst. VolksZtg." beweert echter, dat er wel degelijk landaverraa/d zou gepleegd zijm. Het blad 7x:gt eerst ter verduidelijking, dat. onder „af- leveringB-teekeimngen" verstaan worden tee- keningon van een schip, waarop ook de kleinste en schijnbaar onbeduidenste détails duidelijk zijn aangegeven. Nu is de quaestóe, dat de afleveringsteeke- ningen van het pantserschip 1ste klasse „Braunschweig", dat op de Germania-werf gebouwd is, verdwenen zijn. Daardoor zijn de geheimen van dit schip en tevens ook die van het jongste gewichtigste scheepstype van de Duitsche vloot in handen van vreemden geraakt. Dat er altijd „goede vrienden" gevonden worden, die zulke geheimen willen koopen, is duidelijk. Frankrijk en Rusland r.jn bereid daarvoor een aardig sommetje te besteden. Ditmaal was het echter niet Frankrijk of Rusland dat zoo gelukkig wis om het for tuintje te krijgen, doch Engeland, dat in de Kielerweek zoo gevierd is! Toen de Duitsche vloot Plymouth bezocht, werd er in de Engelsche bladen zeer geklaagd over de groote belangstelling, die de Duit sche marine-officieren aan den da.g legden voor de bijlzonder heden der Engelsche sche pen. De Engelschen hebben or beter slag van gehad om achter de geheimen ie komen en vermoedelijk heeft in dc Kieler week een Engelsch officier zijn slag geslagen. Frankrijk. De Fransche minister van buitenland- sche zaken en do Spaamaeihe gezant heb ben een overeenkomst onderteekend, lui dende dat beide regeeringen tot overeenstem ming zijn gekomen over de vaststelling ba rer rechten en den waarborg der wederzijd- sche belangen in Afrika. Do Spaansche regeering heeft haar goed keuring gehecht aan do Fransch-Engelsche overeenkomst omtrent Marokko. De beide re geeringen verklaren beslist te zullen vast houden aan de integriteit van Marokko on der souvereiniteit van den sultan. De positie van de bisschoppen van Dijon en van Laval zou thans door het Vatikaan voorgoed, geregeld zijn. De eerste zal benoemd worden t-ot kanunnik van St. Jan van La- teraan met een prebende van 10,000 frs„ de «Ader zal zich vestigen in liet zuiden van Frankrijk en een lijfrente krijgen van 8000 francs Hongarije. j De Kossuthpartïj houdt Zondagavond, den vooravond van de opening van den Rijks dag een beraadslaging over de algemeene po litiek der partij. Men verwacht, dat het tot eon scherp debat zal komen tusschen de ge matigden en de radicalen. Dc laatsten geven steeds openlijker uiting van hun ontevreden heid over de houding van Kossuth. tngelana. Nadat Balfour te Edinburg zijn standpunt uieengeoet 'had, heeft Donderdag Chamber lain te Luton (in heb graafsdhap Bodford) ge sproken over zijpi tariefplannen. Hij herhaalde ia hoofdzaak, wat hij reeds vroeger had verkondigd, en wees er op dat do zaak zeer urgent was. Ten aanzien van Balfour's rede zcide hij, dat deze een belang rijke plaats zou innemen in de ontwikkeling der strijdvraag. Hij, Chamberlain, wenscht evenmin als Bialfour, hooge beschermende rechten zooals men die 50 jaar geleden kende, hoewel hij er ook niet aan denkt den vrijen handel die er destijds voor in de plaats kwam, terug te wenschen. De heer Balfour wenscht de vrije hand te hebben om op te treden tegen hooge tarie ven in het buitenland en tegen deloyale con currentie, die door het Duiten land, door de waren beneden den kostenden prijs te leve ren, gevoerd wordt. De heer Balfour deukt blijkbaar en hij Chamberlain weet dat zeker dat door een dergelijke politiek het buitenland gedwongen zal worden iets bij te dragen in de uitgaven van Engeland. In Canada en Amerika is het bewezen ge worden, dat de fabrikanten niet te lijden hadden van dc invoerrechten, maar dat juist die rechten hun positie versterkt hadden. Engeland beeft lang genoeg betaald en wenscht nu iets terug te ontvangen. In lüdinburg was de heer Balfour volgens Chamberlain verder gegaan dan te Sheffie'd, door zijn belofte een rijksconferentie bijeen ie roepe". Chamberlain hoopte dat de pre mier niet alleen de zich zelfbe sturende kolo niën en Indië zal uitnoodigen, maar ook de kroon-kolomën. Hij vroeg wat de oppositie er wel van zou zeggen als in een dergelijke conferentie de „handelsbelangen bond" ge- wenscht werd geoordeeld. Hij had in de laat ste parlementszitting ae regeering verzocht zijn denkbeeld om een zoodanige conferentie bijeen te roepen te overwegen, en was dank baar dat de regeering daartoe het besluit heeft genomen. Hij zag daarin een voorloo- per van de zekere overwinning die aan het rijk do voor de toekomst noodige nauwere aaneensluiting zou bezorgen. Slechts één zaak beviel hem niet in Bal four's overigens voortreffelijke plan. nl. dab nieuwe verkiezingen noodig zijn als de con ferentie tot een besluit is gekomen. Iedere deelnemer aan de conferentie zou met reden verwachten, dat de genomen resolutie o n- m i d d e 11 ij k aan de* goedkeuring van de wetgevende macht werd onderworpen. Ge schiedde dat niet, dan liep men kans, dat er jaren over heen gingen en nieuwe strijdvra gen werden opgeworpen. Hij hoopte dat Bal four deze quaestie nog eens zou overwegen. Overigens noemde Chamberlain het plan van Baïfour een groote schrede voorwaarts op den weg tot de verwezen lijtóng van de groote gedachte van het Greater Britain. In- •ii'rtn dat plan trt uitvoering komt, zou En- gejmd van bet dreigende gevaar worden ont- lajt dat de koloniën, door het niet toegeven aan haar wenselien. in vreemde armen ge dreven zuBen worden. Zuid west-Afrika. Uit het jongste telegram van generaal Von TfOtha blijkt dat hij er waarschijnlijk in geslaagd is, den tegenstand der Herero's fce breken. Het telegram dat ten noordoosten vqn Epako verzonden werd, is van 1 October jl. en luidt: „Ik ging den 2Sen September met Estorff, Volkmann en Mühlenfels naar Epako, dat in allerijl door de Herero's ontruimd werd. Volgens mededeelingen van patrouilles en gevangenen bevonden zich de opperhoofden SalatiefThimotheus en. anderen nog bij Osombo-Windimbe, een tot nu toe nog onbe kende drinkplaats 13 K. M. ten noorden van Epako. Ik zotte onmiddellijk met versnelde marschen de vervolging voort en stiet bij Osombo-Windimbe op een zwakke vijandelij ke achterhoede, dio na zwakken tegenstand vluchtte en beschoot daarop met artillerie den vluchtenden vijand." Verder meldt hij, dat volgens mededeeling van vrouwen en kinderen de tegenstand van den vijand gebroken is. Onder de opperhoofden heerscht oncenig- heid. Een deel der bevolking is wel ge neigd zich over te geven, doch vreest voor straf. Congostaat De lieer Morel, secretaris van de „Congo Reform Association" heeft onlangs oen pe titie overhandigd aan den president der Ver- eenigde Staten van Noord-Ameri ka, hem tevens verzoekende tusschen beide te willen komen en een eind te willen maken aan de slechte toestanden, die in den Congostaat gevonden worden, welke staat de verplich tingen, die hij op zich heeft genomen, niet nakomt. De Congostaat aldus werd in het geschrift gezegd heeft feitelijk de inboor lingen tot slaven gemaakt, door hen tot werken te dwingen, voor welken arbeid niets of bijna niets wordt betaald. De C. R. A. meent, dat de tijd gekomen is om een confe rentie der mogendheden bijeen te roepen, en verklaart dat de door de regeering van den Congostaat ingestelde enquête-commissie zeer partijdig is en niet onbevangen oordeelt. President Roosevelt heeft nu echter ge antwoord, dat de regeering der Vereenigde State*i geen termen heeft kunnen vinden voor een zoodanige tusschen komst. De oorlog in Oost-Azië. Van den, oorlog zajn die volgende berichten Van het operaitie-terreiu bij; Moekdêm zijn geen nadere berichten ontvangen. Wel is liet eigenaardig dat er, zoowel van Japansche als van Russische zijde, een 'bericht is ■verspreid, meldende, dat binnen enkele dagen een ern stig treffen te wachten was. Het Japansdhe bericht komt uit Tokio en houdt bijzonderheden in over de wijze, waar op de Russische stelling is ingericht. De Ja panners plegen anders niet zoo mededeelzaam te zijn en vermoed wordt, dat het bericht wereldkundig is gemaakt, om de ongeduldi- gen te Tokio wat te doen kalmeeren. Het Russische bericht is door een generaal uit de omgeving van den Ozaar aan den Pe- terburgschen correspondent van de -Echo de Paris verteld. Opgemerkt moet worden, dat noch te To kio, noch te Petersburg de toestand zoo danig kan worden overzien, dat men daar beoordeel en kan wanneer een slag zal wor den geleverd. Petersburg, 7 Oct. Bij den staf, die den stadhouder Alexejeff te velde vergezelt, wordt een reis-kanselarij ingesteld, welke gesplitst zal worden in een afdeeling voor de diplomatieke zaken en eene voor de ge wone civiele zaken. Dit schijnt te wijzen op een aanstaande reis van Alexejeff. Tokio, 7 Oct. Er wordt gemeld, dat door het vuur der Japansche batterijen vier Rus sische oorlogsschepen in Port-Arthur ernstig zijn beschadigd; één ervan is geheel wrak geschoten. De namen der schepen zijn niet gemeld. Tsjingtau, 7 Oct. De Duitsche stoomboot „Progress" is hier teruggekeerd na met suc ces door de blokkade voor "Wladiwostok ge broken te zijn, waarheen het schip met een gemengde lading was gegaan. Gerapporteerd werd, dat het gemakkelijk was de Japansche oorlogsschepen te ontloo- pen. Een aantal groote schepen is onlangs nog te Wladiwostok binnengeloopen met steenkolen en munitie. Een Engelsche stoomboot is hier "binnen geloopen, die haar lading overgaf aan de Duitsche stoomboot Emma. Men gelooft dat de Emma. binnen enkele dagen een poging zal doen om de blokkade voor Port-Arthur door te breken. Woensdag seinde de correspondent van den Standard in Koeroki's hoofdkwartier, dat de Russen op hun linkervleugel veel bewegelijk heid vertoonen en versterkt worden. Een sectie Japansche infanterie stootte 8 KM. ten naarden van Poensikoe op den vijand, maar moest terugtrekken. Vooral de Russische ca valerie is zeer bewegelijk. Bij de mijnen va») Jentai vertoouden zich plotseling tien es-n- drons ^net 5 kanonnen. De Japansche voor posten werden beschoten. In een artikel over do strijdkrachten van Japan in het October-nummer van de „Stref- fleursclien Militar Zeitschrift", komt de schrijver tot de volgende conclusie „Japan kan 13 actieve divisies, 13 reserve- brigades en zoo noodig nog 13 landweer-bri gades met een totale sterkte van 350,000 man in het veld brengen en liet beschikt over voldoende monschen-materiaal om d»t leger ook gedurende een meerjarigen oorlog op dezelfde sterkte te houden. Het vergroo- tèn van deze sterkte zou stuiten op groote moeielijkheden, deels wegens gebrek aan ka der en officieren, deels ook wegens gebrek aan kleeding en uitrustingsstukken en mo derne wapens. De Petersburgsche correspondent van de ..Echo de Paris" geeft de volgende bijzon derheden over het ontslaan van vor&t OcclvtomskiToen deze, na de poging van don lOen Augustus om door te breken, zonder I clangrijke verliezen en tegen het uitdrukkelijke nevel vau den Ozaar in de ha ver van Port-Arthur terug keerde, riep de commandant der vesting, generaal Stosssel een bij-zonder scheidsgerecht bijeen, dat be stond uit de oudsten in rang onder de mari ne-officieren en de hoogstgeplaalstc officie ren van het garnizoen. Deze rechters ver klaarden eenstemmig, dat aan Oechtomski met meer het bevel over het eskader kon toever trouwd worden on tegelijkertijd word kapi tein Wireu tot zijn opvolger benoemd. De stadhouder Alexejeff en de Ozaar keur den dit besluit goed. Generaal Welitschko, onder wiens leiding de versterkingen op het oorlogsterrein in Oost-Azië zijn aangelegd is te Moskou aan gekomen. Hij verklaarde dat deze versterkin gen Koeropatkin in staat- gesteld hadden om bil Liaojang zonder groote verliezen te kun nen teruggaan. De terugtocht naar Moekden had de strategische positie in geen enkel op zicht gewijzigd. De langdurige werkeloosheid der Japan ners meende Welitschko te moeten toeschrij ven aan de enorme verliezen, die zij bij Liao jang hebben geleden en die op 30.000 man geschat worden. De Russen hadden bij Liao jang 3000 dooden en 13000 gewonden. De formatie van nieuwe Japansche legers acht de generaal onmogelijk. De Japanners moeten er zich toe bepalen om de geleden verliezen aa^ te vullen. Sjanghai, 7 Oct. De Britsche stoomboot „Sishan" van Hongkong met een. lading vee meel bestemd voor Port-Arthur is door de Japanners ter hoogte van Nioetsjwang in beslag genomen. Allerlei Thomas Edison, die, gelijk men weet, in gevaar van blind worden verkeerd, ten gevolge van zijn werken met X-stralen, is thans, na een langdurige rust, met ijver op nieuw aan het werk. Hij heeft nu een aocumlator ender han den, welke, naar men verzekert, een omwen teling op electrisch gebied zal veroorzaken en leiden zal tot oplossing van een groot probleem, waaraan Edison zijm naam wil verbinden, namelijk de draadloozo telophonie. De heer Daily, gewezen adsistent van Edi son, die indertijd ook deerlijk werd ver brand bij proeven met X-stralen, is inmid dels to New-York overleden, na een lijden van 7 jaren. De brandwonden hadden kan ker doen ontstaan en wol zeven malen wer den hem gedeelten van handen en armen afgezet. Een held der wetenschap dus, d'"e op het veld van ccr is gebleven vTwintigduizend in de Vereenigde Star ten gevestigde Duitschers hebben Donderdag te St. Louis den dag gevierd (6 October 1683) waarop do eerste Duitschers (Krefel- der mennonieten) in Amerika aan land go- stapt zijn. De Duitsche gezant nam deel aan het feest, ook do mayor Wells en de voor zitter der tentoonstellingscommissie. De Duitschers trokken in een grooten optocht de stad door. vNu het plan van den wedstrijd van bestuurbare luchtschepen te St. Louis is mislukt, is het plan gevormd, in het vol gend jaar te Luik zulk een wedstrijd to doen houden, ter gelegenheid van de inter nationale tentoonstelling aldaar. Die wedstrijd zal van Mei tot October 1905 worden gehouden en de voornaamst© prijs zal 100,000 francs riju. Uit Oporto wordt gemeld, dat de wijn oogst in vele streken zoo goed ;s uitgeval len, dat goede tafelwr'n voor 2| ct. den liter verkocht wordt. Groote hoeveelheden tafelwijn, dio de eigenaars verleden jaar toen de oogst schraal was, niet voor zeven stui vers den liter wilden verkoopen, worden nu aangeboden voor het zesde tot achtste ge deelte van dien prijs. In Douro is de port- wijnoogst, tengevolge van do overgroote droogte van dezen zomer, niet groot, maar van uitstekend gehalte. Het merk 1904 zal. naar de kenners voorspellen, beroemd wor den. vDe curator in het faillissement tier Humberts heeft, naar men thans bericht, nog een som van 420,000 francs ontvangen, zoodat den crediteuren nog iets meer kan worden uitbetaald dan de aangekondigde 1$ pa. vOnder de boereu op Long Island is een beweging gaande tegen de automobiel- wedstrijden, waardoor de beste wegen op het eiland in beslag worden genomen. De boe ren dreigen de wedstrijden met geweld te zullen belettenmaar de overheid wil de zaak doorzetten en brengt een sterke politie macht op de been. Men vreest bloedige bot singen. vDe Engelsche vereeniging tot bescher ming van dieren weet dat zij bij den politie rechter een open oor vindt voor haar klach ten over dierenmishandeling. Gisteren bracht een harer beambten voor het Theemshof bet geval van vijf ganzen en tien eenden, die op de markt bij Morgan-street, zoo stijf in eeu .mand waren samengepakt, dat dc dieren er tot bloedens toe door gewond waren. I)e koopman werd gestraft met vijftig guldon

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1