lesd* BINNENLAND. lijk nit Odessa komende, en in eene andere lezing door een socialistisch orgaan te Krakau verspreide bericht, als zou op het station te Baronowitzy, toen de keizer lijke trein voorbijging, een tegen het leven van den Czaar gemunte aanslag verijdeld zijn, geheel verzonnen is. Dergelijke berichten tracht men bij elke reis van den Czaar te verspreiden. Do on juistheid van het onderhavige bericht blijkt uit dc twee verschillende lezingen, welke er van gegeven zijn. Volgens de eeno is de schuldige gevangen genomen, volgens de an doio heeft do politie geen enkele aanwijzing wio do schuldige is. De Russische pers is niet eenstemmig in haar oordeel over hot Engelsoh-Tibetaansche verdrag. Enkele bladen kennen aan dit ver slag geenerld practische beteekonis toe, an dere daarentegen blijven van oordeel dat Rusland het niet mag erkennen. Do verklaring der Russische regeering dat zij tzich niet zou kunnen vereenigeu met de punten 9 en 10 van het verdrag, indien de door de Times gepubliceerde tekst de juiste is, heeft- een nota voor de Engelsche regee ring tengevolge gehad, waarin de juistheid van dien tekst wordt bevestigd, behoudens enkele kleinigheden, als bv. do grootte der heffing in geld. Iu deze nota wordt verder verklaard dat Engeland niets in het schild voert- tegen do onafhankelijkheid van Tibet en dat hot ook niet de bedoeling heeft zich te mengen in de binnen'andsche aangelegenheden van dat land. Aan deze verklaring is, volgens de Rusk geen waarde te hechten, en zij kan dan ook geen verandering brengen in het- standpunt dat- Rusland behoort in te nemen, nl. te doen atiof het verdrag in 't geheel niet. bestaat Zuidwest-Afrika. Berlijn, S Oct. De gouverneur van Duitsch- Zu id-West-Afrika Leutwcin meldt bet vol gende: „Gibeon is door do bewoners (Wit- boois) klaarblijkelijk met kwade bedoelingen verlaten. Het station Kriims aan de Visch- rivicr is den 6don door Witboois aangevallen ei» ook het station Hoachanas moet aange vallen zijn. De bastaardstam der Rehoboth moeten een oproopiiigs-schrijven ontvangen hebben om zich bij den opstand aan te slui ten De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 'J Oct. .De Regeeringsbode be richt, dat generaal Koeropattuu een dagorder lioeft uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat het leger nu sterk geuoeg is om tot deu aan val over te gaan, ou wijst op het gewicht vau liet behaleu der overwinning inzonder heid met het oog op het ontzet van Port Arthur. Do legerorder is van 2 October gedagtee- kenjd. Zij bomt eeno rechtvaardiging vau don terugtocht tot dusver. De Keizer zendt thans voldoende strijdkrachten en zal nieu we zenden, wanneer dat noodig ia Het is de onverzettelijke wil van den Keizer, te overwinnen. Zijn wil zal weldra worden ten uitvoer gebracht, want het leger te Mookdeu is nu voldoende sterk om de aanvalsbowo- ging te beginnen. Vierder wortft in de legerorder gezegd: Thans hoeft het uur, waarnaar hot geheel© Russische leger snakt, eindelijk geslagen. Het oogenbük is voor ons gekomen om den aan val to ondernemen en de Japanners te dwin gen, te doen wat wij willen, want het Mand- sjoerijsche leger is nu voldoende sterk om tot den aanval over te gaan. Gij zult u wel moeten doordringen van do overtuiging, dat voor do overwinning, behalve een voldoend aantal troepen, noodig is, dat allen bezield zijn van het1 vaste besluit om de overwin ning af te dwingen. Doordringt u van het gewicht van deze overwinning. Bedenkt bo venal hoezeer hot noodig is overwinnaar te zijni om des te spoediger onze in Port Arthur ojigcsloten broeders te bevrijden. Over het tweede veldleger, dat in wording is, wordt van Russische zijde gemeld, dat generaal Gripenberg eerst in Maart van liet volgende jaar met zijn© troepen strijdvaar dig in het verre oosten zal zijn. Uit Wilna bericht men, dat generaal Gripenberg is te- ruggokeerd. Hij weigerde journalisten te ont vangen. Een officier van den staf van Gripen- borg's leger bevestigde het bericht, dat het- leger niet voor Maart 1905 op het terrein van don strijd zal zijn. De oorlogscorrespondent van het Russische blad „Invalid" tracht klaarheid te brengen over het gebeurde bij Liaojang. Volgens hem was het volstrekt do bedoeling uiet van de Russen om Liaojang hardnekkig to verdedi gen. Men achtte het voldoende als men den vijand tot. staan kou brengen ou hem grooto verliezen kon toebrengen. Daarna zou op Moekdcn worden teruggetrokken. Bij alle goe de hoedanigheden Jiad do stelling bij Liao jang toch ook groot© gebreken, n.l. zij kon door het gebergte heen omgetrokken worden en voor de Russen een Sedan worden. Dat wist meu iu het hoofdkwartier zeer goed. Als het gelukt was Okoo en Koeroki tege lijk in een gevocht te wikkelen, dan zou men een hardnekkig gevecht geleverd liebbon en tot. den tegenaanval zijn overgegaan. Maar nu Koeroki de berg< n niet verliet, moest men zich tot het leger van Okoo bepalen en daarna door oen snellen flankmarsch aan de slagen van Koeroki onttrekken. Wij moeten zeggen, dat de oorrespondent ditaardig bedacht heeft. Als wij oen maand verder rijn, zal de win ter in Mantsjoerij© begonnen zijn en liet ligt voor de hand. dat. vóór dien tijd een beslis sende slag geleverd zal worden. Nu al gorui- men tijd staan do logers als 't ware in slag- ordo tegenover elkaar aan weerszijden van de Hun-ho Elk oogenbük kan eon gevecht be ginnen, maar tot- nog too schijnt geen van de twee partijen lust. to hebben om tot den aanval over to gaan. Wat de oorzaak daar van is kunnen wij niet nagaan. Als echter do winter is ingetreden, wan neer de thermometer 's nachts 30 graden vorst aanwijst, zal dit van grooteu invloed op de verdcro operaties rijn. Want wat zul len de gevolgen vaoj dio strenge vorst zijn? Ten eerste dat het verblijf te velde in bivaks bijna onmogelijk is. Wel kan men hutten bouwen, die verwarmd kunnen worden., doch dat kan alleen als een leger gedurende een langen tijd ergens blijft Tijdens de opera ties» en op marsch gaat het- niet aan om voor één enkelen nacht dergelijke maatregelen te nemen. Bovendien zouden die hutten uge- graven moeten warden, wat echter in den hard bevroren goud niet doenlijk is De sol daten zouden dan deu nacht in een koude van 30 a 40 graden ander den blooten hemel moeten doorbrengen. En hoe zouden de ge- wonden na een gevecht te lijden hebbenDit wijst er dus al op. dat het bijna niet doenlijk is de operaties ook tijdens don winter voort to zotten en dat de legers do winterkwartie ren zullen moeten betrokken. Do verpleging van een leger te velde is op zioli zelf reeds een moeielijke zaak. Des te meer wordt het dit in don winter als er geen water voorhanden is. Ja, men kan stuk ken ijs smelten en dat doen de bewoners van Maudsjoorijo dan ook om water te krijgen. Maar dat is voor een leger van een paar honderdduizend man hoogst bezwaarlijk. Bovendien moet, wil men steeds en overal ijs beschikbaar hebben, het leger in de na bijheid ©ener rivier blijven. Ook de vraag of er voldoende brandstoffen aanwezig zijn is van invloed op de keuze van het kampement. Uit een tactisch oogpunt beschouwd is het bevriezen van de rivieren ook van gewicht. Zij houden op terrein hindernissen te zijn, zoodat het een verdediger niets helpt, al kiest hij stelling achter een rivier, daar de aanvaller die hindernis met het grootste ge mak kan passeeren, ook met do zwaarste lasten. Een nadeel is ook, dat langs de rivieren dan geen transporten meer kunnen plaats hebben, waarvan door de Japanners thans juist zoo wordt geprofiteerd. Versterkingen kunnen, als de grond een paar metei's diep bevroren is, niet worden opgeworpen, zoodat het inrichten van een verdedigende stelling onmogelijk wordt. Uit dit alles blijkt wol, dat dc operation gedurende den winter wel gestaakt zullen moeten worden en een vreemden indruk maakt daarom een bericht uit Londen van via Foeean aangekomen, dat de Japanners groote voorraden aanvoeren met. het oog op den winterveltocht. Bedoeld zal wel rijn met het oog op den winter, dien de Japanners evenmin als do Russen iu het open veld kunnen doorbrengen. Hoogstwaarschijnlijk zal dus. vóór dat de winter invalt, een beslissendon strijd plaats hebben, waarna de groote operaties althans voorloopig gestaakt zullen moeten worden. Uit het leger van generaal Okoe wordt via Foesan naar Londen gemeld, dat de Japan ners enorme hoeveelheden proviand en muni tie voor don win terveld tocht aanvoeren, waartoe zij gebruik maken van den omge bouwde n spoorweg en van jonken op de Liao- en de Taitse-rivier. Het spoorwegverkeer heeft onafgebroken plaats. Voortdurend ko men versterkingen aan. De troepen verdragen het klimaat uitstekend, het aantal dat zidh ziek meldt, ia gering. Generaal Hasegawa-, tot dusver comman dant der Japansche garde-divisio is naar Ko rea vertrokken om het bevel over de Japan- schc troepen aldaar op zich te nemen. Waar schijnlijk zal het Koreaauschc leger opgehe ven of onder Ja-pansche bevel geplaatst wor den. Uit Petersburg wordt bericht dat de OostL zoe-vloot in 2 divisiën naar het Verre Oosten zal vertrekken de torpedobooten zullen door het Suezkanaal gaan, terwijl de grootero schepen den weg om Kaap de Goede Hoop zuillen nemen. Het „Bcrl. Tagebl.' meent, dat dit bericht wel juist kan rijn, doch dat het waarschijnlijker is, dat- de torpedobooten bij do groote schepen zullen blijven. Het blad verneemt over de mobilisatie van het Ooetzee-cskader nog, dat het Russische mar rine-bêstuur gelast hoeft alle handelsschepen, die in Russische oorlogshavens aan de Oost zee binnenloopen. te laten onderzoeken, ten einde veilig te zijn tegen mogelijke aansla- geu op de zich in dio havens bevindende oorlogsschepen, 's Nachts mag zelfs geen en- kol handelsschip oen van die havens binnen- loopeu. Uit New-York wordt gemeld, dat vijf on- derzeesche toq>edabooten van het type Hol land, ingeladen zijn, waarschijnlijk met be stemming naar Japan. Allerlei vVrouw Wiese, het manster dat te Ham burg terechtstaat wegens het uit den weg ruimen van een aantal kinderen van onge huwde moeders, maakt een droevige figuur voor de rechtbank. Zij vervalt van de eene leugen in de andere, om hare misdrijven te bemantelen, maar praat zich dan telkens vast. Voor het verdwijnen van sommige kinderen schuift zij de schuld op haren man die, vol gens haar. de wichten misbruikte en ze daar na verdonkeremaande. Paula Berkcfeld, haar dochter, uoemt haar steeds „die Wiese", om dat zij zoo'n gruwelijke boosdoenster niet als hare moeder wil erkennen. Vrouw Wiese ontkende o.a, dat haar dochter een kind had gehad, dat zij daarna in een emmer verdronk en in het fornuis verbrandde. Do dochter zelve bevestigde dit echter en ook dat. vrouw Wiese het uit den weg had geruimd. Een an dere onbeschaamde leugen van vrouw Wiese was dat de kinderlijkjes, die rij in haar keu kenfornuis verbrandde, „gewijdo stukken houtskool" waren, gelijk geloovigc room- scken in haar gcboorteplaatst plegen te sto ken. Dc rechtbank heeft reeds verscheidene on gehuwde moeders gehoord, die hun kinderen aan vrouw Wiese hadden toevertrouwd. Vrouw Wiese vertelde, als zij later naar hare kinde ren kwamen vernemen, dat zij ze overgedaan had aan rijke families in het buitenland of dat ze in waren bij een welgestelde zuster van haar enz. Do ergerlijkste dingen in dit proces worden met- gesloten deuren behandeld. vDo Mont Pclée op Martinique is se dert 29 September in toenemende mate aan 't werk. Dikke atoomwolken hangen om den top on lava en stof dalen neer. Gevaar be staat er op 't oogenblik echter nog niet vóór de bevolking De telegrafische verbinding mot het eiland is gestoord. vEen spoorwegongeluk, dezer dagen te Roanoke, in den Amerikaanschen Staat Vi- ginië, gebeurd, ©ene ontsporing, waarbij een man gedood, verscheidene anderen gewond en een locomotief, een goederenwagen en een postwaggou vernield werden, is bij onderzoek gebleken moedwillig te zijn veroorzaakt door een meisje vau tien jaren, dat oen groote ijzeren staaf dwars over den weg had ge- Toen do politie liet kind vroeg, waarom het die misdaad had gepleegd, antwoord© de kleine lacheend „Voor de aardigheid. Ik had nog nooit een spoorwegongeluk gezien!" vEen vreeselijk automobielongeluk is Donderdagavond te New-York gebeurd. Een auto met negen personen, waaronder zes da mes, ia van een viaduct op den er onder loo penden spoorweg gestort, terwijl juist een sneltrein aankwam. Vier der inzittenden wer den op slag gedooddrie ernstig gewond. vIn deu naoht vau Donderdag op Vrij dag is er brand ontstaan in den stadsschouw burg te Bazel, naar vermoed wordt door kortsluiting. Het hoofdgebouw is geheel uit gebrand. De garderobe, welker inhoud een waarde had van meer dan 200.000 francs, ts een prooi der vlammen geworden. Ook een deel van de bibliotheek en de instrumenten van het orkest zijn verloren gegaan. Het requisie ten gebouwtje, in de onmiddellijke na bijheid van het hoofdgebouw gelegen, is ge red kunnen warden. De schouwburg en de garderobe waren ver zekerd voor anderhalf millioen francs. De brandweer heeft- kunnen voorkomen dat het vuur oversloeg op de aangrenzende gebouwenhet stadscasino, de kunsthal en een school. Bij het blusschingswerk zijn door het bre ken van een hooge brandladder, twee brand weermannen naai' beneden getuimeld. Dd cetie kreeg een schedelbreuk en werd bewus teloos weggedragen De andere kwam er met een paar kleine wonden af. Siegburg, 8 Oct. In de geweerfabriek sprong een ketel, gevuld met ontplofbare stoffen. Acht arbeiders werden deels licht, deels zwaar gewond. Van de laatsten is er een later gestorven. Enkele arbeiders worden vermist. Het gebouw zelf stond weldra in brand. vIn do mijn Leopold Friedrich bij Gerlebogk zijn achttien mijnwerkers in het drijfzand geraakt. Pogingen om hen te red den zijn mislukt. Het kan dus niet anders of allen zijn omgekomen. vDe Engelsche kanonneerboot Alging heeft te Hakodate do bemanning aan wal ge zet van de Amerikaansche stoomboot Mene- ola, die den 9. September op de kust van Kamajatka vergaan is. Met het schip is een waarde van millioen gulden aan bont en huiden van de Russische Scalskin-maatschap- pij verloren gegaan. Do Staatscourant van Zondag 9 en Maandag 10 October 1904 bevat de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Kortenkoef Ckr. J. van Walchren; op verzoek eervol ontslagen als hoogleer aar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht dr. H. E. J. G. Du Bois; toegekend de eere-medaille der Oranje- Nasjau-orde in goud aan J. P. de Sauvage, custos bij de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Leiden. H. M. de Koningin heeft naar men uit Sohwerin aan de N. R. Ct. schrijft op Dobbin nog druk gebruik gemaakt van bet mooie weer om wat te schilderen. Zoowel in het park a-ls in het dorp zijn schilderachtige kijkjes. H.M. heeft er in de stille dorpsstraat meer dan een geschilderd. Maar nu de aller laatste dagen is het buiig weer. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden van tien heer Bisschop, aan cüena weduwe een telegram doen zenden om ran Hr. Ms. oprechte deelneming de verze kering to geven. Do gewone audiënties van de ministers van justitie en van oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Jhr. Mr. Testa, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Spaanscho hof, die in de residentie vertoefde, is weder vertrokken. De stand der afdeelingswerkzaamhe- den in de Tweedo Kamer was, dat gisteren nog in een afdeeling de algeaneene beschou wingen over de Staatsbegrooting werden voortgezet. O* Overijaelache quaeatie. Thans is bij de Tweede Kamer inge komen het door de regeering in uitzicht ge stelde wetsontwerp, waarvan do beide arti kelen aldus luiden Artikel 1. De Staten van Overijsel ver kiezen, binnen dertig dagen na het in wer king treden van deze wet, drie leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. Artikel 2. Deze wet treedt in werking met den dag barer afkondiging. De minister van Binnenlandsohe Zaken betoogt in de Memorie van Toelichting aller eerst, dat noch do Grondwet, noch eenige andero wet voorschrijft, hoe in het bekende geval de samenstelling der Eerste Kamer met artikel 82 der Grondwet in overeenstem ming kan worden gebraoht. Daarmede motiveert de minister zijn mee ning, dat deze quacstie langs wettelijken weg moet worden opgelost. Vervolgens zet de minister liet standpunt uiteen, waarop hij oordeelt, dat de regoe- ring zich bij de indiening van dit voorstel moest plaatsen. Do verkiezing van leden der Eerste Kar mer is een verplichting in hot rijksbelang op de Provinciale Staten gelegd. IXj vervul ling van deze verplichting is niet aan het goeddunken der Staten overgelaten, maar Grondwet-, Kieswet en Provinciale wet schrijr ven regelen voor, ook wat tijd en termijn- bepaling betreft. Worden Provinciale Staten nu geroepen tot een verkiezing, noodzakelijk geworden dooi' een ontbinding der Kamer, dan wordt de dag voor de benoeming steeds bepaald »n den last, die ingevolge art-. 73 der Grondwet daartoe van den Koning uitgaat. Uitvoerig betoogt de minister nu, dat deze last steeds is opgevat als strekkende niet om deu plicht of de bevoegdheid der Staten tot het kiezen te fundeeren, noch ook om hun een termijn van 40 dagen voor die keuzo te verleenen, maar wel om één eenigen bepaalden dag vast te stellen, waar op zij bij ontbinding dien plicht hebben te ver vullen. De termijn van veertig dagen strekt om de Kroon, te binden, niet om aan de Sta ten een ruimer tijd voor hun keuze te ver zekeren. De bepaling van art. 117, 2de lid der Kieswet kan hieraan niet derogeer en, daar niet dit artikel de interpretatie van art. 73 der Grondwet, maar omgekeerd art. 73 der Grondwet de interpretatie van dit artikel beheerscht. De tegenwerping cat in casu do Staten van Overijssel ingevolge art. 75 der Pro vinciale Wet op 3 Augustus jl. niet konden kiezen, omdat ten slotte niet dei 1 der leden moor tegenwoordig was, mist kracht. Er waren aanvankelijk niet minder dan 46 leden tegenwoordig, de vergadering heeft een wettig besluit genomen in zake een inge diend voorstelen de vergadering is daarna „besohlussunfaliig" gemaakt; niet doof een oorzaak van buiten, maar door een opzette lijke handeling van 23 leden, die door heen te gaan uit de vergadering deze beneden haar quorum brachten. De minister zet vervolgens uiteen, dat geen uitweg bestond dan de thans aangebo den wettelijke regeling om de quaestie tot oplossing te brengen. De commissaris dér Koningin kon de vergadering niet verdagen de Kroon kon niet te tweeden male den last, als in art. 73 bedoeld, uitvaardigenwijzi ging van het ontbindings besluit was niet geoorloofdvan toepassing van art. 129 (juncto 128) dei' Provinciale wet kon hier geen sprake zijn; terwijl ook art. 66 der Provinciale wet geen uitweg bood. De regeering zou rich aan bedenkelijke ge volgen blootstellen, zoodra zij, zonder door de wet daartoe gemachtigd te rijn, zou wil len voorzien in de leemte, door niet;opvol- gdng van den krachtens art. 73 gegeven last teweeggebracht. De dag voor een verkiezing moet vaststaan, en de bepaling er van kan niet van de wisselvalligheid van niet geoer- titioeerde voornemens afhankelijk worden gesteld. Die dagbepaling komt aan de Kroon, niet aan de Staten, en nog veel minder aan een minderheid vau de Statenleden toe. En toch daarop zou in casu feitelijk de toepas sing van art. 66 der Provinciale wet heer- komen. Niet de Kroon zou gelasten dat de Staten de keuze op dien of dien dag hebben te doen, maar zeker aantal Statenleden zou den langs indirecten weg aan de Kroon feitelijk voorschrijven, welke dag de Kroon te kiezen had. Dit nu ware niet alleen in strijd met de bevoegdheid in art. 73 der Grondwet aan de Kroon toegekend, maar zou bovendien van de Kroon vergen, dat rij met haar gezag praktijken sanctioneerde en aanmoedigde, die o. m. in het Weekblad voor de burgerlijke administratie (no. 2878), dat geheel buiten de politiek staat, als „nalatig heid in de uitvoering van Grondwet en wet" gequalificeerd zijn. Dusdoende zou de Kroon een opzettelijk verhindering van de uitvoe ring van haar last, en alzoo een res mali exempli, als regelenden factor in haar beslis sing doen geldeniets wat met de waardig heid der Kroon niet te rijmen ware, en feite lijk het bepaalde in art. 73 der Grondwet van effect zou berooveu. Hieruit volgt intusschen geenszins, dat in dien uit wat hoofde ook, de last die krach tens art. 73 der Grondwet is uitgevaardigd, haar volle uitwerking voor de samenstelling der Staten-Generaal dierf, redres 'uitgesloten zou zijn. Veeleer onderstelt art. 140 der Kieswet ten opricht© van de Tweede Kamer die mogelijkheid, en wijst door wettelijk voor schrift aan langs welken weg alsdan redres te zoeken is. Do wet kan alzoo bepalen, en ze bepaalt feitelijk, zonder aan art. 73 te derogeren, hoe in zulk een geval bij keuze voor de Tweede Kamer te handelen rij, des noods met overschrijding van den termijn van 40 dagen. w v j. j, De minister besluit zijn toelichting met te wijzen op den eisch van art. 82 der Grond wet. Do Eerste Kamer moet om op haar com plete getalsterkte te rijn, 50 leden tellen; en de regeering achtte zich niet gerechtigd de voldoening aan deze bepaling over te laten aan wat anderen aid an niet doen mochten. Wel bestaat de mogelijkheid, dat de staten van Overijssel in hun vergadering van No vember er eigener autoriteit toe overgaan, om drie leden te benoemen en alsdan zou niet de regeering, maar de Eerste Kamer, als ten deze souverein, zelf to beslissen heb ben, of rij eventueel aldus gekozen leden zal toelaten. De regeering van haar rijde achtte inmid dels niet te mogen stilzitten, en heeft uit dien hoofde harerzijds het initiatief geno men, om, zooveel van haar afhingi, op kor ten termijn de wettelijke voorziening, die ontbrak, te bevorderen. Bij wet handelt de Kroon in gemeen overleg met de Staten- Generaal, iets, waarop, bij al wat met de samenlstellirug der Volk svërtegen woordiging in verband staat, prijs is te stellen. Art. 140 der Kieswet toont, dat art. 73 der Grondwet, naar de opvatting van den wet gever, dit niet belet. Bij wet oen vasten regel te stellen, hoe in al zulke gevallen te voorzien, zou zijn het stellen van een premie op nalatigheid in plichtsbetrachting; maar dit belet niet om voor een bepaald geval wettelijko voorziening te scheppen. Immers zulk een speciale wet gaat niet uit van een ongeoorloofde onderstelling, maar van een feitelijk gegeven, en verleent geen vrijbrief voor de toekomst. De regeering meent er op te mogen reke nen, dat dit wetsontwerp dcor de beide Ka mers met spoed zal worden afgedaan, opdat bdmfbn den kortst mogelijken tijd de leemte in de samenstelling der Eerste Kamer worde aangevuld. Het vermoedelijke bedrag door het Rijk ovci 1904 uit t© keeren aan de bijzon der© scholen als bijdrage lo voor de ouder wijzers. 2o in do kosten om te voorzien in de behoefte aan schoollokalen, bedraagt voor de verschillende districten en provinciën to taal f 2,202,194,50 .Naar wij vernemen hebben eenige hee- ren zich vereenigd om pogingen in het werk te stellen tot het vormen eener Nationaal- Histlorische partij, waarvan het be ginsel-program binnenkort zal worden bekend gemaakt. De poging geschiedt aanvankelijk door de heeren Jhr. A. van den Brandeler te Baarn, mr. N. W. J. Fockema te Arnhem, A. F. R E- baron van Haersolte van den Doorn t© 's Gravenhage, mr. P. A. Y. baron van Ha- riuxma thoe Slooten t© Utrecht, jbr. mr. W. H. Hoeufft te Middelburg, prof. dr. F. J. L. Kramer te s Gravenhage, vice-admiraal N. Mac Leod te Rijswijk (Z.-H.), mr. J. P. van Outeren te Zwolle, jhr. mr. W. H. Snouck Huirgronje te Middelburg, mr. N. G. van Taack TVaKranen te 's Gravenhage, jhr. L. F. Teixeira de Mattos, C. I. t© 's Gra venhage, mr. R. J. de Visser te Arnhem, dr. W. C. A. baron van Vredenburch te 's Gra venhage ©n J. A. Zip t© Middelburg. De heer mr. A. Kerdijk gaat, naar Het Vad. verneemt, Den Haag voorgoed verlaten. Hij vestigt rich 1 Nov. a. s. te Laren en trekt zich geheel uit het politieke leven te rug. De scheepsbouw- en werktuigkundig in genieur D. L. Graadt van Roggen, die van den Shah van Perrië in opdracht heeft de definitieve opnemingen van de Karoen-wer- ken te verrichten, vertrekt daartoe ongeveer medio October naar Ahsraz in Z. W. Perrië. De civiel-ingenieurs R. Welcker en A. Groothoff en de oprichter H F. Petit- zullen hem vergezellen. In den meest mogelijken eenvoud er mochten volgens den laatsten wil van den overledene geen bloemen in den stoet wor den medegevoerd, of op rijn graf gelegd, noch redevoeringen gehouden worden werd Za terdagochtend op Oud-Eik en Duinen het stof felijk overschot ter aarde besteld van dem beer W. K. M. Vrolik, oud-directeur-gene- raal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en oud-lid der Tweede Kar mer. Een lange stoet van oud-ambtgenooten hoofdambtenaren der S.S. en vrienden, bracht de kist grafwaarts. Men schrijft uit 's Gravenhage Kon het verlies dat d© Nederlandsoh© Schilderschool door het heengaan van Bisschop geleden heeft al niet aaiu zijn groeve worden geschetst d© overledene had den wensoh t© kennen gegeven dat aan rijn graf niet zou worden gesproken overtuigend1 bleek wel bij de teraardebestelling van zijn stoffelijk hulsel, de groote beteekemis van dezen meester. Ondanks het ruwe weder had rich Zaterdag een groot© schare van belangstellenden op dc •begraafplaats Oud Eik en Duinen vereenigd. Die belangstelling openbaarde rich voorname lijk uit de kringen der schilders zelf, onder wie o. m. werden opgemerkt het volledige bestuur van „Pulohri Studio," gevormd door de heeren H. W. Mesdag, W. Maris, F. Jan sen, Haverman en Steelink, terwijl Bloan- mers, de Hollandscke Teekenmaatschappij vertegenwoordigde, nu Israels met 't oog op rijn hoogen leeftijd het raadzaam had geacht rich te bepalen tot het brengen van een laasten groet aan zijn overleden vriend in het sterfhuis. Toen de kist gedekt door een reusach tig bloemstuk, gezonden door de vorstelijke familie Van Wied in de groeve was neer gedaald, legde Mesdag nog een krans van Pulchri nedereen vertegenwoordiger van de Teekenmaatschappij een krans van deze vereeqiging. Te Amsterdam is in den ouderdom van 69jaren plotseling overleden de heer L. Ketjen, directeur der Zwavelzuurbereiding- maatschappij;, voorheen L. Ketjen Oo., voorzitter van de afd. Amsterdam der Ne- derlandsche Pensioenvereeniging voor werk- lièden, bestuurslid van het departement Am sterdam van de Maatschappij van Nijver heid en lid van het hoofdbestuur van de Maatschappij voor den Werkenden Stand. De „Petit Bleu" meldt, dat Donderdag door de electrische tram op de Place Royale te Brussel is overreden de heer J. Harte van Knijff, gep. off. van gez. Ie klasse O-'I. leger, wonende te Den Haag. Hij was onmiddellijk dood. Voor rijn filanthrepische inrichtingen ontving de heer J. van Dijk Mzn. te Doetin- chem, behalve verschillende kleinere giften, vau de dames N. N. f 2000. Donderdag klaarde te Rotterdam het 6000e zeeschip naar het buitenland. Verleden jaar geschiedde dit op 16 October. Haringvangst. De eerst© bom schuit welke van d© derde haring-reis thuis en gisteren te Vlaardingen met 20 last haring binnenkwam is van den reeder A. Vrolijk Jaozn. te Soheveningen. De bom had 't Donderdag bij den storm onder de Scheveningsche kust zijnde hard te verantwoorden en verloor een 20-tal net ten. Van de tweede reis rijn nog niet alle bom schuiten terug. De haringprijzen zijn gedrukt tengevolge van groote vangsten door Schotland. De werkstaking der glas blazers. In antwoord op het schrijven na mens de Vereeniging van Glasfabrikanten aan den Nederl. Glasblaaerabond, in zake de uitgebroken staking, heeft deze Bond in rijm antwoord aan den secretaris der patroons- vereeniging ingezonden meegedeeld Door het hoofdbestuur is het besluit der Vereeniging van Glasfabrikanten, hetwelk ons is ter hand gesteld aan de verschillende afdeeling der betrokken glasfabrieken toege zonden. Op de vergaderingen, waar het besluit in behandeling is gekoanen, werd met algemeen© stommen besloten niet het werk te hervatten eu het volgende verzoek aan de patroons t© riabtenwij verzoeken

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2