KOLONIËN. BINNENLAND. •ger op het oorlogsterrein wordt thans op ngeveer 400.000 man gesch^. Pttersburg11 Oct. Het Russische tele- raafagentschap bericht uit Charbin van isteren Do in den laatsten tijd onder de evolking van China ontstane gisting duurt oort. Er treden nieuwe sekten op, die den Mandelingen vijandig zijn. Volgens de ge- uchten voorzien de Japanners de bevolking •an Noord-China van wapenen. Het aantal Psoengoezen groeit aanhun arbeid bepaalt ach voorloopig tot het plunderen van de Jhinecscho bevolking. Aan den minister vau openbare werken Jhilkow, die thans van den Baikal weder u Petersburg is teruggekeerd, werd in Mos- cou de vraag gedaan, of do Siberische spoor weg een tweede spoor zal krijgen. De minis- »r antwoordde, dat hij op deose de Japan- acre bijzo ider iiitere«eerende vraag noch bevestigend, noch ontkennend kon antwoor- Jeu In een schrijven van den Engclsclion mi nister van buitonlandsche zaken, markies van Lansdowne, aan het internationale vredes- ge nootschap antwoordt de minister op het voorstel van het genootschap, dat de Engel- sche regecring in vereeniging met de andere staten een beroep zal doen op Rusland en Japan tot staking van de vijandelijkheden, dat de regeering eon dergclijken stap niet als nuttig beschouwt, omdat geen van de oor logvoerenden het verlangen naar cene bemid deling heeft uitgedrukt Allerlei vDe brand in den stadsschouwburg te Bazel werd 's nachts om 2 uur ontdekt door voorbijkomende politie, die onmiddellijk den portier wekte en verder alarm maakte. Toen men de naar het too nee 1 leidende deur open de, sloegen de vlammen daar uit en de brand verspreidde rich zoo snel, dat er, toen de brandweer kwamgeen blusschcn meer aan was en men alleen zorgen kon voor do redding van do naburige hui zon. Er was geen vaste, geregeld patrouilloeren de brandwacht in liet gebouwwas die er geweest, dan zou de brand niet zoo lang gesmeuld on zulk een omvang aangenomen hebben. Nu hielpen al de nieuwe veiligheids-i nrich tingen niets. Het „regentoestol", waardoor liet tooneel in oen oogwenk onder water kon worden ge zet, was niet meer te bereiken, en het ijze ren brandscherm tot afscheiding van het too neel moet spoedig naar het uitbreken van don brand zijn afgevallen, zoodat de vlam men rich snel door de zaal verspreiddenook do groote veiligheidsladders weigerden te i werken. Kortom, hot is bij dezen sahouwburg- brand opnieuw gebleken, dat zonder voor- 1 zichtigheicT en nauwlettend toezicht de beste j veiligheidstoestellen waardeloos rijn. vOmtrent het ander de telegrammen vermelde ongeluk in de ammunitiefabriek te Siegburg, in de Rijpi-provincie, wordt nog gemeld dat de ontploffing plaats had in de werkplaats, waar de projectielen laaigs elee- j trischen weg met ontplofbare stoffen gevuld worden. Men vermoedt dat or eerst kortslui ting in de elecfcrisohe geleiding was ontstaan. I>o ontploffingen hielden aan tot 2 uur 'a middags. Naar men verzekert, lagen in de werkplaats 60.000 granaat-kartetsen. Van de menschen dio in de onmiddellijiko nabijheid van den met ontplofbare stoffen gevulden ketel waren, is er oen dadelijk gedood, ziju drie zwaar en vijf licht gewandvan de ver misten rijn er 's avonds twee met uiteenge- sobeurde ledematen dood gevonden. Eon nader ondorzoek naar de oorzaak van 'het ongeluk was noot mogelijk, voor er 24 uur na do laatste ontploffing veratreken waren. vEen gedeelte van de liguietmijn Berle- bocli (Dessau) is door oen slijk vloed over stroomd en 18 arbeiders zijn, naar men vreest-, danrlaj om hot leven gekomen. vWederom oen treurig Alpen-ongeluk. Bij oen tocht op den „Grand Paradis", dicht bij den „Mont-Blanc" gelegen, en 13,000 voet hoog, rijn vier Engelsehen. twoo professoren, een dokter en een student, in een afgrond i gevallen en omgekomen. vTe Parijs is een kind ter wereld ge komen in een motorwagen. Do moeder werd door den bestuurder van den „auto" in de „Ruo de la CQiapello" op- gcuomen en ;n vollo vaart naar het Lariboi- j.; sière-gasthuis gereden. Maar vóór zij daar aankwam, was de kleine reeds geboren. OOST-INDIË. Koninginnedag. Bij gelegenheid van den verjaardag dei' Koningin verleende de gouverneur-generaal, vergezeld van de leden van den Raad van Nedcrlandsch-Iudië, den algemecnen secreta ris, de gouverneme nts-eecretarisoeu en den secretaris van den Raad van Nederlandsob-In- dië, zoomede van zijne adjudanten, openbare audiontie aan do verschillende colleges, auto- J riteiton, ambtenaren en officieren, de gees telijkheid, den handelsstand en een aantal notabelen der stad. Uit naam der aanwezigen bet woord voe rende, bood bet oudste lid van den Raad van Nederlandsch-Indiëde heer mr. 9. J Lagerweydon landvoogd aller gelukwen- achcn aan, met verzoek die aan Hare Majes teit te willen overbrengen. Do lieer Lagerwey hield daarbij als waar nemend vice-president van den Raad van In- 1 dië do gebruikelijke redewaarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van Indië van het afgcloopen jaar. Tevens uitte hij rijn beste wensahon voor hot verdere leven van f den aftrodenden landvoogd. Do rede werd door gouverneur-generaal Roeeboom beantwoord. De heer Roceeboom eindigde rijn rede als volgt: Mot waardcering en instemming zal onge twijfeld door velen hier te lande rijn konnis genomen van de groote en algemecno hulde ■in Nederland aan den lui tenant-generaal Van Heutsz en in hem aan het Indische leger ge bracht. Aan het slot uwer rede, mijnheer de wd. vice-president van den raad van Ned.-Indië, werd door u gezinspeeld op mijn aanstaand vertrek, en een welwillend woord naar aan leiding daarvan geuit. Wil mijn dank daar voor ontvangen. Dat niet aan aller wen tellen is voldaan, niemand is daarvan meer doordrongen dan ik, en ik ben dat te meer, omdat een groot deel mijner eigen wenschen niet in vervulling is gekomen. Maar de mcnsch kan niet meer doen dan wat zijn eigenschappen en de omstandigheden, waar onder hij werkzaam is, hem veroorloven. Van harte hoop ik, dat het mijn opvolger, van wiens bestuur en zeker niet zonder re den hooge verwachtingen worden gekoes terd, zal gelukken aan veler wenschen to vol doen. De wenschen door u, voor Hare Majesteit de Koningin en Haar Huis naar aanleiding van dezen dag uitgesproken, zullen door mij wan Hare Majesteit worden overgebracht terwijl ik tevens gaarne gevolg zal geven aan uw verzoek om nadat ik in Nederland zal zijn teruggekeerd, do tolk te zijn der door u hier uitgedrukte gevoelens bij onze geëer biedigde Koningin, indien JEL M. mij daar toe wel in de gelegenheid zal gelieven te stellen. Ik noodig u uit, mijne heeren, hier nog maals uiting te geven aan die gevoelens, door met- mi) driemaal uit te roepen leve de Koningin Aan deze uitnoodiging werd van ganscher harte gehoor gegeven. Nadat de aanwezigen zich hadden ver spreid en de gouverneur-generaal richc had begeven naar zijn hotel aan het Konings plein. werden daar de consulaire vertegen woordigers in bijzondere audiëntie ontvan gen. Als hun doyen nam de oonsul-generaal van Frankrijk, de heer C. H. W. de Coutouly, hot wpord en hij dood dit op uiterst sympa thieke wijze. Ook deze toespraak werd door den gouver neur-generaal beantwoord. Kameroverzicht Eerste Kamer. - Vergadering van Maandag 10 Octo ber. Drankwet. De beraadslaging over het ontwerp in rijn geheel wordt geopend. De heer Van Houten betreurt het, dat hij verplicht is dit ontwerp te beliande- len met een Kamer in incompleten toestand en hij vraagt zich af of er een besluit kan ge nomen worden in onaantastbaren vorm. Ook de regeering geeft toe, dat bier is een in complete Kamer. De onvoltaJligheid der Ka mer is oen gevolg van de wettsopvatting de zer regeering, welke Spr. eene wetschennis noemt. Wel werpt de regeering alle schuld vau zich, maat volgens Spr. ten onreahte. Onze incompleetheid, zegt Spr., is thans ge worden een rechtsvraag, die de regeering zeer gemakkelijk in haai' voordeel oplost, maar vaststaat het, dat zij de volle verant woordelijkheid draagt voor het feit, dat deze Kamer ruim twee maanden onvoltallig is. Deze Kamer zal, naar Spr.'s oordeel, geen rechtens onaantastbaar besluit ten aan zien van dit wetsontwerp kunnen nemen. In eene Kamer, waar men niet alleen stemt, maar ook beraadslaagt, kan men nooit zeg gen, dat de afwezigheid van leden toch geen invloed zou kunnen hebben. Wanneer bet mogelijk ware zou Spr. gaarne de behande ling) van dit wetsontwerp één maand uit stellen, maar dit kan nu in de gegeven om standigheden niet. Alleen door eene wijzi gingswet liad de regeering de moedelijkheid moeten eu kunnen voorkomen, waarin de Kamer zich thans bevindt. Wat de regeering nu van de Kamer vraagt, is geen rechtmatige behandeling dor justiciabelen. Er zal nu eene wet in werking worden gebracht met zoo veel spoed, dat rij het volk niet bekend kan zijn. Eu dat eene wet van zoo ingrijpenden aard voor de geheelo bevolking. Hot kon. besluit der inwerkingtreding zal reeds zijn voorbereid, wellicht reeds gereed rijn vóór dat de wet in werking wordt gesteld. Men kan wel zeggen deze wet treedt in werking 15 October a. s., maar daarom geschiedt het nog niet. En de regeering kan toch niet zeggen: gij moet tot zekeren tijd maar niet zoo streng toezien. Dat alles schrijft Spr. toe aan het op reis gaan van den minister van binnen 1. zaken. Daardoor is do boel in de war geloo- pen, en daardoor zit de Kamer in eene groo te moeielijkheid. Reeds in rijmo nota heeft Spr. tot de Regeering gezegdbeperk u toch niet tot uw bureaucratisch maximum, maar bouw een wet op den basis vau den actuee- leu toestand. Had meu destijds de drankpa^ tenten verhoogd dan zou men, naar Spr.'s oordeel, veel beter rijn doel bereikt hebben dan met het stellen van een maxima ver gunningen overeenkomstig het zielental. Het zielental beheerscht de quaestie niet en daar om zal het verleenou van buitengewone ver-, gunningen b'ijiveii bestaan, daar de behoef ten niet1 overal gelijk zijn. Wanneer do minis ter zich vri; weet te maken van bureaucrati- schon invloed, zal alles als van eeu leien dakje gaan en zal doze materie vlug en goed geregeld kunnen worden. Aau den minister van justitie vraagt Spr. of hot niet' voldoend© is den dronken man in custodie te nemen. Waartoe al die onnoo» dig© omslag? Wie is niet wel eens dronken (Gelach). Wanneer do Regeering 9pr.'sraad volgt, en rekening houdt met den vrijheids zin van het NcÜerl. volk. zal zij een popu lair© drankwet krijgen. Spr. constateert dat de Regeering zijne Nota onbeantwoord heeft geladen en dat de administratie zich nu gaat bemoeien met melksalons, limonadetenten enz., die met de administratie niets te maken hebben. Hot beroep der regeering op de on derwijzers, die grondwettig óók onder politie; toezicht staan, gaat allerminst op. Trouwens de geheele houding der Regcering in deze zaak. getuigt van zekeren humor. Deze wet strekt tot regeling van den kleinhandel in sterkend rank, en daarmede hebben de voor noemde inrichtingen niets te maken. Orö clandestien verkoop van sterkendrank te be letten in d:e inrichtingen, had men eene an dere bepaling kunnen maken. Men moet de overtreders straffen, maar niet allen die een gelijk beroep uitoefenen als de overtreders. Dat is onrechtmatig en onbillijk. In zijne nota heeft Spr. er reeds op gewe zen hoe gevaarlijk het is te veel macht te gevfen aan de politie. Wanneer do politie iemand zoekt, kan zij iemand bijna altijd vinden Zij had Spr. ook meermalen kunnen bekeuren maar dan was het met eene klei uigheid afgeloopen, terwijl hier zware straf fen worden bedreigd die iemand rijn bestaan voor jaren kan kosten. Hier is een bron voor corruptie voor de politie, die zeer gevaarlijk kan worden. De regeering zegt: Voor klei nigheden zal geen zware straf worden opge legd de politie zal veel door de vingers kun nen zien. Zeker, maar wat zijn kleinigheden. Deze wet wemelt vau kleinigheden. Tot deze regeering zegt Spr. vooral..Wat gij niet wilt dat u geschied, doe dat dan ook een ander niet." In dezen minister is een drankvervol ging ontwaakt, maar de eerbiediging der vrijheid van de burgerij is daarmede vervlo gen. Spr. had deze woorden eigenlijk niet voor dit ministerie geschreven, maar voor zijn voor ganger Want dit ontwerp is een koekoeksei van het ministerie-Borgesiua Spr. kan zijne medeleden niet. genoeg wijzen op het gewicht van dit ontwerp daar het hier gaat om het wel en wee van duizenden. Daarna critiseert- Spr. nog de techniek van het ontwerp, waarin kris cn kras met de beginselen van techniek wordt gebroken. Er zijn juridische monstra in het ontwerp, waartegen Spr.'s gemoed in opstand komt. Spreker wijst, onder anderen op de bepaling omtrent het toelaten vam muziekuitvoeringen. Bevoegdheden, die ook op politiek gebied kunnen worden geëxploiteerd, kan men tegenover een vrijheidslievend volk niet toe laten. Spreker zou nog kunnen wijzen op tal van feiten, die strafbaar worden gesteld en die hij absoluut niet strafbaar aciht. Hij zou kunnen wijzen op de veelschrijverij op ver schillende plagerijen in dit ontwierp, maar hij gaat al deze détails voorbij oon den schijn van obstructie te vermijden. Uit volle overtui ging zal hij tegen het ontwerp stemmen. De heer Hovy kan de beginselen van dc Drankwet van 1881 niet toejuichen. Spreker keurt het af dat ook in dit ontwerp aan den eenen als een strafbaar feit wordt aangere kend, wat voor den ander niet strafbaar wordt gesteld. Dat noemt hij een meten met twee maten. Waarom niet liever twee categoriën gemaakt. Menschen die drank verkoopen en die geen drank mogen verkoopen. Van de combinatie verwacht spreker veel moeielijk- heden. Spr. zal intusschen niet tegen het ontwerp stemmen, omdat hij hoopt en ver trouwt dat de regeering mettertijd wel den weg zal wijzen door hem gewenscht en zal breken met het selsel van combinatie. Heden te 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 11 Oct. 1904 bevat de volgende Kon. besluiten: benoeond tot adjuncticommies bij. het dep. vau financiën mr. J. A. Werdmüller von Elgg te 's Gravenhage; benoemd tot ontvanger der dir. belast, en ac- te Borculo c. a., M. E. van Lidth de Jeude, ontvanger derzelfde middelen te Nij- kerk c. a. tot ontvanger der invoerr. en acc. te Nij megen W. C. Kantelaar, ontvanger der dir. belaast. aldaar; tot ontvanger der dirt belast., invoerr. en acc. te Winschoten F. b. van der Goot, ont vanger dorzelfde middelen te Meppel tot ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. en van den 'waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te 's Herto- genbosch J. Schuijleman, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc.; te Almelo o. a. tot ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te L^ns c. a. G. Voerman, ontvan ger der dir. belast, en acc. te Winsum c. a. op verzoek eervol 1 ontslagen wegens lichaamsgebreken de adjunct-inspecteui der posterijen en telegrafie J. J. C. van Leeuwen van Du i venbode; de titulaire rang van ifa-eed© luitenant ver leend aian den gepeusiionnecrden onder-hrte- nant der infanterie van heb Ned.-Ind leger W. A. Stoltz; op verzoek eervol uit 's lands dienst, in Ned.-Indië ontslagen de O.-I. ambtenaar met verlof F. M. L Willemse, laatstelijk opzich ter 2de klasse bij <3en Waterstaat en 's lands B. O. W .in Indië, thans agent der rijks verzekeringsbank op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen met dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen, de referendaris bij het dep van Koloniën J. H. Elias- Het Koninklijke Echtpaar in Mecklenburg. Men seint uit Schwe- rin aan die N. R. Ct. „Op initiatief van het Koninklijke paar is het inwendige van de dorpskerk te Dobbin vernieuwd. Bij de godsdienstoefening 'giste ren, welke de Koningin eu prins Hendrik bijwoonden, sprak de predikant daarvoor rijn dank uit. 's Middags gaf II. M. een feest voor de schoolkinderen van Dobbin. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondagvoormiddag met freule Van de Poll en ridder Pauw van Wieldreckt de gods dienstoefening bij in de kerk te Soest, onder gehoor vam ds. D. P. Brans. De minister van Financiën maakt be kend dat op 8 October 1.1. bij de betaalmees ters in kas was f '2.106.880,76J en dat op douaeflden dag door de Nederlandsche Bank. ingevolge artikel llbds van haar octrooi, aau s lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12.154.920,08. De Tweede Kamer is tegen heden mid dag half twee uur in openbare vergadering bijeengeroepen. Naar aanleiding van hetgeen de Z. Afr. Post beweerde, bij het bespreken van de uit vaart van president Kruger, over bet optre den van dn Kuyper in Zuid-Afrikaansche aan gelegenheden schrijft Do Standaard Nu is de Z.-A. Post-, een in ons land ver schijnend blad, wel niet hot officieele orgaan van de Ned. Zuid-Afr Vereeniging, maar toch weergevend wat die Vereeniging wil. Het blad had kunnen weten, dat die beele legende over het schadelijke van het optre den van dr. Kuyper niet meer is dan een legende. Immers meê als gasten van de Ned. Z.-Afr. Vereeniging zijn, nu pas 2 jaar geleden, hier geweest de Boerengeneraals, die verklaard hebben dat Afrika voor de tussclieakoniet ma dr. Kuyper niet anders dan dankbaar kou rijn aan de lunöli in Couturier ver klaarde de staatssecretaris Reitz precies het zelfde en bracht, onder instemming van dc- aanwezigon, dank aan dr. Kunper, de hoof den der boeren te Vereeniging voor het sluiten van den vrede bijeen, namen een motie van dank aan, waarin de Regeerlug van Koningin Wilhelmina hulde werd ge bracht voor haar optreden kortom op aller lei wijze is toen verklaard dat geen schade, maar een dienst bewezen was aan AfrikaeD die verklaring kwam van de leidslieden dei- Boeren; en dat is nu pas twee jaar geleden. Onze consulaire dienst in Z u i d-Af r i k a. Uit Pretoria wordt aan de N. R. Ct.' geseind- „De Nederlandsche Veieeniging te Preto ria, in algemeene vergadering bijeen, verte genwoordigende de belangen en gevoelens der plaatselijke Nederlandsohe kolonie, ontraadt nadrukkelijk de aanneming der voorgestelde reorganisatie van den consulairen dienst en betreurt verder de bewoordingen der Memorie van Antwoord, welke een verkeerde uitleg ging uitlokt en geleid heeft tot onverdiende beschuldigingen, alsook tot schade der Ne derlandsche belangen alhier." Krugers overbrenging. Het stoffelijke overschot van wijlen President Kruger wordt, zooals men weet, door de goe de zorgen van de Rotterdamsche firma Wm. H. Miiller Co. met het stoomschip „Bata vier V" naai- Zuid-Afrika- overgebracht. Naar men vernoemt geschiedt het vertrek omstreeks 1 November. Eene uitnoodiging om als vertegenwoordiger van W. H. Muller <fc Co's. Algemeene Scheepvaart-Maatschappij Krugers lijk naar Afrika te vergezellen en daar aan zijn volk over te geven, is gedaan aan den gepensionneerden vice-admiraal Mc. Lood die de vercorende opdracht aangeno men heeft. (N. v. d,, f)1-) Op de gisteren te Brussel te openen suikerconferentie wordt Nederland door de zelfde gedelegeerden vertegenwoordigd als op de vorige conferentie, t. w. de heeren baren d'Aulnis de Bourouillhoogleeraar te Utrecht; Hankes Drielsma, raad-adviseur bij het departement van financiën, ontvan ger der invoerrechten enz. te Rotterdam Van Rossum, te Haarlem (Houtrijk en Po- lanen) en Esohaurier, te 's Gravenhage. Na.r „de Winkeliervernam zou giste ren te 's Gravenhage de eerste vergadering gehouden worden van de Staatscommissie voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand. Zeker zullen velen, zegt het blad, evenals wij niet verlangen de verrich tingen dier commissie tegemoet zien. Acc ij ns op het gedistilleerd. De Brandersbond te Schiedam heeft zich met een adres gewend tot den minister van financiën, met het verzoek, dat het den mi nister moge behagen, zoo mogelijk het ont werp tot verhooging van den accijns op bet gedistilleerd in te trekken en in plaats daar van een ander geschikt artikel te belasten, of indien dit onmogelijk is, gelijktijdig me: de verfiooging van den accijns op het gedis tilleerd. lo. bij uitvoer van hier te lande vervaar digd gedistilleerd een premie te verleenen van f 3.50 per H.L. ad. 50 'en 2o. in overeenstemming met het invoer recht op gedistilleerd van de melasse voor de stokerij bestemd, een invoerrecht- te heffen van f 1.75 per 100 kilogram. - Te Gorredijik is overleden de heer P. Brons, lid der Provincicale Staten van Fries land. De uitslag der verkiezing van .een lid, van den gemeenteraad van Leeu warden m het derde district is geweest als volgt: Geldige stemmen 674. Herstem ming tusschen de heeren A. D. Beerends (lib.) met 215 stommen en J. D. Krijgsman (soc.- dem.) 213 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren Boorsma (Ver. kerk partijen) 143 stemmen en mr. S. Vellinga (vrijz.-dem.) 103 stem men. Het Hbld. kan met zekerheid medede© len dat dr. E. C. van Leersum te Amster dam zijne benoeming tot hoogleeraar in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Lei den heeft aangenomen. Aan dr. J J. A. A. Frantzen, privaat docent aan do Universiteit te Amsterdam, lee raar aan het Gymnasium aldaar, is het professoraat in de Germaansche en Romaan sohe philologie aan de Universiteit to Stel- lenbosch (Kaapkolonie) aangeboden Generaal Booth te 's Graven- fa age. Honderden hadden zich gisteren avond naar het Hollandsche Spoorstation begeven om generaal Booth, den oprichter van het Leger des Heils te verwelkomen. Het voor plein, waar de muziek van het Heilsleger zich met het vaandel had opgesteld, zag zwart van do menschen. Om half acht stoomde de trein, die den generaal uit Delft bracht, het perron binnen. De 75-jarige grijsaard begaf zich na aan komst, vergezeld van eenige officieren, naar buiten, waar hij met hoerageroep, door de manschappen van liet Heilsleger aangeheven en 't welk door het publiek werd overgeno men werd begroet. In een gesloten rijtuig reed de generaal vervolgens naar het gebouw van Kunsten en Wetenschappen alwaar hij gisteren avond een toespraak zou houden. Dit gebouw was tot don nok gevuld. Do heer M. Meunier, die vroeger be hoord heeft tot het gezelschap van het Amst. Lyrisch Tooneel en daarna met mej. Beider en den heer Clous een reis maakte door Java, is, naax hij aan het Hbld. meedeelt, verbon den aan het Nederlandsch Tooneel. Onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Nieuwenhuis hield de Nederlandsche A nth Topologische Vereeniging Zaterdagmid dag 2 uur in 'het. Zuid-Hollandsche Koffie huis te s Gravenhage hane gewone najaars vergadering. Eerst werd eene huishoudelijke vergadering gehouden, waarin voor gewoon lid werden genoemd dé heereni F. J. Soesman Deu Haag; dr H. H. van Eyk, Boskoop; dr. J. J. van Loghem, Amsterdam, en voor. cor respondeer end lid (allen voorgesteld door het bestuur) dr. L. Mayet-Lyon, om zijn verhan deling over de anthropologie in Nederland; prof. O. Amimon, Karlsruhe, die zijne belang stelling toonde, door 't houden van een voor dracht in de Vereeniging in December 1900; prof. dr. Thilenius, Bres lam, die verklaard heeft nader voeling te willen houden met de Vereeniging. In de plaats van dr. C. Kei-bert, die ridh niet herkiesbaar stelde, werd tot penning meester benoemd dr. Schermers te Loosdud- neoi, die de benoeming aanvaardde. Besloten werd voort te gaan met de uit gifte van het Tijdschrift der vereeniging, voor zoover de financiën dit toelaten en er stof aanwezig is. In het Tijdschrift, dat op ongeregelde tijden verschijnt, worden stuk ken van de leden gepubliceerd. Tot voorzitter (in de plaats van prof. Winkler, die tusschentijds wenscht© af te treden) werd bij aocalaanatie benoemd prof. Nieuwe nhuiis, die zich deze benoeming liet welgevallen. Gevraagd zaïl worden of het be stuurslid prof. Bolk te Amsterdam als vioe voorzitter wil optreden in de plaats van prof Nieuwenhuis. Vervolgens werd overgegaan tot de weten schappelijke ritting, waarin dr. P. H. Evk- man „nog een en ander over het grafische systeem" mededeeddle. in de avondzitting hield dr. C. H. Stratz te 's Gravenhage eene voordracht overde pkylogemetische beteekenis van het mamma orgaan. Het Vredespaleis. De Nieuwe Courant schrijft Naar aanleiding van hetgeen wij onlangs mededeelden van aanbiedingen, die de Maat schappij tot expl. van het park Zorgvliet aan de Regeering zou gedaan hebben van een deel van dat park ten behoeve van den bouw van het Vredespaleis, doet men ons opmer ken, dat daarvan moeielijk sprake kan rijn zonder medeweten en medewerking van de Bouwgrondmaatschappij Duinoord; dat bij deze Maatschappij: van onderhandelingen des wege niets bekend is, en dat zij ook niet ge negen zou zijn om haar medewerking te ver leenen, daar zij tegenover de Maatschappij Zorgvliet geen afstand wenscht te doen van het op het park te haren behoeve rustende servituut, waardoor bebouwing van dat ter rein en zelfs het afbreKen van daarop aan wezige gebouwen, tot 15 Juli 3910 volstrekt is uitgesloten. De nlectrische Spoorweg. Was Zaterdag, behalve enkele kleine sto ringen, de loop der wagens van de E. S. M. vrij goed geweest, des avonds omstreeks 11 uur, zoo meldt het Hbld., ontstond daarin eene ernstige storing; te Halfweg brak n.l. met zwarciri slag de als het ware brandende geleidingsdraad, terwijl behalve de passeeren- de, noch een viertal wagens onderweg waren. De vallende draad bewoog zich rakelings langs een der beambten. De hangende uit einden werden lostgemaakt tot aan het krachtstation te Halfweg, de stroom werd opgehouden, waarna onmiddellijk tot voor- loopige herstelling werd overgegaan, opdat de wagens konden passeeren. Te 2 uur 's nachts werd met personeel en onder toe zicht van autoriteiten uit Amsterdam ontbo den, de leiding weer naar behooren in orde gebracht, wat tot Zondagmorgen 6 uur duur de, zoodat ook de eerste diensten van Haar lem veel te laat te Amsterdam aankwamen. Na 8 uut ging de dienst Zondagmorgen gere geld, terwijl het aantal passagiers bij het uur toenam. Zondag hebben honderden en nog eens honderden Haarlemmers van het nieuwe ven voermiddel gebruik gemaakt. De wagens za ten eivol. Daar de directie andere beugels deed gebruiken, was er zoo goed als geen op onthoud. De Electrise he tram te 's Gravenhage. Men schrijft uit 's Gra venhage Nu er bezwaren zijn gesmaakt tegen den aanleg van de beugeltram door het Binnenhof rijn plannen in overweging genomen om de tram langs een anderen weg te leiden, o. a over een dam of aanplemjpdng, welke het Buitenhof aan de westzijde van den Hofvij ver. dus langs de Place Royale, met den Vijverberg zou verbinden, van waar dan ver der het Plein zou worden bereikt Reddingsbooten. Voor het nieuw op te richten reddingsstation voor schipbreukelingen der Noord- en Zuad-Hodl. Redding-Mij. te Scheveningen, is Donderdag uit Amsterdam een reddingsboot met toe- behooren gezonden, niet groot maar vain de nieuwste constructie. Het station zal geves tigd worden over of bezuiden het Waterver- verschingskanaal op de duinen, dus onmid dellijk aan zee gelegen. Te Scheveningen zijn thans twee redding®- booten gestationneerd. Men schrijft uit Scheveningen Zaterdag en gisteren, en ook heden, zeilden voorbij Scheveningen een- groot aantal log gers en ook bomschuiten naai- binnen, ko mende van de haringvisscherij op 't zooge naamde zand te Doggersbank. Voorloopigo berichten stellen vasl, dat ook daar Donder dag een zware noorderstorm heeft gewoed. Van de thuiskomende vaartuigen, waaronder ook niet weinig uit Scheveningen, beliepen vele meerder© of mindere schade aan vleet en want. Ook moet het netten-verlies niet gering rijn en de Invloed van den storm op de vaiigst zioh hebben doen gevoelen. Er zijn vaartuigen die met zeer kleine vangst binnen kwamen, maar gemiddeld zou het

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2