BINNENLAND. te minder omdat do tegenstander zich terug trok. Do staking van do voorwaarteohe be weging bewijst., dat Koeropatkin niet hot plan had, verder zuidwaarts ruimte te win nen. Voor de Japanners heeft het misluk ken van hunnetn aanval dezelfde botookonis, die aan den tot staan gebrachten opmarsch van Koeroki aan den noordelijken oever van de Taitso-ho toekwam. Het doel van beide ondernemingen, dat was den Russen hunne terugtocht6lijji af te snijden, werd door don tegenstoot van Koeropatkin ver ijdeld, en hierdoor werd aan de aanvalsopo- ratiën van do Japanners een beslissende uit werking op den oorlog ontnomen. Toen was hot Koeroki, ditmaal is hot Okoe, wien de roem ontging den terugtocht van Koeropat kin in eene nederlaag te hebben deen ver- koeren en aan do langdurige bloedige gevech ten den aard van een bes liasenden, strijd te hebben gegeven. Petersburg, 22 Oct. Tem behoeve van de mobilisatie en do samenstelling van eenige t roe pen af dec lingen in de militaire districten Warschau, Wilna. Kiew en Moskou tot com pleteering van do reserve-baiaillons in het Siberische militaire district, beveelt een kc-J zerlijk besluit de oproeping in werkelijikon dienst van do reservisten in 120 districten van de tot de militaire districten Warschau, Wilna, Kiew, Meskou cn Odessa beboerende gouvernementen. Dit zijn de gouvernementen Warschau, Plook, Kielce, Soewalki, Witebsk Kowno, Moltilew, Volhynie, Poltawa, Tschetr- nigow, Charkow, Koersk, Moskou, Wladinvr, Twer, Smolensk, Tambow, Jaroslaw, Wologda en Beasarabië. FrccUrikshaven, 21 Oct. In den loop van den laatsten nacht lichtte alle schepen van de Ruseischo Ooeteeevloot het anker en voe ren in do Noordzee. De loodsen werden bij Skagen aan land gezet en kwamen gisteren avond hier. Allerlei vVolgens een telegram uit Johannes burg blijft het lijk van Paul Kruger een week to Kaapstad. Daarna gaat het in een bijzonderen trein naar Pretoria. De rogee- ring van Lord Milner heeft beloofd, voor dozo golegenlijedd de strenge voorschriften betreffende de pasen te verzachten. Te Pretoria zal de plechtigheid, naar het heet, van half militairen aard zijn. En wij dach ten, dat do Roeren voor de aangeboden mili taire oor bedankt hadden? vIn eene oproeping tot het Deensche volk gericht on onderteekend met 1400 na men de ministers, leden der Kamers, jour nalisten, allerlei mannen van naam en ge wezen lupuslijders worden thans bijdra gen gevraag om een gedenkteeken voor prof. Finsen, den uitvinder van de lichtge- necswijpe op te richten en een fonds te stich ten om, overeenkomstig den wonsch van den beroemden man, „zijn werk voort te zetten", alsook voor kootelooze hulp aan onvermo ge nden. Heb comité zal ook tot het buitenland oen opwekking richten tot bijdragen voor deze huid® aan Finsen's nagedachtenis. vAdolf Reck heeft voor do oommissie van ondorzoook een lang stuk laten voorle zen, waarin hij zijn keolo leven vertelt bij blijkt to Christ ia nsand in Noorwegen golmren te zijn en uitvoerig meedeelt hoo hij in do gevangenis is gekomen. Voor do zaak van 't meeste belang is zijn verhaal, hoo oen paar van do vrouwen, op wier ga- tuigenis hij veroordeeld is. hem to verstaan hadden gcgev.u, dat dc politie druk op hen had uitgeoefond om hem als den oplichter aan tc wijzen. Afgescheiden daarvan had Reek zich nog in cenigo opzichten over de partij dige houding der politie te beklagen. vOp een stoomschip van de Woermann- lijn, dat uit Afrika te Hamburg is aango komen, lijden driekwart van de manschap pen aan malaria. Een matroos is bezweken, verscheidene anderen, moesten op Madeira in het hospitaal gebracht warden. Do anderen zijn to Hamburg afgezonderd in het gasthuis voor tropische ziekten. De ziekte is een ge volg van den regentijd in de tropen. vDo wolspinnerij van Gkilain en Oo. te Oburg (Henegouwen) in België is afge brand. Do soliado beloopt oen millioen frs. Er werkten meer dan 300 arbeiders, waarvan er velen door do vensters sprongen of langs ladders afdalon moesten, om het lijf bijtijds te bergen. De Staatscourant van Zaterdag 22 October bevat het volgende Kon. beeluit: benoemd tot adijunct-ingeniour van don Rijks Waterstaat J. 1*. Wallaud an J. F. Schönfeld. Do gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 26 October k. niet plaats hebben. Do boar J. M. Chumaoeiro, ingevolge koninklijko machtiging benoemd tot rice- consul dor Nederlanden te Cora, is in die hoe danigheid door de Veueaolaansolie rogoering erkend. De Staatscourant van Zaterdag 22 Oct. bevat het besluit van de bekendmaking der drankwet zooals die thans luidt. Rij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring van het proto col tusschcu Nederland en Griekenland tot regeling van den toestand der naauüoozo en aiidoro vennootschappen van het eene land in het andere, werd geklaagd over do zoo late indiening; terwijl sommige leden niet be- non, waarom het protocol niet in a'len e is, zooals de Regeering zich dat gc- wenscht had, en waarom zij min of meer aarzelond er toe is overgegaan hare medewer king tot bet s'uiten der overeenkomst to vorleenen. Men sclirijft uit 's Gravcnkage Naar vorluidt zou geen der leden der rech terzij do bij het afdeelingsonderzoek der Ta rief wet principieel, uit vrijhandelstandpunfc bobben bestreden. De opmerkingen der rech terzijde zouden slechts betrekking hobbou ge had op do verschillende po6ten van het Ta rief, mot name de vraag of niet tevens bij deze gelegenheid d© landbouw had bchooren beschermd te worden Hot Vredespaleis. Het terrein waar het Vredespaleis wordt geprojecteerd, is in zijn geheel 6 hectaren groot, welke op pervlakte echter denkelijk niet in haar ge heel zal noodig zijn. Het plan is het front van het gebouw te plaatsen aan de Bosch ziido, zoodat de h oofd-midd en-i 11 gang zou komen tegenover de laan die Uitloopt- op de nieuwe brug tusschen de Boorlaan en den Renoordenhoutschcu weg. Er zal een prijs vraag voor den bouw worden uitgeschreven. Ter verduidelijking voor met-Hagenaars dieue liet volgende aangaande do plaats dio door het bestuur van do Carnegie-sticliting is gekozen Als men met de stoomtram van de S.S. van den Haag naar Scheveningen rijdt, dan komt men rechts langs» den Dierentuin en voorts langs een blok huizen, dat zich uitstrekt tot den Wassenaarschen Weg. Achter dat blok huizen en achter den Dierentuin ligt hot complex van de Nassaustraten en daarachter, tusschen den Wassenaarschen weg en den Beuoordenhoutschen weg (dio tusschen den Dierentuin en het Bosch loopt) ligt een groot stuk weiland van freule Van Bylandt. Dat is de grond in quaestie. Waarom het stichtingsbestuur zijn keuze juist op dit nogal achterafgelegen terrein heeft lateai vallen, terwijl de gemeente 's Gra- venhage zulko mooie punten aanbood, zal misschien nog worden opgehelderd. Vcorloo- pig lijkt de keuze vreemd. Naar verzekerd wordtstelt men zich voorwanneer voor den aankoop door de Regeering van het terrein aan den Benoordenhoutachen. weg voor den bouw van het Vredespaleis de goedkeuring van de Staten-Generaal mocht zijn ver kregen dit gebouw waarvoor, zooals men men weet eene internationale prijsvraag zal worden uitgeschreven, inwendig in te richten in don trant van het Palais de Justice te Brussel. Aten Wekent dat heb gebouw ongeveer vier millioen gulden kan kosten. Het. plan zou bestaan, do verschillende mogendheden, die de Haagscho oonvontie mede onderteekend hebben, uit te noodigen een zeker bedrag men spreekt van onge veer een half millioeoi bij te dragen tot vorming van een kapitaal, uit welks rente de onderhoudskosten zouden worden bestioden. Aan het gebouw zou een koetshuis met stalling worden verbondon. Bij Kon. besl. is lo. aan den heer O. Visser, voorzitter van den Algemeenen Ne der1. Bond van mineraalwaterfabrikanten en bierhandelaren te Groningen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid der .Staatscommissie voor den middenstand2o. benoemd tot lid dier commissie üe heer L. de Vries, manufacturier, lid van den gemeente raad te Groningen. Prof. dr. B3 u g o do Vlries in Amerika. Op uitnoodiging van den reo- tor-magnificu s der Amsterdamsche uni versiteit, professor De Russy, had prof. i.e. Hugo de Vries zich bereid verklaard giste renmiddag in eene openbare les, te geven in een der college-zalen van den „Hortus", eeu en ander mede te deelen over zijn we tenschappelijke reis in Amerika, van waar de hoogleeraar de vorige week terugkeerde. Behalve een aantal leerlingen van dien hoogleeraar, waren bij deze les aanwezig een aantal professoren der Amsterdamsche uni versiteit. Mede waren aanwezig do burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen cn de wethouder voor onderwijs, mr. J. N. van Hall. De bijeenkomst werd geopend door den rector-magnificus, prof. Do Russy, die na mens zijn collega's prof. Do Vries welkom heette, waarna dit nog eens herhaald werd door den voorzitter der philosopliische facul teit prof. Sissingh. Hierna deelde prof. Do Vries het een en ander mede over zijn reis, waarvan het doel was in Amerika een band t© loggen tusschen de velen, die dezelfde onderzoekingen op we tenschappelijk gebied verrichtten als bijl en ook een nauwer band met de Amsterdamsche universiteit te leggen. Aan het slot zijner rede wees Spr. er nog op, dat de Amerikaanscho reporters meer malen zonder hem gehoord te hebben, dwazo dingen van hem vertelden en een blad o. a. over hem schreef als ,,de man, die Darwin bestrijdt", wat natuurlijk absoluut onjuist is, ook al vond hij een „klein puntje" waar in hij het niet met Darwin eens was. Ook dr. H. J. Kicwiet de Jonge te Dordrcht. heeft een .uitnoodigiing ontvangen om aan boord van de Batavier VI dc laatste reis van presidont Kruier naar Zuid-Afrika mede te maken. Het is echter waarsohij(nr lijk aldus meldt de N. R .Ct. dat ambtsbezigheden als rector van het gym nasium te Dordrecht dr. Kie wiet de Jonge zullen beletten aan deze vereerende uitnoo diging te voldoen. Th. de Bock. Naar het Hbld. ver neemt is de kunstschilder Th. de Bock weder om ernstig ongesteld. Mr. J. W. Spin, thans te Breukelen gevestigd, hoopt- 1 November a s. een geil- lustreerd weekblad uit te gevenhet zal o.a. behandelende politiek van den dag, onder werpen van socialen aard cn ook zullen nu en dan artikelen over het kranzin n igen - wezen een plaats krijgen. Zooals men weet zegt dc Tel. heeft mr. Spin in Medemblik, Mcerenberg en Veld wijk vertoefd en van zijn ervaringen gedu rende 12 jaren in verschillende gestichten op gedaan, zal hij vele publiek domein maken. Na de ramp in den Ket liel- polder. Vanwege het hoogheemraadschap Rijnland is, en zulks naar aanleiding van do ramp, die het vorige jaar den Kethelpol- der :n Delfland trof, een onderzoek iugfs steld naar den toestand der poldcrkadon in dit hoogheemraadschap. Daarbij moeten vele kaden onvoldoende zijn bevonden (beneden A. P.), zoodat de polderbesturen zijn aange schreven dezelve op te hoogen er te ver- zware-. Vee voor Zui d-A f r i k a. Bij lu-t. bureau van het Nederl. Landbouw-Comité is van den heer C. H. Wcssels, telegrafisch bericht uit Port Elizabeth ontvangen, dat de tweede zend rig vee in goede conditie is aangekomen. De lieer Wessols had zich van uit Bloem fontein daarheen begeven, teneinde het vee in ontvangst te nemen. D e d-o organg onder het Rijksmuseum te Amsterdam is geslo ten wegens de werkzaamheden tot verbou wing van de Nachtwacht-zaal. Naar men uit. 's Gravenhage verneemt, heeft in een dér zalen van de Witte Socië teit gisteren avond een vergadering plaats gehad van vertgenwoordigers van het- Roode het Witte en heb GroeneKmis en van ver scheidene vereonigingen tot het verlccnen van eerste hulp bij ongelukken. Deze vergadering bijeengeroepen op initia tief van dr. E. Wintgers, medisch adviseur b'i de arbeidsinspectie te 's Gravenhage, was belegd met het doel oon te geraken tot op richting vaai verbaiidcursussen voor werklie den over het geheele land, voor heit verleenen van eerste hulp bijl fabrieksongeiukken of f abrieksrangen Besmettel ij ko ziekten. Uit Hardierwijk meldt men aan de N. Ct. Daar mazelen en roodvonk alhier nog) steeds toenemen, en deze zich ook bij vol wassenen openbaren, is qp een telegrafisch bericht van den inspecteur van de volks gezondheid gelast, de najaarsveemarkt uit te stellen. Ofschoon de scholen weer geopend zijn, blijven op sommige nog meer dan de helft- weg. De sterfte onder de kleinste kinderen neemt nog steeds toe. In één nacht stierven er deze week zelfs zes. Men schrijft uit Sclir'edam aan Het Volk Na de herstemming voor led en-werk lieden voor de Kamer van Arbeid voor de aioohol- industrie, waarbij alle vijf candidaten van den Bond van Branders- en Distillateurs- knechts werdén gekozen, hebben de 'eden- patroons dier Kamer en bloc hun ontslag ingediend. Rietenstoelen-industrie. Men meldt aan de Leeuw. Ct. De stoelenindustrie te Noordwolde treedt een nieuwe phase in, wat betreft dén afzet van de gemaakte voorwerpen. Een onderne mer te Amsterdam is met de gezamenlijke bazen gecontracteerd om alle stoelen, tegen overeengekomen prijzen, in ontvangst te ne men en zullen de fabrikanten eenerzijids ge houden zijn om buiten hem aan niemand eenig product van hun fabriek te leveren. Ook het vonten met de stoelen, zoowel bin nen- als buitenslands, neemt do Amsterdam mer voor zijne rekening. Een onderneming in bet grootEr zijn toch bazen te Noordwolde, die met een per soneel van 10 tot 40 knechton werken. Be houdens enkele ondergeschikte bepalingen vooral met betrekking tot het leerlingen- stelsel is de zaak geklonken. Uit de Aniistordamscke ha ven. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: De vaste werklieden in het veembedrijf hebben met overgroot© meerderheid van stemmen (249 van de 254) weder dezelfde mannen verkozen in de arbitrage-commissie. De zaak staat dus zóó, dat de werklieden leden, die zich niet wen echten neer te leggen bij het door de werkgevers opgemaakte re glement voor de commissie, door hunne kie zers gehandhaafd zijn. Het is nu de vraag wat de werkgevers zullen doen. Werkstaking. Te Hilvarenbeek (N.-Br.) is onder de arbeiders der Neder- landscbie Heide-maatschappij, afdeeling de Biest, eene werkstaking ontstaan uit onte vredenheid met het loon. Dit bedraagt voor do meesten waaronder vaders van groote gezinnen 50 cents per dag; voor enke len, dio werken zonder schafttijd, 75 oenten. Bij het werk staan gedurende den ganschen werktijd hunne schoenen vol water. De arbeiders eischen, dat het- loon thans 2 centen per M., voor het maken van slooten en het effenen van den grond 2 cents per M. word© verhoogd. (N. v. d. D.) Bookmakers. Donald Mackenzie, de Engelsche bookmaker, die in het voor jaar te Middelburg werd aangehouden we gens gepleegde fraudes met Engelsche wed rennen, is door een Londensche rechtbank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor de rechtbank te 's Hertogen bosch stond Donderdag terecht P. B., oud 40 jaren., geboren te Groningen, wonende te Utrecht, instrumentmaker en deskundige, beklaagd van door de wet verboden hande lingen, gepleegd: te 's Hertogenbosch. Als deskundigen werden in déze zaak ge hoord professor H. Treub te Amsterdam, en de dokters Freericks, Van Moorssel '<n Van der Heijden, allen te Den Bosch. De behandeling dezer zaak met gesloten deuren is gisteren-avond om uur geschorst wegens «ongesteldheid van den verdediger mr. Van Gigch uit Amsterdam, tot Maan dag voorm. 10 uur. (Pr. Nb. Ct.) Een verwaarloosde. Van jongs af had hij de comedio bezocht. Jaren lang had hij 's avonds van 8 tot 11 uur in den schouwburg gezeten en kreeg dus langzamer hand heel wat verstand van tooneelspelen. Toen hij 9 jaar was, vertelt De Tel., stierf zijn moeder en zijn vader, die te Utrecht een café had, ging kort daarna met een an dere vrouw leven en trok zich niets meer van den jongen aan. De familie sloeg de handen ineen en nu werd Jan uit zijn too- neelomgevmg getrokken en op een kostschool to Weert gedaan. Nadat hij uaar eenigen tijd geweest was, werd hij een paar weken opgenomen bij familie te Amsterdam. Hij werd bij een kapper in de leer gedaan, maar kapte niet, zijn geest was bij het toonee' hij wilde 's morgens niet naar zijn werk. Daarom werd hij het huis» uitgezet en er werd een kamertje voor hem gehuurd. Maar we.ken deed de jongen niet. Hij liet' het kappersvak iu den steek en meldde zich aan bij de „Vic", waar hij werd opgenomen on der de tooueelspelers, die daar 's avonds het publiek vermaakten. Jan had nu zijn zin: hij was toor.eelspeler. Hij bleef daar echter ook niet lang en zwierf van het eene kamer tje naar het andere, totdat hij eindelijk in eeu hotelletje, waar hij met eenige andere personen dezelfde kamer had, een jas en an dere voorwerpen stal, toebehoorende aan een zijner kamergonooten. Woensdag stond de 17-jarige jongen voor de 4e kamer der Amsterdamsche rechtbank te recht. Er kwam een tante van hem met tra nen in de stem verklaren, dart) beklaagde altijd zoo'ri goed kind was geweest, maar erg achterlijkhoo hij altijd verwaarloosd werd en aan zijn 'ot overgelaten was. Zijn broer tje is idioot. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. Bosch van Oud-A mei isweerdzeide niet alles te mogen zeggen wat hij weet. Maar er «s tegen dezen beklaagde nog een andere rechts zaak aanhangig en in het onderzoek daarvan is gebleken, dat deze jongeling reeds moreel zeer diep gezonken is. In de bedoelde zaak is een onderzoek naar beklaagdes geestver mogens opgedragen aan de doctoren Van De venter en Jacobi, en spr. wenscht ook deze zaak te schorsen tot na het deskundige on derzoek. De verdediger, mr. M. Boissevain, optre dende namens Pro Juventute, sloot zich. na beklaagdes lev-ensloop nog eens nagezien te hebben, bii dit requisitoir aan. Pb rechtbank ging in raadkamer en stond de schorsing toe. Het ongeval op de Zaandam- sche kerm ia Voor de rechtbank to Haar lem stond Donderdag terecht de kermisreiziger G. Schaap, ter zake dat hij op 1 September te Zaandam roekeloos een revolver had afge schoten waardoor zekere J. Nieuwendijk werd getroffen, en later is overleden. Men herinnert zich deze zaak, die op de te Zaandam gehouden kermis voorviel bij een teint, waar een „Cuba-negerin" vertoond werd. De beklaagde, die niet was verschenen, had bij zijrn verhoor voor den rechter-commissaris verklaard, niet het opzet te hebben gehad iemand te dooden. Hij had voor d'e uitvoering zijner vertoo ning altijd een revolver bij zich, doch wist niet, dat die met scherp geladen was. Hij had geschoten, omdat het hem lastig werd gemaakt en het publiek telkens door de tont keek. Verschillende getuigen bevestigden deze schriftelijk afgelegde verklaring. Ook zij ge loofden niet. aan opzet, doch wel aan het plegen van het feit in drift. Het O. Ml eischte tegen Schaap zeven maanden gevangenisstraf. Op de vlucht. De negentienjarige A. de B. uit Sclioondij ke die beschuldigd wordt een houten zitbank op de ralis der stoomtram „Breskeua-Maldegbem" te heb ben gelegd, en tegen wien verleden week door het O. M. bij de rechtbank te Mid delburg drie maanden gevangenisstraf ge- eischt werd heeft de vlucht genomen, vermoedelijk naar Amerika. Intusschen is hij gisteren door de recht bank te Middelburg veroordeeld bot 6 maan den gevangenisstraf. Kindermoord. Gistermiddag zijn door eenige jongens in de Oude Plantage te Rotterdam, nabij een boom in het gras ge vonden het hoofd en de romp van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht. De armen en beenen ontbraken en waren blijkbaar van het lichaam afgesneden. Ook het hoofd was van de romp gescheiden. De romp en het hoofd waren gewikkeld in exem plaren van het Rott. Nieuwsblad. De politie stelt een onderzoek in. Bij de politie te Zaandam is aangifte gedaan van een geval van abortus-, dat voor de patiënte ernstige gevolgen heeft gehad. Een onderzoek heeft aangetoond, dat in deze de hand heeft g)ehad eene juffrouw, die beweert deskundige te zijn. Zij ontkent echter. De politie evenwel heeft gemeend bij de juffrouw een politiepost voor de deur to plaatsen. In de Adelheidstraat te 's Gravenhage is ontvreemdeen bedrag van f 675 bestaan de uit bankbiljetten, 1 zilveren beursje, 1 ouderwetsche gouden heeren ring, 1 gouden darnesring, 1 doublé damesring, 1 gouden broche, 1 zilver thee- of suikerschepje. Van dezen diefstal worden verdacht twee onbe kende mannen, de een ongeveer 20 jaren, de ander ongeveer 23 jaren. De commissaris van politie der 2. afdeeling te 's Gravenhage verzoekt opsporing en in be slagneming van de gestolen voorwerpen en onderzoek naar de onbekende daders. Dein ter nationale effecten- die f s t a 11 e n. Men schrijft ons uit 's Gra venhage Onlangs werd medegedeeld, dat als ver dacht van medeplichtigheid aan een op groo te schaal ge pleegden internationalen ef fectendiefstal zekere B., kantoorbediende, in hechtenis genomen was. Bedoelde per soon werd naar het Huis van Bewa ring alhier overgebracht. Bij de tegen hein geopende instructie is nu dezer dagen door dc Justitie on wel tijdens een der instruc tie-zittingen de hand gelegd op een Haagsch jongmeusoh van goeden huize, V. genaamden ook zijn in verband met boven bedoelden diefstal in het buitenland nog twee personen aangehouden. Inbraak. Woensdagnacht heeft een diefstal met braak plaats gehad in de kanto ren van de gebroeders Keppel Hcsselink aan de Marktstraat te Arnhem. De daders hebben zich door in klimming toegang verschaft en pl.m. f65 uit een gesloten bus ontvreemd. Ook hebben zij eeme poging aangewend in het achter het kantoor gelegen pakhuis te komen, hetgeen echter niet is gelukt. Door de politie werd een onderzoek ingesteld cn reeds gisteren zijn een tweetal personen aan gehouden. Het onderzoek duurt nog voort. O pl i o h t i n g. Voor eenige dagen meiddon we, dat te Heerenveen oplichting gepleegd werd door een Duitschor, die voor gaf monteur tc zijn aan de machinefabriek tc Deutz bij Keulen on to Heerenveen eene nieuwe installatie tegen ontploffing aan dc gasfabriek zou aanbrengen. Hij werd gearresteerd en zit te Heerenveen in preventieve hechtenis. Hij zeide afkomstig te zijn uit Osnabruck en de justitie infor meerde dadelijk ter plaatse, om te weten te komen, wie do oplichter is. Totnogtoe heeft de justitie dienaangaande geeno informaties ontvangen. Inmiddels doen zich bij den gedetineerde verschijnselen voor die wijzen op krenking der geestvermogens, zoodat de man waar schijnlijk ontoerekenbaar i© voor zijne da den. Inbrekers gevat. Door dio recherche te Amsterdam zijn gisteren avond drie personen aangehouden, die verdacht wor den zich schuldtig te hebben gemaakt aan diefstal met braak in Den Haag cn Leiden. Zij zullen naar Den Haag worden overge bracht. Een hardvochtige knaap. Te Nieuwierschans heeft de 15-jarige knecht van den landbouwer R. in drift een paard met een mestvork doodgeslagen. Het dier had niet anders gedaan dan den ruwen knaap in 't gezicht geslagenmet den staart. Met ©en sisser afgeloopen. Het geval met dan Tilburgschen wever Van Gestel, die, in het bezit van een geladen re volver, verklaard had minister Kuyper tc zullen doodschieten, schijnt op niets te ziul- len uitloopen. Zijne bedreiging heeft aan de 'justitie geen aanleiding gegoven hem te dier zake te vervolgen. Wel bevindt hij zich in hechtenis, doch ter zake van landlooperij. Naar aanleiding van de bedreigng waren van wege een der ministeries ten parkette in lichtingen ingewonnen. Mislukte vlucht. In het gerechts gebouw te Haarlem werd Woensdag door den rechter van instructie een bekend recidivist, zekere Van der Klashorst, uit Heemstede, in verhoor genomen ter zake van verschillen de diefstallen. Toen na afloop hiervan aan den dienstdoenden deurwaarder het bevel tot gevangenneming werd afgewezen, maakte de man zelf van de gelegenheid gebruik om het gebouw uit te snellen. Door den deurwaarder onder het roepen van „houdt hem" achtervolgd, holde hij de Jansstraat af, doch werd hij reeds op de Jans- brug door een toevallig aankomenden recher cheur, niettegenstaande zijn hevig verzet, vastgegrepen en ter bestemder plaatse ge bracht. Gevecht tusschen politie en militairen. Donderdagavond verstoorden in de Veldperpoortlangstraat te Arnhem eenige rijdende artilleristen de orde. Een agent van politie maande hen aan tot kalm te, terwijil een hunner, die in beschonken toestand verkeerde, zou worden gearresteerd. D'aartegen ontstond verzet en dé agent De Bruin ontving eenige slagen in het aange zicht, terwijl de andere militairen zoodanig opdrongen, dat de arrestatie niet mogelijk, was. Toen een drietal agenten van politie ter adsistentie kwamen, werden zij geslag n en gestompt, terwijl van twee hunner de mantel en uniformjas werd gescheurd'. Teti slotte slaagde men er in twee der belha mels te arresteeren. Toen de politie een wachtmeester en een korporaal, die bij het geval tegenwoordig wa ren, verzocht, om de soldaten te gelasten naar de kazerne terug te koeren, werd aau dit verzoek niet voldaan. Langen tijd' bleven nog verschil lende groep jes militairen en burgers zich in de nabij heid van de kazerne en het hoofdbureau van politie heen en weer bewegen. Uit do ramen der kazerne werd natuur lijk ouder gewoonte, en zeer gevaarlijk voor voorbijgangers, weer flink met klompen en andere projectielen geworpen, tot ten slotte een officier daaraan een eind maakte. Ongeveer een uur na de arrestatie bevon den zich eenige korporaals en artilleristen in de nabijheid van het politiebureau, waar zij een tarten.de houding tegenover do poli tie aannamen. De commandant der kazerne- wacht werd gerequireerd en deze gelastte de manschappen naar de kazerne terug te kee- ren, waaraan voldaan werd. (N. A. Ct.) Brand te Wormer veer. Gisteren morgen omstreeks 8 uur is de stoomoliesla- gerij „De Liefde van de firma W. J. Prins te Wormerveer, in brand geraakt en geheel in vlammen opgegaan. Het gebouw was ver zekerd op beurspolis. Do firma geeft naar nader gemeld wordt als vermoedelijke oorzaak aan, het heet- loopen van de groote drijfas. In korten tijd stond het heele falbrieks- gebouw, omvattende de olieslagerij en do olie- perserij, in lichtelaaie, Door het krachtig op treden der brandweer bleef de brand beperkt tot bet fabrieksgebouw en bleef zelfs de nieu we machinekamer gespaard. De aangrenzende pakhuizen en vooorraad- schuur bekwamen weinige schade. De muren van het fabrieksgebouw staan nog. De mist on de zware rookkolommen beletten veel van den brand in de gemeente zelf te zien, want de fabriok stond aan de overzijde van do Zaan. De verbrande olieslagerij is een der grootste van de Zaanstreek, Donderdagavond oon half tien brak brand uit in de schuur van den koopman C. Kapteyn, te Capelle a/d. IJsel. De schuur met gereedschappen, alsmede een h.it, werden een prooi der vlammen, tarwiiil het vuur zich voorts mededeelde, aan de woning met rieten dak van O. Kapteyn. De woning en een twee tal belendende arbeiderswoningen hadden veel van het vuur te lijdon. Daar de spuit van Capelle het vuur niet- moester kon worden, riep de burgemeester de hulp in van de Rotterdamsclie spuit, gestationneerd aan het Kralingsche Yeer. Eerst tegen één uur des nachts kon de brandweer inrukken. Verzeke ring dekt de schade. Niet alleen de Leeuwarder boot, doch ook nog eene andere boot hebben Donder dagavond op het Paanpus vastgezeten. Zij sloegen do hulp van de bemanning van de .„Pampus" af en zijn later weer /lot geke men.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2