ISO. Tweede Blad. 3d* Jaargang;. Zaterdag 29 October 1904. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. Kermispret en Schooitucht. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen. Adffirtentiën, mededelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKH OFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTEÜR: Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. WEST-INDIË Het ware Noorden. Men zal zioh wel berinneren schrijft het blad „Suri name" hoe naar aanleiding van een pro- c -a voor het hof van justitie, in een goud- zaak, de bier gebruikelijke wijee van meting i de goudvelden, waarbij geen eenheid werd var! regen tussohen verschillende met'ngen in ééi streek, ernstig ter sprake kwam, en door Ldimeters aan den gouverneur verzocht is een einde aan dien toestand te maken. Als gevolg daarvan is een post uitgetrok ken geworden om in de verschillende distric ten vaste punten en de richting van den meridiaan (het. ware Noorden) te bepalen. Aan kapitein Hinrichs van het fort Zee- landia is nu de uitvoering van dat werk toe vertrouwd. De Nieuwe Surinaemsche Ct. meent, dat de aanplant van rijst, en vooral bevor dering van de veeteelt, veel goeds kunnen tot stand brengen bij de tegenwoordige cacaocrisis. De veeteelt beloont de moeite ruimschoots. In het afgeloopen jaar bedroeg de ir.voer van. oleomargarine 206,009 K.G., ter vaarde van f 213,985. „Gebrek aan kennis van zaken is de oor zaak, dat de veeteelt in onze kolonie met .'.oo'n gunstig klimaat en daaraan verbon den gunstige omstandigheden, nog op zoo'n legen trap staat. „De goeden niet te na gesproken, wordt Ui or de veehouders te weinig zorg besteed .i-n de voeding, drinkwater, stalling der 1- csten. Verreweg de meeste zien er mager ta vuil uit, vol met insecten. Onder zulke omstandigheden kan men toch van de mel- kerii niet veel verwachten. Daarom heeft het best- ur een goed werk verricht met het be noemen een er oommissie over het onderhar vigo onderwerp." Immigratie. Per as. Prins der No de wilden zijn den 24sten September van Ijay \ia Nederland alhier aangekomen een r aantal gecontracteerde Javanen voor de werk7namheden bij de Kol. spoorwegen. On der de Javanen zijn 60 mannen, 10 vrouwen, 4 kinderen van 210 jaar en 1 kind bene den de 2 jaren. De immigranten hebben een contract voor vijf jaren met het gouvernement aangegaan. (De Sur.) Aacijns op het gedistilleerd. Aam de Tweede Kamer der Staten- 1 Gene'aal is door het hoofdbestuur van de I „Nulcrlandsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken" een adres gezonden, waarin genoemd hoofdbestuur zegt „dat het met leedwezen heeft kennis gc- nomen vam de indiening van het ontwerp van i wet tot verhooging van den accijns op het ge- 1 distilleerd, I „dat het zich had gevleid met de verwach ting, dat de ernstige bezwaren van verschiil- lande zijden uitgesproken tegen een wetsont werp van gelijke strekking in December 1902 I hij de Staten-Generaal aanhamgig gemaakt, I doch door de Regeering teruggenomen, deze zouden hebben doen afzien van het indienen van een ontwerp als boven bedoeld. „dat het met nadruk blijft ontkennen, dat de sterke dtrank geschikt zou zijin als belas ting-object, dat het immers duidelijk is, dat naar mate de baten uit het alcoholgebruik voor de schatkist stijgen, de kans des te ge ringer is, dat van Regee rings wege krachtig zal worden opgetreden tot beteugeling van het ajooholkwaad, „dat de opmerking van den Minister in de Memorie van Toelichting als zou de nu aangenomen Drankwet het bewijs zijn, dat ook waar de schatkist belang heeft bij het alcoholgebruik, de Regeering ernstige maat regelen tegen het misbruik van sterken drank kan treffen, voor tegenspraak vatbaar is. daar het oordeel van vele drankbestrijders over den inhoud van de Drankwet een afkeurend is, en velen hunner niet ongeneigd zijn aan te nemen, dat juist het feit, dat jaarlijks bij na zeven-en-twintig millioem uit den urauk in de schatkist vloedt, één van de redenen is van de gebrekkigheid en onvoldoendheid der Drankwet, „dat het een feit blijft, dat de kleine luyden, die de geringste draagkracht heb ben, deze indirecte belasting voor het groot ste deel moeten opbrengen, „dat het zioh grootelijlks verwondert, dat d° Minister meent, dat dit bezwaar nu niet kan worden geopperd, „omdat de meerge- goeden volgens de voorstellen der Regeermg, bovendien zullen worden getroffen door op centen op de beide doelen der Rijksinkam- stenbelasting," „dat hiertegen kan worden aangevoerd lo. dat het toch waar is, dat de groote heffe des volks een aanzien li j|ker deel van de in directe belastingen betaalt, dan de meerge- goeden; 2o. dat de Rogeeriug zich voorstelt dat de verhooging van den accijns millioen zal opbrengen, en de opcenten op de beide deelen der Rijksinkomsten belasting f 750.000 dat dus de financieel sterkeren van de noo- dig geachte 3 millioen zullen betalen, de geldelijk zwakkeren in hoofdzaak „dat, afgezien van bovenstaande overwe gingen, de accijns op sterken drank is een geldslaan uit een volkszonde, waarvan dr. Kuyper eens terecht zeide „geld te slaan .rit een volkszonde is een diep-onzedelijke ge dachte, en die, eens postvattende, geheel oen blik van onze financiën benevelen moet dat het toch niet op den weg van een Christe lijke regeering mag liggen „diep-onzedelijke" gedachten in wetsontwerpen te belichamen, terwijl het allerminst gewenscht is, dat daar door de blik onzer financiën wordt beneveld, „dat ten slotte de ervaring bewijst, dat nimmer verhooging van den accijns een mid del was tot beteugeling van het alcohol kwaad, zoodat niet. alleen de drinkers, maar veelal ook hunne onschuldige vrouw-en on kin deren financieel het slachtoffer der verhoo ging worden, „dat ontduiking van de wet, vervalsching van den alcohol, het in kleiner hoeveelheden tegelijk toedienen eerder de gevolgen van een maatregel als de voorgestelde zijn geweest, dan afname van de verbruikte hoeveelheid „dat het tot staving van bovenstaande mee ningen verwijst naar de nota, reeds vroeger toegezonden (29 Oct. 1902, waarvan een exemplaar bij het adres is gevoegd), „redenen waarom het in het belang der drankbestrijding dringend verzoekt., het wets ontwerp te verwerpen." Verstrekking van entstof tegen de borstziekte der var kens. De directeur-generaal van den Land bouw brengt ter algemeen© kennis, dat in gaande 15 November a.s., van rijkswege ent stof togen de borstziekte der varkens, kos teloos en portvrij, op aanvrage, wordt ver strekt aan in Nederland gevestigde veeartsen. De aanvragen behooTen als regel schrifte lijk te geschieden en zijn te richten tot do Rijlksseruminrichting, Vinkendwarsstraat no. 15, te Rotterdam. In spoedeischende gevallen kunnen de aan vragen telegraphisch gericht worden tot Seruminrichting Rotterdam. Ieder veearts ontvangt met de entstof een gebruiksaanwijzing en een gedrukt formu lier, hetwelk hij, nadat de werking der in enting is afgeloopen, behoorlijk ingevuld en onderteekend, portvrij moet terugzenden aan de Rijksseruminchting voornoemd. Wanneer de inenting eene ongunstige uit werking mocht hebben geeft de veearts, die de operatie verrichtte, daarvan zoo spoedig mogelijk aan de inrichting kennis. Amsterdamsohe raad. In de gisterenmiddag voortgezette vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam heeft de wethouder van financiën mr. Heemskerk de verschillende sprekers geantwoord, die aan merkingen hadden gemaakt, ap het finan cieel beheer der gemeente. Naar aanleiding van een uitdrukking iin het afdoe Lings verslag, dat zijn aftreden in het belang van de gemeente zou zijin, aange zien het wethouderschap onvereenigbaar is met het Kamerlidmaatschap, -«verklaarde mr. Heemskerok dait hij het wethouderschap steeds nauwgezet heeft vervuld, dat hij de bedoelde redactie onjuist acht en dat zijn medeleden in 't- dagelijiksch bestuur zijn heen gaan niet in hot belang der gemeente acht- ten. Hij verlangde af te treden, doch op een wijze, die zijin eer onaangetast laat, eu ver klaarde dat spoedig de tijd zal aanbreken, waarop hij een van beide ambten prijs geeft. Namens de commissie van rapporteur o voor het afdeelingsverslag zed het raadslid Post, dat in aille afdeeHngen de wensche- lijkhedd was uitgesproken van scheiding van wethouder- en Tweede Kamer-lidmaatschap, maar naar aanleiding van de door den wet houder gesproken woorden zou de commis sie een nieuwe redactie geven aan de be doelde zinsnede. Na repliek van vele raadsleden werden de algemeene beschouwingen gesloten. In de avondzitting werd de begrooting lioofdstuksgewijp behandeld- Neritrl. Protestantenbond. De vergadering van den Nederl. Protes tantenbond werd Woensdag te Dordrecht voort gezet met liet voorstel tot het voegen van een legaat van f 1000 ij het kapitaal van den Bond. Eveneens geschiedde dat met de voorgestelde statutenwijziging, strekkende om te bepalen dat het hoofdbestuur uit 7 personen kan bestaan. Daarop kwam aan de orde het onderwerp ..De beteckenis van het stakingsrecht in het licht der vrijzinnige beginselen." De lieer S. K. Bak ker te Wijnaldum 1 eft dit punt reeds in de Hervorming toegelicht en iebtte nu zijn betoog nog korteldjks toe. Ds. Bax dankte den schrijver voor zijn helder, klaar betoog en hoopte dat hij het zóó zou doen uitgeven, dat het in de handen van duizenden komt. De heer Oort uit Utrecht verzocht den heer Bakker zjjn onderwerp ten opzichte van contract breuk nog eens nader toe te lichten. Ds. Van Loenen Martinet vond1 het practischer, voor het volgend jaar l^et Arbeidscontract op de agenda te brengen. Toen kwam ae heer dr. N. Rutgers van der Loeff uit Den Bosch aan het woord met zijn on derwerp„Onze inwendige zending." Op diens toelichting volgde een uitvoerig de bat, waarbij verschillende sprekers uit de prac- tijk aantoonden, dat hert. protestantisme wol degelijk tot het volk gebracht kon worden. Na de pauze werd door don heer A. W. van Wijk uit Zwolle ingeleid het onderwerp: „Vrij zinnigheid en verdraagzaamheid." Ook hierop volgde eenig debat. In den loop der vergadering werd medege deeld, dat was gekozen tot penningmeester de heer W. J. Pekelharing te Amsterdam, en tot bestuursleden de hoeren B. P. Plantenga te Haarlem en .V*. H. Stenfert Kroese te Rotter dam. Voor zoover aanwezig, namen de gekoze nen de benoeming aan. Do aftredenden kregen vooral de penningmeesteres, mej. Berdenis van Berlekom een welverdiend woord van hulde. Bussum werd aangewezen als plaats voor de volgende jaarvergadering. Nadat de heer Lulofa den voorzitter had be dankt voor de leiding der vergadering, werd deze door prof. Knappert gesloten. Er zal tot en met 1 November a.s. nog gelegenheid zijn om zich op te geven tot het verkrijgen van een diploma voor gezel of meester in het timmeren, smeden, meubel maken, huisschilderen, metselen en steenhou- wen. Proeven van bekwaamheid moeten worden afgelegd in de maand December in Gronin gen, den Haag of Arnhem, waartoe candida- ten. die zich opgeven, nader zullen worden opgeroepen. Gegadigden moeten zioh aanmelden aan het Algemeen Secretariaat der Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht, Visschersdijk 41 te 's Gravenhaga Boekbeoordeeling „En toch gelukkig!" zoo luidde de titel van een in het jaar 1897 verschenen boeksken, waarin Jennie Chappell verhaalt, hoe Helen Keiler, het ongelukkige kind. dat op anderhalfjarigen leeftijd van gezicht, gehoor en dus ook spraak beroofd werd, be vrijd werd uit haar drievoudige gevangenis. Op dit boekje van een honderd bladzijden is nu gevolgd een boek van bijna vierhon derd pagina's, geïllustreerd met tal van por tretten, een boek, waarin déze merkwaar dige vrouwe verhaalt van haar lot, leven en geluk Louise Stuart maakte dit merkwaardig levensbericht verstaanbaar voor het Hol- landsch publiek, terwijl de uitgave van het werk bezorgd werd door J. G. Broese. te Utrecht. Het gaat niet aan ook maar het voornaamste aan te stippen van al het merk waardige, dat in dit boek is te vindon, dat als titel den naam der Tuscumbische voert, Helen Keiler. Alleen wil ik er op wij zen, hoe ook dit boek zijp tendenz heeft, nl. te laten zien hoe ijzeren wil alles vermag, te leeren, hoe do mensch in zekeren zin de smid is van zijp eigen geluk; het kan velen moed geven en verheffen. Terecht kon Mar garet Canby deze dichtregelen aan de „toch gelukkige" Helen wijden ,,Zo i troost gijl, schoon ge 't zelf niet weet, „Al wie gebukt gaan onder 't leed!" De Bijbel, voor kinderen naverteld door Nellie (mevr. Van Kol), uitgave van Masereeuwi en Bouten te Rotterdam. De tiende afl. bevat een gedeelte van 't Psalm boek. het boek der Spreuken en begin van Prediker. En ik heb er ook nu alleen meer van te zeggen, dat ik het jammer vind, dat telkens weer op 't omslag dat „voor kinderen" staat. Wellicht schrikt het velen, die de kinder schoen ontwassen zijp af dezen Bijbel ter hand te nemen, en dat zou te betreuren zijn, want Nellie kwijt zich zoo goed van haar taak, en veel ouderen kunnen heel wat uit haar- boekjes leeren. Het Christendom na Jezus, door P. Bruining, uitgave van W. Hilarius, te Almelo, prijs 25 cta Een boekje ten gebruik© bij| het godsdienstonderwijs, handelend over de Griek&ch en Romoinsch Catholieke ker ken en do Protestantsoho Kerkgenootschap pen. Als leiddraad zal dit boekje don cate cheet bij zijn onderwijs zeer zeker goede diensten kunnen bewijzen. Beknoptheid en duidelijkheid gaan hier «gepaard De Profetiën van Amos, voor school- en catechisatiegebruik uitgegeven door R. J. van der Meulen, pred. te Welsum. Dezo zoogenaamde Wekker-uitgave bevat een korte inleiding op Amos en eenige noodige aanteekeningen geeft dit geschriftje een ver taling van het bekende bijbelboekje. En al wat in deze richting gedaan wordt om te be vorderen bijbelkennis en te wekken den lust tot bijbellezen verdient toejuiching, te meer, waai- de prijp or naar is slechts 5 ets., bij getallen nog minder om het gemakkelijk te kunnen verspreiden onder de jongeren, catechisanten, en de ouderen» gemeente leden Op de Hoogte, Maandschrift voor de Huiskamer, ouder hoofdredactie van H. Ver schuur, afl. 10, uitgave van M. J. Portielje, te Amsterdam. Ook nu weer rijik aan ver scheidenheid, zoowel wat tekst als illustratie betreft. Portretten van bekende grootheden, Finsen, Herbert Bismarck, Harcourt, Gri- penberg, Bisschop, Oyama en anderen, kijk jes in de Liinburgsche mijnen, reproducties van kunstwerken der hoogleeraren aan de rijks academie van beeldende kunsten sieren deze aflevering. En wat den tekst betreft, stukkeu over Japan, over de steenkooldel- ving, van een nieuwe reddingsboot, schetsen betreffende het leven in Kledn-Azië, het ver voer te water en te land voorheen en than9, enz. enz. Dan nog de gewone rubrieken: muziek, paodagogiek, hygiëne, modes, en de gewone bijlage „voor de jeugd". Nu, meer is niet te verlangen, vooral niet, waar de be werking van het een zoowel als het ander onberispelijk is! Warendorfs Familiekalender, met drie premies, t. w. een portefeuille-alma nak een handboek der etiquette en bon voor oorlogskaart met vlaggetjes, te verkrij gen tegen inzending van 25 oents aan post zegels De uitgevers Van Holkema en Wa rend of geven hier zeker veel voor weinig geld als men bedenkt, dat het zoogenaamd „Mengelwerk" aardige lectuur bevat cn het boekje versierd is met 10 groote platen naar Israels, Neuhuis e. a., ongerekend de 34 Kar merieden, die men thuis krijgt, n.l. op por tret Naast dezen kalender vermeld ik nog dien van de Vennootschap „Nederland", een om slagkalender die het aan den wand heel goed doet. Het bosch bij winter en vooral het vrouwtje aan de put doen aangenaam aan, de omlijsting van beiden is eenvoudig en toch sderlijk, terwijl de dag- en daturaaan- wijzing wel diuidelijk is, maar tegelijk niet op den voorgrond dringt. Een aardige re clame Van de firma Bredée, te Rotterdam, nog een catalogus van Zondagschooluit ga v o n en wandteksten enz., waaruit men gemakkelijk een keus zal kunnen doen. F. W. D. xv. Voor alle kinderen was en ia kermis een week van gjenot. Met de wijze troostrede dat visie varkens nooit vet worden, eten zij met e\ eu grooten san aak, alsof zij thuis een of ander fijn gerecht verorberen, wafels, pof fer:: en oliebollen, toebereid met boter en olio en andere ingrediënten van twijfelach tig kwaliteit, koopen zonder blikken of bloz°n cbocoladereepennougat-mou en koek, aangepakt reeds door eenige dozijnen vieze vingers, en hebben dan de schuldelooze brutaliteit om thuis te beweren, dat die kermiskoek met groote stukken kandij bo venop en dikke stukken sucade binneniu veel heerlijker is dan een Verkade's ontbijtkoek, bij Eigen Hulp besteld, ondanks de hygiëni sche verpakking en het aanlokkend plaatje. Maar t culminatiepunt der kermisweelde is Wolfs! Daar voel je je eerst recht in de kermispret. Daar kun je gillen, schreeuwen, dansen, zingen, schrijlings op een paard, leeuw of varken zitten, achterover leunen in een schuitje, met propjes, serpentines en bloemen gooien. Je bent er losgelaten, als een -png paard den teugel ontsprongen, daar dcc j maar wat je wilt, als je je paar oeur te:j oor den ommegang maar betaalt. .x hooi kinderen vooral hebben er pleizier. Zij vooral voelen do weelde van hunne vrij heid. Ze kunnen hier ongestraft hunne jolig heid botvieren. Ze behoeven hier niet bang le zijn om de klassikale orde te verstoren, wanneer zij in kinderlijken overmoed een balletje papier naar elkaar toewerpen. Maar op schoolZelfs op de H. B. 8. of GymnasiumDaar zwaait tucht haar gevoe lige scepter. En als ik de hedendaagsche dis cipline eens vergelijk met vroeger! Ik heb nog gekend de tijden van den schoolmees ter met den onveranderlijken zwart gekleedeu jas, die alleen nog zwarter kon worden door eeaigle inktvlekken, welke des te donkerder afstaken, naarmate de jas valer werd. Ik heb nog gekend de tijden dat de meester zich niet ontzag om tikken uit te deelen, Waar dat noodig bleek. Honderde regels schrijven, talloozo werkwoorden vervoegen, psalmen van buiten leeren» was aan de orde van den dag, en dat ik als ik naar de kerk ga zelden mijn gezangboek behoef te openen, wanneer de dominee ons het vers eerst even vcorloest, heb ik aanrmijne school jaren te danken. We beefden allemaal voor onzen schoolmeester in de klas, maar daarbuitenheb ik hem menigmaal om raad gevraagd, en hij was inj ons kleine stadje minstens even gezien als onze zielen herder. De algemeene kermispret wordt geringer; er komt de klad in, de mooie kramen blij ven weg en die van mindere soort maken niet zulke goede zaken: er worden te veel kermissen afgeschaft. Zoo gaat 't ook met de discipline op school. Niet dat de scholen worden afge schaft, i aar in de schooitucht komt d© klad. Hoe d t kom kan ik niet zeggen; ik consta teer alleen maar het feit. Zou 't in mijn jeugd gebeurd zijn, wat ik onlangs hoorde verhalen? Op zekere school in zeker stadje ik ben veigeten of het oen H. B. S. of een Gym- nasdu* was doch de leerlingen waren tu»- schen 15 en 18 jaar, had een van de belha- i mels een der leeraren op het bord als carica- tuur gieteekend. De man ik bedoel 't ori gineel had een groot gebrek: hij kon geen orde houden in zijn klas. De teekening verried talent, was leuk bedacht, deed den ken aan de snelteekonaars, die we af en toe in café-chantants te zien krijgen. Met groote passen en eon woedend gezicht scheen hij voorwaarts te stappen, hield een liniaal dio hij als toeken zijner waardigheid altijd bijl zich droeg in de opgeheven eene hand, en sloeg met zijn vuist op een lessenaar Blijkbaar was hij in hevige gemoedsbewe 't Was even vóór schooltijd. Bij groepjes van twee en drie kwamen de leerlingen bin nen, zagen naar het bord, barstten in lachen uit, vroegen wie de teekenaar was, eerbie digden het kunstprodukt en gingen naar hun plaats. Met spanning zag men 't klokje van negen tegemoet. Daar ging de deur open; het origineel kwam binnen, groette de jongens, die, wat verlegen om 't zonderlinge van de teeke ning. even „morgen mijnheer" mompelden. Tableau opeens. De leeraar ziet naar 't bord, staat een oogenblik stom, als verplet, zelf als geslagen dcor de frappante gelijke nis, ondanks t' absurde dat uit de teekening spreekt, en, plots gegrepen door een toome- looee drift, heft hij zij|ii liniaal omhoog en slaat met de andere vuist op de lessenaar. Hij wil spreken, doch een uitbraking van blijkbaar lang ingehouden lachen schettert hem tegemoet, 't Scheen wel of hij voor deze teekening nog eens wilde poseeren. Nooit had de sterke gelijkenis sprekender kunnen zijn dan nu. Hij voelde, dat hij zich belache lijk had gemaakt, hij voelde zich nu een lovende caricatuur, en half huilend van kwaadheid liep hij 't lokaal uit naar den directeur. Onncuodig te zeggen, dat do klasse I in het algemeen en de dader in 't bijfsonder streng werd gestraft door den direkteur. De leeraar was zijn prestige kwij^. voorgoed. Een half jaar later werd hij vervangen. Het is een eigenaardig verschijnsel in do schoolwereld, dat do ééne onderwijzer bijna nooit behoeft te verbieden onder zijne les sen, terwijl de ander zelfs onder 't uitdeelen van straf geen orde onder zijne leerlingen kan houden. Is 't omdat de eerste strenger is dan. de laatste? Dikwijls is 't omgekeerde het geval. Mij dunkt het ligt in de wijze van tucht eisohen. De schoolmeester uit mijn jeugd eischte onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan den meerdere, en doordat niets door de vingers werd gezien en zelfs oen klein vergrijp werd gestraft-, was men gehoorzaam uit angst. In onze dagen van vrijmaking echter is onze angst voor den eveumensch, zelfs al is hij onze meerderen, heel wat gedaald (be halve misschien in het militaire) en hangt 't van de superioriteit van dien mensch af of hij zich weet te doen eerbiedigen. Tevens blijkt 't wel spoedig of hij goed paedagoog is. indien hij zijne leerlingen aan zich weet te boeien. De lust tot tegenwerking bij de leerlin gen, tot recalcitrant zijn, zit hem voorname lijk nog hierin, dat zij de school beschouwen als. een noodzakelijk kwaad, anders zouden benamingen als „pesthok" speciaal voor komend in de vocabulaire van jongens wel uit do mode zijn garaakt. De lessen moeten, zoo aantrekkelijk moge lijk gemaakt worden, en het huiswerk vooral niet overvoerd. Is 't wonder, dat oen kind het land krijgt aan de school, welke hem vijf a zes uur per dag gevangen houdt, tot stilzitten dwingt en bovendien hem nog door een berg huiswerk voor oen groot deel zijn vrijen tijd berooft? Ais oen man zijn dag taak heeft verricht gaat hij meestal ik spreek „im groszen Ganzen" naar huis om te rusten; maar het kind, als het thuis komt, heeft nqg veel arbeid voor zich. Dat is ontmoedigend, terneerdrukkend, ambitie- doodend. In mijn tijd kwam huiswerk slechts zéér matig voor; toen mijne kinderen schoolgin- gen begon, het zich steeds uit te breiden. Meer dan nu kan 't wel niet worden. Mijn kleiuzoontjes zitten van zeven tot half tien nog over boeken gebogen. Maar ik hob in de oouirant een groot ingeaonden stuk ge lezen over: „Overlading door huiswerk", on daar ingezonden stukken in dou regel nog al veelhelpen, twijfel ik niet of wij slaan van nu af aan eene richting ten goede in. Of 't komt door dat ingezonden stuk weet ik niet, maar hier in Den Haag is op een paar particuliere meisjesscholen het huis werk zoo goed als afgeschaft. „Honneur aux dames" dus. Mogen do jongensscholen spoedig volgen. Welk belet&el is or om den schooltijd des noods met oen half uur te verlengen en het huiswerk te bekorten of, nog beter, in don ban te doen? Dan. behoeven do onderwijzers ook niet meer over zooveel corrigeerwerk te zuchten. Een volgend maal vertel ik eens wat ik toevallig te weten kwam over schooitucht en schoolwerk in Amerika, het land dat ons in zooveel dingen vooruit is. En al behoeven we nu niet alles van^ de Amerikaaitische markt te gelooven en aan te nemen, van dat onderwijssysteem valt wel wat te leeren. OUDE VROUW.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1