KOLONIËN. BINNENLAND. inrukken en ging de menigte langzamerhand uiteen. Het is gebleken, dat de burgemeester zich herhaaldelijk verzet heeft tegen het kracht dadig optreden van de politie. De begrafenis van den schilder Pozzey was een indrukwekkende plechtigheid, waaraan de gan-che bevolking van Innsbriick deelnam. In den rouwstoet volgden rui mvijf duizend menschen. Lantaarns waren omfloersd, uit de huizen hingen de vlaggen halfstok. Achter de lijkbaar liepen de burgemeester de voltallige gemeenteraad, de vertegenwoor digers van de Kamer van Koophandel, de rector, senaat en professoren van de universi teit. alle studenten-vereen'gingen, studenten uit Wceneo, Graz. Liofcen en Praag Op het Jobannesolein, waar een tien dui zend menschen «tonden, had de Iijkd:enst plaat-, waarop driehondeid zangers o n treur lied zongen. Op het kerkhof werd het lijk bijgezet in het stedelijke ceregraf. Burgemees ter Greil hield een treffend'? toespraak, waar in hij den doode noemde een martelaar van d? Duit*ehe taak. Hond rden Duit«che vrouwen en meisjes legden bloemen neer. Meer dan honderd kran sou warcil gekomen uit alle deelen van Tirol. Na den terugkeer van het kerkhof hield de afgevaardigde Stein een toespraak tot de menigte in de Maria Thireeia-s trait. De po litie wilde dit wrbied n. doch zij moest wij ken voor de dre gende houding van het volk. 8ind<. eergisteren is het in Innsbruck vol komen rustig. De oorlog in Oost'Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten De Italia Militare weet mede te deelen, dat de Japanners opnieuw getracht zouden hebben, generaal Von Stöseel te bewegen tot kapituleerenhet garnizoen zou met mili taire eerbewijzen mogen aftrekken, het zou zich dcsverlangd mogen aansluiten bij Koe ropatkin'a leger. Von Stössel's antwoord wordt niet mede gedeeld, doch laat zich wel raden. Petersburg, November Generaal Sacharof meldde den 6. November aan den generalen staf; „Den" 4. November drongen vrijwilli gers de Japansche verschansingen voor de Houbhaj-hoogto binnen, waar zij dun gehee- len dag stand hielden en eon krachtig vuur tegen den vijand onderhielden, die verschan singen aan den voet v»n do hoogte had be zet. In den morgen van denzelfden dag werden verschillende van onze kanonnen in stelling gebracht bij een dorp één werst zuidelijk van het dorp Goo&ntoen. Zij beschoten het dorp Joodeilatsi, een werst zuidelijk van Sa- hepoc en de vijandelijke versterking op de .Houthal boogte. Het dorp werd ook bescho ten door de be legering» batterij, waardoor ge bouwen in brand geraakten. De blindeerin gen in de ven-sterk ng werden vernield. De vijandelijke batterijen trachtten tevergeefs tot het invallen van do duisternis onzo ge maskeerde batterijen tc treffenzij vuurden bijna duizend brisante granaten en granaat kartetsen af zonder ons verliezen toe te bren gen, daar onze troepen goed gedekt opgesteld waren. Wij beantwoordden het vuur van den vijand met 92 granaten, 4 moitier-granaat- k a riet ren en 90 snolvuurprojecticlen In den nacht op den 6. beschoten wij een door den vijand bezet dorp met mortieren. Heden zijn geen berichten over gevechten binnengekomen. Benoorden de Shaho hebben nog geen nieuwe gevechten van eenige beteckenis plaats gevonden, doch volgens een mededee- ling uit Tjeling aan de Daily Telegraph, wordt een aanval der Japanners op Moekden binnenkort verwacht De Russen hopen Moekden minstens gedurende een maand te kunnen verdedigen en denken dan terug te trekken op Tjeling, waar zij groote hoeveel heden krijgsvoorraad en winterkleeding heb ben samengebracht. De Russische troepen, die grootendeels urit Mongolen, Tartaren cn Turken moeten bestaan, cn de Japansche troepen beschieten elkander voortdurend. Het aantal Chineeeche spionnen in de Rus sische gelederen is zeer groot, waarom gene raal Koeropatkin orders heeft gegeven, dat ieder, die zijn tegenwoordigheid aan het front niet voldoende kan verklaren, zal wor den doodgeschoten. Tusschen Moekden en Kharbin wordt nog alleen militair verkeer onderhouden. Dagelijks arriveer en 6000 man Russische versterkingstroepen. Blijkens een bericht van het Russische Te legraaf agentschap te Moekden, zijn daar daar 30,000 Chmeezen aangekomen, die ge vlucht waren, wegens de dwangmaatregelen der Japanners. Do dorpen in het Japansche operatiegebied zijn alle verwoest. Het aantal deserteurs neemt toe. Zij klagen, dat zij kou en hon ger lijden. Generaal Koeropatkin seimt over een moord door Khoongoczen gepleegd op den luitenant kolonel van den generaion staf, Bogdanof, die algemeen Russisch commissa ris in de provincie Khey-Loend-Zian is en in opdracht had, in Mongolië een onderzoek in te stellen. Hij was slechts vergezeld van twee tolken en een koerier, toen hij gevan gen genomen werd bij liet station Donintsin- than aan den West-Chinecschen spoorweg. Een der tolken werd dadelijk vermoord cn de lijken van den overste eu de twee ande ren werden door Russische ruiters later ge vonden langs den spoorweg. De lijken zijn naar Kh&rkin overgebracht; twee Khoengoe- zen zijn reeds gepakt, de andere daders zul len zwaar gestraft worden. Over het uiterlijke aanzien van de Russi sche soldaten op het oor logs tooneol. schrijft de Ruas. Invalide: In de straten van Moekden is alles vol soldaten, die nieuwe laarzen en gewatteerde overjassen in ontvangst nemen. De onlangs aangekomen regimenten van het eerste le gerkorps in hunne groenachtige hemden en nieuwe mutsen, kijken met verbazing naar de schamel gekleede SiberLche regimenten, wien meu de lauge maanden van den veld tocht wel kan aanzien. Wanneer men een blik werpt op deze troepen, dan zou men kunnen ineencn, dat zij door de intendance verwaarloosd werden. Geen bedelaar zal het wagen zich zoo te klecden als sommige ko zakken cn soldaten. Op het hoofd een ka potte Chineeeche stroohoed. aan het lijf een gescheurde Chineesche kielde eene voet- bekleed met een afgeloopen gele laars, de andere met een Chineesche schoenhet ge weer aan een touw over den schouder. De ongelukkige randsels voor proviand en klee- ren zijn met allerlei lompen gevuld. Natuur lijk zijn de haren lang en is de baard ver waarloosd daarbij een vermagerd gezicht, eene gebukte houding en dat moet een soldaat zijn' Kan er dan niet in den oorlog stipt op de uniform gelet worden? Juist in den oorlog, op marsch moest daarop met bij- zondore zorg worden toegezien. De bereden infanteristen zien er nog er ger uit. Het paard vermagerd eu ongewas- tchen, een Chineesch zadel zonder stijgbeu gels, een onmogelijke muts op het hoofd. Het doet pijnlijk aan, als men zulke gestal ten ziet, en toch vallen zij juist bijzonder in het oog. De dragonders en kozakken van het eerste Orcnburgsche regiment en het konvooi van den opperbevel hebber verschaffen een hart- ver kwik kenden aanblik. In hunne gelederen zijn geen reservisten, en zij maken een voor tref fel ijken indruk. Allen zijn behoorlijk ge kleed, geschoren en hunne klecren zijn in de beste orde. Op deze krijgshaftige gestalten ruet het oog met welgevallenzij steken zeer bij de overigen af. Petersburg, 7 November. Het Telegraaf- r.gcutschap me'dt Bij Keizerlijk besluit is de oproep ng bevolen van do reserve-officieren en re- rve officieren van gezondheid in de militaire districten Petersburg, Wilna, War schau, Kiev, Odessa. Moskou, Kasan, Ivau- kasus en het Don-gebied. Londen, S Nov. De minister van koloniën, Lytellton, die gisteren te Leamington een rede hield, verklaarde, dat cfe tekst van de Engelsch-Russische overeenkomst', zooals die door do dagbladen was openbaar gemaakt, «iet authentiek is, en dat men goed zal doen oni zijn ooi-deel over de bepalingen dier over eenkomst op te schorten, totdat do afficieele tekst gepubliceerd is, hetgeen zeer spoedig het geval zou zijn. De regeering heeft vastgehouden aan de eischen, welke in den aanvang gedaan zijn en had de belofte van den Czaar verkregen, dat een gerechte straf zou worden opgelegd aan hen, dlio schuldig zouden worden bevon den. Er was zeer gegronde hoop, dat die eischen zelfs heel spoedig zullen worden toegestaan. Uit Petersliurg wordt geaneld, dat Rus land het voorstel van Engeland om een com missi'* van onderzoek naar het voorval in de Noordzee te benoemen heeft aangenomen. Do overeenkomst bepaalt o. a., dat dè vier zeeofficieren, die de oommissie zullen vor men, een vijfde zullen benoemen, als zij 't niet oens kunnen worden. Die vijfde officier zou aangewezen worden door den Kaning van oen land, dat later gekozen wordt. De commissie zal alle omstandigheden onder zoeken! en vaststellen wio aansprakelijk is voor hot gebeurde. De commissie heeft vol macht te bepalen hoe zij zal te werk gaan. De betrokken partijen zullen alle noodige in lichtingen geven. Zoo spoedig mogelijk komt de oommissie te Parijs bijeen. Men denkt dat dat over voortien dagen zal wezen. Volgens een bericht is er bij de onderhan delingen tusschen Rusland en Engeland weer oen kin'; in den kabel gekomen, doordat En geland een wijziging in de overeenkomst be treffende de commissie van onderzoek voor gesteld en Rusland dat verworpen heeft. Naar het heet zal Engeland in de commis sie vertegenwoordigd worden door admiraal Sir John Fisher en Frankrijk door admi raal Fournier. De Echo de Paris verneemt uit Peters burg, dat Rusland aan de oommissie van on derzoek tweeërlei stukken zal voorleggen. Vooreerst zal het daarmede trachten te be wijzen. dat Japan een half jaar lang plan nen tegen de Oostzee-vloot gesmeed heeft. Onder de stukken ri een onderschept cijfer telegram van den diplomatieken vertegen woordiger van Japan in Den Haag. In dat telegram staan do bizonderheden van het komplot. Maar al voor do Russische regee ring dat telegram in handen kreeg, wist zij dat die vertegenwoordiger de ziel van het komplot was. Verscheidene getuigenissen be vestigen verder, dat Japan in Engeland zes torpedojagers heeft aangekocht, die herhaal delijk in de Noorsohe fjorden zijn gezien. Over die Japansche plannen heeft. Rusland vertoogon gericht aan Engeland, Duitsch- land, Denemarken en Noorwegen Vervol gens zal Rusland bij de commissie inleveren liet verslag van Rodzjostwenski, uittreksels uit de journalen van verscheiden schepen der Oostzee vloot en het. getuigenis van de vier zeofffcacren, die bii de gebeurtenis in de Noordzee zijn geweest. Konstnntinopel, 7 November. Behalve de „Yaroslav" on de „Voroneeh" zullen nog drie booten van de Russische vrijwillige vloot den Bosporus doorvar on. Zij vertrekken mor gen om zich te voegen bij het Balti&che es kader. evenals twee transportschepen, gela den met kolen en voorraden, welke reeds ge signaleerd zijn Kiel, 7 Nov. Die Russische ijsbreker Jer- mak is hier aangekomen, varende onder Rus sische rogeeringsvlag. niet onder oorlogsvlag. Het schip kreeg verlof korten tijd te dokken aan de keizerlijke werf, tot onderzoek van een schade onder de waterlijn. Werkelijke reparatie wordt niet toegestaan. Het schip zal naar Beval gaan. Allerlei vTer navolging. Dé Saksische regeering heeft-, bij ambtelijke aansdirijfving, een groot, aantal bastaardwoorden in den ban gedaan en verduitschtdaartoe behoo ion o. a. acquivalent, departement, embal lage, fiskaal. fonds, formulier, gratifikatie, inventaris, legitamit at-io-bewijs, materiaal, meteorologisch, netto, premies, provisies, re in unora tie. tantième en transitoir, verder een aantal bastaardwoorden, die alleen in het Duitsch in zwang zijn. vDe gemeenteraad van Poplar, een Lon- deneohe gemeente, heeft besloten 34,000 aan straatwerbetering t© besteden Grooten deels zal men de werkelooeen daaraan zet ten. vGeneraal Booth, van het Heilsleger, heeft in eene redevoering te Guidsford bit terlijk geklaagd over het mislukken van zijn veldtocht in Rusland. Men had daar den grensautoriteiten last gegeven den generaal en zijnen staf te we ren. vBollen. Het wordt in Engeland ernst met de cultuur van bloembollen. Er zijn daar firma's die er zooveel planten, dat ploeg en paard er bij te pas komen. Op deze wijze zijn er 250,000 bollen van Narcissen in drie dagen geplant. vEen bekend journalist en een advocaat hebben bij den Ruisischen minister van bin- neulandscho zaken een goed woord gedaan voor hunne langs administratieven weg ver bannen ambtgenooten. Swjatopolk Mirski be loofde de lijsten van do ballingen te zullen nagaan en liet zijne te doen, om hun terug keer mogelijk tc maken. Uit Archangel wordt gemeld da.t van de daarheen gezonden ballingen, overeenkom stig het jongste manifest, ook 60 minderja rigen die een t ende van het geheele aantal da.r aanwezige ballingen uitmaakten, naar hun haardsteden hebben mogen terugkeeren. Do voor hen gezonden vrijkaart.jes voor het spoor kwamen te laat aan, zoodat enkelen bij gebrek aan middelen den terugweg te voet ondernomen hebben. vIn het land van ..Vadertje.' De Tempe ontleent aan een brief uit Mohilef (Rusland) eeltige bizonderheden over de on lusten die daar in October geweest zijn. Er waren onder de baldadiigen, volgens dien brief, miaar weinig reservistenoverigens menschen van allerlei slag, die het. op de Joden begrepen hadden. Men drong hun winkels en huizen binnen en sloeg er den boel stuk. Op straat werden de Joden mis handeld. Het hoofd der politie verscheen, en deze werd door de woestelingen in triomf rond gedragen. Eenige Joden vroegen hem bescherm ons! waarop de man der politie riepbescherm jullie zelfEn tot de an deren amuseer jullie, jongensToen de Joden zich met staven, gewichten enz. wa penden om zich te verweren, werden zij ge vangen genomen. Van de anderen geen. Een vervolging werd tegen de vernielers niet in gesteld. vIn Augustus verging het Engelscho stoomschip Baron Innerdale aan de Arabische kust op een eiland in de buurt van Mask at. Van de bemanning van een twintigtal kop pen werd niets meer vernomen. Een onder zoek, door een Engelsch oorlogsschip en den sultan van Maskat in Sept. leverde niets op. Nu is echter bericht gekomen, dat de sultan op het eiland Masirah de lijken van 17 man gevonden heeft. De bewoners hadden de be manning vermoord, zoodra zij voet aan wal zette. Negen inboorlingen zijn reeds als moordenaars gepakt. Hot-schip is afgebracht. vVolgens nadere berichten omtrent de noodlottige aanvaring bij de Algerische kust zijn daarbij 197 menschen om het- leven ge- kdmen. Het stoomschip „Girotndie" brak in tweeën en zomk binnen li minuut. Slechts twee EuropecBohe passagiers, twee Kabylen en vier der bemanning werden gered. Het andere stoomschip „Sckiaffino" werd zwaai beschadigd te Bona binnengesleept. vTe Looiden heeft men bedacht om Maartsche viooltjes te vervalschen. De viool tjes, die men den Londen aars verkoopt, zijn niets anders dan geraniums, die men in vio- letkleur gebaad heeft. vTe Londen 1 ïeeft een wonderman, kapitein Vetrio, in bet „Quoens Hotel", ten aanschouwe van oen aantal geneeskundigen en journalisten, allerlei vergiften ingenomen, om te bewijzen dat zijn lichaam daartegen bestand is. Hij gebruikte een „diner" van Parijsah groen, strychnine, Indigoblauw en phospho rus te zamen genoog om twintig men sehen te dooden, en het bleek hem geen hin der te doen. Kapitein Vetrio zal nog meer openbare proeven doen en lezingen houden, en hij tart dë geneeskundigen bom een vergift te geven, hetwelk hij niet kan verdragen, met uitzon dering van zuren. OOST-IN Dl Onder dagteekening van 1 October is van don resident van Amboina het voigend telegram ontvangen Algemeene politieke toestand. Bc-halve in West-Oeram is de politieke toestand in bet gewest over het algemeen gunstiv Gezond heidstoestand ongunstig; verscheiden© geval len van pokken doen ach op verschillende plaatsen voor, waarvan enkele met doodelr- ken afloop. Ook werden vele personen door de mazelen aangetast. (Ja/>Ct>.) Onder dagteekening van 24 en 25 Sep- seinde de gouverneur van Sumatra's West kust als volgt: I. Militair commandant Singkel seint op 22 dezer Pamoeka door plus minus 30 Moslims aan gevallen en beschoten. Twee aanvaller® sneu velden. Zwaar gewond fuselier Singokromo. Om drie uur 's nachts wederom beschoten, verder geen bijzonderheden. Buit2 voor- laadgeweren, 3 klewangs, 3 rent jongs, muni tie en djimate. II. Albatros met stoomsloep gisteren naar Singkel vertrokken. Controleur berioht na der aantal kwaadwilligen niet 30 maar 44, w o. twaalf Atjeherslieden naar Oeloe te ruggekeerd, hunne gewonden medevoerende. Java Ct. Uit Makassar wordt dato 30 September aan het Soer. Hbld geschreven: „Weer bereiken ons van Java allebei ge ruchten omtrent een op handen zijode expe ditie naar Boni. Men beweert dat er 3 batal jons van Java zullen komen, beneveis cava lerie en artillerie. Vijf schepen zouden ge charterd zijn om de troepen te er neren „Wij kunnen nog maar geen geloof slaan aan die praatjes, om ue eenvoudige reden dat men op zoo verschillende plaatsen van den Archipel de handen vol heeft, dat men wel eerst eens zal aanpakken en beëindigen wat men begonnen is alvorens nieuwe expe dition uit te rusten.'' De Boroboedoer. Men schrijft in de Sem. Ct- Eenige jaren geleden bezocht ik den Boro boedoer en was er dezer dagen weder, want die oude burcht, dat in steen gebrachte, grooteohe denkbeeld heeft voor mij een ver wonderlijke aantrekking. De Boroboedoer gaat er niet op vooruit. Enke'e gedeelten van den tweeden omgang beginnen onheilspellend uit het lood te ge raken. Hoe langer men wacht zoo veel te onher stelbaar der bet verlies wordt. Dc minister van koloniën bracht dank zij Z. E.ook een post voor de restau ratie van den Boroboedoer op de begroo ting. En de volksvertegenwoordiging in Neder land zal dien post zeker niet schrappen, waar het het voortbestaan geldt van Java's schoonste bouwwerk. WEST- IN Dl Cura9ao, 14 October. Op jl. Zaterdag is alhier uit Neder land teruggekeerd dr. H. Ferguson, stadsge neesheer, die met verlof naar het moederland voor eenige maanden vertrokken was. Heden in den vroegen ochtend is het Engelsohe stoomschip van de Ley1 and line, Belgian, kamende uit Porto Cabello, aan de Oostkust van dit eiland gestrand. De Duit- sohe boot Graecia van de Hamburger lijn is de haven uitgestoomd, om aan het gestrande schip bijstand te verleenen. Aan den neer F. Agterberg, hoofd der Hendrik-school alhier, is tot herstel van ge zondheid, met ingang van den dag van zijin vertrek uit de kolonie, een jaar verlof naar Nederland verleend. De Staatscourant van Dinsdag 8 Nov. 1904 bevat het volgende Kon. besluit op verzoek eervol ontslagen als hoofdinge land van West Friesland van wege hot Ambacht de Vier Noorden Koggen, prov. Noord-Holland, A. Zijp Azn., te Lam- bertschaag. Men meldt uit 's Gravenhage Naar aa.nleiding van een bericht uit Pe tersburg in buitenlandscbe bladen, dat R'is land aan de in te stellen Enquête-commissie in zake het incident op de Noordzee stuk ken zou willen overleggen, waaruit zou race ten blijken dat de Japansche gezant te '9 Gra venhage, een aanval in de Noordzee op het Baltische eskader zou hebben voorbereid, kan uit de bsste bron worden medegedeeld, dat de gezant te dezer zake van niets afweet, dat hij geen enkel document of telegram op deze zaak betrekking hebbende heeft gezonden, cn dat een dergelijk document, indien Rus land zulk een stuk zou overleggen, dus leeds bij voorbaat als valsch moet worden ver dacht. Dr. Kuyper te Brussel. De Brus- selsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft Het schijnt dat dr. Kuyper opnieuw onze hoofdstad met zijne tegenwoordigheid vereert. Volgens dcor mij genomen inlichtingen, was do premier afgestapt in het hotel Mét-ropole, waar verscheidene journalisten vruchteloos po gingen hebben aangewend hem te interviewen. Zijn deur was hermetisch voor ieder gesloten. Dr. Kuyper was vergezeld van zijne dochter. Sommigen hebban gemeld dat de heer Kuy per in België was gekomen om onze school- organisat'e te bestudeeren, voornamelijk uit het oogpunt vin het godsdienstonderwijs op de scholen. Maar d't is telkens in de bladen gemeld wanneer dt. Kuyper te Brussel kwam, sedert hij deel uitmaakt der Ncderlandsche regeering. Wat er ook van zij, zeer stellig kan ik ver zekeren dat de heer Kuyper geen enkelen stap aangewend heeft bij de eene of andere autoriteit, die hem zou kunnen helpen in de studie van ons schoolstelsel. Anderzijds heeft men gezegd dat de heer Kuyper te Brussel was gekomen tot herstri zijner gezondheid. Het is rmi onbekend of de gezondheid van den premier zorg noodig hóeft, doch het zü mü vergund te zeggen d->t het een vreemd rdeé zou wezn Brussel, in dit herfstseizoen te ki«-7on tot hot doen van ren gezondheidskuur. Ik heb nooit hoo- rn zeggen dit het klimaat van Brussel be langrijk verschilt met. dat van den Haag. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Dö heer H. Bauer is benoemd tot Bel gisch consul te Maca^ar. Het Vredespaleis. Het wets ontwerp tot bekrachtiging van den aankoop voor het Rijk van het voor 't Vredespaleis bestemde terrein van den Benoordenhout- schen weg, heeft reeds de departementen verlaten en zal, nadat het adrvies van den Raad van State zal zijp, ingekomen, bij de Tweede Kamer weldra worden aanhangig ge maakt. Voor het jaar 1905 zal de sterkte van heb materieel cn personeel onzer zeemacht in Oost-Indië zijn samengesteld als volgt: Indische militaire marine1 wachtschip te Soerabaja; 10 flottilje-vaartuigen2 op- nemingsvaartuigen6 torpedobooten Auxriliair eskader. 2 pantserechepen 3 pantsordekschepen. De bemanning bestaat uit ruim 2300 Europeanen en ruim 1000 inlan ders. Do gouvernements-marine bestaat uit 20 zeestoomschepen ©n 1 rivierstoomer met oen bemanning van ongeveer 100 Europeanen en 600 inlandere. De Staatscommissie voor het Interna tionale Privaatrecht heeft Zaterdag te 's Gra venhage vergaderd en zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de ter uitvoering van de op 31 Juli van dit jaar in werking getre den verdragen omtrent het huwelijk en de voogdij, wensohelijke regelingen, De Over ijs selsche Staten- quaostie. De aangekondigde vergadering van de Vrijzinnige kiesvereeniging te Zwolle zal n et doorgaan, nu de vrijzinnige fractie uit de Staten heeft bekend gemaakt dat zij Woensdag a,s. zal vergaderen. In het Hotel des Indies te 'sGraevn- hage is aangekomen do heer H. S. v. Lövena- kiöld, kamerheer van den Koning van Zweden en Noorwegen. De minister van koloniën maakt be kend, dat in de tweede helft van de maand December a. s. gelegenheid aal worden gege ven tot aflegging van het grootambtenaars examen voor den Indischen dienst, bedoeld bij het koninklijk besluit van 26 April 1902 110. 17 (Nederlaudsch Staatsblad no. 49, In disch Staatsblad no. 223). Zij die aan het examen wenschen deel te neiren, moeten zich uiterlijk op 10 Decem ber a. s., bij een op zegel geschreven request, bij het departement van koloniën aanmelden, met opgaaf van voornamen, woonplaats en dag eu plaats van geboorte. Tot' aflegging van het examen worden al leen zij toegelaten, die het bewijs leveren, dat zij voldaan hebben aan een der examens ge noemd in artikel 2 van het koninklijk besluit van 29 Augustus 1883 no. 25 (Nederlandsch Staatsblad no. 133, Indisch Staatsblad no. 249). Aan Lc-n die tot het1 examen kunnen wor den toegelaten, zal schriftelijk worden ken nis gegeven van de plaats waar en de dagen waarop zij geëxamieerd zullen worden. Het Vaderland meldt Met ingang van den 21eu October jl. is aan de heeren M. van Raalte en J. E. van der Wielen op hun verzoek eervol ontslag verleend als redacteuren aan ons blad. In de eerste vacature is thans voorzien door de benoeming, met ingang van 15 November, van den heer J. E. Stokvis, redacteur aan de Telegraafin de tweede vacature is nog niet voorzien. Aan de Technische Hoogeschool te Aken is voor het examen van candidaat-mijn- bouwkundig ingenieur geslaagd de heer Jl. M. F. E. Wintgens, uit den Haag. De toestand van den schilder De Bock is zieer bedenkelijkde zieke bracht den Zon dagnacht slapeloos door. Op een nog vast te stellen dag zal op Nieuw Eik-en-Duinen worden bijgezet het stoffelijk overschot thans op het stoom schip Herzog herwaarts onderweg van den heer J. L. de Lange, te Rotterdam geboren, in leven wetsage-nt te Nijlstroom en procu reur bij het gerechtshof te Pretoria, daar den 27en Maart jl. in 39-jarigen ouderdom overleden. T a r ie f w e t. De Kamer van Koop handel te Hengelo heeft in zake de Ta- riefwet aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin op grond dat haar be zwaren tegen het voorontwerp niet zijn op geheven en zij het standpunt van den Mi nister hoogst bedenkelijk acht, ach tot de Kamer wendt met. de mededeeling, dat po gingen om technische verbeteringen aan te brengen in het bestaand© tarief zeer zouden worden toegejuicht, maar een ontwerp als het voorgestelde, dat meerendeels de nijver heid benadeelt en het algemeen belang schaadt, naar haar overtuiging, niet tot wet mag worden verhevgn. In de eerste plaats spreekt de Kamer in haar adres als haar vaste overtuiging uit: „dat belasting op den invoer, ook al wordt getracht wat niet voldoende kan geluk ken die te onderscheiden naar het ka rakter van grondstof, half-fabrikaat en af gewerkt fabrikaat en wat dit laatste betreft naar de bestemming: behoefte of weelde. lo. geen belasting is naar de draagkracht der bevolking; 2o. den nationalen arbeid, in 't geheel genomen, niet zal bevorderen, zoodat de werkman meer zal lijden döor de verhooging in prijs zijner levensbehoeften, dan gebaat zal worden döor de vermeerdering van ar beid 3o. sommige taikken van industrie een kunstmatig leven zal worden ingeblazen ten koste van de ontwikkeling en den bloei van andere takken van nijverheid. Bij deze uitspraak wordt wel in 't bij zonder overwogen, dat ons land, wegens de geringe uitgebreidheid en bijgevolg de af wezigheid van de noodige hulpbronnen, van bemoeilijking van den invoer meer nadeed zal ondervinden dan groote rijken. Met het oog op de nijverheid van Twente en in het bijzonder van Hengelo: de bont weverij en de machinefabrioage, welke nij verheid een levendagen uitvoerhandel heeft weten te ontwikkelen, merkt, de Kamer op, dat h©t voorgestelde tarief deze nijverheid zal benadeeleu, daar vele in het bedrijf be- nood'igde artikelen duurder zullen worden. Ook de spinnerij, die reeds naar de uit spraak van den Minister zei ven heeft te lijden door de overproductie van garens in andere landen, zal door de voorgestelde wet nog meer gedrukt worden door het heffen van invoerrecht op benoodigdheden die zij niet kan ontberen. Dé Kamer wijst, op de wenschelijkhedd dat stoomketels, machinerieën, fittings, gereed schappen, minerale oliën, hout, drijfriemen, pakking- en bekleedingstof, papier en pas- aementwerk, mout, onbelast blijven wegens den aard der bestemming als grondstoffen en benoodigdheden van de fabrieken. Ten opzichte van art. 3 van het ontwerp zegt zij: „Waar zooveel mogelijk alle invoerarti kelen in het tarief genoemd worden, en dus ook die, welke vrij van invoerrechten zijn, acht onze Kamer het met den Minister weu- schelijk, dat een commissie voor de rang schikking der niet genoemde goederen zal zorg dragen. Het komt thans herhaaldelijk voor, dat een artikel aan het station vrij binnenkomt, maar aan het andere belast wordt.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2