BINNENLAND. geven kunnen. Ik doe dus, door uw tus- sche iikomsteen beroep op de goede en edel moedige stad Moskou, die altijd antwoordt op een beroep ten bate van hen die iu nood ver koeren. Wees zoo goed onder de rijke in woners van uw stad geld te verzamelen en ons oen wissel op mijn naam te zenden door t-usschenkomst van do Russrisch-Chineeeohe bank. Wij zullen nu doen wat wij kunnen voor onzu ongolukkigon, die na het. einde van den oorlog naar Rusland guzondlen zul len worden. Er zijn er die l*?ido armen ver loren hebbensommigen hebben een arm of een been verloren, anderen zijn hot gezicht kwijt weer anderen, die gewond werden aan den ruggengraat, zullen hun goliecJo leven gebrekkig blijven. Er zijn vele ongelukkigen. Help ons. waarde heer gij rijt steeds goed en beminnelijk geweest. Anderen zullen uw voorbeeld volgen. Mijn echtgenoot laat u groeten. Wanneer de oorlog geëindigd is. zullen wij elkaar in Moskon terugzien. Deze brief is don 24en October uit Port- Arthur vei-zonden. Wilna, 17 Nov. Generaal Gripcnberg niet zijn staf naar het oorlogstoonecl vertrokken. Petersburg, 17 Nor. Generaal Kocropatkin bericht van gisteren Den 15cn dezer deden de Japanners tegen 8 uur 's avonds een aan val op onze stelliug nabij het dorp Linsjioe- poc, doch werden teruggeslagen. Togen 11 uur 's avonds opende de vijand weder een geweervuur, dat ongeveer anderhalf uur aan hield. Aan onze zijde werden -1 man gewond. Den 15en legden onze vrijwilligers zich voor zonsopgang in eene hinderlaag. Van een troepje Japanners, 32 man sterk, werd een gedeelte gedood en een ander deel ge wond. Do Russen maakten 3 gevangenen. Moeiden, 17 Nor Renter's oorrespondent bij het Russische leger meldt, dat sedert vier dagen geen kanon o geweer is afge schoten. De Japanners conoentrecrcn zich tegenover den linkervleugel van het Russi sche rechterleger en het Russische centrum. De Russen hebben hunne stellingen Wang- rijk versterkt. Admiraal Skrydlow is te Wladiwoötok te ruggekeerd. Generaal Koeropatkin is voor nemens aan die stad een bezoek te brongen, als de militaire toestand rustig blijft. Moeiden, 17 Nov. (Russisch telegraaf- agentschap). Volgens een gerucht zijn 30,000 Japanners bij Nioetsjwang on 30,000 bij Pit- sewo geland Men verwacht, dat do Japan ners de rechterflank der Russen trachten te omsingelen, om het Russische leger van Tie- ling af te snijden. Het gerucht van generaal Kocroki's dood komt telkens opnieuw op. Tientsin, 17 Nov. (Daily Telegraph). Men bericht, dat de Japanners plotseling zijn op gerukt. en nu binnen twaalf mijden van Moekden staan. Het geluid van het. vuur van do maxims en de geweren kan te Moekden. gehoord worden, hetgeen bewijst, dat Koe- roki in hot oosten oen aanval doet. Petersburg, 17 Nov. Inlichtingen, dio zijn ingewonnen zoowol bij do Brit ache legatie als bij het Russische ministerie van buiten 1. zaken, toornen, dat over den tekst van de Enge'scb-Russische overeenkomst nog in vriendsah appel ij ken goest wordt onderhan deld en dat er geen reden is oiu te onder- stollen, dat eene voor beide partijen bevre digende oplossing niet zou worden verkre gen. Aan het. müüsterie van buiten landScho zaken werd hedenmiddag verklaard, dat er geen meeningsverschil bestond in de zo zaak tussohen het. ministerie van buiteivlandsche zaken en de admiraliteit; beiden hebben in beginsel het Britache voorstel aangenomen, en het is eene onjuiste opvatting, dat eene overeenkomst zou zijn afgewezen of dat de onderhandelingen zich bevinden op het doode punt. In tussohen wordt hier ongetwijfeld groot gewicht gehecht aan de voorgestelde wijzi gingen in den tekst van de overeenkomst. Men geeft, uiet too, dat do inlassching van een blaam aan het adres van Russische officieren in overeenstemming zou rijn met. den geest van de opdracht der commissie, zooals dio hier wordt opgevat. Aan do Daily Telegraph wordt uit Pe tersburg bericht, dat de tweede divisie van de garde-in fa nteric gemobiliseerd zal worden, zoodra do thans opgeroepen troepen naar het oorlogstooneel vertrokken zijn. De mobilisa tie van de garde zou bewijzen, dat do Czaar besloten is den oorlog met kracht voort te zetten. De Russische generale staf te Petersburg geeft, de volgende verbeterde opgaven van de Russische verliezen in de jongste veldsla gen aan de Sha-ho bekend gemaakt Officieren gedood 1S8 Gewond 700 Gekwetst 68 Vermist 39 995 Soldaten gedood 4066 Gewond 23542 Gekwetst 313 Vermist 5327 33268 Do correspondent van de Nowoje Vremja verhaalt, wat het gewone tijdverdrijf van de heide tegenstanders op de voorposten is. De Russen vuren een salvo af Men ziet dan de Japanners een wit signaal hijsohen om aan te duiden, dat het sohot slecht gericht 19 ge weest. Dan is liet. do beurt van de Japan ners. Wanneer deze het. salvo hebben afge vuurd, dan zijn liet de Russen, die een wit ten doek op do punt van hunne bajonet hij- schen om te berichten, dat het doel gemist is. Do Russische vloot is gisteren uit Dakar vertrokken. Libou, 17 Nov. (Russisch telcgra af agent schap) Gisteren is de aanvullingsafdeeling van het Oootaoeoakadcr uitgeloopen. bestaan de uit de kruisers AJy. Izumrud. Rion. Dnjept en Terek en acht torpedobooten. Hot officioele onderzoek van weg© den Board of trade, in hot incident van Doggers bank is thans to Huil bogonuon. Als raads man ten behoeve van de Russisdhe regeering was dr. Herben Wood bouse tegenwoordig. De bestuurders van de beide visschersflottilles verklaarde ten stelligste, dat er geen oorlogs munitie of Japanners waren geweest in de v sschersvaaïtuigendie waren trouwens te klein om er iets in te verbergen. Eenige vis- schers bevestigden dit. nader. Een vertegen woordigers van den Board of trade wees er op dat de Russen geheel buiten den koers wa ren geweest. Dr. Woodhousc vroeg of dit niet verklaarbaar was, wanneer de Russen reden hadden gevaar te vreezen. De getuige ant woordde. dat dit van den bevelvoerenden ad miraal afhing. Allerlei vl>e HamburgAmerika-lijn laat een stoomschip ..Fiirst Bismarck" bouwen, het welk ingericht wordt als drijvend sanato rium voor zwakken en longlijders. Het zal in Mei a. s. ziin eerste reis doen op de Middellandsche Zee. vHet laatste cilschip bij de Engelsche vloot is buiten dienst, gesteld. De Northamp ton, ecu vol getuigde gepantserde driemaster, werd in 1879 in dienst gesteld. Het schip kostte ruim rijf millioon gulden. De laatste tien jaar heeft het als ocfenschip voor ma trozen gediend. Daartoe zal voortaan de Hawke, een nieuwerwetscho Ie klas bescherm de kruiser, worden gebruikt. vDe Fransehe automobilist Ba ras heeft te Ostende met een auto van 1000 kilogram den kilometer, in vaart van meet., gereden in 21 en 2/5 sec. (wereld-record.). Een snel heid van 168 kilometer en 224 meten* in het uur. vIn het. Belgische dorp Okegom klop ten drie jongelieden, dio wat lang hadden feestgevierd, des nachts aan de deur van een hunner vrienden, om daar nachtverblijf te vragen voor een van hen. die door zijne ouders niet. moer werd binnengelaten. Maar de vrouw dea huizes, meenende dat er dieven aan do deur waren, schoot in haren angst uit een venster een geweer op het drietal af, met het droevig gevolg) dat één dood noderviel. vEcu der artisten van de „Comédie Fran^aise M. Laugier, had onlangs eene 21-jarige meid gehuurd, die den voornaam Jeanne droeg, benevens het violette lintje van officier d'Académie. De artist was uiterst tevreden over zijne nieuwe meid, want zij drukte zich uit in. sierlijk Fransch en kon uitstekend, koken. Men oordecle echter over zijne verbazing, toen zij. gisteren naar huis kwam in gezel schap van een commissaris van politie en twee agenten. Zij was aangehouden, betrapt op heeterdaad van diefstal, in een groot magazijn van nieuwigheden. Een onderzoek in de koffer van het meisje bracht eene uitgebreide briefwisseling voor den dag, geteekend Edgarden komen de, zegt. zij, en haar verhaal is juist gebleken, van een zeer gezien politiek man. Jeanne was keukenmeid geweest bij dien heer die haar. onder andere gunsten, de palmcs académïques had doen toekennen. vHet- fraaie oude kasteel te Hengar, Comwallis, een merkwaardig gebouw uit den tijd van Koningin Elisabeth, is geheel door brand vernield, met verscheidene kostbare oudheden, kunstvoorwerpen en schilderijen, onder welke een werk van Van Dyck. Het kaste 1 was het eigendom van Sir William Ons'ow. kleinzoon van admiraal Onslow, don zeeheld van den tijd van George in. vDe slachthuizen te New-Jersey zijn door een horigen brand vernield, welke aan boos opzet wordt geweten. Er waren 5000 beesten van allerlei soort ill de gebouwen en de brand in een berg plaats vau reuzel ontstaan verspreidde zich zóó snel, dat er aan geen redden van de dieren te donken viel. Ongeveer duizend runderen braken los en liepen angstig rond in alle richtingen, waar door het blusschingawcrk niet weinig werd verzwaard. Men moest ton slotte jacht ma ken op de rondzwervende ossen, van welke verscheidene werden doodgeschoten. Een brandweerman kwam oni het leven Volgens een nader bericht, zijn er bij den brand 2500 stuks vee omgekomen, ongere kend dc reeds geslachte voorraad die ver loren ging. Kameroverzicht Eerste Kamer. Zitting Donderdag 17 Nov. Geloofsbrieven O ver ij s se 1- sche leden. De commissie tot onderzoek der geloofs brieven van de Overijsselsche leden is van oordeel, dat de bedenkingen, die tegen de verkiezing der Eerste Kamerleden door de Staten van Overijssel in hum najaar.;rit ting rijzen kunnen, niet genoegzaam gewicht heb ben om deswege de gedane verkiezing als ongeldig te beschouwen. Daarom stelt de oommissie voor toi toe lating te besluiten. Een lid der commissie verklaarde zich met de motivoeriug van dit advies niet te kun nen vereenigen. De heer Hooft bracht dit rapport uit. IX» heer W i 11 i n ge kan zich omet de con clusie veroenigen, niet met de motiveering van het rapport. Hij is toch van oordeel, dat de handeling der 23 Statenleden, die op 3 Augustus de Staten-vergadering verlieten, door deze Kamer niet. mag worden beoor deeld. Do Kamer is daartoe onbevoegd. In middels wordt het feit geconstateerd en nu meent Spr. toch te moeten opmerken, dat vóór het weggaan uit de vergadering een billijk voorstel tot verdaging is gedaan. In het rapport wordt ook gezegd, dat de beste oplossing geweest zou zijn de aanne ming van het Overijsselsche wetje; maar toch is tot toelating geadviseerd. Dat Is inconsequent. I)e meerderheid der commissie was voor de oplossing van de quaestie door liet wetje. Welnu, dan had men, consequent zijnde, door dit middel de oplossing moeten vinden. Intusschen, gelijk gezegd, Spr vereemgt ach met de conclusie. Do heer Van den B i e s e n gaat geheel mot de overwegingen mede, cn de Kamer is wel degelijk bevoegd om thans een oor deel uit te spreken over de handeling der 23 Statenleden. De heer T h o o f t merkt nog op dat de Kamer niet slechts bevoegd, maar verplicht is de handeling der 23 leden ter sprake te brengen. De quaestie werd in de Statenzit- ting zelf gemoveerd, en dat moest, nu ook gebeuren in het rapport der commissie. De heer Sassen betoogt, dat de Regee ring niet anders kon doen dan het wetje indienen. De Regecring diende dat wetje niet in om dat zij niet wist ot de Staten in de najaarsvergadering tot verkiezing zou overgaan. Neen, er zat een hooger beginsel achter. De Regeering vervulde haar plicht, en handelde daarmede goedin constitu- tioneelen zin. De heer Va» Houten meende, dat er thans geen sprake kon zijn van het brengen van lof aan dc Regeering. Haar houding was thans niet voor bespreking vatbaar. De ge loofsbrieven der gekozen leden moeten wor den goedgekeurd, meer is thans niet aan de orde. De geloofsbrieven worden daarop goedge keurd en zonder stemming' tot toelating van de heeren Fraussen. Herkens en Stork be sloten. De Voorzitter doelt mede spoedig een voor stel te ziullen doen, betreffende de rooster van aftreding. Daarna is do vergadering gesloten tot na dere bijeenroeping. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 17 November. Geoijcnd 11£ ure. Ingekomen is o. a. een wetsontwerp tot wijziging van sommige artikelen der Onge vallenwet en een wetsontwerp, houdende wet telijke bepalingen van vaste werklieden, om zich en tot hun gezin bchoorende personen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte, kraam en overlijden. Motorwet. Aan de orde is de voortzetting der beraad slaging, en wel over de artikelen. Artikel 1 goedgekeurd. Op art. 2 (maatregelen voorschrijvende aangaande vrijheid en veiligheid van het ver keer) is een amendement voorgesteld door de Commissie van Rapporteurs, strekkende om in de algemeene maatregelen ook voorschrif ten op te nemen betreffende het gebruik van rijwielpaden. De heer Ter Laan wijst op de wensche- lijkheid om ook afzonderlijke wegen te ma ken voor motorrijtuigen. De Minister van Waterstaat, H. en N. (de heer De Marez Oyens) erkent het groote nut van rijwielpaden, en verklaart zich zeer goed te kunnen vereenigen met het amendement, dat echter een kleine redactie wijziging zal behoeven. De Minister neemt het amendement der Commissie over, brengt uog eenige wij ziging in het' regeeringsartikel, waarna dat z h s. werd aangenomen. Op art. 3 is wederom een amendement voorgesteld door de Comm. van Ra pp. strek kende om niet alleen het gewicht der motor rijtuigen als criterium te nemen, voor sluiting der wegen, maar o'ok hunne samenstelling en inrichting. De Minister neemt oolc dit amende ment over. Op artikel 4 (bevoegdheid van Gedep.«Sta ten oon provinciaJc wegen» gesloten fe ver klaren), is een amendement voorgesteld dooi de heeren Van ïdsinga en Van der Vlugt, strekkende om te voorkomen dat op een ge geven oogenblik door dien Minister een be sluit van Ged. Staten kan warden ingetrok ken. De Minister antwoordt, dat hij volstrekt, niets nieuws voorstelt, want dat bij de wet op de Verveningen, door prof. Oppenheim een gelijk stelsel is verdedigd. De heer Tydeman adviseert namens de Comm. van Ra pp. hoewel zij1 de zaak niet van zoo groot belang acht tot aan neming van het amendement. De wet op de Verveningen is niet anailoog met hetgeen hier wordt voorgesteld. In stemming gebracht wordt het amen dement aangenomen met 63 tegen 7 stem men. Artikelen 46 goedgekeprd. Op artikel 7 (Bevoegdheid der provinciën en gemeenten tol het vaststellen van ver ordening ter regeling van het verkeer) is een amendement voorgesteld door de heeren Van Sassen van Ysselt en v. d'. Velde, om te doen vervallen do bepaling, dat eene pro vinciale verordening niet wordt vastgesteld, dan nadat de gemeomtebestureii rijn gehoord. De heer V a. n 'B v 1 a n d t zou. het zeer betreuren wanneer tie gemeentebesturen niet het recht zouden hebben om binnen de ge meente verordeningen te maken, betreffende de snelheid De Minister meent, dat het amende ment geen groote beteekenis heeft. De be voegdheid blijft immers bestaan om de ge meentebesturen to hooien. Tegen splitsing en verplaatsing dier artikelen aangegeven door de Comm. v. Raipp. heeft de Minis ter geen bezwaar. Groot bezwaar heeft de Minister ook niet- om i.u het- art ikel liet woord ..weg" te vervangen door ..wegen, maar •■weg' heeft hier de beteekenis van wegen. Voor ontheffingen zal een bewijs worden gegevenalthans zoo ate*ll de Minister het zich voor. Dergelijk bewijs draagt do per soon bij rich om zich te kunnen legitimee- ren tegenover de politie. Aian den heer Van Wassenaar antwoordt de Minister, dat van het in do verordening gesteld verbod, niet een motorrijtuig of een rijwiel over een ge sloten weg te rijden, ontheffing kan worden verleend. Over hetgeen de hoor Van By landt- gevraagd heeft., moet de Minister zich nog beraden. De Minister splitst alsnu het- artikel cn antwoordt- aan den heer Van By landt, dat wanneer wordt aangenomen, hetgeen wordt voorgesteld, noch de provincie, noch de gemeente eene verordening op dc snelheid zal kunueir maken. Do stemming en verdere discussie over art. 7 wordt daarop aangehouden. Op art-. 8 (nummering van motorrijtuigen) is ecu amendement voorgesteld door de hee ren Van Wijnbergen en Bolsius, strekkende om te bepalen dat duidelijk zichtbaar op of aan hot motorrijtuig een nummer met letter moet zijn aangebracht, teneinde het oonsfca- teoren van overtredingen gemakkelijk te malcen. Niet alleen voor den bestuurder, maar voor degenen die buiten liet voertuig staan, moet het cijfer en letter zichtbaar rijm. Een tweede amendement strekt om te be palen dat het nummer en letter moet wor den opgegeven aan den Commissaris dei- Koningin en de provincie waar het rijbewijs gevraagd wordt. Een derde, daarmede verband houdende amendement, strekt mede om meer met suc ces te kunnen vervolgen. De Minister neemt hot eerste amen dement over. Ten aanzien van het. tweede amendement wijst de Min op artikel 11, waar deze zaak wórdt geregeld. De minister moet zich. dus verzetten tegen de twee andere amendementen. Het tweede amendement wordt aange nomen met 37 tegen 30 stemmen, waarme de ook het derde amendement wordt geacht te zijn aangenomen. Bij art. 9 (afgifte van rijbewijzen aan vreem delingen die ons land komen binnenrijden) wijst de heer Tydeman op dó moeielijk- head die kan ontstaan uit het woord „des verlangd" en geelt in overweging dat woord te schrappen. De Minister heeft hiertegen geen be zwaar en brengt voorts eenige redactiewijzi ging in het artikel. Art. 9 wordt daarna goedgekeurd. Op art. 10 (uitreiken, rijbewijs) is een amen dement voorgesteld door dien. heer Ter Laan e. a. strekkende om voor berijders van motorfietsen den leeftijd van 16 jaren te eisclien als minimumleeftijd inplaats 14 ja ren en voor bestuursders van motorrijtuigen 18 in plaats 17 jaren. De heer Tydeman deelt mede dat 2 le ien der commissie van rapport vóór en 2 tegen beide amendementen zijn. Een lid is afwezig. De Minister verklaart beide amende menten over te nemen. Op artikel 14 (bepaling snelheid op 40 KM. per uur) is een amendement- voorge steld door de heeren Drucker en Van Nis pen tot Sevenaer, strekkende om geen maxi mum-snelheid in de wet. op te nemen, daar die toch niet te comtrolecren zal zijn. De bepaling dat het den bestuurder van een motor of rijwiel verboden is daarmede over een weg te rijden op zoodanige wijze, dat de vrijheid of de veiligheid van liet verkeer op dien weg wordt belemmerd of in gevaar ge bracht-, achten de voorstellers voldoende. De ervaring van die maximum bepaling heeft ook in het buitenland gefaald. Ook met- het oog op de gemeenteverordeningen zou het bepalen van het maximum der snelheid een bezwaar kunnen opleveren. Aan de gemeen tebesturen zou Spr. niet- gaarne de regeling der snelheid laten. Zij worden door dit arti kel door het. eerste gedeelte voldoende gebaat. Door den lieer Ter Laan a. is als amendement voorgesteld om de maximum snelheid te bepalen op 30 K.M. per uur. Door middel van een toestel is naar het- oordeel der voorstellers de snelheid te controleeren. De Minister zegt, dat, het wetsontwerp uitging van eene generale regeling. Hij is vast overtuigd, dat wanneer u.t ontwerp wet is geworden, het der politie veel gemakke lijker zal zijn overtredingen te constate eren. Het is gemakkelijker na te gaan of te hard wordt gereden, dan of er onder verschillen de omstandigheden zoo wordt gereden dat er gevaar voor het verkeer bestaat.. De mi nister wil dus een maximumsnelheid behou den, en die niet op 30 KM. brengen, wel op 35 K.M. Dóór aan de gemeentebesturen) nog eene nadere bevoegdheid te geven tot het, regelen van snelheid, zou men eene omwenteling brengen in de bedoeling dezer wet, die be oogt eene algemeene regeling. Laat men de gemeentebesturen vrij. dan krijgt men de zotste bepalingen, zooals bijv1, in dó gemeen teverordening Van Giesendaan. waaruit de minister onder groote hilariteit, een paar staaltjes voorleest. Regeling van werkzaamheden. Besloten is, Dinsdag a. s. aan te vangen met de behandeling der Indische begrooting, en het daarmede verband houdende ontwerp betreffende den economischen toestand van Indië. Mocht de behandeling der Indische begrooting niet zijn afgeloopen Vrijdag 25 Nov.. da» zal ook Zaterdag 26 dezer verga derd worden. Heden te 11 uur voortzetting. Motorwet. Door de Regeering is art,. 7 gesplitst in twee artikelen. Op art. 7bis is door dó 'heeren. Van Bylandlb cn De Waal Malefijt een er. de ment voorge steld op de le alinea aldus te lezen „Bij of krachtens eene plaatselijke verorde ning als bedoeld in art. 7, eerste lid, kunnen wegen binnen bebouwde kommen der gemeenten, geene Rijks- of provinciale wegen zijnde, geslo ten worden verklaard of bepaald dat op zoo danige wegen niet dan met eene bij de verorde ning te bepalen maximum-snelheid' mag worden gereden." In verband hiermede stellen zij tevens voor punt 3o. van art. 7bis aldus te lezen „het gesloten zijn van vegen of de aanduiding der daarop toegelaten snelheid worden aange duid door waarschuwingsborden van een door de Minister vast te stellen model." De heeren Van Sasse van Ysselt en Van de Velde hebben bij amendement, voor,gestold uit art. 7 te doen vervallen de tweede zinsnede, lui- tiend©..eene provinciale verordening wordt niet vastgesteld, dan nadat de gemeentebesturen zijn gehoord." Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 18 Nov. 1904 bevat het volgende Kon. besluit: benoemd tot rijikskcuniveester voor het onderzoek van voor uitvoer bestemd vleesoh te Hardingen en tot plaatsvervanger van den districtsveearts te Leeuwarden H. Veen- stra, veearts te Leeuwarderadee 1 Dinsdag maakte H. M. de Koningin, met gevolg, een rijtoer naar het Uddeler- m eer. Woensdag reisde Hr. Ms. grootmeesteres ba rones Van Hardeubroek weder af van Het Loo Dinsdag brachten de directeur van Hr. Ms. Kabinet jhr. Vegelin van Claerber- gen en jhr. Hoeuff van Vclzen, intendant van Hr. Ms. Paleizen, een bezcok ten paleizo Het, Loo en vertrokken Woensdag weder. Don José Isala, nieuwbenoemd ge- I zant van Paraguay, is te :s Gravenhage aan- 1 gekomen. Onlangs is gemeld, dat op het verzoek schrift van dr. C. C. Sohot tot vernietiging van het besluit der Staten van Overijsel, waarbij de heeren mr. W. J. baron van De- clem en A. J. van der Sanden toegelaten zijn als leden der Staten, afwijzend is beschikt, daar, ingevolge art. 70 der prov. wet, de Sta ten de geschillen, die betreffende de geloofs brieven rijzen, zelf hebben te beslissen en er overigens voor tusschenkomst van de regee ring geen termen bestonden. Thans is, naar wij vernemen, door dón mi nister van binnen 1 andsclhe zaken, krachtens machtiging van de Koningin, op dezelfde motieven afwijzend beschikt op oen verzoek schrift, van K. Booij, J. Drost en J. Wessel.% te Declemsvaartgom. A vereest, tot vernie tiging van het besluit der Staten t.ot toela ting van genoemde hoeren. Zw. Ct. De socialistische afgevaardigden der Nederlandsche Kamer, de heeren Van Kol, Hugenholtz en Schaper zijn te Brussel aan gekomen, waar zij een enquête willen instel len naar de huizen van bewaring en. de ge stichten voor krankzinnigen. Zij zijn Woensdagochtend ontvangen aan het ministerie van justitie en hebben gisteren middag een zitting der Kanier bijgewoond. IHbld Subsidieering van am bachtsscholen. Dó Staten van Lim burg besloten, in afwijking van het voorstel der centrale commissie, het maximum der provinciale subsidie, ten behoeve van, iedere ambachtsschool in Limburg, te bepalen op f 1500 's jaars, en dab alle subsi diën te zaan on de som van f 6000 niet mogen te boven gaan.. Door den heer II. Seydlitz is voorgesteld oni het woord hertogdom te doen vervallen en voortaan enkel te spreken van de provin cie Limburg. Dit voorstel werd naar Ged. Staten verzonden, ten fine van advies. De gemeenteraad van Rotterdam be noemde in zijn gisterenmiddag gehouden zitting o. a. tot tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B. S. 3-jarigen cursus dr. J. Reidiug te Grouingentot tij delijk leeraar in de wiskunde en de theore tische zeevaartkunde aan do Zeevaartschool de heer R. W. Hartman te Rotterdam; tot hoofd eener school voor g. 1. o. de heer D. AM. van der Waay te Rotterdam tob hoofd eener school voor m. u. 1. o. voor meisjes mej. L. J. Braam te Delft. De aanvraag oan subsidie van f 2000 voor de Vereenigdmg tot bestrijding van Lupus werd met 20 togen 18 stemmen verworpen. In de gisteren avond voortgezette zitting werd de pensioen verordening behandeld. Door de zeer langdurige debatten over deze verordening, kon men slechts enkele artikelen afhandelen. Het, verkregen resultaat is, dat do leef tijd voor recht op pensioen bepaald bleef op 65 voor mannen en 60 jaar voor vrouwen. Het amendement-De Klerk, dezen leeftijd te bepalen op 60 en 55 jaar, werd verwor pen. Ook werd verworpen liet. amendement- De Geer om een artikel 50bis in te lasschen, bepalende dat het weduwen- en weezenpeu- sioen bii overlijden niet. zou ingaan binnen drie jaren diensttijd. Daarentegen werd aangenomen een amen dement Van Dorp, oan het recht op invalidi teitspensioen te doen ingaan na, vijf, in plaats van 10 jaar. Wegens het vergevorderd uur werd dó vergadering geschorst tot Donder dag a.s. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat, naar het zich laat aanzien, in 1905 en volgende jaren een of meer plaatsen als adjunot-ijker der maten en gewichten zul len openvallen. Aan die betrekking is verbonden een jaar wedde van f 1000. Bij gebleken geschiktheid en voortdurende plichtsbetrachting wordt de jaarwedde ua 2 jaren gebracht op f 1200 en na 4 jaren op f 1400, terwijl na 5 jaren be noeming plaats heeft tot ijker der maten en gewichten, op eene jaarwedde van f 1500. In dezen rang wordt iedere 5 jaren eene ver hooging van f 00 toegekend, totdat de maximum jaarwedde van f 2300 is bereikt. Bij het ontstaan van eene vacature wordt de ijker, die daarvoor in verband met het aantal zijner dienstjaren en zijn© geschikt heid het meest in aanmerking komt, be noemd tot ijker, chef van dienst. Aan dis betrekking is verbonden eene jaarweddevan f 2400, met, vijfjaarlijksóhe verboogingen va,n f 100, totdat de maximum jaarwedde van f 2800. is verkregen. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king willen komen, moeten zich aan het bij artikel 23 der wet van 7 April 1869 (Staats blad no. 87) voorgeschreven vergelijkend examen onderwerpen. Het programma voor dit examen is opge nomen in de Staatscourant No. 270. Tot directeur van de gasfabriek der gemeenten Alphen, Aarlaoiderveen en Ouds hoorn werd benoemd de heer A. H. Hilder- nisse, adjunct-directeur der gasfabriek te Deventer. 'rOp de voordracht, opgemaakt dooi' commissarissen van liet Kon. Zoöl. Bat. Gen. te 's Gravenhage, voor de vaoeerende betrek king van directeur van het Genootschap, zijn in alpha betisohe volgorde geplaatst de hee ren D. N. Dietz, afgetreden directeur, en R. H. Driesseu, directeur der Haagsche Om nibus-Maatschappij,. De oudste ou d-s t r ij de r \s Ja>- cob Klaver te Kloosterburen. Deze hoopt dón 15en Decern her zijn 102en verjaardag te herdenken. En de oude man is nog kras en gezond. Zoo kunnen er nog wel wat jaartjes bijkomen De haringvangst. Uit Scheve- iiiugon wordt gemeld, dat tot 12 November dóór de Nederlandsche visschersvloot 645,225 tonnen haring aangebracht ia, ruim 56,000 tounen minder dan het vorige jaar, terwijl in de jaren 1902 en 1901 op dien datum de aanvoer respectievelijk 597.360 en 530,500 tonnen bedroeg. Zeesterren als mestL Aan het strand te ZandVoort is een groote hoeveel heid zeesterren aangespoeld, die met karren

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2