KOLONIËN. BINNENLAND. sterk, Hsingloentoem aanviel. Onze vooruit geschoven post trok, ua verscheidene uren tegenstand te hebben geboden, op de hoofd macht terug. Het dorp is geheel in asch ge legd. Den 23en, bij het aanbreken van den dag, deed do vijand verschillende onverhoedsche aanvallen in de nabijheid van de spoorbrug over de Shaho en bij Paotzuyen, maar hij werd volkomen teruggeslagen. Volgens ten bericht van de „New-York Herald" uit Petersburg, zou generaal Koero- patkin aan do militaire attache's hebben ver klaard. dat zeer waarschijulijk vóór het aan staande voorjaar geen enkel belangrijk tref fen zou plaats hebben. Hiermee zou dan in verband staan het vertrek uit Moekden van de Pransche on Spaansche militaire attachó'9. Bij don zeer strengen winter, die gewoon lijk heerscht in Mandsjoerije, komt de vraag op, welke van de oorlogvoerende partijen het best is opgewassen tegen de vermoeienissen van een winterveldtocht. Russische troepen zijn aan een streng klimaat gewoon. Men moet echter niet aannemen, dat de Japan ners in dat opzicht bij hen achterstaan. Reeds in den oorlog tegen China legden zij proeven van grootc volharding aan den dag. De Vossische Ztg. brengt verder in herinne ring. dat Japan in de noordelijke en wee ter lijke streken van het eiland Hondo, als mede in Jesso, streken heeft, waar de win ter bijna even streng is als in Mandsjoerije. Daarheen worden ook sedert verscheidene jaren geregeld troepen uit de zuidelijke stre ken van Japan gezonden, om hen aan het barre weder te gewennen. De marschen, die door hen in sneeuw en koude uitgevoerd worden, zullen in Rusland bezwaarlijk na volging vinden Bij een van deze marschen op Hondo> in Januari 1902, kwamen gedu rende een sneeuwstorm 200 man om. Dit ongeluk hoeft volstrekt uiet afschrikkend gewerkt. Het legerbestuur ging steeds voort, de eene afdeeling na de andere door sneeuw en moeielijk begaanbare bergstreken te zen den. Het regiment, dat door het ongeluk ge troffen was, zond in het jaar daarop eene expeditie, die denzelfden weg moest -maken dien de 200 omgekomenen het vorige jaar hadden afgelegd. Deze marsch liep beter af, omdat men bijzonder had gelet op de uit rusting van de manschappen Er is dus geen aanleiding om aan te nemen, dat het den Japanners iti Mandsjoerije zal gaan, zooals het. voor honderd jaren do Frauschen in Rusland ging. Port-Said, 2J, Now De Russische oorlogs schepen Sissoi Velaiky, Navarin, Zemtsjoeg, Svetlana en Almaz, zeven torpedojagers en negen, schepen vaai de vrijfwilhge vloot zijn 'hier aangekomen. Zij zullen water en voor- raidon innemen, maar geen kolen. Het mu ziekcorps van de vloot speelde het Britsche volkslied ter oero van de aanwezigheid in do haven vatn den Britsehen kruiser Furious. Do Russische schout bij nacht Föl'kersalhm wisselde bezoeken met den bevelhebber van de Furious. Port-Said, 24 Nov. De Russische torpedo jagers namen kolen in van transportschepen, dio langszijde gekomen waren. Drie jachten ito Fiarontina, Catarina on Emerald gingen dozer dagen door het- kanaal in de richting van Suez. Wij vernemen dat do Emerald en Catarina gecharterd zijn door personen, die speciaal verlangden dab hunne namen niet zouden worden genoemd. De Catarina verliet Alexandria op 21 Nov., bewerende dat hare bestemming Indië was. Later telegram. De FiorcntLna voert de Franache vlag en de Catarina on Emerald varen onder Britsche vlag. De bestemming van do schepen is onbekend, maar men ver moedt dat zij doen- de Russische admirali teit warden gebruikt am de klippen in de golf van Suez en om het Shadwan-eiland (aan den ingang van de Roodo zee) te ver kennen en daarom voor het eëkader uit- te vareu. Skagen, 24 Now Gisteren namiddag gingen van het Russische aanvullingseskader een torpedoboot en een hulpkruiser, heden mor gen do overige schepen in zee. Skagen, 24 Nov. Van het Russische aan vullingseskader zijn de kruiser Oleg, een hulp- kruiser en een torpedojager weder in ae Skagerbaai voor anker gegaan. Do internationale commissie tot onderzoek van het Doggersbank-incident zal, naar men zegt, eerst kort vóór Kerstmis met haren ar- l>eid beginnen. De regeeringeu van Engeland en van Rusland zijn het thans geheel met elkaar eens over de artikelen van de con ventie. Hot- artikel, dat gewijzigd werd, luidt nuDe internationale commissie stelt een onderzoek in over allo omstandigheden van het incident en ooflc over dc mate van schuld der beide landen of jran andere landen, wan neer do verantwoordelijkheid van dezen door het rapport van de oom missie is vastgesteld. Do heer Balfour had bovendien in de rede, die hij te Southampton hield, medegedeeld, dat de Russische gezant hem gomadht igd had tot de verklaring, dat do schuldigen zullen worden gestraft, wanneer het- bewijs van hunne schuld geleverd wordt. Ook lord Lans- downo heeft als minister van buitenlandsche zaken eene soortgelijke metlcdecling gedaan. Dat had betrekking niet alleen op do be taling van cc no schadevergoeding in geld, waartegen do Russische regcering zich nooit heeft verzet, maar ook op do bestraffing van officieren, misschien zelfs de terugroeping van den Russisohen admiraal, die het bevel om te vuren gegeven heeft. Intusschen heeft men van het denkbeeld, dat Russische zee-officioron door een inter nationaal gerechtshof ter verantwoording ge roepen en mogelijk gestraft zouden worden, nimmer willen weten in het departement van marine te Petersburg. De betrekkingen tusschen de departementen van buitenland sche zaken en van marine te Petersburg zijn zeer eigenaardig. Terstond na het bekend worden van het incident bij Doggersbank, beeft men in het departement van marine geweigerd aan het departement van buiten- landscho zaken inlichtingen over het gebeur de te verschaffen. Wanneer men do Petens- burgsoho correspondenten van de Parijsdhe per» mag geïooven en deze zijn in den regel over deze zaak goed ingelicht dan is zelfs graaf Lamsdorff destijds meermalen door het ministerie van marine afgescheept, totdat ten slotte de Czaar zijn machtwoord deed geklcm. In het onderhavige geval is er sprake geweest van de terugroeping van graaf Benckendorff, den Russiachen gezant te Lon den, omdat hij den heer Balfour do bewuste toezegging heeft gedaan van de bestraffing der schuldigen. Ten slotte heeft men een uitweg gevonden en is het eens geworden, dat de mate van schuld zal worden vastge steld van de schuldigen, onverschillig tot welke nationaliteit- rij behoorende Engel- sbhe, de Rusischeof eene andere. De Daily Express bericht uit San Fran- casooEen Noorweegsohe en een Engelse he stoomboot werden hier gecharterd om spoor- wograils naar Japan, te brengen, die voor dc herstelling van den Mandsjoerijsdhe spoor weg bestemd rijn. Verder werd de stoom boot Gcrmanicus gecharterd om rollend ma terieel naar Japan te brengen. Volgens den oorrespondent van de Daily News to Parijs is er reden cm te gelooven, dat de Fraussche regeering thans bezig is te zoeke naar een middel om vriendschappelijk te bemiddelen tusschen de beide oorlogvoeren de partijen In de Fransche regeêriugskrin gen, do militaire daaronder begrepen, bestaat de indruk, dat het tegenwoordige stadium van den veldtocht eene gunstige gelegenheid biedt om te bemiddelen of althans te trach ten de partijen te bewegen de zaak in over weging to nemen. De beide legers staan nu zwaar verstrekt tegenover elkanderzij kun nen geen van beiden een stap vooruitkomen. Zij houden elkaar in schaak, maar zijn niet in staat vooruit te gaan. Men meent-, dat dit het gunstige tijdstip is om te trachten aan den strijd, die op het dood© punt gekomen is, een einde te maken. Allerlei vKoning Carlos van Portugal, heeft tijdeus zijn Engelsch uitstapje op zijn num mer 2305 een der groote prijzen uit de Staats loterij (f 25,000) gewonnen. vIn den afgeloopen nacht zijn te Wee non omst reeks 1800 kolen werkers vergaderd geweest; zij hebben besloten tot werksta king. Het personeel van de hangende tram te Elbcrfeld staakt. Te Havre is de werkstaking der karrevoer- dere geëindigd. Te Lorient breidt- de bewe ging zich uit. vDl\ Henning, de Duitsche weerkundige, waarschuwt, dat men zich moet voorbereiden op een lang tijdperk van koude en sneeuw stormen. De winterkoude zal, naar hij voorspelt, duren tot in Mei. vEr is in Engeland en Schotland ver bazend veel sneeuw gevallen. Een bijzonder heid in November is zeker, dat de Midland exprostrein uit Carlisle tussohen die stad en Edinburg is blijven steken in de sneeuw, zoo dat hij pas zeven uren later kon doorgaan, Andere treinen hadden evenzoo oponthoud Bij Reedsmouth lag do sneeuw drie voet hoog op de rails. vUit Norrlcoping (Zweden) wordt be richt, dat het stoomschip ,,Bur", van Grims by op reis naar die haven met een lading steenkool, hij Arkce is gezoniken, waarbij 17 passagiers en de talrijke bemanning cm het loven kwamen. Vermoedelijk is het sohip op den grond gestooten en daarna door een ketelontplof- ffing vernield:. vGedurende den jongsten hevige© sneeuwstorm in Schotland en Engeland, zijn vele spoortreinen in de sneeuw blijven ste- (kon. De posttrein van Londen naar Edingburgb o. a. kwam 7 uren te laat aan. Ook do Koning en de Koningin van Por- tugaJ, die zoo verrukt waren over den Noord- schen mist, hebben hun deel gehad van hei ruwe weder. Ook rij kunnen nu zeggen, dat zij op het kasteel öhatsworth gevangen zijn geweest; maar andere dan Maria Stuart. Zij waren daar ingesloten door de sneeuw, welke de wegen onbegaanbaar maakte, en van een jachtpartij door hunnen gastheer, den Hertog van Devonshire, georganiseerd, kon niets komen. Ook Koningen, riet men, hebben soms hunne teleurstellingen. OOST-INDIÉ. Nieuw optreden in de Gajoe- en Alaslanden. Volgens de t>eli Ct. zou vermoodelijk den 27sten October, een afdee ling marechaussees onder kapitein H. Colijn te Medan aankomen en naar do Karohoog- vlakto vertrekken. Van Kwala Simpang uit gaat een colonne naar de Gajoe Locos én Alaslanden. Hetzelfdo blad bericht nader Kapitein H, Colijn zal per gouvernernents- stoomer te Medan aankomen met 6 brigades marechaussees (120 man) en 130 dwangar beiders. Het doel van den tocht is vermoe delijk over de Karohoogvlakto naar het Sing- k else he te trekken, om de oproerige benden daar van achteren te bestoken. Do excursie van Kwala Simpang uit gaat naar hot moer noordelijk gelegen gebied van den Kodjoeroean van Abaq. Het is dus niet waarschijnlijk, dat de beide oolonnes elkan der tegemoet zullen komen. Do JattvBode schrijft: „Voor de Gajoe- en Alaslanden schijnt oen nieuwe excursie op touw te zijn gezet. De kapitein-adjudant H. Colijn, thans be last met het bestuur over deze landen, gaat zijn gebied eens wat nader bekijken en rukt daartoe uit Medan, met een marechaussee- colonne, over de hoogvlakte der Karo-Bataks naar het westen; tegelijk rukt e;n tweede colonne uit Kwala Simpang, uit het Ta- miangsche dus, naar do Gajoelanden, terwijl zooals onlangs uit Padang werd bericht, de oompagnio die nu waarschijnlijk in het bo- von-Sinkelscho reeds tot Batoe batoe is op gerukt, na den bedorven rommel daar te hebben opgeknapt, eveneens van de zuidzijde de Alaslanden binnentrekt. Die drie colonnes zullen denkelijk wel voldoende zijn om in het onlangs met harde hand onderworpen ge bied te regelen wat er nog te regelen valt." Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 24 November. Geopend ll£ ure. Indische begrooting 1905. De algemeen© beraadslaging wordt voort gezet. De heer Verhev bespreekt in de eerste plaats de bezuinigingen bij marine en leger. Dat daarop geen uitzicht bestaat, is door verschillende leden beweerd, maar niet be wezen. Si (r. verwacht a-lt-han9 wat de flot- tilje-vaartuigen oetreft van dezen gouver neur-generaal wel bezuiniging. Dat onder de zen minister en dezen gouverneur-generaal gauwer tot het doen van expedities zal wor den overgegaan, is allerminst bewezende van ons binnen dringen. De heer Lobman vervolgende, komt Ook cp tegen de bewering, dat er aan het hoolü der colonne gevoohten en achter de oolon-ne naar .petroleum gezocht werd. Dat- was meer 1 een sa tyre. Dat met opzet weerlooze vrouwen en kinderen zijn doodgeschoten, is een leu- 1 gen of de stukken liegen, j De heer Troelst-ra. Eu de mannen dan. De heer Lobman. Wanneer die op ruien, dan is het onmiddelijk gevolg daar van dat zij, indien het tot een strijd komt, doodgeschoten worden. Dat komt neer op het hoofd van den heer Troelstra en de rijnen. De heer Troelstra. Wij 'hebben de Gajo's tocdi niet opgeruid, j De heer Lobman zegt in het algemeen te spreken. Hij herhaalt dat het te betreu- aiieiujiusii wwtaeiiuw i ill ren is. dat er zooveel vrouwen vielen, maar practijk heeft eer vroeger het tegendeel be- i, v 1 6 1 als zij zich wapenen met messen en vechten als mannen, dan is het hun eigen schuld als wezen. Over het al of niet rechtmatig optreden in i de Gajoe- en Alaslanden zal Spr. zwijgen. Hij zi t daaromtrent met behmgstelling 's minis ters antwoord tegemoet. Alleen bespreekt hij de instructies van den colonne-commandant-, die tot order had het verzet, ook in de Alas landen, te breken en had te gehoorzamen. De he°r Bos stelt zich op het standpunt dat. de meerderheid der I'amer Indië krach tig wil helpen, en dan laat hij de woorden inzinking en eereschuld voor wat zij zijn. Waar dus vast. staat, dat men helpen wil, blijft de vraag door welke middelen wij dit zuilen doen. Een der middelen is een groot deel der lasten, welke op Indië drukken, over te brengen op de Nederlandsche be groeting, ten einde xmae zuster in Indië de gelegenheid te geren haar eigen huishou ding weer te voeren. Daartco is noodig de economische kracht, van Indië te versterken en een goed financieel beheer in te voeren. Ontwikkeling van den inlander door goed onderwijs acht ook Spr. een der voornaam ste factoren. Spr. sluit zich aan bij den heer Cremer, wat. betreft diens tegenstand tegen uitvoerrechten, zoowel op tabak als op suiker. Uitvoerrechten acht Spr. het minst geschik te middel voor een goede economische finan- cieele politiek. Ten slotte betoogt Spr., dat hetgeen de Regeering voorstelt, niet past in haar eigen systeem, want zij wil met het verleden breu ken en wil toch vlottende schuld uit het ver leden ©vernemen. Spr. hoopt dat de minister met zijn ambt genoot van financiën nog eens nader overleg zal willen plegen. De heer Heemskerk oonstateert, dafc de heer De Sfcuers niet representief is opge treden voor zijne partij en do rechterzijde. Natuurlijk had de heer De Stuiers liet recht zijne persoonlijke opinie uit te spreken, maar vraagt Spr., ging hij niet te ver? Hij noem de de colonne-Van Daalen bloedhonden en volgens Spr. had hij dat niet mogen doen, zonder volledige kennis van zaken. Ook Sperker betreurt het vallen van zoovele slachtoffers, maar matigt zidh geen oordeel aan. Waar de order luid de: het verzet breken, had de leider der colonne, commandant en degenen die onder hem stonden, te gehoorzamen. Als jurist vraagt Spr. zioh zelfs af, of dë heer De Stuers de door hem gebezigde uitdrukking wel gebruiken mocht. De heer Dë Stuers zeide gisteren C'est pire qu un crime, c'est une faute. Spr. antwoordt daarop: een fout kan nooit erger zijn dan een misdaad. Ook het optreden in de Alaslanden acht Spr. gerechtvaardigd, omdat de Atjehsche benden derwaarts waren uitgeweken en zich daar schuil hielden. Ook komt Spr. op tegen de uitdrukking van den lieer De Stuiers, dat wij met een militair-minister, een militair- gouv.-generaal en een militair gouverneur van Atjeh aan bandeloos militarisme zijn overgeleverd. Eu indien de Indische Regee ring al zuoht toonde tot onnoodige gezags- uitbreiding, zou zij zeker dë Kamer ook van de rechterzijde tegen zich zien. Spr. besluit met een woord van lof voor het In dische leger. In plaats van beleedigende woorden verdienen dë mannen, die hun bloed voor het land lieten, hulde en waardeering. (Rravo's). De heer Van VI ij men heeft met ge noegen de voorstellen ontvangen tot econo mische ontwikkeling van Indië en hij ver heugt er zich over, dat het een minister der rechterzijde is, die de voorstellen deed. Na hetgeen de heer Heemskork gezegd heeft over de Gajo- en Alaslanden, is Spr.'s taak zeer verlicht, maar bij acht zich toch ook verplicht op te komen tegen den aanval op ons Indische leger. Hierna geeft Spr. een overzicht van het geen op Borneo is voorgevallen met den schoonzoon van den pretendent-sultan Goesti Arsad, die zich onderworpen heeft. Hij acht het niet staatkundig dien Goesti Arsad en de zijnen naar Buitenzorg over te brengen, Spr. geeft der Reg. in overweging een poging te doen om den pretendent-sultan van de WesterafdeeLing van Borneo tot afkomen te bewegen, door de hulp in te roepen van den sultan van Koetei. De heer De Savornin Lobman komt mede op tegen het optreden van den heer De Stuers tegen de leger-autoriteiten, het leger en de natie, door te spreken van bloedhonden, Hunnen en Tartaren en de natie te noemen een slokop. Verder sprak de heer De Stuers van het vermoorden van weerloozen en wierp daarmede weer een blaam op het Indische leger. Het beste acht Spr. dit om het desbetreffende verslag ge heel voor te lezen om aan te toornen, dat de heer De Stuers oordeelde op onjuiste gege vens. Zijne satiriek optreden moge pas ge vonden hebben onder zijn mede-studenten of onder ambtenaren onder wie hij zoovele jaren aan het Dep. van Binnenl. Zaken is werk zaam geweest, hier pasten geen satyrieke op merkingen, die naar buiten een zeer ver keerden indruk kunnen maken. De heer De Stuers wilde eene vreedzame oplossing zoeken door zendelingen of Euro- peescho ambtenaren, maar ons legerbestuur heeft te zorgen, dat er veiligheid zij op ge heel Sumatra en dat is met zendelingen niet te bereiken. Noch om de vrijheid, noch om het leven, noch om de have, noch om de godsdienst was het te doen dat wij daar kwamen De heer Van Kol. Maar dat die ver loren gingen, was het onvermijdelijk gevolg zij doodgeschoten worden. De rede van den heer De Stuers heeft, geen goed gedaan aan ons leger en ook niet- De heer Troelstra. Aan de Christelijke regecring. De hoer Lobman zegt, dat niet de christelijke, maai* de liberale regeering de maatregelen heeft voorbereid, die iiu zijn uit gevoerd, maar die de christelijke partij goed keurt-, omdat zij door de omstandigheden werden geboden. De heer Kolkman verklaart namens de katholieke partij, dat ieder barer niet minder dan de heer De Stuers betreurt de gevolgen, dio ons optreden gehad hebben, maar dat zij niettemin zeer afkeurt de wijze, waarop de afgevaardigde uit Weert deze zaak ter sprake heeft gebracht. Hoezeer ook de katholieke partiji zoo weinig mogelijk es pedities wenscht, acht zij toch de expeditie naar de Gaja- en Alaslanden door de om standigheden geboden en zij keurt dan ook het beleid der Regeering goed. Namens de katholieke partij, zegt Spr., dat de heer De Stuers door zijne woorden allerminst een dienst heeft, bewezen. De heer Van Dedem komt qjede op tegen, den blaam op ons Indisch leger ge worpen. Vervolgens behandelt Spr. de voorgestelde maatregelen tot verheffing van den economi- schen toestand van Ja.va, welke hij een drup pel in een emmer water acht, waarmede men op den duur tooh niet tevreden zal zijn. De heer Van der Zwaag heeft alleen het woord gevraagd, omdat hij niet gerekend wil worden van wie men zeggen kan die zwijgt stemt toe. Vele christelijke bla den toch achtten het rapport-Van-Daalen voldoendeSpr. niet. Krachtig, krachtiger dan Smr. het zou kunnen doen, heeft de heer De Stuers gezegd, wat Spr. had willen zeg gen. Naast den zedelijicen moed om voor zijne overtuiging uit te komen, waarvoor hij smaad inplaats van hulde ontving, hoopt Spr. dat hij den zedelijken moed zal hebben Cjü de hulde van een socialist in ontvangst nemen. (Brav> van de socialisten). Do heer Goeman Borgesius protes teert tegen het verwijlt van den heer Van der Zw'aag, dait hier geen belangstelling voor Indië bestaalt. De discusriën van de laatste dagen bewijzen, het tegendeel. Ieder is be reid, gelijlk uit de discussiën bleek, om Indië te helpen, maar Wat beteetkent hetgeen Ne derland nu voorloopig aan Indië zal geven. Wat beteekent 1 bijdrage van het ge- heele budget van 150 millioen. Daarbij komt nog dat het volstrekt neg niet vaststaat dat betgeen voor economische verheffing ge geven wordt, daarvoor ook gebruikt wordt. In liet systeem van den heer Bos zou het gevaar daarvoor minder groot worden. Wat de expedities betreft uit Spr. den Wensch, dat die steeds sch aarsaker en min der zullen warden. Van alle rijden werd daarop aangedrongen, waaruit blijkt dat men niet gediend is van imperialistische politiek. Dë heer Troelstra vindt de uitdruk king van den heer Lohmandat wij ver plicht waren ons te begeven in de Gajo- en Alaslanden, omdat- wij niet kunnen toezien dat in onze buurt landstreken zijn waar vij andelijke operaties kunnen plaats vinden, nog gevaarlijker dan de woorden van den heer de Stuers, want Duitschland kan dien stelregel, die redeneering ook op ons laad toepassen. Besloten wordt ook Zaterdag a.s. te ver gaderen. Voorgesteld wordt in de afdeelingen on der meer te onderzoeken het wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs en het wetsontwerp Detreffende aankoop van grond voor de Carnegie-stichting. Het sectie- onderzoek zal ©laats vinden Woensdag van 10 tot 11 uur en zoo noodig 's avonds wor den voort-gezet. De heer Druoker acht het verkeerd de hooger onderwijswet thans in de afdeelingen te onderzoeken, cmdat met dat onderzoek verband houdt de motie-Lokman. Waar tijd ontbreekt tot een grondige behandeling, zou Spr. thans de H. O.-wet niet in dë afdee lingen willen onderzoeken.. De heer De Savornin Lohman wenscht alsdan zijne motie in te trekken, omdat hij een uitvoerig debat over de H. O.- wet nu niet wenschelijk acht. Spr. trekt dus zijne motie in. Het voorstel des voorzitters wordt daarna aangenomen. Besloten wordt in de maand December ook te vergaderen, Maandag en Zaterdag te beginnen om 10 uur, met uitzondering van des Maandags. Op dien dag zal de vergade ring aanvangen om li uur. Heden te 11 uur is de minister aan heb woord. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 25 No vember 1904 bevat de volgende xvoninklijke besluiten benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Slochteren o. a. J. H. van Barneveld, ontvanger derzelfde middelen te Harmeien; tot ontvanger der dir. bel. en aoc. te IJzen- dijke c. a. S. Doedens, entvanger der dir. bel., invoerr. en aoo. te Baarle-Nassau a a. tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Ze venbergen c. a. H. Potjer, ontvanger der zelfde middelen te Heusden o. a.tot ont vanger der dir. bel. en acc. te Epe s. a., A. W. T. Berends, ontvanger der zelfde midde len te Boxmeer c. a.tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Dongen c. a. W. J. Sohaafsma, ontvanger derzelfde middelen te Strijen c. a.tot ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en acc. te Wem- kout c. a, W. G. S. L. de Vletter, ontvanger der directe belast, en acc. to Breskens o. a. tot ontvanger der invoerr. en aoc. te Venlo (Station) P. F. G. A. Ie Cooq d'Annandville, ontvanger der dir. bel. 8e kantoor te Am sterdam eervol ontslagen uit zijne betrekking tot de landmacht de re serveeerste-1 uiten a n t W. H. Beijen, van het 3e reg. infanterie. H. M. de Koningin-Moeder ontving Woensdag ecmige hameg uit Apeldoorn in audiëntie. Z. K. H. de Prins der Nederlanden en adjudant jkr. Van Suchtelen van de Haere, graaf Van Rhoden en jagermeester Loudon waren gisteren ter ji.cht op het land goed Salatin, bij Nijkerk, toebehoorende aan de familie Van Haersma de With. H. M. de Koningin heeft aan jonk vrouw© M. A. Snoeck op verzoek eervol ont slag verleend als hofdame met ingang van 1 Februari 1905, en met denaelfden datum benoemd tot hofdame jonkvrouw© A. M. van Haersma de Witik. Woensdag werd een bezoek ten palesize gebracht door jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, ordonnance-offioier. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer J. J. Harmons erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Har langen. St.-Ct. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken zijn, met ingang van 1 Januari 1905, benoemd bij het Koninklijke Conservatorium voor muziektob leeraren, de tijdelijke leeraren W. Hendriks, D. T. van Emmerik en Ch. van Isterdael, en tot leer- ares mevrouw A. Rutters. De heer Ambrosius Knoop, te 's Gra- venhage, is benoemd tot leeraar in den solo zang aan de Muziekschool van Toonkunst le Amsterdam, in plaats van mej. Zegers Veec- kens. Slapte in de industrie. Naar het Hbld. verneemt is de Nederlandsche Scheep&bouw-Maatschappij te Amsterdam tot haar leedwezen genoodzaakt deze week een vij'ftigtal werklieden te ontslaan, wegens ver mindering van werk en door het niet slagen in het verkrijgen van aangeboden contracten. Uit de A m s te r d am s o h e ha ven. De Leden van dë bootwerkersvereeni- ging Recht en Plicht hebben zich bij stem ming verklaard vóór de instelling van een arbitrage-commissie voor de Houthaven. De vorige verkiezing van werklieden-leiden dezer commis-de mislukte door de tegenwer king van Recht en Plicht, die in de commis sie geen heil zag. Slechts enkele bootwerkers stemden toen. Prof. Treub de voorzitter dei- vroegere arbibrage-ommissie voor het geschil betreffende de lossing der stoomschep on St. Petersburg, Knud 2 en Helge, heeft destijds over ct©ze tegenwerking in woord en. geschrift, zijn leedwezen uitgesproken, en de meerder heid heeft zich nu vereenigd met het gevoe len van Wessels, den secretaris van den Boot- werkersbond, die wel is waar niet veel ver wachtte) van de commissie, maar haar tot standkoming toch niet onmogelijk wilde ma ken. Recht en Plicht zal zich nu tot de Ver- eenigiug van werkgevers op scheepvaartge bied wenden, met het verzoek een nieuwe ver kiezing van werkliedenledën uit te schrijven. De toestand in de diamant industrie. Het Hbld. heeft een onder houd gehad met den heer Henri Polak, voor zitter van den A. N. D. B., die wel niet kon toegeven, dat dë schitterende „Kaapsche tijd" was teruggekeerd, maar toch verklaarde, dat de industrie ontegenzeggelijk in bloeden den toestand verkeert. ,,Er wordt goed geld verdiend." „De jaarlijksche productie beloopt hier zeker tusschen de 40 a 50 millioen gul den, en alle winst, alle loon, die daarop ko men, is geld dat van buiten naar deze gtadl vloeit." „Er worden thans, vooral door de slijpers, prachtige loonen verdiend. Men kan aannemen, dat de loonen der slijpers, die zich gewoonlijk bewogen tussohen f 20 en f 30 's weeks, nu loopen tusschen f30 en f40, maar er zijn er ook die wel meer verdienen." „De Bondskas verkeert dan ook in goeden toestanddo schulden, die wij gedurende de uitsluiting hebben moeten aangaan, zijn na genoeg geheel afgelost. Vóór de uitsluiting bedroeg de afdracht der leden aan de Bonds kas gem ddeld f4000 's weeks. Na de uitslui ting is die afdracht met 5 pCt. verhoogd, om spoedig uit de schuld te komen, dus naar verhouding van den toestand vóór de uitslui ting moesten wij nu wekelijks gemiddeld ontvangen f 6000, en dit bedrag is inderdaad om en bij de f 9000. „Bovendien, de uitgaven zijn veel minder. De kosten van den Bond bedroegen gemid deld f 100.000 's jaars, meestal voor uitkee- ring bij kleine stakingen en wegens ziekte; de kosten daalden nu. Eensdeels omdat er geen stakingen zijn. anderdeels omdat de uit- keering wegens ziekte veel minder is." De leden der Amsterdamsche Juweliere- vereeniging, die geweigerd hebben om de loonsverhooging der roosjessnij dstors te doen ingaan met den aanvang der week, waarin de overeenkomst met den Diamantbewerkers- bond was aangegaan, hebben thans toegege ven. Het bestuur hunner vereoniging heeft hen overtuigd van de noodzakelijkheid hier- Het gerechtshof te 's Graven ha ge be vestigde gisteren het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een kok uit Utrecht we gens diefstal van een rijwiel, na vroegere ver oordeeling, tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf werd veroordeeld. Mishandeling met doodelij- ken afloop. Het gc-rtchtehof te Arnhem, heeft G. A. H., landbouwer te Langel (gem,. Berg), wegens mishandeling met doodelijken afloop, tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank had hem ontslagen van rechtsvervolging.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2