S'. 147. Geriste Blad. 3dc Jaargang. Zaterdag 26 November 1904. BUITENLAND. KOLONIËN. AMERS OORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 njfuiuden voor Amersfoort Id« f 1.85. Idem franco, per posf- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Do_ze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Tan 1—8 regel* Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan oordeel yn. t.ï-5 t-r 1%J*L 0.15. ,T bepalingen, fc het herhaald adverteéren in dit Blaa bij abonnement Bent circulaire, bevattende dé Voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Kreta. Prins George van Griekenland is van zijne rondreis door Europa naar Kreta terugge keerd om zijne taak als commissaris van de mogendheden, die de bescherming van Kreta op zich hebben genomen, te hervatten. Hij doet dat niet met blijden zin. Men kan na gaan iu welke stemming hij zich bevindt, uit de verzuchting, die hij ïji een kring van zijne intiemeu heeft gedaan„Slechts drie men- schen zijn er aan wie men de verplichting heeft opgelegd onder zulke onaangename om standigheden op een eiland te leven: Napo leon, Dreyfus en ik". Evenals ieder jaar, heeft hij ditmaal zijne rondreis besteed om bij de kabinetten van Europa de wensohe'ijkheid te bepleiten der vereeniging van Kreta met Griekenland. Hij heeft in eeue nota zijne wenschen samenge vat. Hij herinnert daarin aan zijne nota van September 1900. waarin hii dezelfde wenschen kenbaar gemaakt heeft en de vrees heeft uit gedrukt, dat als daaraan niet werd voldaan, het eiland aan rustverstoringen ten prooi zou wordendaarna gaat hij voort „Wanneer deze verontrustende verwacli- gen niet geheel verwezenlijkt zijn na de nota van 22 Februari 1901 van de beschermende mogendheden, dan komt dat omdat ik op gevaar af van mijn prestige verminderd te zien, al mijn invloed lieb aangewend om de gemoederen tot kalmte te brengen, door de hoop voor te spiegelen, dat de mogendheden, die de rechtmatigheid van de wenschen der Kreten&ers hadden erkend, de eerste geschik te gelegenheid zouden aangrijpen om het weldadige werk te voltooien, dat zij in Kreta hebben onde nomen, door te besluiten tot de vereeniging met Griekenland, die sints dien twee malen is afgesmeekt door de stemmin gen van de Kamer van afgevaardigden, ge steund door eenstemmige en indrukwekkende betoogiugen van het Kretensische volk. Maar de tijd gaat voorbij en de Kreten- sers, die zich zoo rustig hebben getoond en die zulke vorderingen hebben gemaakt gesteund als zij waven door de hoop om den volksdroom, waaraan zoovele offers zijn ge bracht, verwezenlijkt te zien worden door ongeduld verteerd eu de toestand der gemoe deren is zoozeer- oververhit, dat nieuwe ram pen het arme, in het verloden zoozeer be proefde land bedreigen, wanneer de op 6/19 Augustus door de christelijke bevolking in al de provinciën van het eiland uitgedrukte besluiten, waarbij zij mij opdraagt in haren naam de groote mogendheden te smeeken ni t langer de vereeniging van het eiland met het moederland te vertragen, nogmaals afgewezen werden. Ik zou meenen te kort te doen aan mijn plicht jegens de groote mogendheden en je gens het Kretensische volk, wanneer ik niet herhaalde wat ik reeds heb uiteengezet in mij,:, eerste memorandum, dat om de steeds klimmende moeielijkheden, die weldra on overkomelijk zullen worden, .te ontgaan, er slechts ééne oplossing isde vereeniging van het eiland met1 Griekenland. Dat is de oplossing, waarop de groote mogendheden den Krctensers u. .zicht gegeven hebben, door aan een prins van het koninklijke huis van Grie kenland het mandaat van commissaris in Kreta toe te vertrouwen. Het is de eenige oplossing, waarnaar het Kretensische volk streeft, de eenige die het vraagt, de eenige die het afsmeekt van de groote mogendhe den, die, na het de vrijheid gegeven te heb ben, het niet op nieuw gedompeld zullen wil len zien in de wanordelijkheden, de einde- looze oneenigheden en de rampen van het verleden." De manifestatie van 6/19 Augustus, die de prins aanhaalt, had plaats ie Kanea, waar ge delegeerden van de verschillende deelen van het eiland voorbij het paleis van den prins trokken onder den kreet„Leve de inlij ving!'' en een adres in dieii zin aanboden. De nota der mogendheden van 22 Februari 1901 bevatte een weigerend antwoord op de door prins George in het najaar van 1900 gedane voorstellen, die inzonderheid strekten tot vervanging van de internationale contin genten door Grieksche soldaten. Een exemplaar van deze nota is door den prins overhandigd aan ieder van de ministers van buitenlandsche zaken van de mogend heden, die als beschermers van Kreta optre den, d. w z. Rusland, Engeland, Frankrijk en Italië. Dat- is eerst zeer kort geleden ge schied, zoodat er nog geen gedachten wisse ling tusschen dc betrokken kanselarijen hee't kunnen plaats hebben. Volgens de inlichtin gen, door de Temps uit diplomatieke krin gen geput, betwijfelt men echter daar of het antwoord van de mogendheden op deze nieuwe nota van prins George veel zal verschillen van dat op de vroeger door hem gedane stap pen. Daargelaten nog, of de overtuiging is doorgedrongen van de rechtmatigheid der wenschen, waarvoor prins George met zooveel volharding als pleitbezorger op treedt, moet het oogenblik gunstig zijn om ze te kunnen verwezenlijken. En het huidige tijdstip is daarvoor zoo on gunstig mogelijk. Men mag het als eene bij zonder gunstige omstandigheid beschouwen, dat thans, nu de zaken in het verre oosten de aandacht geheel in beslag nemen, het in den onweershoek van zuid-oostelijk Europa betrekkelijk rustig blijft. Nergens bestaat ge neigdheid. om in de zaken van het nabij ge legen oosten te roeren, en het is dus niet te verwonderen, dat prins George op zijne nu geëindigde roudreis heeft moeten ondervin den, dat hij bij 't bepleiten van zijn wcnsch tot vereeniging van Kreta met Griekenland voor doove ooren heeft gepredikt. Duitschland. De bondsraad heeft toestemming verleend tot de indiening bij den rijksdag van wets ontwerpen over de sterkte van het leger in vredestijd en over veranderingen in den diensttijd. Het laatste wetsontwerp zal de wettelijke invoering van den tweejarigen diensttijd bij de troepen te voet brengen, die door de groote meerderheid van den rijksdag siuts tien jaren verlangd werd. Fei telijk bestaat, de tweejarige diensttijd reeds sedert eenige jaren bij wijze van proef. Als correctief zijn waarschijnlijk eenige eiscken opgenomen, die moeten dienen om de bezwaren weg te nemen, die voor de mili taire opleiding heeten verbonden te zijn aan den tweejarigen diensttijd. Berlijn, 25 Nov. De Nordd. Allg. Zeitung bericht, dat in de gewone begrooting voor het Pruisische militaire contingent de blij vende uitgaven bedragen 463,961,397 mark (meer 12,845,841), de uitgaven voor eens 25,026,920 mark (minder 993,389). Bij de buitengewone begrooting worden 53,589,400 mark (meer 32,470,700) verlangd. De blijkende uitgaven voor het Saksische militaire oontingent. bedragen 43,811,787 mark (meer 1,714,548), de blijvende uitga ven voor het Wurtembergsche contingent 21,973,036 mark (meer 531,080). De hoogere ramingen vloeien voornamelijk voort uit de maatregelen, die het gevolg zullen zijn van wetsontwerpen betreffende de vredessterkte en de wijziging van den dienstplicht, d. w. z. de wettelijke vaststelling van den tweejari gen diensttijd. De marine-begrooting vordert een bedrag van 238,4 millioen mark. De blijvende uit gaven op de gewone begroeting bedragen 105,260,755 mark (5.950,246 meer dan in het vorig jaar), de uitgaven voor eens 111,498,450 marlc (meer 10,632,480), waarvan voor aanho'uw van schepen 70,070,000 mark (meer 835,000). Hieronder zijn vele aanvragen voor tweede of latere termijnen, Nieuiw aangevraagd worden eerste termijnen voor de linieschepen Q en R., een grooten kruiser, twee kleinere kruisers en een kanon neerboot voor den buitenlandschen dienst. Verder worden aangevraagd een rivierkanon- ueerboot voor Oost-Azië, de eerste termijn voor een inijnenschip, waarvan de bouw door de in den Russisch-Japanscben oorlog opgedane ervaringen noodig is geworden, en voorts nieuwe posten tot een bedrag van li millioen voor proefnemingen voor de aan schaffing van onde.zeesche booten. Ook zal eene bijzondere compagnie voor den mijnen- dienst worden samengesteld ter sterkte van 300 man. Frankrijk. Het voorstel tot afschaffing van de begroo- tiug van eeredienst was eergisteren in de Kamer vam twee zijden gedaanvan socia listische en ook van nationalistische zijde. Van laatstgenoemde zijde was het voorstel ge daan met de bedoeling, in verbond met de stemmen van den linkervleugel der radica len eene meerderheid tegen de regeering tot stand te brengen, die de begrooting van eeredienst heeft ingediend, omdat het con cordaat voorloopig nog van kracht is. De minister-president verklaarde, dat hij volstrekt niet vijandig stond tegenover de afschaffing van de begrooting van eeredienst, omdat deze maatregel een onderdeel uit maakt van zijn wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat. Z. i. was het ljeter de beslissing over deze zaak uit te stellen tot de behandeling van dit wetsontwerp. Wan neer echter de Kamer van mecning was. dat het nu reeds de tijd was tot de afschaf fing over te gaan, dan zou hij den Senaat niet verzoeken om het. herstel van de ge schrapte begrooting. Hij zou dan het besluit opvatten als eene vingerwijzing, dat do Kamer bijzondere haast wil maken met de scheiding van Kerk en Staat.; hij zou uit zijn ontwerp de artikelen 3 en 4 lichten, die den overgang van den tegenwoordigen tot den nieuwen toestand regelen, en de beide Kamers verzoeken die artikeleu terstond aan te nemende rest. van het wetsontwerp zou dan later aan de beurt 1 :nen. „Nu kunnen de nationalisten doen wat hun hart begeert,'' zeide de minister ten slotte. Hunne taktische manoeuvre mislukte echter, want de meerderheid liet zich niet vinden tot afschaffing van de begroeting van eere dienst op dit oogenblik. Het voorstel tot schrapping van 345,000 frs voor de traktementen van de 7 aarts bisschoppen en 16 bisschoppen, die na het concordaat zijm ingesteld, werd door den mi nister-president best reden op grond dat deze bisdommen in overleg met het Vaticaan wa ren opgericht, en dat men ze niet bij do be grooting kon afschaffen. Ook dit voorstel werd verworpen. De commissie van de Kamer voor de be lastingwetgeving heeft besloten, met den minister-president Combes en den minister van financiën Rouvier te overleggen om overeenstemming te brengen tusschen de beide door de oommissie en door de regee ring samengestelde ontwerpen der inkom stenbelasting. De Lanterne bericht, dat de strafkamer van het Hof van cassatie gereed gekomen is met haar ondersoek van de Dreyfuszaak het blad voegt er bij, dat in December het revisie-proces aan de orde kan komen. Êngeland. De onderkoning van Indië, lord Curzon, -s Donderdag uit Londen vertrokken om zich weder naar Indië te begeven. Rusland. Petersburg 25 Nov. Het Petersburgsche telegraafagentsdnp is gemachtigd tot de verklaring, dat het bericht van de Parij- sohc editie van de New-York Herald om trent eene aanstaande verhooging van alle belastingen met 25 ten behoeve van oor logsuitgaven. geheel cn al verzonnen is. Australië. Melbourne, 25 Nov. De eerate minister van den Australischen bondsstaat lieeft bericht ontvangen, dat de rijksregeering dringende vertoogen lieeft gericht tot Duitscliland be treffende de beperkingen in den handel op de Marshall-eilanden. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, 2Jt Nov. limes). De openbaarma king van niet-officieele berichten over Port. Arthur is niet langer verboden. Er worden bijzonderheden gegeven over den gestadigen vooruitgang van de belegeraars. Algemeen bestaat het geloof onder het publiek, dat het einde van het beleg nadert. De politiek vau den aanval tot eiken prijs wordt niet lau- ger in de blade '(""voorgestaa nDe verliezen van de Japanners in de aanvallen van 19 tot 24 November waren 1400 man. Hoewel de hoofdaanval toen teruggeslagen werd, zijn er eenige belangrijke voordeelen behaald. Gevangenen bericlhten, dat de effectieve sterkte van het garnizoen nu niet meer be draagt dan 8000 man, waarvan een derde van winterkleeren is voorzien. Er zijn vele gevallen van oogziekte, ten gevolge van ge mis van slaap. Het aantal Russen, die ge storven zijn in het gevecht en aan dysente rie van 25 October tot 1 - November, be draagt 2000. Tokio 25 Nov. Er wordt bericht., dat de Japansche sappeu, gericht tegen Erloengsjan, Soengsjoesan en Kikwansjan de basis van de hoofdgrachten hebben bereikt. D'e schiet- kuilen van de forten Erloengsjan en Soeng sjoesan zijn genomen. De Russen houden ech ter de borstweringen nog bezet. De Japansche kanonnen beschieten deze en brengen daar aan zware schade toe De inneming van de g-.-iemde forten wordt spoedig verwacht. Wanneer zij geno men zijn, dan schijnt de val van Port Arthur binnen niet te langen tijd verzekerd. Washington, 25 Nov. De Associated Press verneemt uit uitstekende bron, dat het Ja pansche leger bevel heeft gekregen den aan val op Port Arthur heden te hernieuwen en dc hoofdversterkingen tot. eiken prijs te nemen. De Standard verneemt uit Tokio, dat van de Russische kustforten bij Port Arthur in den laatsten tijd niet meer geschoten wordt, als de Japansche oorlogsschepen naderbij komen. Geen van de schepen van het Rus- sisohe smaldeel heeft meer een poging ge daan om te ontsnappen aangezien zij, naar men zegt, alle zwaar beschadigd zijn. Petersburg, 25 Nov. Telegrammen van ge neraal Koeropatkiu aan den Czaar beriohteu, dat in den nacht van 22 op 23 November vrijwilligei-s voor het front der Russische stel ling verkenningen deden en daarbij 11 Jar panners gevangen namen. Tokio. 25 Nov. Een telegram uit het hoofd kwartier in Mandsjoerije van gisteren meldt, dat den 23. November, van 's morgens een uur af, de infanterie van den vijand her haalde aanvallen deed op de voorposten bij Lamcetoen, maar noordwaarts terugtrok voor het Japansche vuur. tegelijkertijd bombar deerde do Russische artillerie de omgeving van do 1 poorwegbrug over de Skaho. Er wer den dertig salvo's gegeven, maar het vuur deed aan de Japansche stellingen geen scha de, Moekden, 25 Nov. Russisch Telegraaf agent schap.) Over hfet geheele front duren de schermutselingen voort. De Japanners trokken ter sterkte van eenige oompagnieën en oen eskadron over de brug bij Siaosyr maar wor den in den nacht vtan den 23steu onder aan zienlijke verliezen tot den terugtocht gedwon gen. De Hoen-ho en Taitsc-ho zijn dichtgevroren. Do geringe waterstand in de Liao verhindert den toevoer van levensmiddelen van Inkau het gebrek aan spoorwagens vertraagt den aanvoer van munitie en hei vervoer der ge wonden naar Liaojang en Dalny. Foesan, 2Jf Nov. De correspondent van Reuter bij het leger van Koeroki bericht, dat de Russen eenige activiteit fcooncn voor het front van liet leger van Okoc. Heden, bij het aanbreken van den dag, Vrerd op fcweo plaatsen, op den linkervleugel en in het cen trum, een aanval gedaan. De aanval in het cent-rum werd onmiddellijk teruggeslagen die op den linkervleugel had tot gevolg, dat na harden strijd de Japanners Pontuan be zetten. De Russen lieten vele dooden adhter. Port Said, 25 Nov. Het Oostzee-eskader is het kanaal binnengegaan. De pantsersche pen worden gesleept. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Suez, 25 Nov. des middags. Russisohe tor pedojagers, reoht door het kanaal komende, zullen om twee uur hier aankomen. Zij zul len tot morgen hier blijven, de aankomst van de rest van het eskader afwachtende. Suez, 25 Nov. Twee liniesohepen, drie krui sers, en negen transportschepen zijn bij de Bittere meren aangekomen, waar zij voor den nacht het anker uitwierpen. Zeven torpedo jagers kwamen uit het kanaal te Suez aan. Terstond nadat de torpedojagers de anker plaats hadden bereikt, gingen twee er van op verkenning uit. Zij keerden na een uur te rug. Alle schepen zijn voorzien van toestel len voor draadlooze telegraphic. De Britscbe en Russische marine-ofticieren wisselden be zoeken. Tijdens de vaart door het kanaal stonden de manschappen aan de kanonnen en de torpedolanceerbuizenDe ankerplaats wordt bewaakt door sloepen van de politie en de kustwacht. Er zijn nieuwe instructiën uitgevaardigd, volgens welke de negen trans portschepen de Bittere meien zullen verla ten en naar Suez opstoomen, waar zij om twee uur 's nachts worden verwacht. De 'i- nieschepen 'ca kruisers zullen b:j de meren blijven ankeren tot het' aanbreken van den dag. De Russisdhe matrozen, die op Kreta ach tergebleven zijhi, zijn in de Russische kazer ne te Ka-nea gehuisvest; zij zullen opgeno men worden door de oorlogsschepen die nog in de Soedabaai worden verwacht. Te Port Said zullen de Russische oorlogs schepen van de andere schepen afgezonderd worden en voortdurend zullen booten er om heen patrouilleeren. Men zegt dat een deel van de Engelsche vloot der Mid-dellandsche Zee dicht genoeg biji Port Said kruist, om door radiografie in gemeenschap te blijven met het Engelsche oorlogsschip, dat aan den ingang van het kanaal ligt. Petersburg25 Nov. Graaf Lamsdorff en de Engelsche gezant zullen heden namiddag de overeenkomst betreffende het Doggersbank- incident onderteekenen. Petersburg, 25 Nov. De overeenkomst tus schen Engeland en Rusland betreffende het incident in de Noordzee is aan het ministerie van buitenlandsche r.aken onderteekend. De tekst zal hier Maaudag officieel worden be kend gemaakt. Men overweegt1 thans den vorm, waarin de uitnoodigingc» aan Frank rijk en Amerika zullen worden verzonden. De mobilisatiën doen thans groote leem ten ontstaan in bet personeel van de verschil lende c ïenbare diensten te Petersburg. Men ziet- veie ambtenaren en werklieden in uni form werken. Deze leemten doen zich inzon derheid voelen bij het personeel van liet stedelijk bestuur eu ook bij de rechtbank. Zes advocaten en twaalf griffie-ambtenaren zijn onder do wapenen geroepenVerschei dene advocaten pledten in uniform, in af wachting van het tijdstip waarop zij naar het oorlogstooneel zullen vortrekkon. Allerlei vKeizer Wilhelm bezocht dezer dagen een bazar ten voordeele van blinden te Ber lijn, waar hij verschillende voorwerpen kocht. Toen Z. M. daar een der heeren van zijn gevolg zag wachten op geld terug van een 100-Mark-banknoot, duwde hij hem schert send op zijde en sj rak„Die heer behoeft geen geld terug te ontvangen. heeft geld genoegd De Keizerlijke wenk werd begrepen en op gevolgd en de bazar had dien dag een boven verwachting rijke ontvang-1. vTe Indianopolis (Amerika) verkocht een bloemist zijn editie van een zaailing-anje lier „Fiancee" genaamd, voor vijf en twintig duizen l gulden. Die editie bestond uit 125 planten. vIn het strafgeding van Cl uses nchtte dc procureur-generaal to Annecy tic vier ge broeders Crettiez schuldig aan moord, al kon don er veizachtendë omstandigheden worden gepleit. De houding der Crettiez, vader an zoons, was er naar om de werklieden-bevol king te Ciuses tot een gevaarlijke vorbitto- ring te brengen. De bewering dor beschul digden, dat de stakers begonnen waren met steenen te gooien en de deuren trachtten open te breken, is tegenover de getuigenissen on houdbaar gebleken. Neen, er was geen spra ke van w. tlige zelfverdediging; de beschul digden hebben geliandeld in woede, uit ge- krenkten trots en uit wrok.. Het is dus moord Die procureur-generaal verwachtte, dat do gezworenen deze patroons met deze lfdo recht- vaadigheid on gestrengheid zouden behan delen als zij het in vroegere gevallen werk lieden god aanhebben. Maar hij verlangde nu hetzelfde tegenover de werklieden, die zich na don moord der Crettiez eigen recht verschaft en hun eigendommen vernield heb ben. vTe Innsbriick heeft het, naar gisteren- oebtend van daar gemeld wordt, sedert der tig uren onafgebroken gesneeuwd. De trams rijden niet meer, de telefonische gemeenschap is verstoord. Ook de treinen van den Bren- ner-spoorweg zijn weggebleven. In de stad ligt de sneeuw een halven meter hoog. Van den Brenner zijn verscheiden lawines naar om laag gestort. vOok in Rumanië hebben zware sneeuw stormen gewoed, tengevolge waarvan het verkeer te water en te land werd gestremd. In verscheidene steden ligt een sneeuwlaag van 40 a 50 centimeter en vele dorpen zijn bijna golieel bedolven onder de sneeuwmas sa s, welke de wind heeft opgehoopt. Do storm was zóó hevig, dat. op sommige plaatsen de daken van de huizen woeien en de schalde aan gebouwen van allerlei aard is zeer aanzienlijk. Bij Maftiu bleef een spoortrein in de sneeuw steken. De steden Braila, Galatz en Jassy zijn door de sneeuw van alle verkeer afgesneden. vTe San Francisco brak dezer dagen een brand uit ten huize van den schatrijken bierbrouwer Weber, waarbij, naar men meende, de heer Weber, zijne vrouw, zijne dochter en zijn jongste zoon om het leven kwamen. Bij onderzoek is echter gebleken, dat de vier slachtoffers niet door den brand om kwamen, maar vermoord moeten zijn, eti thans is de eenig overgebleven zoon, Adolf Weber, in hechtenis genomen. Men verdenkt heon van rijn vader, moeder, zuster en broeder te hebben vermoord, om de erfenis machtig te worden, en daarna hei. huis in brand te hebben gestoken om de ontdekking van zijn misdaad te voorkomen. OOSI-INUIE. I Naar aa.n lei ding vau het dezer dagen gepubliceerde telegram uit Iudië, waarin ge meld wordt dat Sigi niet voldoet aan dién eisah om uitleveriug on een ambtenaar met troepen wordt gezonden, om uitlevering, schadevergoeding ©n sluiting van een nieuw contract te oischen, geeft het Vader land de volgende bij zonder lieden Sigi is een der voornaamste landschappen van Midden-Celebes, dat rich in een vrij groot gebied invloed heeft weteu te veran keren, zoo o.a. in de aan de Toanini-boclit gelegen laudschappen Tanaboa, Tamibarana, Mapone en Pebato. Het oefende en oefent nog steeds een slechten invloed uit op de ontwikkeling van land en volk. Zoo werd bijv. het landschap Tanaboa indertijd dóór do Sigiërs geheel ver woest, de bevolking gedeeltelijk uitgemoord (Mi gedeeltelijk in gevangenschap medege voerd, terwijl huizen en dorpen in de asch werden gelegd. Deze verwoesting was zoo vol komen, dat de streek geheel verlaten werd eu verwilderde. Uit vrees voor Sigi durfden zich geen nieuwe nederzettingen te vestigen in dit als zeer vruchtbaar bekende land. Slechts in don laatsten tijd en nadat het gouvernement ter beveiliging van persoon en goed eenige pradjocrits in Tambarana gepos teerd had, werden wederom enkele streken voor den aanleg van klappertuinen in cul tuur genomen. Nog niet lang geledon werden om de To- minibockt te zuiveren van don alle ontwik keling belemmerenden invloed van Sigi van gouvernementszijde onderiiandeltngeu aange knoopt met dit staatje, betreffende den aan koop van verschillende heerlijkheids- en an dere geüsurpeerde rechten over de genoem de landschappen. Oogensohijnlijk hadden de onderhandelin gen een vrij gunstig verloop. Veel tegen wen pingen werden niet gamaakt en men toonde do zich onder zekere voorwaarden wel bereid de landschappen vrij te verklaren. In de praktijk bleek echter telkens, dat men met oen voortdurendeu onwil vtan den kant van Sigi te kampen had Sigi was bet ook, dat de reis van de lieoren Sarassin van PaJoe naar Paloppo bemoeilijkte. Zending van een troepenmacht, was toon ook noodig om do wis der heoren Sarassin mogelijk te maken. Plotseling, en dat terwijl het gouvernement met Sigi eu de omliggende staten in volle vriendschap leefde, werd door een bende To- napoes (de Tonapoes zijn vazallen van Sigi) een toko in Tambarana, toebeh ooren do aan een Europeaan, geheel geplunderd; tweo be- diendon, oen Minailiaseer cn een Gorontalees, werden naar het binnenland gevoerd en daar gesneld. De Tanapoes zijn gevreesd bij de andere volken van Noord-Midden-Celebes. Zij zijn

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1