Uit den omtrek. STADSNIEUWS. heer Van Kol, wien Spr. c«duk wenscht met de voldoening die hij thans smaakt, van zijn humaan optreden. In 1900 kwam de heer Van Kol weer met zijn aanklacht. Maar ook toen geen belofte van een ernstig onderzoek. Minister Cremer wist dus van do Deli-schandalen en Spr. zegt thans tot den heer Cremer, dat h" schande lijk zijn plicht als Minister hoeft verzaakt, door geen ondorzook te gelasten, door niet te doen wat thans de tegenwoordige Minister van Koloniën wel doet En daarom mist de heer Cremer het recht thans hier te spreken met een schijnheilig gelaat De Voorzitter verzoekt den spreker zich te matigen in zijn uitdrukkingen Do heor Troela tra vervolgende van „moreelo inzinking." In 1887 was de heer Cremer weer eens ccn Deli on hij wist toen reeds dat de toestan den op Deli erg waren, erger misschien nog dan t hans. Ook toen was men op Deli moreel al diep gezonken. Trouwens in een rapport van 188o wordt al van gruwelen op Deli ge sproken. De verwondering van den heer Cremer was dus onverklaarbaar. Spr. gelooft niet, dat de heer Cremer niets geweten heeft van die misdrijven op Deli dc feiten spre ken het tegen. Wat do motie aangaat. Spr kan haar niet- terug nemen. Zij bedoelt den Minister in daad een duw te geven, al is 't geen onvrien- de lijken duw. Maar de duw blijft Spr. noo- dig achten, om den Minister te steunen, wanneer hij uit Indië b': het nemen van maatregelen mocht worden teruggedrongen Spr. onderwerpt do motie, die den Minis ter dus steun wil bieden, aan het oordeel van do Kamer. De heer Pock repliceert en geeft den heer Troelstra in overweging zijn motie m te trekken, die aan do zaak schade kan teweegbrengen. Spr. stelt ook namens de boeren De Visser en De Waal Male- f ij t voor de volgende motie De Kamer van oordeel, dat aan de mis standen. door het rapport van mr. Rhemrev bekend geworden, zoo spoedig mogelijk een einde dient te worden gemaakt geeft hare instemming te kennen met de verklaringen deT Regeering, betreffende door haar genomen en nog te nemen maatregelen tot wegneming dier misstanden; zegt den Minister dankt voor de inlich tingen en verklaringen en vertrouwt dat do Minister op den ingeslagen weg zal voort gaan. De heer Cremer heeft tijdens zijn er- blijf op Deli en als voorzitter, eenige jaren van het Plantersoomité de regeering vaak ge wezen op tekortkomingen in de bestuurskrin gen. Hij heeft nooit, ook niot in circulaires de planters naar den mond gepraat. Integen deel wees hij do plantem op hun plicht en tevens op hun belang om go:d Moor de koelies te zorgen. Het gevolg van een en ander geweest dc oprichting van een asyl voor die koelies. Ook toen was er inzinking op Deli. maar dat 't geen algeheele inzinking gelijk thans was, ontkent, spr. perten ent, Spr. be roept zich op den heer van Limburg Stirum die destijds Deli heeft bezocht on hij vraagt hom of mon destijds kon spreken van oen vrijgevochten troep." Ook als minister heeft hij reeds klagers naar de Indische autoriteiten verwezen, die, hebben mj hun plicht niet gp- gedaan, door Spr. niet in bescherming wer den genomen. Als minister kon spr. nooit een ander standpunt innemen, dan dat hij niet mocht ingrijpen in de administratieve macht van den gouverneur-generaal, in do onaantast baarheid van do politie. Over de vraag of spr. een augiusstal op Deli heeft achtergelaten, laat spr. het oordeel aan do Kamer over. Spr. eindigt met zijn vertrouwen uit te spreken in do gesties van den minister in zake Deli, en hij voegt er bij ook in die van den gouverneur-generaal Van Heutsz, die Deli uit eigen aanschouwing kent. Wanneer èn de-zo minister èn deze gou verneur-generaal maatregelen zullen nemen om don toestand op Deli to verbeteren, dan zullen rij van het Kamerlid Cremer dank in ontvangst kunnen nemen voor hun krachtig ingrijpen. Do heer Do Waal M a l e f ij t repliceert en dankt don minister voor rijn bezadigd woord en rijn toezeggingen. De motie-Trocl- stra zou eon onzuivere stemming uitlokkon Daarom bevoelt Spr. do motie-Fook aan Do lieer Troolstra erkent, dat afstem ming van zijn motie tot. verkeerde gevolg trekkingen aanleiding kan gewen en hij trekt haar daarom in ten gunste van de motie-Fook, waarmede hetzelfde wordt be reikt. Overigeais lieeft do rede van den heer Cremer niet de minste wijziging gebracht in Spr.'s oordeel over den heer Cremer tij dens zijn ministerschap. Do heer Van V l ij m e n vraagt meer spoed met de bepalingen op de vreemde oosterlingen. De zaak is urgent. Spr. meent dat men gerechtigheid tegenover do vreemde oosterlingen in aoht moet nemen. Do Minister van Koloniën ant woordt, dat men in Indië rijn aandacht ge vestigd houdt op oen wijziging der bepalin gen op do vreemde oosterlingen Hij hoopt dat deze zaak spoedig geregeld zal kunnen worden, en do vreemde oosterlingen zullen zeker daarbij op gerechtigheid kunnen reke nen. Wat Deli aangaat, do tekortkomingen van do ambtenaren, waarvan de minister in zijn eerste rede sprak, werden mee ronde-els ge pleegd door do magistratuur. Do Minister staat hier niet om den heer Cremer to verdedigen Maar Spr. mag geen pluim op den hoed worden gezet, omdat hij wèl deed. wat zijn voorganger niet deed. De brochure van mr. Van den Brand verscheen toch eerst na het aftreden van den heer Cre mer. Eerst toen dio brochure Spr. bekend werd, gelastte hij een onderzoek. Do motieFock kan de Minister in dank aanvaarden. De motie-Fock werd daarna aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De onderafde lingen 916 worden daarna aangenomen. De cmderafdeelingen 1731 werden na korte discussie goedgekeurd. Bij onderafdeel ing 32 (verlof»- en nonacti- viteita-tractementon en pensioenen) dringt do lieer Helsdingon aan op verlichting van den op Indië rustenden pensioenen!ast door verlaging der ambtenaars-pensioenen en door verhooging van den leeftijd om voor pensioen in aanmerking to komen Het maximum der pensioenen moest tot f 4000 per jaar wor den verlaagd en liet recht op pensioen moest eerst- ingaan na 30 jaar dienst en op 55-ja- rigon leeftijd. Do Minister ontkende niet dat de pen sioenlast stijgt-, maar achtte dit het gevolg der uitbreiding van de organisaties. Worden do pensioen be palingen gemaakt als do heer Helsdingcn wenscht, dan zullen ge;n behoor lijke ambtenaren voor den Indischen dienst- meer te krijgen rijn en zal er een incom- i'eet aan ambtenaren ontstaan Op dit oogen- >lik is verandering in de pensioenbopalingen, »elet op het belang van een goed ambtenaars- korps niet mogelijk. Het- eenige middel lot bezuiniging zou zijn inkrimping van het Europoesch ambtonaarselcment en meerdere aanstelling van inlanders. Na repliek worden onderafdelingen 3*237 aangenomem Heden, te 10 uur voortzetting Berichten. De Staatscourant van Donderdag 1 December 1904 bevat de volgende koninklijke besluiten benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage mr. O. W. Vollgraff, thans rechter in de rechtbank aldaar; benoemd tot notaris to Dordrecht D. Wis boom Verstegen, thans notaris te Middel burg; benoemd tot schoolopziener in liet arron dissement Locnen mr. H. J. H. baron van Boetzclaor te Utrecht op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Batenburg R C. F. X. M. baron van Hövell tot Westerflier op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst do luitonant ter zoo 2o klasse R. W Hartman voor den duur van 9 maanden 1. aan dr. J. Boeke, arts, vei-lof verleend uit zijn betrekkingen van tijdelijkeai ton van den wetousokappolijken adviseur in visscher ij zaken en van eersten biölogisohen assistent bij liet rijksinstituut voor het on derzoek dei- zee te Den Heldor, on is met do waarneming dier betrekkingen belast P. J. van Bremen, ouder ontheffing van zijn functiën van tweedon bdologischen assistent, bij genoemd instituut; 2. de heer J. J. de Groot, to Rotterdam, belast met de waarneming van do betrek king van tweeden biologisclien assistent bij voornoemd instituut. H. M. de Koningiu-Moeder is gisteren morgen van Het Loo vertrokken. In een a la daumout bespannen rijtuig reed zij met het Kon. .Echtpaar van Het Leo naar liet station Apeldoorn. In de wachtkamer nam zij af scheid van do Koningin en den Prins, en tevens met ccn handdruk van den burg. meester. De Koningin-Moeder onderhield zich nog eenigen tijd van het balcon van liet salonrijtuig met het Kon. Echtpaar. In dc hand hield zij een fraaien bouquet. Wegens het vroege uur was er weinig publiek. Tegen 124 uur is HJ. M. in de residentie aangekomen, op het perron van het Staatsspoor-station opgewacht en verwei komd door jhr. De Ranitz, grootmeester en intendant van Hr. Ms. Huis, den burgemoe ter. baron Sweerts, en don generaa 1-majooi jhr. Van der Goes, waarnemend gouverneur der residentie. Handel in vrouwen en meis jes. Een wetsontwerp kan eerstdaags wor den tegemoet gezien in verband met eeno aan het rijk geldelijko verplichting opleg gende bepaling iti do regeling den 18eu Mei 1904 te Parijs gesloten in zake den handel in vrouwen en meisjes. (Centrum). De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot aankoop ten behoeve van en schenking van grond aan de Carnegie- stichting de liecron Van Nispen too Sevenaer, Van By landt, Van Wijnbergen, Krap en Van de Velde. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde in zijn gisteren gehouden verga dering tot hoogleeraar in do scheikunde (vacature wijion dr. C. A. Lobry van Troos ten burg de Bruin) dr. A. F. Hollomau, hoog. leeraar aan de universiteit te Groningen Do gemeenteraad van Maastricht heeft ber oemd tot leeraar in de scheikunde bij do II B. S. en het gymnasium aldaar dr. Coe- ber», to Zalt-Bommel. Het pantserschip Hertog Hendrik is te Port-Said aangekomen. Alles was wel aan boord. Het schip zet heden de reis naar Oost-Indië voort. Bij do to 's Graven-li ago gehouden consulaire examens heeft do heer G. Hamel, lecrling-oonsul, werkzaam aan het departe ment van buitenlandsche zaken, het diplo ma van vice-consul verkregeu. Do consulaire examens ziin hiermede ge ëindigd. Mr. Rhemrev, officier van justitie to Batavia, dio het bekende rapport over de toestanden in Deli samenstelde, heeft zich, volgens het ..Soer. Hbld. bij de Tweede Ka mer beklaagd over zijn passcering door de benoeming van mr. D&velaar tot president van den Raad van Justitie te Soerabaja. Dr. Mees lijdt-, volgens de N. R. Lt., gelukkig van de been lire uk geen pijn. Do patient zal wel een zestal weken het bed moeten houden. Op de begraafplaats te Dtemerbmg werd gisteren tor aarde besteld het stoffelijke overschot rail wijlen den heer C. Dyserinck, in leven oud-wethouder -an Amsterdam. Aan het graf waren vertegenwoordigd het hoofd bestuur van de Maatschappij voor den Wer kenden Stand, het bestuur der Machinisten- school, het hoofdbestuur van het departe ment Amsterdam van do Maatschappij van Nijverheid, terwijl tevens aanwezig waren eeno deputatio uit dc gemeente-ambtenaren, die tijdeus het wethouderschap van den over ledene onder hem werkzaam waren en en kele leden van den gemeenteraad. Dr Joh. Dyserinck, emeritus-predikant, herdacht de verdiensten van zijn gestorven IjTocder en bedankte voor de betoonde be langstelling. De werkstaking te Ensche dé. Iu den stand der staking bij de firma Ten Catc. kwam tot dusver geen verande ring. Gisteren nam de -firma eenige nieuwe typografen in dienst. In een Maandagavond gehouden vergade ring van den Bnschedecechen Bestuurders- .bond zijn maatregelen genomen om den boycot over de firma Ten Cate ook in Lon- noker, Losser. Haaksbergen enz. gevolgen te doen hebben. Naar Het Volk meedeelt heeft de firma wel eeu kleine 1000 abonnees ver loren. Do werkstaking der glasbla zers. Aan de Schied. Ct. ontleenden wij het bericht, dat aan de fabriek te Nieuwer- kerk aan den IJsel, na gehouden besprekin gen tusschen patroon en blazers de vuren weer waren aangelegd. Dat is echter naar hot blad verbetert niet geschied aan do fabriek te Nieuwerkerk, maar aan de fabriek The Bot-tle Works te Zwijndrecht. Do werkstaking der glasbla zers. Voor de stakende glasblazers is tot dusver ingekomen een bedrag van f 10.560.17s Het Amsterdamsche gerechtshof heeft het vonnis bekrachtigd der rechtbank al daar, waarbij de Emissiebank, een der schep pingen van den bekenden Noels van Wage- ningen, in staat van faillissement werd ver klaard. Woest rijden. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren don mo- cbanicien E. Houteket, die terecht had ge staan wegens het op den straatweg tusschen Sloterdijk en Halfweg te snel rijden met een automobiel, waardoor een grondwerker werd overreden on gewond, tot 5 dagen hechtenis, overeenkomstig den eireh van het O. M. Valsche muntjes. De minister van Financiën brengt ter kennis, dat eenige valsche muntbiljetten van f 10 rijm aange troffen, genummerd P R 7322 (laatste mo del) en voorzien van de hand'beekeningen Harte van Tecklenburg en Moens. Deze valsche muntbiljetten zijn o. a. te herkennen, doordat het papier geen water merk bevat, terwijl de strafbepaling aan de achterzijde in bruine in plaats van zwarte letter voorkomt. Bovendien zijn de serie-let ters en -cijfers en de handteckeniugeai klaar blijkelijk uit do hand met de pen overge trokken. Ten slotte is de kleur van het ge- heele hi 1 jet donkerder dan die van do echte muntbiljetten. Eene valsche cheque. Door een vreemdeling is te Maastricht bij verschil lende bankiers te vergeefs ter verzilvering aangeboden een cheque, groot 40, getrok ken op een bank te Londen. Een andere bankier, welke deze cheque ter incasseering naar Londen opzond, ontving bericht, dat die v&lsch was. De verdwenen notaris. Omtrent notaris van Wermeskerken verneemt het N. v. N., dat hij den dag van zijn vertrek uit Krommenie te Amsterdam aan het Centraal station, door verschillende personen, dio hem keuden, is gezien. Hij gedrceg zich toen zeer zonderling; hij liet o.a. een vrij belangrijk pakje bankpapier zien en zedde met brallendien lach,,Ga ze maar vertellen hoor, dat ik er van door ga Ik heb er genoeg van!" Daar hij echter wel meer eenigszins zonderling was en deed, let te niemand op de beteekenis zijner woorden Hij bleef aan het station oan met een volgen den trein verder to gaan, men meent in de richting van Rotterdam. Do Nieuwe Courant maakt melding van een kras staaltje van oplichterij, beter ge zegd afpersing, herinnerend aa* de praotij- ken, waardoor eenige jaren geleden te Utrecht zekere P zich berucht maakte Dezer dagen" zoo schrijft het blad „meldden zich bij mevrouw P. in de Bali- straat in Den Haag twee knechts van dc Oudste Glazenwasscherij aan, die, aangezien mevrouw P. geabonneerd ia bij de Oudste 's Gravenhaagsclro Glazen wassoherij, Drie Hoekjes 3, verlof kregen hun werk te ver richten. Na afloop daarvan, en dat was vrij snel, presenteerden zij, in plaats van de ge bruikelijke quitantie ad f 1.65 met don naam der firma bedrukt-, een quitantie ad f 5.80, ge teekend H. van Nierop en Co., en nu bleek op den wagen te staan Oudste Glazenwas scherij, Kemperstraat 122. Mevr. P. weiger de dc som te voldoen, maar bood, na eemg over en weder praten, f 3 aan, welke de men- schen verklaarden niet te kunnen aannemen. Na go ruimen tijd voor het huis te hebben vertoefd, zeer lastig en brutaal te zijn ge weest on onophoudelijk te hebben gebeld, namen zij ten slotte toch genoegen met het aangebodene en trokken af. Gisterenmorgen meldde zich een vrij be hoorlijk gekleed werkman, die beweerde te bchooron tot de associatie der glazenwas- schers, aan om mevr. P te spreken. Hij deelde mede zicli niet te kunnen nederleg- gen bij de som, die den vorigen dag was be taald en voornemens te zijn mevrouw te be klagen; vóór hij daart-oe overging, wilde hij echter nog eens daarover komen spreken, „om mevrouw onaangenaamheid te besparen" en bood aan zijn beklag achterwege te zullen laten, indien nog f 1.50 werd bijbetaald. In den loop van het gesprek bleek in tusschen, dat do man zelfs niet- wist hoeveel den vori gen dag was betaaldvolgens verklaring van juffrouw P.. die met de glazeuwassohers heeft onderhandeld, was hij ook den vorigen dag niet aan de deur geweest. Natuurlijk werd do gevraagde f 1.50 hem geweigerd en medegedeeld, dat het hem vrij stond zijn beklag in te brengen. De moord in do Solievening- sche boschie». De heer F. Schaap te s Gravenhage doet in een ingezonden stuk in het Vad. het voorstel om „de Haagsche burgerij" op te wekken door het bijeen bren gen vaa een geldsom, den rijksveldwachter P. Vermeulen, die den jongen Brouwers ar resteerde, voor „zijn buitengewone plichte betrachting en zijn flink en beleidvol optre den" in dozen te boloanen. Het blad voegt daaraan dan het volgende toe: Hoewel wij de verdiensten van Vermeulen natuurlijk niet willen verkleinen, moet ons. hier toch de opmerking uit de pen, dat een dergelijke belooning vanwege don inwoners van Den Haag te geven, niet gerechtvaar digd schijnt. Vremeulen heeft zeker op loffe lijke wijze zich van zijn plicht gekweten, maar is daarom nu een dergelijke hulde-be- tooging als de heer S. wil, noodzaak? Wij woten, hoe weinig moeite Vermeulen met zijn arrestatie gehad heeft en zijn nog in staat de volgende, velen onbekende bij zonderheden te geven Na zijn daad gepleegd te hebben, liep Brouwers met het plan rond zichzelf aan de ustitie aan te geven. Den meed daartoe kv/.i lij echter neet vinden en op den bewusten dag, dat hij gearresteerd werd, had Brouwers cognac genomen, om aan zijn besluit gevolg te geven. Eenigszins dronken liep hij door het Haagsche Bosch te dwalen, waar hij door zijn zonderling gedrag do aandacht van de oorhijgaugors trok. Toevallig kwam Ver meulen op zijn rijwiel langs de vijvers rijd m eu werd hij door wandelaars opmerkzaam jemaakb op het jongmensch, dat „zoo vreemd" deed. Vermeulen sta-pt af en gaat naar den jongen toe, dien hij bij eenigszins nauwkeurige beschouwing herkende als den persoon, wiens signalement, hem was opge geven Hij zeide toen tot B. hem te volgen, waaraan B. dadelijk, zonder ecnig verzet, ge hoorzaamde. Een beroep op de omstanders om hem bij zijn arrestatie behulpzaam te zijn, had slechts in zoover succes, dat een arbeider de fiets van Vermeulen naar het politieposthuis bracht. Vermeulen ging met Brouwers naar het Korte Voorhout en dftst, in liet gebouw van de rechtbank, was B. zoo ontdaan, dat hij zelf zijn handen uit strekte en snikkende riepDoe mij de boeen maar aan, ik ben een moordenaar! Moeite heeft Vermeulen dus hoegenaamd niet gehad. Hij heeft eenvoudig zijn plicht gedaan en meer niet; en men kan vertrou wen, dat van zijn -uperieuren hij genoeg zame erkenning van zijn optreden heeft on dervonden. Reden voor de bijtzondere hulde- bet-ooging achten wij hier dus niet aanwezig Omtrent het treurige voorval kan het Vad. nog meedeelen, dat Brouwers nu tot het volle besef van zijn afgrijselijke daad moet gekomen zijn en dat hij daarover wroeging schijnt te gevoelen. Uit het Huis van Be waring schrijft hij ncgo.il eens aan zijn ouders. Het me®. In de herberg van de wed. v. Z. nabij Gastel (N.-Br.) heeft eene hevige vechtpartij plaats gehad waarbij ee-- inwo ner van Gastel J. v. d. H. een gevaarlijke messteek in den rug is toegebracht, zoo zelfs, dat de verwonde niot mag vervoerd worden. Men vreest' voor zijn leven. De dader is nog onbekend. Naar Het Volk verneemt, heeft do directeur van de gemeeutertelefocxn te Am sterdam op last- van den wethouder Heems kerk drie vrouwelijke telefonisten ontslagen op grond dat haar particulier zedelijk leven hem niet aanstond. Relletjes te Bever w ij k. Men schrijft aan liet Hb'd. In den laatsten tijd bestaat er wrijjving tusschen de roamscli-katholieken en socialis ten te Beverwijk. De laatsten zijn nogal woelig en houden vele vergaderingen, waar in allerlei bekende socialisten en anarchis ten spreken Zoo traden o. m. reeds op do hoeren Domei a Nieuwonhuis on Kloosterman, terwijl nu voor gisterenavond als spreker was aangekondigd do oud-priester dr. Sehoemaker. Tegein diezo vergadering werd door do katholieken hevig geprotesteerd en reeds Zondag werden bekende socialisten door do straatjeugd uitgejouwd, terwijl de R. K. propagandaclub „St. Petrus" een strooibil jet ver-spreidde, waarin het bezoeken der ver gadering van Dinsdag sterk werd ontraden. Toen de vergadering begon, waren vele anti-socialisten in de zaal, die, zoodra dr. Sehoemaker begion te spreken, hevig pro testeerden en diaarom weiden verwijderd. Buiten gekomen begonnen zij de vergader zaal aan de Zeestraat te bombardeeren, zoo dat weldra alle ruiten waren stukgegooid. In de zaal kregen eenige personen lichte verwondingen. De eigenaar schoot oen paar malen met rijn revolver naar buiten en do politie ontruimde de straat, waarin de zaal ligt. Men bleef daarna waeliten op den spre ker, dodh dezo verwijderde zich langs een achterwegje en reed per rijtuig naar Vel- sen. om daar op den trein te gaan. Toen men bemerkte dat. hij was vertrokken, ver spreidde zich net volk en brachten kleine troepjes nog een bezoek bij een paar be kende socialisten, waar enkele ruiten werden ingegooid. De politie trad flink op en verhinderde erger Nadat de onrust makers verwijderd waren, werd de vergadering zelf kalm voortgezet en na een kort debat op verzoek van den burgemeester to halftien gesloten. Dezo betuigde in de vergadering rijn leedwezen over het gebeurde en verzekerde dat, mocht ccn dergelijke bijeenkomst weer worden gehouden, hlij zal zorgen diat een grooter macht tot ordekewaring aanwezig is. Algemeen, ook door de weldenkende ka tholieken, wordt dit optreden tegen de socia listen zeer afgekeurd. Ongelukken. Te Krimpen a. d. Lek is Maandagmiddag het 8-jarig zoontje van W. K. A. te water geraakt en verdron ken. De dochter van den fruithandelaar Van W. to Alfen, is door do stoomtram aange reden, zoodat zij kort daarna overleed. Te Slagharen aan de Dedemsvaart is een 2-jarig kind in het water gevallen en verdronken. Tramongeluk. Gisteren middag omstreeks half zes wilde de ambtenaar bij het bevolkingsbureau -de heer W. G. 1'. K., wonende te Kralingen, op het Beursplein op een tramwagen springen. Door mis te stap pen viel hij en kwam met de wielen in aan raking. Met een zware kneuzing aan het lin kerbeen werd hij per raderbaar naar het Zie kenhuis overgebracht. Examens Boekhouden, K XII, M. O. a-Graven li age, 30 Nov. Opgeroepen en opgekomen 6 cand. Afgewezen 2. Geslaagd de heerenB. E. Lentz, uit Groningen, en J. Bu- walda, uit Amsterdam en voor huisnete do heeren J S. Koops, uit Groningen, en P. C. Stol, uit Haarlem. Examens Wiskunde, L. O., art. 65. 's-Gravenhage, 30 Nov. Opgeroepen en opgekomen 3 candidates Afgewezen 1. Geslargd mej. W. G. Mouton, uit 's-Gravenhage, en de heer K. Dorsman, uit Rotterdam. Examens Schoonschrijven. M. O. "s-Gravenhage, 29 Nov. Geëxamineerd 6 cand. Toegelaten <k. dames P. J. van Erp. van Schijndel, en R. A. M. Keyzer, van Roosendaal. Tot leden der commissie voor apced- eischendo zaken in het Algemeen Ooilego van Toezioht in de Ned. Herv. Kerk zijn benoemd, nevens het moderanien de heeren jhr. mr. P. R Feith, te s-Gravenhage H. J. Calkoen, te Edam, en mr. J. Tjebbes, te Leeuwarden. aIn allen eenvoud is het stoffelijke overschot van mevr. Junius (Johanna van Wou de) gisterenmorgen op de algemecne be graafplaats te Utrecht ter Aarde besteld. Behalve eenige belangstellenden, waren twee zoons bij de uitvaart tegenwoordig. Een palm tak was op de baar neergelegd. Aan de groeve werd niet gesproken. De droeve plichtigheid was na enkele oogenblikken geëindigd. a— De Dinsdagavond uit de gevangenis op het Wolvenplein te Utrecht ontsnapte Duitseher Richter, heeft gisteren nacht ondier de gemeente De Bilt geducht huisgehouden. Omstreeks kwart over een heeft hij ge tracht in te breken in eene villa in het park bij het station. De bewoner was afwezig, maar mevrouw, die onraad merkte, schelde de meid, wat den inbreker aanleiding gal zich te verwijderen. In eene andere villa hc.f hij daarna eer raam opengeschoven en is ingeklommen. Hi is in de huiskamer geweesthij heeft daar en in een salon alles doorzocht, maar heeft niets meegenomenalleen een kelkje w<erc door hem stukgebroken. Vandaar heeft hij zich naar eene derde villa begeven. Hier verschafte hij zich toe gang door 't breken van een glasruit, het geen hem gelegenheid schonk het raam var binnen open te maken. Hij is in de slaap kamer geweest van eene oude dame, waar uit hij heeft meegenomen een portemonnaii met een muntbiljet van f 10 (nieuw), voort een haarkam, een paar rijgbottines en eene kapdoos. In de kapdoos zat een doosje, waar iu drie broches zaten. Dit doosje heeft- hi met de broches er in weggeworpenhe werd heden morgen in de nabijheid van he station gevonden. Tevens is thans zonneklaar bewezen, da de dader van de inbraak in de Donderstraa en de ontsnapte Duitseher Richter deeelfd persoon zijn. Bij het ingestelde onderzoek zij] namelijk eenige werktuigen ontdekt, waar mede de ruit voorzichtig is ingedrukt en di blijkens de letters R. E. (rijks eigendom) ui de gevangenis zijn medegenorren. Alsnog i gebleken, dat ten nadeele van een werkmai in de Lijsterstraat even te voren een winter jas is ontvreemd. Deze jas is eveneens aar do achterzijde van de woning in de Donder straat terug gevonden. Bij zijn overhaast vlucht heeft de inbreker blijkbaar geen ge* tegenheid meer gehad het kleedingstuk ine te nemen. Zooals wij heden morgen reed gezien hebben, heeft hij zich onder Maar tensdijk voor dit verlies schadeloos gesteld Verder kunnen wij mededeelen, dat hij we gens een te Alkm-tr ondergaan vonnis ii de gevangenis alhier is opgesloten. Deze Duitseher moet oen bijzonder ge vaar lijk individu zijn, die voor niets teru deinst, hetgeen trouwens uit de aan he licht gekomen feiten overtuigend ge noes blijkt. Helaas i3 tot nu toe rijn spoor nog nie gevonden. Do politie is echter waakzaam zoodat het hem wel niet gelukken zal naa elders een goed heenkomen te zoeken. Barnevold'. Door te schrikken, aloej Zaterdagavond oen voor een wagen gespan nen paard van den landbouwer M., wonend op „den Eshof", op hol. neldra vielen cl berijders, zijnde twee knechts van genoemdei landbouwer, van het voertuig, tengevolgi waarvan beiden zeer ernstig gewond werden N ij k e r k. Door het a-s. vertrok van G. J. Kroon is de aandacht van artsen, t i< zich nog vestigen moeten of naar verandering zoeken, weder op onze gemeente gevestigd. Naar we vernemen is al een geneesheei besloten de open plaats aan te vullen. Nijk. Ct. aiOnder Nijikerk is heden morgen in de vroegte een remmer uit de Hagelstraiat t« Utrecht door een trein overreden. Hoewe deerlijk verminkt heeft de ongelukkige noj eenige uren geleefd. Zoo spoedig mogelijk deed men hem naar Utrecht vervoeren ter op neming in het ziekenhuis, doch bij aan komst bleek de dood reeds to zijn ingetreden. Het lijk was deerlijk verminkt. De lede maten hingen er o. a. nog slechts aam eenige lappen bij. School- en Kerknieuws. Examens Nederlandse he taal en letterkunde. 's-Gravenhage, 30 Nov. Geëxamineerd en toegelaten <le heer B. H. Peteri, van Am sterdam. Examens Fransch. akte A. M. O. 's-Gravenhage, 29 Nor. Toegelaten de hee ren J. H. van der Veen, van Hellevoeteluis, en J. R. Dijkstra, van Groningen, en mej. H. U. B. F. Steever!, van Utrecht. 's-Gravenhage30 Nov. Geëxamineerd en toegelaten de dames A. Patoir, van Amster dam, en I. M. H. Niéboer, van Zetten, en de heer G. Piron, van Breda. Op Zondag a. s. zal in de kapel van liet oud-katholieke seminarium de priester wijding worden toegediend aan den WelEer- waarden lieer Gouard, diakon van de O. K kerk to Parijs. Gisterenavond! ia voor de Amersfoort- sche Vrijzinnige Propagandaclub als spreker opgetreden de heer K. Reine van Haarlem, met het onderwerp: „De politieke toestand.- In zijn rede wijst spreker op het onmoge lijk kunnen samengaan van de katholieke partij aan den eeoen kant en de verbonden protestantsche partijen aan do andere zijde, welke bewering reeds door dr. Kuyper in 1894 neergelegd ig in de woorden„Met Rome samen gaan kan niet en mag niet. Na de verbonden kerkelijke partijen te hebben behandeld gaat spreker tot de soci aal democraten over, meer in 't- bijzonder tot de Sociaal Democratische Arbeiderspartij. Spri stelt in 't licht, dat de Sociaal-demo cratie zich beweegt langs een anderen weg, dan d:e dier vrijzinnigen, 'tls niot waar, zegt hij, wat dó kerkelijke partijen beweren, dat al do bestanddeolen waaruit de anti-cle- i\cale groepen bestaan, loten rijn van den zelfden stam.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2