W\ 15®. 3d" Jaargang:. Maandag 5 December 1904. RUITEN LAND. FEUILLETON. Sinterklaasavond. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden yoor Amersfoortf 1.35. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Focstdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '8 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTEÉN Tan 1-5 regels Elke regel moer -0.15. Groote fetters naar plaatsruimte. ,r„._ Voor handel en bedrijf bestaan voordeellge bepalingen tot het herhaald adverteéren in dit Blad bij arxmnomont. Eèoe circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester eau Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dait het 2e f aiwull in-gskoh ier der plaatselijke directe belasting over het dienst jaar 1904, goedgekeurd' door Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, den- 3. December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WU IJ TIERS. De fd. Secretaris, VAN REIGERSBERG' VERSLULTS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeen© kennis, dat bij bun besluit van heden, ingevolge art. 8 der 'Hinderwet, aan C. Okhuisen, wonende alhier, vergunning is verleend' tot de plaatsing van eene heete luchto-ven, jn het perceel aan de Kamp straat. wijk C. no. 14, kadastraal bekend ge meente Amersfoort, sectie E, no. 3330. Amersfoort, den 1. December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WULJTIERS. De fd. Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLULTS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeen© kennis, dat bij bun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet., aan D. Ruitenberg, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene broodbakkerij' in het perceel achter den Heiligen Geest, wijk B, no. 1, kadastraal be kend gemeente Amersfoort, Sectie E, no. 2056. Amersfoort, den 1 December 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd' De Burgemeester, WULJTIERS. De fd. Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Politiek Overzicht De stemming in Rusland. Al is de vergadering van gemachtigden der zemstwo's (landschapsvergaderingen). die van 19 tot 21 November te Petersburg ge houden is, slechts van privaten aard geweest, zonder beteekenis was zij daarom toch niet. Reeds de eenstemmigheid, waarmee zij geno men werden, verschaft aan hare besluiten een groot moreel gezag. Slechts op één punt het gewichtige punt van het budgetrecht is de gematigd conservatieve minderheid krachtig genoeg geweest om gedaan te krij gen, dat hare afwijkende meening als votum van de minderheid in het besluit werd op genomen overigens is de eenstemmigheid gehandhaafd. Het besluit van het congres, dat den 21 en November door 102 leden onderteeikend werd alleen de voorzitters van de zemstwo's van Petersburg en Chei'son weigerden hunne hand tee kening er onder te zetten bevat de volgende elf punten 1. Het gebrek van de bij ons bestaande regeling van het staatsbestuur, dat sints de laatste twintig jaren met bijzonderen nadruk aan het licht is gekomen, berust op de vol komen tweespalt tusschen de regeering en de maatschappij en op het ontbreken van het in het staatsleven noodzakelijlke vertroivwen tusschen 'hen. 2. De houding van de regeering tegen over de maatschappij heeft tot grondslag ge had do vrees voor de ontwikfkeling van den eigen maatschappelijken arbeid en het stre ven de maatschappij verwijderd te houden van deelneming aan het binnenlandsche be stuur. Hiervan uitgaande, is de regoering er op uit geweest, op elk gebied van het plaatselijke leven de bestuurscentralisatie te verwezenlijken en in ieder opzicht voogdij uit te oefenen over het gemeentelijke leven. Plet samenwerken met do maatschappij werd door de regeering uitsluitend in dien zin op gevat, dat de arbeid van de gemeentelijke instellingen met de bedoelingen van de re geering in overeenstemming moet worden gebracht. 3. De bureaucratie, die het hoogste gezag van de bevolking vervreemdt, werkt eene verregaande willekeur en eene overheersching van de persoonlijke meeningen in de hand, waardoor de maatschappij beroofd wordt van het steeds noodzakelijke vertrouwen in de bescherming van de wettelijke rechten van allen en haar vertrouwen in de regeering ondermijnd wordt. 4. De vruohtdrageude loop van het staats- en maatschappelijke leven is slechts moge lijk bij eene levende en nauwe eensgezind heid van het staatsgezag en het volk. 5. Tot wegneming van de mogelijkheid van administratieve willekeur is het een ver- eischte, dat het beginsel der onschendbaar heid van den persoon en van de particuliere woning vastgesteld en consequent in acht genomen wordt. Zonder besluit van eene on afhankelijke rechtbank mag niemand ge straft of in zijm recht beperkt worden. Te dien behoeve is de invoering noodig van een regeeringsstelsel, waarbij ambtenaren wegens schending van de wet-, die de praktische toe passing van het beginsel dér wettigheid in het bestuur waarborgt, tot civiele en straf rechtelijke aansprakelijkheid worden geroe pen. 6. Tot volledige ontwikkeling van de krachten des gecstes van het volk, tot uit eenzetting van zijne behoeften naar alle zij den en in het belang van eene onbelemmer de uiting van de openbare meening is het noodig, dat de vrijheid van geweten en van geloof, de vrijheid van het woord en van de pers, de vrijheid van vereeniging en van ver gadering gewaarborgd worden. 7. Alle burgers moeten in hunne persoon lijke, burgerlijke en politieke rechten gelijk zijn. 8. De zelfstandige werkzaamheid van den staat is de eerste voorwaarde van de regel matige en voorspoedige ontwikkeling van het politieke en economische leven van den staat. Daar de meerderheid der bevolking tot den boerenstand behoort, moet deze in een toe stand gebracht- worden, die de ontwikkeling van de zelfstandige werkzaamlieid en van de energie bevordert, hetgeen slechts kan wor den bereikt door eene radicale verandering van den tegenwoordigen toestand, waarbij de boeren vernederd zijn en niet gelijkgerech tigd. Hiertoe zijn noodig: a. de bevrijding van de landelijke bevolking van de admi nistratieve voogdij, in alle uitingen van hun persoonlijk en gemeentelijk leven en b. hare beveiliging door invoering van een geordend reohts wezen. 9. Voor de landschap®- en stedelijke instel lingen, waarin het maatschappelijke leven zich hoofdzakelijk concentreert, moeten de omstandigheden zoodanig geregeld worden, dat zij de taak, die aan de op behoorlijke wijze georganiseerde instellingen van plaat selijk zelfbestuur toekomt, ten volle kunnen uitoefenen. Hiertoe is noodig: a. dat de ver tegenwoordiging van liet landschap op den grondslag georganiseerd wordt, dat zooveel mogelijk alle aanwezige krachten van de plaatselijke bevolking worden geroepen tot deelneming aan het zelfbestuur van de landschappen en die steden; b. dat de land schappelijke instellingen door do vorming van kleine gemeentelijke eenheden, aan wie de mogelijkheid van werkelijke zelf standigheid verzekerd is, dichter bij de bevol king gebracht wordenc. dat de bevoegdhe den van de landschappelijke en stedelijke instellingen over het geheele gebied van de plaatselijke behoeften uitgebreid worden, waardoor de vruchtdragende ontwikkelng van hunne werkzaamheid verzekerd en do noodige samenwerking van de regeerings- en de gemeentelijke instellingen mogelijk ge maakt wordt. Het plaatselijke zelfbestuur moet tot alle deelen van liet Russische rijk uitgebreid worden. 10. Om de le/vende en nauwe gemeenschap tusschen het staatsgezag en de maatschappij op grond van de bovengenoemde beginselen tot stand te brengen en te verzekeren, en de vruchtdragende ontwikkeling van het staats- en maatschappelijke leven te waarborgen, i9 het echter volstrekt noodig, dat de volks vertegenwoordiging als eene bijzondere ge kozen instelling aan den wetgevenden arbeid, aan de vaststelling van de staatsbegrooting van inkomsten en uitgaven en aan de con trole over de wettigheid van de handelingen van het bestuur gerégeld deelneemt. (Dit is het eenige punt, waarover geen een stemmigheid bestaat; tegenover de meerder heid van 71 stemmen staat eene minderheid van 27 stemmen, die alleen deelneming van da volksvertegenwoordiging aan den wetge venden arbeid wenscht.) 11. Met het oog op het gewicht van de be zwaren van de binnen- en buitenlandsche toe standen, die thans bestaan, spreekt de ver gadering de hoop uit, dat het hoogste gezag vrij gekozen vertegenwoordigers zal bij eenroepen oan met hun bijstand ons vader land op een nieuwen weg tab ontwikkeling van den staat te brengen in den geest der be ginselen van het recht en der samenwerking van overheid en volk. Wat er zal worden van de verwachtin gen, die in de elf punten van dit besluit zijn uitgesproken, zal de toekomst moeten loeren. Het oordeel daarover loopt zeer uit een. AL private personen slechts hebben de naar Petersburg gekomen vertegenwoordigers van de zemstwo's hunne wensohien kunnen kenbaar makenhet officieel© karakter, dat hunne samenkomst eerst zou hebben, is er op het laatste oogenblik aan ontzegd. Toch blijft de onderteekening van dit stuk eene daad van groote beteekenia Het zijn geen mannen, die enkel uit eigen naam spreken de onderteekenaars zijn mandatarissen van de wettig gekozen landschapsvergaderingen, die het geheele Russische grondbezit verte genwoordigen. Zij zijn de dragers van namen, die in de geschiedenis van Rusland eene ber langrijke rol gespeeld hebben; men vindt onder hen d? vorsten Bariatynski, Dolgo- roekow, Wolkonski, Lwow, Galizyn, Scha- chowskivan Moskou, eens de wieg. thans de krachtigste steunpilaar van het rijk, is deze beweging uitgegaan. Dit schenkt aan het stuk een moreel gezag, dat onmiskenbaar is. Ook de tegenstanders erkennen dits. In eene ten huizo van Pobedcmosaew gehouden bijeenkomst is besloten zich met hand en tand te verzetten tegen de verwezenlijking van het in dit besluit opgestelde programma. Doodgezwegen kan dit besluit dus niet wor den dat blijkt alvast. Frankrijk. In de commissie voor de scheiding vain Kerk en Staat hebben de leden van de min derheid een protest ingediend tegen het b& sluit van de meerderheid, waarbij de onlangs bij verrassing verkregen beslissing om het re- geeringsontwerp ter zijde te stellen, weder ongedaan werd gemaakt. Daarna uéflieten zij de zaal om verder geen deel te nemen aan de beraadslagingen. De meerderheid, die achter bleef, nam daarna alle artikelen van het re- geeringsontwerp aan en droeg den rappor teur op zdch vóór de tweede lezing met den minister-president in betrekking te stellen. Italië. Rome3 Dec. Het handelsverdrag tus schen Italië en Duitschland werd heden mor gen op het Duitsche consulaat geteemeend. Rusland. Petersburg, Jt Dec. Uit artikelen in de Russische bladen van de laatste dagen werd afgeleid, dat Rusland voornemens was zijne Zwarte-zee-vloot door de Dardanellen te zen den om aldus Europa voor een fait accompli te stellen, of wel met d© mogendheden te on derhandelen over opheffing van het door- vaartverbod voor oorlogsschepen Uit de meest gezaghebbende bron kan wor den medegedeeld, dat op geenerlei wijze de Dardanellenquaestie is opgeworpen. Het ar tikel van kapitein Klado in de „Novoya Vremya" geeft louter de persoonlijke mee ning van don schrijver weer; de commen taren van het genoemde blad, die in een groot deel dei* pers zijn weergegeven, zijp geenszins geïnspireerd door het departement van buitenlandsche zaken, noch door de ad miraliteit. Petersburg, 4 Dec. (Russisch telegraaf- agentschap). De matrozen-standjes te Se- bastopol zijn niet van staatkundigen aard en staan volstrekt niet met den oorlog in verband. Dé reden van déze standjes is de volgen de Er heeft zdch om de kazernes eene kleine wtijk gegroepeerd, waar, behalve huisjes be woond door de familieden van de matrozen, een aantal tapperijen van min allooi waren. Admiraal Tschuohnin, de gezagvoerder van de Zwarte-zee-vloot, beval deze huisjes te sloopen en de tapperijen te sluiten, en toen de politie dit bevel ten uitvoer wilde leggen, rotten de matrozen samen, maakten rumoer en wierpen,, toen een vechtpartij volgde, een officier, die toevallig voorbij kwam, uit zijn rijtuig. Toen de gewapende macht aanrukte, trok de menigte af. De nieuwe vredesconferentie. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van Rusland's antweord, dat het voorstel bevat om de tweede Haagse lie oonfeientie te ver dagen tot na afloop van den oorlog in het Verre Oosten, de volgende mededeeling aan de pers gezonden Waar Rusland alleen op deze voorwaarde aan de conferentie wil deel nemen en aangezien verscheidene andere mo gendheden hun toezegging in zouden trek ken, ingeval Rusland niet vertegenwoordigd ware, verhindert het voorstel van de Russi sch 3 regearing de Amerikaansche, tegen wil en dank, om op dit oogenblik verdere stap pen in de aangelegenheid te doen. Zuid-Afrika Br and fort, S Dec. Het Boeren-congres heeft eene motie aangenomen, waariu ver klaard wordt, dat het vraagstuk van een ver antwoordelijk bestuur voor d© Afrikaner be volking een levensvraagstuk is, en wordt aan gedrongen op de invoering van zulk een be stuur, zoo spoedig mogelijk. De generaals De Wet en Hertzog met vijf anderen hebben de opdracht gekregen deze motie ter kennis van den luitenant gouverneur te brengen. De oorlog in Oo»t*Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, 3 Dcc. Gisteren was er een eersten wapenstilstand voor Port-Arthur, gedurende zes uren, om de doodejj te begraven. Tokio, 3 Dec. De bevelhebber van het leger, dat Port Arthur belegert, bericht, dat gisteren parlementairs gekomen zijn aan den linkervleugel van de Japanners en een ge deeltelijken wapenstilstand gesloten hebben van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's namid dags, oan gelegenheid te geven, de gewonden en dood en te verzamelen. Een gisterenavond uit het hoofdkwartier van het leger in Mandsjoerije verzonden telegram bericht, dat Russische infanterie Donderdagavond om 10 uur de stelling van Moensjoeankoesian aanviel, maar terstond teruggedreven werd. Den volgenden morgen werd eene Russische strijdmacht van infan terie en. cavallerie, die naar Hoengtipitaitzoe opgerukt was, eveneens teruggedreven. •Omtrent de plaatsbepaling van den 203 meter hooge® berg, het voorwerp van den laatste® strijd; die tusschen de belegeraars en de belegerden van Port Arthur is ge voerd, bestaat nu eindelijk zekerheid. Deco benaming van den hier bedoelden heuvel verscheen, ditmaal voor 't eerst in de be- riohten over Port Arthur. Nog eene andere omstandigheid, die tot verwarring aanleiding gaf, was dat ggelijbtijdig met dezen berg ook de forten Erloeng en Kikwan wer den aangevallen, vermoedelijk om de strijd- -achten van de verdedigers te splitsen. D'io forten liggen ten oosten van den. spoorweg, terwijl de 203 meter hopge berg ten westen daarvan ligt op het punt,, waar het noorde lijke met het westelijke front samenkomt, en de kruin vormt van een uitsprindenden hoek in den kring van versterkingen, die Port Arthur omringt. De 203 meter lioage berg is blijkbaar identiek met den Ruesisehen Wyssokoja Gora (hooge berg), waarvan de Oostenrijik- sche majoor Jozef Schön in zijn werk„Der Kriegssohauplatz in östasietn" zegt, dat hij niet met permanente werken versterkt was. Hij zegt er van„Naar den loop van de ge vechten op de Wyssokoja in September te oordeelen, kan deze de Itzsjan stelling sterk beheerschende stelling van twee kanten, van het oosten (Antsjan) eu van het. zuiden ou der kruisvuur genomen en van Itzsjan uit frontaal verdedigd worden. Daar de perma nente versterking vaan het noordelijke en westelijke front voor den oorlog niet kou worden voltooid, is het, niet uitgesloten, dat de „hooge berg" toch behoort tot den ont worpen, maar slechts met veldwerken uitge ruste® kring van versterkingen." Vier groote forten (Antsjan, Taijankan, Hangti en Soengtsjan), die ten v .sten van den spoor weg liggen, bevinden zich nog in handen van de Russenrij liggen echter op eene hoogte van omstreeks 140 meter en kunnen dus van den 203 meter hoogen heuvel uit met sucoes onder vuur genomen worden. Over de beteekenis van het door de be legeraars behaalde sucoes spreekt de Neu© Freie Press© zich aldus uitReeds de ligging Kaïel heeft na den maaltijd een dutje gedaan, onderwijl is de kachel uitgegaan on nu is het koud in, rijn kaaner. Baih'vóór zoo'n kachel weer brandt en T> warm is op zijn kast, gaat er minstens' een uuir voorbij. Ein dla/tu al die drukte Die ver velende meid met haar kaai stinkende perto- leum, die natuurlijk half vermorst wordt, die turf lucht en rook, brrKarei gaat rijn han den wassohesn en overlegt, bij zich zelve. Veer tig jaar oud, goed gezond, is hij op weg pes simist te worden door het ongezellige kamer leven. Wat zal ik nu doen Blijf ik tliuis, dan ga ik toch om elf uur naar bed, ver velend, ik kan, zoo vroeg niet slapen. Dan maar naar 't café maai* 't is vanavond Sinterklaasavond. Die Sinterklaasavond'Wat eten uitvin^ dingIn mijn tijd was 't een zak met peper noten voor de kleine jongensvoor de groo- ten een boterletter en voor de rest geen nieuws. Maar tegenwoordig? Dé mensohon lijken wel dol. Drie, vier wéken, van te voren begint de nonsens al. Eii wee je gebeente en je beur?, als je begint mee te doén! D'an is het leed niet. te overzien. Veertien dagen vóór en een maand na dien tijd durf je je norgeus bij families te vertonneneerst wek je de hoep naar cadieaux op en later maak je telkens een onwijs figuur, als je voor den geestelijken vader van de een of andere idiote surprise wordt versleten,. Ein onder de jongelui is het ook al mis. Je krijgt er van avond! geen vier bij elkaar. Meschel zal je ritten, te vervelen, met rijtaid beschouwingen over den Japansab-Russdsobe.ii' oorlog; Vierboom komt om een uur of elf pedant inibolleu, om te geuren met de ca- deaux van zijn meisje, enz. Was er in 's he mels naam vanavond maar oen comedie of opera; die is altijd nogl beter te verduren dan zoé'n Sinterklaasavond. Blijf ik thuis, dan moet in vredtesnaam die kachel maar aangelegd worden, enfin,! Karei staat op on belt, en als hij) stappen op de trap hoort, draait lriji zich met opzet oan naar zijn boakenkaist, om daar iets te verschikken, ten einde zoo weinig mogelijk van de meid en bare drukte te genieten. Wat klopt zo bijzonder bescheiden van avotnd „Binnenbuldert Karei. ,.Wat belieft u, meneer t" Lieve hémel, welke slem. is dat? Hij draait zich om en ziet het niohtje van rijn hospita. „O, pardon, juffrouw Dora; ik dacht dat het de mead was. Ik „Betje wou graag met haar vrijer uit; u begrijpt,die Sinterklaasavond'. En daar wij toch thuis rijn ..O, blijft u óók thuis?" „Natuurlijk. Ik vind dat gedraai op dien avond, op de vuile straat, onder zooveel inensolien, erg vervelend." „Of u gelijk heeft; ik ook „Maar wat 'erlangde u eigenlijk?" „Och ja, riet uik dacht dat Bet thuis was. Maar als uik zal het zelf wel ctoen." „De kachel uit?" „Hoo raadt u dat zoo?" „We kennen het zwak van de heeren. Ik zal wel gauw de kwiaal verhelpen." „Maai1 uw handende kolen „Geen, noodl! Laat mij maar begaan Hoé is 't mogjölijjkw'at Karei niet gedaan kon krijgen, zelfs ten koste van een paar schoone handen, lukt haar in eenige minu te®- Handig met de pook, het roostertje om gekeerd, wat versche coke6 er in, losse turf er op, een vuurmaker „Heeft u licifers, meneer?" „O, als 't u belieft Karei raakt in den haast even haar handje. „Ziezoo! Kijk dat vlammetje eens! Als u er nu goed op past, gaat dé kachel den heo- len avond niet meer uit. En anders belt u maai weer; gerust, hoor! Hoeft u soms nog iets anders noodig? Drinkt u niets van avond „Noen, juffrouw, neenIk hob zoo'n hokel aam dien Sinterklaas, dat ik zelfs mijjn grog je niet lust. 't 19 oen berpardonMaar enfin, ik kam dien Sinterklaasavond niet uit staan." „Nu, zóó erg is het toch niet? AI komt ei- veel malligheid bij te pas, 't heeft toch ook zijine goede zijMaar wachtik hoor de bel Karei kijkt- naar de deur, waardoor ze verdween. 't Is toch een erg lief gezichtje ou «aardig in d'r spreken, beschaafd en. goed opgevoed 'haar tante heeft me wel eens verteld, dat de vadér een heel beschaafd man w«as. Maar dio lui bluffen altijd Dora komt weer binnen. „Tweo pakjes voor u, meneer." „O God, dat óók. nog!" „Foei, foei. hoe ondankbaar. Nu heeft u tenminste wat afleiding, en wie weet wat er voor moois in rit Dora, verwijdert zich bescheiden, hare vrouwelijke nieuwsgierigheid! bepalende tot oen zijdblingsoheu blik. Bij de deur blijtft zij nog even staan, eu zegt verlegen „Tante wem volstrekt-, dat ik zou vragen of u een glaasje bisschop lustte. Karei voelt-, dat het misdadig zou zijn, deze aanbieding op de gewone brommerige manier te ontvangen; en antwoordde harte lijk „Heel gaarne". En, tegen wil en dank meent -hij het heusch dat „heel gaarne". Want a,l heeft hij minder goed geloof in dé bisschop van tante, het idee om het, lieve gezichtje nc$ eens terug te zien is hem verre van onverschillig. Hij vindt 'het- altijd aangenaam als Dora eens beven komt. Maar bijl -heeft, het- nooit zoo gevoeld als nu. Wat 'u onderscheid tusschen die eenvoudige, bevallige manieren eu 't- ake lig prentachtige der hengelende dlochteren, die hem overall waar hij zich. vertoont met hare werktuigen bedreigen. Ondier- dieze overwegingen, tracht, hij de pakjes te openen en wordt zenuwachtig van dé nare omslachtigheid, die geestigheid moot verbeelden. Een wolk papier welft zich' reads om zijn stoel, als hij eindelijk een klein- doosje vindt, natuurlijk met een onnoozel vouwbeen, omwonden met een papiertje, waarop„Van St. Nicolaas". „Ja wel, van nicht Betsy". Of je al elk jaar zwijgt als een mof en doet of ie die huldeblijken in dé verste verte niet- west thuis te brengen, 't geeft niets. „Wat een totaal gebrek aan smaak "bij zoo'n meisjes!" En dat ziet dan neer* oj> ieder die van an dere kringen is, b.v. Dora. Jammer, erg jam mer vcor diat kindi.' Stand is niemendal bi} dichters, maar in de wtereld heeft 't zijn be zwaren. Eir rijn massa's kleinigheden, waar men eerst niet op let en die laiter hinderen Ofschoon, ik. moet eorlij|k zeggen,: wat ik tot nog toe van haar zag, wias onberispe lijk. En in kleeding ook. Dat nieuwe winter- manteltje, dat ze gisteren aan had toen ze vóór mij uitliep, was keurig „Binnen „Als 't u belieft, meneer. Ik ben maar zoo vrij gewee?t een stukje banket er bijj te doen daaraan ontsnapt u niet op Sinterklaas. Och, en 't is toch. geen vergiftMen mag nu al1 of niet syinpatTusecren met de algemeene ge woonte, maar men wil toch niet graag excen triek rijn. U toch ook niet, hè?" Karei voelt de les. „Wel, wel, wat een aplomb. Hij kijkt haar lachend aan. „Wel, mooie verrassingten gehad?" vraagt- zij, een onderzoekenden blik op de tafel slaande. „Nonsens-cadeau, een prulletje!" „U moet den wijn warm drinken, meneer." „Op uw gezondheid dun, juffrouw) Dora." Karei doet zijn best den nectar van tante te genieten, zander een leelijk gezicht te trekken. „'t Smaakt waarachtig niet kwaad!" „Endat andere pakje, menear?" „Och kom, dat laat- ik maar liggen, 'k Zal het morgen wel eens openmaken. Laat ik mij mu maar niet uit m'n humeur brengen, 't Be gint juist oeu beetje op te knappen." „Maar ik zou toch eens kijken! 't Kan meevallen. „Is u nieuwsgierig?" „Nu ja, een beetje. Wij hebben immers toch de reputatie?Och, maar de heeren

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1