BINNENLAND. STADSNIEUWS. De oorlog in Ooet-Azië. Van den oorlog xijn de volgende berichten Londen, 10 Dee. Het Japansche gezant schap maakt het volgende bericht bekend: De bevelhebber van de marino-landbatte- rij meldt, dat door de beschieting van Vrij dag do Bay ah in brand geraakte. Het schip helt 5 graden maar bakboord over en staat op het punt van omslaan. De Retvisan en de Poltawa liggen bij lioog water onder. De Pallada»«m de Pobieda hellen sterk naar bakboord- en naar stuurboordzijde over; de romp van beiden ligt halt onder de water lijn. Do Peroswjet ligt bij hoog water onder tot het voordek. De Gilyak ligt dicht bij de kust sterk over stagmen gelooft, dat het schip op den grond Hgt. De Scbastopol ;s Vrijdagochtend 'van hare ligplaats naar de buitenreedê overgebracht, vermoedelijk om buiten het bereik te zijn van de Japansche granaten. Blijkens bericht uit Londen verwacht men daar. dat nadat de vloot in Port Arthur go- heel vernietigd is, d© belegeraars do uiterste poging zullen doen om de vesting tot do overgave te noodzaken met het oog op do noodzakelijkheid om de Japansche vloot be schikbaar te krijgen voor de oporatiën tegen hel OosUoe-eskader. Aan een bevredigend resultaat van den stormaanval, die voor do deur staat, wordt niet getwijfeld. Het ergste zou kunnen zijn do terugtocht, van generaal Stoessel naar het- fort Liautisjan op eene on neembare hoogte in het zuiden van de ves ting; men vreest, dat hem van daar niets zou kunnen verdrijven; alleen do honger zou hem tot de overgave kunnen dwingen De Engolscho oorlogscorrespoudent Biller, die rechtstreeks van Port Arvhur in Canada is aangekomen, voorspelt, dat de Japanners mot Nieuwjaar in het bezit van de vesting zouden zijn. Men neemt aan, dat Stoessel ge zind is te ca/pituleeren, maar dat zijne offi cieren daartegen zijn. De Daily Mail verneemt uit Tokio, dat volgens niot-officdeele berichten, de Russi sche troepen, die waren samengetrokken om den 203 meter hoogen heuvel weder te ver overen, zich geheel hebben teruggetrokken. Ook de krachtige pogingen van do Russen om de Japansche sappeurswerken in de richting van de oostelijke forten te belet ten, ziijn thans zeer verzwakt, omdat de be legerden phvsiek uitgopt zijn. De Russische troepen in Port Arthur ver 1 icoon dagelijks aan sterkte en de forten, die tot dusver te gen de Japansche aanvallen samenwerkten, kunnen dat nu niet meer doen. De sterkte van de Russische bezetting wordt nu op 6000 a 7000 man geschat. De Petorsburgsche oorrespondent van do Echo de Paris haalt al» het oordeel van eene Russische autoriteit aan, dat het grooto ge vaar voor do verdedigers bestaat in de aan houdende vermindering van hun aantal. Wanneer generaal Stoeasel een man verliest, dan is hot verlies onherstelbaar. Wanneer do Japanners 10,000 ver..ezwn. <^ui vervan gen zij zo door nieuwe 10,0000; hun getal wordt voortdurend gehouden op 70,000. Anders luidt een ljorioht uit Tokio aan liet Berliner Tageblatt, waarin wordt geoogd; dat men in de militairo kringen aldaar niet vóór het laatst van Februari den val van de vesting verwacht. Tokio10 DeSr. Het hoofdkwartier vermeldt voorpostgevechten aan de Sjaho. De Rus sen werden overal teruggeslagen. In een ge vecht schijnen de Russen zware verliezen te hebben geloden; zij Heten verscheidene doo- den achter De Japanscho verliezen zijn ge ring. Petersburg, 10 Dec. Generaal Koeropatkin seinde gisteren aan den Keizer: „In den nacht op 9 December vielen ai- deolingen vrijwilligers de vijandelijke stel ling van Bianioepoetsi aan. Zonder een schot te lossen, verdreven zij een Japanscho void wacht met de bajonet en achtervolgden den vijand ongeveer een werst naar het zui den. Elf Japanners, waaronder vier gekwet sten, werden krijgsgevangen gemaakt. Aan Russische zijde werden twee man gewond. „In denzclfden nacht beproefden de Ja panners herhaaldelijk onze voorste verster kingen in de nabijheid van den spoorweg aan te vallen, waar bit zij tot- 200 pas naderden. Alle aanvallen werden afgeslagen. Aan onze zijde werden tweo man gewond." Vetersburg11 Dec. Luitenanbgeneraal Sacharow bericht van 10 dezer, dta op dien dag om 2 uur in den morgen verschillende Japanscho afdeelingen, elk ongeveer 30 man sterk, bij Linsjinpoe oprukten. De vijand word met geweervuur ontvangen en trok met verlies terug. Den 8. dezer werden in schermutselingen over het gelieele Russische front 2 man ge dood en 10 gewond. Perim, 11 Dec. Het stoomschip „St. Leo nards", besteand naai* Mozambique vermoe delijk met steenkolen voor Rusland aan boord, werd om 4 uur 's namiddags ter hoog te van Perim aangehouden door een boot van den kruiser „Fox", en in de haven gebracht om onderzocht te worden. Later werd het schip weer vrijgelaten en het zette om 8 uur a avonds de reis voort. De correspondent van de Lokal-Anzeigsr te Moekden seint, dat een algemeene aaïïval van de Japanners op de Russische stellingen aan de Sja-ho hoe langer hoe onwaarschijnlij ker wordt. Een frontaanval op dio stellingen kan niet het minste succes hebben. Binnen een dag of acht verwacht men. vol gens oen ander bericht, dat het ijs in do ri vier sterk genoeg zal zijn om zwaro vrachten to dragen. Maar het is zoer twijfelachtig of ook dan een aanvallende beweging door een <ler beide partijen uitgevoerd zal kunnen wor den. De Russ heeft van bevoegde zijde bericht ontvangen, dat als eerste schepen van het derde eskader naar het verre oo6ten zullen vertrekkendo pants rschepcn Admiraal- generaal Apraxin, Admiraal Saniavine, Ad miraal Ouchakow en Keizer Nicolaaa I, de kruiser Wladimir Monomach, de kanonneer boot Chrabryi, oen torpedokruiser en om streeks vijf torpedobootcn. Do schepen zijn gehoel gereed, a© kanonnen, de ketels en het geheelo machanisme zijn nieuw. De Engelseh© minister van buitenlandsoho zaken, lord Lansdowne, heeft aan de inter nationale arbitragevereeniging geantwoord, dat hem geen omstandigheid bekend is, die aanleiding kan geven zijne den lOen Octo ber uitgedrukte meening te wijzigen, dat eene interventie tusschen Rusland en Japan niet- raadzaam is. Allerlei vDe Nobel-prijs voor natuurkunde werd toegekend aan lord Ralcjgh te Londen. die voor scheikunde aan Sir William Ramsay te London, die voor geneeskunde aan profes sor Ivan Petrowetsch Pawlow te Petersburg en die voor letterkunde aan Mistral en Echegaray. De drie eerst genoemden waren bij de prijsuitdeeling aanwezig. vTe Parijs is nu eindelijk het proces begonnen tegen vier beambten van den Me tropolitan, beschuldigd van door nalatigheid verleden jaar het bekende ongeluk to hebben veroorzaakt, waarbij 86 menschen zijn om gekomen. vMrs. Chadwick, do „Amerikaansche mevr. Humbert," heeft o. a. voor een bedrag van 1,250,000 dollars valsche bankbriefjes met de handteekening van Carnegie aan de thans failliete Bank te Oborlin ingewüu-eld. De heer Carnegie verklaart, haar volstrekt, niet te kennen en haar naam dezer dagen voocr hot eerst te hebben gehoord. In Ohio moeten getuigen bereid zijn onder eede te bevestigen, dat Mrs. Chadwick en zekere Madame De Vere, die zich veertien jaren geleden in het tuchthuis van Ohio be vond. veroordeeld wegens oplichting, een en dezelfde persoon zijn. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Zaterdag 10 December Geopend 10J ure. Staatsbegrootiug 1905. Algemeeno beschouwingen. De Minister van Binnenland- sche zaken (Dr. Kuyper), dankt prof. van der Vlugt voor zijne welwillende bestrij ding en de leden der rechterzijde, die het kabinet steunden. In de eerste plaats komt spreker op tegen hetgeen hem door den heer Troelstra werd verweten, n.l. dat hij den Christus van in consequentie zou hebben beschuldigd. Dat is nooit door hem gedaan in den zin zooals het hier door don heer Troelstra werd voor gesteld Nu komt de minister tot. de detailpunten. De machtiging om het Overijsselsche wets ontwerp in te trekken was reeds aan de Ko ningin gevraagd, doch de wensch was tc ken nen gegeven de intrekking niet te doen voor de Overijsselsche leden voor de Eerste Kamer hadden zitting genomen. De Commissaris der Koningin heeft goen machtiging gevraagd aan de Koningin om een© vergadering bijeen te roepen. Dat geschiedt nooit, maar de com missaris wendt zich tot den minister, die eene beslissing neemt op eigen verantwoordelijk heid. Van eenig formeel verzuim met passee ring der Kroon is hier dan ook geen sprake. Do minister komt nu tot de gemaakte opmer kingen omtrent de partijdige benoemingen Hoofdzakelijk geldt de grief de burgemees tersbenoemingen Reeds verleden jaar heeft de minister er op gewezen, dat het wenschelijk was dat er geestverwantschap betaat tusschen de burge meesters en zijne gemeentenaren. Twee feiten zijn genoemd om nu eens aan te toonen welke booze bedoelingen achter dit kabinet zaten. Het eene was dat toen er een burgemeester te Schiedam benoemd mocot worden een pre dikant werd geraadpleegd. En waartoe ge schiedde dat onderzoek? Omdat het vermoe den gerezen was dat de bewuste persoon bij de wisseling der regeering den hudk naar den wind had gehangen. De piedikant in quaestie had jaren niet hom omgegaan en was dus de meest geschikte persoon om informatiën bij te nemen. Was het een professor geweest, men zou er niets van geiegd hebben, maar een dominé of pastoor, dat was een horreur. (Gelach.) Het tweede feit Letrof een onderwijzer die naar Indië moeet worden uitgezonden en aan wien verschillende vragen zijn gesteld. Wat door den inspecteur Fabius is gedaan heeft hij niet ambtelijk gedaan want bin- nenlandsche zaken heeft hier niets mee te maken. De heer Fabius heeft beleefd vol daan aan een verzoek van den minister van Koloniën. Het verzoek had evengoed gericht kunnen worden tot prof. Treub of tot den heer Ketelaar (Gelach). Het was bovendien geen onderzoek naar fcijine gezindheid, maar naar zijne ontwikkeling (gelach) en het einde was dat hij de man heeft aan bevolen, maar hij is niet benoemd, omdat hij te oud was en er betere sollicitanten waren. Nu de werkzaamheid dor regeering. Veel wordt van de werkzaamheid eener regeering gevorderd Erkend wordt dat de regeering niet stil heeft gezeten, ja, er werd z.-lfs van de zijde der oppositie toegegeven dat er aan ver schillende departementen hard was gewerkt. 's Min. wijze van werken is deze geweest. Het eerste jaar heeft hij in preparatie ge geven, hetgeen onveranderd kon blijven. Het tweede jaar kondon dio ontwerpen in behan deling worden genomen. Toen is de wetge vende arbeid aan de departementen en van den minister persoonlijk onderbroken door de werkstaking, waardoor de Iegeslatieve ar beid werd onderbroken Men verwijt den mi nister dat hij do Drankwet voorop heeft ge schoven. maar men weet toch dat- die aan een tormijn gebonden was. Liefst, bracht de Minister hier don arbeid van den Raad van State niet in het debat. Ook daar is hard gewerkt, maar er zijn afdeelingen van dat college waarin slechts 3 personen zitting heb ben. Men heeft beweerd dat verschillende wetsontwerpen te laat zijn gekomen, maar de minister heeft er reeds vroeger op gewezen hoe lang de weg is d'e een ontwerp heeft af te leggen. Sedert. Juli 'ligt een ontwerp bij den Raad van State en nu, na een half jaar is er nog geen advies op verschenen. Thans de quaestie der tegenstelling van geloof, en ongeloof. Vrregcr zag men "ia fiberaio zijde daar niet tegen op maar tegen woordig wordt dat betreurd. De regeering mag er zich dus in verheugen dat de te?' '- stelling een verzoenenden invloed P de lin kerzijde heeft gehad. Herinnert u eena de felle bestrijding van ie lib^'vi-n ;uvf Treub in zijne geschriften en de verzoenen nende houding nu ten aanzien van het blanco art 80. Van den strijd is niet andeTs over gebleven dan de tegenstelling tusschen chris telijke en moderne levensbeschouwing. Mein Liebohen was willst du noch mehr (gelach.) De minister zet vervolgens uiteen, dat de anti-thèse tusschen de christelijke en de mo derne levensbeschouwing de moderne theolo gie mijlen veir achter rióh laat. Op de op voeding heeft men dan ook een ga-nsch an deren paedagogischen 'blik gekregen dan vroeger. De quaestie van de anti-thèse is niet meer een quaestie van theologie, maar van psychologie, anthropologic en paedagogiek. De minister zet hierna uiteen den invloed van de anti-thèse op den Staat cn den in vloed van den Staat op de anti-thèse. Een stelsel is, dat de Staat er zich niet mêe in laat; een ander stelsel, dat de Staat zioh partij stelt en een derde stelsel is dat der verzoening, do wet van 1857, on een vierde, dat de Staat zegtik kan die richting niet aan zich zelf overlaten, want het heeft geen middelen genoegik onag geen partij kiezen, dus kies het stelsel der rechtsgelijkheid. Dat stelsel heeft deze regeering gekozen en zij heeft daarmede geen twistvuur ontstoken integendeel. De heer Borgesius vroeg of de minister de liberalen ook uitsloot van de zedelijke ge meenschap. De minister heeft dat noodt ge zegd. Wil de heer Borgesius zich zelf uitslui ten, dan moet hij dat weten. (Gelach). Alsnu tot de quaestie der Openbaring ko mende, zegt de minister dat zij, die zich op het standpunt der openbaring stellen, nooit hebben beweerd een soort wetboek e heb ben, dat zij blindelings volgen. Neen, onder zoek is noodig en onderzocht wordt er, maar aan één punt lieoft de réchterzijde een vast punt, waaraan zij vast houdt, dat isde aanbidding Gods. Hem aanbiddende hebben wij het vaste punt gevonden. De heer Troelstra. Nu weten wij liet. De Minister vervolgende en komende tot de coalities, welke hier werden voorge spiegeld, betoogt, dat de bestaande partij verhoudingen de meest natuurlijke, de meest reëele, do meest aanbevelenswaardige ver deeling is, omdat >h"t vollk in alle kringen haar het beste verstaat. Wanneer de minister de proefbalans op maakt, dan constateert nij dat de regeering te vreden kan zijn. Rechte werd de crediet- zijde misschien wat geflatteert, links de de bet zijde misschien wat sterk opgezet maar de deugdelijkheid van het aement der coalitie is toch gebleken en do regeering is thans sterker dan bij haar optreden. De strooming in den lande heeft zioh niet- van de regeering afgekeerd. De minister hoopt dat nog veel van den oogst zal binnenkomen en dat zal gebeuren wanneer de rechterzijde aanblijft en rustig voort kan werken, luocht het onverhoopt an ders zijn en moet deze regeering hare porte feuilles overgeven dan kan zv dat doen be wust dat ziji naaf haar beste krachten en beste weten heeft gearbeid in het belang van Koningin en Vaderland. (Bravo s). Do Minister van Financiën (de heer Harte van Teoklenburg) betreurt de af wezigheid van den lieer Mees, op wiens ad viezen hij prijs stelt en uit de beste weür schen voor diens spoedig herstel. De minister zet uiteen waarom hij het noodig achtte tijf- dig voorstellen te doen tot versterking der middelen, al gaven de laatete 12 jaren stof tot tevredenheid. Op de vraag vau den heer Röell antwoordt de minister, dat 1904 zal sluiten met een te kort op de gewone middelen. Zekerheid kan de minister natuurlijk niet geven voor 1904 geheel is afgesloten, maar de nu ontvangen gegevens wijzen op een niet onaanzienlijk tekort en op geen aactrès, het geen den minister er toe leidt om zijn be lastingvoorstellen niet terug te nemen. Wel wil hij ze aanhouden totdat de uit komst over 1904 geheel vaststaat. Blijkt ver sterking der middelen noodig, dan rekent de minister op den steun van aLlen die een ge zonden financieele politiek willen voeren. De Minister van W., H. en N. (de heer De Marez Oyens) verdedigt de zinsnede in de Troonrede betreffende Handel, Scheep vaart en Nijverheid en verklaart, dat zoodra gjelden beschikbaar komen, die niet in de laatste plaats zullen worden aangewend in het belang van handel, scheepvaart en nij verheid. De aangegeven middelen om de bin- nenschipperij te helpen worden met zorg overwogen. De droogmaking van de Zuider zee is zeker geen klein denkbeeld, maar wel oen klein middel tot verbetering van den toestand. Voor eenigen tijd geleden heeft de minister het aid vies ontvangen van de twee inspecteurs-generaal van den Waterstaat. Dat advies luidde niet gunstig en bevatte groote bezwaren tegen de droogligging. Tegenover deii heer Hubreohts houdt de minister vol op gezag van de K. v. K. te Amsterdam dat de scheepvaart in het algemeen in het afgeloopen jaar on gunstige resultaten opleverde. Ook Rotter dam spreekt van een zeer slecht jaar. Ook ten aanzien van den handel was de toon donker. De Minister komt nu tot de grief, dat de boden aan de departementen van algemeen bestuur het zoo hard hebbendat zij zoo hard moeten werken. Als dit zoo is, dan geldt "hiertel valet, tel maitre. De grief omtrent de besleks-bepalingen zal de Minister onderzoeken. Besloten wordt Maandagavond om 8 uur te vergaderen. Voorts om na Hoofdstuk EU (Buitenl. Zaken) Hoofdstuk IX (Waterstaat) te behandelen. Voorts dèelt de Voorzitter mede, dat, hij wil de Kaaner klaar komen vóór Kerstmis zal moeten voorstellen nog eenige avond-zittingen te houden. In die avond zittingen zal dan een 'ander hoofdstuk behandeld worden dan bij dag in behande ling is geweest en in de eerste plaats zal voor behandeling in eene avondzittiug in aanmerking komen Hoofdstuk IV (Marine). De Voorzitter wiet er voorts op. dat het in Engeland eene goede gewoonte is, om bijl een politiek debat, na het antwoord der Regeering. niet te replioeeren. Hij zou wel willen, dat die goede gewoonte hier ook bestond, maar bij gemis daarvan verzoekt hij de heeren kort te zijn in hunne replie ken. Replieken. De heer Roessinh handhaaft zijne in zichten omtrent christendom en betoogt dat christendom en clericaal woorden van onge lijke beteekenis zijn. De heer Treub zegt dat de heer Lohman gisteren heeft aangevoerd dat dr. Kuyper zijn kiesrecht-artikel van 1894 heeft gedesa voueerd, maar hij heeft dat niet aangetoond en de premier zelf heeft deze quaestie laten rusten. Spr. handhaaft dus zijn verwijt van verloochening der democratische beginselen door dr. Kuyper. Spr. houdt ook vol dat bij1 benoemingen meer gelrt wordt op beginselen dan op be- kwaamheid en geschiktheid, zoomede dat het ministerie schuld heeft aa.i de langzame wij- zo waarop gewerkt wordt op wetgevend ge bied. Dat is niet de schuld der werkstaking, waarvoor de regeering bijtijds gewaarschuwd was. Spr. constateert, dat de minister hen be- "leedigde. die in God' golooven en God tocb buiten het staatsrecht willen houden. Ook do bewering (van den minister, dat de anti- thèse, welke hij maakte, bijna overal be staat, is onjuist. Zijl bestaat noch in Duitsch- 'lanid, noch in Zwitserland, noch in Enge land. Die anti-thèse wordt gemaakt door drijf zucht en waar die niet bestaat, daar bestaat ook de anti-thèse niet. Ten slotte protesteert Spr. tegen het ver wijt, dat het de liberalen zijn, die scheiding maken. Zeer duidelijk heeft de pemier vian morgen nog getoond, dat het d© overzijde ia die scheuring te weeg brengt door het op dringen van een anti-thèse. De heer Röell betuigt zijne ingenomen heid met de toezegging, dat geen voorstel len tot belasting-vefhooging zullen worden gedaan, vóór de uitkomsten van 1904 vast staan. De heer S meen ge betoogt, dat een na der onderzoek voor de drooglegging vian de 'Zuidrzee niet noodig is en voorts dat de Staat verplicht is vergoeding te geven aan die aannemers, welke voor de Ongevallenwet moesten bijdragen voor rijkswerken, aange nomen voordat zij wisten, dat de Ongeval lenwet er komen zou. Heden te half twee voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Zondag 11 en Maandag 12 December 1904 beviat de volgen de koninklijke besluiten: benoemd tot burgemeester van Oostdonge- radeel S. L. Sijftsma; benoemd tot off. van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht C. G. Tichelaar, arts; op verzoek eervol ontslagen uit zijn be trekking tot de landmacht de reserve-2e lui tenant C. Peeman, van het 9© reg. infan terie; benoemd tot directeur van het postkan toor te Axel J. M. van den Driessen Ma- reeuw, thans in gelijke betrekking te Tege- len, en tot directeur van het postkantoor te Tegcden J. H. Mesters, thans in gedijike be trekking te Axel; benoemd tot ridder 4e kl. der Mil. Wil lemsorde ter zako van zijn gedrag van 8 tot 29 Mei 1904 bij het bezet houden en ontrui men van de Kampang Moeara Babocat (bo ven Doessoon) de fourier dei* infanterie van het Ned.-Ind. leger H. J. Beekman. H. M. d© Koningin stelt zich voor na terugkeer in de residentie een bezoek te bren gen aan de tentoonstelling in den Dierentuin te 'a-Gravenhage. Men schrijft uit 's Gravenhage H. M. de Koningin-Moeder is in de laatste dagen licht ongesteld geweest, welke ongesteldheid echter weer geweken is, zoo dat H M. Zaterdagochtend Haar zuster bij vertrek aan het station uitgeleide kon doen. Het voorgenomen bezoek aan de tentoon stelling van. Kookkunst, kon. II. M. echter nog niet brengen, omdat dit H. M. wellicht zou hebben vermoeid. H. M. is echter voornemens later de ten toonstelling te bezichtigen. H. M. de Koningin-Moeder ontving Zaterdag middag tem li ure in audiëntie het bestuur der Neder 1. Belgische vereeniging „Vrienden der medaille als kunstwerk", welke commissie der Vol's tin een plaquette aanbood, waarop het borstbeeld van H. M., welke herinneringsmedaille van wege de Vereeniging dit jaar is vervaardigd in ver band met de viering van het 25-jarig verblijf hier te lande in het begin van 1904. Z. Ki. H. Prins Hendrik is Vrijdagavond, na reeds 's morgens verwacht te zijn, uit Biickeburg met zijn adjudant jhr. Van Such- telen van de Haere pea- D.-trein te Apel doorn aangekomen. Hij werd ontvangen door den adjudant der Koningin jhr. Van Geen in de wachtkamer alwaar ook de burgemees ter aanwezig was. In een gesloten rijtuig werd naar Het Loo gereden. Naar Dte Tel. verneemt, zal dr. Kuyper, na afloop van de debatten over hoofdstuk Binnenlandsehe zaken der Staatsbegrootin g, zich naar de Riviera begeven. De minister van Oorlog begaf zich Zaterdagmiddag naar Helmond. In het hotel des Indes te 's Graven hage is aangekomen de heer D. G- Metavas, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister aan het Nederlandsche en Engelsehe hof. De zaak-Van-Diggelen. Tn eea vergadering der beide vrijzinnige kïesver- eenigingen te Steenwijk is met 17 tegen 4 stemmen de volgend motie aangenomen „De liberale kiesvereeniging „Burger plicht" en de vrijz.-democr. kiesvereeniging „De Eendracht" in vereenigde vergadering bijeen gekomen op 10 December, kennis ge nomen hebbende van de beschuldiging door de liberale Statenclub van Overijsel inge bracht tegen het Statenlid mr. Van Diggelen, met betrekking tot de jongste verkiezing van drie leden der Eerste Kamer, gelezen het verweer van den beschuldigde, en z'cn na ernstige overweging stellende op iet standpunt van de liberale Statenclub. „besluit mr. Van Diggelen alle vertrou wen op fce zeggen en wenscht zich niet ver antwoordelijk gesteld te zien voor zijn da den als afgevaardigde." Men meldt uit 's Gravenhage Tot directeur van het Kon. Zoöl. Botanisch I Genootschap werd herkozen de heer D N. I Dietz met 460 stemmen. Op den heer R. H. Driessen werden 315 stemmen uitgebracht. Het hoofdbestuur van het Landbouw- j genootschap benoemde tot zuivelconsulent in Drente den heer J. C. van Weijdom Cla- terbos te Sittard, thans zuivel-consulent in] Limburg. Te 'a Grave nil age is de landschap- en veeschilder W. P. Candel overleden. De Neder.l. ZuidrAfr. Jonge lieden b o n d zal Zondag 18 December a.s. te Amsterdam een algemeen© ledenvergade ring houden in ecu der lokalen van het café De Kroon, Rombrandtsplein. De Haagsche tentoonstel ling. In Hotel Pauler te 's-Gravenhage werd Vrijdag een feestmaal aangeboden door het algemeen comité aan de jury voor de thans gehouden internationale tentoonstelling van Kookkunst, Hotelwezen en Industrie. Heil dronken werden ingesteld op de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins, bescherm heer, alsmede op den Koning van België, aan alle welke vorstelijke personen hiervan werd kennis gegeven, waarna nog d. nzelfden avorui namens liet koninklijk echtpaar dankbetuigin gen werden ontvangen. Gedurende het ban ket wea'den door eene dameskapel behalv< het „Wien Neêrlands bloed" ook de volles liederen van de aan tafel vertegenwoordigd1! vreemde landenFrankrijk, Duitscbland ei België ten gehoore gebracht. Naar het Hbl. verneemt, is de Staa* tot overeenstemming gekomen met de Holl IJzeren Spoorweg-maatschappij over de ling van het noodige personeel der nieuw* spoorbrug te Velsen. Verwacht mag nu wor den dat binnen eenige dagen de verhoogde baan in gebruik zal worden genomen. De Velservoetbrug is opnieuv aangevaren, thans door het stoomschip „Beira"hetwelk wegens eenige aangericht! schade, f 240 borg heeft moeten stellen. Do w rkstaking der glas blazers. De directe der Zwijmdrecht sheo glasfabriek Bottle Works heeft volgen de Schied. öt. medegedee d, dat wat zijl fabriek betreft, do staking der glasblazer zoowat aan het verloopen is, aangezien dezer weder 5 blazers zich hebben aang< meld. Op het oogenblik zijn aan bedoeld fabriek 6 werkstedea bezet en volgt bede: no. 7. Voor enkele dagen kwam een vreemdi mijnwerker, ©en zekere Br., op de mijl Oranje-Nassau te Heerlen, om werk vragen wat hij ook kreeg. Toen do man des andere! daags met zijn werk wilde beginnen, wa ook reeds de politie present, die den gesignj leerden mijnwerker op het spoor was. Hi werd verdacht van in België iemand de hals afgesneden te hebben. De man wer< natuurlijk gearresteerd en denzelfden dia nog naar Maastricht overgebracht, van waa hij na de bij de wet vereischte formalite ten aan de Belgische regeering zal uit ge lé verd worden. N. L. K. i Inbraak te Arnhem. Zaterdag avond is ten nadeele van den heer D. in d Kortestraat te Arnhem door inbraak ont vreemd een geldkistje, waarin pl.m. f 7CK aan bankpapier en zilvergeld. Hiervan wordt verdacht zekere H. T., di< voortvluchtig is. Bedrog in een koestaart. Ee ingez' tene uit de gemeente Zaamslag koch onlangs ten koe. Nadat het dier eenige da gen bij zijn nieuwen eig naar was gestalc viel tot zijn groote verbazing de helft va d°n staart dei' koe af. Bdji onderzoek bleei dat dit lichaamsdeel was aangenaaid geweest De vijftienjarige docihter van een ze keren Weerts te Beerta, had Dinsdag, m eene moederlijke vermaning, het ouderlijk huis verlaten. Haar lijk is uit het Beestei diep opgevischt. Ongeluk bij den arbeid. I de zoutziederij van den heer Van Roggen t Niimegen, is Zaterdagmiddag de 25-jarig werkman J. J., die bezig was een balkji tegen een drijfriem te slaan, bekneld ge raakt tusschen de muur en de drijfas, me het gevolg dat hij een schedelbreuk bekwan en terstond dood was. Een schip verbrand. Het schij „Schipper Bouwens" van Raamsddnksveer geladen met 12,000 halve K.G. hooi, is dooi een vonk uit de kachelpijp totaal verbrand De schade wordt gedekt dioor verzekering. Vechtende tooneelisten Vrijdagmiddag ontstond tusschen Zuidbroel en Scheemda in den trein een. vechtpaiti tusschen twee leden van het Nederlandse! Tooneel, dat 'a avonds in Winschoten zo; spelen. Een hunner ging van Scheemda naa Winschoten loopen, waarscliijulijk om to kalmte te komen. Bleiden zijn beboet. Debat gevoerd o*er de rede van mr. Nybruudy: „Het ministerie Kuyper en de erbeiders. Nadat mr. S. zijn rede heeft uitgesproken (omstreeks 10 uiur), dJeeilt de voorzitter mede, dat een kwartier pauze zal wlerdien gjehlofude®, waarin men gelegenheid zal hebben iets ai te zonderen voor de stakende glasblazers. Deze collecte heeft opgebracht f 13.57. Na afloop der pauze werd een uur voor de bat beschikbaar gesteld. Daar zich 5 debat ters aanmeldden, kan ieder van hen dus oveJ sleohts 12 minuten beschikken. Als eerste debater trap op die beea* Zijl stra. 'Deze zeidl© met groote verwiamdering den heer Sybranidy te hebben aangehoord, waar deze aan zijn grdote voorliefde vooff klompen lucht gaf, maar nog meer verwon derd was hij, toen de heer 9. beweerde dat de arbeider iets moest offeren. Waarvan vraagt Spr. Ik wil daarom deze stelling op werpen, dat de arbeid is de opbrengst van alle bestaan en dat zonder arbeid niets be staat. Wat heeft een oprichter van eenige onderneming eerstens noodig, opdat zdjjo nieuwe onderneming bloeie, geld of den ar beider? In de eerste plaats moet de arbeider

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2