Uit den omtrek. STADSNIEUWS. uit, dat liet verkrijgen van «deze beurzen gemakkelijk, zonder bezwarend© formalitei ten kan geschieden. Bij dit adres is ^voegd een rapport vau de commissi© uit leden van den Bond van technici, benoemd ter bestudeering van het middel/baar technisch -onderwijs en van de voorgedragen regeling van dat onderwijs. Aan de commissarissen der Koningin in verschillende provinciën is door het hoofdbestuur van den Algemeeneu Neder landsche» Politiebond een adres gericht, waartn verzocht, wordt, te verbieden, dat het houden van collecten aan de huizen der in gezetenen voor verschillende doeleinden op gedragen wordt aan gemeeute-veldwachters. Aan den minister van justitie is verzocht te willen overwegen of de aanstelling van onbezoldigde rijksveldwachters niet beperkt kaav worden tot personen, die uit anderen hoofde een behoorlijk bestaan hebben, of van wie het bekend is, dat zij tengevolge van hu-n benoeming een behoorlijkbestaan ziuilen bekomen. Hetzelfde is aan de commissarissen der Koningin in de verschillende rovindën ver zocht ten opzichte van de aanstelling van onbezoldigde buitengewone gemeente-veld wachters. Een nieuw stadhuis te R o t> ter dam. Naar het Hbld. verneemt is het gemeentebestuur vau Rotterdam, hetwelk aan de Hoogstraat aldaar reeds vele panden bezit, waarin een aantal bureaux zijp geves tigd, die bij de bestendige uitbreiding van den gemeentelijken dienst geen onderkomen meer konden vinden in het raadhuis, thans door onderhandschen aankoo^ eigenaar ge worden vau het gansche gebouwencomplex, dat besloten wordt tusschen de Hoogstraat en het Achterklooster en zich uitstrekt van de Oostpoort tot het bevolkingsbureau. Voor enkele tonnen gouds is oaarmede een betzit verkregen van eenige duizenden vierkante meters. Het ligt naar wij verder vernemen in de bedoeling om dit geheele complex te sloopen en op het aldus vrijkomende terrein, waarvoor volstrekt geen exorbitante prijs moest betaald worden, een nieuw stadhuis op te trekken, waarvan men de kosten meent to kunnen b' strijden uit de opbrengst der kostbare terreinen waarop het oude raadhuis zich tharo verheft- en dat bestemd is om te worden afgebroken. Zal het de vraag zijn, of de burgerij in het algemeen zich zulk een oplossing van het stadhuis-vraagstuk heeft gedacht, het schijnt, dat speciial de middenstanders reden heb ben om zich in den aankoop te verheugen daar reeds onderhandelingen gevoerd werden om op het thans door de gemeente aange kochte terrein een warenhuis te stichten. In de Maandag gehouden vergadering vam den gemeenteraad van Zwolle, kwam o. m. aan de orde het- voorstel van B. en W., om den onder wijzer H. A. Wester te ont slaan, Zooals bekend is, heeft genoemde ou derwijzer gehandeld in strijd met de alge meen© verordening van politie, door zonder toestemming van den burgemeester aan den openbaren weg een biljet aan te plakken, 1 je trekking hebbende op een bijeenkomst der S. D. A P. De meerderheid van B. en W. oordeelt, dat. W. cloor deze handeling on trouw is geworden aan zijn verleden jaar gedane belofte: „zaoh niet weder op den voorgrond te zullen plaatsen." 't Is zooals B. en W. herinneren, jua-st deze belofte ge weest, die indertijd den raad heeft bewogen, de destijds wegens zijn houding gedurende de spoorwegstaking eveneens tot ontslag voor gedragen onderwijzer W. te handhaven. Aan den districtsschoolopziener werd advies ge vraagd, doch deze gaf als zijn meening te kennen, dat van hem in dezen geen bepaal de voorstellen verwacht konden worden, hoe wel het hem voorkwam, dat de betrokkene thans wiet meer gehandhaafd kan worden. Daarop gingen B. en W. tot het ontslag- voorstel over. De minderheid was intusscihen van oordeel, dat met de bereids gegeven ern stige berisping volstaan kon worden. Na uitvoerige discussie werd eerst een motie, waarin B. eu W. uitgenoodigd werden hun voorstel terug te nemen, verworpen. Bij de voortgezette gedachtenwisseling maakte de burgemeester zijn meening keubaar, waaruit- bleek, dat hij de minderheid iu het college van B. en W. uitmaakte. Z. i. is het hier de vraaghoe zwaar het feit is door W. thans bedreven. Spreker staat aan tfe zijde van die leden, die meenen dat het niet aan gaat een ontslag op een betrekkelijk licht vergrijp als het onderhavige te gronden. Bij stemming werd daarna het voorstel van B en W. met 12 tegen 8 stemmen verworpen, zoodat Wester ten tweeden male gehand haafd is. Jenever ver strekking aan boord vau oorlogsschepen. In de plaats van de jeneververstrekking treedt, blij kens de Menu. van Antw. op het Voorl. Ver slag over het hoofdstuk Marinelo verstrek king van koffie met suiker bij nat of ruw weder; 2o de verstrekking van f 0,30 'a maand* voor iederen schepeling, behalve voor officieren, en machinistenbovendien f 0,50 op de verjaardagen van de leden van het Vorstelijke Huis; en 3o uitbreiding der verstrekking van limoensap. Blijkens bij liet departement van Mar rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee A. H. Hoekwater, te Colombo aangekomen. Zestig jaren dienst. Heden herdacht de heer A. Jansen, boekhouder bij de firma Van Heyniugen Bosch en Co., uit gevers der „Provinciale Groninger Courant" den dag, waarop hij voor 60 jaren bij die firma in dienst trad. Hem is de zilveren medaille der Oranje Nassau-orde toegelfcnd. Directie, redactie, admiT.r.raiie en personeel boden hem geschenken aan- Rembrandthulde. De plannen voor d© herdenking van. Rembrandt's drie- honderdsten geboortedag in 1906 in zijn ge boorteplaats Leiden, beginnen, naar de N. K. C. mededeelt, een vasten vorm aan te nemen. Zaterdagmiddag had er ten raadhuize, on der voorzitterschap van den burgemeester, mr. De Ridder, een t weede vergadering plaats van het. algomeeno comité, waarin de plan nen van feestviering nader werden uiteen gezet. Het voornemen Ijesbaat, allereerst eeai ge- den kteekan voor den groeten meester op te richten en daarnaast te doen plaats hebben een tentoonstelling van uitgelezen schilde rijen van Reanbrandt u,it zijn Leidschen tijd (tot 1632) eu van schilderijen van Leidschc- meesters, die onder Rembrandt's invloed zich ontwikkelden (Jb.v. Brekelenkam, Metzu, Dou, enz.). Daarbij za.l nog komen een keuze- tentoonstelling van on'igineele teekeniugen en etsen van den meester en van uitgelezen reproducties naar zijn beste werken. Do ont hulling van het gedenkteeken zal met eenige, nader vast te stellen feestelijkheden gepaard gaan. Do tentoonstellingen zullen eenige maanden geopeud blijven. In alle opzichten wordt gehandeld in sa menwerking met de stad Amsterdam, die ook gelijk bekend is Rembrandt in 1906 wil huldigen. Met dit doel zijn verscheidene kunstenaars en kunstkenners lid van de Leidsche, zoowel als varn de Amsterdanische oommissie. Het algemeen© comité, dat Zaterdagmid dag tot- de bovengemelde feestviering besloot, heeft tot eere-voorzitter den burgemeester, mr. N. de Ridder, eu tot leden verscheidene Nederlandsche kunstkenners, een reeks van Leidsche ingezetenen, (w.o. de schilders Flo- ris Verster en Kamerlingh Onnes), benevens de vertegenwoordigers van verscheidene mu sea, kunst- en oudheidkundige vereenigingen enz., van Leiden en elders in den lande. Een uitvoerende commissie werd uit deze algemeen© benoemd. Daarin hebben zitting: mr. J. C. Over voorde, voorzitter, dr. A. Bre- dius, ondervoorzitter, J. A. van Hamel, pen ningmeester, dr. W. Martin, secretaris, S. J. Ie Poole Lzu., 2e secretaris, prof. dr. P. J. Blok, dr. C. Hofstede de Groot, Jozef Israëls, H. W. Mesdag, E. W. Moes, mr. J. C. de Vries van Hevst, .mr. A. F. Coebergh, J. Kruseman, dr. "jobs. Dyserinck, Henry Sijthof en M. H. vaai Waveren. Sub-commissiën werden verder ingesteld voor de financiën, de feestelijkheden en de tentoonstellingen. Binnenkort, zal een cir culaire wordeu verspreid, waarin de plannen nader zullen worden toegelicht en om bij dragen voor het gedenkteeken zal worden verzocht. Dit laatste kost met de ten toonstelling een langen tijd van voorbe reiding e«i daarom is dc commissie niets te vroeg met hare werkzaamheden begonnen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te 's Gravenhage, hield: Dinsdagavond haai- gewone vergadering, onder voorzitter schap van den heer A. A. Knuyver. Na installatie van den heer P. J. A. Ha gen, gekozen in de plaats van wijlen den heer Bijsterveld, wiens verdiensten de voor zitter herdacht, bracht die heer Koppel, uit naam der in een vorige vergadering benoem de commissie, rapport uit omtrent het ver zoekschrift, door het Instituut Sohimmel- pfong aan de regeering gezonden, om van rijkswege meerdere faciliteiten en inlichtin gen te verstrekken voor handelsored'ieten. Resumeerende, meende de commissie aan de Kamer te moeten adviseerctii het adres van de firma Stokimmelpfeng, met uitzon dering van eenige punten, te steunen. De rapporteur verklaarde tevens, dat de commissie het in liet bijzonder weinsobelijlc zou achten, dat, naar aanleiding vau liet iu dat adres gevraagde omtrent het instel len van een handelsregister, met nadruk bij de regeering hierop zou worden aange drongen, met verwijding maar een reeds vroeger ingediend wetsontwerp dienaan gaande in het zittingsjaar 18941895, door den toenmaligen minister van justitie mr. Van der Kaay. Het voornaamste punt in quae^tio, wtaar- omtrent in de commissie vau onderzoek gelen eenstemmigheid heersohte, kwam op het volgende neer In liet adres van de firma Schimmelpfeng wordt er o. a. op aangedrongen, dat van regeeringswege aan do politie, de rechtban ken en de officieren van justitie zou worden opgedragen om inlichtingen te verstrekken of tegen personen, die tot d)en handelsstand of industrie behooren, veroordeelingeai zijn uitgesproken wegens misdaden tegen het eigendomsrecht. De meerderheid van de commissie achtte in hiet belang van handle! en credietwezen inwilliging van dit gedeelte van het adres noodig. Deze zienswijze, verdedigd door den heer Koppel, vond echter bestrijding bij de minderheid dei- commissie, den lieer Sillevis, die meende dat uit een humanitair en straf rechtelijk oogpunt een eenmaal ondergane straf niet meer in aanmerking mocht wor den gebracht. Het oordeel van den heer Sillevis werd door verschillende leden on dersteund en bij meerderheid van stemmen werd dan ook ten slotte het besluit genomen om in dit opzicht het adres van de firma Sohdnimelpfeng niet te steunen. Do Biologische tentoon stelling. De data waarop de Biologische tentoonstelling te Amsterdam gehouden wordt, zijn bepaald op 19 tot en met 28 Juni 1905. Draadloozo telegraphic. Do direoteur-gonerdbl der posterijen en telegT.a- phie maakt bekend, dat., met ingang van 19 dezer, te Schevoningen nabij de VisKchersha- ven ecu bij-telegraafkantoor, aangeduid met. den naam Scheven ingen-Ha ven (verkort Sch.) wordt gevestigd, hetwelk op werkda gen geopend zal zijn voor het aanbieden van telegrammen van 8 u. 40 m.vrn. tot 4 u. 40 uk nm. In dit bij-telegraafkantoor wordt, met in gang van denzelfden datum, bij wijao van proef, tevens oen kuststation voor draad- looae telegraphic, tot het wisselen van tele grammen met schepen in zee, voor liet alge meen verkeer opengesteld op de volgende voorwaarden en bepalingen 1. Het kuststation te Soke ve n in gen-Ha ven is aanvankelijk ingericht met eene wer kingssfeer van 200 KM., welk te zijner tijd tot 350 KM. zal worden uitgebreid. Het is dag en nacht open, eu worclt opgeroepen met do verkorte benaming „Sok.". 2. De telegrammen, bestemd voor of af komstig van schepen in zee, kunnen gesteld zijn in verstaanbare of in geheime taal, over eenkomstig de daaromtrent voor gewone te legrammen bestaande regelen; doch worden alleen aangenomen op risico van de afzen ders. De volgende bijzondere aanwijzingen wor den niet toegelaten nl. voor: a. vooruitbe taald antwoord; b. telegraphisohe postwis sels; c. betaalde oollationneoring; <1.kennis geving van ontvang; e. naseiningf. be taald© dienst telegram men voor of van 9ohe- pen in zee. 3. Het adres van telegrammen, bestemd! voor schepen in zee, moet den naam van dien geadresseerde en de aanwijzing Schevenin- gcn-Haven, alsmede de nationaliteit en den naam of het nummer vau het schip bevat ten, onder vermelding, zooveel mogelijk, van den vermoodelijikeu datum, waarop het schip onder het bereik van het kuststation komen kan of de Nederlandsche kust passeeren zal. 4. Bij telegrammen, afkomstig van sche pen in zee, wordt de aanwijzing „Sohevenin- gen-Haven", gevolgd door den naam van het schip, als plaats van afzending vermeld. 5. TijfcLens de proefneming worden voor de overbrenging van telegrammen per draad loozo telegraphie Radiographic) tusschen het kuststation te Scheveningen-Haven en schepen in zee geen kosten iu rekening ge bracht. 6. De kosten voor de overseining naar de plaats van bestemming van telegrammen af komstig van schepen in zee, worden, volgens het bestaande telegraaf tarief, van de geadres seerden geheven. Intusscheu kan de afzen der deze kosten voor zijne rekening nemen, indien de daarbij betrokken directiën van stoomvaartlijnen en reeders, kapiteins of commandanten van schepen zich vooraf te genover liet hoofdbestuur der posterijen en telegraphie aansprakelijk gesteld hebben tot betaling der ver3c.hu/uigde kosten. Stct. De St. Ct. No. 289 bevat een overzicht van den stand der wintergewassen, bewerkt door den inspecteur van den landibouw, vol- sns gegevens verstrekt door de rijksland- nrw leeraren. (Het eerstvolgend overzicht, mede den stand der wintergewassen betreffende, zal omstreeks half Maart 1905 verschijnen.) Winterrogge. Tijdens de grondbe werking en den uitzaai was, ten gevolge van gemis van regen, de grond zeer droog en vreesde men, dat het zaaizaad sleoht zou op komen. Velen zaaiden daarom later dan ge woonlijk. Op vele akkers stond het gewas aanvankelijk te hol, doch door den sedert ge vallen regen herstelde de stand zich en deze is thans zeer voldoende, terwijl de ontwik keling uitstekend was. In a1'e doelen van het zand, zoowel op klei- zand- als veengrond, is dan ook de stand van de winterrogge goed en zeer goed. Uit Friesland wordt ge meld, dat, iu verband anet de schaarsclite aan veevoeder, dit najaar veel winterrogge is uitgezaaid, met. het doel deze het aan staande voorjaar groen op te voeren. In Overijsel breidt de teel van de rogge op klei zich uit. Wintertarwe. De bewerking van den grond is dezen nazomer eu herfst op uitste kende wijjze uitgevoerd, zoodat het zaailand o.p tijd gereed lag. Dit levert wel een groot contrast met het vorig jaar, toen ten ge volge van (het voortdurend natte weder de bestelling van het land eene groote vertra ging ondervond. Daar liet zaaizaad ten ge volge van het gunstige weder tijdens het oogsten, dit jaar blijkbaar een boog kiemver- mogen bezit, is de stand van de winter tarwe iu alle deelen van, liet land goed en zeer goed. Op vele plaatsen is de stand zelfs al te weelderig, wat hier en daar tot teleur stelling kan leiden, voor het geval er dezen winter veel sneeuw mocht vallen. Er is heel wat meer tarwe uitgezaaid clan het vorige jaar. A ai 1 z e i 1 e n. In dou herfst, bij het dalen der temperatuur, lcruipeu die alen in den grond op plaatsen waar de bodlem week en kleiachtig is. Op het Pampus en het. Bui- ten-IJ ziet men daaax>m tegenwoordig vele Zui derzee-vi sschers bezig met aalzeilen, om dezo visah uit den grond te halen. Wijl dit niet- met een neb kan geschieden, gebruiken zij; een bijzonder soort vau viscktuig, ergel genoemd. Dit bestaat uit een dikken stok Van 6 meter lengte; aan het ondereinde is een ijzeren kam bevestigd, waaraan ongeveer dertig puniten van 2 decimeter lang eu bijna 1 centimeter dik dicht naast elkaar ge plaatst zijn. Ondër het zeilen plaatst de vis- scher zich op zijde in den botter eu houdt den ergel, waarvan het ondereinde met een touw is vastgemaakt, loodrecht in het wa ter. De ijzeren pennen ploegen door den bo dem en de aal raakt er tusscbeu bekneld. Van tijd! tot tijd! moet de stok dus worden opgehaald om den buit binnenboord te brengeu. Meermalen wordt er een emmer, een fornuis of iets dergelijks mee opgepikt, welke voorwerpen door schippers overboord geworpen zijn. Soms ook ondervindt men een schok, wanneer de kam een steen ont moet, dan breekt het. touw, zoodat de vis- scher den ergel moet laten glippen. N. v. d. D. Uit de diamant-industrie. Een groot aantal Amerikaanscbe diamant handelaars vertoeft thans te Amsterdam, om geslepen partijen te koopen. Ongewoon is dat verschijnsel niet zegt de Residentie bode in zooverre, dat elk jaar om dezen tijd een aantal Amerikanen verschijnen, die denken dat do Amsterdanische juweliers te gen het einde van het jaar wel partijtjes willen verkoopen en goedkoop verkoopeu, zelfs om aan geld te komen, en dikwijls wor den er op die manier ook wel inferieure kwaliteiten geslepen diamant verhandeld. Intusscheu zijn er deze maand ontzaglijke partijen verkocht, waarvan het bedrag in de millioonen moet loopen. De Amerikaanscbe markt neemt bijna uitsluitend Amsterdani sche diamant, terwijl Antwerpen nogal aan Rusland levert. Tengevolge van den oorlog met Japan, betrekt Rusland echter veel min der dan anders, terwijl ook Amsterdam al tijd nog verreweg de baas is in het fabricee- ren. Dat de werklieden van den levendigeu handel profiteeren, is een gelukkig verschijn sel. Men deelde mede, dat per week meer dan 300,000 aan arbeidsloon wordt be taald. Toename der krankzinnig heid. Naar men vernoemt ia het de Gelder- sche gemeenten thans niet. mogelijk arm lastige krankzinnigen hier te lande in een gesticht, geplaatst, te krijgen. Op aanvragen om plaats wordt door de gestiohtsbeeturen geantwoord, dat er vooreerst geen patiënten kunnen worden aangenomen. Iu één Gelder- seha gemeente zijn thans vier behoeftige krankzinnigen, wier opneming in een gesticht op het openvallen vau plaatsen waolit. Te Glieel (België) worden alleen rustige lijders aangenomen. De worm ziekte onder de m ijl n- werkers heeft, naar de N. Limb. Koer. meldt, in, de mijn Oranje-Nassau zoo goed als opgehouden te bestaan. De patiënten wer den successievelijk allen behandeld met. een vrij gunstig resultaat, terwijl in de laatste maanden ook geen nieuwe gevallen zijn bijgekomen, daar alle mijnwerkers voor zij onder den grond worden toegelaten oen be wijs moeteu overleggen dat zij wormvrij zijp. Loten in oafé's. Het bericht, dat de heer Lijn, secretaris van den Frieschen Hotel- en Caféhoudersbomd, die te Joure ais spreker optrad, mededeelde, dat hij, in zijn kwaliteit van of namens den minister een schrijven had ontvangen, inhoudende, dat loterij om wild en potspel niet verboden zijn krachtens de Drankwet, berust volgens de Leeuw. Ct. op een groot misverstand. Van den heer Lijn ontving zit <1© mede- deeling, dat hij te Joure iets geheel anders heeft- medegedeeld. Over het antwoord van den minister had hij het advies ingewonnen van één der rechtsgeleerde leden der Twecdo Kamer, en dit advies deelde hij te Joure mede. luidende: „Mijns inziens is er verschil tusschen lote rij en hazardspel. Voor loterijen benedon de honderd gulden moet het gemeentebestuur vergunning geven. Hazardspc-1 kan niiet. ver gund worden en het vragen van vergunning heeft dus geen zin. Indien de permissie gevraagd is om ver loting te houden, is dat (die vraag n.lniet geschied en is de vergunning niet geweigerd op grond van de Drankwet, maar op grond van de Loterijrwet. De weigering krachtens die wet staat niet ter beoordeeling van den minister en diens antwoord is dus volkomen correct." Hier kan dus opgemerkt worden, dat vol gens dit advies de St. Nicolaas-verlotingen geen kwestie zijn van de Drankwet-, maar van de Loterij-wet, welker toepassing een raak van bevoegdheid van den burgemeester is, waarin de regeering zich niet kan mengen. Waar de café-houders in hun adres do Drankwet voor oogen hadden, zegt do rechts geleerde adviseur: „De indiening van het adres schijnt mij dan ook op een groot- misverstand te berus ten.' Te Joure werd na de mededeelingcn van clen heer Lijn besloten een verloting van wild te houden in een café, ten einde een rechterlijke beslising uit te lokken. De heer Lijn deelt ook mede, dat hij ver der heb rechtsgeleerde Kamerlid nog diens mecning gevraagd had omtrent de kwestie of, biljart,potspel onder de door de Drank web verboden hazardspelen valt. Het, ant woord luidde: „Biljartspel is geen hazardspeldat het om geld gespeeld wordt, doet het spel niet van karakter veranderen." Het einde vain onze roem ruchte schutter ijl nadert. Die te Dok- kum is Donderdag avond voor de laatste maal samengekomen en bij. die gelegenheid „fees telijk" ontbonden. AJs bewijs dat de schut ters er blij om waren? De werkstaking der g 1 a s b 1 a- z e r s. Naar men aan de Schied. Ct. mede deelt, zijn een zestal glasblazers naar België geweest en he bijen daar met de firma Van den Berg Co. te Antwerpen afgesproken, dat een 60-tal werklieden (stakere bij de glasindustrie te Schiedam) binnen 14 dagen bij die firma aan het werk zullen gaan. De glasfabriek der firma v. d. Berg Co. heeft gedurende 3 jaren stilgestaan eu de be- noodigde flesscheu betrok zij in dien tijd uit Nederland. Nu zij goed personeel kan be komen legt zij de vuren weer aan, en zal zij zoowel met houten als met ijzeren vormen de vierkant© en de ronde flesschen laten ma ken. De reeder R. Ommering Az. te Vlaar- dingen, had een schipper met een geheele bemanning uit Middelharms in dienst ge nomen op een zijner schepen. Toen dezen het schip in gereedheid brachten, kwam een aantal zeelieden uit Vlaardingen zelf, daar tegen in verzet, zoodat de tnsschenkomst van den burgemeester en den commissaris van politie noodig werd. De vreemde visschers hebben toen besloten op te houden met werken en zijn naar hunne woonplaats teruggekeerd. Het is verder rus tig gebleven. Waarschuwing. Nogmaals wordt ontraden op grond van talrijk ingekomen klachten relatiën aan te knoopen met Th. Gori „Voorschotbank Neerlandia" 564B Beek laan te s Gravenhage. Hij plaatst adverte.i- tiën in couranten, verschijnende in alle oor den des lands, onder het motto „geldverle genheid" of „particulier geldschieter". Zware mishandeling. Door de maréchaussees te Weert gearresteerd, zijn naar de gevangenis te Roermond overge bracht P. J. v. d B.., oud 24 jaren arbeider, eu P. J. L., oud 19 jaren, timmerman, wo nende te Weert, verdaohb van zware mis handeling, waardoor het leren in gevaar is gebracht, gepleegd op P. II. Sm. De zaak heeft zich volgens de Limb. Koerier aldus toegedragen: Sm. bevond zich in den avond van 11 dezer iu de herberg van H. Vaessen te Moos- dijk, onder de gemeente Weert, in welke her berg o. in. zich ook bevonden de beide aan gehoudenen, die zonder dat er woordentwist plaats had, vóór S. de herberg verlieten. Toen S. daarna met G. B. de herberg verliet en B. hem uitgeleide deed in do richting Weert (beiden gingon met him rijwiel aan de hand kalm huns weegs), werden zij op eenigen af stand aangevallen. Aan S. werden eenige slagen toegebradht, waaixlootr, zooala later bleek, diens neusbeen was verbrijzeld en hij een schedelbreuk boven het linkeroog had bekomen. Toen <leae do gemelde mishande ling had ondergaan, ging het op B. los. Deze had nog tijd zich op zijn rijwiel te plaatsen en zich uit de voeten te maken. Toen men daarna naar de plaats ging, waar Sm. werd mishandeld, vond men hem badendo in zijn bloed en geheel bewusteloos; opgenomen werd hij in de naburige smederij vaai Caris gebracht, van waar hij per draagbaar naar het St. Jans-Gastlrais to Weert, werd overge bracht?, alwaar hem geneeskundige en kerke lijk© hulp werd verleend. Donderdag had de politie te Dordrecht het noodig geoordeeld den bekenden C. de G., iu wiens woning aan den Riedijik no. 14 aldaar, dien ochtend onder verdachte om standigheden een begin van brand ont stond, voorloopig in bewaring te houden, ten behoeve van het ingestelde onderzoek. Aan gezien dit dien dag niet afliep, werd hem in het hoofdbureau nachtverblijf verstrekt en legde hij zich op d© brits in het arrestan tenlokaal ter ruste. De nacht schijnt hem echter geen troost te hebben gebracht over het heengaan zijner wederhelft, maar booee plannen te hebben opgewekt. Althans toen 's nachts te half twee de voorgeschreven ronde word gedaan, vond meu hem bewuste- loos en geheel bebloed op zijn legerstede. Blijkbaar had hij zich met het gebroken glas van een zijner beide horloges de beide polsen afgesnedeu. Terstond werden maatregelen genomen om het bloeden te stelpen en de hulp van den genees/heer der politie, dr. W F. de Jong ingeroepen, die de noodig© hulp verleende en zijne overbrenging per brancard naar het Ziekenhuis gelastte. Naar wij vernemen is zijn toestand op het oogen ic ik redelijk. Dord. Ct. De diefstal te Arnhem. De tcekenaar H. T., in dienst bij de firma D. in de Kortcstraai te Arnhem, waar hij zich schuldig maakte aau diefstal van een be drag van f 900 uit de brandkast, die hij daartoe forceerde, ia Vrijdag te Dusaeldorf gearresteerd. H. was een uiterst bekwaam man, die ech ter wegens valsdhheid in geschrifte, reeds kennis gemaakt had met de justitie. Na zijn verdwijnen werden van uit Dordrecht de boeken en papieren, die hij mede had ont vreemd, teruggezonden, teneinde de firma D. eu de (politie op een dwaalspoor te bren gen, want daar T. uit Duitschen krijgsdienst, gedeserteerd was, meende men, dat hij niet de grenzen zou overgaan. Arm dier! De politie te Goes heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een poelier uit Kwadendamme, die, toeu op zijn weg vau daai* naar Goes, het voor zijn kar ge spannen paard het ongeluk had te vallen, alles iu den steek liet en per fiets zijn weg vervolgde, zonder naar het arme dier om te zien. Eerst den volgenden dag, nadat bet beest gedurende oen etmaal in regen en koude buiten had doorgebracht, liet hij, daartoo door do politie genoodzaakt, er zich eenigszins aan gelegen liggen en werd het dier geheel verstijfd tijdelijk bij een land bouwer in de schuur opgenomen. Ongelukken. Te Hoögevean is die weduwe Van der Wijck, die öen boodschap zou doen en de trambaan nog meende te kunnen oversteken, hetgeen echter niet meer mogelijk was, door de aankomende stoom tram gegrepen en geddod. Te Strijen (Z.-H.) is de bijna 80-jarige we duwe A. F., vermoedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. To Moerkapelle heeft zekere v. d1. 9. een trap van een paard gekregen, aan de ge volgen waarvan hij is overleden. Ongeluk bij den arbeid, Aau de margarinofabriek „Groningen" te Gro ningen, is eon 52-jarige sohilderskneoht van een vrij hoogj ladder gevallen en daarbij zoodanig verwond, dat hij een paar* uur la ter aau de gevolgen is beaweken. Déraillement. Donderdagavond derailleerde te Voorburg de laatste locaal- trein der S.S., welke om 11 uur 20 naar 's Gravenhage moest vertrokken. De treinen loop van Gouda ondervond daardoor vertra ging. Aangezien het ongeval juist plaatsvond op don overweg, was het verkeer voor voer tuigen gestremd. Gisteren morgen was «'e baan weder vrij. Hilversum. Gisteren, toen iu den oo- mestibleswinkel van den heer L. Warmolta in de Kerkstraat alhier een werkman der gasfabriek bezig was aan deu gasmeter, ont ploft© deze. Een begin van brand ontstond, die echter direct werd gebluscbt met de zicli in den winkol bevindende watcrleidingaslang. D© aangerichte schade is niet groot. De werkman werd vrij ernstg aan hoofd en handen verwond. Te Apeldoorn is eene Liefdadigheids voorstelling gegeven ten bate van de nage laten betrekkingen der bij den jougsten storm omgekomen visschers. Deze voorste 1- ling, georganiseerd door werklieden, heeft de som van f 278.804 netto opgebracht Aohteveld. Op Vrijdag 23 December as. hoopt de heer J. N. van Wagenberg al hier zijn goudem priesterfeest te vieren. Aohteveld. In den ouderdom van ruim 97 jaren is alhier oveleden de oud-strijder W. Lokhorst, drager vau het metalen kruis. De Candidaststelling voor een lid van de" gemeenteraad (vacatur <y,uir. Prikken), zal plaats hebben op Woensdag 4 Januari 1905, tusschen 9 uur voorin, cn 4 uur nam. Do stemming heeft plaats op 17 Januari eu de herstemming, zoo noodig, op 24 Januari. Do R. K. kiesvereenigiug „.Recht •n orde" zal bij de aanstaande gemeenteraads verkiezing den heer S. J. van Duinen, can- didaat stollen, die zooala men weet ook de candidaab is van do liberale kies vereen iging. Do kapitein der infanterie I. H* Boeijc, thans to Gouda in garnizoen, wordt tijdelijk werkzaam gesteld bij de normaal schietschool to 's Gravenhage. Op de voordracht voor een benoeming tot. leeraar iu de gymnastiek aau de H. B. S. te Ziorikzec wordt. o.ra. door B. èii W. dier gemeente aanbevolen de heer P. van der Meer, thans woonachtig to Apeldoorn.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3