""binnenland. looven, dat er een geneesmiddel tegen die verschrikkelijke ziekte was ontdekt, wij moe ten erkennen, dat de tot dusverre aangevoer de bewijzen onvoldoende zijn om grond te geven tot de hoop, dat ï>oycns serum zal blijken meer doeltreffend te zijn dan de ver schillende andere serums, welke in de laat ste jaren beproefd en onvoeldoende bevonden werden. vIn don nacht van 12 December is te j Stockholm op vermetele wijze getracht een juwelierswiakcl Irinnem te dringen, waartoe in de bovenverdieping een gat in die vloer i werd gemaakt. Deze arbeid ging evenwel i blijkbaar met zooveel onvoorziene moeilijk- J heden gepaard, dat hij ton slotte is opgc- j geven. Vam deze poging tot inbraak worden vier personen van 30 tot 50 jaar verdacht, ver moedelijk van Fransche nationaliteit en nog slechts korten tijd te S. vertoevende en "a den mislukten diefstal naar elders vertrok- ken. Door de internationale politie is waar J aanleiding daarvan een algemoeiio^ waar schuwingsbrief de wereld ingezonden, uit voerig het gebeurde vermeldende, raefl' vage signalementen van de verdachten. vEen weinig opwekkend Engelsch „Blauwboek" is nog) vóór het einde dee jaarc verschenen, volgens hetwelk liet aan tal personen, die terecht stonden wegens misdaden en overtredingen van allerlei aard gedurende de laatste jaren in het Vereenigd Koninkrijk aanhoudend is toegenomen. In 1899 waren eer 50,497in 1900 53,628; in 1901 55,453; in 1902 57,068 en in 1903 58,444. Daarbij is het aantal wegens dronkenschap vervolgden in 1903 230.180 geweest, tegen 209,908 in 1902 en een gemiddeld cijfer van 213,803 in 1899—1903. „En desalniettemin" het geloof aan ecne betere toekomst niet op te geven, wordt soms wel wat zwaar? vTe Buencs-Ayres is het groote wolma gazijn van Otto Hirsch vernield dcor een brand, welke aan boos opzet wordt toegeschre ven. Ér zijn zes van brandstichting verdach ten in hechtenis genomen. vTengevolge van do mist hebben zich de vorige week te Londen en in den omtrek velo ongelukken voorgedaan. Het ergste geschiedde op den Great Cen tral-spoorweg to Avlesbury-station. Daar is de zoogenaamde ..couranten-trein" ontspoord. Verscheidene wagens werden vernielddrie trein beambten weiden gedood en vier ande ren werden gewond. Het had weinig gescheeld, of een sneltrein uit Manchester was op den vernielden brein fereden. Maar dat ongeluk werd voorkomen oor de tegenwoordigheid van geest van een baanwachter, die nog juist in tijds do seinen op onveilig zette. Verder zijn verscheidene mensehen door den mist te water geraakt en verdronken. Ook werden menschen overreden. vTe Rio de Janeiro en verder in Brazi- liü is het drukkend warm. De thermomter staat er op 36° R. in de schaduw. Vrijidag stierven twee menschen van de liitte. VUit Kaïro komt bericht van eene ernstige botsing van den luxe-trein in Boven- Egypto. Een slaapwagen moet geheel vernield zijn, en men spreekt van zestig gewonde toe rriten. Twee bijzondere treinen zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokkenmet den eersten gingen tien dokters mede. vGeschiedenissen van spoken en gees ten zijn, gelijk men weet, eeai voornaam be standdeel der Engelsche Kerstvertellingen. Zij worden op allerlei wijze ingekleed en met veel phantasio uitgewerkt, dikwijls als eigen orvaringeu in den huiselijkem kring en elders verhaald. Maar een uitermate korte spookhistorie wordt nu in „the Daily Chronicle" medege deeld. Twee reizigers, die elkander volstrekt niet kenden, vertelt liet blad, zaten tegen Kerst mis in don sneltrein van Schotland naar bet Zuiden, ieder in een hoekjo van den waggon geleund, tegenover elkander. Drie uren lang hadden zij gezwegen; maar toon vond de een. dat hij toch wel eens iets mocht zoggen tot zijn reisgenoot. Hij keek even boven zijn courant uit en zei de „Do weg schokt erg, vindt uook niet?" „Ja, hij is niet pluis," antwoordde de mode-reiziger mot een stem, dio hij hol poog de te maken, schoon op vriendelijken toon. „Brio jaren geleden ben ik ook op deze lijn om het loven gekomen." Kameroverzicht Eerste Kamer, Vergadering van Dinsdag 27 December. Geopend ure. Mededeel mg wordt gedaan van ingekomen bescheiden boekwerken enz. Do Kamer gaat over tot het opnieuw samenstellen der afdeelingen, die daarna over gaan tot het kiezen van voorzitters en onder voorzitters. De Voorzitter stelt alsnu verschillen de wetsontwerpen aan do orde, waaronder het voorstel-Van Raalte (getuigenverhoor), d« bevloenngen, verschillendo ontwerpen van kleinen omvang, do Indischo begrooting, on oe oeoonomischc wet. Do heer Voning Meinesz heeft tegen liet voorstel geen bezwaar, maar wil $r toch dc aandacht op vestigen dat bi; het Ant woord op de Indische begrooting eerst heden ochtend heeft ontvangen. De Voorzitter antwoordt, dat de stuk ken Zaterdagavond door do griffie verzonden zijn. Dp klacht van den heer Voning Meinesz zal ter konnis worden gebracht van den minis ter van waterstaat. H. en N. Morgen 11 uur wetsvoorstel-Va n-Raaite. Berichten. Do Staatscourant van Woensdag 28 De- oeniber 1904 bevat hot volgende Koninklijk besluit benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Klundert H. C. Bougenaar, thans commies der posterijen 2e klasse. Do opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M., den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van vier dagen, ingaande Woensdag 28 Dec. 1904. wegens het overlijden van de Hertogin-Weduwe Aloxandrine van Sax en - Coburg-Gotha. St. Ct. De gewone audiënties van de minis ters van justitie, van oorlog, van marine, van financiën, van koloniën en van binnen- laudsche zaken, zullen deze week niet plaats hebben. Men schrijft uit Eon blijkens een buitemlandsch lolegram te Tokio loopemd geruchtdat onze Indische haven Sabaaig ter beschikking zou gesteld zijn van de Russische vloot, kan uat de beste bron ton srtel lings te worden tegengesproken. Op hetzelfde gezag kan hieraan nog wor den toegevoegd, dat Nederland ook iti zijn koloniën do strikste onzijdigheid in acht neemt. Nboh Sa-bang, noch ©enig ander punt van den Archipel, zal direct of indirect ter beschikking van oen dier oorlogvoerenden worden gesteld. De Italiaanscho correspondent van de N. R. Ct. meldt uit Rome Tot vice-consul der Nederlanden is be noemd onze landgenoot de heer J. C. Fled- derus, directeur der alhier gevestigde Bau ca Italiana di Cauzioni, Godsdienstige behoeften in N e d.-I n d i De Staatscourant no. 304 be vat een Kon. besluit van 14 December tot wijziging van het Kon, besluit van 22 April 1901 ter nadere voorziening in de godsdien stige behoeften van de christelijke gemeenten en van de garnizoenen in Nederl.-Indië. De Staatscourant no. 304 bevat het Kon. besluit van 20 December houdende cj heffing en aanwijzing van een heerbaan. Dit Kon. besluit houdt in de volgende bepalingen Artikel 1. De aanwijzing van den weg van Rolduc over Kerk rade, Valkenhuizen na-ar Heerlen en Maastricht als heerbaan voor den in- ein uitvoer van goederen wordt inge trokken. Artikel 2. De steenweg van Holz over Kerkrade, Valkenhuizen naar Heerlen en Maastricht wordt aangewezen als heerbaan voor den in- en uitvoer van goederen. Artikel 3. Dit besluit treedt in werking op 15 Januari 1905. Do minister van financiën brengt ter aigemeene kennis dat, ingevolge artikel 21 ui lie! koninklijk besluit van 19 December 1901 (Staatsblad no. 271), de prijzen der edele metalen, benoodigd gedurende bet jaar i905 voor de medailles, in den loop van dat jaar aan 's Rijks Munt te vervaardigen, zijn bc paald voor het goud van 0,983 fijn op f 1720 per kilogram, en voor het zilver van 0,985 lijn op f 60 j er kilogram. Voor nadere bijzonderheden betreffende kosten van liet makem van medaille-stempels on afslagen daarvan wordt verwezen naar bo vengenoemd koninklijk besluit, opgenomen in dc Nederlandsche Staatscourant van 29 en 30 December 1901, no. 304. Een. protest. Naar aanleiding oen opmerking door den heer Ter Laan in d - Tweede Kamer gemaakt, heeft de heer C. Sijthoff, directeur der naamlooze vennoot schap „Rotterdamsch Nieuwsblad" te Rotter dam, zich met een adres tot de Kamer ge wend, waarin hij mededeelt, dat bij de behan deling der tegen hein ingestelde vervolging wegens het doen arbeiden van jongens bene den 12 jaar duidelijk gebleken is, dat de per soon, die door den directeur met de leiding der expeditie belast was, misleid i«s geworden, daar hij instanteiijk aan de jongens, die in zijn drukkerij als losse helpers gebruikt wor den bij het zgn. „insteken" der bladen, ge vraagd had, of zij den leeftijd van dertien jaar wel bereikt hadden. Bij een overval in dt expeditie door twee mannelijke en één vrouwelijken inspecteur van arbeid, verklaar den echter een paar jongens den leeftijd van dertien jaar nog niet bereikt te hebben. Er werd proces-verbaal opgemaakt en veroordee ling volgde, evenals korten tijd daarvóór vader werd veroordeeld ook op een proces verbaal, door oen arbeidsinspecteur opge maakt, omdat de knaap voor zijn vader één nummer van „De Nieuwe Courant" afgaf aan een der kiosken te Rotterdam. In andere plaatsen zegt adressant waarschuwt de arbeidsinspectie erst en treedt verbailiseerend op indien het blijkt, dat men met onwil te uoen heeftmaar daar ter ste de spitst, men ach om een proces-verbaal tegen de industrieelen op te maken hetgeen \ol&trekt niet in den geest der wet gelegen kan zijn. De heer L. C. Schreuder, anti-rev. lid der St-aten van Overijsel voor het diistrict Dalfsem, en hoofd der chr. school te Staphorst is volgens de Standaard benoemd tot hoofd eener chr. school te Ede in Gelderland. Neemt hij deze benoeming aan, dan ontstaat weder een vacature in de Prov. Staten van Overijsel. Eenige ingezetenen van s Gravenhage zijn voornemens bij den gemeenteraad aldaar in te dienen een adres, waarin zij zeggen, met diep leedwezen kennis genomen te hebben van hot besluit van B. en W., om den beer A. J. Servaas van Rooyen, gemeen te-arch va- ris sedert 1884, als zoodanig niot Langer te herbenoemen. Dringend verzoeker! zij het daarheen te willen leiden, dat de heer Servaas van Rooyen in zijn kwaliteit van archivaris voor de ge meente behouden blijft, en te besluiten, het college van B. en W. alsnog op te dragen den heer Servaaa van Roovon uit te noodigen het archivaris-ambt te willen blijven vervul len. Eon benoeming buiten de voordracht. In de jongste raadsverga dering vain Groningen moest- de benoeming plaats hebben vam eene lectures in de ge «■hiodenis aan de middelbare meisjesschool. B en W. hadden aanbevolen moj. Susanna Hofkor, doctoranda in de Nederlandsche let teren. en mej. Johanna A. J. Visser, benden te Amsterdam. Voordat tot. de benoeming werd overgegaan, vroeg prof. Symons inlich tingen over eene uitdrukking in de voor dracht, waarbij gezegd werd, dat. de direc trice der school en de commissie van toe zicht van oordeel waren, dat vooral in de gegeven omstandigheden aam benoeming van eene leerares de voorkeur diende te worden gegeven. De hoogloeraar vroeg die inlichtingen •ooral, omdat een der sollicitanten, de heer A. Meilink, di© vroeger tijdelijk aan de middelbare meisjesschool was verbonden, èn door prof. Busseniaker, hoogleeraar' in de ge schiedenis, lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs een alleszins bevoegde autoriteit dus èn door de voor een paar maanden afgetreden directrice mej. van den Rcrgh, thans te Amsterdam, in de eerste plaats voor de betrekking was aanbevolenProf. Symons nu wilde onder deze omstandigheden de candidaiten tegen over elkaar wegen. Hij vroeg daarvoor eene besloten vergadering en kreeg die. Wat er in dde besloten vergadering is gezegd, ligt bui ten mijn bereik. l>Lt staat, vast, dat de woor den van prof. Svmons en het adres van leer lingen dei' school, dio verklaard hadden dat het liaar zeer zou spijlten, indien zij de pret tige en leerzame lessen van den heer Meilink moesten missen, hun invloed niet hebben geonist'. Nadat bij de eerste stemming de heer Mei link 14, mej. Hofker 10 en mej. Visser 6 stommen hadden verkregenbij de tweede vrije stemming de heer Meilink met 15 en mej. Hofker met 14 stemmen uit de tros kwa men, kregen zij bij de herstemming elk 15 stemmen. Toen besliste het lot ten gunste van den heer Meilink. N. R. Ot, In de jongste raadsvergadering der ge meente Diemen was ingekomen een schrijven van den heer J. F. Jolhnet, te 's Gravenhage, om concessie voor een electrischo tram, sy steem AmsterdamHaarlem, die zou worden aangelegd van af het J. D. Meijerplein te Amsterdam Hangs Duivendlreoht, Abcoude, Maarsevecn, Breukelen en Utrecht naar Zeist. Op een schrijve:, van den burgemeester, hoe deze lijm met Diemen in aanraking kon komen, had de aanvrager geantwoord, dat er waarschijnlijk ook eene verbinding over Diemen naar Laren zou komen. Besloten werd den heer Collimet te ant woorden, dat de raad in beginsel niet tegen concessie is. Hbl. De heer Th. C. Zur Mtihlen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als con sulair agent van Italië te Helder. De Koning van Italië heeft hem benoemd tot officier in do Kroonorde. Door de rechtbank te 's 4-ravenhage is opgemaakt de volgende alphabetisehe lijst vam aanbeveling voor rechter in dat college jhr. mr. R. Feith, Mr. P. Pol vliet en jhr. mr. U. C. Quarles van Ufford. rechters in de rechtbank, resp. te Bireda, Rotterdam en Am sterdam. Tot ingenieur van den spoorweg Zwolle- Bïokzijl is benoemd de heer W. E. Cramer, en tot. directeur de beer A. H. baron Sleet van Marxveld, cdv.-ingenieur te Vollenhove Deze laatste benoeming is bereids door den minister van waterstaat goedgekeurd. Bij beschikking'van den minister van Bïnmeiilandsohe zaken is met ingang van 1 Januari 1906 benoemd tot hoofdverpleegster aan 's Rijks krankzinnigengesticht te Medem- blik, mejuffrouw C. R. van Gelderon aldaar. Prof- Dr. P. L. Hluller, De te Gardome di Riviera overleden Leadsolio lioogleeraar P. L. Muller zag het levenslicht te Koog a/d. Zaain op 9 Novem ber 1842 en promoveerde in 1868 te Leiden tot doctor in de letteren op een dissertatie „Geschiedenis der Regeering in de later ge ünieerde Provinciën 15791585". Van 1869—1870 was dr. Muller leer aar aan het gymnasium te Ledden, van 1874 tot 1S78 ambtenaar aan het Rijksarchief te 's Gravtnhage, welke betrekking hij vaarwel zegdle toen hij zich benoemd zag tot hoog leeraar in de geschiedenis aan de universi teit te Groningen Met 1885 werd dr. Muller hoogleer aar te Leiden, welke betrekking nog steeds door hem werd vervuld toen hij we gens ziekte naar het Zuiden moest vertrek ken. Van zajin geschriften vermelden wij: „Ne derlands eerste betrekkingen met Oostenrijk 1658—1678" (1870) „De Staat dier Ver- oenigde Nederlanden in de jaren zijner wor ding 1572—1584" (1872) „Wilhelm vom Oranjeu uoid Georg Friodridh van Waldeck' (18731880 2 dln.) „De Unie vam Utrecht" (1878) „Regesta. Hannonensda 12991345" (1882) „Documents oomoer- nant les relations entre le due d'Anjou et les Pays-Bas" „Onze gouden eeuw", terwijil hij tot kort voor zijn overlijden beza met een omvangrijk werk„Geschiedenis ran onzen tijd sedert 1848", waarvan nog slechts drie deelen het licht zagen. Het voornemen bestaat verandering te brengen in het programma van het examen voor gemeente-secretaris of ambtenaar ter secretrarie. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vcreeniging voor gemeente-belangen heeft echter besloten dat examen in 1905 nog op den ouden voet te houden. Christen-democraten. Men schrijft aan Het Volk De commissie die op de onlangs te Am sterdam gehouden vergadering van chr.-de- mocraten werd benoemd voor de samenstel ling van een program, zou do Kerstdagen te Amsterdam vergaderen om hetzelve vast te stellen. De voorzitter, Staalman, wimpelde echter vlak voor de Kerstdagen de samen komst af, en de meerderheid legde er zich bij neer, zoodat er niets van kwam. De christen-democraten van d© richting van den heer Van der Pers te Graningen sok ij nen nu echter het wachten moe, en hebben het plan een eigen weekblad op te richten, naast De Christendemokraat- van Staalman. Er is sprake van dat dat blad r. ods 1 Jan. a.s. zal verschijnen. aUit het jaarverslag van de te Rotter dam gevestigde slagersgezellen bond, uit te brengen in de derde jaarvergadering op Zon dag 1 Jan. a.s. te Utrecht, blijkt-, dat te Amersfoort, Utrecht, Delft en Sclieveningen afdeelingon tot stand kwamen. De bond sloot zich aan bi) do actie tegen het ontwerp- arbeidswet en het ontwerp-arbeidscontract en ijverde krachtig voor Zondagsrust voor de ge zellen, voornamelijk gedurende de zomer maanden te Scheveningeu. Heb aantal afdee lingon van den boud 'bedraagt thans 7 met 450 leden. Op de vergadering zullen verschil lende voorstellen behandeld worden, o. a. met betrekking t-ot de arbeidswet en de Zondags rust. Verschenen is het werk: Verslagen omtrent 's Rijks oude Archieven, de-el XXVI over 1903. Het anti-revolutionair blad „De Hol lander", (redacteur de heer H. de Wilde), houdt met 1 Januari op te verschijnen. Door wijlen den heer N. Stam-, over leden te Alkmaar, is aan de Ned. Herv. ge meente aldaar vermaakt de som van f 3000. vrij van successierechten. Blijkens een, telegram van den gou verneur-generaal van Noderlaüdlsoh-Inidië van, 25 December 1904. wordt de gouverae- mentsdroffieopgst op Java voor dit jaar thans geraamd op 65.000 pikols. De minister van Waterstaat, Handt 1 en Nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op Vrijidag 27 Januari 1905, te twaalf uren,, van Rijkswege omstreeks tien hengsten va,n 's Rijles lueaigdtveulendepot te Bergen op Zoom in het o-peinbaar aldaar als geschikt voor dekhengst verkocht zullen wordien. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen de dieren te bezichtigen zijn op Vrijidag 13 en Donderdag 26 Januari 1905. telken malle te 12 uren. Op de verschillende betaaldagen van de salarissen voor het personeel der II. IJ. S. M., meet in deze week over het g< net de verkiezing plaats hebben van nieuwe groepsvertegeuAvoorddgers. De aftredende vertegenwoordigers zijn ingevolge de bepa lingen niet herkiesbaar. De Scheve nmgsohe haven. Naar men verzekert heeft de firma Fop Smit concessie aangevraagd voor de stoomsleepha- vendienst te Sclieveningen, voorloopig met twee sleepbooten, de Wodan en de Zeeland. Papierenomslaig. Als blijk welk een last de Rijksverzekeringsbank dikwijls heeft met de door haar aan de werkgevers toegezonden formulieren, die niet of onjuist worden ingevuld, haalde dë beer Van Wijn bergen in dë Tweede-Kamervei'gadering vau jl Dinsdag het volgende briefje aan, dat het bestuur van do Rijksverzekeringsbank van een kleinen werkgever ontving: „Als een der heeren van de Rijksverzeke ringsbank mij kwam bezoeken, dan zou hij ook bet belachelijke van alles direct inzien en kon hij mij ongeletterd ventje eens ter doge hielpen met het invullen van die ber gen formulieren mij door uw bank toege- zonden, want ik zelf begrijp van het een nog veel minder a-ls van het andere. Dit alles schrijf ik u om u mede te deelen dat van mij niet veel is te verwachten. „Dc zal dan ook gedwongen worden om niet, geheel krankzinnig te worden, voortaan geen antwoord te zenden of te laten zenden op eventueel nog te ontvangen, vragen. „Ik ben geen avooaat en hou er geen kler ken op na, dus willen de heeren iets weten, mdjln huis staat open van de® morglens zeven tot dës avonds acht uur (dan ga ik naar bed) en al dien tijd kunnen ziji zich komen overtuigen dat ik ben een arme gesjodhite jongen,, waarvan n-iets is te halen. „Nu hoeren hoop ik verder verschoond te blijven van allerlei pappen-assen, daar ik bij gebrek aan ruimte zo zou moeten deponeo- ren op een zeikero plaats." Dit briefje geeft zeker niet van hooge be schaving blijk, zegt de N. C. maar het kan, dunkt, ons, evengoed dienen als bewijp welk een last al do pa,pie-renomslag en de ingewikkelde formulieren berokkenen aan menschen, die dikwijls al hun tijd en werk kracht noodig hebben om het hoofd boven wiater to houden. Geen conflictinrechtspraa Naar aanleiding van het vonnis van den krijgsraad betreffende het visschen in liet Gal gewater bij Leideu, schrijft men aan het Soc. Weekbl., dat de Leidscho kantonrechter geen enkelen hengelaar ooit veroordeeld heeft we gens hengelen in den Rijn zonder vergunning Ook niet-militaire peueraars, zegt het blad, kunnen dus gerust hun hart blijven ophalen. Een apotheker vertelt in het Hbl., dat hij op Zondag een telegrafisch besteld flesch- je medicijnen heeft verzonden, „nadat het bij een kabeljauw was ingepakt". De reden daarvan is, dat op Zon- en feestdagen geen pakketten worden verzonden. Alleen vleesch, viseh, versche bloemen enz. worden ter ver zending aangenomen. De apotheker dringt er op aan, dat behalve genoemde artikelen, ook geneesmiddelen op bedoelde dagen wor den verzonden. In het Zondagsblad van het Nieuws van den Dag komt in een artikel „over nar men" de mededeeliug voor, dat in Berlijn meer dan 60.000 personen wonen, die Sohulz, Schultz, Schulze en Scliultze heeten. Een on zer lezers 2300 schrijft het Vad. deelt ons med©, dat, do verhoudingen in aanmerking genomen, Berlijn nog overtroffen wordt door Leeuwarden, een stad van ruim 30.000 inwo ners, waar meer dan 300 hoofden van gezin nen, en dan, kau men wel zeggen, meer dan 1200 menschen wanen die De Vries heeten. De werkstaking der glas blazers. Dë beraadslagingen op de Zater dag middag te Delft gehouden bijeenkomst van de heeren Hovy, Treub en Schölvinck met de glasfabrikanten en een 25tal werklie den hebben geleid tot de volgende overeen komst Tusscheu de glasfabrikanten en de werklie den wordt ter beëindiging van de staking overeengekomen, dat het werk zal worden hervat op de voorwaarden van het begin Sep tember bekend gemaakte loontarief met ver laging van 50 stuks op de minimum-hoeveel- heid voor ronde flesschen en mat behoud van de vier punten van tegemoetkoming door de fabrikanten aangekondigd op 30 Sept. jl. „De fabrikanten verklaren zich bereid om gedurende zes maanden na hervatting van het werk wekelijks de lootten te berekenen naar het vóór de staking geldende on naar liet nieuwe tarief, en deze berekeningen, na dat ze zijn gewaarmerkt door een werkman aan iedere fabriek, te zenden aan de com missie. „Indien na zes maanden mocht blijken dat het nadeelïg verschil tusschen de totaal-som der looneu voor elke fabriek afzonderlijk naar het vóór de staking geldende tarief en naar het nieuwe tanef bedraagt méér dam 5 pet. voor de kelderflessahen en méér dan 10 pet voor de ronde flesschen, verbindt zich ieder der fabrikanten om dit meerdere nadeelig verschil te betalen en aan iedere fabriek te bestemmen voor een doel ten bat© van de werklieden en in overleg met hen vast te stellen, en zal in dat geval eene nieuwe loon regeling door de vereeniging van glasfabri kanten na overleg met de organisaties der werklieden worden ontworpen, en zoo spoedig mogelijk ingevoeld. De commissie houdt zich overtuigd, dat deze proef van beide zijden te goeden- trouw zal worden genomen. Mocht naar eenstemmig oordeel der commissie het tegendeel blijken, dan vervalt deze overeenkomst. De glasfabrikanten, allen aanwezig, ver klaarden zich daartoe bereid. Eveneens de werklieden, aie de samenkomst bijwoonden. Deze beloofden hunne afwezige kameraden te zullen aansporen cm op die gestolde voor waarden de beste, die naar het oordeel der commissie voor hen zijn te bereiken weder aan den arbeid t© gaan. De werkstaking der glasbla zers. Hoewel de arbeiders in uitzicht had den gesteld gisteren een antwoord te zullen geven op de voorstellen der beaniddelings- commissie, was daarvan nog geen sprake en zal dit op zijn vroegst heden kunnen ge schieden. Te Delft vergaderden de glasblazers giste renavond; reeds op hunne bijieenkomst, die van 811 uur duurde, kwam men niet tot een definitief besluit, maar men was naai de N. R. Ct. meldt bijna algemeen van oordeel, den raad der bemiddelings-oommis- sie, om aan den arbeid te gaan, niet op te volgen, daar de loonlijst onaannemelijk worat geacht. Te Rotte rdaih heeft eene vergadering in plena plaats van alle bij het geschil betrok ken glasblazers. Hier zal een eindbesluit ge nomen Worden. Bedriegen de voorteekeneoi niet, dan is ook hier een toestemmend ant woord der werklieden lang niet zeker. Notaris van Wermesker- ken. Onder de gesignaleerde personen in het algemeen politieblad, koont thans ook voor J. van Wermeslterken, 56 jaren, no taris tea' standplaats Krommenie, thans voortvluchtig. Tegen hem is door de arron- dissements-recht'baink te Haarlem, d.d. 27 November 1904, verleend rechtsingang met last tot- instructie en bevel van gevangenne ming, wegens verduistering, De officier van justitie te Haarlem verzoekt aanhouding en overbrenging. In braak. Zaterdagavond tusschen zeven uur en half acht is ingebroken bij den architect E. A. 0. Roest, wonende in de Van Breestraat te Amsterdam, Mevr. Roest was uit de stadook de dienst bode was afwezig, terwijl de heer Roest even uiv was gegaan. Hij zou namelijk dien avond ook de stad verlaten en had daarom eënige voorwerpen en papieren van waarde bij zijn zuster in de Johannes Verhulsstraat gebracht. Van dat oogenblikje hebben de dieven, die vermoedelijk op den uitkijk hebben gestaan, gebruik gemaakt. Met een valschen sleutel verschaften zij zich toegang tot de woning. Veel bijzonders hebben zij niet medegenomenvermirt wordt o, a. de geldkist, die echter door den heer Roest juist geledigd was. Uit een bureau namen ziii eenige papderen weg, maar een som ge Ids, uie daar geborgen was, vonden zij' niet. Dë bestolene was tegen inbraak verzekerd. Inbraak in eene kazerne. Maandagnacht is in de infanteriekazetrne te Haarlem ingebroken. Men heeft den ver- moedelijkeai dader, die in 't bezit van een som geld werd bevonden, gearresteerd. Moordaanslag. Na het sluitings uur der koffiehuizen had Maandagnacht om half één in de Stampioenstraat te Fijienoord een twist plaats tusschen twee Duits ch© Rijn schippers. Een voorbijganger trok partij, voor een der schippers, waarop de andere schip-per een geladen revolver te voorschijn haalde en een schot loste op den voorbijganger, die een kogel kreeg in de iiuker-onderkaak. De dader, C. T. genaamd, werd nog denzelfden nacht gearresteerd. Poging tot vergiftiging. Naar de Tel. verneemt, heeft de dhef van een be kend handelshuis te Amsterdam gepoogd een zijner bedienden met arsenicum te vergifti gen. De zaak is in handen der justitie, die den vermoedelijken dader heeft doen arre- steeren. Dë bediende ontdekte den toeleg bijtijds, zoodat hij er geen nadeelige gevol gen van ondervond. Men schrijft aan de N. R. Ot. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat të Aardenburg op de sporen van de stoomtram Breske ns-Maldeghem een steen werd gevon den, waarin men een poging zag, de traan te laten ontsporen. Die bericht word door dë Midd. Ct. onjuist genoemd. Gisteren werden door den rechter vam in structie te Middelburg in verband met- deze poging een vijftal personen in verhoor ge nomen. Bedwelming door kolen damp. Wegens verbouwing van haar wo ning had de weduwe U. te De Steeg tijde lijk de pijp vam de kachel door een opening in het raam u-aar buiten gestoken. Bij het sluiten van de luiken 's avonds, had ze de onbegrijpelijke onvoorzichtigheid de pijp van de nog brandende kachel te nemen en zich daarna met haar drie kinderen ter ruste te begeven, 's Nachts omstreeks half .eén viel de oudste dochter, waarschijnlijk door benauwdheid woelende, uit het bed, waardoor de moeder ontwaakte en opstaande ook be wusteloos neerviel. De zoon in een aangren zend vertrek slapende, kwam op het gerucht toeloopen, maar viel eveneens neer. De zoon van een der overhuren, nog even buiten ko mende, werd op een of andere wijze opmerk zaam gemaakt, dat er bij vrouw U. iets niet im orde was; hij verschafte zioh onverwijld toegang tot de woning, bracht de bewuste- loozeii naar buiten en liet een geneesheer

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2