KOLONIËN. BINNENLAND. batterijen van Itzeshan, Sh aosantsoeehan en Taontsocshan en de bezettingen van de reeks hoogten zuidoostelijk hiervan gelegen in den namiddag van den 3en Januari wor den ingetrokken en deze versterkingen over gedragen worden aan het- Japansche leger. Artikel IV. Wanneer Russische militairen beh00ronde tot de zee- of landmacht ge oordeeld worden voorweroen vernield te heb ben, genoemd in artikel II. of verandering te hebben gebracht op welke wijze ook, in hun toestand op het oogonblik dat het ver drag geteekend wordt, dan zullen alle on derhandelingen afgebroken worden en zal het Japanse he leger gehoed vrij zijn in zijn han- Artikel V. De Ru-sische marine en mili taire autoriteiten zullen opmaken en over dragen aan het Jananscfae leger: 1. een tabel met het beeld van de versterkingen van Port-Arthur en de onderscheidene stel lingen 2'. kaarten waarop aangeduid zijn de vwt mijnen, ondergrondsdie en 011- derzeescho, en allo andere gevaarlijke voor werpen 3. oen tabelwaarop het stelsel van verdediging te laud en ter zee van Port- Arthur. met een lijst- van de troepen en de nameu, den rang en de diemsttakken der offi cieren 4. een lijst van schepen in militai ren dienst, van do oorlogsschepen, van an dere schepen te Port-Arthur en een opgave van de bemanniDgm0. een lijst- van de burgei's met hot aantal mannen en vrou wen. hun landaard en beroep Artikel VI. Wapenen. die welke aan den lijve gedragen worden inbegrepen, ammunitie, oorlogsmaterieel, gouvernements gebouwen, voorwerpen der regeering toebe- lioorendo, paarden, oorlogsschepenandere schepen don inhoud inbegrepen, uit gezonderd particulier eigendom zullen gelaten worden in hun tegenwoordigon toe stand. De vertegenwoordigers van de Rus sische en Japansohe legers zullen beslissen over do wijze van overdracht. Artikel VU. Het Japansche leger dat den ridderlijke tegenstand door het Russi sche leger geboden, eervol acht zal de officieren van land- en zeemacht, en de- ambtenaren daartoe behoorendc. toestaan de sabels te dragen en liet particulier bezit mee te uemon, dadelijk noodig voor het levensonderhoud. Deze officieren, autoriteiten en vrijwilli gers, die een geschreven oero-woord moeten onderteek enen. zullen niet de wapenen op nemen noch op welke wijze ook optreden te gen de belangen van het Japansche leger, tot het einde van den oorlog Zij zullen verlof krijgen van het Japansche leger terug te koeren, naar huri land. Elke officier te land of to zee zal een oppasser mee mo gen nemen. Deze oppasser wordt vrijgelaten na ondtorteökeni.ng van zijn eerewoord. Artikel VIIT Onder-officieren en min deren, van leger, marine en het vrij wilHgerscorpe zullen uniformen dragen draagbare tonton en particulier bezit meenemen en onder commando staan van hunne officieren. Zij zullen verzameld worden op oen plaats, aan te wijzen door het Japansche leger. De Japansche vertegen woordigers zullen de verdere bijzonderheden bepalen. Artikel IX. Do sanitaire troepen en de intondanoe. behoorendc tot liet Russische leger, zal door hot Japansche achtergehou den worden, zoolang hunne diensten noodig geoordeeld worden voor <lo verzorging van zieke en gewond» krijgsgevangenen. Gedu- renden dien tijd zullen deze Russische af- doolingen dienst doen odder leiding van den Japansoben geueeskundigaa dienst, ön ;nten- danoe. Artikel X houdt in bepalingen omtrent do behandeling, toegestaan aan inwoners van Port-Arthurvoorts omtrent do overdracht van boeken en bescheiden betreffende het stedelijke bestuur, do financiën en het requi rear en van levensmiddelen. Hiervan zal een supplementair verdrag worden opgemaakt, dat dezelfde kracht heeft. Artikel XI. Een afschrift van deze over eenkomst zal gegoven worden aan het Ja pansche on aan het Russische legerde over eenkomst onmiddellijk in werking treden na de onderteekening Weihaiwn, 4 Jan. De Engelscho kruiser Andromeda is hodei morgen naar Port Ar thur vertrokken met eerno groote hoeveel heid leeftoht on geneesmiddelen voor de Russische zieken en gewonden. Tsjifoe3 Jan., half elf voorraiddags. Een derde sloep is uit Port Arthur hier geko men. Vier Japansche torpedojagers zijn ver- trokkon. Ttjifof, 3 Jan. Dq luitenant, die de laat ste Russische barkas commandeerde, welke Port-Arthur gisterenavond om acht ure ver bet, zegt, dat de onderhandelingen over do capitulatie toon nog voortduurden. Het.voor stel van Stoeasel, dat de Russischo gewonden aoudc-11 blijven ouder Russische genceskuu- digo behandeling, en een ander voorstel be trekking hebbende op do verwijdering van do niot-strijflonden, zijn aangenomen Het voorstel, dat do Russen gewapend zullen uit trokken, is echter e. n onderwerp van strijd. Er is in de laatste twee dagen geen schot gelost. De ontploffingen, dio werden gehoord, zijn veroorzaakt door do Russen, dio de for ten, schepen, magazijnen, pakhuizen en dok ken vernielde. Do oorlogsschepen hadden een harden dooder waren verscheidene ont ploffingen noodig om de vormeling te vol tooien. De Sebastopel ontplofte en viel op zijde, nadat zij in brand was gestoken. De ingang van de haven is door de gezonken schepen versperd Do officier eindigde met te zeggenHet is slechts eon handvol gebroken mannon, die zich overgaven, en eene met puinhoopen be zaaide woestenij, die de Japanners winnen. Geen enkel van Port-Arthurs prachtige open bare gebouwen is nog in wezen. 3 Jan. Een telegram uit Tungtau bericht, dat een Japanschen torpedojager te gen den middag in do haven kwam; anderen zijt} buiten. Het bericht van gisteren over de «aankomst van een stoomboot met 800 Russische solda ten is onjuist. De vergissing kwam hier van daan, dat niemand vergunning kreeg aan boord to gaan. Het schijnt, dat de stoomboot in kwestie, die Vina heet. verscheidene hon dorden soldaten aan boord heeftzij kwam editor niet van Tsingtau, maar van Cochin- china. Het officieele telegram over de laatste krijgsverrichtingen voor Port Arthur, dat op Nieuwjaarsdag te Tokio bekend gemaakt werd, luidt aldus: „Het centrum heeft Ledenochtend om 7 uur, den vijand voor zich uitdrijvende, het fort H bezet en daarop het nieuw fort van Paoloeng-sjan genomen, zoodat de heele linie van het Paoloeng-sjan en van het H- fort bezet is. De Japansche rechtervleugel begon denzelfden ochtend de beschieting van do hoogten ten Z. van het dorp San-jan-tau en nam die, in weerwil van oen zeer hevig verzet van den vijand. Daarna werd het fort Waug-tai vermee&terd." Hierbij valt op te merken, dat twee forten Wang-tai geheet en zijn. Het- eene behoort tot de wettelijke sectio van het Noorder front en ligt aan den rechteroever van den Loensie-ho, waar die in het haven bekken uitmondt, het tweede, dat waarschijnlijk in het telegram bedoeld wordt, ligt achter het front van de oostelijke sectie van het Noor derfront. Van generaal Stoessel is nog een telegram bekend geworden, dat hij den 19en December, op 's Keizers naamdag, heeft gezonden uit Port- Arthur, dat. zooais hij doet uitkomen, met Gods hulp en met huln van de gebeden van den Czaar, m de elfde maand van den oorlog door hem behouden werd. De stem ming van de troepen werd uitmuntend ge noemd. Het eskader van admiraal Rodjestwensky is volgens een bericht uit Tamaiave (Mada gascar) den len Januari in Sainte Marie voor anker gegaan. Het bestaat uit de pantser schepen Prins Soewarow als vlaggeschip, Alexander III. Borodino. Orel en Ösljabja, alsmede de kruisers Machinow, Aurora, i)i mitri Donskoi. Kamschatka en Anadvr, het hospitaalschip Orel en de dépêcheboot Libau. Laatstgenoemd schip legde te Tanatave aan en vertrok weder in den avond van 2 Ja nuari. Het eskader is in een uitmuntenden toestand, ondanks het zware weder, dat het had door te staan na het omvaren van de Kaap. Allerlei vDe 6e internationale tentoonstelling van Schoonc Kunsten, welke van 22 April tot 31 October a.s. te Venetië wordt gehou den, zal, naar men. verwacht, zeer belangrijk worden. Er zijn reeds toezeggingen gekomen van do voornaamste kunstenaars. Er zullen oere-diploma's en gouden me dailles worden toegekend en het gemeente bestuur van Venetië bestemde een som voor aankcopen van schilderijenwelke dan in het internationale museum aldaar geplaatst zullen worden. In de „commissie voor.de internationale zaken'' is Nederland vertegenwoordigd door deu heer Philip Zilcken. vDs. N. Mansvelt te Amsterdam schrijft in Ons Land over een liederenbundel, die liier in Nederland in de maak is, waarin zul len opgenomen worden alle verkrijgbare Afrikaansche liederen en deuntjes, benevens geschikte oude en nieuwe Nedeiiandscne liederen. De bedoeling is, dien bundel zoo veel mogelijk in Zuid-Afrka te verspreiden. Dr. Mansvelt wekt nu, door middel van het Kaapstadsche blad, gelijk hij reeds aan dr. Engelenburg van de Volksstem geschreven heeft, op om ham te helpen, door toezending van gedrukte of op schrift© gebrachte Afn- kaanscho liederen, liefst- met- dc melodfie or bij. vDe post in dienst der lief dadigheid. De Russische regeeiing zal dezer dagen nieuwe postzegels uitgeven, groo- ter van formaat dan de bestaande en van artistieke uitvoering. Er wordt slechts een beperkt aantal in omloop gebracht. Do nieuwe zegels kosten 3 kopeken meer dan de waarde, die er op gedrukt staat, om dat de opbrengst bestemd is voor de weezen van in den oorlog gevallen soldaten. Do buitenlaudsche postzegels vortoouen een «af beelding van het Kreml te Moskoude bin nenlandsche van het gedenkteeken van Peter den Groote te St. Petersburg; die voor de stadspost van het monument, van Minin en Posjarski te Novgorod, terwijl op de brief - kaarten het gedenkteeken van admiraal Nachimof te Sewastopal prijkt-. vHet aantal inwoners van Humble, in de nieuw ontdekte petroleum stre-e k van Texas (Ver Staten) is in een tijdsbeloop van drie weken vermeerderd van 10.000 tot 30.000. vDoor de visschers van Yarmouth zijn van Augustus tot einde December in het ge heel niet minder dan 535.378,800 haringen gevangen. Dat is een twintigtal haringen voor iede- ren inwoner, man. vrouw of kind van het Vereemgde Koninkrijk. vTe Pépinière 111 Frankrijk zijn een sergeant, een korporaal en een kellner ge vangen genomen, verdacht van verraad. De kellner moet kort geleden .aan een heer. die hij voor een vreemden spion aanzag, hebben aangeboden, hem een monster te verschaf fen van een nieuw soort kruit van het Fran- sche leger Deze heer was evenwel ccn agent van het ministerie van oorlog, die den kell ner aanstonds aanbracht. De kellner beweert, dat hij het kruit van do twe© militairen had, maar do sergeant en de korporaal ont kennen ten stelligste. De beklaagden zijn 31 December door den rechter van instructie gehoord. vIn het- Uralgebied worden uitgebreide maatregelen genomen ter bestrijding van de pest Hot verdaChte gebied, hetwelk 3 dorpen en 9 groepen van Kirgisenhutten en vis- scherswondngen omvat, is omringd door oen dubbele reeks Kozakken-poston en bovendien wordt elke besmette plaats nog in 't bijzon der bewaakt. Men hoopt, dat de epidemie «al tot. staan gebracht is. Eenige dagen geleden stierven er 40 menachen per dag en thans tusschen de 10 en 20. OOST-INDIË. De oorrespondent van do N. R. Ct. t© Batavia seint: „Twee Japansche hulpkruisers zwerven om Java, een Japansche torpedoflottielje be- indt ach ten noorden van Borneo. Onze zeemacht kruist langs de westelijke stranden an den archipel." Een geruchtmakende zaak. Het. „Soerab. Handelsblad" meldt, dat een geëmployeerde in de tabakscultuur gevanke- 'ijk naar Dj ember is overgebracht-, nadat hij op heeterdaad betrapt was bij een poging een tabaksscbuur in brand te steken. Hij heeft voor den adsistent-resident van Djember bekend. Het gevail baart veel opzien. Inbraak ter Algemeene Secre- arie. I11 de Algemeene Secretarie is inge broken. Men verdenkt de oppassers, die onte vreden waren ornaat zij voor de Lebaran geen voorschot hebben gekregen. Gestolen zajn register en notulenboeken geen geld. Wel werd de brandkast geforceerd. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 3 Januari. Des avonds te Sh uur. Voorzitter J. E. N. baron Schünmelpen- ninck van der Oye. Na voorlezing van ingekomen stukken wordt door den V oorzitt-er medegedeeld, dat de centrale sectie besloten heeft, morgen ochtend te II uur in de afdeelingen te doen onderzoeken de wetsontwei-pen, aangegeven op den gedrukte». aan ledeu medegedeel- den staat (waaronder de Staatsbegrooting voor 1905). De vergadering wordt daarna tot nadere bijeenroeping verdaagd. Berichten. De Staatscourant van Woensdag Januari 1905 bevat de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen als leerling- consul K. H. M Schel tem a en als zoodanig benoemd H. J. W. Huber; verlengd tot 1 Augustus 1910 de termijn der benoeming van den reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht J. H. Wessolinik benoemd tot commies der pesterijen telegrafie 4e klasse J. R. van der Zalm, Th. A. Dijkstra en D. P. Pické, thans klerk der posterijen en telegrafie, mej. O. W. van Veen, W J. Meijer, K Th IJkema, N. A Oostinga, L. W. van Hellemond, H. A Pabbruwo, Th. van Houiwelüigen, F. I. Sas sen, B. Fijmebuik, J. Beer, P Bossen, J. D. van Brink, J. B. Wijsbek, G. Hofman, P. Visser, Th. Horonsina en jnej. R. A. J. de Wal, thans surnumerairs der posterijen en telegrafie benoemd tot adjunct-commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie VV. van Hoboken-, J. H. Ebbeler en P. Camp bell, thans tijdelijke beambten bij den post en telegraafdienst. Z. K. H. de Prins, adviseerend lid van den Raad van State, heeft gisteren weder de algemeene vergadering van -dait col-lege bijgewoond. Men schrijft uit 's Gravenhage Do hofdame van H. M. do Koningin, Ju- okema van Burmanïa barones Rengers, -die ton Koninklijke paledzo inwoont, was sedert eenigen tijd ernstig ongesteld, zóó dat er zelfs een oogenblik sprake was om voor de rust der zieke het bal ten Hove af te s Maar de toestand verbeterde en is thans zelfs zeer goed vooruitgaande. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken, zal op Zaterdag 7 Januari e. k. niet plaats hebben. Naar wordt medegedeeld is met in gang van 1 Januari 1905 de republiek Oio toegetreden tot de overeenkomst van Ma drid van 14 April 1891, betreffende de in ternationale inschrijving van fabrieks- en handelsmerken, waardoor belanghebbenden, die hunne merken in Cuba wenschen inge schreven te zien, daartoe kunnen geraken door middel van internationale inschrijvin: door tusschcnkomst van het bureau voor den indust-rieelen eigendom, na vooraf hier te lande hunne merken te hebben doen inschrij ven. Door die internationale inschrijving genie ten hunne merken bescherming, behalve in Nederland, Frankrijk, Portugal, Spanje, Bel gië, Zwitserland, Italië, Brazilië, Tunis en Cuba, alsmede in de koloniën van de eerst- vermelde drie rijken.' Bij de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur werden in 1904 ter behandeling aangebracht 270 zar ken tegen 306 in 1903. -De Staatscourant No. 3 bevat de wet van den 3Oaten December 1904, tot- vaststel ling van de b-y rooting der uitgaven van de Algemeene Landsdrukkerij voor het dienst uur 1905. Bij Kon. besluit zijn aan de na te noe men gemeenten, nadat bij onderzoek geble ken Ls. dat tot een behoorlijke inrichting van haar Lager onderwijs, in verhouding hare middelen en andere uitgaven, onbil lijk zouden worden bezwaard de volgende subsidies verleend Zesgehuchten f 150; Ga meren f 1000; Harderwijk f 1000 en Mar graten f 200. St. Ct. Kamerverkiezingen 190 5. „De Nederlander'" meldt: Vanwege de anti-revolutionairen te Oost burg zal candidaat gesteld worden de heer J. H. Blum, te Vlissingen. In het oostelijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, het land van Arel, dat ook tot het kiesdistrict behoort, is een strooming merkbaar, om den heer P. Dieleman, te Middelburg, candidaat te stel len. Waarschijnlijk zullen de beide gedeel ten wel ecnzclfden candidaat stellen, d«aar alle pogingen zullen aangewend worden om dezen laatsten liberalen zetel in Zeeland te veroveren. „De Tijd" verneemt uit goede bron, dat de heer Merkelbach, lid der Tweede K«a- mer voor het district- Gulpen, zich dit jaar niet meer verkiesbaar zal stellen. Het district Brielle. In eene te Rotterdam gehouden vergadering van het Centraal Comité ter voorbereiding van de a.s. Kamerverkiezing in het district Brielle werd besloten do verschil lende kiesvereenigingen in dat district in dien geest te adviseeren, dat men twee scherp van elkaar onderschei den candidaten zou stellen, ui. een vrijzinnig democraat en een zoogenaamd oud-liberaal. Bij de eerste stemming konden dan alle vrij zinnigen voor hun candidaat, zonder eenigen tegenzin, al hun best doen, terwijl bij de herstemming dan beide fracties zich zouden vereenigen op den éénou vrijzinnigen candi daat, die alsdan vermoedelijk, met den anti- revolutionnair in herstemming komt, en als alle liberale partijen en kiezers zich inspan nen, heeft het Brielsche district altijd bewe zen een vaste zetel voor het liberalisme te zijn. N. R. Ct. De Drankwet op het ijs. Gede puteerde Staten van Overijsel hebben aan B. en W. van Kampen bericht, dat er bij de Kroon bezwaar bestaat om hun college te machtigen vergunning te verleenen tot den verkoop van sterken drank in het klein de tent- op de ijsbaan der vereeniging „Tot ons Genoegen" te Kampen, als zijnde een ijs baan niet een buitengewone inrichting tot maatschappelijk verkeer. Yóór de wijziging der Drankwet werd telken ja-re met mach tiging van Gedep. Staten aan genoemde ver eeniging bedoelde vergunning verleend. Gehuwde onderwijzeressen. Door B. en W. van Rotterdam is aan den gemeenteraad voorgesteld aan onderwijzeres sen, die gehuwd zijn en een bevalling tege moet gaan, een verlof van vijf maanden te verleenen, waarvan drie maanden vóór en twee na dit tijdstip. Door het raadslid, den heer J. E. van der Graaf, wordt thans voorgesteld dit verlof op drie maanden te bepalen en tevens te bepa len, dat voor dat verlof van het traktement der betrolkkenen uiets worde afgetrokken. Ernstig raadt hij aan, het voorstel van B. en W. niet ongewijzigd aan te nemen, opdat deze regeling voor de betrokkenen niet zij een kwelling eenerzijds, of anderzijds wor de een prikkel om eventueel de zedeloosheid, gelegd in de middelen ter beperking van het kindertal, in de "hand te werken, waardoor steeds meer levens worden verwoest, terwijl het oneerbaar bedrijf van specialiteiten, dio zich daarvoor door advertentiën in de dag bladen aanmelden, wordt bevorderd. Haag se he Raad. Do burgemees ter van de residentie begroette Maandag de leden van den gemeenteraad met hartelijk woord van welkom en van geluk- wensohmg. Hij vond 't een verblijdend ver schijnsel de vertegenwoordigers der gemeente weder op den eersten werkdag van het nieu we jaar op een vroeg uur bij|een te zien 0111 hunne aandacht te wijdien aan het werklie den-reglement, dat bestemd is niet alleen 1500 werklieden in dienst der gemeente een sport hooger te brengen -op de maatschappe lijke ladder, maar tevens onmiskenbaar van belangrijken invloed zal zijn op 't lot van de werklieden, in dienst van particuliere werk gevers, die niet zullen kunnen nalaten voorbeeld te volgen van de gemeente. Dj voorzitter voegde er een woord van persoonlijke belangstelling bij, voor het wel zijn van de raadsleden en hunne gezinnen. Zijn toespraak werd met luid applaus be groet en door het oudste lid, den heer Van Malsen, hartelijk beantwoord. Dte raad benoemde tot administrateur- boekhouder der gemeente-gasfabriek den heer J. O. van Uye, boekhouder en administra teur bij de Maatschappij van Soheeps Werktuigbouw „Fijenoo-rd" te Rotterdam. Bij do behandeling van een voorstel tot tijdelijke aanstelling van personeel bij de vissohersliaven te Soheveningen, lokte de heer Vas Dias van wethouder Bevers de me- dedeeling uit, dat de haven feitelijk openge steld is. De wethouder erkende, dat er geen offi cieele opening heeft plaats gehad, maar dat belet niet, dat van het vaarwater gebruik kan worden gemaakt. Met- die behandeling van de artikelen van het ontwerp-werkliedenreglement werd toen door den raad een aanvang gemaakt. Al da delijk verviel uit de reeks amendementen- De Wilde 0. s. het voorstel om nu te ver langen. dat er een afzonderlijke verordening gemaakt worde voor het brandweer-, brug wachters- eu havenpersoneel, waarbij echter het voorbehoud werd gemaakt van de latere indiening van een motie dienaangaande. In overleg met voorstellen van amendementen werden verschillende bepalingen gewijzigd. Het beginsel werd vastgesteld, dat de werklieden ten minste eenmaal per week mondeling bezwaren of klachten kunnen in brengen bij den directeur, hoofd van het bedrijf, en wel op vastgestelde uren. Als norm is vastgesteld een jaar proeftijd voor den tijdelijken werkman, die in 't vaste corps wil worden opgenomen; en als leef tijdsgrens is aangenomen 21—35 jaar voor de indiensttreding. De (facultatieve) vermelding van gedrag, vlijt en bekwaamheid in het dienstbookje werd niet aangenomen, uit vrees dat bij de niet-vermelding een onverdiende blaam zou worden geworpen op den werkman, die 't niet gevraagd had of verkreeg. In het ontwerp van B. en W. is opgeno men een verbod voor de werklieden om zon der vergunning van de bedrijfsdirecteuren loonarbeid in dienst van particulieren te ver richten. Dat berust, blijkens de discussie, voornamelijk op overweging, dat de gemeen te-werkgever geroepen is de arbeidskracht van den werkman te beschermen en voorts strekt zij ter voorkoming van ongeoorloofde concurrentie met particuliere werkgevers. Hetgeen echter de mogelijkheid niet uitsluit dat in gegeven gevallen afwijking van het verbod kan worden toegestaan. Maar dio controle is noodig ook in 't belang van de frischheid der krachten van den gemeente werkman. De voorstellen dan ook (van den heer Van Malsen) om in den vrijen tijd loonar beid toe te laten, en (van De Wilde c.s.) om liet verbod niet toepasselijk te verklaren op werklieden die minder dan f 12 verdienen, werden beiden verworpen. Als normaio arbeidsdag werd! 11 uur aan genomen, nadat met 20 tegen 19 stemmen een voorstel van den heer Van Malsen om dien op 10 uur te stellen was verworpen. Aan iederen werkman zullen 6 verlofda gen worden toagekend. Dit voorstel werd met 27 tegen 10 stemmen aangenomen. B. en W. hadden 4 dagen voorgesteld. Dö verdere behandeling werd aangehou den tot Maandag a. a Onze vloot. Naar aanleiding van verschillende geruahten omtrent vlootbewe- gingen en andere bij onze marine bestaande oomemens, kan de N. Ct. melden, dat de De Ruyter, commandant kapt. ter zee Wol- terbeek, wordt gereed gemaakt, om zoo spoe dig mogelijk naar Oost-Indië te vertrokken, terwijl - gelijk bekend is de Zeeland ge reed ligt om 3 Januari daarheen te vertrek ken. Er zullen dus binnenkort negen van onze groote schepen buitengaats zijn, waarvan acht in Oost-I ndië (d. i. twee meer dan de voor de zeemacht in O.-I. vastgestelde sterkte van zes groote schepen) en één in West- Indië. Het ligt in die omstandigheden voor de hand, dat de overblijvende scheepsmacht in Nederland gereed moet zijn voor actief op treden in geval van gebeurlijkheden in Euro pa, ook al is een bepaalde reden om zulke gebeur li jkhedeu te verwachten, niet aanwe zig. Overwogen wordt dus of en, zoo ja, hoe- vele zee-miliciens voor den actieven dienst zouden moeten worden opgeroepen, indien daartoe de noodzakelijkheid zich voordeed. Om dezelfde reden moet de Piet Hein, zoo spoedig mogelijk, in gereedheid gebracht worden. De minister van Binnenlandsche Za ken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik, met ingang van 15 Februari 1905, te vervullen is eene betrekking van hoofd verpleger, waaraan aanvankelijk eene jaarwedde van f 400 is verbonden, met genot van vrije huisvesting, voeding, verpleging, vuur en licht. Ongehuwde personen, in, het bezit van een diploma als krankzinnigenverpleger, die voor deze betrekking in aanmerking wen schen te komen, behooren zich daartoe vóór 15 Januari 1905 te vervoegen bij den genees heer-directeur dier inrichting, op werkdagen des namiddags tusschen 2 en 4 uren. Prof. A11 e b Het N. v. d. D. meldt Hoewel professor Allebé. naar wij mede deelden, op zijn feestdag niet thuis zou we zen, heeft dit zijne vele vereerders, zooals wel te verwachten was, niet weerhouden blijken van belangstelling te geven. De jubi laris ontving sohriftelijke gelukwenschen van de commissie van toezicht op de Academie, waarvan voorzitter is prof. Quack, en de heer J. H. van Eeghen secretaris; van het college van hoogleeraren, waarmede prof. Six namen? allen een collegialen huldegroet bracht aan den directeurvan de maatschap pij Arti et Amioitiae; van de vereeniging St. Lucas en den kunstkring Arti et Amioi tiae. Dergelijke sohriftelijke blijken van waar deering wierden ook ontvangen van de bestu ren van Pulchri Studio in Dön Haag en den Rotberdamscken kunstkring. Daarbij'kramen verschillende bloemge- schenken, als van de tegenwoordige leerlin gen, van eenige dames en van het beamb ten-personeel der Academie. Vier kunste naressen verrasten den jubilaris met een gra vure naar een door hem zeer bewonderd stuk op de Rembrandt-tentoonstelling, het por tret van den jongen Titus van Rijn- Bij al deze blijken van vereering kwamen nog tallooze gelukwenschen in verschillenden vorm. Dö gevierde jubilaris gaf ons de verzeke ring diep getroffen en als overstelpt te zijn door zoo groote belangstelling en verzocht uitdrukking te geven aan zijn erkentelijk heid voor de wijze waarop zoo velen hem had den bedacht. Jubilea. Te Amsterdam heeft de heer J. A. Hazenberg, hoofdinspecteur van politie, chef van de po 1 itieafdeelinge 11 op de eilanden, onder zeer groote belangstelling rijn 25-jarig jubilé gevierd. Van vele huizen had men de vlag ontplooid en ontelbaar was het aantal gelukwenschen, die hij ontving en waarvan vele vergezeld gingen van ge schenken. Te Rotterdam waren aan de bijbank der Nederlandsche Bank drie jubilarissen. De heer K. G. P. Post was Maandag 40 jaar als kassier aan de bijbank verbondende heer A. Bosch was 40 jaar aan de bank verbon den als beambte bij de afdeeling disconto en de heer J. H. Michel1 .rink als beambte bij de afdeeling beleening. De heer P. de Louter heeft onder veel belangstelling zijn 50-jarig jubileum ge vierd als gemeente-ontvanger te Heinenoord. Na al die jaren dienst beeft hij nu rijn ambt neergelegd. Hij krijgt een pensioen vanf 100. Het bestuur van het Nederlandsche Congres voor openbare hygiëne is voor het jaar 1905 als volgt saamgesteld: Mr. H. Goeman Borgesius. voorzatter pref. dr. Spronck, ander-voorzitterdr. Ruvsch, le secretaris; mr. Morttier JbLij- mans, 2e secretaris-penningmeester; lioofd- ingemier de Brumdr. Bruiusma, dr. Pijn appel en prof. dr. Wijso Allerzielen. Naar d~ „N. R. Ct." verneemt heeft de burgemeester van Arnhem aan de schouwburgcommissie aldaar in over weging gegeven oin het tooneelstuk „Aller zielen" niet in den schouwburg te doen op voeren. Men verzekert, dat de schouwburgcommis sie nog geen onderhandelingen over de op voering van het stuk had «aangeknoopt. Uit Maastricht meldt men, dat prof. mr. Oppen hei m op de aan hem gerichte vraag, of de burgemeester bevoegd was de schouwburgzaal te sluiten, ontkennend heeft geantwoord. Romeinsolio munt. Op ded Ouden Hof te Ingen heeft men een zilveren denarie van Julia Mamaea gevonden (3e eeuw n. C.)

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2