MV 187. S" JTaargang. Vrijdag 6 Januari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Par .3 maanden Toor Amerafoortf 1.89. Idem franco per post- 1.79. Afzonderlijke nummersU.oa. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran 2on- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen en*., .gelieve men vóór tO nar 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF ft C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIÊN: - 9.19. Yaa 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan Toordèellge bepalingen tot het herhaald adrertéeren in dit Blad bij 'abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burcemeesier der gemeente Amersfoort maakt, ingevolge de slot-alinea \an art. 55 der kieswet bekend, dat op 17 Januari 1905. van des voormiddags 8 tot de» namiddags 5 ure in een der lokalen van. het Raadhui* eene stemming zal plaats .hebben ter benoeming van éen lid van de» Raad in het Ie kiesdistrict ttTsschen de can didates. hieronder aljphabetisch gerangschikt: PONEN VAN. S. J. KONINGH. STIJNMAX1». Tevens wordt in herinnering gebracht de strafbepaling vervat in art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hijdie opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiozing deelneemt wordt ge straft met gevangenisstraf van ten. hoogste een jaar." Amersfoort, den 4. Januari 1906. De 'Burgemeester voornoemd, WUTJTCER.S. aanmelding voor de zeemilitie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, Gezien art. 138 der Militiewet 1901 Nbodigen bij deze de lotelingen, die voor vol ledige oefening bij de militie te land moeten wor- defi ingelijfd voor de lichting van dit jaar, uit, om zoo ziji een. der beroeipen uitoefenen, 'bedoeld in de eerste zinsnede van. art. 137 der gemelde weten verlangen by de Zeemilitie, te-dieneu, zich daartoe aan te melden of te doen omgeven ter Gemeente-secretarie vóór den 1. Februari aan staande. •Be beroepen, welke door den. heer Minister van Marine zijn aangewezen als geacht to kun nen worden, 'iten. die ze uitoefenen, het meest geschikt te makem ter opleiding voor diensten bij tie Zeemilitie, zijn de navolgende: Zeevaren den. A. M tuur li eden, stuurmansleerlingen. matrozen, 'lichtmatrozen en jongens op koopvaardij schepen van de groote en kleine vaart «u op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere onvarenden van Übod s vaar tuigen en tonnenleggers. Diepzeevissohers en Noordzeekustvisschers. Binnenschipper s. B. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schip persknechts van assagiers- en» leep booten op de binnenwateren. Zu|derzeevis8chers. Vilschers op i.-euwsohe wateren en op groote riyieitn, Mog3el- en oestervisschers. Schuitenvoerder®. vletterlieden en ^eerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. Machinisten en machinist-leerlingen op sche pen en vaartuigen, hij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen Stokers als -boven. Machinedrijvers. Kmeden en smid-bankwerkers. Machiiie-bankwerkers en gewone bankwer kers (hieronder, ook te verstaan rijwieliher- 8 teller*). Werktuigmakers. Kolent remmers. MetaalbeweTkrs (hieronder le verstaan ko perslagers. ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Elect riciens. Overige ambachten. D. Scheepsbesohicters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek- en banketbakkers of knechts Koks en kokmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelhedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of boo ten. G. Ziekenverpleger». Barbiers. Apothekers-bedienden. H. Personeel va" 's Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en D. komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-matroos. De personen, genoomd onder C, komen aller eerst in aanmerking voor inlijving als zeemili- eieo-stoker. I)e personen, genoemd onder E, komen in aanmerking voor inlijving als zeemnlicien-kok. De .personen, genoemd onder F, komen in aan merking voor inlijving als zeemilieien-hofmtes- ter. De personen, genoemd onder G, komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien-zieken verpleger. De personen, genoemd onder H. komen in aan merking voor zeemilicien-raatroos of stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. Amersfoort, den 4. .Januari 1905. Burgemeester en Wetliouders voornoemd De Burgeon eester. \\TTJTIERS. 'De fd. Secretaris. VAX REIGERSBERG VÉRSLT7TJS Politiek Overzicht De beweging in Rusland. De Keizerlijke boodschap van 25 December j.l. bevatte, naast- de aankondiging van ver- schiileude maatregelen tot hervorming van het b niienlandsclie bestuur, waarvan de uit werking van het minister-comité wa9 opge dragen, do bekendmaking, dat het nu uit moest zijn met de beweging, die onder den invloed van de gebeurtenissen der laatste maanden in Rusland is ontstaan. Aan de zemstwo's en de duma's, (de landschapsverga der ïngen en gemeenteraden) werd te verstaan gegeven, dat zij zich niet met de algemeene politiek hadden te bemoeien, en de voorzitters dier vergaderingen werden persoonlijk ver antwoordelijk gesteld, dat daaraan met na druk de hand zou worden gehouden. Als antwoord daarop is de brief te beschou wen, gisteren onder de telegrammen vermeld, die door prins Troebetzkoi als voorzitter van de zemstwo van het gouvernement Moskou aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden is. Door die vergadering werd, kort voordat de Keizerlijke boodschap verscheen, het.bekend besluit genomen, waarin den Czaar op het, hart werd gedrukt, aan het volk, door middel van gekozen vertegenwoordigers, stem te verleenen in het bestuur des lands. Prins Troebetzkoi heeft zich door het verschijnen van de boodschap van den Czaar niet laten weerhouden zijn plicht als voorzitter na te komen, om dit besluit als verzoekschrift aan deu Czaar op te zenden. Hij ontveinst, zich niet, dat hij daarvoor ter verantwoording zal worden geroepen, en wil zich daaraan niet onttrekken. Maar hij heeft tevens in een brief aan den minister van binnenlandsche zaken, van 28 December gedagteekend, rekenschap gegeven waarom hij tot dit besluit heeft me degewerkt. Hij drukt als zijne overtuiging uit, dat Rusland zich thans in een tijdperk van anar- chia en revolutie hervindt. Dat is een toe stand hoogst gevaarlijk voor het vaderland, gevaarlijk voor allen, maar inzonderheid voor den Czaar. Hij herinnert aan een onderhoud, dat hij eenigen tijd geleden met den Czaar heeft gehad, want hij acht liet den duren pl.cht van ieder trouw onderdaan, met alle hem ten dieuste staande middelen eene on herstelbare ramp te voorkomen. Hij zegt .,Ik legde er toen den nadruk op, dat de plaats hebbende gebeurtenissen niet mochtin worden gelijk gesteld met muiterij en tijde lijke opwinding van een deel des volks, maar wel degelijk de voorboden waren van eene revo lutie, waarvan het volk in den grond niet weten wil, maar waarin het wordt meegesleurd als in een stroom, die alleen door den Czaar kan worden gekeerd. Hem staat daarvoor één middel ten dienste, n.l. vertrouwen te stel- l.*n in de sociale en nationale krachten van Rusland. Ik ben er met hart en ziel van over- tuigd, dat het land voor een bloedige om wenteling zal worden behoed, indien d"> Czaar deze krachten om zich heen verzamelt, onder zijn autocratisch bestuur. In dezen tijd, nu ieder met ontzetting aan de toekomst denkt, zal men ons ongetwijfeld het recht toekennen den Czaar op de hoogte te brengen van de dingen, die ons met vree* en schrik vervullen. Het is niet mogelijjc te zwijgen, als het land in groot gevaar ver keert. Men mag mij, als men wil, ter verant woording roepen mijn geweten is vrij, mijn gemoed is gerust.'' Dit vrijmoedige antwoord van den voorzit ter der Moskousche zemstwo-vergadering is een bewijs, dat de lie weging met het enkel verschijnen van de boodschap van den Czaar niet uit zal zijn. Misschien zal zij metter tijd gesmoord worden, maar daartoe zal toch iets meer noodig zivn dan enkel het uitspre ken van een machtwoord. Trouwens uit de boodschap zelve blijkt, dat de aanhangers van het starve behoud zich tot eenige concessie genoopt hebben gevoeld. Met hunne gevoe lens strookte het best het beslist afwijzende ■bescheid, dat lag opgesloten in de kantteeke- ning ..onbeschaamd en taktloos", die de Czaar heeft geplaatst, op liet verzoekschrift van de zemstwo van Tsjernigow. Daartoe heeft, men echter niet durven overgaan. Men heeft in zóó ver eene concessie gedaan, dat de toezegging van verschillende hervormings man! regelen is gedaan en dat de uitwerking van die maatregelen is opgedragen aan het minister-comité, een college, dat tot dusver in bebeekenis ver achterstond bij de ministerra den van West-Europa, maar nu eenigszin» met dezen op gelijke lijn komt. In de Neue Freie Presse wordt voorts gewezen op het feit, dat van het minister-comité voorzitter is S. J. Witte, die blijkbaar reeds in de wordings geschiedenis van de hervormings-ukase eene groote rol gespeeld heeft. Zij zegt. daarvan „Niet luchthartig zullen de mannen der reactie er in hebben toegestemd dien door hen fel gehaten man eene zoo groote macht toe te kennen, en -oen zij het deden, hebben rij de gedachte aan verderen strijd zeker niet opgegeven. En de strijd zal ontbranden op de geheele linie met. 'vernieuwde hevigheid. In het minister-comité zullen de aanhangers van het ancien régime alles beproeven om de her vormingen te vertragen, ten einde van even tueel? gelukkige oorlogsgebeurtenissen tot inleiding van eene voHedige reactie partij te kunnen trekken, en de Russische samenle ving zal den strijd voortzetten, omdat haar verlangen naar eene representatieve staats regeling ook in Witte bezwaarlijk e«?n voor stander zal vinden. Naar rijn gansehen aard zal Witte wel er naar streven, de almachtige minister van een verlicht absolutisme te wor den, maar nooit zich willen schikken in het toezicht en de machtsbevoegdheden van ge kozen vol ksvertegenwoordigers. Derhalve strivd, scherper voortzetting van den tot- dusver gevoerden strijd zal het naas te gevolg rijn van de hervormingenkase van den C~aar." Frankrijk. De instructie over den dood van Syveton nadert haar einde en schijnt te zuilen ein digen met de vaststelling van den zelfmoord De gerechtelijke deskundigen zijn t er nu allen over eens geworden, dat de zelfmoord op de door mevrouw Syveton opgegeven wijze mogelijk en waarschijnlijk is. Bovendien heeft de concierge van het huis, waarin de bood van de „Patrie franyaise" zijn verkie zingsbureau in het tweede arrondissement heeft, verklaard, dat Syveton op don dag vóór zijn dood de geheele huur voor 1905 bij vooruitbetaling heeft voldaan. Op de vraag waarom hij daarmee zoo vlug was, antwoord de hij „dat zult gij morgen uit de binden zien."' Rumenië. Boekarest, 0 Jan. Het Parlement is ont bonden. De nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben van 1 tot. 11 Februari; het nieuw- gekozen Parlement is bijeengeroepen op 23 Februari. Rusland. Zurskoje Se/o, 5 Jan. De Keizer is heden voormiddag hier terug gekeerd Peters/turf/, f» Jan. Bij Keizerlijk besluit is admiraal Skrvdlow benoemd tot lid van den admiraalsraad. Wologda, 6 Jan. In de vergadering van den gemeenteraad liet. de burgemeester niet toe, dat het rapport, van eene commissie over een voorstel betreffende eene landsvergade ring van vertegenwoordigers werd voorgele zen. Naar aanleiding daarvan legden 17 go- meenteraadsleden hun mandaat neder en ver lieten de zaal onder de luide toejuichingen van het talrijke publiek. Hehingfors, Jan. In de steden Tawaste- lius en Lawisa is niemand opgekomen voor de verkiezing van leden van de reernteerings- com missie. To Kuopio zijn de verkiezingen verdaagd tot na de behandeling van het vraagstuk van don militiedienst door het Parlement. In denzelfden geest besloten het gemeentebe stuur van Porgas en de magistraat van Wasa Japan. De Kroonprinses van Japan heeft, gisteren het leven geschonken aan een zoon. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten Wei-hai-we.i, 5 Jan. De Japanners gaven aan de Britsche kruiser „Andromeda" .geen toestemming om te Port Arthur of in de buurt er van voorraden aan wal te brengen, verklarende dat zij de Russische mijnen nog niet gevonden hadden Het schip is daar ;i.. hier teruggekeerd. Tokio5 Jan. Het keizerlijke hoofdkwar tier ontving het volgende telegram van gene raal Nogi betreffende de overdracht van de in art kei n van het capitulatie-verdrag ge noemde voorwerpen. De overgave van de forten en batterijen ■s den 4. geschied. De krijgsgevangenen zul len heden vor/.ameld worden op eene aange- weze.i piaats, maar het onderzoek naar de krijgsgevangenen is zoo ingewikkeld, dat het volledige resultaat nog niet meegedeeld kan worden. Uit de summiere rapporteu, tot dusver ont vangL-n. blijkt, dat onder de krijgsgevange nen zich bevinden 8 generaals, 4 admiraals. 57 kolonels en majoors. 100 marine-kapiteins, commandanten, 531 legerkapiteins en luite nants, 200 marine-luitenants en ambtenaren. 99 leger-ambtenaren, 109 chirurgijns, 20 veld predikers, 22.434 onder-officieren en minde ren van de landmacht, 4500 onder-officieren en minderen van do zeemacht, 3645 niet-com- battanten te land, 500 niet-oom battan ten ter zee; totaal 32.207. De vrijwilliger» zijn mee- rendcels begrepen onder de nn-t-combattan ten. Bovendien zijn er nog 15.000 a 16.000 zie ken en gewonden in do hospitalen. Ook zijn overgegeven honderd rij- en 1870 kirrepa arden. Tsjifoe. ft Jan. Men heeft zich er van ver gewist, dat- slechts een zeer klein gedeelte van de zieken en gewonden .van Port Arthur vervoerd kan worden. De hospitaal-inrichtin gen te Tsjifoe. Sjanghai, Tientsin. Wci-hai- wei en Tsingtau, zijn geheel onvoldoende. De invalieden moeten dus te Port Arthur blijven. Generaal Nogi heeft de beschikking over een groot aantal Chineesche koelies, die maanden geleden zijn gerecruteerd. Deze zijn onmiddellijk aan het werk gezet om do ver sterkingen te herstellen op de meest, uitge breide schaal. Er rijn voorraden genoeg, van allerlei aard De jongste lichtingen van het Japansche vestiug-garmzoeii zullen naar Port Arthur ge zonden worden. Tokio, 5 Jan. Het cijfer der verliezen aan Russische en Japanscho rijde voor Port^Ar thur is nog niet bekend. Het is onmogelijk de meerderheid van tie zieken en gewonden te vervoeren. De Japanners brengen in allerijl medicijnen en voedsel naar de stad Men hoopt, door eene betere en getnondere verpleging, duizenden te kunnen redden. De zorg voor de duizenden krijgsgevangenen is een la,stige en kostbare taak. Het is daar om mogelijk, dat Japan beschikkingen zal maken om de krijgsgevangenen te doen te rugkeeren naar Rusland. Dczo zaak is nu te Tokio in overweging. Men verwacht, dat op verzoek van don Mikado generaal Nogi naar Tokio zal terug- kceren, waar een geestdriftvolle ontvangst hem wacht. De buitenlandscho militaire attache's v> zochten gisteren Part-Arthur. De Japansahe zee-officieren hebben de ge zonken schepen nog niet onderzocht. Om trent hun toestand is nog niets bekend. Een nauwkeurig onderzoek zal zoo spoedig mo gelijk plaats vinden. De Russen blokkeerden zeer vernuftig het droogo dok vóór de overgave door het transportschip Amoei te doen zinken schuin voor het dok. De Russen gaven gisteren cle wei-ven en tien kleine stoombooten over, die klaar zijn om terstond in dienst, te worden genomen. Zoodra de Russen de kaarten hebben ingeleverd, zal begonnen worden met- het. opruimen van de mijnen. Men hoopt, dat het mogelijk zal rijn eenigen van de gezon ken schepen 4e lichten. Tokio, 5 Jan (Daily Express). Het garni zoen van Port Arthur is uit de stad gemar cheerd naar het oostelijke einde van Yahoet* moe. Japan&che troepen stonden langs den weg geschaard en brachten aan de Russisehi hoofdofficieren het saluut. TokioJ, Jan. (Standard). De stad Port Arthur schijnt niet zeer geleden te hebben De men.schen bewegen zich goed gekleed en in rijtuigen en in de straten zij zien er vol strekt. niet uit alsof zij den hongerdood nabij zijn. 3 Pontan van BALDUIN GROLLER. „Natuurlijk lag Ln het minst geen wan trouwen ia mijn bedoelingalleen wildé ik maar den vollen nadruk leggen op het buiten gewone gewicht, dat een voorloopige geheim houding voor mijn plan heeft. Mocht- de bui tenwereld er te vroeg iets van vernemen, dan zouden ernstige g.volgen daaruit kunnen voortvloeien, en ik werd totaal geruïneerd." „Ik begrijp het. Ik zal zwijgen." „Reeds heb ik mijn geheele vermogen en al het crediet, dat mij ten dienste stond, er aan gewaagd." „Dat is een aanbeveling voor de zaak Daaruit blijkt ten minste, dat u ten volle vertrouwen in uw denkbeeld stelt," „Ja, dat doe ik, maar dat. is niet voldoen de. Met alles wat ik er aan opgeofferd heb. zijn ternauwernood de voorbereidingen ten halve voltooid, begrijp dat. wel, waarde heer. Nu komt. het. er maar op aan anderen, invloedrijken personen datzelfde vertrouwen in to boezemen.' „Dat zal den Hofraad Artner niet. moei lijk vallen."' „Zeer verplicht, mijnheermaar in geld zaken is m<vi ook tegenover den Hofraad Artner zoo welwillend niet; en.hier komen verbazépde sommen in het spel." „Dat kan geen kwaad hoe meer hoe be ter." „Voor één persoon is de onderneming te groot. Ik heb hulp noodig en daarom heb ik het eerst- aan uw Rank gedacht. Nog be ter zou het zijn, zoo u kon besluiten mij als particulier iteirijde tte staan. Gezamenlijk konden wij dan de voorbereidingen treffeu en als die gedaan waren de zaak aan de Bank overdoen." „Maar dat- gaat niet. Het zou met mijn betrekking niet vereenigbaar zijn. Misschien gaat het echter op een andere wijze wel. Is er nog veel voor dio voorloopige werkzaam- lieden noodig „Een millioen." „Hm Hm 1 Het kan veel, maar ook weinig zijn! Zoolang ik niet weet Ah. daar is onze goede fee!' Do laat ïte woorden golden Dora, die on hoorbaar was br-nnengekomen en de glaaen opnieuw gevuld had. „Op liet welslagen!' riep Canabel zijn glas opheffend, „Daar mo?t ik ook op klinken." zeide Dora opgeruimd en rij ging zich een glas halen. Toen werd er geklonken -. „Op het. welsla gen!" „Ik hoop, dat uw vertrouwen niet geschokt zal zijn als u mijn plan nader leert kennen," hernam Artner. „Dat .zullen wij zien." „Misschien schijnt het u belachelijk, maar ik wil aan een kunstmatig meer het aanzijn schenken." „Een kunstmatig meer?" „Vindt u de idee niet belachelijk?' „In zaken vind ik niet.- belachelijk, mijn heer. Die honfdzaak is, of er winst t.o behalen is." „Dus dat. is al uit den wog geruimd.' ver volgde Artner. „Voorloopig moet- u het er maar voor houden, dat ik een fantast ben, iemand die hun»enschLmmen najaagt een dwaze plannensmeder, dien men onder cura- teele moot stellen." „Niet in 't minst, mijn waarde. Integen deel ik weet dat ge een van de knapste mannen van Oostenrijk zijt. En hoewel ik uw plannen niet kennen, zou ik er een zeer bekend gezegde op willen toepassen ik ken ze niet, maar ik billijk as." Doia wierp Cannalrel een dankl>aren blik toe, dien hij met een vriendelijk lachje aan vaardde. „Weenen," zoo begou Artner zijn plan uit een .te zetten, „heeft een omgeving zóó rijk asn natuurschoon en clie zóó gemakkelijk be reikbaar is, als met bijna geen enkele wereld stad het geval is. Des zomers is Weenen niet thuis, dan gaat. liet naar buiten. Van jaar tot jaar wordt het aantal mensohen uit den gegoeden stand grooter, die, niet tevreden met do naaste omgeving, naar den vreemde trekken. Want er is bij Weenen... geen water En hot water, het koele water, de zee de meren trekken de menschen aan. Ze willen baden, zwemmen, roeien, zeilen. En de Donau met haar sterken stroom voldoet met aan hun eischen. Nu wil ik in die behoefte voorzien, en dat is uit een zaakkundig oogpunt be- z;en just, het voornaamste het betreft, hier een behoefte van den gegoeden stand. Mijn onderneming zal een weldaad voor Weenen zijn.' „En waar moet. dat kunstmatig meer ko men? Voorloopig z:e iik de mogelijkheid er niet van in „Dicht bij Weenen hebben wij het Weener- bosch. ITet gebergte is er prachtig, mooier dan in den Harz, Thiiringen of Saksisch Zwit serland. De Duitschers weten uit hun natuur schoon munt te slaan en het Weener-bosch wordt daarentegen geheel verwaarloosd „Dat is waar." ,,I) t kan anders worden. Ik ken een stil. v.rl ongen, in elk geval een weinig bekend daj, op het oogenblik bijna niet bereikbaar. Komt. er evenwel een spoorlijn, die ik voor mijn doel noodig heb. dan kan men er, van Weenen uit, in een uur wezen." Het geval begint interessant- te worden. „Een meer een heerlijk meer een uur van Weenen Stel u eens voor. Het landschap is er onbeschrijflijk bekoorlijk. Ik heb de topografische, oreografiseihe en hydrografische, ligging late» onderzoeken. Van geologen en geometers heb ik inlichtingen ontvangen. E.i al wisten de deskundigen nict, wat ik eigen lijk beoogde, ze hebben me toch de overtui- g.ng geschonken, dat mijn plan uitvoerbaar is In den oertijd was deze plek reeds een meer. en wat eens was zal weer worden. Het dal ligt geheel beschut voor schadelijke win den. Het is als geschapen voor een sanato- rium_van den eersten rang." „Uw denkbeeld wordt rensacht'g „Dat is het- juist wat mij belet het alleen te voltooien. De dalketel heeft een ova'en vorm en een omtrek van tien kilometer Het gebergte levert, genoeg water, om den ketel te vullen en het meer voortdurend te blijven voorzien. En de afvoer zal gemakkelijk te regelen rijn. De waterrechtelijke privilegies zijn in mijn bezit. Dat was mijn eerste en voornaamste werk." „En hoe st.aat het met het grondbezit.?" vroeg Cannabel verder. Tien kilometer om trek en dan nog het achterliggende land, om zich tegen alle gebeurlijkheden te verzekereu drommels, dat is heel wat!" „Do grond was goedkoop en is het, dank zij mijn voorzichtigheid, nog." „En heeft u ook hierover al onderhande lir.gen aangeknoopt Artner lachte. „Als ik op dit punt geen voldoende zeker heid had. waarde heer. zou ik u nu niet over dt- zaak spreken. Drie vierden van den grond zijn mijn eigendom Het laatste kwart In boort aan barones Mainau." „Barones Mainau „Kent. u haar?" ..Heel oppervlakkig. Een intre.ssnnte jonge weduwe" „En bij de hand! Ik heb liever met do sluwheid der bneren dan met de belangelooze beminnelijkheid der barones Ie doen." ..Toch kan een tegenstand van haar rijde het plan in duigen doen vallen. Haar mede werking moet in elk geval verzekerd worden „Ook deze moeilijkheid zal te overwinnen zijn. U moet niet. uit het oog verliezen, dat ik door den reusachtigen grondaankoop finan cieel uitgeput ben en weinig kracht heb over gehouden om mijne bemoeiingen voort te Zet- ten." Met. de kin op de hand rustend, dacht Can nabel over de zaak na. die hem niet meer zoo fantastisch als in het begin voorkwam. Dora maakte van dit. oogenblilc gebruik, om nog eens de glazen te vullen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1