KOLONIËN. jJlNNENLAND. vUit het geboortehuis van Napoleon I te Ajaccio, thans tot museum ingericht, zijn een aantal merkwaardigheden en kunstvoor werpen gestolen. vIn het xrappistenklooster bij Brescia zijn tweo Fransche monniken van koude ge storven. vIn het Coliseum te Londen :s een ongeluk gebeurd bij de voorstelling van een „wedren op het toon cel'', waarbij de paarden „renne' op een onder hen voortsnellende baan. zoodat zij steeds op dezelfde plek blij- \en staan. Ken der paarden geraakte met een been var; zijn voortbwegeuden renbaau af, vloog met zijn berijder in het orkest, en de jockey werd door den val gedood. vIn een sterfhuis te Louden is op don begrafenisdag in I et vertrek, waar de kist stond, juist toen een aantal verwanten en vrienden den doodc nog eens kwamen zien, de vloer ingezakt, waardoor allen te zamen in den kelder daaronder stortten. Vier menschen werden ernstig gewond de overigen kwamen met lichtere kneuzin gen vrij. Een begin van brand, door een medege- vallen lamp ontstaan, werd spoedig gebluscht. OOST-INDIË. Aan het Bandjermaainsch Nieuwsblad ontleenen wij het bericht dat de resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo den len December met het gou ve moments- stoomschip Kwartel naar Poeroek Tjahoe was vertrokken, met welke zelfde gelegenheid de hulptroepen van Bo ntok daarheen zouden worden opgevoerd. Wij kunnen hieraan toevoegen dat, op ad vies van den luitonant-kolo, el G. C. van Daalcn, drie brigades maréchaussee uit Atjeh onder bevel van den 2e luitenant van dat korps H. Christoffel, naar het woelige gewest zullen worden gezonden, die daar samen een mobiele colonne zullen vormen De kleine detachementen infanterie zullen daar a uit de boeven-Dcesoen worden teruggetrokken. J. B Volgens een door den legercommandant uit Bandjermarin ontvangen telegrafisch be richt is de Europcesche fuselier Van der Wal s nachts uit een transport-prauw gesprongen en vermoedelijk verdronken. Ecu van den resident dor Zuider- en Oosterafdeeiing van Borneo don 9en Dcoem- lier ontvangen telegram meldt, dat bij eenc excursie ondernomen om den pretendent- sultan in handen te krijgen, onzerzijds sneu velde een dwangarbeider en werden gewond 4 inlandsche fuseliers, 4 dwangarbeiders en 4 pradjoerits Uit Moeara-Tcwc werd d.d. 1 December 1904 aan de „Soer. Ct." gemold Daar de bezetting van het blokhuis aan de Soengei Rapen 21 November beschoten was en ook de „Negara ter hoogte van kam pong Nihan was bestookt, rukte de le lui tenant Vink met 20 bajonetten over land naar Nihan om berichten omtrent de bendo in to winnon. Den 25st©n November werden de ladangs van do kampongs Pcndrek en Ipoe bereikt, waar de patrouille-commandant bericht kreeg dat een bende van 9 Dajaks uit Kahajan. allen met geweren gewapend, in do nabijheid verblijf hield. De patrouille rukte er op uit, doch het bleek Jat- de bran- dals van do komst, der soldaten op de hoogte waren gebracht, daar het huis ledig werd bevonden Daar het inmiddels donker begon te worden trok do patrouille naar het bivak terug, doch werd door een Dajak in de nar bijheid van de verblijfplaats op korten af stand bekropen De troep was hier echter op bedacht en de patrouille-commandant gaf een schot uit zijn karabijn, waarop de man in de r.mboo verdween. Den 24sten November kreeg de patrouille- commandant bericht, dat bij liet schieten van den vorigen avond een Dajak in do borst was wond. waarop onmiddellijk werd uitgerukt, ct gevangen nomen van den gewonde werd tweemaal door de brandals belet, doch telkens werden zij door vuur en atfcaqueeren in do rimboe teruggejaagd, waar zij spoorloos ver dwenen. De gewonde Dajak werd gevonden Het was Panglima Borong uit Kahajan en door den sultan aangesteld om den oorlog in Midden-Doesoen levendig te houden. Hij werd verfjonden en naar Tewe vervoerd, waar bij tot zijn verbanning wordt verpleegd en gevoed. De man heeft eon röhot dwars door de rechterlong maar weet er totaal niets van over oen maand is hij betoel weer bo ter. Noch het maken van eonige patrouilles in den omtrek, noch het bereiden inwinnen door bevriende Dijtiks van de ladangs had succes om de verblijfplaats der bende op to sporen. Ds tocht naar Nihan word den 27sten No vember volbracht, waarna de troon den 22n met do ..Selafcan" te Mooara-Towe terug kwam. D" soldaten zijn nu geweest, waar nog nooit een compagnie zich had vertoond. Een geregeld pat rou ill core n naar die stre ken zal hot gouvernement zoor ten goede ko men en do eenvoudige menschen, zooals des- Dajaks zijn, vertrouwen in do compenie in boezemen. Maandag r"en 5en D comber v r: rekken 2 patrouilles om Batoer te vangenéén uit Moeara Tewe en één uit Montallat, daar h«i rich, volgens g^cdo berichten, in de ladangs van de kampong B»v»tok-ketiil w ophouden. De onregelmatigheden aan den Boom te Socrabaja^ in het begin van dit jaar ont dekt. en die, gelijk men zich herinneren zal. betrekk ng hadden op hot invoeren van lu cifers en andere, aan rechten onderhevige artikelen, op onjuiste aangiften, waardoor waarschijnlijk schade aan don lande is be rokkend. hoeft aanleiding gegeven tot den administratieven maatregel, waardoor zes ve rificateurs bij den dienst der in- en uitvoer rechten en accijnzen zijn ontslagen uit 'slands dienst, onder b paling. dat nader zal worden beslist of voor vijf van hen rfit ontslag al 3an niet als eervol zal moeten worden be schouwd. De zaak* ?s thans in onderzoek en de be slissing omtrent de qualificatio van het ont slag wordt afhankelijk gemaakt van .het, door den rechter in deze te wijzen vonnis, zegt de Java-Bode. De Staatscourant van Dinsdag 10 Ja nuari 1905 bevat het volgende Koninklijke besluit op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dionst de le luit. B. W. van Weide ren baron van Rengcrs van het le reg. in fanterie, en is genoemde officier benoemd tot reserve-Ie luit. bij het wapen der infan terie bij liet regiment grenadiers en jagers tot 9 Maart 1909. Ten paleizo van H. M. de Koningin waren gistermiddag bij den maaltijd genoo- digd baron Mackay. minist r van Staat, voor zitter der Tweede Kamer der Staten-gene- raal, jhr. v d. Wijck, oud-gouverneur-gene raal van Nederlaudsch-Indié en mevrouw, jhr. Vegeliu van Claerbcrgc directeur van het kabinet van H. M. de Koningin, graaf Van Bylandt, kame.heer van H. M. en me vrouw, jhr. v. Tets, kamerheer, dienstdoende bij H. M. de Koningin-Moeder. Aan de wonwig van den gezant en aan het consulair agentschap van Italië, was Zondag de vlag ontplooid, ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin van Italië De gewone audiëntie van don minister van marine zal op Vrijdag 13 Januari a.s. niet plaats hebben. Do minister v-n financiën maakt be kend, dat op 7 Januari 1905 bij de betaal meesters in Kas was f 1.959.485.61, en dat op denzellden dag door de Nederlandscho Bank ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan "s lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13.894.192.17. De minister van waterstaat heeft het volgende schrijven gericht tot de Kamers van koophandel en fabrieken Rij de bewerking van eene nieuwe wette lijke regeling van de naamlooze vennoot schappen zou de regeering er prijs op stel len door hen. die met de practijk rijn ver trouwd. te worden voorgelicht omtrent de misbruiken, die rich thans op het gebied dier vennootschappen voordoen, en omtrent de middelen, waardoor deze misbruiken zouden kunnen worden tegengegaan. Gaarne zou ik over deze beide punten bin nen niet. al te langen tijd het oordeel uwer Kamer vernemen. Daarbij zag ik o. a. gaar ne beantwoord de vraag, of de wetgever moet volstaan met publicatie voor te schrijven van balans on winst, en verliesrekening, dan wel of hij daarbij moet bepalen, dat bij algemee- nen maatregel van bestuur een voor alle naamlooze vennootschappen geldend model voor die stukken zal worden vastgesteld. Men. schrijft uit 's Graveuhagc Wij vernemen dat het voornemen bestaat daags na de nog niet bepaalde wederbijeen- konist van d Tweed© Kanier in de afdeelin- gen te deen onderzoeken de volgende wets ontwerpen Wijziging der gemeentewet; ie- geüng van de zekerheidsstelling door gemeen teambtenaren wij iging van het Burgerlijk Wetboek aanvulling van rfe wet op de brie- venposti rij -. aanleg van cc scheepvaart ka naal ter vorbinding van de Zuid-Willems vaart met den Amerpensioenregeling van het loodspersoneel voor zeeschepen en van de weduwen en weezen van dat personeelwijzi ging van het regeeringsreglement van Ned.- Indiëverhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1905 vaststelling van \erplichtingcn en bevoegdheden der militaire macht; vaststelling van het slot der Indische rekening over 1901 wijziging van art. 22 der Beroeps wetoverbrenging van oen ge deelte Rijksweg AmsterdamHaarlem in beheer en onderhoud bij Amsterdam en vast stelling van het slot. der Sur naamsche reke ning over 1901. Kath0iieke Karaerieden. Vol gens de N. Tilb. Ct. hot blad van hot Ka merlid Arts zullen de katholieke Kamer leden Travaglino, Mutsaers, McrekeJbach en Raaymakers zich niet meer verkiesbaar stel len, terwijl de heer Van der Kun denkt ook geen mandaat meer aan te nemen. De verkiezingen. In d<-" districten III en IV te Rotterdam heeft do federat o der S. D A. P tot- candidaten bij do Kanier- verkiez ng i-i 1905 gesteld respectievelijk de hecren F. van der Goes en dr. J. van Leeu wen (uit Schiedam). De strijd om den Briol. Men meldt aan de N. R. Ot. „De vergadering van liet centraal verkie- zings-coinité, gisteren te Nieuweeluis gehou den, ia uitstekend geslaagd Allereerst had men het. verblijdende feit te oon- statoeren. dat de vooruitatrevend-liberalen met. de vrijzinnig-democraten samenwerkten ton tweede, dat de afgevaardigde van IJsel- monde namens den heer Van Bilderbeek diens oaaididatuur ten bate der eenheid, in trok. zoodat do heer A. Roodlnnzen, secreta ris der Liberale Unie, met 18 van de 21 stemmen geproclameerd werd tot candidaat voor de Tweede Kamer. Do Brielsche afgevaardigden schenen ter vergadering te zijn gekoar.cn met een impe ratief mandaat, zoodat drie stemmen werden uitgebracht op mr. Plemp van Duiveland. De noodige maatregelen, om de verkiezing van den heer Roodhuizen te verzekeren, zul len door do verschillende veroonigingen wor den genomen. De heer Roodhuizen is leeraar in liet Nederlandsch on de geeohicdenris aan die gemeentelijke hoogcro burgerschool met 3- jarigen cursus te Enk li ui zen. De burgemeester van 's Gravenhage hoeft, bij den aanvang van de gisteren gehou den gcmocnteraadsztting voorlezing gedaan van den volgenden brief van H. M. de Ko ningin-Moeder WelÉdelGestrenge Heer' Voor weinige dagen mocht ik het geschenk ontvangen, door het Nederlandsche Volk voor mij bijeengebracht als een Huldeblijk bij ge legenheid van mijn 25-jarig verb'ijf in Neder land. De grootte van dit geschenk heeft mij ver rast. en verblijd. Verrast, omdat ik nimmer bad kunnen verwachten, dat zoo van allo zijden en door alle standen aan dat Hulde blijk zoude worden deelgenomen. Verblijd, omdat do aard van het geschenk mij gelegen heid geeft de stichting Oranje Nassau's Oord, welke mij zoozeer ter harte gaat, meer nog dan tot heden toegankelijk te kunnen stellen voor minder vermogenden. Ik waardeer, meer dan door mij in woor den kan worden uitgedrukt, de gevoeléns van liefde welke het Nederlandsche Volk mij toe draagt, en oprecht dankbaar ben ik voor al he+ goede, dat ik in Nederland heb gevon den. Het is mij eene ware behoefte allen te danken, die hebben medegewerkt en bijgedra gen aan de hulde mij in den aanvang van het afgeloopcn iaar gebracht. Slechts zeer weinigen heb ik persoonliik mijn dank kun nen betuigendaarom wend ik mij tot U WelEdelGestrenge met het verzoek, namens mij aan allen in Uwe gemeente, die op welke wijze ook, mij bewijzen gaven van liefde en trouw, daarvoor openlijk hartgrondig dank te zeggen. Moge voor het Vaderland, dat mij zoo lief is, en voor het Nederlandsche Volk, waaraan ik mij innig voel verknocht, en dat ik in de 25 jaren, die ik doorbracht in zijn midden, steeds meer heb leeren liefhebben en hoog achten, onder Gods zegen eene gelukkige toe komst zijn weggelegd. 's Gravenhage, 7 Januari 1905. (get.) EMMA. De voorlezing van dezen brief werd staan de door de leden aangehoord. De burgemeester sprak daarop het vol gende Ten einde aan de in dit schrijven vervatte opdracht te kunnen voldoen, heb ik ge meend het te moeten voorlezen in een open bare sitting der 's Gra.venhaagsche Vroed schap, omdat alleen lanrj o en weg ik ge waarborgd ben, dat de woorden der Hooge Schrijfster komen ter kennisse van hen, voor wfie ze zijn bestemd, te weten de geheele burgerij' der Residentie. Immers, ik durf zeggen, dat niet enkel velen, doch dat allen in aeoe stad zich ge lukkig hebben, geacht bewijzen vtan liefde en trouw te hebben kunnen geven aan Hare Majestei t, de Koningin-Moeder Allen, z.j mogen zijn hooggeplaatst of in bescheiden werkkring, rijk of arm, ouu of jong, allen waardeeren en vereeren Haar, en er is niemand, die neet van gansoher harte met mij instemt, a.ls ik zeg: God zegene en behoede Haar in lengte van dagen, behoede Haar voor Hare geliefde Dochter de Ko ningin, voor Dier Gemaal, voor het geaeele Nederlandsche volk 1 Mijn© Heoren, lang leve H. M de Ko- ningim-Moeder Met een drievoudig: „Levo de Koningin- MocderHoera1 werd deze rede begroet door den Raad. In de gister gehouden gemeenteraads zitting van s Gravenhage was ingekomen eeu motie van den heer Bodaan en 25 anda *e leden, waarin 'betreurd werd dat burgemees ter en wethouders niet hebben voldaan aan den weusch om den heer Servaas van Rooyeo als archivaris te herbenoemen en waar n wordt voorgesteld dien heer als blijk vac 's Raads waardeering zijner belangrijke vee- diensten met ingang van 1 Januari jl. een wedde verhooging toe te kennen van f 650 n zijn betrekking van directeur van het Ge meentemuseum. De motie werd naar B. cd W verzonden om praeadvies. Verder werd de behandeling van het wer- lieden-reglement voortgezet, waarmede men echter ook nu nog niet gereed kwain. Justus van Mauri k-h u 1 d e. Aan den raad der gemeente Amsterdam is een adres verzonden, waarin verzocht wordt, aan de nieuwe Pasage, tussohen Nieuwendijk en Damrak, den naam te geven van „Van- Maurik-Passage", een naam, die, om met Vondel te spreken, „stad en burgerij aange naam" zou zijn; een naam, die in eervolle gedachtenis zou houden den man, die „zijn vaderlijlke stad ten einde heeft voorgestaan", op het Damrak geboren is, op het Damrak gewoond en gewerkt heeft, en bovendien het oude Damrak en liet oude buurtlcven aldaar beschreven heeft in een zijner boste werken, in; „Toen ik nog jong was De heer A. J A. Verweij, burgemees ter der gemeente Golden n al sen, heeft oiitr slag aangevraagd als gemeente-secretaris; hij moet voornemens rijn ook weldra het ambt van burgemeester ueer te leggen. Een verkieziugsquaestie. In de gemeente Stolwijk moest onlangs de vorlriozing plaats hebben van twee leden van den gemeenteraad ter voorziening in twee vacatures voor de aftreding resp. in 1905 en 1907. Er werden bij de candidaatstelling 7 lijs ten ingediend met 10 namen van candidaten, echter zonder aanduiding voor welke \acar ture ieder der opgave geschiedde. Vootr de daarop te houden stemming werd aan ieder der kiezers slechts 1 oproepngpbi 1 jet gezon den, doch werden bij de verwisseling van deze voor stem kaarten, voor ieder oproepings biljet 2 stemkaarten uitgereikt. Voorts wa ren in hot stembureau geplaatst twee bus sen, bij een waarvan op een los stuk papier gemeld stondaftreding 1905" en bij die ander„aftreding 1907". Een bezwaarschrift werd ingediend op grond dat bij de kiezers, althans bij een grcot deel van hen, verwarring bestond omtrent de beido verschillende vacatures, waarin moest worden voorzien. Er waren dan ook in de beide bussen meermalen stemmen uitge bracht op donoelfden candidaat. Een her stemming werd gehouden tussohen de bedde personen die in do bus „aftreding 1905, en tussohen de twee die in de bus „aftreding 1907" de meeste stemmen verwierven, waar na resp. gekozen werden verklaard de hecren D. C Marck en A. Verkerk. Bij de beslissing in den Raad over de al of niet toelating staakten tot tweemaal, too de stemmen, zoodat alstoen tot niet-toe lating besloten werd. De bedde niet-t-oogel atomen brachten daar op bezwaren in bij Gedcp. Staten van Zuid- Holland. voor welk college gisteren de zaak tahandeld werd Reclamanten betoogden o. at dat hunne geloofsbrieven in orde waren en rij ten onrechte niet. waren toegelaten. De beslissing van Gedep Staten wordt later medegedeeld. Aan de universiteit te Freiburg in Zwit serland is, naar het Hbld. meldt, benoemd tot hoogleeraar in de Staatswetenschappen onze landgenoot dr. G. J. Liesker te Deven ter. Zaterdag middag hadden zich te Rot terdam eeu groot aantal collega's, vrienden en oud-patienten van den benoemden hoog leeraar dri N. Ph. T.-ndeloo, in de bovenzaal van Tivoli veroenigd, om hem bij zijn vertrek uit Rotterdam e.n bewijs van sympathie en hulde aan te bieden. Namens de commissie, voor dit dool ge vormd door eonige geneesheeren en leden van do rechterlijk^ macht, voerde het woord dl*. W. van Stoekur, die nadat prof. Ten- deloo was binnengeleid uiteen zette welke beteekenis het verblijf van prof Tendeloo in Rotterdam gehad heeft en op wolke wijze deze zoovelen aan zich verplicht heeft. Hierna had de aanbieding plaats van een sierlijk bewerkt studeerkamer-ameublement, welk geschenk vergezeld ging van ©en album bevattende de namen van hen, die aan dat huldeblijk hadden medegewerkt. Prof Teidel o l:©dankte zeer aangedaan voor deze hartelijke ovatie. De aanbeveling voor de benoeming van een gemeente-ontvanger te Maassluis, bestaat uit jhr. R. W. P. F. Von Muhlen, gemeente ontvanger te HaastrechtP. Huijdecoper, volontair bij den gemeente-ontvanger te Schiedam. Men schrijft uit 's Gravenhage: Ter algemeene begraafplaats werd gisteren onder talrijke blijken van deelneming ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepens. generaal-majoor jhr. A. H. des Tombe. Vele oud-officiereu en andere tijdgenoot-en uit d n militairen dienst, zoomede de inspec teur van de cavalerie, generaal Wuppermann, de commandant van de bereden artillerie generaal De Wit en de commandanten, zeer vele officieren van onderscheidene rangen van het derde regiment huzaren, volgden de lijkbaar grafwaarts. Een d r familieleden dankte voor de be toonde" belangstelling. Mem meldt uit Wagen ingen Alhier overleed een der weinige nog over gebleven oudstrijiders vam 1830, J. S. Meijer, in den ouderdom van rurim 92 jaar. Meijer diende na de expeditie het vaderland nog vele jaren als O.-I. militair Het Landhuis houdkundig Co n gres, het 57e, wordt dit jaar te Veeu. dam gehouden. Daarvoor zijn reeds de vol gends vraagpunten ingezonden: 1. Het arbeidscontract. 2 Wat kan en moet er gedaan worden om de zoetwatervisscherij uit haar staat van verval op te heffen? 3. Verdient het aanbeveling in Nederland over te gaan tot de benoeming van veeteeltleer- aren, en zoo ja, hoe moet hun opleiding en werkkring zijn? 4. Wat kan er gedaan wor den teneinde te geraken tot een meer doel matige en practische opvoeding en opleid ng van de dochters van landbouwers en anderen voor haar toekomstige taak als vrouw in het huisgezin en in het bedrijf van den land bouw r? 5. Su'ker als veevoedsel of voordeel van vermindering van suikeraccijns voor de veefokkerij in ons land. 6. Is het voor den Nod veefokker gewenscht, dat de grenzen van het buitenland vrij invoer van het rund vee toelagen Zoo ja, kan dit ook ten nadeels zijn voor het veredelen van ons vee? 7. Is het te verdedigen, dat in ons land de Wetgeven de Macht telken jare voor het veredelen en verbeteren van het rundvee een kleiner sub sidie beschikbaar stelt dan voor de paarden fokkerij 8. Het is wenschelijk, dat het rund vee in eigen slag wordt verbeterd, doch deze weg is duur en lang. vandaar dat liet verbe teren allicht voordeeliger zal zijn met het vee van een ander type. 9. Een nevenproduct der aardappel fabricatie. 10. In ons land ontbreekt- tot nog toe- een Centrale La-ndbauw-Maat- sehnppij. Niet alleen in de grootc naburige landen bestaan zulke maar ook in kleinere. Wat kan en moei gedaan worden om in het bez't van zulk een centrale leiding te komen? De Vereeniging tegen de Kwakzalverij is op 1 Januari haar 25ste levensjaar inge treden, en de 25ste jaargang van het maand blad der vereeniging is begonnen. „Allerzielen." Naai aanleiding van een bericht, voorkomende in „De Nieu- ke Courant", dat de voorstelling van Aller- z-elen op Woensdag a.s. in den Grooten Schouwburg te 's Gravenhage niet toegela ten wordt, heeft het Hbld. don schrijver om inlichtingen gevraagd. Deze deelt mede „Dinsdag j.l. verzocht de heer Bijleveld, concessionaris van den Schouwburg te s Hage per telegram het manuscript van Allerzielen, daar de Burgemeester er inzage van verlang de. Onmiddellijk werd aan dat telegraphisch verzoek voldaau. Donderdag kwam een nade re dépêche van den heer Bijleveld, zeggende „de Burgemeester kan nog niet dadelijk be slissen, wilt voorstelling uitstellen". Daar de geheelen houding van den ooncessionaris mij verdacht voorkwam, omdat a géén burge meester in Holland het manuscript van een werk dat nog niet aangeplakt of geannon ceerd is ter lezing vraagtb elk burgemees ter na lezing spoedig bescheid geeft, daar het al of niet doorgaan eener opvoering van zijn antwoord afhangt verzocht ik het bestuur der „Nederlandsche Tooneelvereeniging" di rect aan den burgemeester van Den Haag te seinen. Het telegraphisch antwoord van den Haagschen Burgemeester was zéér duidelijk ..Daar te Amsterdam geen orde verstoord is, heb ik geen bezwaar tegen de opvoering te 's Gravenhage" Om te weten welke zonder linge zaken in Den Haag gaande waren, seinde de „Tooneelvereeniging" nog eens aan den heer Bijleveld „of do burgemeester het stuk gelezen had?" En thans kwam finaal de aap uit do mouwde heer Bijleveld. namens zijn machtgevera, verbood r'e voorstelling zélf. Don burgemeest-r had hij voor boeman gebruikt. Een zeer loyale daad, die d?n Haag schen burgemeester niet zeer prettig zal stem men en een vreemd licht werpt op menschen die „Op Hoop van Zegen", „Het Pantser," etc. wel voor den Koninklijken Schouwburg geschikt vonden, maar „AH* rziolen" niet- Ik heb hierover geen opinie te geven." Allerzielen in den Haag ver boden? Du directie van den Kon. Schouw burg te 's Gravenhage deelt het volgende mede aan het. Vad. „Vergun ons met een enkel woord te refu- teerea het mH veel drukte opgezette „relle tje" betreffende ouze weigering tot het opvoe ren in don Stedelijkeu Schouwburg van Heij- erman's Allerzielen. „Do zaak is eenvoudig deze „Gedachtig aan hetgeen onlangs is voorge vallen met het tooaielstuk Ces Messieurs, achtten wij het geraden alvorens de opvoe ring aan te kondigen, het manuscript van Allerzielen den burgemeester, als bevoegde autoriteit, ter lezing tos te zenden en te vra gen of hij tegen cl. vertooning bezwaar had. „Het antwoord luidde: dat ZEdelachtbare geen termen vond om de vertooning te ver bieden omdat zij naar zijn oordeel geen ge vaar kon opleveren voor verstoring der open bare orde." „Voor ons is dit echter niet voldoende. Wij wenschcn ook zekerheid te hebben, dat do voorstelling aan niemands godsdienstige en zedelijke gevoelens aanstoot zal geven en mee ne n die zekerheid alleen te kunnen verkrij gen door elders een vertooning van dat too- neelstuk te gaan bijwonen en alzoo een eigen oordeel te vormen. „Daartoe ontbrak ditmaal tijd en gelegen heid zoodat wij voorzichtigheidshalve de ver tooning voor a.s. Woensdag gewr-igerd heb ben, een daad waartoe wij uit kracht van onze overeenkomst met de Ned. Tooneelver eeniging ten volle gerechtigd zijn. „De „uit de mouw gekropen aap" is dus niet zoo leelijk als hij wordt afgeschilderd. De historische optocht te Maastricht. In een vergadering van de vereeniging Maastricht Vooruit is besloten den historischen optocht, te houden op 15 Augustus, te doen plaats hebbeu. Daarin zal o. a. worden voorgesteld: St. Servatius, uit Tongeren komend in 345Bisschop Wille- gise brengt geschenken naar het graf van St. Servatius 732Terugkeer van den slag der Gouden Sporen 1302Frederik Hendrik, de veroverde veste doortrekkend 1632in zet der algemeen© kennis op 9 September 1778 Stichting der glas- en aardewerkfabriek door Petrus Regout 1833; Praalwagen, de Stedemaagd van Maastricht, geflankeerd door de Stroomgoden van Maas en Jeker, ge kroond door den Roem. Men verzoekt opname van het volgen de De luitenant-kolonel K. D. Punt zal bij: gelegenheid der jaarlijksche groote Hackney- tentoonstelling van, 28 Februari tot en met 3 Maart eene gezelschapsreis naar Londen organiseeren voor fokkers en lief hebbers van paarden. Bij deze gelegenheid zullen hoogstwaarschijnlijk ook 2 beste hack- neyhengsten voor ons land aangekocht wor den. Personen welke deze rois wenschen mede te maken, worden verzacht daarvan vóór 30 Januari opgave te doen aan de redactie van het weekblad „Het Paard" te Groningen, alwaar ook verdere inlichtingen verstrekt rul len worden. Katoenvrachten. Aan de di recties van de H. IJ. S. M. en de Mij. tot Expl. van S. S. is het volgende adres ver zouden „De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschede vernam tot haar groot leedwezen dat door uwe Maatschappij tegen 1 Januari j.l. de contracten werden opgezegd volgens welke tot dien datum een hoeveelheid van 1000 K.G. katoen door u van Rotterdam naar Enschede voor den prijs van f 3.35 werd ver voerd, terwijl na gemelden datum deze prijs niet minder dan f 5.10 bedraagt. .„Blijven de fabrikanten alhier alzoo hun katoen via Rotterdam betrekken, zoo zouden zij zich een vrij belangrijke verhooging hun ner vrachtkosten moeten getroosten; daar echter bedoelde prijs van Bremen naar hier Mrk. 6.90 bedraagt, laat het zich met vrij groote waarschijnlijkheid zeggen, dat zeer spoedig alle katoenvervo.r via Bremen zal worden geleid. „De gevolgen hiervan zullen zijn, dat uwe Maatschappij voortaan slechts een uiterst ge ring aandeel in het vervoor van katoen heb ben zal en dat Rotterdam do voordeelen zal moeten derven, die het tot dusver uit de be handeling van katcenaanvoer trok. „In de?e belangrijke gevolgen vindt adres sante aanleiding uwe Maatschappij met aan drang te verzoeken de bedoelde opzegging zoo spoedig mogelijk to annuleeren en den be- staanden prijs te willen bestendigen." Mazelen. Ouder de gemeente Nij- kerk. in het Nijfcerkerveen, heerschen de mazelen zoogenaamde blauwe zoo he vig, dat de school gesloten moest worden. In één huisgezin zijn reeds drie kinderen aan de ziekte gestorven. De commissaris van politie te Kampen deelt mede, dat bij hem gisteren het volgend briefje is bezorgd, als zijnde gevonden aan het strand dor Zuiderzee, geborgen in eene flesch, en luidende als volgt: Echoués par le travers de l'islande sur écu- eil aride, attendons secoursprovisions pres- que epuisés. Sclmell 22 Juin 1904. Fermind Rivière, vice président." Uit de diamantindustrie. Te Antwerpen is de toestand in de diamantindu strie reeds geruimen tijd zeer gespannen. Toen de staking daar te vorigen jare is be ëindigd, kwamen de partijen overeen „dat de „Antwerpsche Diamantbewerkersbond" zou zijn de cemge vakvereeniging". Het „gilde" (gevonnd uit niet bij den A. D. B. aangeslo ten diamantbewerkers, die ook aan de jongste staking geen deel namen) zou beschouwd worden als een zieken- en ondersteunings fonds. maar als vakorganisatie nimmer wor den erkend. Edoch, onlangs mende het gilde een nieuwe loonregeling in en uit de dienten gevolge gevoerde onderhandelingen tussohen de fabrikantenvereeniging en het gilde, con cludeerde de A. D. B. dat het door oe werk gevers als vakvereeniging wordt erkend. Do Bondswerklieden verklaren nu, dat de werk gevers woordbreuk plegen, zij verzetten zich krachtig tegen dit optreden van het gilde er.. een botsing dreigt. Gelukkig is voor de Amsterdamsche diai- mantnijyerlieid geen gevaar uit dit dreigen de conflict te duchten. Namens de Amst. Ju-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2