KOLONIËN. i JJINNENLAND. noemde vijfde lid, den Oostenrijkschen ad miraal baron von Span u Admiraal Four nier, voorzitter van do com missie. opende de werkzaamheden met een korte toespraak. De beslissing van de vraag of do vergaderingen der commissie voor het publiek toegankelijk zullen zijn, zal vermoe delijk in ontkennenden zin uitvallen; meu zal wel volstaan met iederen dag een kort verslag van het verhandelde te laten opma ken door een der secretarissen, die dat stuk dan voor de pers beschikbaar zal stellen. De commissie tot onderzoek van het Dog- gersbamk-inddent heeft, ondanks het tegen stribbelen van het Russische lid, besloten de openbaarheid althans voor die zittingen too te laten, die aan de getuigen-ver hoor en ge wijd zullen zijn. Daarentegen blijft het- pu bliek uitgesloten van alle beraadslagingen in den boezem der commissie zelve. Voor de openbare vergaderingen wordt eene bijzon- den» zaal ingcrieht. Te Potersburg maakt men zich ongerust over eeu bootje, waarin een aantal officieren on anderen uit Port Arthur naar Tsjifoo ver trokken zijn, don dag na de capitulatie; aan boord van het vaartuig had men ook veel brieven en telegrammen meegenomen. Het is nog niet te Tsjifoo aangekomen en men vreest, dat het verongelukt is. .Do Petersburgsche oorrespondent van do Echo do Paris, vertelt dat de lijkdiensten, in de Izaak-kerk en de kathedraal van Ka zan te Petersburg gehouden voor de bij Port Arthur gesneuvelden, zeer weinig de aan- daoht hebben getrokkengeen vijfhonderd meuschcn woonden de plechtigheden bij. Parijs, 10 Jan. Het door de Echo de paris ais een rapport van generaal Kodama bekend gemaakte stuk wordt door het Japansche ge zantschap voor geheel verzonenen verklaard. (Gisteren werd onder de telegrammen van dit stuk molding gemaakt, dat heet te zijn een rapport, door Kodama in 1902, toen hij gouverneur van Formosa was, aan den minis ter-president te Tokio uitgebracht, over de rol, dio het eiland Formosa zou hebben te vervullen in „den ontzagelijkeu strijd tegen het westen, dien Japan zal hebben te voeren en dien het voorbereidt." De steller van dat stuk beschouwt Formosa als een vooruitge schoven post, „als "t ware een zwaard, door Japan getrokken tegen alle Europecsche vol ken. die zich in het midden van Azië geves tigd hebben.") Allerlei vEr waren bij Kruger's begrafenis over do driehonderd kransen vele waarvan men er gaarne gemist had. Een aantal Engelscheai n.l. en Engolsohe corporaties zonden kransen, zoo Abo Bailey, en dan do kamer van mijn wezen to Joliannesburg. En Kruger heeft al tijd do mijnen tegengewerkt? Waarlijk, het is eeu verkwikking als men leest, dat de Post, het Bloemfonteinsche jingo-blad, Kruger mot felheid is blijven aanvallen. vIn de maand December is de Simplon- tunnel 43 meter gevorderd. Met Kerstmis heeft het boorwerk een etmaal stil gestaan Er moeten nu nog 192 meter worden gebeerd. Daarin is ook begrepen de dam van 23 meier, die men voorloopig heeft laten zitten. vTo Poughkeepeio, New-York, Ver. Staten, heeft, dezer dagen een vrouw haar 105dcn verjaardag gevierd. Zij doet nog dagelijks flinke wandelingen on is nog steeds een der beste kooksters van do stad. Daarbij is de oude vrouw eene grootc lief hebster van tabak. Zij rookt niet minder dan twintig pijpen per dag. vDe Fransche anarchiste Louise Michel is Maandag te Marseille op 71-jarigen leeftijd overleden. vTe Cadix hebben ongeregeldheden plaats gehad, veroorzaakt door ontevn „rn- lieixl over de belastingen, waarbij een doode doode en een drietal gekwetsten zijn geval len. In Oost-Span je heeft de flinM»appel-o<x**t door felle koude groote schade geleden. De koude wan zoo hevig, dat mensahen dbodtvroreJi. vTe Bethlehem is een stoet. Grieksch- orthodoxe monniken, toen zij na het vieren van de Middernachte-mis naar de „Geboorte grot" trokken, tegengehouden door een troep R. K Franciscaner monniken. liet kwam daar ter plaatse, waar eenmaal het ,.vt« :»c op aarde heet te hebben weerklonken. iot- eon verwoed gevocht tussohen de geestelijke broeders», waarbij aan beide zijden één werd gewond. vTe Londen is zekere Richards wegens diefstal tot 5 jaren tuchthuisstraf veroor deeld, die reeds vroeger een vonnis van 3 jaren dwangarbeid onderging wegens een zeer bijzondere soort, van diefstal met „braak. Do eigenaar van twee hanzen te Hadley vond namelijk, van een reisje terugkecreud, rijn eene huis geheel verdwenen en het. an dere nagenoeg geheel afgebroken door een troep arbeiders, welke Richards daarvoor in dienst had genomen en die niet eens wisten, dat zij hielpen bij het stelen van huizen. v— Te Brussel. in het slop Saint-Nioolas, bij do straat du Marché-aux-Herbes, is Zon dagnacht de vrouw van een koffiehuishouder levend verbrand. Eerst hadden de buren bo vig gekijf en geroep om hulp in het cafeetje gehoordeenigo minuten later stond het huisje in brand. De oaféhouder droeg zijn 8-jarig dochtertje naar buiten, maai- zijei vrouw is in do vlammen omgekomen. li- wordt aan brandstichting gedacht. De man is in hechtenis genomen. vIn den „Metropolitan"-schouwburg te New-York is gedurende het le bedrijf van „Carmen" een gedeelte van den tooneelvloer ingezakt, waardoor de koristen een leclijken val deden, ten gevolge waarvan 22 ernstig werden gewond vBij Chateau d'Oex. in Zwitserland, is een wagen van de eloctrische tram door kor sluiting in brand geraakt. Drie pass -r.: kregen brandwonden. De kortsluiting wa« het gevolg van sneouw op die lijn- OOST-IN Dl De correspondent te Batavia vau liet. Hbld. seint: „De tocht vau kapitein Colijn is succes vol nergens treft hij verzet van beteckenis de hoofden melden zich vrijwillig aan. De correspondent van de N. R. Ct. te Ba tavia seinde gisteren „De controleur van Toba rukte met hon derd militairen naar het vijandige landschap Si Manoelang. Het hoofd versterkt de kam pong." Het blad toekent hierbij aan De onder- afdeeliug Toba wordt bestuurd door een con troleur met -standplaats Baligé (Zuidzijde van het Tobameer). Mot het landschap Si Manoelang is be doeld het gebied, bewoond door de marga (stam) der Si Manoelang, gelegen ten Zuid- westen van het Tobameer en behoorendc tot het margacomplex Si Radja Oloau. De hoofdplaats van dat gebied heet ook i Si Manoelang en is blijkbaar versterkt door j het marga hoofd. De plaats Si Manoelang i werd o. a. ook bezocht door dr. A. Neubron- nor v. d. Tuuk op zijn terugreis van Bakara (Zuidzijde van het Tobameer) naar Baros. Het detachement militairen zal wel ge leverd zijn door het garnizoen van Taroe- toeng. Uit het versterken van de kampong blijkt, dat de bevolking op tegenweer be dacht is en wij ons doel vel niet zonder of fers zullen bereiken. Met het oog hierop zal het detachement ook zoo sterk gemaakt zijn. Wat de aanleiding tot deze excursie is we ten wij niet; maar nu het. bestuur in de Tobalanden krachtig optreedt, zullen wel meer van dergelijke krachtsuitingen onzer zijds te wachten zijn. i Controleur van Toba is volgens den Re- geeringsalmanak van 1904 de heer F M. Dekker. Do Staatscourant van Woensdag 11 Jar tiuari 1905 bevat do volgende koninklijke be sluiten-, benoemd tot. administrateur bij het depar- tement van justitie rar. J. G. van Blom, thans referendaris bij dat departement eervol ontslagen uit dew zeedienst met. toekenning van pensioen de luit. ter zee le klasse J. H. Ketjen en do luit. ter zee 2e klasse D. baron Madcay; benoemd tot luitenant ter zie© le klasse do luit. ter zee 2e klasse C. F. Kruisinga; benoemd tot directeur van het. post- en telegraafkantoor te Kerkrado A. C. A. Pis tors, thans commies der posterijen en teler graphie 3e klasse; benoemd tot directeur van het post -en telegraafkantoor te Sittard D. J. G. Belmer, thans in gelijke betrekking te Barneveld. Verstegen, jaar van aftreding 1910 werd gekozen de heer J. H. Blum, anti-rev., met 1776 van de 3438 geldige stemmen. Op den heer H. P. den Bouwmeester, lib., waren 1662 stemmen uitgebracht. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Geldermalseu deelde de burgemeester, de heer A. J. A. Verwey mede. dat hij wegens gezondheids redenen tegen 27 Januari a. s. eervol ontslag heeft aangevraagd, terwijl de Raad hem op de meest eervolle wijze ontslag verleende als secretaris dezer- gemeente. In de plaats van den lieer B. Nuihof werd tot wethouder gekozen d© heer H. Kuijik, notaris. De raad der gemeente Valkenberg heeft met 4 tegen 2 stemmen besloten voor taan in al de van de gemeente uitgaande stukken weder de benaming Val ken buig te gebruikten. De burgemeester heeft onmid dellijk, op grond van art. 70 der gemeente wet, verklaard, dit besluit niet te zullen uit voeren eu daarvan aan Ged. Staten kennis te geven. Hr. Ms. pantserschip „Zeeland" is te Algiers aangekomen. Terugkomst van een ridder. Gisterenmiddag kwam de „Koningin Sophie" van de Maatschappij Nederland aan de Han delskade te Amsterdam aan, aan boord heb bende een groot detachement Indische mili- tairen, onder wie den ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, Gouko Schuur, hoorn blazer der infanterie. Veel moeite had het aan het stoomschip teriialb dei- Staabkchen Gesellschaften in 1901 (Summa cum laude) tot doctor in de Staatswetenschappen met. een dissertatie Ueber diie Staatewissensch aft lichen Anscüiau- ingen Darck Graswanckel's, cou geschrift, het welk ook hier t© lande in wetenschappelijke kringen, blijkens de beoordeeling in met- katholieke bladen, zeer de aandacht getrok ken heeft. Toen mevrouw MesdagVan Houten onlangs onder zoo groote belangstelling haar zeventigsten geboortedag vierde, was or, zoo meenden de pleegzusters van het N. Acade mische Ziekenhuis, te Groningen, voor haar alleszins reden om der jubilaresse ook haar gelukwenschen te doen toekomen. Immers, meldt de N. Gran. Ct„ een zeegezicht en een landschap aan den wand van de gezellige con versatiezaal van het ziekenhuis getuigen, dat de heer en mevrouw Mesdag de zusters een goed hart toedragen. Die beide schilderijen zijn voor hen ge ruimen tijd geleden aan de gemeente aangeboden, ouder de voorwaarde, dat ze een plaatsje zouden vinden in de ge noemde conversatiezaal En zoo werd de jubilaresse den 23. Decem ber aangenaam verrast door een welgemeen- d gelukwensch cn een fraaie bloemenhulde van de zusters uit haar geboortestad. Zij hoeft deze lieve attentie op hoogen prijs gesteld on hiervan blijk gegeven. Zij heeft, een har telijke dankbetuiging gezonden en bovendien zij heeft de zusters in haar vreugde doen dee- len, door dezen een feestavomdje aan te bie- den. Dit feestavondje had gisteren plaats. Er i lieerschte in de conversatiezaal naar men ons van vriendelijke zijde meldt - een yroo- Het Buitenland. De Koningin heeft aan het bestuur der vereeniging „Het Buitenland" ten behoeve van een als blijk van belangstelling in de verecniging doen toeko men een gift van f 200. H. M. de Koningin-Moeder had gis teren aan een diner vereenigd verschillende leden der hofhouding, den Spaanschen ge zant. nu-. Patijn, commissaris der Koningin jhr. Vcgelin van Claerbergen, directeur van het kabinet der Koningin en dr. Louidon, gezautschapsraad te Parijs. De gewone audiënties van de minis ters van oorlog, marine en binnenlandsche zaken zullen deze week niet plaats hebben. Graaf Wrangel, gezant van Zweden en Noorwegen bij ons Hof, dfie benoemd is tot buitengewoon gezant en gevolmaabiiigd mi nister van dat rijk te St. Petersburg, is heden to 's Gravenhagc aangekomen, ter over handiging Donderdag as. aan H. M. de Ko ningin van zijne brieven van terugroeping. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende uit 's Hertogenbosch ontvangen f 41,40 wegens nabetaling van successierecht. De St,.-Ct. no. 9 bevat de volgendie wet ten 1. Wet van 31 Dec. 1904, houdende vast stelling van de begrooting van Nederlandsch- Tndië voor het dienstjaar 1905 (Hoofdstuk I. Uitgaven in Nederland) 2. Wet van 31 Dec. 1904, houdende aan wijzing van de middelen en inkomsten tot goedmaking van de uitgaven, begrepen in de begrooting van Noderlandsch-Indië voor het. dienstjaar 1905. (Hoofdstuk I. Middelen en inkomsten in Nederland). Do s t r ij d om den B r i e 1. Van christelijk-historische zijde zal in het district Brielle mr. H. Verkouteren te Amsterdam, candidaat gesteld worden voor de Tweede Kamer. (Rotterdammer). Dea. s. campagne. Men schrijft uit Zierikzec aan de Nieuwe Courant, dat de verkiezingsstrijd in 3at district zeker met groote felheid zal gestreden worden. Zierik- zoe toch is oer zwakke districten voor de tegenwoordige coalitie en de vrijzinnigen beschouwen het met recht, als een jUstrict, dat in Juni kan heroverd worden. Natuur lijk zullen de anti-revolutionairen alle krach ten inspannen om te trachten to behouden wat zij in 1901 gewonnen hebben. Doch reeds nu wordt er van vrijzinnige zijde hard ge werkt en alle eerlijke middelen zullen wor den aangewend om te trachten jhr. mr. J. J. Pompe van Meordervoort van zijn zetel te dringen. De berichtgever schrijft, dat mocht een fusie tusschen liberalen en vrijzinnig-demo craten tot stand komen, de vrijzinnigen zeker reeds hii eerste stemming met een gemeen schappelijke candid a at zullen optreden, en veronderstelt dat dan de heer J. A. 3e Brur- ne die in 1901 candidaat der liberalen was. wel weer in de eerste plaats in aanmerking zal komen. Het is aan de N. Ct. evenwel bekend, dat ook reeds andere liberalen over do aanne ming eener candid#tuur zijn gepolst-. Bij de gisteren te Middelburg gehou den stemming voor een lid van de Prov. Staten van Zeeland vacature D. Wisboom gekost, binnen de pieren van Umuiden te I ]jjj£0 stemming onder de dames, die overigens komen, omdat de „Soestdijk", die daar bin- zooveej jijden zien maar óók verzachten! nen gestrand en gisterenavond vlot gekomen 1 En jjefc aardigste was wel, dat er een toni- was, dwars voor den ingang lag. Deze om- 1 j^der nieten werd gehouden, met als standigheid. in verband met het ruwe weer buiten, was oorzaak, dat de bemanning en soldaten w<el het beleoofde land zagen, maar met het schip weer zee moesten kiezen. Een prettige ge waard wording moet dat niet ge weest zijn. Om 11A uur 's morgens kwam de „Sophie eindelijk te IJmuiden binnen en begaf zich de kapitein van afmonstering G. P. Wijnmalen Jr. met zijn adjudant aan boord om het detachement af te halen en den ridder Schuur welkom te heeten. Hij deed dit cp ziin gewone hartelijke wijze, drukte den ridder stevig de hand en wenscb- te hem het beste in de burgermaatschappij, waartoe de Vereeniging Moed, Beleid en Trouw, van welke vereeniging hij secretaris is. hem gaarne de behulpzame hand zou bie den. Te Amsterdam werd het detachement toen de „Sopliie" langs den kant schoot, verwel komd door de muziek van het 7de, dat het Wilhelmus aanhief. Zoodra de loopplank was gelega, begaf zich aan boord kolonel K. F. A. van de Wall, plaatseliïk commandant, die den ridder Schuur in hartelijke bewoordingen toesprak. Als vertegenwoordiger van den comman dant van het 7e regiment hield de luitenant kolonel H. I,. A. Neeteson een korte toe- &pr ik Namens liet regiment wenschte hij ridder Schuur ook geluk met de behaalde on derscheiding, eene onderscheiding die ieder militair, hoe hoog geplaatst ook, hem be nijdt. De heer Wijnmalen dankte namens het regiment on daarmede was de plechtigheid afgeloopen. In het Militair Tehuis werden do gerepatriëerden 's avonds feestelijk onthaald. Ridder Geuke Schuur, oud 31 jaar, uit Beerta, provincie Groningen, is een flinke, stevige figuur. Het verblijf in Indië heeft hem niet gedeerd. In 1892 trad hij als fuselier in dienst, was van 18931897 in Atjeh, waar hij bijna ieder belangrijk gevecht bijwoon de, en werd bij do affaire tegen Toekoe Oemar in 1896 eervol vermeld. Als hoornblazer niet tot de combattanten behoorende, bracht hij onder 't hevigste vuur de munitie over, en bracht met gevaar van eigen leven de gewon den naar de achterhoede. In 1898 vertrok hij weer naar Atjeh en bleef daar tot en met 1903. In 1891 op marscli zijnde met den troep, naar Edi bij Kendi Aloeé Boekit, ter opneming van het terrein voor den aanleg van de tram, sprong een Atjeher op zijn compagnie's commandant tce, en stak dozen met een rentjong in de borst. De stoot stuitte af op het zakboekje van zijn chef, waarin 't portret vau vrouw en kind zat. Slechts licht gewond gaf kapitein Cornelisseu zijn aanvaller een trap, zoodat deze terug deinsde. De hoornblazer Schuur, het gevaar ziende, waarin zijn kapitein verkeerde, vloog tusschen beiden, en schoot den Atjehtr met zijn revolver neer, en redde zoodoende het leven van zijn chef. Tel. Naar men aan ..Do Avondpost" mede deelde, hebben op 1 Januari j.l. van alle de partementen de jongere ambtenar?n en schrij vers bij het departement van buitenlandsche zaken werkzaamheden moeten verrichten in verband met onze neutraliteit iu Oost-Ind Voor het op Zondagsdienst doen bestaat het voornemen vanwege laatstvermeld departe ment aan de jongelieden een extra belooning toe te kennen. Hetzelfde blad meldt, dat de heer P. R. Beukers, hoofdcommies b;i het departement van koloniën, wegens hoogen leeftijd met Februari a.s. 's lands dienst met- pensioen zal verlaten. In do gisteren ge/houden vergadering van de Kamer van Koophandel te 's Gra ven hage werd t's vararitter herkozen de heer A. A. Knuijver en als onder-voorzitter de heer E. M. S. van Santen. -Dr. G. J. Liesker, die, zooals ge meld is, benoemd is tot hoogleeraar in de Staatswetenschappen aan de katholieke universiteit te Freiburg (Zwitserland) is, naar De Tijd meedeelt, priester van het Aartsbisdom Utrecht. Db heer Liesker werd geboren te Derven - ter. Na hier te lande zijne theologische op leiding te hebben ontvangen, tot- priester te zijn gewijd en korten tijd de zielzorg te heb ben waargenomen, begaf hij aich tot voort- hoofdprijzen 3 aquarellen van mevrouw Mes dag en 3 foto's naar schilderijen van den zee schilder, terwijl de andere prijzen bestonden in fraaie foto's en gravures. Elk der dames zal dus oen aardig souvenir bewaren aan dezen prettigen avond. Te 's Graven!) age is in den ouderdom van 85 jaren overleden de hoer G F- baron van Asbeok, oud^bebaalmeester te Arnhem. Meu schrijft uit 's Gravenliage In den lijkstoet, die den ontslapen kolo nel Van Hoogstraten ter laatste rustp'-aats bracht, volgde een gala-kofrijtuig, waarin de ordonnan3-officier, kapitein jhr. Sickinga, a's vertegenwoordiger van H. M. de Koningin had plaats genomen, terwijl de groot neeste» van liet Huis van H. M. de Koningin-Moe der, jhr. De Ranitz, in een der volgkoetsen den stoet begeleidde. Ontelbaar velen hadden zich naar de algemeene begraafplaats te 's Gravenliage begeven, om den zeer sympa thieken Van Hoogstraten de laatste eer te bewijzen. Bijna alle leden van het civiele en militaire Huis van H. M. de Koningin, een groot aantal opper-, hoofd- en subalterne officieren en oud-officieren namen aan deze hulde deel en ook verschillende militaire de- putatiën bevonden zich op den doodenakker. Op verzoek van den nu ontslapene waren er geen kransen of bloemen. Alleen een krans van H. M. de Koningin-Moeder werd, na dankbetuiging door den heer Quarles van Ufford, op de groeve nedergelegd. Op Nieuw Eik en Duinen had Maandag de begrafenis plaats van den heer W. Ho- gervorst, directeur der zeebaden te Scheve- ningein. Vele bewoners van Sclievenangen hadden zacli op d© begraafplaats vereenngd om Hogervorst, die algemeen bemind en ge waardeerd werd, de laatste eer te bewijzen- Dte maatschappij Zeebad Sohevcningen werd bij de ter aarde bestelling vertegen woordügd door de beide gedelegeerde com missarissen uit den Raad van Beheer, de heeren J. D. Ruys Th.Az. en jhr. M. J Huijdecoper, benevens door dr. C. M. Hai tog, badarts, inspecteur der baden. Aan de groeve werd het woord gevoerd dloor den heer Ruijs, die namens de maat schappij Zeebad Sohevemngen ©en woord van Avaardeering voor het werk van den ontsla pene sprak. Eeni der zoons dankte vcor de betuigd© deelneming. Niet samengaande richtin gen. In de te Amsterdam gehouden verga dering van liet S. D. A. P.-bestuur is, blij kens verslag in Het Volk, de volgende kwes tie besproken Door de af deeling Hoogezand-Sappemeer was één der leden geroyeerd o. a. op grond dat hij lid was van de Anti-Militaristische Vereeniging. De geroyeerde, die niet van dit besluit in beroep kwam, wenschte alleen maar te weten of het lidmaatschap der partij vereenigbaar was met het lidmaatschap van die vereeniging. Het partijbestuur was de zelfde meening toegedaan als die afdeoling. Bij den natioualen bond van liet vreemdelingenverkeer hebben zich aangeslo ten do plaatselijke vereenigingen van dien aard, gevestigd te Sneetk en te Vaals. Het B r o n d ge e st - e n s e m b 1 e in Indië. De heer Brondgeest bericht in de Indische dagbladen, dat hij langer dan aanvankelijk zijn voornemen was in Indië zal blijven. Hij heeft te vele aanvragen gekre gen, waaraan hij-, op den ouden termijn ver trekkende, niet zou kunnen voldoen. Ook denkt- hij over doubleeren „Mochten de omstandigheden vacatures in het Brondgecst-ensem.ble veroorzaken, daif zullen die door andere artiesten van naam uit Holland worden vervuld. „Tot dit doel vertrekt de administrateur Ketner binnenkort naar Europa om engage menten te sluiten. „Het gezelschap voor de volgende tournée zal zoo samengesteld worden dat elk genre naar den eisch kan gespeeld worden en boven dien dat op twee plaatsen tegelijk voorstel lingen kunnen plaats vinden". Daarnaast staat, zegt. de N. R. Ct., een ander bericht,- duidend op oneemgheid in het gezeleschap en misschien verklarend, waar om de heer Brondgeest naar nieuwe tooneelïs- De toren te Oirschot. Aan den toren te Oirschot, waarvan onlangs een zij kant instortte, is reeds sedert meer dan een week een aannemer vruchteloos bozig om er de muts af te trekken, daar men bang was voor verdere instorting. Nu schijnt de oude toren echter van zeer soliede constructie te zijn schrijft de N. Ct. In het begin der week braken twee kabels, die respectievelijk 4000 en 9500 Kg., dus te zamen 13,500 Kg. breukbelas ting hadden. Toen men nu met levensgevaar nog een kabel van 22,000 K.G. had aangebracht en do bovengenoemde kabels mede in werking gesteld werden, brak bot groote vreugde van het publiek en tot verwondering van den aan nemer deze Zaterdagmiddag opnieuw. Postspaarbank. In de ruime bo venlokalen van het directiegebouw der Biiks postspaarbank te Amsterdam, wordt thans ijverig gearbeid aan de bijschrijiving der ren te op de rekening-courant van de ruim elf- honderdduizend inleggers. Dit geschiedt met medewerking van een honderdvijftigtal onderofficieren van de gf- nizoenen te Amsterdam, Haarlem, Na-aroen, Hoorn, gelijk reeds vele jaren gebruikelijk is. Dit gebruik is echter niet naar den vn van den Bond van miliciens emvan den directeur zelf. De Bond van Miliciens, die zich steeds kant tegen het gebruik maken van de hulp van militairen voor niet-militaire zaken, heeft het den minister van oorlog een klacht er over geuit, dat in den eersten oefentijd der miliciens manschappen van hun eigen lijke taak worden onttrokken, om tegen sa laris de rekeningen-courant bij te schrijven en daarvoor een tiental dagen in touw te zijn. De directeur der Rijkspostspaarbank, de heer Arm. Sassen, heeft daarmee ook geen vrede, niet omdat het militairen zijn, die dit werk verrichten, van zijn standpunt gezien is dit misschien geen nadeel doch omdat het steeds moeilijker wordt de be schikking te krijgen over de noodige krach ten, daar het aantal rekeningen-oourant elk jaar stijgt en de noodige militairen juist in dezen tijd des jaars moeilijk zijn te ver krijgen. De Rijkspostspaarbank zal dus moeten ko men tot het stelsel van geleidelijke bijschrij ving gedurende het gansche jaar door vast personeel. De directeur wil echter eerst on derzoeken hoe deze zaak in den vreemde is geregeld, alvorens daaromtrent een beslis sing te nemen. (N. v. N.) De verificatie van met suiker bereide eetwaren en dranken, bestemd tot uitvoer ouder genot van teruggaaf van suikeraocdjina, zal mede kunnen geschieden te Breskeus, Breukele n-Ni jenrode, Prinoenhage en Vree land. a-tóng rijm-r studiën naar het buitenland. (en E Achtereenvolgens promoveerde hij aan de Achtereenvolgens promoveerde hij aan Universitedt te Freiburg, waar hij thans tot liooglocraar is benoemd, in 1898 (magna cum laude) tot doctor in de Reehtsphiloso- phie met oen dissertatie Ueber die Berech- tigung dor amt-i-monistische Tendenzen in- j Immers, een gedeelte van het „Ensemble" zou, na afloop van het contract dat nu allen nog bindt-, voor eigen rekening willen begin nen drie heeren en drie dames, onder lei ding van de heer De Vriendt en mevrouw Roelofsen. „Zand is goud". Bleef tot voor korten tijd het zand op de Apeldoornsclie heidevelden als waardeloos liggen, daar dit, wegens de hooge kosten van het transport, ook niet naar elders kon worden vervoerd, thans heeft men er iets op gevonden om ook deze schijnbare onnutte massa productief te maken. Op een der heidevelden onder Brink en Orden is een fabriek gesticht, waar het pas gedolven zand met behulp van een verbe terde machine in minder dan geen tijd in steen, tegels, pannen enz. wordt omgezet.. Zoo worden iederen dag duizenden stuks •bruikbaar bouwmateriaal afgeleverd en daar mede tevens de slechte Duitsobe zaudsteeaa- faibrikaten de provincie uitgehouden. De bewerking is natuurhjjk uiterst een voudig: het zand wordt met specie ver mengd, daarna gevormd en gedroogd (dus niet gebakken) en is dan voor het gebruik gereed. Verwacht wordt, dat zeer spoedig meer dere van deze fabrieken op de heide zullen verrijzen, om volgens deze verbeterde berei dingsmethode „munt uit zand te slaan." Een der machines in de nieuwe fabriek draagt het veelzeggend opschrift: „Zand is goud". Bij de H. IJ. S. M. zal binnen ©enigen tijd een gewijzigde loonregeling voor con ducteurs in werking treden. De verdeeling in klassen zal gewijzigd worden en het- per soneel voortaan bestaan in hoofd conduc teurs, conducteurs en leerling-conducteurs. Naar wij vernemen zal ongeveer half September 1905 te Amsterdam een groote vakwedstrijd en modetentoonstelling worden gehouden. Een gecombineerde commissie bestaande ui: gedelegeerden van de Amsterdamsche Kleermakers-Patroons-vereeniging, de Am sterdamsche Coupeurs-vereeniging. de „Tech nische Club'', de Kleedersmakers-vereen iging St. Martinus" van de ja. K. Volksbond, van den Christelijken Werkmansbond, van Patri monium en „Eendracht Verbetering", heb ben reeds een programma vastgesteld, zoodat de eerste afdeeling zal zijn: Een wedstrijd voor coupeurs in het patroon- teekenen naar op te geven maten de 2e afd.voor dames-kleedermakers het maken van tailles en mantels; de 3e afd.voor heeren-kleedermakers, het maken van verschillende kleedingstukken de 4e afd.bii genoegzame deelname een vrije wedstrijd voor buitengewone kleeding, zooals uniformen, livrei, damêskleeding, pels werken. curiositeiten, 'oorduurwerken, blou ses, lingerie, en alle aan de kleedermakerij aanverwante vakken als, stoffen, fournituren, gereedschappen, vakliteratuur, enz. Dezo laatste afdeeling is opengesteld voor elke firma in Nederland. Vermoedelijk zal de tentoonstelling plaats vinden in het Paleis voor Volksvlijt, en 8 a, 10 dagen geopend zijn. Nog kan worden medegedeeld, dat in de werkliedenafdeeling het werk onder controle moet worden gemaakt, en aan den werkman wiens werkstuk niet voor bekroning in aanmer king komt. doch aan bepaalde eischen vol doet, een diploma als gezel zal worden uit gereikt. Waar het hier geldt een poging tot verhef fing van het kleedermakersbedrijf en aanmoe diging tot het vervaardigen van prima werk, doet de commissie een beroep op het publiek en vakgenooton haar financieel en moreel te steunen Voor biidragen kan men zich wen den tot den nenningmeester, voor inliohtin

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2