I10. 193. 3"e Jaargang;. Vrijdag 13 Januari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. AMERSFOORTSGH DAGBLAD S3 ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertcntiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nar 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 regels •••••••••••••f 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Do herijk dor ma ton. en gewichtenaanvan gende Maandag 16 Januari a. 8., zal n ie t plaats hebben in het Werkhuis, maar in het ge bouw in de Koestraat 9, terwijl in de pu blicatie van den herijk abusievelijk is vermeld, dat het IJkkantoor te'Utrecht van 19 Juni tot 1 September ook des Vrijdags zal geopend zijn. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUXJTEERS. De Secretaris, VAK REIGERSBERG VHRSLUUS, waarn. Secretaris. Amersfoort, 10 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinder wet, aan G. van Eist, wonende alhier, vergun ning is verleend tot de oprichting van een zeep- poederfabriek en plaatsing van een stoomketel van 5 p.k. in het perceel aan de Kampstraat, wijk O, no. 90. kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E, no. 4079. Amersfoort, den 12. Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTIER8. De fdi Secretaris, VAK REIGERSBERG VERSLTJIJB. De Burgemeester van Amersfoort maakt be kend, dat in de gemeente Soest een geval van miltvuur is geconstateerd. Amersfoort, 12 Januari 1905 De Burgemeester voornoemd, WUUTIERJS. Politiek Overzicbt Kabinet en Kamer in Frankrijk. Het nieuwe jaar is voor het kabinet-Combes slecht begonnen. In Parijs hebben bij de ver kiezing tot bezetting van dan door den dood van Syveton ledig gekomen zetel de national listen o verwón non. Dat weixl verwacht en heeft ook geen verandering gebracht in de partijverhoudingen in de Kamer, maar het is toch een bewijs, dat het nationalisme door het gebeurde van den laatsten tijd niet ge schokt of verzwakt is. Erger is de uitslag; van de presidentsverkie zing iu de Kamer van afgevaardigden. Als voorzitter had men den aftredenden president Henri Brisson, niets te verwijten; hij was de gepersonifieerde onpartijdigheid in het voorzittersgestoelte. Maar men heeft in hem het ministerie terstond in de eerste samen komst van de Kamer in het nieuwe zittings jaar willen treffen. Daarom is zijne vervan ging door Doumer, den leider van de dissiden te radioalen, een zware slag voor het kabinet. Wel wordt cr aan herinnerd, dat ook on der het ministerie Waldeck-Rousseau een dissident, Paul Doschauel, voorzitter van de Kamer ia geweest en dat die omstandigheid de Kamer niet heeft belet in hare anti-cle- rcale politiek voort te gaan. Maar toen wa ren de omstandigheden anders dan nu. Toen het kabinet Waldeck Rousseau gevormd werd, was Deschanel r-eds voorzitter van de Ka mer, en hij is dit gebleven totdat de verkie zingen van 1902 het radicale element ver sterkten toen moest Deschanel wijken, en hij werd door den radicaal Bourgeois, dia sedert om gezondheidsredenen is afgetreden, vervangen ongeveer ter zelfder tijd waarop het kabinet-Combes het bewind overnam van Waldeck-Rousseau en zijne ambtgenooten. Nu is in do laatste maanden de meerder heid uit de verkiezingen van 1902 voortgeko men, die het kabinet-Combes moet steunen, zeer wisselvallig geworden. 40 a, 50 vroegere leden van het „bloc" zijn „dissident" gewor den en staan sdnts hun afval vooraan in de gelederen der oppositie, die daardoor aanzien lijk aan kracht gewonnen heeft. Verleden najaar daalde bij de stemmingen de meerder heid soms tot slechts een paar stemmen. On der die omstandigheden is het verklaarbaar, dat de verkiezing van een verklaarden tegen stander van het kabinet met 25 stemmen meerderheid tot voorzitter van de Kamer oen zeer ongunstig vooruitzicht voor liet mi- nisterie-Combos opent. De verkiezing van Doumer is te beschouwen als liet begin van het einde voor het kabinet-Combes. want in den persoon van den nieuwen voorzitter der Kamer is de oppositie tegen het kabinet belichaamd. Nu is het mogelijk, al is het uitspreken van die verwachting voor de betrokken personen geen compli ment dat verscheidene leden, die bij de geheime stemming voor Doumer hunne stem uitbrachten, aan het einde van het debat over de algemeene politiek der regeer in g in het openbaar voor Combes zullen stemmen. De dag van heden, die voor de behandeling van de interpellatiën over het politiek be leid bestemd is, zal dat uitwijzen. Maar wat valt er uit te richten met eene meerder heid, wfaarop geen staat is te maken en die van den eemen dag op den ander de regee ring kan afvallen? In de Engelsohe parle mentaire taal spreekt men van „a working majority". Wanneer aan het Fransche kabi net zulk eene meerderheid, waarmee het werken kan, ontbreekt, dan zijn zijne diagen geteld. Men moet er dus mee rekenen, dat het kabinet-Oombes misschien spoedig zal heen gaan. In dat geval zal Doumer het voorrit- tersambt van de Kamer, waartoe hij verleden Dinsdag geroepen is. mogelijk met lang be- kleeden, want als Combes valtdan is er veel kans, dat hij met de samenstelling van het nieuwe kabinet belast zal worden. Hij heeft zich zelf tamelijk onbewimpeld als opvolger van Combes aanbevolen reeds in eene rede, die hij in Mei van het vorige jaar hield. De Köln. Ztg.,' die daaraan herinnert, schetst geen zeer aantrekkelijk beeld van dezen staatsman zij schrijft „Hij streeft maar de erfenis van Combes met alle middelen, en het is hem onver schillig of hij ter wille daarvan zijne oude partijgenooten moet verloochenen en de on dersteuning van de verder naar rechts staande partijen, al rijm 't ook reac tionairen, móet aannemen. De verkie zing tot voorzitter van de Kamer zal hij als een nieuwen en belangrijken stap lot zijn doel begroeten. Doumer is een man, wiens begaafdheid niet gaat boven de middelmaat. Zijne welsprekendheid mist den adel van den litterairen vorm en van bet degelijke gehalte. Daarentegen ontwikkelt hij een stalen vlijt en eene bewonderens waardige werkkracht. Als politiek karakter is hij datgene wat de Franschman met een nieuwbakken woord ..arriviste" noemt: de man, die vooruit wil 't kan niet schelen boe, die op rechte en kromme wegen in de hoogte dringt, van de elleboogeu onbeschroomd ge bruik maakt om op mededingers vooruit te komen, die voor geen intrige terugschrikt en zich alle kleine kunstgrepen van listige misleiding van vijand en vrend ten nutte maakt om zijne eerzuchtige plannen te be vorderen." Dultschland. In het Roerbekkon is op sommige plaat sen de toestand verbeterddaartegeno ver staat echter, dat elders de beweging zich heeft uitgebreid. Bijna het geheale westelijf- ke gedeelte van het mijngebied bevindt zich thans in staking. In het Dortmund-district i9 de toestand merkbaar bster geworden. De Vorwarts, het hoofdorgaan van de so ciaal-democratie, die eerst de beweging tracht te te stuiten, belooft thans den stakers den krachtigen steun van de arbriderswereld. In den rijksdag zal de staking ter sprake gebracht worden door de sociaal-democrati sche fractie. Het centrum schijnt van zins te zijn, de Pruisische regeering te interpel- leeren in het buis van afgevaardigden. HetDuitsch-Oostenrijkache handels verdrag. In een Woensdag onder leiding van graaf Rülow gehouden ministerraad zijn, zooals al gemeen wordt aangenomen, de laatste punten behandeld van het overeengekomen© in de onderhandelingen over het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije. Het is te begrij pen, dat de rijkskanselier zich voor datgene wat speciaal over de veterinaire conventie in het verdrag wordt bepaald, vooraf verzekert van de uitdrukkelijke toestemming ook van zijne Pruisische ambtgenooten. Dat zou ook nuttig kunnen zijn voor het geval, dat het nooit geheel te bevredigen deel der agra rische part" in het verdrag geen voldoenden waarborg tegen den invoer van vreemd vee mocht vinden. Men zal nu waarschijnlijk zeer spoedig hooren, dat het verdrag tot stand gekomen is. Frankrijk. Parijs, 12 Jan. Doumer aanvaardde heden het voorzitterschap met eene rede, die tel kens door vijandige kreten van de uitersts linkerzijde onderbroken werd. Men hoorde de uitroepenGij zijt de verkozene van de calotGij zijt een verraderDe heer Doumer beloofde een onpartijdig president te zullen zijn. Hij riep de herinnering wakker aan Flcquet, onder wiens patronaat hij zich stel de, wees op het bewijs van vertrouwen dat de Kamer hem had gegeven, en wekte haar op de hervormingen tot stand te brengen, die door het land worden verlangd. Minister-pre sident Combes aanvaardde voor morgen de behandeling van de interpellatie-Chopiteau over de algemeene politiek. Da zitting werd daarna groten. Denemarken. Kopenhagen, 12 Jan. D; minister Christen- sen deelde heden in de vergadering van de linker hervormingspartij mede, dat hij in het nieuwe kabinet, behalve het voorzitterschap, ook de portefeuilles van oorlog en marine op zich zal nemen. Hij zette daarna zijne mee ning uiteen over de vraag der landsverdedi ging en andera vragen. De partij gaf eenstemmig hare goedkeuring aan het programma van Christensen te ken nen acht leden onthielden zich. Rusland. Het Petersburgsche telegraaf-agentschap berichtDe minister van binnenlandsche za ken overhandigde de:i Keizer een adres van de landbouw-vereeniging van Podgolowkow (gouvernement Nishni Nowgorod), waarin zij hare gezindheid van trouw jegens den Keizer uitdrukt. Met het oog op de aanvallen op den h storischen regeeringsvorm van Rusland, die uitgaan van lieden, welke de geheiligde be- gnso'en van de geschiedenis verraden, geeft zij den Keizer de verzekering, dat op het oogenblik van gevaar het geheele orthodoxe Rusland zal opstaan tot verdediging van het ondeelbare autocratische regeeringsgezag, het kostbaarste erfdeel van zijne maclit en wel vaart. Do Keizer schreef op het adios Ik dank oprecht voor deze goede gezindheid. Nishni-Nowgorod12 Jan. Toen gisteren bij de viering van het jubileum van eene ondorwijzorsvereeniging de vraagstukken van den dag werden besproken, ontstemd er op- ge wondenlieid onder de vergaderden. De po litie ontruimde daarop de zaal met den blan ken sabel. Er ontstond eene paniek, waarin tien personen werden gewond. De burgemee> ter en de districtspresident dienden bij den gouverneur klachten in tegen de politie. Berlijn12 Jan. Do inschrijving op de pet. Russische staatsleoning van 1905 werd heden, terstond nadat zij was opengesteld, gesloten. De overteekening is buitengewoon groot. Turkljfe Een iradé, dat aan de nog in Bulgarije go- bleven Mac2donische vluchte ingen, omstreeks 5000 in getal, toestaat naar het vilajet Adria» nopel terug te keeren, is verschenen. Brltsch-lndlê. Calcutta, 13 Jan. De hoofden van Dir en Navagai zijn begonnen met elkaar te vech ten de laatste maakte zich meester van eon fort. De Engelscbe vliegende co lonne te Malakand zal oprukken om de ge meenschap met Chitral in stand te houden en mogelijk ook om steun te verleenen aan het hoofd van Dir. Zuid west-Afrika. Berlijn, 12 Jan. Blijkens een bericht van generaal von Trotha had kolonel Deimling, van Gibeon komende, den 3en bij Haruchas, ten zuiden van Gochas, den 5en bij Gochas en den 7en bij Urikunbis een zegevierend gevecht. Uit Windhoek wo*rdt bericht, dat in de gevechten bij Groot-Nabas van 2 tot 4 Ja nuari van de manschappen 14 gedood, 25 ge wond en 2 gevallen zijn. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Op tie telegrammen van den Duitschen Keizer aan den Czaar en den Mikado, waar in toestemming gevraagd werd voor het ver leenen van de orde „pour le mérite" aan de generaais Stoessel en Nogi, als hulde aan ae verdedigers en aan de belegeraars van Port Arthur, zijn beleefde antwoorden inge komen, waarin de toestemming wordt ver leend. De Cfeaar zegt in zijn telegram, dat Stoessel aan het hoofd van zijn moedig gar nizoen tot het einde toe dapper zijn plicht deed, terw;l de Mikado zich dankbaar toont voor 's Keizers bewondering voor de inne ming van Port Arthur. De orde „pour le mérite" is door Frederik den Groote gestic 11 en is de hoogste Pruisi sche militaire onderscheiding. Tokio, 12 Jan. Generaal Nogi bericht, dat in Port Arthur buit gemaakt zijn 546 kanon nen, 82,670 granaten, 30,000 kilo kruit, 2,266,800 pakjes geweerpatronen. Onder de veroverde kanonnen zijn 54 van groot, 149 van middelmatig, 343 van klein kaliber. De lijst van hetgeen veroverd werd, vermeldt verder 59 permanente versterkin gen, 1920 paarden, 4 linieschep?n (behaJvo de „Sebastopol". die geheel gezonken is), 2 kruisers, 14 kanon neer boo ten en torpedoja gers, tien stoombooten en 35 kleine stoom- booten, die na lichte herstellingen weer dienst zullen kunnen doen. Tokio, 13 Jan. De correspondent van Reu ter bij hot hoofdkwartier van Okoe bericht van den 12.Een© kleine afdeeling Russi sche ruiterij beproefde den spoorweg bij Haitsjcng te vernielen, maar werden door de bewakers teruggedreven. Drt is de eerste keer, dat de Russ?n Iteproefden rich van kavallerie te bedienen langs de gemcenschapswegen. Een Japansch koopvaardijschip heeft Dins dag te Nagasaki 28 Russische officieren en nagenoeg 1000 man aangebracht. De of'mie ren werden daar ontscheept. De manschap pen gaan verder naar Kokoera Suez, 12 Jan. Het Russische eskader is voornemens morgenochtend te vertrekken. Suez, 13 Jan. Het eskader van Botrowsky is vertrokken in zuidelijke richting, vermoe delijk naar Djiboeti. De Russ zegt- uit goede bron te weten dat de nieuwe afdeeling van de Oostzee vloot pas tegen 28 Fobruan zal kunnen vertrekken. De Russische admiraal Doebasow, die als lid van de internationale commissie van onderzoek naar het Doggersban k-incide nt thans te Parijs vertoeft, beeft in een inter view aan een medewerker van de Echo de Paris verklaard, dat Rusland voor het ver krijgen van eene vloot, die bij machte zou zijm het de heerschappij ter zee terug te be zorgen, groote oifers zal moeten brengen. Voor het oogenolik is daarvan geen sprake; zelfs met het derde eskader, dat. men nog uit Libau moet afzenden, is Rosjestwensky niet in staat een zegevierenden slag te leve ren tegen de Japansche vloot. „Wij hebben twintig maanden noodig om ons vlootpro- gTam ten -litvoor te leggen. Inmiddels kan Koeropatkin nog wel eene beweging onderne men tegen Korea, maar wij moeten den toe stand nemen zooals hij is en hem oploseen, hoezeer het ook onze nationale eigenliefde moge kwetsen, in het belang des vaderlands. „Onder deze omstandigheden aarzel ik niet to zeggen, dat wïi een aanstaanden vrede te gemoet gaan. Wij, zullen Port Arthur en Mantsjoerije overlaten aan Japan, om ons dan aan het werk te begevenwant die vrede kan maar trdelnk zijnwanneer Rusland eenmaal krachtig en onoverwinnelijk zal zijn, zullen wij de tweede manche spelen, maar dan met alle troeven in onze hand." Het Japansche gezantschap te Londem spreekt tegen, dat het aan Chili en Argentinië een ultimatuur heeft doen toekomen in zake den verkoop van oorlogsschepen aan Rusland. Ook het consulaat-generaal van Chili te Ro me heeft eene verklaring openbaar gemaakt, die het afzenden van een dergelijk ultimatum tegenspreekt en daaraan toevoegt„De ne geering va.n Chili heeft zich onzijdig ver klaard en er nooit a a gedacht hare schepen aan een der oorlogvoerende staten te verkno pen." De correspondent van de Neue Freie Preeso merkt naar aanleiding hiervan op, dat dezj tegenspraak ferraeel juist is, maar dat er toch vertrouwelijke mededeelingen aan de beido staten zijn gedaan, dat Japan eene zoo grove schending van de onzijdigheid als de verkoop van oorlogsschepen aan Rusland met do scherpste represailles zou beantwoorden. Petersburg, 12 Jan. De Russische regee- ri.ng richtte aan de vreemde mogendheden een nota over inbreuken op de onzijdigheid Roman van BALDUIN GROLLER. Artner vertoefde met zijm dochter aan. het Traumeetr. Daar maakte hij zdjjni studiën en opmerkingen, en ging bijl na, wat int een mo- debadplaats zooail behoort cn niet behoort. Canntabel had in Ostende zijn tenten opge slagen en d© schoon© barones Mainou vierde haar welverdiende triomfen te Scheveningen Riemer droomde nog dikwijle van zijn aardag avontuur in 'het Memhart^dal. Het. was een prettige episode in zijn anders, bdo eentonig leven. Of het daarbij blijven zou? Hij hoopte van neen, hoewel de vrienschap pel ijke betrekkingen reeds, naar behcoren voor eenige weken afgebroken waren. Dora had hem op zekeren dag ean prach tige zilveren sigarettendoos gezonden. Toen hij deze opende, bemerkte hij eerst nietsi bijt- zondersze was geheel met sigaretten gevuld1 Maar onder de sigaretten vond hij! precies liet bedrag terug. dat. hij haar voorgeschoten had. Op do binnenzijde was een factuur in optima forma geschreven alles tot in t kleinst uitgecijferd, en. het debet van haar aan Riemcr naar behooren vereffend, waair- bii zij zijn handschrift, nauwkeurig had na gebootst. en haar eigen luwidtee-kening er ondier geplaatst. Wat- hem betreft, -hij 'had: de geleende kleereni met een woord van dank naar het slot Maiiuau teruggezonden. En daarmee schesm de geschiedenis uit te zijm. Maar hij droomde toch van een voortzetting. En een fantastische droom was dat niet. Reeds vroe ger had Artner dikwijls van zijn diensten gebruik gemaakt, als Dr. Gunz, door zaken verhinderd, niet te zijner beschikking was. Hij had wiel opgemerkt-, dat Art-ner veel ver trouwen in rijn bekwaamheid Stelde. En als hij nu in aanraking met Artner kwam, zoo dacht hij dan hoopte hij Dora, ook weer eens te zullen ontmoeten. Déze gedachten hielden hein voortdurend bezig. Vaak zuchtte hij diep, en hij durfde zijn stoute illusies niet uit te spinnen, want dat zou te veel geluk zijn, zoo meende hij. De eenige dochter van Hofraad Artner! Van Artner, die, dat wist iedereen, zulke grootsche plannen koesterde waarbij rijn doch ter ook wel inbegrepen zou rijm. En een arme duivel van een advocaat zonder praktijk zou toch stellig wel de man niet zijn, die Artner voor zijin kleinood, zijm kind', droomde. Waar op had Riemer dan te hopen? Veel vooruit zichten had hij niet. Een leven vol moeite, arbeid en zorgen zou waarschijnlijk zijm toekomst zijn. Mocht hij in jeugdigen overmoed dat soms al over liet hoofd zien, bij! kalme overdenking moest hij de waarheid erkennen. In zorg en kommer was hij opgegroeid. HiiJ kende het leven en wist. dat zoo or al ooit wonderen gebeurd waren, die tijd al lang voorbij was. Zelfs al maakte hij op andere mcnschen een uitzondering, al liep hem alles mee, dan had hij; nog tal van jaren noodig, om zich een bestaan te verschaffen en een eigen haard te vestigen. Zou een meisje als Déra zoolang op hem willen wachten? Een eenvoudig burger meisje, dat zelve niets bezat en blij moest zijn onder dak te komen, die zou natuurlijk wachten, zooals duizenden anderen geduldig wachten, maar dat behoefde Dora Artner niet te doen! Had Artner daarvoor zich in geniaal ontworpen onderneming gestoken, om zijn dochter aan een armen advocaat te ver binden? Dwaasheid was het, daaraan te den ken. Artner behoorde tot de hoogste kringen in Oostenrijk en als hij zich een prins voor zijn dochter gedacht had, dan zou zij ook een prins krijgen. Misschien beviel hij Dora echterWaarom, zou dat onmogelijlk zijm? Als mensoh als man, was hij niets minder, dan welken vorst of prins ook. Maar zou Art ner zich aan de gril len van een meisje storen Alles zou prachtig in orde kunnen komen, als hem toevallig niet dat eene onmisbare millioentje had ontbro ken. Om de millioenen draait alles. Had hij dit. bezeten, dan zou hij dadelijk rijn, waar hij wezen wilde. Maar hij bezat het, helaas, niet! Op den, heerlijken zomer volgde "oen koude, triestige natte herfst, die menigeen vroeger dam gewoonlijk van rijm buitenverblijf deed terugkeeremi naar de stad. Het. s Waar, dés zomers is het heerlijk buiten, maar een beetje zelfverblinding komt er ook bij. Het pret- tigo oomfort, het aangename on, gezellige in terieur van het eigen tehuis mist mem ei*. In het begin verheugt, men zich in do afwisse ling; men gaat op in de vreugdevolle stem ming der natuur. Maar dat verstompt wel dra men mist de gemakken van het- groote stadsleven, en ten slotte is men blij, dat dé zomer voorbij is en men weer kan gaan zuch ten onder de dagelijksohe beslommeringen. Artner, die geheel in beslag werd genom<>« door de gedachte aan zijn groot che onder neming, 1 laakte zoo naar den arbeid, dat hij niet lang aarzelde, toon het gure weer zoo vrcog inviel, met naar de stad terug te kecreu. Dora was graag nog wat langer ge bleven. Zij had zich zooveel van den heifat voorgesteld. Geeft deze mooie dagen, dan zijm het ook de sahoonrte van het- jaar. Zij hield moor varn den 'kleurrijken herfst, dan van do grillige lonto. Maar zander oendge tegiemapraak schikte zii| zich naar de wén- sohem van haar vader. Zij wist wat hem dreef en goon offer was haar te zwaar voor hem. Onmiddellijk na rijm terugkeer hervatte hij de besprekingen met Riemer welke steeds menigvuldiger en belangrijker van inhoud weiden. Dr. Gunz bleef nu heelemaal buiten spel, zoodat Riemer niet alleen voort- had te gaan, waar zijn chef was blijven steken, maar hij moe~t rio'.i ook van het begin van do zaak af inwerken, om een helder overzicht- van het geheel te krijgen. Artner stelde weldra het volste vertrou wen in zijn jongen raadmaii, die eorn vlug ger begrip en een helder dér inricht had dam Dr. Gunz, oom man van dé oude school. Rie mer begreep wat het zeggen wilde mot dén Hofraad in verbinding te staan, om ,hij| dood dan ook zijm uiterste beet am hem tcrwillo to zijn en, en zoo mogelijk, rich onmisbaar to maken Dé besprekingen met Artner waren roer t-ijJroovend en omslachtig; maar wat hem anders als een drukkende, ondragelijk© i last voorgekomen zou zijn, oobeetn hem nu eon gunstige beschikking van het lot. Nog altijd hechtte Artner het hoog.;to I gewicht aan de' geheimhouding <ler bespre kingooi, ofyaboon noch Dr. Gunz. noch Rie mer wist©» Waartoe het diende Hoe langer hoe moeilijker word het, om het geheim niet te verraden. Was Artner in den aanvang bij Riemer op 'hot kantoor gekomen, nu vond hij. dat zi; daar niet- zoo ongestoord konden spreken als hij wal wenschto, omdat Riemer hem niet voortdurend1 te woord kon staan. Ook kon hij niet verlangen, dat Riemer liet kantoor in den stesk liet., om bij hem thuis urenlang over zijp aanigelegonhedien te pra ten. Artner had evenwel em gémakkelijken uitweg gevonden. Hij verzocht Riemer 's avonds bij zich aan h/uis en werkte met hem tot diep in den nacht. Dit was eigenlijk n et billijk, want als men don goheelen dag al gewerkt heeft, heeft men recht op een vrijen avandL Riemer ©venwel beklaagde zich niet, en den geileden dag zag hij al met verlangen den avond tegemoet. Ddn kroeg hij al wa het. ook maar even Dora te rien. En lang niet altijd „even." „Men mag een dciriteudien o® niet muil banden," zegt. de Heilige Sohrift Artner dacht er wellicht ook zoo over. Tenminste óf eni toe, en na verloop van tijd vaker, noo digdJe hij! Riemen- uit, bij hiean te blijven sou- pearen. Aan tafel konden zij door praten en daarna óók nog. Vcor Riemer was daarbij d© grootste aantrek kelijkhoid, dat Dotra aan het souper lnam en soms wvd zitten bleef ©n zich in 't gesprek mengde. I

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1