BINNENLAND. Uit den omtrek. sedert het uitbreken van den Russiaeh-Ja- paiischen oorlog door China. In de nota wordt verklaard, dat China niet in staat is zijne er pi ie !i tingen na te komen. Verder wordt een reeks bekend geworden inbreuken op de onzijdigheid aangevoerd en verklaard, dat waarschijnlijk do&* handelwijze op de zelfde manier zal worden voortgezet. Dit kan het land op een gevaarlijken weg bren gen. De door de Europeescho mogendheden dadelijk bij do uitbarsting van den oorlog gedane pogingen 0111 de onzijdigheid van China te verzekeren, hadden geen succes. De ophdteintsen tegen de Europeanen hebben een ernstige» toestand in 't leven geroepen, die Rusland aanleiding gaf de atgemeeno aandacht hierop te vestigen Ten slotte wordt verklaard, dat Rusland zich het recht voor behoudt om in de zaak van China's onzijdig- I heid zich slechts te laten leiden door zijne eigen belangen. Allerlei vDr. Nordenskjöld, de welbekende rei ziger, is door President Loubot benoemd tot Officier van het Legioen van Eer wegens zijne onderzoek] ngsroizen in de Zuidpool- et reken. vDe nieuwe godsdienstige beweging, het réveil, in Wales, ge ft weck op week aanlei ding tot bijzondere toonoelon en de „bekeer den" geven op allerlei wijzen blijk van hunne nicuwo gezindheid. Thans heeft ook een bekoorde kruidenier, door gewetensknaging gekweld, aan den se cretaris eener in 1903 gehouden tentoonstel ling oen eere-diploma en een medaille, welke hij daar verwierf, teruggezonden. „Ik heb die onderscheiding niet verdiend", zoo schreef de berouwhebbende kruidenier. ..Ik verkreeg die niet 00 eerlijke wijze en ik heb de jury bedrogen. Daarom zond ik u hier bij diploma en moeia lle terug." vDo Engelsche geestelijke George Dou glas, die veertien jaren in Mantsjocrije dooi^ bracht, heeft in eene vergadering te Lang holm medegedeeld, dit de vrouw van den J.v panschcn maarschalk Oyama als Christin is gedoopt, en dat ook generaal Oku en admiraal Togo Christenen zijn. vLouise Michel zal te Parijs worden be graven, op kosten van Henri Rochefort. vVerleden week is het. in Oost- en West- Pruisen en in Poeon al ;eer bar weer geweest. Een aantal personen zijn bezweken, niet mi i- der dan 18 volwassenen en 3 kinderen zijn doodgevroren, terwijl vier personen onder door den storm neergeworpen gevels en schut- t ngen werden gedood. vTe Dover heeft een grootc aardstor ting plaats gehad in de St. Margarethabaai. Meer dan 200,000 ton rots, zich uitstrekken de over meer dan 400 meter, is in zee ge rold. ITeele velden zijn verdwenen en men vrwacht nieuwe grondverschuivingen. De Staatscourant van Vrijdag 13 Ja nuari bevat de volgende Kon. besluiten bepaald dat de notarisplaats te Nieuwen hagen niet zal worden vervuld benoemd tot ridder in de Orde van Oranji Nassau W. A. Beukers, voorzitter van het R. K. parochiaal armbestuur te Schiedam; benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. Ned. Marine-reserve J. M. Moerdijk benoemd tot hulpprediker bij de Inland sche Christengemeenten in Ned.-Indië H Groothuis, kwoekeling bij de Ned. Zending vereniging te Rotterdam op verzoek eervol uit den Indischen dienst ontslagen de O-I ambtenaar J. Postina, ge wezen onderwijzer le kl. bij het Openbaar Europeesch Lager Onderwijs in Ned.-Indië. laatstelijk met verlof in Europa, in verband met zijne benoeming tot schoolopziener in het arrondissement Tornaard. H. M. de Koningin-Moeder ontving Woensdagavond graaf Wrange! in afscheids- audientie. De Koningin en de Prins bezochten gisteren voormiddag in „Pulchri" te 's-Gra- venhage de eeretentoonstelling van werken van mevrouw MesdagVan Houten. De Koningin en de Prins gebruikten gisteren het dejeuner bij de Koningin-Moe H. M. de Koningin heeft gisteren graaf Wrangel, na overhandiging rijmer terngroe- pingsbrieven als gezant van Zweden en Noor wegen bij ons Hof, met zijne gade, gravin Wrangel, te dinecren gehouden. H- M. de Koningin zal 18 dezer ten gehoore ontvangen een buitengewone missie, die de officaeeie mededeel i 11 g komt doen van de troonsbestijging van den tegenwoordige» Koning van Saksen. Z- M. do Koning van België heeft be noemd tot officier in de Leopoldsorde den beer J. A. H. van Rijckcvorsel. consul van België U '9 Hertogaoboach, en tot ridder de Leopoldsorde den hoer D. Harmens, con sul van België te Leeuwarden. Men schrijft uit 's-Gravenhage Minister Kuypor begaf zich naar Berlijn, ter raadpleging van prot. Lueao, oorhcclkun dig spcmliteit Hiermede in verband stond een bezoek, dat de minister Woensdag aan den Duitscben gezant bracht, vóór zijn vertrek. Baron Von Haxthauser. consul-gene raal van Iferitsehland te Warschau, is als zoo danig te Amsterdam lx-noemd ter vervan ging van den heer Gillet. De hoer J. Maury is door den presi dent der Ohileensohe Republiek ontheven van zijne liet rekking van consul van Chili, te Rcrtïerdam Hot consulaat zal worden waargenomen door den heer H. J. Knottenbelt Azn. Nationaliteitsbewijzen. De minister van binnenlandarhe zaken heeft aan do commissarissen der Koningin in de pro vinciën een schrijven gezonden van den vol genden inhoud „Db minister van buitcnlandsche zaken heeft mij doen toekomen een schrijven van den vice-consul te Ruhrort. d.d. 10 Novem ber. waarin deac mededeelt, dat door burge meesters hier te lande op een aanvrage van dien consulairen ambtenaar om een „Heimat- schei»' voor een aldaar gevestigd Nederlan der dikwijls door hen zeiven afgegeven ver klaringen van Nederlanderschap worden toe gezonden, in plaats van het verlangde, door L'.H.EG. uit te reiken nationaliteitsbcwijs. I'.uir do JLnnteche autoriteiten een door don burgemeester afgegeven oewijs, op grond van de sedert 1875 geldende overeenkomst, niet v. Ido^nde achten, zijn van een dergelijke han delwijze van de burgemeesters dikwijls moe- 1 ijk beden veer de bla ngh ebb - nden het ge- volg. Ik heb daarom de eer U.H.E.G. te verzoe- I Lm. de burgemeesters in uwe provincie uit te noodigen. ten behoeve van Nederlanders, in Duitschl-ind gevestigd. slechts "bewijzen van NederLnder-chap, door U.H EG. afge- geven (nat-icnaliteitshfwrz?n) uit t-e reiken." 1 D? minister van justitie brengt in de St.Ct. in herinnering, dat zij die tot den Ne derlandsche» adel behcoren, gehouden zijn aaji het departement van justitie kennis te geven van de in hun geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfge vallen, door inzending van gelegaliseerde vol ledige afschriften van de in de registers van don burgerlijke 1 stand ingeschreven akten. De Staatscourant na 10 bevat o. a. de vr/lgende wetten 1 die van den 30sten December 1904, tot nadere wijziging van de wet op het notaris ambt 2. die van den 31 sten December 1904. hou dende verhooging der begrooting van uitga ven van Nederlandsoh-Indië voor het dienst jaar 1905 3. die houdende wijziging en verhooging der begrooting van uitgaven van Ned.-Indie voor het dienstjaar 1905 ten behoove van maatregelen in het belang van de economi sche ontwikkeling van Ned.-Indië 4. die tot goedkeuring van den onderhand- sc-hen verkoop van het klooster der Augusti- nessen, genaamd „Soeterbeok", te Deursen, met aanhoorigheden, en van Kroondomein, alles aldaar gelegen, aan de Vereeniging August inessen lo Deursen". Wegens zijn vele werkzaamhedenvoor al als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, zal, naar wij vernemen, jhr. mr. C. J. den Tex, thans zitting hebbende in de Tweede Kamer voor Amsterdam IV, zich bij de aanstaande verkiezingen niet meer herkiesbaar stellen. In de Woensdagavond gehouden verga dering van de lib. kiesvereenigmg te Leeu warden, zijn uit het vroeger opgemaakte gros tot voorloopige candidate» voor de Tweede Kamer, gekozen de hoeren L W. J. K. Thom son, kapitein der infanterie aldaar; mr. H. Goeman Rorgesius en C Lely. De vergadering heeft besloten goedkeuring te hechten aan het program van actie van -e Liberale Unie. De definitieve candidaat. onder goed keuring van liet partijbestuur, voor de af deeling Delft der S. D. A. P. is, naar Het Volk meldt, J. A. Bergmeijer te Dordrecht. De Standaard raadt de anti-revolutio naire kiesvereenigingen aan niet te lang te wachten met het voorloopig stellen van can didates „In kalmer tijden" zou eerst de Deput aten-vergadering worden afgewacht, maar nu moet. volgens het blad. nadat in Januari is gezorgd voor.de kiezerslijsten, in Februari met- ernst worden gedacht aan het voorloopig stellen van candidaten, onder be ding, dat deze candidaten zich bij de beslis sing van de te houden Deputateu-vcrgade- ring zullen aansluiten. Naar De Ned. meldt, heeft de centrale anti-revolutionaire kie6vereeniging „Neder land en Oranje" in het hoofdkiesdistrict Amersfoort besloten met de candidaatstelüng voor lid van de Tweede Kamer te wachten tot na de Deputatenvergadering. Naar het Hbld. verneemt, zullen de Friesland en d© Piiet Hein binnenkort dienst worden gesteldde eerste met bestem ming voor Oost-Indië en de laatste voor West- Indië. Nader wordt bericht, dat mr. Mar- cliant niet als redacteur van het nieuw plaat selijk „Haagsch Weekblad", dat tot ver spreiding van de vrijzinnig-democratische be ginselen zal worden uitgegeven, zal optreden, maar de leiding op zich zal nemen van het Bondsblad, het algemeen orgaan van den vrijzinnig-democratischen bond Men schrijft uit Wageningen Sedert enkele dagen is de directeur der Rijks-Tu-inb;uw5chool alhier, de heer dr. J. Th. Caltia, ernstig ongesteld. Als waarnemend directeur is ter vervulling zijner werkzaam heden door d n nu is'er van W., H. N. aan gesteld do heer Plomper van Balen. I11 verband met deze ongesteldheid brach ten gisteren een bezoek aan de Tuinbouw school. de heeren H J. Lovink, directeur- generaal van het departement van landbouw, en P. van Hoek, inspecteur van het land- bou w-on d erw i js De Woensdagnacht te Beek bij Nijime- gen overleden jhr. mr. J. B. J N. ridder de van der Schueren. ouds-raadsheer in het ge rechtshof te "s-Gravenhage, bereikte den leef tijd van 64 jaren. Hij volbracht zijn rechtskundige studiën aan de Leidsche universiteit, waar hij in 1864 tot doctor in de rechten promoveerde. Van 1867 tot 1870 was hij griffier bij het kantongerecht te Nijmegen, waarna hij tot 1877 te Wiichen kantonrechter wa3, om daarna als rechter zitting te nemen in de Rotterdamsche rechtbank en in 1890 te wor den benoemd tot raadsheer in het gerechts hof te 's Gravenhage, welk ambt hij betrek kelijk kort geleden verliet wegens gezond- heid.Tredenen. Ridder De van der Schueren was een man van hoogst beminncP'k karakter, die als ma gistraat in '.oog aanzien was. Naar het Vad. verneemt, is door den raad van beheer van het sanatorium Oranje- Naasau's Oord te Rcnkum benoemd tot di rectrice mevrouw de wed. Graafland, te 's Gravenhage. ter opvolging van mej. R. Piebinga, die zich in het- huwelijk gaat be geven. Kommandant Lategan, do Kaapsolio rebel, die niet naar de Kaapkolonie wilde terugkeeren, zoolang het gerecht en gevan genisstraf hem wachtten, en sodert het einde van den oorlog hier te lande hoeft gewoond, heeft nu bericht gekregen, dat hij ongehin derd in de Kaapkolonie kan terugkeeren. Gen. P. Kritzinger en ds. P. S. van Heerden, doen de volgende erkentelijkheids- betuiging aan het volk van Nederland pu- bliceereu Aan het volk van Nederland Heden verlaten wij Holland, om onzen bedeltocht in België en Zwitserland voort tc zetten. Maar wij kunnen niet vertrekken zonder nu reeds voorloopig onzen hartelijke» dank te brengen aan het geheele Neder'and- sche volk, dat wederom getoond heeft, hoe warm het blijft gevoelen voor onze armo Afrikaners en hunne groote zaak. Dank, duizendmaal dank voor uw hulp. En hoe verheugt het ons het hart, te zien dat ons woord, ons verhaal van het lijden nawerkt. Van alle plaatsen, waar wij gesnro- ken hebben, komen nog steeds giften in. Helpt, ons, blijlft ons dan steunen, ook nu onze plicht ons roept uit uw midden, waar wij zoo gaarne langer hadden gebleven. Wij smëeken er u om, wij vragen het u, en durven met vertrouwen en vrijmoedigheid het u vragen voor ons volk, dat zijn kinde ren wil zien opgroeien in de taal hunner moeders, de taal waarvoor wij gestreden en geleden hebben en die ook uw taal is, het kostbare kleinood, dat men ons wil ontne men om ons volksbestaan geheel te vernie tigen en ons te vervreemden van ons eigen nationaal leven en onze stamverwanten, de Nederlandsche natie. Blijft »w giften dan zenden, zelfs nu wij van u zijn. De penningmeester der Ned Z. A. Vereeniging te Amsterdam, zal ze gaarne van u in ontvangst nemen. Dordrecht, 12 Jan. 1905. (w. g P. KRITZINGER P. S. VAN HEERDEN. Voor het onderwijsin Trans- Oranje. Bij den penningmeester va» het Christelijk Nationaal Booren-Comité, den beer F. J. D. Theijee, is bezorgd oen gift van f 5000 van N. ten behoeve van alle Christe lijk-nat ion ale scholen in Trans-Oranje. Perosi in Holland. De heer De Houdt, directeur der Italiaansche Opera, had tijdens zijn verblijf in Italië, ter samenstel ling van zijn gezelschap, eenige bespreking met abt Don Lorenzo Perosi, leider van te Sixtijnsobe Capella van het Vaticaan te Rome, teneinde hem te bewegen in Holland enkele zijner gewijde meesterwerken te ko men dirigeeren. Thans heeft de heer De Hondt gecontrie- teerd met abt Perosi, die hem de eer zal aandoen zich van af 25 Februari e. k. iet 6 Maart d. a. v. ter zijner beschikking te stellen, om in een vijftal steden zijn werken, waaronder een zijner jongste oompositiën, die hij onlangs dirigeerde in tegenwoordig heid van den Paus, te komen leiden. Tooneeldelict. In een nieuw too- neelspel „Kleine Menschen", dat door het Rotterdamsche Tooneelgeoelschap van Van Eijsden in verschillende steden wordt opge veerd, worden kerkelijke toestanden geschetst, die zioli afspelen in de gemeente Ankerveen, waarbij een der kerker.iadsleden Lyze heet Zonder dat de schrijver er aan gedacht heeft blijkt in het Gooi te bestaan een plaats je Ankeveen. terwijl het toeval wil, dat de president-kerkvoogd aldaar Lij son is genaamd De kerkeraad en de predikant aldaar ge voelen z'ch nu door dit tooneelstuk dermate gekrenkt dat zij, volgens bericht, den schrij ver voor de rechtbank zullen dagvaarden om zidh te verantwoorden. aDe A. N. W. B. contra de jeugd. Door het dagelijksche bestuur van den Al- gemeenen Nederlandscben Wielrijders bond, zoo schrijft men ons, is aan alle hoofden van scholen in ons land eene circulaire verzonden, waarin zij hun steun verzoeken in het voor komen van de gevaarlijke, roekelooze liefheb berij van een groot deel der straatjeugd, om bij de nadering van rijwielen, en vooral van motor-rijwielen en automobielen, zich tot het allerlaatste oogenblik vóór het passee- ren dier voertuigen op den weg te wagen. Het komt zelfs vóór, dat kinderen bij de komst van een rijwiel- of motorrijtuig sar rend op den weg gaan dansen of languit dwars over de rijbaan gaan liggen, ja, zich eerst behoorlijk ter zijde van den weg scha ren, om dan echter plotseling, rakelings vóór het voertuig heen, naar de overzijde te ren nen, zoodoende eigen leven en dat van an deren in groot gevaar stellende. Gebeurt er wat dikwijls niet uitblijven kan door deze gevaarlijke practijken een ongeluk, dan werpt het publiek maar al te vaak de schuld op den wielrijder of den automobilist, ter wijl toch het roekelooze spel der kinderen de eenige oorzaak er van is. Het bestuur doet daarom een dringend be roep op de hoofden van scholen en de aan hun scholen werkzame onderwijzers en onder wijzeressen. om van dezen medewerking te verkrijgen in het tegengaan van deze han delingen der straatjeugd. Protestmeeting tegen den oorlog. Te 's Gravenhage wordt a. s Zon dag een Protest mee ting tegen den Russisch- Japanschen oorlog" gehouden Als sprekers zullen optreden Domela Nieu- wenhuis, de dienstweigeraar Jan Terwey, en anderen. Vanwege de H. IJ. S. M. zijn thans naar de X. Ct. meldt uitgevaardigd nieuwe wijzigingen der „Bepalingen voor het personeel". In hoofdzaak bevatten deze wij zigingen verbeteringen in de salarissen der beambten. De maxima der loonen van de beambten worden bijna alle met 20 a 30 cents per dag verhoogd. Deze verhooging is binnen eenige jaren te verkrijgen. De salarissen der ambtenaren blijven onveranderd. Voorts is de volgende belangrijke wijziging gebracht in de Bepalingen voor het perso- I neel der H. IJ S. M.": „Doen dezelfde wenschen of bezwaren van algemeenen aard zich in meer dan één groep voor, dan kunnen de gezamenlijke vertegen woordigers dier groepen die wenschen of be zwaren bij één gemeenschappelijk schrijven mededeolen. Z;: wijzen daarbij tevens uit de vertegenwoordigers van iedere groep één per soon aan om - aan de bespreking deel te nemen." mobieldiens t. Tusschen land van de boomkweekers, en nu alleen een stoomboot de onderhoudt, zal als onderne- drietal particulieren, een auto- worden geopend. Dit vervoer- dit vooraar in dienst worden Auto Boskoop, het Gouda, waar communcatie ming van een mobicldienst middel zal in gesteld. Op Woensdag 25 Januari a.s. wordt in ..Krasnapolsky" tc Amsterdam ©eno bijeen komst gehouden, waarbij alle tuinbouwver- eenigingen zijn uitgenoodigd, om te bespre ken of de totstandkoming eener centrale fe deratie van Ned. Tuinbouwvereenigingen wenscheiijk is en zoo ja. op welke grondsla gen zou eon zoodanige federatie moeten be rusten. Coöperatie onder melkleve- r a 11 c i e r s. Door de veehoudera-melkleve- ranciers in en in don omtrek van Leiden, is in beginsel besloten tot de oprichting eener coöperatieve vereeniging van melkleveran- ders. Werkstaking. Bij de sigarenfabri kanten 9oet en Zonen te Haarlem, is gisteren een werkstaking uitgebroken omdat een der gezellen ontslagen was en zijn kameraden te vergeefs eischten dat hij weder zou worden in dienst genomen. Nader wordt echter gemeld, dat het werk volk ztfn eisch heeft laten vallen en dat de ontslagene dus ontslagen blijft. De simulant. De rechtbank te Amsterdam \eroordeelde gist a conform den eisch van het O. M. tot 5 jaar gevangenis straf deu 26-jarigen J. K. wegens twee dief stallen (van een gouden horloge uit de Korte Koningstraat en van twee winterjassen op deu N. Z. Voorburgwal.) De bekl. maakte thans evenals Lij de be handeling van zijn zaak, de dwaaste geu tegen de rechtbank, de veldwachters en de publieke tribune. Hij luisterde blijkbaar niet naar het vonnis, enkel interrompeerds hij eenmaal den president met die woorden: „ik heb niet gestolen meneer!" ZooaJs reeds is gemeld beschouwen de psy chiaters die den bekl. hebben onderzocht, hem als een minderwaardigheidstype doch niet als een krankzinnige. De dwaasheden d:e de bekl. uithaalt zou den volgens hen simulatie zijn. Door de Haagsche rechtbank werd gis teren wij gesproken met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Delft, een persoon uit Utrecht, door den kanton rechter voornoemd veroordeeld tot f 50 boete, wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge- 1 neeekunst. De persoon in quaestie was ver oordeeld omdat hij naast den verkoop van homoeopatische geneesmiddelen ook advies aan een rheumatieklijder zou hebbe 1 gegeven hetgeen de rechtbank niet bewezen achtte. Vonnissen. G. H. Westkamp, een bekend inbreker, 54 jaar oud, nog onlangs veroordeeld tot 5 jaar wegens inbraak in een villa in 't Park Honingen te Rotterdam, werd heden wegens inbraak in een klokken- magazijn aan den Boezemsingel aldaar ver oordeeld tot IJ jaar gevangenisstraf. In zake de uitspraak van den 23-jarigen kantoorbediende B. H. Kemper, die zich schuldig maakte aan diefstallen van kennis gevingen van aangeteekende brieven en te gen wien 5 jaar gevangenisstraf geëischt was, gelastte de Rotterdamsche rechtbank heden oen nader getuigenverhoor op 19 Januari. Weereen moord. Te Kemseke, grenzende aan de Nederlandsche gemeente Clinge (Z.), is een vader van vijf kinderen vermoord. De dader is gearresteerd. Het O. M. bij de rechtbank te Rot terdam heeft 3 jaar gevangenisstraf geëischt tegen den varensgezel P. C. v. M., wegens inbraak in een hofje van het Lammetje- Groen, in de woning van den gemeemtereini- ger A. A„ alwaar een bedrag van 300 gul den ontvreemd werd. Bij zijn meisje was het gestolene in be slag genomen. Meineed. De rechtbank te 'sHer togenbosch, die de Donderdag 5 dezer uitge stelde uitspraak in de bekende zaak van de Gebr. Dietz, beschuldigd van meineed, op 12 dezer zou geven, hoorde op dien datum de getuigen a charge, dr. Van Moorsel, dr Tan der Heijden en den commissaris van politie Rauch, benevens den getuige a dé charge J. Honnet. Het O. M. hanifVnafde zijn eisch van 1 jaar gevangenisstraf voor beidende verde diger mr. Van Lanschot zijn verzoek om vrijspraak. De rechtbank aal 19 dezer uit spraak geven. De rechtbank te Hecrenveen heeft de huishoudster A. P. te Haulerwijk, wegens meineed als getuige a décharge, in eene straf zaak tegen haar patroon, tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De eisch was U jaar. Een commies die smokkelt. Door de Hollamdsahe commiezen te Dinx- perlo is wegens smokkelarij aangehouden een Duitsobe oommies uit Ankolt, die met zijne vrouw in Holland kwam inkoopen doen. Een valsch volgbriefje. Een expediteur uit Haarlem, zekere S., heeft te Amsterdam op een vervalscht volgbriefje vijf rollen band gehaald. Hij i~ aangehouden. Ongelukken bij den arbeid. Een werkman van de Haarlemse I c Tram maatschappij is beklemd geraakt tusschen eer. wagen en een schutting en zeer ernstig inwendig gewond. Hij is in het gasthuis opgenomen. Men vreest voor zijn leven. De arbeider B., werkzaam op de stoom- stecn- en pannenfabriek „Kisveld" te Neede, geraakte Dinsdagmiddag tusschen een paar kipwagentjes bekneld, waardoor zijn borst kas werd ingedrukt. De ongelukkig was ter stond dood. Ongeluk me' een geweer. Den 23-jarigen landbouwerszoon H. v. d. Kolk te Herxen trof Dinsdag een treurig ongeluk. Toen hij een geladen geweer wilde opnemen ging het schot af, met het noodlottige ge volg, dat het volle schot grovo hagel hem in de borst trof. Onmiddellijk ingeroepen ge neeskundige hulp. die verleend werd door dr. do Groot van Wiihe, mocht niet meer baten. Wel trachtte men de ongelukkige nog naar het ziekenhuis te Zwolle te vervoeren, doch toen men te Windesheim was, bleek het dat de dood reeds was ingetreden. (Zw. Ct.) Na het eten van mosselen. Te Borsele is een ingezetene, de heer J. I., na het gebruik van mosse'en plotseling on gesteld geworden en twee dagen daarna overleden. 1Verdronken. Woensdagavond viel de oude schipper v. d. H., liggende met zijn vaartuig te Oude-Pekela (Gron.), bij 't naar boord gaan, van de plank ia de A. Zijn zoon, dit ziende, sprong hem na en verdronk helaas. De vader werd door een anderen schipper gered. Dinsdagavond omstreeks negen uur ontstond te Sas van Gent brand in de afdee- kng der spiegelfabriek, waarin de pakkisten vervaardigd worden. Het vuur deelde zich weldra mede aan de fabriek zelve. Daar die afdeeling zich aan de zuidzijde bevond en de wind juist in <ne richting was, stonden het hoofdgebouw eu verschillende bijgebouwen weldra in lichte laaie. De eigen spuit was defect, zoodat de ge meentespuit alleen het blusschingswerk moest verrichten. Het geheel was verzekerd. Het ergste is wel zegt de Midd. Ct. dat de 450 werk lieden der fabriek eenigen tijd zonder werk zullen zijn. De Storm. De storm heeft hoogst waarschijnlijk te Groningen ook een drietal gezinnen in rouw gedompeld. Het schip „De drie gebroeders", kapitein P. Jannes, verliet namelijk begin December met eene lading haver de haven van Pilau met bestemming naar iJstad, in Zweden. Sedert dion tijd heift men noch van schip, noch van bemanning iets meer vernomen, zoodat men vermoedt, dat het is vergaan. R ij k g e z eg e n d. Op het bureau van deu burgerlijken stand te Wageuingen is door een huisvader aangifte gedaan van de geboorte van zijn 26ste kind. Een huisvader te Reeuwijk doet het voor een beetje minder. T)yze heeft aangifte ge daan van de geboorte van zijn twintigste kind. Van de twintig kinderen zijn er zestien nog in leven. aIn de gisterennamiddag gehouden open bare vergadering van Gedeputeerde Staten is voorlezing gedaan van hunne beschikking in zake de toelating van mr. C. de Wilde Jr. als lid van den raad der gemeente Utrecht. Met handhaving van het bestreden raadsbe sluit van 22 December jl. tot toelating van het gekozen raadslid, is het daartegen door mr. dr. D. A. P. N. Kooien ingestelde hoo- ger beroep ongegrond verklaard. aJ a c h t r i t. Gisteren is door de Utreohtsche Jaclitvereeniging een snipper- jacht gehouden. Te IJ uur werd de vos (le luitenant A. D. Putman Cramer, van het le regiment veld-artillerie), bij hef. fort Vos- segat "losgelaten, eenige minuten later ge volgd door een talrijk gezelschap, om onder leiding van den jagenneester le luitenant W. de Waal, van het le regt. veld-artillerie, het spoor van den vos te zoeken en te vol gen. Het jachtgezelschap bestond, behalve vos en jagermeester, uitde dames mevr. Van Mourik en freule Kijpnmell en de heeren jhr. De Pesters, De Geer, Storm de Grave, kapitein De Booij en de luitenants Haane- beok, Haitsma Muber, Thomassen, Have- laar, Carstens, jhr. de Beaufort eu Door man. Door den hevigen wind woeden de snip pers ver weg en bleek het telkens zeer moei lijk het spoor van den vos weer te vinden, zoodat verscheidene keeren moest worden halt gehouden. De jacht ging door wei- en bouwland in oostelijke richting noordwaarts om bet fort Rijnauweu en daarna noordwaarts naar den Kroostweg. De zware bodem, de vele flinke hoogten, hindernissen en de natte slooten, welke werden genomen, maakten dit par cours niet gemakkelijkvooral de boom gaarden waar men over horden in en uit sprong, en waar vele kleine wendingen tus schen de boomen door moesten worden ge maakt, eischten veel handigheid van ruiter en paard. De Zeister st raat weg werd bij Ber kenhoven gekruisd en nu ging het d"wars door het bosch van Vollenhoven naar de heiberg de Pan. Hier begon het laatste ge- deelte van den jacht op den vos, over de springhaan en dwars door het bosoh van Beerschoten in de richting station de Bilt. In slottempo werd nu gereden en den heer jhr. De Pesters viel ten deel den vos op do heide nabij den Locaalspoorweg te vangen. Deze jacht, de eerste in 1905, mag te recht een goed begin voor dè Utrechtsche Jacht vereeniging worden genoemd. Soest. In den stal van een landbouwei alhier ie een geval van miltvuur geconsta teerd. Een verdacht brandje. De recherche te Hilversum heeft Woensdag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een •n den nacht van Dinsdag op Woensdag bij v d. H. aan den Geuzenweg aldaar plaats gehad hebbend brandje. Om één uur in dien nacht werd een buurman door v. H., die al leen thuis was, geroepen ten einde hem te heipen bij de blusschin0' van eenig op zolder in brand geraakt zéegras. Dit gelukte, hoe wel in de zoldering een gat brandde. V. d. H. begaf zich daarop naar ziim familie in de buürt en eenige minuten, nadat hij zich had verwijderd, werd de vroeger geroepen buur man gewekt door geraas. Hij begaf zich naar buiten, waar hij be- merkte dat bij v. d. H. ten tweeden male brand was. De geheele achterkamer stond al in lichtelaaie. Met emmers water was het vuur weldra gebluschfc. Verschillende omstan digheden wijzen op brandstichting; zoo was aan het vloerkleed in den hoek der kamer, waar de brand het ergst had gewoed, hoewel doornat van het water, nog een sterke petro leumlucht, op zolder lagen vele lucifers, enz. De bewoner was eerst sedert December jl. verzekerd. Hij is reeds gearresteerd. Blaricum. Nabij den, /Tafelblerg1" is een arend geschoten met een vlucht van 2.30

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2