.4". 195. Tweede Blad. 5"' JaargMiig. Zaterdag 14 Januari 1905. KOLONIËN. BINNENLAND.' MERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-1NDIÊ. Spadille Forcée. Onder dit op- schrift lezen wij in het Bat. Nbd. „Die negeering heeft den gouverneur van Atjeh telegrafisch verzocht luitenant Chris- toffel met eenige brigades maréchaussee zoo spoedig mogelijk naar de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo te zenden. De reis moet dadelijk met de boot via Sin- i gapore worden aanvaard. Luitenant Christoffel heeft de opdracht de benden van den pretendent tot de verste schuilhoeken rusteloos te vervolgen en de rust ooüte que ooüte te herstellen. Dit is inderdaad hoog spel spadille for cée. Niemand zal betwisten, dat de maré chaussee beter dan eenig ander corps het srstaan een inlandschen vijand op zijn eigen torrein te bevechten. En evenmin vergeten wij. hoe de maréchaussee op Atjeh het voor- beeld gaven, dat tot dusver voor onze troe- j l>en ontoegankelijk geachte schuilhoeken, verborgen in nooit door de onzen betreden I osschen, voor hen niet onbereikbaar waren, i Doch met dat al staat men in het bijna on- j begrensd vijandelijk terrein op Borneo, waar- j in eenige brigades maréchaussee verloren J gaan, tegenover een anderen vijand, een die verspreid is, zich nergens nestelt, wiens be kendheid met ongebaajide paden, wiens eigen strijdwijze reeds meer dan eens de onaan genaamste verrassingen baarden; en al wie vns tegenover dezen vijand stond, kwam tot de erkenning, dat hij bestreden moet worden met eigen wapenen, door landslieden, die list tegenover list weten te stellen. Nu gaat luitenant Christoffel daarheen, de man, die zich op Atjeh ondersobeidde boven anderen, wiens moed en onversaagdheid, wiens beleid driewerf werden beloond, wiens veine naast bewondering verbazing wekt. Zal hij slagen, waar zoo velen vóór hem, faalden? Wij kunnen niet anders dan het beste hopen! De gouverneur-generaal weet zijn mannen te kiezen. De opdracht aan luitenant Chris toffel-is hoogst eervol en juist in haar bijna onuitvoerbaarheid ligt de grootste prikkel voor hem en de zijnen om het uiterste to doen. Dat zij liever tot den laatsten man zouden blijven, liever dan to versagen, staat vast. En juist het bijna bovenmenschelijke iler taak is de eenige kans op welslagen. Maar een gewaagd spel blijft het niette min, omdat het verloren, den weg tot een ge zamenlijk optreden met inlandsche hulptroe pen afsnijdt. En als het gewonnen wordt zal iet eenig en alleen zijn, omdat Van Heutsz, >en naam van welke voor de door hem gé- .ormde maréchaussee bezieling uitgaat, het cvel aan een zijner beste leerlingen, Cliris- offel, heeft opgedragen." De rykste man Tan Indië. Te Soerabaija vertoeft de rijkste man van Indië, de Semarangsche millionair Oey Tjong Ham. Op Kepoetran heeft hij], om hier voor eemge maanden onder dak te zijn, even tjes een. kapitaal woonhuis gekocht. Dat Oey Tjong Ham de rijkste man van Indië ia, zal duidelijk worden, als men ziet, welke eigendommen hij al zoo bezit en welke z.aken hij al zoo drijft. Om met de laatste to beginnen. Oey Tjong Ham is de ziel van de Handelmaatschappij, Kian Gwan, die sinds 1&93 to Soerabaja gevestigd 13 en die verder haar vertakkingen heeft te Semarang, Bata- ia, Djokja, Keboemen, Tjilatjap, Singapore, Hongkong, Kobe en Londen. De Handelmaat schappij Kian Gwan heeft 11 stoomschepen •a do vaart, waarvan 6 in eigendom en 5 gecharterd. Naar ons Oev Tjong Ham, met i.icii wij een aangenaam onderhoud hadden, leedeelde, had hir van zijn aanwezigheid in 1 rderland, eenigen tijd geleden, geprofiteerd, 'a mot den raa-u van bestuur van do Java- i hina-Japan-iijn een schikking te treffen, •.rekkend© om een voor partijen schadelijke oncurrentie te voorkomen. De vloot van de Handelmaatschappij. Kian iwan dient in hoofdzaak voor het vervoer an producten, voornamelijk suiker en rijst. LV> export van suiker geschiedt naar Japan, Hongkong, Calcutta en Londen of New-York. Het vorige jaar werden door de vloot l£ mii- lioen pikols, de zaksuiker meegerekend, ver scheept. Oey Tjong Ham is eigenaar van drie groote fabrieken namelijk Pakis (in Sema rang, Joana), Redjoagoeng (Madioen) en Ten- goelangin (Sidoardjo). i>eze drie fabrieken produceerden in 1904 volgens de ons ver strekte opgave 430,000 pikols; Redjoagoeng maakt alleen witte suiker. Dus een goede winst gemaakt? merkten wij op. Bevredigend, was bet glimlachend ant woord, maar ik heb ook wel eens veel „roe- gie" gehad. Wij twijfelden niet. Oey Tjong Ham is ook eigenaar van rijst landen hem behooren de „particuliere lan- erijen" Simongan, groot 2600 bouws aawah, Calibanteng, groot 360 bouws; Randoesari, root 300 bouw en Groedo, nabij Soerabaja iit laatste is eerst onlangs aangekocht). Hei, orige jaar heeft zijn maatschappij nog 1 lillioen pikols rijst ingevoerd, met name uit iaigon en Rangon. De mildheid van den Cliineeschen nabob is onder anderen geble ken, tijdens de hevige voedingsschaarschte jü eenige afdeelingen van de residentie Sema- rar.g, toen hij een aanzienlijke hoeveelheid rijst ter beschikking van de bevolking stelde. Op hun terugreis van Japan nerpen de schepen in goedkoope retourvracht gewoon lijk steenkolen voor Hongkong. Overigens dienen zij, gelijk gezegd, in hoofdzaak voor liet vervoer van landbouwproducten. Om op de eigendommen van den millionair terug te komen, hij heeft zijn koffielanden alle van de hand gedaan, maar in Kendal nog een mdigoland overgehouden. De geïnter viewde was er slecht over te sprekenhet bekende lied lage prijzen. In Semarang noemt hij eenige wijken zijn eigendom, nl. Randoesari en Tjandivolgens zijne opgave heeft Oey Tjong Ham hier om streeks 200 huizen, die verhuurd worden. Men kan zich voorstellen, hoe groot alleen uit deze bron de inkomsten van de richard moeten zijn. Te Salatiga heeft hij een landhuis, waarvan hij ons foto's liet zien. In deze koele plaats schijnt hij bij voorkeur te vertoeven. Oey Tjong idam is de gelukkige vader van tv-ee dochters, die zich mogen laten zien. Wij hadden het genoegen met de jonge da mes, die Europeesche voornamen hebben en geheel Europeesch zijn opgevoed, kennis te maken. Ons viel net voorrecht ten deel ze op het mooist te zaen - zij stonden op het punt eet. toertje te maken en staken ïu een toilet, dat onze bewondering gaande maakte. Door een zacnte toespeling kwamen wij al spoedig t« weten, dat de bevallige rose en lichtblau we costumes, cue de zeer slanke, flink opge schoten jonge dames droegen, waren voort gekomen uit de vaardige handen van Pari- siennes. Inderdaad zagen de dochters van den millionair er goed uit. Het spijt ons. meneer, zoo klonk het ons in onberispelijk Hollandsch tegemoet, dat wij niet langer kunnen blijven. Zooals u ziet, ons rijtuig staat voor. Natuurlijk betuigden wij der jonge dames ons leedwezen en voegden er een complimen tje aan toe. Toen zij; in het njluig stapten, zagen wii bovendien twee Europeesche dames, die bleken te ziin de Engelsche gouvernante de Franse he kamenier van de twee kinde der ©welde. Deze laatsten spreken vloeiend Fransch en Engelsch, wat haar tij dens haar verblijf te Parijs uitnemend te rade gekomen is. Het duurde niet lang, of wij moesten ook de paarden van Oey Tjong Ham zien. Als ons geheugen ons niet bedriegt, dat heeft hij te Semarang een stoeterij van 28 paardenhij bad er echter slechts zes naar Soerabaia mee genomen. Twee hiervan heeft de millionair in Parijs gekocht, voor 400 pond (of 4800 gulden), naar hij ons vertelde. Het rijm pracht- diereu, echte „koetspaarden", zwaar maar niet lomp gebouwd, zwart van robe met lan ge staarten. Ook kregen wij de twee pon nies te zien, die Oey Tjong Ham voor zijne oeide dochters heeft gekocht en waarop dezen met veel vaardigheid rijden. Het zijn telgangers, die boven op den breeden rug met witte vlek jes geteekend, doch overigens zwart zijn, paarden, zooals men zelden ziet. Voor rijn honden enz., heeft de millionair een Duitscher in dienst genomen, zoodat het in zijn huis internationaal toegaat en men weinig gevaar loopt zich niet verstaanbaar te kunnen maken. Oev Tjong Ham is pas 37 jaar. Hij heeft grootsche plannen voor de toekomst. Blijk baar behoort hij niet tot de mannen, die er zich mede vergenoegen, hun millioenen voor zich te laten werken. Op het program ma staat een reis naar de vereenigde Staten dit in Februari 1905 zal worden aanvaard. Christelijk Sociale Conferentie. Dinsdagmorgen werd de conferentie voort gezet, nadat ds. W. H. Gispen, predikant te Amsterdam, in een bidstond was voorgegaan. Verzonden werd een telegram aan H. M. de Koningin, waarin de conferentie haar eer biedige hulde brengt en zich gelukkig prijst, in het Huis van Oranje immer het verheven en liefelijk symbool der nationa'e eenheid te kunnen zien. Hierna beantwoordde de heer J. Huizin- ga, lid van den gemeenteraad te Kampen, deze vraag „Volgt uit het wezen van de vakvereeni- ging, dat alle arbeiders uit hetzelfde vak in een organisatie worden vereenigd?" Hij verdedigde daarbij de volgend© stel lingen 1. De wijze van optreden der zoogenaamde neutrale vakbonden, om den toestand der vak- en bedrijfsarbeiders te verbeteren, als mede de beginselen waardoor deze organisa ties worden beheerscht, maakten het voor de christelijke werklieden noodzakelijk, deze or ganisaties te verlaten en zelfstandige chr. vakliedenbonden op te richten. 2. De christel. vakbonden aanvaarden Gods Woord als grondslag, zonder zich daar bij t eplaatsen op kerkelijk standpunt. Al de chnst. werklieden, die dezen grondslag erkennen, zijn gehouden zich bij deze chris telijke vakbonden aan te sluiten, wil men niet bevorderen dat de neutrale bonden ons hoe langer zoo meer gaan bedreigen, en de werklieden op gevaarlijke wijze voorlichten. 3. De christelijke vakorganisatie moet die nen om aan de arbeiders hulp en bescherming te verleenen. Hulp bij het verkrijgen van zoodanige arbeidsvoorwaarden en zoodanige arbeidsregeling, dat zij in staat zijn de roe ping, die zij van Godswege hebben, voor de ontwikkeling van eigen krachten °n gaven, als voor gezin, bedrijf, staat en kerk naar behooren te vervullen. Bescherming tegen alles wat die voorwaarden of regeling in on- gunstigen zin zou wijzigen. 4. Zij neemt positie tegen den klassen strijd, vooreerst omdat het in het belang der geheefe maatschappij is, dat het 'even der loonarbeiders tot voller ontwikkeling komt, en dan omdat zij zich bewust is, dat iedere stand, ook de arbeidende stand, de plaats hem door God in het volksleven aangewezen, dan alleen waardig vervult, wanneer hij de anderen dient. 5. Zij vermeent, dat het gemeenschappelijk belang van patroons en arbeiders samen komt in het bedrijf en daarom het belang der patroons evenmin gediend kan worden door slechte arbeidsvoorwaarden der arbei ders, als het belang der arbeiders gediend kan worden door schade, toegebracht aan het bedrijf, welke schade wel in de eerste plaats door de patroons wordt gevoeld, maar die toch ook op de arbeiders met schade neer komt. Aan het debat, dat na de toelichting de er stellingen werd gehouden, namen verschei dene sprekers deel. Na do pauae werden allereerst voorgelezen de resoluties, met instemming van alle in leiders en de leden van het bureau der con ferentie, opgemaakt naar aanleiding der ge houden referaten en de daarover geveerde gediadhtenwisseJing. 1. De algemeen© taak der vakvereenigm- geu. Het doel vaoi de vafcvereeniging is de arbeiders te helpen in hun streven naar een betere rechtspositie in hun bedrijf en in verband daarmede naar een zoodanige ar beidsregeling, dat zij in staat zijn de roe ping, die zij van Gods wege hebben, zoowel voor de ontwikkeling van eigen krachten en gaven, als voor gezin en bedrijf, sitaat ein kerk, naar behooren te vervullen. Zij berust op het efit, ciat een bevredigen de regeling der arbeidsverhoudingen alleen dan gewaarborgd is, wanneer de partijen bij het sluiten der overeenkomst met voldoende zelfstandigheid kunnen optreden. Zij is op den duur dienstig aan het sociaal belang ook van den patroon, omdat zij hem be- sdhermt tegen onwaardige praktijken van concurreerende collega's, en omdat de ver heffing van den econoarmsohen en zedelijlken levensstandaard der arbeiders van hooge waarde is voor den bloei van het bedrijf. Zij behoort rich te richten, zoowel op het v©i- krijgen van een goede vakoonstitutie ter ver zekering der rechtspositie van hen, die in de onderneming werkzaam rijn, als op d'e redhtstreeksdho zedelijke opbouwing der ar beiders. 2. Volgt uit bet wezen der vkavereeni- ging, dat alle arbeiders uit hetzelfde vak in ééue organisatie worden vereenigd? De protest.a nteah-christelijke arbeiders be hooren zich in afzonderlijke vakvereenigdn- gen te vereenrigen, daar <le christen-arbeider ndet lid kan rijn van de bestaande neutrale vakvereenigingen, die staan op het standpunt van den klassenstrijd, en anderzijds, omdat de roomsch-katholieken zich naar bun be ginselen gebonden achten aan de kerkelijke leiding, die uit den aard alleen voor hen kan gedlen. Scheiding tusschen de prote- etantsche christenen op het gebied der vaic- vereenigingen is in beginsel af te keuren. 3. Het verplicht lidmaatschap. Waar tussöhen patroon en arbeiders van één bedrijf geen overeenkomst bestaat, waar bij het lidmaatschap der vaikverecmgang wordt gesteld als voorwaarde der dienstbe trekking, mag geen ander middel dan dat van zedelijke overreding worden gebruikt, ara andere arbeiders te bewegen tot het lid maatschap der vakvereniging. Het is in het belang van onze maatschappelijke ont wikkeling, wanneer patroons en arbeiders alles doen wat zij kunnen, om de organisatie der arbeiders in vakvereenigingen te bevor deren. Dezo resoluties werden zonder stemming goedgekeurd. Vervolgens hield de beer P. van Vliet, lid der Tweede Kamer, een referaat- over de „vakorganisatie onder landarbeiders. De inleider gaf een overzicht van betgeen in verschillende Landen op het gebied van de organisatie der landarbeiders valt op te merken, om vervolgens rua te gaan, wat uil- die algemeene beginselen practisch voor oDs land is te gebruiken. Omtrent andere landen kon Spr. geen cij fers geven, maar uit hetgeen hem daarvan bekend is, trok hij deze conclusies: Xo. Nergens is de organisatie der land bouwers blijvend gelukt. 2o. De hier en daar plotseling in het leven geroepen beweging was steeds van kor ten duur, omdat die beweging steeds haar grond vond in plaatselijke en voorbijgaande oorzaken. 3o. Verschil in bodem, werkwijze en on derlinge veriioudting, zoowel als het zelf in eigendom of gebruik hebben van grond, bob ben overal, in onderscheiding van de indus- tiriearbeidere, nationale organisatie van de Landarbeiders verhinderd. Het ligt voor de Land, dat, wat nergens ju het buitenland gelukte, ook hier bij onge veer gelijke omstandigheden neofc wil slagen. Het resultaat is hier dan ook ongeveer het- De busschen 18851890 ontstane organi satie in „Broedertrouw" van de Bildtsohe landarbeiders is alweer zoo goed als verdwe nen en ©en dergelijke beweging, omstreeks denzelfden tijd in Groningen op touw ge zet, heeft tot gee resultaat geleid. Wel heb ben in latere jaren Patrimonium, Chr. Werkmansbond en 00 kde S. D. A P. af deelingen op het platteland gesticht, maar deze sloten rich meer aan. om het algemeene doel, dan wel om een bepaalde vak actie op het platteland. Spr. meent met het oog op het verleden er op te mogen wijzen, dat voor de toekomst iedere ernstige poging tot meer algemeene, zoo niet nationale organisatie, behalve met de scheidingslijn van het christelijke en het revolutioniiarire beginsel, rekening zal moe ten houden met het groote verschil van toe standen, dikwijls in dezelfde provincie; een verschil dat veelal samenhangt met den aard van den bodem, de regeling van het grcmdiberit en gebruik en de onderlinge ver houding tusschen boer en arbeider. Verschillende prot. christelijke veree nigra*- gem zouden zeer goed in die richting kun nen samenwerken. Een bepaalde vak-actie in streken van overeenkomende cultuur, tot verkrijging van betere arbeidsvoorwaarden, onderlinge hulp en steun, onderlinge voor lichting en vorming, of Let houden van cur sussen in verband met vakopleiding, in som mige gevalkn ook van huisvlijt, zou, aldus besluit Spr., groote aanbeveling verdienen, al aal ook voor breeder© samenwerking steeds rekening zijn te houden met het onderschei den karakter van landbouw, veeteelt, tuin derij, enz. De heer J. van der Molen, schoolopziener te Leeuwarden, was de tweede inleider van dit onderwerp. Ook deze spr. wees op het geringe succes der vakorganisatie onder de landarbeiders. Als oorzaak daarvan gaf hij op: de sterk individualistische neiging der arbeiders, die wortelt in onzen volksaardhet gebrek aan inzicht, dat den arbeider, waar hij geen on middellijk voordeel ziet, liever tot ziin isole ment terugkeert. Maar vooral het eigenaar dige karakter van het landbouwbedrijf en de verhoudingen, die daaruit voortvloeien, ma ken vakorganisaties onder de landarbeiders onmogelijk en onnoodig. De loonvraag, die dj kern der arbridsvragen uitmaakt, had nooit voor de landarbeiders in 't algemeen die dringende beteekems als voor de indu strie-arbeiders, omdat door het gebruik van een eigen stukje grond niet het geheele be staan afhankelijk was van het om arbeid verkregen geldloon. De tegenstelling tusschen werkgevers en werknemers is op het platte land niet zoo groot als in de centra der be volking, wat ook een verklaring is voor het feit, dat de groote arbeidersbeweging van onzen tijd meestal buiten de landarbeiders is omgegaan. Spr. besloot met te concludeeren, dat er nog een uitgebreid arbeidsveld open ligt voor do vakorganisatie in de kleinstreken en el ders, waar de loonarbeid ter plaatse hoofd bron van bestaan is, en voor vereenigingen van boeren en arbeiders op het zand, waar de levensgewoonten samenwerking dezer ele menten mogelijk maken. Na een kort debat sloot jhr. mr. de Geer de conferentie met een woord van dank aan de sprekers. Hij sprak verder de hoop uit, dat weldra weder eene christelijk-sociale conferentie zal kunnen worden gehouden. Ook de heer P. van Vliet uitte dezen wensch. ei hii stelde voor dit bireau der conferentie diligent te verklaren. De heer W. Hovy getuigde, als voorzitter der vereeniging van christelijke patroons Boaz. dat zij met veel instemming deze con ferentie heeft begroet-, en hij verwachtte veel van hare resultaten. Dinsdagavond werd nog eene drukbezochte algemeene vergadering gehouden, waarin ds. A S. Talma en dr. F. van Gheel Gildemees- ter, predikant te 's Gravenhage, als sprekers optraden. Tot lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Onderwijzers-genootschap is verkozen verklaard de eenige candidaat, do heer C. M. Soeters, te Amsterdam, tegen wiens candidaatstelling geen bezwaren rijn ingekomen. Het hoofdbestuur heeft zich voor 1905 ge constitueerd als volgt: L. C. T. Bigot, voor zitter, tevens gedelegeerde in het bestuur van het Nederlandsche school-museumM. Mieras Jr., vicc-voorritterK. Andricese, le secretaris, tevens gedelegeerde in de hoofd commissie van het Ondersteuningsfonds en in de commissie voor kinderstudieH. Dou- ma, 2e secretaris, commissaris der paedago- gische bibliotheek en lid van de commissie voor kinderlectuur; H. W. J. A. Schook, le penningmeester en lid van de commissie van beheer voor het herstellingsoordF. H. Klenke, 2e penningmeesterR. Staal, 3e penningmeester en C. M. Soeters, archivaris. In eene op 19 dezer te houden vergade ring van de Haagsche kiesvereen'ging „Va derland en Koning," zal worden behandeld een bestuursvoorstel tot aansluiting bij de Nationaal Historische Partij. Leestafel. Ditmaal zijn, het eenige tijdschriften, die in de eerste plaats onze aandacht vragen, t. w.; Uit de Remonstrantsche Broederschap, ondur redactie van Dr. J. A. Beijermaa, uitgever A. JEL Adriani te Leideu. De voor mij liggend© aflevering be vat de toespraak, door den redacteur gehou- d.n Ut herinnering aan P. A. d© Genestet. Een mooi stuk, dat beteekems en verdiensten van den te vroeg ontslapen dichter in het volle licht stelt. In één© zaak ben ik het niet met den schrijver eens, waar hij u.1. zegt, dat het goed is, dat men niet is ingegaan op eoD inuertijd gedaan voorstel om voor de Gene>tet een getLnkteeken op te richten, omdat rijn liederen voortleven in zooveler hart. Maar als het waar is, dat deze verzen, zoogoed als Luther s liederen meer hebban uitgewerkt dan sch er alle godgeleerde vertoogen, dan mocht men dunkt mij den zanger wel een zichtbare hulde brengen! Voorts bevat deze afleve ring een stuk over de Leid&cke Remonstran ten vóór 1G18 door Dr. Rogge, dat alleszins de aandacht verdient. Wetenschappelijk Nieuws vooi Iedereen, onder red. van H. J. Bartels, uitgave van Busé te Rardinxveld. Elke afle vering van dit tijdschrift geeft keur van kor tere en langere artikelen tal van wetens waardigheden en belangrijke mededeelingen, b.v. deze ail. handelt over Korea, nieuwe wereld ;aal, kust en rivieren van Suriname, methode van dr. Finseu, vondsten uit den steentijd, enz. enz., eigenlijk te veel om hier te noemen. Het best doet ieder, die voor stander is van algemeene ontwikkeling, met zich het tijdschrift aan te schaffen! Het Groene en Witte Kruis, on der red. van F. C. Fleischer te Makkum, gewijd aan de belangen van ziekenverple ging, hygiëne en wat dies meer rij. Er wordt h.er een art. gewijd aan don door 't W. Kr. bekroonden arbeid van d_n h-er Schoo ovet de malaria, voorts een art. aan het irLt ge noeg te waardeeren werk van Fiusen, deq bestrijder van lupus. Verder tal van bijzon dorheden worden hier besproken en vele goede wenken gegeven. Ook dit tijdschrift dat hoe eer hoe beter maandblad worde, tevens band tusschen de afdeelingen der bei de vereenigingen dient hoe langer hoe meer bekend en gelezen te worden. Cosmos, i©vue alustrée, menauelio, polyg lotte, red. Dr. Leviticus, édit So..eiteus et Giltay, Amsterdam. Deze 1ste afl. van den 8. jaargang bevat bijdragen in de drie talen van verschillend© hand. Z.o gee.t dit tijd- schr.ft gelegenheid voor ied.r, die over niet genoeg tijd beschikt om juist boeken te le zen, de moderne talan te onderhouden. Voorts hebben de uitgevers voor hun abonné's een aardigen wedstrijd met flinke prijzen uitge schreven, hetgeen zeker voor velen een aan- &poring te meer zal zijn het tijdschrift te le zen zijn rijn talen bij te houden. Our Magazine, edited! by the publi cation committee of the Scotch Church, Rot terdam, Lon. Seer. Mr. J. A. Schenk, van der Sluysstraat. E.n gei'.lustreerd maandblad voor jong en oud, goed uitgevoerd, met zorg be werkt en zonder goedkoop f 1.25 per annum.) Voor 't jonge volkje, do Kinder wereld ©n Voor de Kinderkamer, drie geïlustreerde tijdschriften voor de jeugd, waarvan de redactie aan de goode zorgen van den in deze zeker alleszins zaakkundige schrijver P. Louwerse is toevertrouwd. Uitge ver is P. van Belkum Azn., tc Zutphen. Dat bij de keuze der verschillende stukken en stukjes in proza en poeze, ook bij d© keuze der platen en plaatjes rekening is gehouden met den Leeftijd der jpngelui voor wie elk dezer tijdschriften bestemd is, behoeft weJ geen betoog. Zoo bieden alle drie een aange. name afwisseling bij het vele huiswerk, waar mee onze jongens en meisjes helaas nog altijd en reeds zoo vroeg overstelpt worden. Levensrecht, maandschrift ter ver breiding van vooruitstrevend© ideeën, onder red. van dr. Schoenmaekers, uitg. van L. de Boer te Amsterdam. De J an uari-al levering bevat art. van Cornelissen, Staalduynen, Bak-, ker en Mierop, en van E. v. E., wiens art. „Het nationaal Arbeids-Secretariaat en rijn vijanden duidelijk laat zien dat elke hervor ming, die van buiten af komt, den ge wensch* ten heilstaat niet zal brengen, 't Is nog ver ran alles pais en vree! Ten slotte een drietal geïllustreerde prijs couranten van zaden enz., n.l. C. G. v. Tuber gen, Haarlem, J. B. W ijs, Amsterdam en Pannevis, Delft. Die van Tubergen, die naast naam en prijs ook menigen wenk voor den tuinman geeft heeft een mooie plaat in kleuren druk, een bouquet Chrysanthen, Violieren en Asters. Ieder, d:e een grooter of kleiner tuin heeft, verzuimo niet dozo catalogi aan te vragen, bevattende zoowel moes- als bloem zaden. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1