1»». 3'1" Jjiarjjaiijs;. Donderdag 19 Januari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertcnticn, mededoolingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF G>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 60. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 16 regel* •••••••••••••f 0.75. Elke regel meer - 0.1S. Groote letter* naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eene oiroulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt ingevolge de slot-almea van art. 55 der kieswet, bekend, dab op 24 Januari 1905 van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 ure in een der lokalen van het Raadhuis eene h e r- s temming zal plaats hebben ter benoeming van één lid van; den Raad in het Ie kiesdistrict tusschen, de candidate» hieronder alphabetïsch gerangschikt DUINEN VAN, S. J. KONING. H. Tevens wordt in herinnering gebracht de strafbepaling vervat in art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemtwordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Amrsfoort. den 18. Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, WIJTEERfi. De Burgemeester van Amersfoort maakt .'be kend, dat in de gemeenten Utrecht en. Hoog land een geval van milt-vuur i& geconstateerd. Amersfoort, 18 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTLERS. Politiek Overzicht fluitsohlsnd en Engeland. Bene onvoorzichtige uitdrukking, die on langs is o-utsna.pt aan een Duitsch parle mentslid, is koren op den molen geweest van hen, die er op uit zijn wantrouwen etn twist te zaaien tusschen Duitscihland en Engeland. Een lid van den rijksdag, die in het bureau de functie bekleedt vain tweeden onder-voor zitter. prof. Paasche, heeft in eene rede voor zijne kiezers zich laten ontvallen, dat Duitschland onlangs het gevaar van eene oorlogsverwikkeling met Engeland nabij go woest is. De Nordd. AlLg. Zeitung, het offi- cdeuse orgaan van de Ehntoche regeering, heeft wel haar best gedaan om dezen canard te kortwieken, maar hij is toch verder ge vlogen dan goed was. Onhandige vrienden aan de overzijde van da Noordzee hebben daartoe het hunne bijj gedragen. Zoo de Londenedhe Standard, die elke ernstige ontstemming tusschen Enge land en Duitschland ontkende, maar er bij voegde, dat de mobilisatie van de Duit&cho vloot terstond na het Engelsoh-Russische in cident wegens het gebeurde op de Doggers- bank in Engeland een onaangenamer! indruk had gemaakt. Nu was dat bericht van eene mobilisatie der Duitsche vloot geheel ver zonnen zullk een maatregel heeft noch ge heel, nodh gedeeltelijk plaats gehad. Maar liet bericht heeft toch aanleiding gege ven om er weer iets anders aan vast te knoo- pen. De correspondent van de Times te Der- lijn heeft aan de bevestiging van het feit, dat er geen mobilisatie heeft plaats gehad, do opmerking toegevoegd, dat volgens een Duitscb blad, de Hamioverscfhe Kurier, naar Wilhelrashawen het bevel was gezonden de werven aldaar te vergrooten en dat de daar aangestelde werklieden daig en nacht bezig zajai met reparatiën aan scheren, ten eindto deze steeds klaar te houden om i.n zee te gaan. Hij merkte verder nog op. dat deze be weringen en geruchten bestemd schenen om aan vragen van geheel ondergeschikt belamg eene zekere beteekenis te geven, ten einde die aandacht af te leiden van de vraagstukken der toekomst, die zich bezig houden met het verkrijgen van het. evenwicht in de macht ter zee. De correspondent van de Times te Wèe- nen heeft de zaak van eene and/ere zijde aanr gevathij gewaagde van eene ernstige be zorgdheid, die in 't laatst, van November en begin December jl. in Berlijnsahe kringen heeft bestaan over Engelands plannen, en heeft zich daarover vronlijlc gemaakt, omdat er elke grondslag aan ontbrak. Dergelijke mededeelingen en opmerkingen zijn, op dien keper Ixaschouwd, van niet veel gewieldmaar er is toch dit gevaar aan ver houden, dat zij eene ongezonde atmosfeer in 't leven roepen, die, als er werkelijk een gespannen toestand mocht komen, een na- deeligon invloed kan uitoefenen. De Nordfd. Allg. Zeitung begroet daarom met blijdschap het optreden van mannen van aanzien in bei-die landen, die hun invloed aanwenden om de oorzaken van de tusschen de beide vol ken beabaande ontstemming uit den weg te ruimen. Zij schrijft„Wanneer er tus schen d> bedde natiën bedenkelijke verschijn selen waren ontstaan, dan waren zij niet te zoeken in de officieele verhouding der re geeringen, maar in de klimmende vervreem ding van de beide volken, die gevaar liepen bij het voortduren van de misstanden en kunstmatig gevoede ontstemmingen de recbtstreeksche voeling met elkaar en daar mee het vermogen om elkaar te verstaan, te verliezen. Mannen van de positie van Sir Thomas Barclay verwerven zich onder zulke omstandigheden groote verdienste door hun ne pogingen om de brug van volk tot volk te hei-stellen. Hun streven zal, naar men mag hopen, ondersteuning vinden door eene nau were maatschappelijke aanraking, die in Londen door de stichting van eene Duitsoh- Bnigelsch© club haar middelpunt moet vin den. Een aantal van de voornaamste ver tegenwoordigers der politieke kringen van Engeland hebben het denkbeeld der oprich ting van deze olub met warme sympathie be groet; bij hen sluiten zich in Duitsohland uitgebreide kringen aan, die de beteekenis van goede betrekkingen tusschen de staten ten volle weten op prijs te stellenHet komt er op aan, het op verblijdlende wijze zich baam brekende besluit te ver wezenlijken om de papieren hinderpalen, die zich tus- rchen de beide natiën hebben opgestapeld, uit den weg te ruimen. Uit den mond van haren eersten staatsman, den eersten minis ter Balfour, heeft de Britsche naitie dezer dagen kunnen vernemen, dat de gevaren oor den vrede niet liggen in Europa, maar in streken, die onder geringer beschaving staan en waar de beschaafde groote natiën om de heerschappij strijden. Zelfs den groot- sten pessimist zal het moedelijk vallen zulk een streek te ontdekken, waar Engelsch- Duitsche tegenstrijdige belangen, die den vrede bedreigen, te berde zouden kunnen ko men. Het is niet de taak van de regeerin- giem, wien de werkelijke toestand welbekend is, maar van de beide volken uit deze waar heid de praktische conclusie te trekken." Duitschland. De begrootmgscomm isrie van den rijksdag heeft bij1 de behandeling van de suppletoire begrooting van Zuidwest-Afrika. goedgekeurd •;!-? uitgave voor eens van 62 millioen mark voor versterking van de troepenmacht voor do demping van dep opstand. De interpellatie van de conservatieve frac tie over de handelsverdragen komt heden in dein rijksdag in behandeling. Essen, 18 Jan. Van de morgen- en de na midldagploegen zijn thans in 't geheel 184.868 arbeuders in staking. Gisteren hadden weder dadelijkheden plaats, die gericht waren tegen de arbeidende mijuwprkers. Op de mijn Zeair truan werd naar de politie met steenen ge gooid; zij moest- gebruik maken van hare wapens, waarbij verschillende personen wer den gewend. Op de mijn Graf Bismarck werd een arbeider, diie werken wilde, door revol verschoten gewond. Van overheidswege worden pogingen ge daan om te bemiddelen. Oberberghauptmann von Velsen heeft, volgens het Berliner Tage- blatt, van graaf Bülow do opdracht ontvan gen, zijn best te doen opdat de zaak op vredelievende wijze worde beslecht. De re- geeringscommissarissen hebben Dinsdag met het stakingsccmité eene bijeenkomst gehad, waarin de eischen van de werklieden worden toegelicht. Gisteren hebben zij de gemachtig den van de mijneigenaars gehoord en heden houden zij eene samenkomst met de mijn eigenaars en werklieden gemeenschappelijk in 't belang der verzoening. Het bestuur van het kolensyndioaat heeft zijne afnemers bericht, dat het zich tenge volge van de staking niet kan houden aan de vastgestelde leveringstermijnen. Het gevolg van de staking is een groote navraag naar Engelsche kolen, waardoor de vrachten belangrijk zijn gestegen. Frankrijk. Parijs, 18 Jan. De minister-president en de ministers hebben heden voormiddag hun ontslag aan den president der republiek aan geboden, die het heeft aangenomen. Op ver zoek van den president der republiek blij ven de ministers belast met de loopende za ken, tot aan de benoeming van hunne op volgers. In den brief, waarin hij ontslag verzoekt, verklaart de heer Combes, dat hij er van af ziet te streven naar de verwezenlijking van het programma van hervormingen, dat de uitdrukkelijke goedkeuring van de meerder heid verwierf, omdat hij gedurende anderhalf jaar wordt nagezeten door eene ooalitie van ongeduldige eerzucht en van clericalen of nationalistischen haat, waardoor het „bloc" aa.n 't wankelen werd gebracht. Combes voegt er bij, dat hoe ook die meer derheid is geslonken, zij niettemin consti tutioneel den wil van het republikeinsehe deel van het land vertegenwoordigt. Hare beslissingen moeten de wet voorschrijven aan de regeering van morgen, evenals aan de regeering van gisteren. Ik heb vert rouwen in de bereeniging der groapen der linkerzijde om het werk van de intellectueels vrijmaking, den socialen voor uitgang en do toenadering tusschen de vol ken voort te zetten. Combes eindigt met zijn dank te betuigen aan President Loubet voor de welwillend heid, die nooit in gebreke bleef. Terstond na de terugkomst van president Loubcó van de begrafenis zijner moeder is de ministerieele crisis geopend. De ministers hebben zich gisteren naar het Elysée bege ven, om hun verzoek om ontslag aan den president te overhandigen, dat door dezen is aangenomen. Maar sedert het begin van de week heeft het kabinet gehandeld als een demissionair ministerie; het heeft geen en kel besluit genomen, en zich stipt bepaald tot het afdoen van de loopende zaken. Wat de door het besluit van deu raad van het Le gioen van eer opgeworpen kwestie der schrap ping van majoor Bégnicourt als ridder en het geval van generaal Pcigné betreft, be- teckent dit, dat die zaken door het nieuwe kabinet geregeld zullen moeten worden. Pi Kamer hoeft hare zittingen verdaagd tot na de oplossing van de ministerieele crisis. De Kamergroep der socialistische radica len heeft in een besluit het verlangen ken baar gemaakt, dat geen oud-minister, behoo- rende tot het vroegere k inet Waldeck- Rousseau, in het nieuwe kabinet zal worden opgenomen en dat aan de scheiding van Kerk en Staat de eerste plaats in het nieuwe programma zal worden gegeven. De commandant van het 97. legercorps, generaal Peigné, is bij den minister van oor log ontboden in verband met een brief, door hem geschreven aan den secretaris van het Groot Ooster Vadecard, die onlangs bekend gemaakt is. Wat er met hem gebeuren zal schijnt nog niet vast te staan. Volgens de Echo de Paris zou de minister den generaal 24 uren tijd ge laten hebben om zijn pensioneering aan te vragen, onder mededceling, dat hij andere van ambtswege zou worden gepensioneerd. De radicaal-socialistische Kamergroep heeft besloten drie barer leden naar den minister af te vaardigen, om inlichtingen over de zaak in te winnen. Stockholm, 18 -Jan- De heden bij dë ope ning van clen Rijksdag voorgelezen troonrede doet uitkomen, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden bij voortduring de meest vriendschappelijke zijn. Verder wordt meegedeeld ctat in de laatste jaren arbitrage- tractaten zijn gesloten met Frankrijk, Enge land. België, Rusland en Zwitserland. De onderhandelingen over de splitsing van den cons-lairen dienst voor Zweden en Noorwe gen zij i zoo ver gevorderd, dat verwacht kan worden, het resultaat spoedig aan den L ilksdag te kunnen voorleggen. Een ontwerp betreffende de uitbrei<uii5 van het kiesrecht voor de Tweede Kamer, dat "bijaw- gelijklui dend 3 met het in het afgeloopen jaar inge diende, zal dit jaar worden voorgesteld. De troonrede constateert met voldoening, dat alle kosten, noodig voor de invoering c :r verschillende in te dienen ontwerpen, zonder nieuwe of verhoogde belastingen kun nen worden gedekt. Rusland. Peterslmrg, 18 Jan. De Westnik bericht: Eene door den Keizer goedgekeurde circu laire van den minister van binnenlandsche zaken aan de chefs van de gouvernementen, waar conferentiën over de herziening van de wetgeving betreffende de boeren plaats heb ben, verklaart, dat de opvatting onjuist is, dat do keizerlijke boodschap van 25 Decem ber van meet af de grondslagen voor de her ziening verandert en verdere beraadslagin gen overbodig maakt. De boodschap sluit volstrekt niet uit de handfhaiving van de or ganisatie van den boerenstand, die zich sinta oude tijden heeft ontwikkeld; zij wil dat de grondslagen van de wet van 1861 in acht genomen en verwezenlijkt worden. In de conferentiën moet volledige vrijheid van mee- ning toegestaan worden, opdat de werkelijke meeningen van de met de behoeften van den boerenstand vertrouwde mannen volledig tot uiting komen. Petersburg18 Jan. Aan de Westnik wordt van wel ingelichte zijde medegedeeld, dat het in het buitenland verspreide bericht van de ontslag-aanvrage van den minister van binnenlandsche zaken prins Swiatopolk- Mirski ongegrond is. Saratov, 18 JanDe Westaiik bericht, dat de hier vergaderde zemstwo een adres ontvan gen heeft van een aantal boeren, grondbezit ters, burgers em andere personen, waarin de oiidlartcekenaars, ten getale van 10.(Lj. ver klaren, dat zij hunne instemming wensohen te betuigen met do in Decern lier door de vei tegeniwoordigers der zemtwo's te Peterburg genomen beskuiten. Petersburg, 19 Jan. Gisterenavond had weer eene vergadering van 1500 werklieden plaats, waaraan behalve de werkliedenver bond vertegenwoordigers van andere, niet daartoe behoorende vereenigingen, ook van socialisten, deelnamen, De vergadering heeft liet voorstel van de socialisten tot omverwer ping van de staatsorde verworpen, maar een verzoekschrift aangenomen, waarin vrijheid van de pers gevraagd wordt. De socialisten hebben de werklieden van de fabrieken van Kolpier en Obuchow en van de Baltiscke werf bewogen zich bij die werkstaking aan te sluiten. De burgemeester beval heden, dat hem alle dagbladberichten over de werkstaking moeten worden voorgelegd, voordat zij wor den openbaar gemaakt. De politie gedraagt zich voorloopig volkomen lijdelijk. Petersburg, 18 JanDe „Westnik' bericht, dait heden ook de arbeiders van de .fabriek van Stieglftz, 8000 in getal, in staking zijn gegaan. Zij verlangen den aohturigen werk dag. De arbeideis van de Newski-scheepstim- mertverf, twaalfduizend man sterk, namen het besluit om heden te staken, gisteren nacht in een vergadering, die belegd was om te beraadslagen over de ondersteuning van de eiechen van de arbeiders der Poet Jow- en Fransch-Russische fabrieken. De burgemeester verscheen heden in eene vergadering van de arbeiders van de scheeps werf; hij sprak hen toe en verzocht hen zich rustig te heiden. Do directeur van de Fraaisch-Rusaische fa briek wan. gisteren den werklieden op enkeio jjunten te gemoet gekomen. Heden echter verklaarde hij plotseling, dat hij geen con- oeesiën kon doen, en de gisteren gedane weer moest intrekken, omdat hij deze had toege staan zonder toestemming van tien burge meester. De Newski-fabriek was in den la at sten tijd, ten gevolge van groote regeetingabested- lingen, in oen zeer gunstigen toestand. Daar worden tegenwoordig onderzeesche booten van het type „Protector"' gebouwd, die voor leen deel reeds gereed zijn. Verder worden, nu deze fabriek geheime mechanismen earn cm ge steld, onder ieidiing van een Amerikaanse hen monteur. De fabrnak heeft bovendien in de eerste twee maanden nog andere bestellingen van de regeering uit te voeren, terwijl nog twee groote oceaaa-bootcn. vri het type der Stoomschepen van de vrijwillige vloot, en een aaofcal torpedo- en kanonneerbooteai in aan bouw zijn Bakoe, 18 Jan. Le staking hier is ten ge volge van tegemoetkomingen van de zijde eer werkgevers geëindigd. Zuidwest-Afrika. Berlijn18 Jan. Generaal v. Trotha be richt. dat Wilhelm Maherero zijn onderwer ping heeft aangekondigd. 12 Roman van BALDUIN GROLLER. Riemer stond op, doch de gestrenge presi dente deed hem verstaan, dat hij moest blij ven zitten. „Ik zie, dat we nog geen politie hebben. Mijnheer Cannahelu zal wel bij de rol van beklaagde, tévens die van politieagent, willen op u nemen?" „Zeker wil ik dit. Het eind zal dan wel moeten ziin, dat ik mij zelf naar dë gevange nis moet brengen. „Biet woord is aan den aanklager I" „Dr. Johannes Riemer, advocaat, geboren te Weenen, 29 jaar oud, katholiek, ongehuwd. Met den aangeklaagde ben ik noch verwant, noch bestaat er zwagerschap tusschen ons jammer genoeg! en ik zwoer de waarheid en niets daar de waarheid te zullen zeggen." 'eggefn" Daarna vervolgde hij „Edel achtbareIk ben hot slachtoffer ge worden van een ongehoord brutalen diefstal. Op klaarlichten dag is de dief in mijin woning gedrongen, welke ik 's middags eeai oogen blikje -verlaten had, en heeft uit. de voorkar mer mijin overjas met vijftig gulden, eu uit mijn ongesloten schrijftafel een gouden hor loge met ketting, ter gezameHjike waarde van f 250, en eindelijk twee opera-kijkers, bene vens eenige boeken, hoofdzakelijk rechtskun dige aanteekenigen bevattende, te zamen van zoowat f 30 waarde zich toegeëigend en bo vendien nog een schade van f 300, aangericht. Ik hoopi, dat de misdadiger zijn straf zal ont vangen en eisch de volle vergoeding der aan gerichte schade." Presidente: „Heeft de beklaagdë daarop iets te zeggen?" Beklaagde „Alleen maar dat het alles on waar is. Aan mijn verdediger laat ik 'het. over, mijn onschuld te bewijzen." Riemer liep de tafel eenmaal om, onder 1 het voorwendsel, dat hij zich van de getui genbank naar de verdedigingstafel begeven moest en begon toen ondier gespannen aan dacht van zijn gehoor „Mijne heerenAls ik ooit overtuigd ben 1 geweest van de heilige taak. die op den ver dediger rust, dau ben ik het thans, nu mij een moeilijke, maar ook eervolle verdediging 1 wacht. U hebt den beklaagde gehoord. U hebt ook den voorn aamsten getuige, den aan klager gehoord, die met niet geringe juri- j disdie bespraaktheid, maar ook met duivel- scihe boosheid! Presidente„Ik verzoek den verdediger den aanklager niet te beleedigen." Verdediger„Den aanklager te beleedigen lag in het geheel niet in mijn bedoeling. Al leen wenschte ik do jury te overtuigen, dat mijn cliënt zich. in een benarde positie be vindt, zoo benard als ooit een beklaagde was. De officier van justitie 'heeft de aanklacht zoo we [spiekend en scherpzinnig ontvouwd, dat. onder gewone omstandigheden een ver dediger een zware taak zou wachten. D'at zooi zoo zijn, einder gewone omstandighedlen Waarlijk, de zaak van mijn cliënt zou vaag staan, wanneer ik niet machtige bondJge- nooten bezat in de wet, de waarheid en dè onschuld van mijn ckënt. U hebt gehoord, hoe hij op de schandelijke aanklacht slechts geantwoord heeft.„Er is niets van waar." Zóó spreekt geen misdadiger dait is die stem der zwaar gekrenkte onschuld! dlait is de smartkreet der eer, ten dóode toe gewond dat ir. een hartek.lamk der overtuiging, en deze, mijne heeren, liegt niet. Om iets te be mantelen, om een valsche onschuld te ver dedigen, heeft men vele woorden noodig; die waarheid is kortze zegt„het is niet waar." Vroeger waren voor een, despotiscihen ïechter twee geschreven woorden Voldoende, om een eerlijk, onbesproken mensch tob den galg te veroordeelen. Maar thans, in onzen beschaafden, verlichten, tijd, nu een humaan rechter den zetel inneemt, nu zal deze met beide handen de gelegenheid aangrijpen om hem. met een reusachtig onderscheid tus- gchon voorheen en thans! den man van eer, van de bank der ljeschuldigden. waar een afschuwelijke aanklacht- hem 'heeft heenge- slecpt, te verlosten en hem de gulden vrij heid; te heigeven. En déze gelegenheid, zij ligt bcoloten in de woorden - „er is niets van waar Men begrijpe mij niet verkeerd. Zeker, er ziijin vele .beklaagden, die gelogen, hebben., en er zullen er nog velen komen. Maar, mijno heeren, le ton fait la munique. En de toon, waarop dia beklaagde dë beschuldiging van zich afwierp, zal mii tot mijin jongsten dag bijjblijtven. Wie meevoelt met oen gepijnigde, nwshamdteldë menschenziel, zal uit iederen toon de donderende stem van het. gekwetste eergevoel j het weemoedig f lui stèren der be rusting. der stille gelatenheidhet tande- knersen van het. gehoonde rechtsgevoel en den triomfeerenden kreet eener blijde over winning, die zich met. eerbied-afdwingendè majestueus© kracht baanbreekt, kunnen ver nemen. Bewijzen kunnen bedriegen, maar die toon bedriegt niet! (Applaus van het publiek). Dr. Riemer (vervolgend)„Maai-, mijne her-ren, lvoe uw gevoel ook moge spreken, ge leunt- uw wijs besluit niet richten naar een toon. Al mope die tot in het diepst, uwer ziel doordringen, als roerende cymbeLklatiken al moge hij natrilleu, als de iaatsto groet, eener moeder aan haar treurende kinderen al mogen de heiligste inenschen gevoelens in uw hart schuilen, het recht eisabt meer en vaster grondslag voor zijn ooideclvellin- gen. Ten ejuste wil ik bewijzen, dat mijn cliënt geon dief is, en. ten tweede dat de scha de, boo tardiglijk, om niet te spreken van inhalig, dcor den beschuldiger op drie honderd, gulden geschat, niet alleen minder is, maar zelfs ecu veal geringer som bedraagt. De bewuste overjas weid in het bezit van mijin oliër.t gevonden, die hem had aangetrok ken, dn 's avonds1, na een zware dagtaak, een. luchtje te scheppen. Nu wil ik daarmee niet beweren, dat ook eau misdadiger geen ge voel van onschuldige, idyllische vermaken kan hebben.; ik wil geen voordooien zoeken in dó feiten, die op psychologische gronden te billijken zijn; ik wil voet bij stuk hou dien, bij het ernstigste pu.nt der beschuldiging, bij tien overjas, die ala een stom on argelcos bewijsstuk, een eerlijk mensch op het hoofd viel. (Pra-vo!) Hoe hij aan dien overjas gekomen is? Wel, uil dë bewijzen bleek het- ïeedk; hij! heeft hem gevonden. En is dat oen misdaad? Neen-, driewerf neonSlechts dat zouden we kun nen aannemen als een verzwarende omstan digheid, dlat de beklaagde zijn vondst ge heim heeft gehouden. En ook dat nog .niet een?. Uit de bewijzen hebben we niet vernomen, dat den beklaagde gevraagd is, of hij na zijn wandeling, dien overjas niet terug zo-u hebben gehracht. Zie, dat is een fout van den ïechter van instuctie geweest., waarvoor dë beklaagde toch zeker niet mag boeten? Dat zou ongehoord zijn. En nu kan wel worden aangevoerd, dat als do beklaagde van plan was geweest den overjas bi; de politie te brengen, hij hem wel over den arm gedragen zou hebben, maar ik moet er, mijne he?ren, u op attent maken, dat mijn cliënt, geen. kleermaker is. Dë overjas kan dus als geen bewijs be t.chouwd worden, zooals reeds is aangetoond. Nu wat betreft de zoogenaamd' gestolen voor werpen. Kan de aanklager die niet verloren hebben Geen enkele kleermaker zou, zoo bij] den jas, die hier als bewijsstuk ligt, moest wipardeoren, daaraan eon waarde van vijftig gulden toekennen. Wat het 'horloge en den ketting betreft, om over de waardelooze effecten niet te spreken, zal moeten er kend worden, dat de eigenaar ze buitenge woon hoog getaxeerd heeft. Wij allen weten, ciat een assistent-advocaat in den regel niet. zulke kostbare weelde-artikclen er op na houdt. Het komt mij voor, dat de bssculdiger de gunstig© gelegenheid heeft willen aangrij pen om Do Presidente: „Ik moet den verdediger verzoeken in dien geert niet voort, te gaan en zich van dergelijke insinuation te onthou den." Tfordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1