KOLONIËN. "binnenland. Kap:to.n Zachanas Zvnana, die zicli reeds beeft onderworpen, verklaarde, dat verschil lende aanvoerders van de opstandelingen zijn omgekomen, gedeeltelijk tengevolge van ge- brok aan water Het volk en de krijgslieden rijn verstrooid. Zij zullen gr ooten deels wel trachten uit den zandwoestijn in Hereroland terug te keeren. Alleen Wilhelm Marerero had nog een rest van good gewapende Okahandjamannen bijeen Oe oorlog in Oost*Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, IS Jan Het departement van marine maakt bekend, da* de torpedoboot Hegatis 17 officieren en manschappen ver loreu hoeft in eon aanval op de Sebastopol, die don 14on December werd ondernomen. Tokio18 Jan. Uit de berichten over do jongste gevechten van het leger in Mand» sjocrije ontvangen, blijkt duidelijk, dat ge regelde Chinoosche troepen de Ruseen hel pen. De Russische verliezen bij Sansjiaho ten westen van Nioetsjwang, op 14 dezer, be droegen driehonderd man. Generaal Mistienko's troepenmacht telde vijf a zesduizend man met tien kanonnen. Na de noderlaag bij Nioetejwang trok hij noordwaarts terug over de Laotoenioeloe. De Japanse he cavalerie nam een aantal uit- goputte Russen bij Laohoste op 14 dezer ge vangen. Tokio. 18 Jan. Een Japansch stafofficier bericht, dat Chineeeche geregelde troepen dc Russische «troopers vergezelden. Een telegram van het Russische telegraaf- agentschap uit Sachetoen meldtDe ruiter- afdeeling is van haren strooptocht in den rug van <je Japanners behouden en wel terug gekeerd. Dc Russische verliezen bedragen 300 man aan dooden en gewonden. De gewonden zijn teruggebracht. De strooptocht heeft op de Japanners diepen indruk gemaakt. De Matin verneemt uit Petersburg, dat weldra op het oorlogsterrein zal worden over gegaan tot het vormen van een 4de leeer. Dan zal generaal Koeropatkin 700,000 ma onder zijn bevelen hebben. Aden. 18 Jan. Het eskader van admiraal Botrovkv is te Djiboeti aangekomen. Admiraal Rodjestwensky heeft in een uit voerig telegram den minister van oorlog be richt, dat de beide dcelcn van zijn eskader nu bij Madagaskar bijeen zijn. Hij is vol ver trouwen op de officieren en de bemanning van zijn eskader. Hij wil het derde eskader niet afwachten en zelfs niet de kruisers en torpedobooten, die thans door het Suezkanaa' gaan, omdat hij niets heeft aan schepen met ongeoefende bemanning. Aldus wordt aan de Matin uit Petersburg beridht. Een deskundige medewerker van de Temps stelt de argumenten tegenover elkaar, uiO worden aangevoerd voor en tegen de voort zetting m den tocht naar Wladiwostokhij komt op grond daarvan Uit de conclusie, dat er geen kans van slagen is en dat, hoe bit ter dat moge zijn, het eenige wat Rusland zou behooren te doen, w de vloot terug te roepen Hij verwacht echter niet, dat dit ge beuren zal. „De terugroeping van .-dmiraal Rodjestwensky zou in zich sluiten, dat er geneigdheid is om vredesvoorwaarden aan te nemen, en de Czaar, dia nog pas een leger order heeft uitgevaardigd waarin de oorlog tot het uiterste verkondigd wordt, zou een dwaas figuur maken, door dat te doen. Daarin ligt de mocielijkheid van het vraag stuk". Pttertburg. 18 Jan. Den commandant van de Retsjitelni Roertsjakowski is voor bewe zen dapperheid de Stanislaus-orde 2e klasse met de zwaarden toegekend Tokio, 18 Jan. De Japanners namen gis teren de Britache stoomboot „Bawtry" in de Ibjoesjima^raat in beslag De ..Bawtry" bracht levensmiddelen en materiaal voor den scheepsbouw van Kiautsjou naar Wladiwo stok. Het schip is naar Sasebo gebracht, maar het prijsgwecht heeft over zijn lot nog niet beslist. Uit Sasebo wordt nog de aanhouding van een ander 9ohip bericht. De Amerikaansohe regeering heeft, vol gens een communiqué uit Washington dcor hare agenten in China doen vaststellen, dat de regeering te Peking rich niet schuldig heeft gemaakt aan schending van de onzij digheidsplichten. De Chineesche gezant te Washington heeft niet alleen van de Ame- rikaansche regecring, maar ook van vele an dere kanten gelukwensohcn ontvangen c-ver de wijze waarop Chin a de nota van Hay over fiare onzijdigheid naar den inhoud had nagoleofd. Men zégt. dat Japan krachtig zal antwoorden op de beschuldiging, dat het de schending van de Chineesche onzijdigheid in de hand zou gewerkt hebben. Wanneer de onzijdigiheid inderdaad geschonden is. dan is dat geschied door toedoen van de regeering tc Petersburg, niet van die te Tokio Amerika heeft, na dc ontvangst van de Russische nota, de aandacht van China op de beschuldigingen gevestigd. De Amerikaan- sche gezant houdt nu overleg met de Chi- neesohe regeering. Allerlei vTe Stellenbosch, in de Kaap-Kolome, heeft de kerkeraad der Ned. geref.-gemeente thans voor goed besloten tot afschaffing der avondgodsdienst-oefeningen in het Engelach. vEen zeer zeldzaam boek is dezer dagen in Zwedeu ontdekt, in bet bezit van een eenvoudige boerin. Het is een exemplaar van Shakespeare's drama „Titus Androuicus in de 4e uitgave van 1594 waarschijnlijk bet oenigc nog bestaande exemplaar. In de archieven van het Britsch Museum wordt dc editie van 1594 wel vermeld, maar toch waren er een aantal bibliophielen. die het bestaan van eenige uitgave vóór 1600 ontkenden. Het kostbare boek is thans in bewaring bij den conservator der Universiteits-biblio theek te Lund Men heeft de eigenares reeds f 3750 er voor geboden maar zij weigerde dat bod Zij hoopt er wel vier of vijfmaal zooveel voor te krijgen als bet te Londen publiek wordt verkocht. vProfessor Abbe. onlangs te Jena over leden beeft ongeveer een millioen mark ver maakt aan Thüringsche inrichtingen van kunst- en wetenschap. vMet het boren van den Simplon-tunnel hoopt men thans in Maart gereed te zijn. Als er maar niet w< -cr plo'-oling wanne bron len tus chenbeide komen. vIu een kolenmijn bij St. Helens (Lancaster) is een kooi. waarin een troep ar- lieiders weid negergelaten, door losschieten va» het touw neergestort van 1700 voet hoogte. Vijf mannen werden gedood en zes tien gewond. vDe Hamburg;Amerikalijn> maakt be kend. dat do stoomboot Bengadia aan de kust van Madagascar op een rots geraakt en gezon ken is. De bemanning is gered maar het schip schijnt gezonken te rijn. vj. Itscrland heeft zwaar van sneeuw te lijden gehad. Spoorweg-, telegraaf- en tele foondiensten waren overal gestoord en op verschillende pun i in de bergan rijn lawi nes voorgekomen. Te Genève lag de sneeuw z o hoog, dat liet tram.ver kt r stil stond. Influenza is de beerlekende kwaal. vThans is vastgesteld, dfat in Naes- dalen vijf hofsteden met 34 menschen rijn weggespoeld en dat in Bodel 25 menschen zijn omgekomen. Bij onderzoek bleek dat een groote rots, die bij Naesdalen tot over het water uitstak, in het Loenwand- meer plofte. Acht menschen weiden gewond onder de puinhoopen vandaan gehaaldeen van hen stierf terstond. OOST-INDIË. Een Japanner te Emmaha- ven aangehouden. Een Japanner, die met de Atjehboot den 9en December van Padang vertrok, heeft, volgens de Sumatra- bode, het genoegen mogen smaken de aan dacht van politie en justitie op zicih geves tigd te zien. Te Emmahaven werden zijne goederen aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen en toen vond men in rijn koffer een gedrukte kaart van Sumatra en een schetskaartje. De eerste verklaarde de Jap te Singapore gekocht te hebben, om zich in dit land te kunnen orienteeren en de tweede zelf vervaardigd te hebben, voorstellende plaateen op do kust van Malakka, welke door hem bezocht zijn. Vervolgens liet men den ontdekkingsreiziger ongemoeid vertrek ken. Het vroeger medegedeelde telegram van het Indische Nieuws v. d. Dag blijkt dus, op rijp zachtst uitgedrukt, sterk overdreven te aijn. Evn tijgerjacht met treuri- gen afloop heeft plaats gehad in de bos- sohen van het. Djembersche, lezen wij in de Semarang-Oourant. Zes heeren, waaronder de heer Van Prehn, die op reis naar Salatiga was, volgden in het bosch gekomen, de sporen van twee tijgers, die den vorigen dag een kalf hadden wegge haald. Kort nadat n zich hadden gesplitst, werd de heer Blodin door hot mannetje aan gevallen, de drie anderen klommen dadelijk in do naastbijzijnde boomen. De heer Van Prehn, die het andere spoor gevolgd was, kwam op hot gebrul en gescheeuw om hulp en overzag den toestand waarin de heer Blo din zich bevond. Vast beraden ging hij stap voor stap vooruit, en naderde de beesten tot op zes pas en gaf vuur op het beest, waar onder de heer Blodin lag Het wijfje nam daarop haar kans waar en trachtte den heer Van Prehn aan te vallen, die zich dadelijk op rijn knie liet vallen en ten tweede male vuur gaf, het geweer wei gerde echter, en de tijger, die achter den jonkman terecht kwam. liep daar het bosch influks trok de heer Van Prehn zijn jacht mes, en gaf het stuiptrekkende beest nog 'n paar stooten achter in het schouderblad en trok het beest van den heer Blodin, die er haast onder stikte, weg; hij werd met een hoerah begroet De verwonde werd naar huis gedragen, waar men hem nog in het leven denkt te behoudenhij is zwaar aan den schouder verwond. Alle respect voor den heer Prehn. Hij heeft de jacht meegemaakt met een ge leend geweer, dat met hagel was geladen daarom ook dat hij don koningstijger tot op ongeveer 6 pas naderde om zeker van zijn schot te zijn. WEST-INDIË De expeditie-Van Loon. De Surinaamsche bladen rijn begonnen met de publicatie van het rapport van pa-of. Van Loon over de exploratie van het Law a-ge bied Opdracht van don li oog leer aar was: de voorbereiding van oen onderzoek naar de delfstof houdende terreinen van liet Lawiar gebied en de wijze, waarop die rijn te ont ginnen. Hem werd op deze reis als assistent toegevoegd de mijningenieur A. J Gouka Aan bovengenoemde opdracht werd gevolg gegeven. Den loten Febr. kwam de hoog leeraar te Paramaribo aan, tegelijk met. ge noemden heer Gouka. die hem op rijn reizen in de Kolonie en bij zijn terugkeer naar Ne derland vergezelde. Den 2den Maart d. a. v. maakte hij een reis naar bet placer van de Compagnie des mines d'or de la Guyane Hollandaise, gele gen aan de Lawa. Van deze reas keerde hij den lOden April d. a. v. te Paramaribo terug Den 18den April aanvaardde de hoog- leeraar een reas naar de Saramaoc» en die Mindrineti. HHj keerde den 27sten d. a. v. te Parama ribo terug. Den 3den Mei ondernam hij de terugreis naar Nederland. Op deze reizen had de hoogleeraar ge legenheid de terreinen van verschillende der grootste goudondernemingen in Suriname te bezoeken en aldaar het voorkomen, de wijze van ontginning en van verwerking van het goud te leeren kennen. Reeds bij zijn eersten tocht, dien naar de Para, werd de hoogleeraar getroffen door een sterke overeenkomst met den bodem van Suriname met dien van Banka. Telkens en telkens, in den savanah. op de heuvels, in de valleien, waande de hoogleeraar zich op Banka te bevinden Alleen op de machtige strooanen gevoelde hij rioh een vreemdeling Ook het voorkomen van het goud komt geheel overeen met dat van het tinerts op Banka, vooral met hetgeen aldaar als koeb't- erts bekend is. Nergens evenwel trof de hoog leeraar in de valleien, noch in de vallei- wanden het onderliggende sterk verweerde gesteente (den bedrock) op groot er diepte aan dan ca. 4i M., afgezien natuurlijk van de vormingen langs de kust, die, zooals bij de boringen op water te Paramaribo onlangs gebleken is, tot op een diepte van minstens 180 M. beneden zee worden aangetroffen. Algemeen was de bewering, dat de erts- laag, de gravellaag, nergens op grootere diepte dan 4i M. wordt aangetroffen. Ook in werken over Fransoh en Engelsch Guyana vindt men nooit grootere diepte aangege ven. Misschien hangt dat samen met de bij zondere wijze van verwering, waarbij het ge steente grootendecls wordt uitgeloogd, en met de gering afspelende werking van het water. Ofschoon de hoogleeraar volstrekt, niet de overtuiging heeft, dat er niet ook dieper gelegen ertslagen zullen voorkomen, zoo schijnt het voorloopig voorzichtiger aan te nemen, dat deze uitzonderingen zullen zijn. Het onmiddellijk gevolg daarvan zou we zen, dat de goudemtginning in Suriname, in valleien ten minste in nog sterkere mate dan op Banka het geval is, voorloopig althans, zal rijn gekenmerkt dpor bewerking van on diepe groeve, van betrekkelijk geringen om vang, hetgeen niet wegneemt, dat deze door hun talrijkheid evenwel ontginning op ruime schaal mogelijk kunnen maken. Het voorkomen van goud in gangmassa's, welke tot op eenige diepte en over grootere afstanden zouden rijn te ontginnen, is ner gens met zekerheid geconstateerd. De ont ginning van gangen heeft in die laatste tien tallen jaren dan ook nagenoeg niet plaats gegrepen, met uitzondering van enkele uiterst zwakke pogingen daartoe, ofschoon met geringe moeite ea niet groote kosten, de al of niet ontgi ngbaarheid dier gangen waren aam te too non geweest. De hoogleeraar geeft eerst een korte be schrijving van de do r hem bezochte ontgin ningen, voornamelijk met het doel daarbij te doen uitkomen, hoe weinig krachtig, hoe zonderling deze in den regel zijn geleid, hoe weinig de terreinen zijn onderzocht, hoe wei nig is bekend geworden, terwijl toch zoo veel met betrekkelijk geringe moeite zou kunnen worden opgehelderd. Verder deelt hij mede hetgeen daarbij door hem kon worden waar genomen in de groeven of op de terreinen omtrent de goudhoudende grondsoorten en wat daarmede in verband staat. Hij heeft zich hierbij moeten beperken tot hetgeen or waar te nemen viel, tot het doem van meer gedetailleerde onderzuoekingeai ontbrak hem de gedegenheid, ook in verband met den be perkten duur zijnen- opdracht. Ten slotte geeft hij aan. op welke wijze de exploratie van het Law a-gebied zou kunnen plaatsgrij pen en meer speciaall hoe deze zal kunnen worden voorbereid. Deze conclusies vinden wij echter nog niet gepubliceerd. Deoacao-orisis. De N. Surin. Ct. merkt op, dat de nood der cacaoplantages steeds dringender wordt, tengevolge der cacao-ziekte Men twijfelt steeds meer aan de toekomst. Wel ia dr. Van Hall wien het blad aller vertrouwen waardig acht ijverig in ae weer met proeven op verschil lende plantages, maar wetenschappelijke re sultaten verkrijgt men niet in één dag. De plantages gaan gebukt onder hypotheeklast voor immigranten kosten, de geneeskundige belasting en de bijdrage voor het proefsta tion, een bijdrage, welke de plantages, die „niets meer produceeren", niet kunnen op brengen. En alsof de lijdensbeker tot den bodem moet geledigd worden, begint ook het immigratiefonds gaandeweg uitgeput te ra ken. Komt er niet spoodig uitkomst, dan staat zegt het blad algeheele ruïne voor de deur. Kleine landbouw. Naar wij ver nemen, zullen in den loop van het volgend jaar ruim 1100 peroeelen langs liet Verleng de Pad van Wanica beschikbaar komen voor den kleinen landbouw, schrijft De Surina mer. De Staatscourant van Donderdag 19 Januari 1905, bewal de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen de hoofdcom mies bij het departement van buiten land- sche zaken rnr. dr. W I. Doude van Troost wijk eervol ontheven van dc betrekking van chef van de marinestaf van de afdeeling de fensie en personeel bij het departement van marine de schout-bij-nacht H. F. Kouwen- berg. bevorderd tot kapitein-ter-zee de kapitein- luitenant ter zee J. J. Hissing, en deze tij delijk belast met de waarneming van de betrekking van chef van den marinestaf en van de afdeeling defensie en personeel bij het departement van marine op verzoek eervol ontslagen de directeur van het telegraafkantoor te Zutphen J. C. van Tussenbroek benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde de hoofdcommies bij hel departement van koloniën P. R. Beukers; op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen de hoofdcommies bij het departement van koloniën P. R. Beukers. H M. de Koningin en Z K. H. de Prins der Nederlanden zullen heden a/vond de uitvoering der Christelijke zangvereeni- ging „Hosanna" te 's Grarvenhage» bijwonen. E(et Saksische gezantschap werd giste- r n middag van uot Hotel des Indee naar bet Koninklijke Paleis geleid door Hr. Ms. ceremoniemeester graaf Van R&ndwijck, die het hoofd der missie, graaf Von Seebach, in e galarijtuig deed plaa's nomen. Ten 6 ure ontving n. M. de Koningin v missie audiëntie, en kweet de heer Vou Seebacht zich va-i zijne zending om H M. medodeelmg te doen van de troonsbestijging van Z. M. den Koning n Saksen. Na het diner ten Hove dat tot half elf duuide. verleende H. M den drie leden der miss-' hr 0> ondersche—..igen in de Oranje- Nas:au-Orde. De he:ren werden weder op aozelfde plecht statige wijze naar hun hotel teruggebracht. Hodoiiniiddag ten 6 u -e ontvangt H. M. de Koningin-Moeder <"i missie in audiëntie Wegens het overlijden van de groot hertogin van aksen-'Weimar, bleef gisteren aan het diner ten hove ter eere van de Sak sische zending, de muziek vuti de Koninklijke Militaire Kapel, die aanvankelijk zou spelen, achterwege. De minister van ouitenlandsche zaken heeft Dinsdag namiddag de deputatie ter be kendmaking van <le troonsbestijging van Z. M. den Koning van .Saksen, in audiëntie ont vangen. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Komer voor het ontwerp» herziening Burgerlijk Wetboek, houdt sedert de vorige week nog1 dagelijks vergadering, Liberale oommissie van ad vies. Naar „De N. Ct." verneemt, bestaan er ernstige plannen om, niet het oog op de aanstaande verkiezingen, een aaneensluiting to. stand te brengen van die liberalen in het land. die zich tot heden öf niet óf slechts iu enkele plaatselijke kiesvercenigingem heb ben georganiseerd. De voorbereiding vau deze plannen is roods zoo ver gevorderd, dat eene openbare opwekking vanwege een Libe rale Commissie van Advies binnen korten tijd kan worden verwacht. -Jbr. nu\ W. Th. C. van Doorn, die algemeen als oandidaat voor het district Loosduinen werd gewenscht (en te De Lier door de vrijzinnige kiesvereenïging was ge- stele.) heeft voor de candidatuur bedankt. Vad. Het Vredespaleis niet in het Malieveld. B. en W. van 's Gra- venhage hebben den Raad mededeeling ge daan van een door hen ontvangen „geheim" schrijven van den minister van Waterstaat betreffende de beschikbaarstelling van een deel van het Malieveld ten behoeve voor de oprichting van het- Rechtsgebouw voor het Hof van Arbitrage. Zij hebben een ontwerp besluit ingediend, waarbij, overwegende dat het Malieveld, waaraan historische herinne ringen verbonden zijn en dat zich door zijn gunstige ligging en door zijne ruime toe gangen aan alle zijden bij uitstek leent voor samenkomsten der burgerij, op nationale feestdagen en voor andere doeleinden, aan zijne tegenwoordige bestemming niet mag worden onttrokken, voornoemden minis ter wordt te kennen gegeven, dat de Raad bezwaar moet maken zijne medewerking te verleenen tot den afstand van een deel van het Malieveld voor het beoogde doel, doch dat hij, terugkomende op zijn besluit van 19 September 1904, onder voorbehoud van al zijne rechten, welke hij aan de bekende akte van redemptie kan ontleenen, alsnog zijne medewerking verwmt tot oprichting van het rechtsgebouw in het deel van de Koekamp, waarop de zoogenaamde bosohwachterswo- ning o. a. staat met den ten oosten daarvan gelegen grond tot aan den weg, die van de Boechlaain naar het Bezuiden hout voert, ge lijk dit deel is omschreven in 's ministers brief van 8 Augustus 1904. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Zeeland, onder bevel van den kapi tein ter zee P. H. Brocx, 18 dezer te Port- Said aangekomen. De oommandant had het voornemen 20 dezer de reis naar Oost-Indië voort te zetten. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst der 2de klasse bij het Koninklijke Instituut voor de Marine te Willemsoord, A. G. H. van Woerden, met 21 dezer eervol uit den zeedienst ont slagen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 23 Januari 1905, het Rijkstelepboonbu- reel te Monnikendam en de eventueel aan dit bureel rechtstreeks aangesloten perceelen en openbare spreekcellen worden opgenomen in het telepihoonverkeer met de Duitsche plaatsen, welke tot de telephoongemeenschap met Noordwijk ^oinnen) zijn toegelaten. Op dit verkeer zijn van toepassing de ta- riefsregelen, welke gelden voor het algemeen Nederlandsch-Duitsoh telephoonverkeer, ver meld in len Rijksgids. Geen geschenken. De directeur- generaal der posterijen en telegraphie heeft aan de ambtenaren bek«nd gemaakt, dat, al hoewel duidelijk van hoogerhand is gezegd, dat het aanbieden van geschenken aan amb tenaren, bij aftreden, bij veranderen van be trekking, of bij het vieren van de een of andere bijzondere gelegenheid, niet wensohe- lijik wordt geacht, dit toch nog af en toe voorkomt. Daarom wordt door hem nadruk kelijk in herinnering gebracht, dat het ten plicht is gesteld, om, wanneer van het voor nemen der ambtenaren, om hun meerderen geschenken aan te bieden, mocht blijken, de noodige wenken te geven, opdat van dat voor nemen worde afgezien. Benoemd is t<ingenieur van aanleg van de clectrische inrichtingen van den Zuid-Hol 1. Electr. Spoorweg te Den Haag de heer L. N. Barnet Lyon te Haarlem. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1905 voor twee jongelieden gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde, onder ge not van een subsidie van f 4000 (vier dui zend gulden), te worden opgeleid tot mili tair apotheker bij het leger in Nederlandsch- Indië. overeenkomstig het reglement, vastge steld bij Kon. besluit d.d 15 Mei 1883 no. 24. en gewijzigd bij de Kon. besluiten van 16 Deoember 1889, no 26, 27 Augustus 1891 no. 29 en 26 Januari 1897 no. 42, --an'-welk ijzigd reglement kosteloos afdrukken bij departement van koloniën zijn te ver krijgen dat de aanvraag om toelating (bij geze geld request) vóór den eereten Juni e.k bij het departement van koloniën moet zijn ont vangen, en dat het in artikel 4 van het voormelde re glement omschreven vergelijkend examen zco noodig zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juli e. k. en volgende dagen, des voor middags te 9 uren, in liet pharmaoeutische laboratorium der Rijks-universiteit te Utrecht (Rijnkade no. 2). Mr. M. Büchner, sinds 2 Januari 1881 kantonrechter te Alkmaar, zal tegen Mei zijn ambt neerleggen. Tot oifdervoorzatter van o - Vrijzinnig- democratische Kiesvereetroiging te 's.Graveu- hage is in de plaats van den lieer mr. A. Ker- dlijfk gekozen de heer mr. C. Th. vaan Deventer. De ter aarde bestelling van wijlen dr. J. Th. Cattie te Wageningen, is bepaald op Zaterdag a.s„ voorin. 11 uur. Op de Oosterbegraafplaats te Amster dam had, gisteren de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wij'eu dr. A. A'. G. Guve, in leven buitengewoon hoogleeraar ini de oorheelkunde aan de Am- sterdlaonjohe Universiteit. De plechtigheid werd door een groot aantal collega's vrienden en belangst- Henden bijgewoond. Tal van kram sen en bloemen waren toegezonden, waaron der van den Senaat der Universiteit, van de medische faculteit van het Studenten korps enz. enz. Aan het geopende graf spra ken de rector-magnificus, prof. De Bussy, namens den Academischen Senaat, prof. Pel, waarnemend voorzitter van de medische fa culteit, prof. Rotgans namens het Genoot schap voor Natuur-, Genees- en Heelkunde, dr. Van der Meulen, namens den Geneeskun digen Kring, dr. Daniels namens de Maat schappij voor Geneeskunde, Jan Ortt, rector van het Studentenkorps, P. L. S. van Leeu wen, namens de Medische Studenten-vereeni- ging en dr. Moll uit Arnhem, vice-voorzit- ter van het Genootschap voor Neus-, Keel- en Oorkunde. Een familielid dankte voor de bewezen deelneming. Te Arnhem is, 74 jaar oud, overleden mr. Ernest Scheidius, de schrijver van „Ulbo Garvema", „Lichte en Donkere Dagen", „Dfc Tweelingen", „De Erfgenamen van Merlet" en andere romans, die in de zeventiger en tachtiger jaren verschenen en toen veel op gang maakte. Mr. Scheidius werd na zijn pro motie griffier bij het Provinciale Hof te Mid delburg; later vestigde hij zich in zijn ge boorteplaats Arnhem en leidde een ambte loos loven. Hij behoorde tot de rijkste inge zetenen en was de weldoener van velen. Hbld. De 1ste provinciale Friesohe Uniedag zal plaats hebben te Leeuwarden, op Woens dag 25 dezer. Na een openingswoord door den vooa-zitfcer van het locaal-comité, ds. G. H. Wagenaar, aal ds. A. S. Tailma, lid der Tweede Kamer, een referaat geven over liet onderwerp „Rich ting en kracht van onze schoolbeweging", terwijl in de middagvergadering, die om 2 uur aanvangt, de lieer H. Bijleveld, lid der Tweede Kamer, het onderwerp „Gezag in op voeding en onderwijs", zal inleiden. Na beide referaten is gelegenheid tot debat. Zeventig jaren dienst. Als eene zeldzaamheid worde het volgende voorbeeld voor onze tegenwoordige dienstboden aange haald. Verleden week is te Boxtel in den ouder dom van 90 jaren overleden de dienstbode Hendrika Wouters, na zeventig volle jaren onafgebroken trouwen dienst bij de familie Van der Eerden aldaar. Blijkens mededeeling van den consul- generaal te Lissabon is in Portugal de invoer van 48.000.000 kilogrammen buitenlandsche tarwe toegestaan, van af 15 Januari j.l. tot 31 Juli e.k. Het inkomend recht is vastgesteld op 14i reis per kilogram, uitmakende tegen den koers van 435 per gulden, 3 en drie tiende ct. Ned. ct. Bescherming van leidingen tegen vorst. Wij lezen het volgende in De Gas- en Waterfitter: „In ons klimaat is 't beschermen van wa terleidingen, pompen of toestellen, waarin 't water stil kan blijven staan, een zaak van belang. Als men geen voorzorgen genomen heeft, kunnen door de uitzetting van 't water als 'ttot ijs overgaat, de pijpen scheuren; als 't dan gaat dooien, krijgt, men lekkage, waardoor 't een of ander beschadigd wordt en waarvan soms ongelukken 't gevolg zijn. Zijn de pijpen niet stukgevroren, dan moet men, als men tijdens de vorst dë circulatie van 't water in de pijpen weer wil hebben, de pompen en pijpen ontdooien, wat met zorg moet gebeuren, omdat daardoor de toestel len beschadigd kunnen worden ;dlat ontdooi en is zelfs onmogelijk als men met looden pij pen te maken heeft, die door een houtskolen vuur beschadigd zouden worden. Gewoonlijk zal men, om deze bezwaren te ontgaan, de pijpen beschermen, d'oor daar omheen te wikkelen stoffen, die de warmte slecht geleiden, zooals stroo, werk, kurk af door daarop te brengen een laag van een slecht geleidende stof. Men kan echter ook een andere methode toepassent die veel zeker der werkt en ook gebruikt kan wordfen voor het ontdooien van leidingen. Men bedekt de pijpen met een dunne, ge lijkmatige laag stroo, zaagsel of runop deze laag en geheel rondom de pijpen legt men stukken ongebluschte kalk, ter grootte van esn vuist, en daaromheen een dikke laag van een stof, die de warmte slecht geleidt, zooals stroo, werk, krukmen houdt allee op zijn plaats door daar om te wikkelen oen strook grof zeildoek, die men goed vastbindt. De eerste laag dient uitsluitend om 't metaal van de pijpen te beschermen tegen de interende werking van de ongebluschte kalk. De kalk slorpt de vochtigheid van do lucht en van de omringende stoffen op en wordt door de scheikundige werking, die daarbij plaats heeft, verwarmd Daar de buitenste lagen slechts weinig lucht doorlaten, blijft er gedurende den geheelen winter genoeg on gebluschte kalk over om een voldoende tem peratuur te onderhouden. Men kan deze zelfde methode, als men wer ken met vuur wil vermijden, met een gerin-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2