2©2. S" Jaargang. Maandag 23 Januari 1905. - 1 BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. w°. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C*. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnommer 66. PRIJS DER JlDVERTENTIÉN Til 1—6 CMS Elk* ruél .w Groote lette» naar plaatrrolmta. Yoor handel en bedrjjf bestaan voordeeltje bipaHilf ta* het herhaald adverteeren in dit Blad b§ abonnement. Sena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvra toegezonden. Politiek Overzicbt Werkstakingen. Wij loven thans weder in een tijd van werkstakingen- Op twee plaatsen tegelijk zijn wij getuige van cene toepassing op groote schaal van dit geduchte strijdmiddel. Maai de aard van den strijd is op beide plaatsen geheel verschillend. Li Wesbfalen in het steeaukoleaiibekken van do Ruhr zijn, volgens eene officieele opgave, 204.724 mijnwerkers in staking en slechts 46,896 man aan het werk. Men heeft liier dus te doen met eene werkstaking, die het ovorgroote deel der mijnwerkers omvat. Het politieke partijl verschil is luier uitge- wisdht. Bij de behandeling van de inter pellatie in den rijksdag over deze staking verklaarde de interpellant, zelf een vroegere mijnwerker, dat hij iraik in naam van zijne kameraden, die beboeren tot de meest ver schillende partijen en eene schitterende eens gezindheid tconen. Hij zeide: „Wij stellen er onze eer en onzen trots in een strijd dioor te zetten, diie in voorbeeldige orde zonder voorbeeld zal zijn in de wereld." Het zijn geen loonikwèêtiën, die de oorsprong zijn van. dezen strijd, al komt de loonsregeling on der de gestelde eischen voor. De mijnwerkers in het Ruhrbekken, die in 1903 gemiddeld; een jaarlijksch salaris van 1205 mark hebben genoten, worden beter betaald dan hunne makkers in SMezië en in Lotharingen. Het zijn andere vragen, die in dezen strijd op den voorgrond staan, deels vragen van ar beidsduur en van huishoudelijk011 aard, ge deeltelijk betrekking hebbende op de onder linge verhouding tussöhen werkgevers en werknemers. De regeering houdt zich strikt onzijdig in dezen sbrij|d. Van den beginne af heeft zij den wensch gekoesterd, dat dë werkgevers begrip en tegemoetkoming (Vër- standniss und Eutgegemfkommen) voor de weusdren van de arbeiders aan den dag zou den leggen, en het is voor haar eene teleur stelling geweest, dat de werkgevers gewei-, gerd hebben deel te nemen aan de vergade-v ring, waarin de gemachtigden van de arbei ders aan de regeerinigjscommissarissen dë ver schillende punten van hun program van eischen hebben toegelicht. Zij blijft gezinds do rol van den eerlijken makelaar te ver vullen, wanneer de partijen haar die willen opdragen, en drukt voor het overige allen, die iu den strijd betrekken zijp., op het hart te zorgen dat daarbij een geest van bezon- nemheid en gematigdheid blijlve voorzitten. Van geheel andeien aard is de werksta king, die thans het ind/ustrieele leven in Pe tersburg verlamt. Uit eene nietige aanlei ding ontstaan, heeft zij in enkele dagen eene schr ikbarende uitbreiding genomenAam het hoofd van de beweging staat een priester, Gapon genaamd. Hij is de stichter van den Russischen arbeidersbond., die aan de directie der ijzerfabrieken van Poetilow den eisch stelde, dat vier ontslagen werklieden weer in dienst moesten worden genomen, en toen daaraan niet werd voldaan, decreteerde, dat het geheel© personeel van die fabriek, 12,000 mam sterk, hef. werk moest staken. Van de fabriek van Poetilow sloeg de beweging over op andere groote industrieele inrichtingen aam de Newa-scheeps werven, eveneens met 12,000 man, de admirahtedtSwerikem (7000 man), de Framsoh-Russische werken (3000 man) werd aan het wachtwoord tot staking gehoor gegeven. Door hun succes driest ge worden, hebben de stakers in vele andere in richtingen het personeel gedwongen zich bij de staking aan te sluiten. Zoo is het getal stakers gegroeid tot over die 100.000; vele fabrieken zijn geslotende drukkerijen staan sti' en geen enkele courant kam verschijnen. De overheid heeft zich lijdelijk gedragen tegenover de beweging; rij is toeschouwer gebleven, toen de stakers dwang uitoefendien op andleren. Maar ééne zaak heeft zij niet willen toelaten. De stakers hebben het plan gevormd, eene reuzen-petitie in optocht naai den Czaar te brengm. Hiermede is die be weging onder de arbeiders overgegaan op het politieke gebied. De stakende werklieden wilden het hunne bijdragen, om aan de vrij heidsbeweging, die liet Russische volk heeft bevangen, kracht bij te zetten. Die reuasn- optocht, met den priester G-apon aan bet hoofd in zijne toga gekleed en het kruis dra gende, was bestemd den Czaar tastbaar het historische woord voor oogen te brengen, dat prins Troebetzkoi hem onlangs waarschuwend heeft toegeroepen„Ce n'est pas une sample émeute, o'est une revolution Die optocht mocht niet plaats hebben. De overheid heeft de bevolking gewaarschuwd, dat samenscholingen en optochten verboden zijn, Wie niettemin daaraan meedeed, die zou de gevolgen van zijjne daad hebben te dragenwanneer hij het slachtoffer werd van het geweld, dat tegen de betoogers zou worden aangewend, dan had hij dat aan zich zelf te wijten. Om geweld aan te wenden heeft de over heid tot bare beschikking twee iufanterie- divisiën en twee kavallerie-divisiën van die garde, en voorts nog de reserve-divisie, die gemobiliseerd is na het vertrek naar het oorlogstooneel van liet eerste legerkorps. Te zamen tellen deze vijf divisiën 40,000 man. Dat is eene aanzienlijke macht,als op hare trouw te rekenen valt. Het zonderlinge geval, dlat zich beeft voorgedaan bij de wij ding van het Newa.water op den Russischen Driekoningsdag, geeft in dat opzicht te den ken. Het kan zijn, dat het een toeval was, aan onachtzaamheid te wijten, dat onder die isalfftifeclxcrtem, die bij deze godsdienstige plechtigheid zijn gelost, een kartetsschot is geweest.. Maar een merkwaardig toeval wias het zeer zeker, dat bii een kerkelijk feest, waaraan de Czaar en de Czarina deelnamen, met kartetsen geschoten is op het oogenblik toen zij rich naar het winterpaleis zouden terugbeven, en dat deze kogels zich juist richtten tegen de ramen van het winterpa leis en deze vernielden, terwijl op het ijs, nief. ver van de plek waar de Keizer zich be vond, een politie-agent is gewond, Etn iroaht bet geen toeval zijn, dan is het eene verzwarende omstandigheid, dat dit kartets- schot, dat eene zoo noodlottige uitwerking had kunnen hebben, afkomstig was uit liet leger zelf. Want bet was dë manschap, die geédmm-andieerd was tot bediening van de "voor het beursgebouw opgestelde batterij, die dit kartetsschot tegen het winterpaleis heeft afgevuurd. Ook wanneer men aam dit incident eene zoo onschuldig mogelijke uitlegging geeft, dan is het toch onmiskenbaar, dlat de ge beurtenissen van de laatste dagen te Peters burg opnieuw het bewijs leveren, dat deze tixl eten tijd van zware beproeving is voor het thans in Rusland heerschende regeeringsstel- 9el. Onder de telegrammen vindt men, van uur tot uur, bet droevige relaas van den dag van gisteren te Petersburg. Er blijkt uit, dat de regeering ziah aan haar wóórd gehouden heeft; met aanwending van geweld zijn de werklieden tegengehouden, die ziah wilden begeven naar het winterpaleis, waar zij trou wens den Czaar niet zonden hebben gevon den, want die bad Peteraburg verlaten en bevond zich te Zarsko)ë-Selo. Naarmate de dag vorderde steeg de ver bittering onder de arbeiders. Tot na midder nacht is ér gevochten en met zorg wacht men af wat die dag van heden zal brengen. Dultschland. Berlijn21 Jan. Bij de voortgezette beraad slaging over dë interpellatie betreffende de staking in het Ruhrgebied, drukte minister Möller ten slotte zijne 'blijdschap uit over de kalmte, waarmee deze beraadslaging is ver- loopen. Dit zal niet missen indruk te maken in het Ruhrgebied en aan hen, wien dit tot dusver niet duidelijk was, toonen, dat de openbare meening hier nagenoeg eensgezind is en dat zij goed zullen doen de be gane ernstige politieke fout weer goed te maken. (Luide toejuichingen). Bovenal is het wenschelijk voor de arbeiders stabiele looneii te hebbenmen kan daarom de loonem niet te zeer opdrijven, opdat men later niet weer behoeve terug te gaan. Veel van wat hier op wetgevend gebied werd verlangd, is reeds lang in voorbereiding en zal nog vóór het einde der zitting bij den Rijksdag inkomen. Zoo eene wet betreffende de rechtspersoonlijkheid der vakvereenigingen en eene wet betreffende de Kamers van Arbeid. Verder is een ont werp betreffende het stilleggen van mijmen in voorbereiding. Het wetsontwerp tot hereie- ning van de mijnwet, dat reeds lang gereed was, werd ten gevolge van de kritiek, die het Leeft ondervonden, weder aan een omwerking onderworpen. De minister verzocht ten slotte dat men ook verder op gematigde wi'ize zijne meerlin gen zou uiten. (Toejuichingen). Maandag voortzetting van de Deraadslagin- gen. Frankrijk. Parijs, 21 Jan. Eene nota van Havas be richt, dat de president der republiek he den morgen met Rouvier, den minister van financiën van het demissionaire kabinet, een onderhoud heeft plaats gehad over den poli tie ken toestand. Ten gevolge van dit onder houd belastte hij Rouvier met de samenstel ling van een nieuw kabinet. De heer Rouvier zal raadplegen met zme vrienden en daarna zij n r,ut woord doen kennen. Parijs22 Jan. Rouvier zal morgen presi dent Loubet een besluit ter onderteekening voorleggen, waarbij benoemd worden tot mi nisters: Rouvier president en financiën. Etienne binnenlandsche zaken; Deloassé buitenlandsohe zaken Berteaux oorlog; Thomson marine Poincaré onderwijs; Jean Dupuy openbare werken Ruau landbouw; Bienvenu-Martin koloniën. A rbitrageverdrag. Christiania, 21 Jan. Gisteren is te Wash ington een arbitrage-verdrag ondertekend tusschen Zweden en Noorwegen en de Ver- eenigde Staten. Rusland. Petersburg, 21 Jan. De prefect van politie heeft de bevolking verwittigd, dat alle sa menscholingen en optochten, verboden zijn en dat. krachtige maatregelen genomen zijn om wauordelijikheden te beletten. Petersburg21 Jan. Volgens de officieele opgaven is hier tot gisterenavond op 174 fa brieken, industrieele ondernemingen en druk kerijen met ongeveer 96.000 werklieden het werk gestaakt. De dagbladen zijn heden niet verschenen. Petersburg, 22 Jan. In eene botsing met de troepen werden 80 betoogers gedood of gewond. De leidërs der manifestanten wek ken de menigte op naar het paleis te snellen om daar te sterven. De menigte juicht dit voorstel toe. 12 uur 's middags. In de wijk Was siliostrow verzamelen zich de werklieden. Er is geen politie te zien, maar wel lanciare- patrouilles. Bij de Nioolai-brug is infanterie opgesteld, om de werklieden tegen te hou den. In twee straten van deze wijk is het ge- heele verkeer gestremd. Bij de Academie van Kunsten en Wetenschappen is een groote troepenmassa samengetrokken, zoowel cava lerie als Kozakken. Aan den Wyborger-oever is het geheel© tramverkeer gestaakt. In de straten bij de brug verzamelen zich de werk lieden, die bij twee en drie tegelijk doorge laten worden. De lauoiers staan op de brug. De werklieden in deze wijk houden zich kalm. De bereden garde--houdt zich gereed om naar de wrik Wassiliostrow op te rukken. Na cene toespraak van een werkman, die zijn makkers opwekte in orde naar het plein voor het Paleis te trekken, trokken vele dui zenden werklieden over de Nioolai-brug. 12.30 u. nam. De arbeiders uit de wijk Wassiliostrow, die naar dë Nioolaibrug trok ken, werden daar door Lanoiers en kozakken ontvangen. De arbeiders riepen soldaten toe, niet te schieten. Eenige soldaten lieten daar op bet geweer zakken, maar de lanoiers en de Kozakken drongen de menigte met ge trokken sabel terug. Uit de menigte gingen kreten op; eenige personen werden gewond- 12.40 namiddags. Een groote menigte werklieden, die liit den Alexandertuin bij het ministerie van marine naar het plein voor het Winterpaleis wilde trekken, werd door troepen tegengehouden. Op het plein voor het paleis verscheen de priester Georg Gapon, vergezeld van twee andere geestelij ken. 12.45 namiddags. Van de Lihinibrug ging eene menigte werklieden op weg om zich met de bij de Sampsonjebrug verzamel de arbeiders te vereenigen. In de nabijheid van de derde Russische werkliedenclub werd eene opwekking voorgelezen om te 2 uur '9 namiddags voor het Winterpaletis samen te komen. Het voorstel om ordelijk te blij ven werd met hoera's aangenomen; daarop trokken de werklieden over de Sampson je brug in de richting van de Trodtzlribrug om op het Paleisplein te komen. De troepen hielden de menigte niet tegen. Aan de Pe- tersburgsche zijde van de Newa werden 4000 werklieden door d© lansiers in twee partijen verdeeldhet meerendeel der werklieden trok verder. Het van den hoofdtroep afge scheiden kleinere gedeelte groeide spoedig aan en volgdë rustig den eersten troep. Toen zij de Troitzikibrug bereikt hadden, stuitten zij op infanterie en Lancders. De muziek blies het signaal van oprukken. De menigte bleef besluiteloos staande cavalerie wierp zich met den blanken sabel op de ongeveer 9000 personen sterke menigte en dreef deze terug. Daarbij werden velen gewond. Toen stormden de teruggedrevenen door de omliggende stra ten, steeds door de cavalerie vervolgd. Nu drong de menigte naar de Troitzkibrug, waar zij door dë cavalerie met den blanken sabel werd ontvangen. Priester Gapon werd aan de Petersburgsche zijde van de Newa door dë politie gevangen genomen. 1 uur '9 namiddags. Er zijn vele gewon den. De toegangen tot het paleis zijn ver sperd. De Czaar blijft te Zarskoje Selo. 2.30 namiddags. Een menigte «nrkReden, die in den Alexandertuin waren bijeengeko men, trachtten over de hekken te klimmen om het plein voor het paleis te bereiken, doen werden daarin door de troepen verhinderd. Achter de Moskouer barrière namen de werk lieden bezit van een magazijn kerosin. In de wijk Wassiliostrow vielen ook dooden. Hier verzamelden zich ongeveer 10,000 werk lieden, nadat zij van de brug teruggedreven waren, bij het vereenigingsgebouw. Uit de vensters van de omliggende gebouwen wer den proclamatiën in groot aantal rond ge strooid. Een der werklieden hield uit het raam een toespraak tot zijne kameraden, waarin hij wees op het gewelddadig optre den der troepen en op de houding van den Czaar tegenover het volk. De menigte be groette deee toespraak met gejuich. Een der werklieden riep: „Weg met de alleenheer schappij!!" Toen op de Schlüsselbürger-allee het eerste schot met los kruit viel, begon de menigte krachtdadig op te dringen. De ko zakken sloegen in den aanvang met nagai- ken en het plat van de sabels, waardoor een aantal personen gewond werden. Daarop vie len de in de voorste rijen staande werklie den op de knieën en smeekten den kozakken hen tot den Czaar toe te laten. Zij riepen „Wij hebben het niet tegen den Czaar, maar wi« willen hem zelf de volle waarheid zeg gen. Wees barmhartig en laat ons tot den Czaar toe!" Hun smeeken had echter geen uitwerking. Toen drong de menigte weer vooruit, waarna drie salvo's werden gegeven. De menigte week terug; een groot deel be gaf rich naar de andere zijde van de Newa. Het kleinste deel bleef op de plaats en werd door bereden patrouilles uiteen gejaagd. On geveer 30 personen zijn gewond. De stem ming der werklieden bleef rustig, doch ook gedrukt. Te 1.30 uur werd bet opdringen naar het Winterpaleis sterker. De troepen trokken den sabel en konden slechts met moeite de menigte tegen houden. Er werd versterking gevraagd. 2.35 namiddags. De menigte en de solda ten zijn slaags geraakt in de buurt van het paleis. De soldaten zijn niet bij machte de menigte tegen te houden. De troepen gaan met schieten voort. De menigte heft hoera's aan. Priester Gapon is gevangen genomen door de politie. Op het Soewarow-plein bij de Troitzkibrug gaven de troepen drie salyo'a op de van den Peter3burgschen kant komende werklieden en verwondden er 5, die in huurrijtuigen werden weggebracht. Te 2 uur nam. losten de troepen voor het Winterpaleis twee sal vo's, één in de richting van het Winterpa leis, het andere naar de zijde van het News- ky Prospect. 2.60 namiddags. De toestand wordt drama tisch de politie laat sleden komen om de gewonden te vervoeren. Een lange streep bloed teekent zich af op de sneeuw. 3.30 namiddags. De toestand wordt steeds ernstiger. Half vier namiddag. De toestand wordt steeds ernstiger. De soldaten vuren. Er 15 Roman van BALDUIN GROLLER. Doch dit was niet ailles wat hij begeerde. Biarooies Main au Was nu 'heb beeld) van rijp. dioomen geworden. Hij was in eigen, oogen?1' zoo 'lioog gestegen, dat voor hem niets meer onbereikbaar was. Dë eereplaats, die zij; in de Maatschappij innam, verhoogde slechts haai* waarde en haar bekoringskracht en belette bom niet tot haar de oogen op te heffen. Schoonheid, waarachtige schoonheid', rijk dom, rang, eein uitmuntende naam, daarbij geest err hooge beschaving, in dleae vrouw was alles vereend gd, ja, dat- was nog iets heel andera. dan hetgeen waarop rijn vroegere vriendinnen konden wijzenHoe laag, hoe gewoon schenen hem die schepseltjes nu toe, in vergelijking met rijn nieuwe godin.. En wanneer het hem modht gelukken haar aan zijn zegekar te kluisteren, wie zen hem dlan niet benijden? Het wiae het meest ongehoorde denkbeeld, d'ai rijn brein in den laa.tsten tajid bezig bad gehouden. En als het nu alleen maar hersenwerk geweest was, zou het nog niet zoo bijzonder zijn geweest, maar hij moest erkennen, dat rijn macht- ook grenzen leende. Dë hartstocht liet hein niet met rust. Niets kom hem in zijjn plan afschrikken. Waarom zou het onuitvoerbaar rijm? Alles ter wereld heeft zijn prijs en voor millioenew zwicht alles! Na) de kennismaking bij Artner ging hij geheel systematisch te werk Hij legde de visite bij de barones af, die hij haar schuldig ,wias, en^reeds ,toen koesterde, hij Juet plan een partij te geven, al leein maar om haar bijl zich te zien Maai* bij het eerste bezoek liet hij er niets van blijken Eterst wilde hij een voor wendsel hebben, om een tweede bezoek bij haar af te leggen en dan zou hiij haar uit- noodagen. Ook nu verzuimde hij niet maat regelen te nemen, om verdere bezoeken mo gelijk te maken, want kwam hij als '11 ge- Iwohë'-hëfiftailtfiif, dan was rijn rol gauw uitge speeld. Neen, liij moest zich als vertrouwd! raadsman bij haar nuttig zien te maken, en d't zou hem -liet best gelukken, indien hij rekening hield met de menschelijke zelfzucht. Zijn doel zon in hoofdzaak reeds bereikt zijn, wanneer liet hem gelukte, haar door eenig geldelijk voardëel aan zich te binden. Reedis bij liet eerste 'bezoek ging 'bij; op dit dloel los. „Mevrouw," merkte hij in dën loop van het gesprek op, „het zal wel lastig voor u zijn, als alleenstaande vrouw uw vermogen te beheeren." „Niet erg; ik ontvang mijn rente, en heb me, over datgene wat er meer komt, niet te taoklagen." „Uw papieren zijn tooli wel soliedè be legd?" ..Dat hoop ik; maar dat zult u zelf wel het beste weten, mijnheer. Mijn kapitaal staat bij uw bank." „Een deel er van, niet waar „Neen, mijnheer, u' schalt mij te hoog, al les I" „Maar dat is verschrikkelijk." „O, er zijn nog grooter verschrikkingen op de wereld', mijnheer Cannabcl'" De barones lachte om zijn opwinding. „Er moet iets gedaan warden, mevrouw, en ik hoop, dat u mij zult willen toestaan, dat ik mij, voor uw zaken interesseer." „Ik dacht, mijnheer dam nabel, dlat ge u met zulke kleinigheden niet ophield." „Wilt u het mij toestaan?" drong dë ban kier aan. „Ik hen bang, dat „Mevrouw!" „U moet mij niet verkeerd verstaan, mijn heer Cannabel. Mijn kapitaaltje is voor mij voldoende, maar groot is het niet, en in dë handen van, een fiuancdëelen reus is het miaajr speelgoed." „Als ik mij met uw financiëele zaïken be moei, dan doe ik dat niet, am u in moeilijk heden te brengen, maar om u het leven lich ter en aangenamer te maken. De drie en een half percent, die u geniet, dat is geen rente." „Wat moet ik dlan doen? Hooget rente krijg ik toch niet, als ik mijn geld soliede wiil beleggen. Zaken doen kan ik niet; wagen durf ik niets, wat in- 's Hemelsnaam moet ik dan doen? „Laat dat maar aan mij over, mevrouw. In solrede ondernemingen wit ik wel uw ralad&man rijn. Uw kapitaal raken wë natuur lijk nieb aan; uw rente moet in elk geval verzekerd' blijven. Niets belet ons intuaschen om te zorgen dat er nu en dan nog iets bij komt, waarmee ge u het leven aangenamer kunt maken." „Dat alles klinkt heel mooi, maar ik ben toch nieuwsgierig, hoe u dat «aan zult leg gen." „Heel gemakkelijk. Er gaat geen dag voor bij. of ik doe de eene of andere groote of kleine operatie. De zaak is heel eenvoudig. We nemen u op sleeptouw, zooals wij dat noemen." „Dat beteekent dus t-och speculeeren. O. neenDank u vriendelijk, mijnheer Canna bel. Wij vrouwen zij.11 bang voor die gewaag de operation. „Ik zeg Ui nogmaals, mevrouw, dat ge u niet bezorgd behoeft te maken. Morgen denk ik een zaakje in tramwegaandeelen te doen. een paar honderd meer voor u, en alles is iu orde" „Moeten ze gekocht of verkocht worden?- „Mlaör, mijjn l>este mevrouwt, dlat is geen vraag! Als ik ooit zooiets gevraagd had, zou ik nu niet de man rijn, die ik ben." „Goed., ik zal niet moer vragen; maar ecu speculatie is het toch?" „Waarbij u niets verliezen kunt. „Oan 't even, 't is een zaak, waarbij, men winnen of verliezen kan." „Maar ik zal u toch niet iets aanrodën, wiat u verlies kan bezorgen?" „U vermag veel. maar almachtig is u toch niet; u weet veel, maar alwetend is u niet. Ook u kütt een speculatie mislukken en dan zou ik ten gronde gaan." „Daarvoor zal ik u weten te behoeden. „Ja, als u mijl wist belooft en ik niet voor verlies behoef te vreezen, danMaar dat zou niets anders dan een geldgeschenk zijn,' in een eigenaardige vorm, en u begrijpt, mijnheer Cannabel, dat ik zooiets onmogelijk eccepteeren kan." „Ma&r wie denkt daar nu aan?! Zou u;in ernst kunnen gelooven, mevrouw, dat ik den moed- zou hebben met- een dergelijk voorgfcel tot u te kom-n?" „Nu, ik weet het zoo juist niet." „Laat ik u dan de zaak ophelderen, me vrouw; ofschoon het onverkwikkelijk is, omi tegenover iemand als u over zaken te spreken. Waarlijk wij konden verstandiger handelen. Zooals u zu't wëten, ben ik niet slecht inge licht; misschien beter dan iemand anders in •Wèenen. Merk ik nu iets op, dat voor de Beurs van be'ang is, dan maak ik daar ge bruik van. En als ik daarbij aan mijn vrien den denk, dan steekt daar toch niets onbil lijks in, niet waar? En u zult toch, hoop ik, mij wel toeetean u daaronder te mogen reke- Dë barones knikte lachend. „Ditmaal heb ik iets gehoord." vervalgdë Cannabel, „waarmee ik mijn voordeel kan doen. In twee dagen is die affaire opgeknapt. •U zult het zien." „Welnu, ik twijfel er volstrekt niet aan, of uw -berekeningen zullen wel juist zijn, maar het kan toch ook gebeuren, dat het be richt, dat u ontvangen, hebt, valsdh was. En- dan lijden wij todh verlies, niet waar?" „Maar gelooft u dan, mevrouw, dat ik do gevolgen van zulk een. vergissing op u ver halen zou?" „O, juist! Maar dan komt het er toch op neer, dat het- voordeel oen grootmoedig ge schenk is, of kan worden." Wordt vorwolffd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1