KOLONIËN. BINNENLAND. zijn 150 dooden ©n gewonden. Om tien mi nuten voor drie deden de kozakken een charge voor de Troitxki-brug, waardoor 30 peison.m werden gewond. Vijf baren worden wegge bracht. I)e omtrek van het paleis is schoon geveegd. Do troepen vervolgen de bctoogers. I>; priester Gapon is gewond. Een hoofdin tendant van de politie en een kozak zijn ge dood een officier is gewond. In de wijk Wassiliostrow zijn bamkaden gebouwd. Dié telegraaflviding is verweest. Do werklieden zijn met sabels en met' werktuigen gewapend. Tegen half vie r was er eene botsing op het Newski-prospect, waarbij dertig dooden en vele gewonden vielen. In den strijd met de menigte op het plein voor het Winterpaleis vielen ongeveer 150 dooden. Jn de nabijheid van het Winterpa leis op het Senaatsplein hielden de werk lieden een automobiel van het Russische te legraaf agentschap aan. üaaldeu de inzitten den er uit en vernielden den wagen. De woedende menigte riep bij het voorbijrijden van officiereu: „Grijpt hen!" Tegen half drie was het plein voj* het Winterpaleis ontruimd de troepen vervólg den de oproerlingen, die zich in de aangren zende straten verspreidden. Het was een af schuwelijk gezicht, toen do gekwetsten en do dooden door het Newsky Prospect werden vervoerd. Er waren ook vrouwen en kinderen onder. 3.45 namiddag. Een groot aantal arbeiders, die uit de wijk Wassiliewsky-Ostrow over 4e" Nicolaasbrug naar het Winterpaleis wilden doordringen, werden aan de brug tegenge houden, waarbij 4 personen gewond, een ko zak en een officier gekwetst werden. De me nigte besloot zich met de wapenen tegen de troepen te verzetten en bracht in de wijk Wassiliwsky-Ostrow draadversperringen aan. Een deel van de oproerlingen ging heen om wapenen te halen. Aan voorbijkomende offi cieren werden de sabels ontnomen. Aan het hoofd vau de menigte, die van de Poeti low-werken oprukte, ging priester Gapon met een kruis in clo hand. Naast hem liep een boer met een doorschoten portret van den Czaar. Gapon is zelf gewond. Ouder de dooden zijn een onderopzichter van de w k en een districisopzichter. 4 uur namiddags. Do troepen hebben het plein voor hot Winterpaleis bezet. Daar wordt voor hen m void keukens het middag maal gereed gemaakt. In do wijtk Wassiiliewskv-Ostrow i.jn de telegraafgeleidingen vernield. De oproerlingen worpen barricaden op en wapenen zich met sabels en werktuigen. 4.30 namiddags. Het volk biedt tegen stand aan de troelen en spant kettingen over de straten van het Waseili-eiland. om de oavalerie-chnrge© onmpgeliTk te maken. De telegraafpalen worden omvergeworpen. Te 3.40 u werden barricaden opgeworpen op het Wassfl li-ei land. Er werden drie salvo's gege ven. In liet Newsky Prospect werden 30 per sonen gedood en vclcai gewond. De menigte wierp met steenen naar de officieren. 4.50 namiddags. Oon fatalf vier dreven de soldaten in 't Newsky Prospect in de nabijheid van het Admiraliteitsgebouw een da oh teme nigte door drie salvo's uiteen. Daarbij rijn 30 mcttschon gedood en velen gewond. In het centrum van de stad heerscht onder de me nigte een zeer verbitterde stemming tegen de officieren. Men rukt hen do epauletten van de schouders, scheldt hen voor moordenaars en staat lion. aIs er gewonden voor bijgedra gen worden, onblooten de menschen het i.oofd en roepen hoera Het bericht van de gevangenneming van Gapon wordt niet bevestigd. Rij vergissing nam do politie in zijno ofaats een anderen priester in hechtenis. 6.10 namiddags, Toen de duisternis inviel, werd de menigte in liet centrum van de stad minder. Do ruiterij en de infenterie bivtak- keeren op het plein voor het vV'interoaleis. Sterke bereden afdeehngen patrouilleeren door de straten. In dc wiik Wasailiowsky-Oa tr' .- werden omstreeks 1 uur oor de troe pen ot> oen gebarricadeerde plek drie salvo's afgegeven Hoewel er groote verwarring ont stond, ging de menigte niet uiteen. Op andere punten in le stad zijn geen groote opeenhoopinge» van het volk merk baar. 9.30 namiddtags. Ondanks de staking van de werklieden, wordt op de spoorlijnen naar Moskou on Warschau hot personen- en goede renvervoer voortgezet, al gaat dit bezwaar lijk In het Newskv Prospekt is een groote volksmenigte bijeen. Het volk beproeft de straat met banken en hekken voor de cavale rie te versperren. Petersburg, 22 Jan. Het is nog niet moge lijk een juiste opgave te geven van de verlie zen in do gevechten, die heden geleverd zijn Uit de drie hospitaal rapporten blijkt, dat het aantal gewonden 1-3 bedraagt- en het aantal dooden '23. Maar de gewonden sa in voor een groot deel naar particuliere woningen over gebracht eu de doodon naar de lijkenhuizen. Werklieden, die naar Zarskoje Selo ojiruk- ten, waar de Czaar verblijf houdt, werden door de troepen teruggedreven na bloedige gevechten De wijk Wassiliostrow was hedenavond 'n duisternis gehuld de winkels waren uitge plunderd De werklieden wapenen zich om morgen den strijd te hervatten. Het- gerucht loopt-, dat zij beslag gelegd hebben op een dvnamietmagazijn en ook dat 30 tot 40.000 stakers uit Kolpino, 16 mijlen van Petersburg verwilderd, gewapend naar de hoofdstad op rukken. 23 Jan 1.15 voormiddag». In de wijk Was f li-Ostrow werd tot m middernacht gescho ten. Pater Gapon. de Grieksch-orthodoxe pries ter, wiens naam als hoofd van de Petcrs- burgscbe beweging nu in aller mond is. is een jonge man. afkomstig uit eene Klein- Russische provincie. Do meeste Russische priesters, zoons van priesters, zijn 9laafsohe aanhanger» van de gevestigde orde van za ken. Gapon's vader was een gezeten moejik. Hij is een kwoekeling van het Moskousche seminarie, maar was eerst voor ccno techni sche opleiding bestemd en met zijne studiën voor het geestelijke ambt heeft hij eene ern stige studie in de staathuishoudkunde ge maakt. Onder de werklieden is hij bekv-iid als „het Klein-RuRsischo vadertje". Hij is zijn groe ten invloed in die kringen verschuldigd aan het feit, dat hij. ofschoon een oprechte aan- i hanger van de orthodoxie, zich in 't geheel niet bemoeit met de gojdsdionstige meenin gen van zijne volgelingen, waaronder dui zenden lutheranen nn,,»roomsch-katholieken zijn. Voor de diensten, die hij aan de werk lieden bewijst, nee t hij.geen geld aan; hij leeft sober en werkt van den morgen tot den avond. Hij kent de misdadigers van Pe tersburg beter dan de politie en sluit onver biddelijk iedereen buiten zijne vereen igin- i, die wegens misdrijf veroordeeld is. tenzij misdrijf door oprceht berouw is gevolgd In zijne redevoeringen veroordeelt hij in strenge woorden drankmisbruik, onzedelijk heid en spel en zegt tot de werklieden, dat hun slechte toestand voor een goed deel aan hen zeiven te wijten is. Hij kan zioh er op beroemen de politieke redevoeringen onder de Russische werklieden te hebben ingebur gerd. Met- eene machtige stem en een indruk wekkend uiterlijk bedeeld en steeds hoogst ernstig in zijn optreden, is hij een geboren volksredenaar. Hij redeneert nooit boven het begrip van zijn gehoor, en bedient zich gaarne van pa-kkende vergelijkingen zoo stelde liij kort geleden het Russische volk voor als een schaa-p en de bureaucratie als een wolf. Dit is de man, die gisteren aan het hoofd van de werklieden-betooging zich toegang lieeft trachten te versohaffen tot het winter paleis. De oorlog in Oost-Azië. Vin'efen oorlog zijn de volgende berichten Generaal Ptoesrel is op zijne reis naar het vaderland, gisteren ie Sjanghai aangekomen. De correspondent van Reuter in het hoofd kwartier van generaal Nogi beeft eene nauw keurige beschrijving van den toestand van do vesting Port Arthur gegeven op het oogenbli'k van de overgave, die als een tegen wicht kan dienen tegenover de in den laat- steu tijd verspreide voorstellingen, waaruit men zou opmaken, dat het tijdstip van de overgave te vroeg is geweest-. De vesting zou zioh, volgens dezen bericht gever, inderdaad nog eene poos hebben kun nen staande houden, als het vuur van de Japansche 28 cM. houwitsers or niet geweest was, waardoor de voorraden levensmiddelen, de werkplaatsen en de munitiemagazijnen vernield werden en eene herstelling van da verdedigingswerken onmogelijk gemaakt werd. Het laatste bericht, dat liet garnizoen 1 van KocropatKn ontving, was van half Oc tober gedateerd en hield in, dat Koeropat- kin zijn best had gedaan om tot ondersteu ning van Port Arthur door de Japansche liniën te breken, maar dat deze poging mis lukt was. Het was dus niet onbekend aan het garnizoen, dat het geen hoop mocht bou wen op ontzet van de zijde van het Mand- sjoerijsche leger. Eene nauwkeurige bezichtiging van de oos telijke fortenlinio van Oost-Ki'kwan tot aan het verwoeste Soendsjoesja-n toonde aan, dat de 28 oM. granaten eene vreeselijke uitwer king hadden gehad. De Chineesche muur, die op de helling van de barterijstellingen 'liep, en de bovenrand van den heuvel, als mede de rugzijde van de forten, waxen let terlijk door de granaten vernield. „Het is mooielijk te begrijpen, hoe de infanterie 't kon uithouden in de loopgraven achter den Chineesehen muur, omdat er in de traversen eu in de bomvrije gedeelten reusachtige bres sen waren. Do batterij-stellingen aahterhet Erloeng-fort, die bij het H-fort en bijl re stellingen van Nieuw-Banjoejan en Wantai leverden een verschrikkelijk gezicht. Geen en kel kanon was onbeschadigd. Do Japansche beschieting van den hoogterand had groote gaten geslagen en iedere Japansche granaat, die in eene geschutstelling insloeg, maakte haar tot een puinhoop. De kanonnen waren bij dozijnen <ipor het granaatvuur vernield of van hunne affuiten naar de andere zijde van den heuvel geslingerd. Achter den heu- velrug, tusscheiP Wantai en het H-fort, was eene batterij van zware houwitsers in den heuvel ingebouwd. Alle kanonnen van deze batterij waren beschadigd en eenigen geheel vernield. Een kanon zou juist geladen wor den, do granaat- stond gereed oon te worden ingeladen, toen eene Japansche granaat het geheele kanon vernielde de gehoele bedie ning kwa.ni om het leven. De laatste be schieting moet het garnizoen geheel gedemo raliseerd hebben, want de schade, die is aan gericht, was veel zwaarder dan iemand kon aannemen. De laatste poging tot tegenstand van het garnizoen bestond in het verzet te gen den Japansclien infauterie-aanval, die des avonds eindigde met de "iwieming van den Wantaiheuve 1Den volgenden morgen lieten de Russen de mijnen springen onder hunne b"tterijen op den grooten Oost-Ki- kwan-heuvel. Op de geheele heuvelreeks is geen spoor overgebleven van de verdedigings werken, die daar zijn geweest. Een van de sterkste geschutstellingen is nu een volko men wrak" Bij -het inspecteeren van de vesting deden de Japanners de verrassende ontdekking, dat zij ge rui men t-ijd met groote verliezen eene stelling hadden aangevallen, die in werke lijkheid in 't geheel niet bestond. Zij meen den, dat tusschen de kelen van de forten Oost-Kikwan en Noord-Kikwan eene sterke lijn Russische schansen lag. Deze schansen noemden zij eindelijk de goestenschans, om dat de aanvallers er nooit in slaagden bij de schansen te komen of ze te vinden, ofschoon honderden bTj deze pogingen het leven verlo ren. Het is nu volkomen duidelijk, dat er op dezo plaats nooit een schans is geweest en dat de aanvallers van deoe „geesten- schans" aan het reeselijkste vuur van den Kikwanheuvel en van de stellingen op den Ghineescben muur blootgesteld geweest zijn. Dc Japanners verloren op deze plek hon derden menschen en werden daardoor tel kens weer versterkt in het geloof, dat eene zwaar versterkte schansen linie voor het front verborgen lag. Van den W&nt&iheuvel tot Port Arthur bedraagt de afstand slechts 800 M. en daar- tusschen liggen geene verdedigingswerken. Do verovering van Wantai beteekende daar om voor de.japivuors. dat zij do stad en de oostelijke fortenfinie geheel in hunne macht zouden hebben gehad. Petersburg, 21 Jan. De Westnik bericht: Bij Iloea-nsjan had lieden een voorpostenge vecht plaats. Op 19 deeer beschoten de Japan ners den Novgorod-heuvel. het- dorp Jaloeng- ijan, den Foeti low heuvel en de dorpen Sja- hopa en Oedatong. De Russische artillerie richtte haar vuur tegën de ten zuiden van Wanganza staande Japansche troepen. De Russische soldaten zijn de werkeloosheid moede; zij verlangen naar den strijd. Durban, 22 Jan. Het kolenschip „Tapten" kwam heden van St. Marys-straat bij Mada gascar hier aan, waar het de Baltische vloot van kolen heeft voorzien, en bericht, dat de vloot den 14en dezer is vertrokken met on bekende bestemming. Het gerucht van het btranden van het Russische vlaggescip is on gegrond Op de geruchten van de nadering van de Japanners hebben de Russen op 13 dezer zich strijdvaardig gemaakt,- de torpedonetten uit gezet en de kolenschepen last gegeven om zich op een afstand te houden, daar de Rus sische bemanning van deze schepen nog on geoefend is. Alterlei vTe New-York 'is voor het gerechtshof het verhoor begonnen van 50 getuigen der beschuldiging in het proces wegens de ramp van de stoomboot General Slocum, waarbij zooveel menschen levens verloren gingen door nalatigheid van de stoomvaart-inspecteurs. vHet Nordfjord, aan hen die Noorwe gens Westkust bezochten welbekend, is met zijn binnen vertak kingen, zijn stille water vlakten dicht bij elkander, zijn geweldig hoo- gc, donkere rotsen, witte gletschers en sneeuw vlakten zesr schoon -en indrukwekkend. Daar ligt ook de Loenvand, een zoetwa- termeer, hetwelk door platten rotsenmuur van de zee is gescheiden, maar dat, ook door het karakter zijner omgeving, nog tot het fjord schijnt te behooren. Het is 12 kilometer lang en ingesloten door steile rotsen, sommige 1500 meter hoog, waar boven de toppen van de soms 2000 meter hooge „fjeldsuitsteken. Aan alle zijden ziet men gletschers. De oevers zijn zoo steal, dat er weg noch steiger naar het water geleidt. Slechts op één plek, waar een zandige vernauwing is van het meer, heeft- de Kvaldalselv een smal le strook aangespoeld land gevormd, woarop de hoeven van Naesdal liggen. Boven die hoeven rijzen de loodrechte Nousniba en daarnaast de Ravnèfjeld. Vlak daartegenover verheft zich Bödalsfjeld, zoodat de hoeven als in een grootschen rotsenketel het zooge naamde circus van Naesdal liggen. Van een dier bergen, de Ravnefjeld, nu is een geweldig brok losgeraakt en in het meer gestort, hetwelk daar zeer smal is. Daar door is die 20 voet hooge vloedgolf ontstaan, welke de hoeven van Naesdal met allen, die zich daar bevonden, wegsloeg. Men kon de verongelukten niet te hulp komen, omdat men met. Naesdal alleen te water gemeenschap kan hebben en er we gens den hevigen storm geen boot zich op liet meer kon wagen. Niet ver van de plaats des onheils aan den Oostelijken oever van do Loenvand is in 1884 ook de hoeve Rödi door een berg- storting vernield. Het groote rotsblok, dat thans van 1200 nieter hoogte in bet meer stortte, hetwelk daar 40 voet doep. is, deed den geweldigen watervloed opslaan, welke alles vernielde wat binnen zijn bereik kwam; niet alleen op de hoeven van Naesdal. maar ook op de daar tegenover aan de monding van de Bödalselv gelegen hoeven huizen, stallen, menschen en vee, alles werd medegealeept. Van ver scheidene huizen Werden zelfs de grondslagen losgerukt. Er kwamen 59 menschen om het leven 34 te Naesdal en 25 te Bödal. Op beide plaatsen zijn alleen de hooggelegen hoeven gespaard gebleven. De ramp gebeurde zóó snel, dat de ge spaard gebleven ooggetuigen niet eens pre cies kunnen zeggen hoe het ging. Zij weten alleen te vertellen, dat het geloei van den storm, het donderend geraas der neerstorten de rotsen, liet bruisen van den watervloed en de angstkreten van menschen en dieren ontzettend waren. Het postkantoor is wegge slagen maar liet vijfjarig zoontje van den postdirecteur is als door een wonder gered. Het kind werd medegesleurd door den wa tervloed, maar tegengehouden door een hek, waarbij men het later halfbevroren vond. vUit Einden, wordt gemeld, dat de bin nen- en de buitenhaven met een vijf duim dikke ijSkorts bedekt zijn. De vaart op de Er-ms ligt geheel stil. De rivier is zoo plotse ling dichtgegaan, dat een veerpont bij Leer midden in de rivier vastraakte, en die reizi gers slechts met groote moeite aan wal ge bracht konden worden. vTe Milaaq is Woensdag het tram verkeer gestremdi door de aldaar gevallen sneeuw. In geheel' Noord-Italië heeft het bui tengewoon zwaai- gesneeuwd. OOST INDIË. De correspondent te Batavia van het Hbl. seint „De Regent van Japara is overleden." De Staatscourant van Zondag 22 en Maandag '23 Januari 1905 bevat de volgende Kou. besluiten ixmoemd tot commandeur in de Oranje- Nassa u-Orde J. L. Becking lid van de Al- gemeente Rekenkamer; benoemd tot voorzitter van de Algemeen© Rekenkamerjhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman, Hi" Ms. gezant te Berlijn, jhr. Van Tets van Goudriaau, tevens geaccrediteerd bij het Hof van Saksen-Weimar, vertegenwoor digt de regeering bij de begrafenis van de groothertogin aldaar. De minister van binnenlandsche za ken dr. Kuyper, is Zaterdagavond uit Duitschland in de residentie teruggekeerd. D© gewone audiëntie van don minister van Oorlog zal op Donderdag 26 Januari o. k. niet plaats hebben. Bi] de Tweede Kaïner zijn wetsontwer pen ingekomen tot bekrachtiging voor een nieuwen termijn van vijf jaren, eindigend© 30 April 1910, van provinciale heffingen in Friesland op het kanaal Dragten-Ureterp- Bak keveen-Kolomevaartop de Opsterland- scho en Oostellingswierfsche Compagnons vaart, op het Tjongeskanaal c. a. en de Be- neden-Ranger en atan de rivier de Linde. De o n der wij s-no veile. „De Kath. Onderwijzer" meldt, dat bet bericht, als zou in Februari door de Tweede Kamer een aanvang worden gemaakt, met de open bare behandeling der ondèrwiijs-novedle, on juist is. Het blad schrijft: „Eerst komt aan de orde het arbeidscon tract, daarna misschien nog de peusdonnee- ring dei- onderwijzers en hunne weduwen en weezien. Bedenkt men nu, dat met Mei de Kamer voorgoed naar huis gaat, dan komt in deze periode de onderwiisnovelle niet meer gereed. Volgens den Haagschen redacteur van het Hbld. zit aan dit bericht nog wel iets meer vast dan door bet katholiekevakblad,:hijniïy te zijn geboord. De regeering zelve is vol gens hem namelijk niet gesteld op bijzon dere haast met dit ontwerp, waarscüijnlijl: omdat ze het voor zekere kringen wil be houden als verkiezingsprikkel. Daar©ite>en zijn er ©enige invloedrijke leden onder de rechterzijde, die het ontwerp wèl vóór de verkiezingen, zouden willen zien afdoen door de Tweede Kamer, opdat, met het oog op mogelijke verschuivingen in de partijgroe- peeringen na de verkiezingen, de onderwijs strijd nu eens voor goed van de baan zou wezen. Kamer-candidaten. In het kies district Hontenisse zullen de liberalen, vol gens het Hdbl., tot candidates stellen voor de a.s. verkiezing den heer mr. J. G. van Beinse te Apeldoorn, oud-afgevaardigde voor dat district. De kastliolieken zullen stemmen op den heer P. F. Fruytier te Hontenisse, aftredend lid. De anti-revolutionairen zijn voornemens ook een candidaat te stellen. De heer J. H. Schaper heeft, verklaard alleen eene candidatuur voor Appingedam te kunnen aannemen, tenminste als een ern stige. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Breda deed de voorzit ter mededeeling, dat, dank zij de milde bij dragen van verschillende gemeenten en par ticulieren, do plechtige onthulling van het monument ter herdenking van het 500-jarig bestaan van het Huis van Nassau-Oranje als Heeren en Baronnen van Breda, vermoedelijk in den loop der maand Mei a.s. aldaar zal plaats hebben, en dat hij hoopje, dat de Koningin deze plechtigheid met Hare tegen woordigheid zal opluisteren. N. R. Ct. De heer Heuvelde-', lid van den Am- sterdamschen gemeenteraad, deelt aan De Tijd mede, d'at hij zich bij de eerstvolgende verkiezing voor den gemeenteraad niet meer ter beschikking zaïl stellen, maar zioh zai vestigen te Rijswijk. Door den president der Fransohe re-' publiek is, naar wij vernemen, benoemd tot ridder in het Legioen van Eer, de kapitein van den generalen staf van ons leger W. Vosmaer, leeraar bij de Hoogere Krijgsschool. De heeren. U. Faggingcr Auer, W. D. B. H. Mulder, F. W. M. de Rijk, allen te 's Gravenhage en D. J. Duursma te Amster dam, zijn bestemd om ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.Indië te worden gesteld, ten einde te worden be noemd in administratieve betrekkingen daar te lande. Men meldt uit Wageningen Zaterdag werd het stoffelijke overschot' van di-. Cattie, in leven directeur der Rijkstuin- bouwsobool te Wageningen, ter aarde besteld. Onder de 14 kransen, die de kist dekten, was er een van de leeraren en de 'eerlingen van de school. Yele leeraren, leerlingen en belangstellenden waren op het kerkhof aan wezig. Als vertegenwoordiger van den direc teur-generaal van Landbouw, schetste de •heer P. van Hoek, inspecteur van het Land- bou/w-onderwijs, den overledene als een aan zijn plicht getrouwen ambtenaar, terwijl de waarnemende directeur der school, de heer Plemper van Balen, den leerlingen de over ledene ten voorbeeld stelde. De zoo>n van den overledene dankte voor de belangstelling aan zijn vader bewezen. Te Amsterdam werd Zaterdag gehou den de algemeen© vergadering van de Liberale Unie. De voorzitter de heer mr. H. Goeman Borgesius, opende de vergadering met een rede waarin hij verklaarde dat de Unie thans genaderd is tot het gewichtigste deel van hare werkzaamhedende vaststelling van het standpunt der L. Unie bij de verkiezin gen voor 1905 en meer in het bijzonder de behandeling van het program, dat 3 Januari aan de afdeclingen was toegezonden. Met zekerheid, zei Spr. o a., is reeds te voorspellen, dat de partijen ditmaal bijzon der scherp tegen elkander zullen overstaan., Spr. betoogde verder dat de Liberale Unie haar verleden ontrouw zou worden in dien zij niet voor ucn dag kwam met een opbouwend program. Het aangeboden vermezingsprograni werd door hem uitvoerig toegelicht en ten slotte zonder belangrijk debat met algemeene stem men aangenomen. De voorzitter, mr. H. Goeman Borgesius, zeide de aanneming wel voorzien te hebben, maar toch werden zijn stoutste verwachtin gen overtroffen. Ook maar een eenigszins beteekemende minderheid ware eigenlijk een echec geweest. Nu echter, na deze unanieme aanneming met warmte en overtuiging, zal het effect in het land des te grooter worden. Onder een geestdriftige betooging werd daarna de openbare vergadering gesloten. Uit de gedane mededeclingen bleek, dat de Unie is versterkt met 912 leden en 24 kiesvereeniginge» en thans bij; haar zijn aan gesloten 101 kiesvereenigingen met. 8789 ledien. De rekening en verantwoording Werd' nai prae-advies der commissie tot 'het nazien goedgekeurdhet batig saldo bedraagt thans f 131; de ontvangsten in 1904 bedroegen f 2454, de uitgaven f 2323. Tob leden van het hoofdbestuur zijn geko zen in dc plaats dér heeren C. iSchillemans (overleden) en J. van Ravenhorst (periodiek aftr.) de heeren prof. mr. G. A. van Hamel te Amsterdam niet 79 en K. Eland, oud-mi nister van oorlog, te Den Haag, met 82 stem men. Met een gelijk doel als de Liberale Unie vergaderde Zaterdag te Amsterdam de Vrijzin nig-Democrat'ische Bond., onder leiding van den waarn. voorzitter mr. E. Fokker, die de vergadering met een rede opende waarin h.ii| in de eerste plaats zijn leedwezen erover uitsprak dat do heer Kerdijk zich genood zaakt had gezien zijin ontslag als voorzitter en lid van'het bestuur te moeten nemen. Spr. bracht hulde aan zijn groote verdiensten en getuigde, dat de V. D. B. aan den krachtigen leider der vergadering, den bezieler van het bestuur, den on vermoeiden, êerlijken strijder voor onze beginselen, groote dank verschul digd is. vóórts wees spr. er ob dat de bijeenkomst van heden aa.n de ophanden zijnde verkiezin gen voor 1905 groote bet eekenis ontleent. Hoofdzakelijk dan ook met de vaststelling van het standpunt door den Bóndi bij de ver kiezingen in te nemen, zou de vergadering zich hebben bezig te houden. Dat standpunt wordt natuurlijk beheersdht door den politieken toestand en door den kijk dien wij daarop hebben. Zal ons volk of juister gezegd het kiesgerechtigd deel daar van in 1905 de tegenwoordige meerder heid handhaven? Onder welke leuze zal er tegen worden op getrokken Dit 3-tal vragen, werd door Spr. nader toe gelicht. Spr. gaf hierna een overzicht van hetgeen door het christelijk ministerie was tot standl gebracht en voorbereid, en lichtte vervolgens het program voor de aanstaande verkiezing toe. Het on twerp-progr amnia is op deze vergar dering aangenomen met 48 tegen 10 stem men en 2 blanco. Voor den Vrijz. dem. bond moesten wor den gekozen vijf bestuursleden in de plaats van den heer mr. A. Kerdijk en van de periodiek aftredende heeren mr. E. Fokker, J. Hoven, P. Hofstra en mr. S. J. L. vani Aalten. De drie eerstgenoemden stelden zioh niet langer beschikbaar; gekozen werden voor hen mr. H. P. Marchant met algemeene (54) stemmen, de lieer J. Zijlstra met 49, de heer mr. J. Limburg met 50 stemmen. De heeren P. Hofstra en mr. S. J. L. van' Aal ten werden .herkozen met 50 en 49 st. Het aangenomen gemeenschappelijke pro gramma luidt als volgt: Met handhaving van de openbare sohool, verheffing van het peil van het volksonder wijs in zijn verschillende vertakkingen. Sociale hervormingen: verzekeringswetten, waaronder in het bijzónder de verplichte in- validiteits- en ouderdomsverzekering met geldelijke bijdrage van den Staat; lierzie- ningt der Armenwet, waarbij de openbare ar menverzorging niet blijft uitsluitend politie zorg. Hervorming van heb defensiewezen in de richting van een volksleger. Ter voorziening in de finaneieele behoef ten, ook ter verkrijging van eene betere ver houding tusschen de geldmiddelen van Rijk ein gemeente, in de eerste plaats bezuini ging, op (militaire en andere uitgaven, en verder, met handhaving vani de vrijzinnige handelspolitiek, ee.ni meen i'ationeele rege ling vani die directe belastingen, door welke, zij. het ook thans in gesplitsten vorm, de in komsten worden getroffen, alsmede uitbrei ding der progressiebillijker regeling en verhooging der successiebelasting); voorts belastingen op voorwerpen van weelde. Daarnevens worde, zonder dat andere wet gevende arbeid hierbij; behoeft achter te staan, wijziging van de Grondwet in dien zin, dat aan den gewonen wetgever volko men vrijheid bij de regeling van het kies recht wordt toegekend ter hand genomen, terwijl het vertrouwen wordt uitgesproken, dat deze zoodanig worde voorbereid, dat vóór het einde van .het vierjarig tijdvak de eerste beslissing over een daartoe strekkend voor stel kan genomen worden". Een nieuwe part ij. Men schrijft uit. Doetinöhem Naar wij vernemen, bestaan er ernstige plannen, voorloopig in Gelderland, tot liet constitueeren van een nieuwe partij„Een christelijk sociale partij". Besprekingen dienaangaande moeten reeds plaats gehad hebben, en schijnt 'het, d'at een en ander een uitvloeisel is van de besprekin gen op de oh r.-soa conferentie, die in het begin van dit jaar te Amsterdam is gehou den. Op hun program komen o. a. voor: Finale afschaffing van tienden- en heerlijke rech ten; uitbreiding van kiesrecht; ouderdoms verzekering; verkorte arbeidsduur en invoe ring van oen volksleger. Men zal brachten aansluiting te vindien bij invloedrijke dir.-democratisch gezinde perso nen over het geheele land. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de vereeniging „de jonge Libe ralen" te 's Gravenhage werd o. a. besloten het woord „mannelijke" uit het reglement te schrappen, zoodat ook vrouwelijke jonge lieden zullen kunnen warden toegelaten tot het lidmaatschap, zulks erhter ondier aanne ming van oen motie, waarbij de vergadering te kennen gaf door deze beslissing zich niet to willen uitspreken over de kwestie-vrou wenkiesrecht. Tot bestuursleden werden herbenoemd do heeren S. de Meester, voorzitter; Polak Da niels, le secretarisW. J. H. Raasveld, pen ningmeester; L. S. Ornstedn, en gekozen tot bestuurslid de heer J. G. Bos. De vijfjaarlijksche tentoon stelling van bloeiende bolgewassen zal van 17ri Maart to Haarlem gehouden worden. Legaat. Door Graaf Richard van den Bosch, 10 Januari jl. te Brussel overle den, is aan de Maatschappij van Weldadig heid te Frederiksoord een legaat, groot f 10,000, vermaakt.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2