S04. 3de Jaargang. Woensdag 25 Januari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. FOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentien, mededoelingen enz., gelieve men vó<5r 10 uur 's morgens bij de UitgeverB in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Tan 1—5 regels f 5-75. Elke regel meer y0.15. Groote letters naar plaatsraimte. Toor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad by abonnement. Eene cironlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De beweging in Rusland. De binnenlandsahe beweging ~'n Rusland neemt voor 't oogenblik de belangstelling ge heel in beslag. Geen wonder, want wat den 22en Januari te Petersburg is gebeurd, opent eene nieuwe periode in de beweging, die als gevolg van den ongeluksoorlog in het verre oosten onder liet Russische volk is ontstaan. Met de beste bedoelingen waren de arbei- derssoharen bez:eld, die verleden Zondag wil den optrekken naar liet winterpaleis. Had raen kwaad in den zin gehad, dan zou er op andere wijze zijn opgetreden. Maar het was eene volkomen vreedzame manifestatie, die deze ongewapende menigte bedoelde. Treffend komt dit uit in dat aangrijpende tooneel, toen de menschen voor de kozakken op de knieën zonken, om ihen te smeeken toch niet te schieten, maar 'hen te laten gaan naar „vadertje Czaar", tot wien zaj zióh per soonlijk wilden wenden. „Die rechtstreekscbe aanraking met den souverein, schrijft de Temps, dat onmiddellijk beroep op zijne beslissing, waartoe eene lang durige traditie eeu Russischen soldaat recht geeft, hoopten de stakers te vinden bij het winterpaleis. Men moet met die omstandig heid rekening (houden, die de onverzettelijk heid van de betoogers verklaart en de volko men wettigheid, in hunne oogen althans, van het door hen tot Nicolaas II gerichte verzoek schrift. Op den wenscli, dien zij natuurlijk en reohtmatig achtten, om den Keizer in per soon te zien, is met geweer-salvo's geant woord." Dat antwoord heeft bloedige sporen nage laten. Van overheidswege is het aantal slacht offers, die de dag van 22 Januari heeft ge vorderd, opgegeven als 96 dooden en 333 ge wonden. Particu'iere beriohten noemen veel hoogere cijfersmaar ook al neemt men de officieele opgave a's juist aan, dan is bij de onderdrukking van de beweging met groote hardheid te werk gegaan tegenover ongewa- penden, van wier aantal de hoogste schatting is 15,000. In deze eerste botsing tussohen de auto cratie en het volk is dus aan de autocratie de overwinning gebleven. Zij heeft ook de ondervinding opgedaan, dat zij, althans te Petersburg, op het leger kan vertrouwen. De soldaten hebben aan het bevel, om tegen de werklieden van leer te trekken, gehoor zaamd, evengoed als de dienaren van het openhaar gezag dit vroeger 'hebben gedaan tegen de studenten en lieden uit andere krin gen. Op één punt schijnt de infanterie gewei gerd te heoDen te schieten op de menigte; daar namen echter de kavallerie en de kozak ken het werk over. Maar de autocratie kan zich niet er mee vleien, dat zijl de beweging reeds meester is. Verleden Zaterdag was on der de arbeiders de vreedzame richting over- lieerschendeen socialistische spreker kon zich geen gehoor verschaffen. Nu heersoht er woede en verbittering in die kringen, en wan neer het weer tot botsingen mocht komen, dau zullen die wel niet zoo verloopcn als verleden Zondag, toen de slagen aan de eene zijde uitgedeeld, aan de andere zijde ontvan gen werden. Wanneer de bedoeling geweest is door het optreden van verleden Zondag den schrik on der de bevolking te brengen, dan is dat doel niet bereikt. Niets diuidt aan, dat de bewe ging in Petersburg aan 't verloopen isdaar entegen is zij, op aandrang van Petersburg uit, naar Moskou overgeslagen. Ook uit nog andere plaatsen worden woelingen bericht, daaronder in het oude broeinest Rus sisch Polen. En de andere klassen der bevolking toonen duidelijk, dat hunne sympathie met do werklieden is. On der den indruk van het gebeurde hebben de Petersburgsche advocaten een besluit ge nomen, dat praktisch neerkomt op een stop zetten van de rec'htsbedeeling in de Russi sche hoofdstadzij hebben zich voorts soli dair verklaard met de beweging onder de arbeiders en een protest uitgebracht tegen het thans heerschende regeeringsstelsel met zijn noodlottig bloedvergieten. Om over dat regeeringsstelsel den staf te breken, behoeft men niet enkel uit den laat- steu tijd de bewijzen te zoeken. Men kan zich beroepen op een merkwaardig getuigenis, meer dan eene eeuw oud. „Onze zaken zijn in ongelooflijke verwarring; van alle kanten wordt er gestolenalle departementen wor den slecht bestuurd, de orde schijnt overal verbannen te zijn en het rijk breidt altijd door zijne grenzen uithoe zou dus een en kele kunnen volstaan het te besturen of de misbruiken te doen verdwijnenDat is niet alleen ónmogelijk voor iemand van gewone gaven, zooals ik, maar zelfs voor een genie." Deze woorden, die grootvorst Alexander Parwlowitsch, de latere Keizer Alexander I, den löen Mei 1796 schreef aan zijn vertrouw den raadsman Victor Pawlowitsch Kotschu- bei, destijds gezant te Koiistantinopel, zijn op' het huidige Rusland nog ten volle van toepassing. Het Duitsch-Oostenrijkache handels verdrag. Al moeten voor de omderteekemng van het nieuwe hamdelsverdrag tusschen Duitsdhland en Oostenrijk-Hongarije enikel nog een/ige for maliteiten worden afgedaan, met de indie ning bij den rijksdag zullen na de orudertee- kenaDg nog ©enige vlagen moeten verloopen. .Eerst in die volgende week zullen de zeven handelsverdragen, die de rijiksdag moet be krachtigen, ingediend worden. De gedrukte stukken, dfl'e bij die verdragen behooren, zul len te zamen een gewicht hebben van onge veer een centenaar. Frankrijk en het Vaticaan. Blijkens een bericht uit Rome, geeft men zich in het Vaticaan, wat den invloed van de kabinetsveranderiug in Frankrijk betreft, niet over aan overdreven verwachtingen in 'kerkelijlk-politiek opzicht. Men voorziet in de Vaticaansche kringen dat het nieuwe Fransohe ministerie de anti-clerioale poli tiek van het kabinet-Combes, zij het ook wat meer gematigd, zal voortzetten. Intus- schen meent men te mogen hopen, dat liet misschien mogelijk zal zijn met het nieuwe ministerie tot een modus v vendi te geraken over de bezetting van de thans vacante tien Fransche bisschopszetels. Het wordt zelfs als waarschijnlijk beschouwd, dat het Vaticaan eerlang het initiatief zal nemen tot officieu&e stappe j bij de nieuwe regeering, om over die zaak tot overeenstemming te komen. Voor het overige is men, zonder het herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk °n den Heiligen Stoel te verwach ten, toch overtuigd, dat het gevaar der op zegging van het concordaat voor 't oogenblik bezworen is. Frankrijk. De overleggingen van de nieuwe ministers over hun regeeringsprogramma hebben nog eene wijziging gebracht in de samenstelling van het kabmat, waardoor het zwaartepunt iets meer naar links is verlegd. De radicale ledlen hielden vast aan het programma van de vorige regeering, waarop de gematigde senatoieu Poinearé en Dupuy afzagen van de deelneming aan de regieera lig en de ver- g derimg verlieten. In hunne plaats komen do minister van onderwijl in het vorige kar binet, Ghaumié, en een radicaal Kamerlid. Wat de lichting van zijne leden, betreft, komt nu het nieuwe kabinet vrijwel overeen met het vorige. Van de dissidente radicalen is niemand op genomen in het nieuwe kabinet. Italië. Rome, 2Jf Jan. De Kamer heeft hare werk zaamheden hervat. Minister-president Gio- litti diende een ontwerp in betreffende de civiele lijst. Oosten rijk. Wtenen., 2Jf Jan. In de Kamer zette mi nister-president baron von Gautsch het re- geeringsprogramma uiteen. Hij sprak de hoop uit, dat de obstructie zou zijn geëindigd. (Teekenen van instemming). Een voorstel, van radicaal-Czechische zijde ingediend, om over de ministerieele verklaringen het debat te openen, werd met groote meerderheid ver worpen. De leiders der parlementaire partijen kwa men na de Kamerzitting bijeen. De minister president Gautsch beantwoordde in deze bij eenkomst verschillende vragen en verzocht intrekking van d« uit het particuliere initia tief voortgekomen voorstellen. De partijleiders stemden hierin toe, om den arbeid van de Kamer te bespoedigen. Ten slotte werd een voorstel van den minister president aangenomen, om op do agenda te plaatsen het ontwerp tot leniging van den nood op het platteland, de wet tot vaststel ling van het militiecontingent en de be grooting. Rusland- De oorrespondent van de Times te Wee- nen maakt melding van een gerucht, dat de Czaar en de Czarina voornemens zijtn met hun kinderen naar het zuiden, waarschijn lijk naar Livadia te gaan, om den revolutio nairen storm te ontgaan. Te Weenen hecht men aan dit gerucht geloof, omdat niemand een vredelievende oplossing van de crisis ver wacht. Petersburg, 2Jf Jan. Tot gezant te Weenen is benoemd vorst Oeroessow, thans in gelijke functie te Rome. De minister-resident Sjtsjeglow te Cettin- je is op eigen verzoek van zijn post onthe ien. De nieuw gekozen leden van den gemeen teraad van Moskou hebben den burgemeester prins Golizyn een adres overhandigd, waarin zij verklaren 't geheel eens te zijn met het bekende .door de vorige duma genomen be sluit. Petersburg, 2J/ Jan. Het telegraafageut- schap beridbtGisterenavond hielden de ad vocaten va<n bet Potersburgsahe hof van ap pèl en hunne adjuncten eene door 350 per sonen bezochte vergadering in het paleis van justitie. De vergadering besloot zdeh met de arbeidersbeweging solidair te verklaren en een protest uit te brengen tegen liet tegen woordige stelsel met zijin noodlottig bloed vergieten. Verder werd besloten aan het ge rechtshof mede te dealen, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden voor de ad vocaten geen mogelijkheid bestaat rustig processen te voeren en dat zaj daarom moe- ter weigeren voor het hof op te treden. Ein delijk werd nog besloten inzamelingen van geld te houden ten behoeve van de arbeiders- propaganda. Petersburg, 2J/. Jan. Volgens eene officieele opgave is liet juiste aantal van de eergiste ren hier gedcodc personen 96. Petersburg2£ Jan. Do nacht is rustig voorbijgegaan. Heden morgen zijm er geen teekenen van opgewondenheid, ofschoon dui zenden leegloopende werklieden door de stra ten gaan, met de handen in den zak. De electriciteitsfabriekeTi zijn door militaire electro-technici bezet en hebben om half acht de levering hervat. Moskou, 2Jf Jan. Tegen den middag nader de eene bende werklieden de fabriek van Hopper, om de staking a.f te dwingen; zij drongen met geweld de fabriek Binnen en noodzaakten de werklieden den arbeid te staken. Deze fabriek heeft een personeel van 500 man. Gelijktijdig werd in d:n geheelen omtrek van de Danilowwtraat het werk gestaakt in de fabrieken van Jaquot, Schustow, Hiwar- towski, Lichteraiann en andoren. Petersburg2Jt Jan. De werkliedcnvereeni- ging (de stichting van den miester Gapon) is ov bevel van het hoofd van het stedelijk be stuur opgegeven. De redacteur van de Pra- wo, Jesse li genaamd, is gevangen genomen. Petersburg, 2Jf Jan. Heden nacht zijn pro fessor Karejeff, de schrijver Pescheihonoff Annensky, en de advocaten Kedrin en Schurtnikoff in hechtenis genomen. Petersburg, Jan4 uur namiddags. De kozakken vervolgen een- troep arbeiders. Zij slaan met de sabels op hen in. Eenigc arbei ders zijm gewonci. 5i uur namiddags. Op het Newsky-prospect en in de omliggende straten is de houding van het publiek onrustig. Alle ramen der benedenverdiepingen zi;n met planken dicht gespijkerd. P/ xburg, 2J/ Jan., s avond9. Daar geen bladen verschijnen is de openbare meening niet o de hoogte van de uitbreiding der revolutionaire beweging in Moskou en elders. Men verwacht nu ook. dat de beweging in Warschau zal uitbreken. De bewegingen van Gapon zijn volkoman ombekend, maar do loatete oei achten gewa gen er van, dat hij naar Moskou is ontko men en vandaar de beweging leidt. De hulp middelen van «e stakers zijm zeer beperkt. Voor zoover bekend is, zii.ii er nog geen werklieden gearresteerd. De prefect van poli tie gif den winkel don raad nuntt© win kels te barric idee ren. Militaire patrouilles z n overal opgesteld. Petersburg2J, Jan. De arbeiders van de groote kotelfabriek vam Rari. liadden heden het werk hervat. Daarop drongen werklieden van de electriciteit&werkc de tabriek binnen en eischten onder bedreiging met geweld sta king van den arbeid. Aan dozen eiscb werd voldaan. In de bijna uitsluitend door arbeiders be woonde voorstad Simonow is het rustig. De arbeiders v;rzamele>n zich in groepen, maar veroorzaken geene rustverstoringen. Petersburg, 2Jj Jan. De in do kassen der arbeiders aanwezige geldmiddelen zijn on beduidend. Alleen de afdeeling Narwa van de arbeddersvereeniging (gelegen dicht bij de fabriek van Poetilow) heeft 15,000 roebels in kas. De behoeftigen krijgen slechts zeer klei ie bedragen uitbetaald. De ontwikkelde stamden gaan voort met- gelden bijeen te brerigen voor de gewonden. In de arbeiders kringen bobben nog geen arrestatiën plaats gehad.De leiders der arbeidersbeweging be vinden zich nog op vrijfe voeten. Wassiliew, die als vertegenwoordiger van de arbeiders- vereeniging Gapon Zondag vergezelde, is ge dood, drie helpers van Gapon zijn gewond. Gapon zelf houdt zich sahuil. Petersburg, 2), Jan. Op de electriache cen trale van de Belgische eJectriciteitsmaat- schappij is het. werk gestaakt. Deze maat schappij heeft de meeste aansluitingen. Londen, 25 Jan. De correspondent van de Dadlv Telegraph te Petersburg bericht, dat er in 't groot inhechtenisnemingam worden gedaan van aanzienlijke Liberalen. De gevan genissen zijn reeds even val als de hospitalen. Onder de gevangenen is ook Maxim Gorki. Gapon heeft nieuwe brieven openbaar ge maakt aan verschillende standen van de maatschappijwaarin hij zijne vroegere hou ding van t .uw aan den Czaar orijs geeft en allen opwekt om wraak te nemen op den bloe. igen Czaar. züm verheven reptieieiige- broed en zijne vervloekte ministers en hand langers. -lOidere bladen berichten, dat Gorki ont snapt is naar Riga. De Express verneemt uit Petersburg. dat gedurende het gevecht te Radow 40 a 50 soldaten en 100 werklieden zijp gedood. Ik verneem uit de beste bron, dat de Cesarewitech ernstig ziek ligt aan longaan doening te Zarskoje Selo. Er women sensatiewekkende benoemingen aangekondigd. De burgemeester van Peters burg, Foulon. zou gouverneur-generaal te Warschau worden. Londen, 25 Jan. De Standard verneemt uit Petersburg van gisteren Gapon heeft een brief gericht aan de soldaten, die in dui zenden exemplaren ïs verveelvuldigd. Hij proclameert, daarin den heiligen oorlog voor de vrijheid, hij belooft aan de soldaten ab solutie van den eed van trouw aan den Czaar en schenkt zijn zegen aan allen, die aan de zen kruistocht deelnemen. Door liberale letterkundigen is ven mani fest gericht aan het publiek, waarin de ge beurtenissen beschreven worden, die geleid hebben tot het bloedbad. Tot besluit wordt gezegd, dat het publiek moet begrijpen, dat de regeering den oorlog verklaard heeft aan het geheele Russische volk. Er bestaat geen twijfel op dit punt. De regeering, die alleen in staat is de beweging onder het volk tegen te houden door middel van sabels en gewe ren, staat daar als een veroordeelde. Wij roe pan alle levenskrachten van de Russische maatschappij op om de arbeiders te helpen, die den strijd voor de zaak, die aan het ge heele volk gemeen is, hebben aangevat. Dit stuk draagt 250 handteekeningen. Ik verneem, dat de oenige bewoner van het Anitséhkow-paleis is grootvorst Michael A lex andro witsch en dat de Keizerin-weduwe naar Kopenhagen is gegaan. Moskou, 2J/ Jan. De werkstaking krijgt grooter uitbreiding. Heden staakten o»k de letterzetters het werk. 17 Roman van BALDUIN GROLLER. „U zuilt me begrijpen, mijnbeer Riemer, als ik u zeg, dat die mijpheer Edward het mij een beetje lastag maakt. He vind hem onuitstaanbaar, hij komt mo vaak enj als hij weer komt, dan wil ik zeggen, dat ik ad mijn dansen al verzegd1 heb. En nu zou ik willen vraron „O, juffrouw Dora riep Riemer onwil lekeurig uit. Hij wist niet wat hijj zeggen •zou, maar liaji begreep, dat eeu groote veran dering ten zijnen opzichte had plaats gegre pen. De wereld, die hem straks nog zoo dui ster en triestig s ''een, leek hem nu weer toe te lachen. Nu was het leven weer waard ge leefd te wórden. Hij gaf zich alle moeite zijp ontroering meester te worden, en zeide toen „U kunt- op mij rekenen." „Ons verbond is dius gesloten." „JaGeslotenEn zou u met voor mij het behoeft natuurlijk niet dadelijk zoo bij gelegenheid als het zoo to pas komt zou u niet eens willen pröbeeren zoo het mogelijk is eon beetje „Nu, wat dan mijnheer?" „Goed willen zijn, bedoel ik." „Ik beu toch niet slecht, hoop ik „Och neen, dat bedoel ik ook niet. Ik be doel enkel zoo alleen, zoo zooals men kan zijn voor een armen drommel, wiens hoofd1 eern beetje in de war is Een korte wijle zag hij haar lief, lachend .gelaat nog vóór zich, toen was zij in biet gewoel verdwenen. Zii had hem niet geant woord, maai- haar vriendelijke, schitterende blik was ook een antwoord geweest. Artner werkte met- rustelooesen ijver aan. zijn plan. Duidelijk was het merkbaar hoe de onafgebroken inspanning aan zijn, gezond heid knaagde. Dooi- de zorgen, die hem kwel den, kon 'hij haast niet meer slapendaarbij koesterde hij een diepe, vurige haat tegen Cannabel. Hiji had zich aan dien man over geleverd, die nu de politiek van wachten op hem toepaste, waardoor hij als tot vertwij feling werd gebracht. Cannabel wist wat hij deedl. Hij onderwierp den zakenvriend) aan een vuurproef Hield deze die uit goed, zoo niet des to beter. In ieder geval kon men afwachten. Evenwel zorgde hij er zoo veel mogelijk voor, dat hij Artner niet al te zeer ontmoedigde, om hem de gelegenheid te bonemen, zich tot anderen om steun te wen den. Herhaaldelijk kwamen zij samen, om, al tijd in Riomcr's bijzijn, verschillende zaken te lyesprelcen Cannabel had het weer zoo weten te plooien, dat Artner's draagkracht andermaal een proef moest ondergaan. Art ner wist, dat deze niet de zwaai de, maar wel de laatste zou zijn, d)ie Mj lijden, kon. De concessie voor de spoorlijn was toegestaan en nu moest hij den geëisdbtera borgtocht van drie bcaidoid duizend, gulden stollen. Hij was bijna uitgeput en had gehoopt, dat Cannabel hem nu eindelijk eens krachtdadig zou ter I zijde staan. Maar deze scheen daarop nog maar sterds geen plan te hebben. „Het is immers hetzelfde," meende Cau- nabel, „of ik het bedrag or in steek, of u. J Zelfs zou hot niet verstandig zijn als ik het deed. Het- zou alleen de later te nemen maat- i regelen verzwaren en bemoeilijken, als men wist, dat ik in deze zaak ook de hand had. Wiji moeten geen onvoorzichtigheden begaan. Het' "v as een voorwendsel, maar goed be dacht. Niets was er tegen in te brengen. Art ner moest nu de laatste inspanning doen, om zich ook dit bedrag te verschaffen. Het zou wel moeilijk gaan, maar het moest. Imtus^chen maakte 'hij ook zijn plan de campagne: Cannabel zou in de onderneming betrokken, worden, maar alleen zóó, dat hij er geen beslissende stem in kooi hebben. Art ner wilde naar het buitenland gaan. naar Duitscliland en Engeland, om zich daar in alle stilte het nooclige kapitaal te verschaf fen. Gelukte hom dit, dau was liet. uur der wrake gekomen, dan zou Cannabel, hoe mach tig hij ook was, er van lusten, dan zou hij Artner, heer en meester zijn, en, bij den he mel, hij zou zich laten gelden Door deze hoop bezield, speelde hij weer den grand seigneur, toen hij den volgenden keer een onderhoud met Cannabel had. Rie mcr nam daar natuurlijk aan deel. als rechts kundig adviseur en als secretaris. In den laat- sten tijd leefde hij, met zijn gedachten bij Dbra, als in een droom. Koortsachtig spook te het hem door het hoofd, hoe onmetelijk zijn geluk zou zijn als hij eens niet arm was, en hoe groot het gevaar was dat hem nu bedreigde. „Gaarne had ik gezien," zeide Artner tot Cannabel, „dat u den borgtocht in orde bracht, daar ik morgen voor een week of wat op reis ga. Het betreft den aankoop van be langrijke machineriën," voegde hij er verklar rend aan toe, om Cannabel geen reden tot argwaan te geven. „Het zal een soort stu die-reis door Duitscliland en Engeland wor den. Mocht u soms anders wenschen. dan schik ik mij gaarne naar uw inzichten. De winter blijft ons nog over, om, op welke wijze dan ook, een vergelijk met baroues Mainau te treffen. Met het voorjaar moet echter een begin van uitvoering gemaakt worden!" Hij nam van zijn schrijftafel een document en overhandigde dit aan Riemer. „Mijmbeer Riemer, hier is een volmacht om in mijn afwezigheid do geldzaken te re gelen. Ik heb de volmacht op uw naam ge steld. U kunt den borgtocht stortenwant voor niets ter wereld zou ik willen, dat dit niet in orde kwam." Riemer nam de volmacht aan en onder wierp haar aan een nauwkeurig ondiazoek. Daarmee waren de zaken voor dien dag af- geloopen cn het gesprek liep verder over al lerlei onderwerpen. Riemer luisterde slechts ten halve naar hot- financieel© gedeelte van het gesprek, maar hij werd toch opmcn'k- Z3am, toen hij Cannabel hoorde spreken over vo rsch i I lende boursspeeul a ties. „De tijd 'im te spcculecren is op het oogen blik niet gunstig," meende d© bankier, ,,en het beste is nu, om niets aan te pakken." „In elk geval ga ik op reis," antwoordde Artner; „ik ga de wereld niet uit, cn zoo het noodig is, kan ik mijn orders ook uit Berlijn of Londen seinen, hoewel liet beter is er zelf b te zijn Als ik bijvoorbeeld wist hoe het met dc Crediet-ba nk zou aflcopen, zou ik daar wel wat in willen steken." „Daarmede bobben we den tijd nog. Maar daar valt nue iets in waarmede, ondanks den slechten toestand, misschien nog wel iets te verdienen valt. In de Nieuwe-Staalmaatschap pij-aandeelen is iets gaande. Als u voor een operatie in die richting... „Ik stel niet veel vertrouwen in die zaak," antwoordde Artner kort. Caimabel was midden in den zin blijven steken, toen zijn blik op Riemer viel. Hij had iets gedaan, wat hem niet licht gebeur de; hij had zich in het bijzijn van derden versproken. Riemer had d en blik opgemerkt en tevens gezien hoe Cannabel zich met een lachje geruststelde. „Die arme advocaat was immers niet ge vaarlijk! Waarom zou hij voor zoo'n manne tje zich dwang opleggen Zulke lui zijn als bedienden; men slaat op hen geen acht Om hen behoeft men goon gesprok af to breken Riemer bemerkte duidelijk, dat do mach- tigo man trachtte zich gerust te stellen. Hij zelf echter gevoelde zich niet gerust. Er was iets in hem gevaren, dat hem op wond. Grootsche plannen spookten hem door het hoofd, toen hij naar huis ging En wat hom in jaren niet gebeurd was, gebeurdo nu hij kon dien nacht den slaap niet vatten, en loet» hij eindelijk insliep, was het slechts een onrustige, telkens onderbroken sluimering, die hen» geen verkwikking on geen nieuwe kracht bracht. Wordt wrvotyd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1