BINNENLAND. Motkou, 24 Jan. Tot heden middag twaalf uur hebben 10.000 werklieden hier den ar- beid gestaakt. In de drukkerijen werd des middags het werk gestaakt, zoodat verschei dene bladen morgen niet zullen verschijnen. De stakers van de leerfabrieken houden rich rustig. Op bevel van de politie zijn de wa penen verwijderd uit de uitstallingen van de wapenwinkels; de moeste houders van d:e winkels hebben zc gesloten. Moskou, 24 Jan. In do voorst-ad verzamel den rich in den loop van don middag kleine troepjes arbeiders. In de binnenstad en in de Kremlinwiik hee recht voorloopig nog rust Da houding van liet publiek is normaal eu d» zaken gaan hun gewonen gang. Moskou, 24 Jan. Op de beurs had heden eene bespreking plaats van fabrikanten, vaarin geen besluit kon worden genomen, omdat de arbeiders geen oischen hadden ge steld. De arbeiders staakten hier slechts uit sympathie voor de kameraden te Peters burg. De fabrikanten kwamen overeen den loop dor gebeurtenissen af te wachten. Er word geconstateerd, dat do staking rich uit strekt over 15 tot 20 fabrieken en 10.000 arbeiders omvat. Overal vertoont, zich hetzelfde beeld. De arbeiders, d o werken willen, worden door vreemdc arbeiders met geweld gedwongen den arbeid neer te leggen. In alle drukkerijen wordt geregeld ge- w rkt; men hoopt dat de bladen tijdig kun nen verschijnen. De kozakken dreven verschillende malen in do voorsteden de samensoholende arbei ders met hunne nagaiken uiteen. In de wijik Ivra.no vr was ook infanterie eu cavalerie saamgetrokken. De ataikers verklaarden geen grieven te hebben, zij legden hierover zelfs een verkla ring af. De stedelijke raad herkoos heden met 113 togen 10 stemmen den vroegeren burgemees ter vorst Golitzvn. Moskou24 Jan. Het TelegTaafagentschap bericht, dat de stemming in do arbeiderskrin gen des morgens zeer opgewonden was, maar tegen den avond kalmer geworden is. Een groote drukkerij, waar vier bladen worden gedrukt, hoopt met de arbeiders tot eene sdhikkfong te komen en dan orranddideWijk den arbeid te kunnen hervatten. De bakkers, koetsiers en dienstboden hou den riïh rustig. Wilna, 24 Jan. I>o arbeiders hier hebben het werk gestaakt. In de stad is het rustig. Koumo, 24 Jan. Gisteren hebben hier in alle fabrieken en spoorwegwerkplaatsen de werklieden den arbeid gestaakt, Kowno25 Jan. De werklieden in de far brieken van Tilman staakten des morgens het werk. Zij verlangen oen wijziging van «enige fabrieksbepalingen en loonsverhoo- ging. Het antwoord op hunne eischen, werd oohter door de arbeiders niet afgewacht. On der don aandrang van deze arbeiders staak ten ook geleidelijk de werklieden der andere fabrieker liet werk. Hedenavond zijn alle winkels gesloten. Rustverstoring van de rijde der arbeiders kwam n et voor. Londen25 Jan. De Daily Mail verneemt uit Helsingfors van heden, dat duizenden werklieden hier gisterenavond demonstreer den. Zij liepen door de stad met roode vlag gen en vernielden do ramen van vele open bare gebouwen van het hotel Kamp en van de brouwerij te 9ine Brychoff. Aan het op roer maken maakten rich meest jonge lieden schuldig. De jjolitie kwam wel wat laat tusschen beide. Tegen middernacht had rij oen vijftig tal personen in hechtenis genomen. Bakoe24 Jan. De arbeid in de naphta- werken gaat. door de sneeuw ongeregeld. De andere fabrieken hervatten gedeeltelijk den arbeid. Petersburg, 24 Jan. Een Keizerlijk besluit, waarin wordt gezegd, dat de gebeurtenissen van de laatste dagen te Petersburg de nood zakelijkheid toonden van buitengewone, aan de tijdsomstandigheden gedvenredigdo maat regelen ter handhaving van do staatsorde en de openbare veiligheid, stelt het aarobt in van gouverneur-generaal van Petersburg. De gouverneur-generaal krijgt het opperbe stuur van de stad en het gouvernement Po- torsburg. Hij heeft het recht militaire hulp te requircorcn. Allo redhten en bevoegdhe den van den minister van binnenlandsche za ken. wat betreft de bevestiging in un ambt van leden der overheid en der Zemstvos in hoofdstad en gouvernement gaan over op den gouverneur-generaal. I)ezc kan verder aan zekere personen het verblijf in rijn ambtsge bied ontzeggen. Petersburg, 25 Jan Aan den burgemeester, luitenant-generaal Pullon, is door den Keizer op zi>n verzoek ontelag verleend; hij blijft adjudant-generaal van den Keizer. Do gewezen dhef van de politie te Mos kou, generaal Trepow, wordt tot gottverneur- ge noraal van Petersburg benoemd. Het ambt van burgemeester van Petersburg wordt opgeheven. Ptitrslmrg, 25 Jan. Blijkens eene officieele kennisgeving drukte de Keizer den nieuw- Benoemden gouverneur-generaal van Peters burg, generaal Trepow, zijn dank uit voor de uitstekende en ijverige diensten, die hij heeft bewezen als chef van de politie te Moskou. Het besluit om rich met de wapenen to verzetten tegen den aangekondigden tocht van do stalkers naar het winterpaleis, werd genomen in den nacht van 21 op 22 Januari te Zarskojc Sedo. De minister van binneai- landeche zaken kwam om twee uur 's nachts met dit besluit te Petersburg. De Czaar had zich den dag na het feest der wijding van het Newa.water naar Zars- koje Selo begeven, dat op 21 mijlen afstand van Potersburg gelegen is 011 waar een regi ment kavallerie voor zijne veiligheid waakt.. Volgens sommige geruchten is do Keizer ech ter nu niet meer daar Zarekoje Sdo ligt namelijk wiel wat dicht bij Kolpino, een der middelpunten van de arbeidersbeweging, dat. er slechts 12 K.M. vandaan ligt liet kan verder gemakkelijk ingesloten worden. Gat- schina, dat op 46 K M afstand ligt. is min der gemakkelijk to bereiken,. Hetzelfde voor deel heeft Peterhof. dodh in mindere mate (32 K.M.); dit paleis ligt het verst van do ar bedde rsbewrging af. De bewaking wordt vergemakkelijkt do r de Inging aan den oever van de Finsohe goifde lanciers van de Keizerin en do dragonders van de garde zijn in de buurt Eindelijk zou de Keizer in hei. ergste geval kunnen vluchten in de citadel van Kroonstad, drie te bereiken is door eene snelle sledevaart, die gemakkelijk zou rijn te volbrengen over het ijs van de Finsohe golf. Men meent daarom, dat do Keizer, als de toestand ernstig blijft-, zich bij voorkeur naar Peterhof zal terug trekken Verscheidene Fransche correspondenten, die het gebeurde van verleden Zondag te Petersburg als ooggetuigen hebben bijge woond, berichten overeenstemmend, dat aan de troepen het bevel tot vuren gegeven werd zonder dat de officieren eerst afwachtten of aan de uitnoodiging tot. het volk om uiteen to gaan gevolg zou worden gegeven, en zelfs zonder zulk eene uitnoodiging tot de menigte te richten. De oorrespondent van de Matin wil hebben waargenomen, dat op het plein voor het Winterpaleis een-kapitein van de bereden garde en in den Alexandertuin de soldaten vian het regiment Preobasjinki op deze wijze zijn opgei reden. Hij legt verder nadruk op het feit, dat de menigte geheel ongewapend was en zich volkomen vreed zaam gedroeg; zelfs geene bedreigingen waf ren geuit. Hij zegt,,Het publick laakt do overheden, door wier schuld eene vreedzame betooging in eene muiterij en een bloedbad veranderd is." Volgens den correspondent van Laffan's bureau lagen er des avonds 2000 burgers dood in de straten van Petersburg en 5000 gewond in de hospitalen. Vele gewonden rijn nog in part'culiere woningen geborgen. Do minister van binnenlandsche zaken, prins Swiatopolk, was ontzet over het aantal slachtoffers. De autoriteiten verklaarden echter: „Wij hebben hun eene les gegeven. Nu zullen wij een poos rust hebben." Verder meldt deze berichtgever, dat dl6 werklieden hopen eene bommenfabriek te kunnen inrichten. De regeering heeft den verkoop van petroleum verboden, omdat do arbeiders trachten hoeveelheden petroleum bijeen te brengen om de paleizen in brand te steken. Petersburg, 25 Jan. Van overheidswege wondt bericht, d!at die stad Sarcaitow dkx>r cholera bedreigd wondt. Vereenigde Statea De regccring van de Unie zal van 1 Fe bruari si een vriendschappelijk protectoraat over Sint Domingo op rich nemen. Dit sluit in zich bet nemen van maatregelen tot dek king van de schulden* de heffing van de in voerrechten en het toezicht op het finan- cieelo bestuur. Naar dit model hoopt president Roosevelt nog meer verdragen te sluiten met staten, waar herhaalde omwentelingen tot dusver eene gezonde ontwikkeling beletten. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Volgens een Reuterbericht uit Tokio weet nien daar zeker, dat de Russen in Mand- sjoerije in den laatsten tijd met vier divisies versterkt zijn. Men schat hun sterkte thans op negen legercorpsen. 300,000 man van de verschillende wapenen. Er staan divisie tcgonower Okoe 2 tegenover Nodzoe eu 3 tegenover Kocroki. Het dal tusschen de twee legers in is een netwerk van verschansingen en loopgraven geworden. Generaal Koeroki's voorposten staan op 600 meter van de Russische. Sjanghai, 25 Jan. (Telegraph). Er rijn 15,000 gewonden en rieken in de hospitalen to Port Arthur. 500 rijn gestorven sedert de overgave. De eerste jonk met burgers uit Port Ar thur is te Tsjifoe aangekomen. Die menschen vertellen, dat nog 22 jonken mot 500 niet- strijders onderweg zijn. Verscheiden stoom- booten zijn dadelijk- uitgevaren 0111 die jon ken tegemoet te gaan en hulp te bieden. De vluchtelingen hadden bij de Duiven- baai, zonder een onderkomen te kunnen vin den, op de komst van een stoomboot ge wacht. Toen er geen opdaagde, hadden de Japanners verlof gegeven, jonken te huren. Behalve in de eerste dagen na de capitulatie, was er to Port Arthur niet geiplunderd. Drieduizend gevangen genomen Russen, al dan niet gewond, worden uitgewisseld tegen een gelijk aantal Japanners, en zullen met Fransche mailbooten naar Europa (Marseille) teruggebracht worden. Reeds zijn drie Fran- scho mailbooten daartoe gehuurd door die regeoring te Tokio. Te Port-Arthur moeten zich thans nog 18.566 Russische gevangenen bevinden, ge wond of gekwetstdaaronder 3657 tot. de marine behoorende. Lxbau, 24 Jan. Admiraal Birilew is naar Kroonstad vertrokken. Allerlei vBij het afbreken van een oud Moorsch paleis to Granada hebben arbeiders 600 goed bewaard gebleven goudstukken uit den tijd der Almoraviden (lie en 12o eeuw) van groote oudheidkundige waarde gevonden. T o meeste dezer mmuntstukken werden door de arbeiders zoek gemaakt; maar de eigenaar vam den grond heeft er toch nog 200 bijeon kunnen hemden. vDe hoofdcommissaris van politie to Zala Egerszeg, in Hongarije, is, naar men bericht, vandaar gevlucht met een bedrag van duizenden kronen uit de gemeentekas, waarvan "hij zich door nachtelijke inbraak meester had gemaakt. Voorts heeft dit ontrouwe hoofd der po litic verscheidene valsche wissels ton name van aanzienlijke ingezetenen gemaakt en geïnd. v— Binnenkort komt een zekere John Lee te Londen uit do gevangenis. Hij werd indertijd wegens moord tot de galg veroor deeld. Maar bij de terechtstelling weigerde het toestel driemaal to, werken. De uitvoering van liet vonnis werd toen versohoven en ton slotto de doodstraf veranderd in twintig jaar gevangenisstraf. En nu kondigt een tingeltangel aan, dat John Lee, zoodra hij vrij 13, rioh op do plankon zal vertoonen. vEen Iersch priester te Clifden (Graaf schap Galwiay) «:de onlangs in eene politieke redevoering, dat liet Ierscho volk wei dom zou wezen als het honger leed, torwij] op Ierland» heuvelen nog vette schapen graas den. J Een paar dagen later waren de kalkoenen U".o den tuin van den priester verdwenen en hij ontving een briefje van den dief, waarin deze hem zeer beleefd dankte voor zijn goe- den raad. vTe Alessandria, in het Noorden van Italië heeft het 36 uur achtereen gesneeuwd en ligt de sneeuw op pleinen en in straten een meter hoog. In Turijn is de tramdienst wegens de sneeuw gestaakt. In verschillende steden in Midden-Italic daalde de thermome ter tot- 15 gr, O. onder nul. In het Zuiden van Italië is ongekende koude. Te Sorrento en CastoJlammare sneeuwt en vriest het. zoodat evenals in, Napels de straten leeg en verlaten zijn. In de Puglie. de hiel van Italië, rijdt men op sommige plaatsen schaatsen. Op Sicilië ligt hier en daar de sneeuw 40 cM. hoog. Droovig is de schade, aan citroen- en oran- je^boomgaarden aangericht. De Staatscourant v Woensdag '25 Januari 1005 bevat de volgende Kon, be sluiten benoemd tot notaris in het arrondissement Leeuwarden ter standplants Heeg, geaneente Wijnibritseradeeil, R. Mulder, candidiaat-no- taris te Hoorn op verzoek eervol ontslagen als plaatsver vangend griffier bij den Raad van Beroep voor de Onge-vaUenverzekering te Almelo, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten mr. D. J. van Dcorninck toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in zilver aan TI. Kreek, meester knecht in de zwavel- en terpentijnfabriek, onder de firma Mol en Gudde te Amster dam; toegekend de eere-mediaille der Oranje- Nassau-orde in brons aan J. C. Sluijk, tuin man bij mr. H. W. E. baron van der Borch, burgemeester te Ginneken. H. M. de Koningin heeft benoemd tot kamerheer in buitenge wonen dienst F. J. W. baron van Pallandt van Rosendael, en tot stalmeester in buitengewonen dienst- H. J. baron van Doorn van Westcapelle. H. M. de Koningin-Moeder vereenigde gisterenavond aan een diner verschillende leden van de hofhouding van H. M. de Ko ningin, met hu nine dames. De Koningin-Moeder schonk f 200 voor de werkverschaffing van den Christo- lijken Volksbond Maandagavond gaven "baron en baro nesse Melvil van Lynrien een scrirée aan een 150-tal genoodigden. De minister van Waterstaat bezocht, gisteren, met eennge Ri jksbouWkundigen het terrein van de Koekamp. Schout bij nacht Snethlage heeft giste ren de reis naar Italië aanvaard hem werd uitgeleide gedaan., namehs den minister van Marine, door diens adjudant luitenant ter zee Bron. Dé Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 30 Januari, 's avonds te 8^ uiur. 1 Juni a. s. herdenkt mr. J. H. M. baron Molleras van Weet kerke. Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, zijn 25-jarige ambtsvervulling Verschillende commissiën hebben zich gevormd om dien diag niet ongemerkt' te doen voorbijgaan. Blijkens door de Midid. Ct ontvangen mededeelt ng heeft mr. J. G. van Deins©, oud lid der Tweede Kamer voor het district Hon- tenis9e en gewezen notaris te Hulst, zich, op tot hem gericht verzoek, voorwaardelijk be reid verklaard opnieuw eene eventueele can- dicfiatuur van liberale zijde voor dat district aan te nemen tegen de verkiezingen in Juni. Een aardig incident zoo schrijft men aan de N. R. Ct. heeft zich in de Brielsche verkiezingscampagne voorge daan. De heer Van der Wielen, redacteur van Land en Volk, wilde zich naar uen Briel begeven, om den heer Vegtel. die al daar optrad, te bestrijden. De heer Van der Wielen liep evenwel de Brielsche boot mis, en om nu toch op tijd in het strijdperk te kunnen optreden, huurde liiji earn stoomboot je om hem naar de oude veste der WatergeoS- zen te brengen. Ongelukkig echter raakte diit bootje op -af slikken van de rivier de Maas vast, omdat de bakens voor hert. ijs waren weggenomen, en de heer Van der Weilen had nu ruim den tijd voor deze bespiegeling; dat de Maas, die in de rijke historie van den Briel zulk een groote rol vervult, ook thans een woordje had medegesproken in de verloer zingsdagen Na lang fluiten werd hij afgehaald door een roeibootje, en hii kwam circa half elf nog in de vergadering, waar hij om een kwartier debat verzodht, wat, met- het oog op het vergevorderde uur. niet toegestaan werd, óók omdat hij de lezing van dien avond met gehoord had en dus moeilijk debattoeren kon. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten van Gel derland in het district Voorst is gekozen dr. D Bronx (lib.), te Voorst, met 2753 stem men, zijnde 180 stemmen meer dan op den tegencandidaat, den heer F. C. Colenbran der Jr. (antir.) werden uitgebracht. II a a g s c h c Raad. I11 zake de ar- chiivaris-quaestie en de daarop betrekking hebbende motie verklaarde B. en W. in de Maandag gehouden zitting van den gemeente raad van 's Gravenhage dat aangezien de motie vooral bedoelt den heer v. Rooyen fi nancieel schadeloos te stillen. B. en W. er toe wenschen mede te werken in deze richting een einde te maken aan dit geschil, en deden zij het voorstel aan den raad, om den heer Servaas v. Rooyen eene gratificatie voor eens toe te kennen tot, een bedrag uitmakende het verschil tusschen het hem toekomende pen sioen en 't bedrag der wedde die hij als ar chivaris genoot. Op voorstel van den heer Bod aan werd de behandeling van dit prae-advies tot eene vol gende vergadering uitgesteld. Tot onder-directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf werd benoemd de ingenieur H. F. Adams, die reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam is. Voorgesteld was het salaris to bepalen op f 3000. Do heer Smit, ondersteund door den heer Dewijs, voorzitter van de commissie voor de lichtfabrieken, stelde voor de wedde op f 3500 te bepalen, ten einde den heer Adams blijvend aan de gemeente te verbinden. Na mens B. en W. verklaarde wethouder Bevers, dat het dagelijksch bestuur de aanvangswed- de op f 3000 wenschte te houden, ten einde in verhouding tol de tractementen van amb tenaren van gelijken rang ge'on verkeerd an tecedent te stellen. Met 21 tegen 16 stemmen werd besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Bij enkele caudidaatstelling is te Cu- lemborg tot lid van den gemeenteraad geko zen de heer W. B. Dresselhuijfe. Het Vredespaleis. Ten einde de geheimzinnigheid op te heffen, wiaortoe die geruchten omtrent (le prijsvraag voor liet Vredespaleis moesten leiden, hebben twee af gevaardigden uit het bestuur van het ge nootschap, de hecren Ingenohl en v» alen- kamp, e n bezoek gebracht aan den voorzitter van. het- oestuur der Carnegie- stichting, jlir. Van Karnebeek. Door dezen werd medegedeeld, dat een besloten prijsvraag z.J worden uitgeschreven, tot deelneming waaraan twee architecten in eiken staat, die het Vredes.verdrag onderteekende, zullen wor den uitgoiioodigd. De uitnoodigingen daartoe zullen rechtstreeks door het bestuur der Car- ncgiestichting aan de bouwmeesters worden gericht. Tot liet uitschrijven van een prijsvraag onder de NedierLanidsche architecten, waar door 'die beide concurrenten voor Nederland zouden worden aangewezen, is het bestuur van de stichting niet te bewegen. Wel werd door den heer Van Karnebeek beloofd, dat overwogen zal worden in hoever, op andere wijze, de Neder la ndsohe bouwkundigen, <tie niet rechtstreeks zullen worden uitgenoodigd, in de gelegenheid gesteld kunnen worden, van hunne capaciteiten blijk te geven. Omtrent de wijze, waarop dit zou kunnen geschiedden, wenschte de voorzitter zich vooralsnog niet uit te laten. Ook de secretaris van het bestuur der Car- negie-stichting, jhr. Van Citters, was bij 't onderhoud tegenwoordig. (Arcitectura). In het afzonderlijk bijvoegsel „Versla gen en Rapporten", dat bij nommer 21 der Staatscourant wordt verzonden, is opgeno men onder No. 9. Verslag van het op 2430 Novem ber 1904 gehouden examen voor de benoem baarheid tot de betrekking van vice-consul. No. 10. Verslag van het op 31 October26 November 1904 gehouden examen voor de benoembaarheid tot de betrekking van leer ling-consul. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van 1 Februari tot en met 31 December 1905 benoemd tot assistent voor de scheikunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, buiten bezwaar van s Rijks schatkist, dr. J. Moll van öharante Van weg© het Nederla.ndsche Land- bouwoomité z?l een vergadering der af dee ling F (Landhuishoudkunde) worden gehou den. Punten van behandeling zijn: a. Land6ouwongeva 11en-verzekering en b. Wijziging Provinciale wet. Do Nederlaudsche Tooneelvereeniging uit Amsterdam is heel wat van plan. Zij heeft do volgende oorspronkelijke booneel- werken ter opvoering aangenomen „Banden," tooneelspel in 3 bedrijven, door Meinhardt; „Uit Eigen Wil", tooneelspel in 4 bedrij ven van Frans Mij lissen„Om 't Geluk," tooneelspel in 1 bedrijf, van Jeanne Reijueke van Stuwe„Weerzien, dramatische schets in 1 bedrijf, van Top Naeff„Moraal," too neelspel in 1 bedrijf, van C. Tersteeg- „De Bond der Nieuwste Tijden," spel van dwaas heid in 2 bedrijven, van J. van den Vlinder. Perosi. In aansluiting aan een vroeger bericht, dat de abt Perosi van 23 Februari tot 7 maart i.11 ons land komt, deelt de impresario Cav. jjf. de Hondt thans mede dat de maestro bericht heeft, dat hij, als door hem te leiden werk, gekozen heeft zijn nieuwste Oratorium „II Giudizo Universale" (Het laatste oordeel). Tegelijker tijd zond hij de muziek reeds. De hoofdpersoon in dit werk, dat Perosi laatstelijk de eer had voor den Paus te din- geeren, zijn de Christus, de Engel des Vre- des, en de Geest der Gerechtigheid. Verder komen er in voor drie koren, met welker samenstelling de heer De Hondt zich thans bezighoudt. De Koninklijke Zangvereeniging „Ceci lia" te 's Gravenhage viert, in April haar 75-jarig bestaan. Zij zal dien dag herdenken met een uit voering door het mannenkoor der vereeni- ging, onder medewerking van het Residen tieorkest eir eenige solisten uit binnen- en buitenland. Groot Nationaal Concours Ned. Militaire gezelschappen. M-n meidib uit Tilburg: „Het groote concours der Ned. militaire muziekcorpsen, te houden te Tilburg den 17 Juni, onder eere-voorzitterschap van mr. E. J. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, belooft, zeer belangrijk te worden, daar reeds de meeste corpsen tot deelname hebben in geschreven. Niet alleen de beste infanterie- corpsen, doah ook die der cavalerie en artil lerie zullen aan dit oonoours deelnemen. De wedstrijd wordt gehouden met toestem ming en goedkeuring van Z.Exc. den min. van oorlog en verdere hh. legerbestnurders, terwijl H. M. Koningin Wilhebuina, H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hen drik en Z. M. den. Koning van België prach tige gouden en zilveren prijsmedailJes schon ken." Het Coca-s' L-ederkoor, Koor der Ver- eeniging „Hot Nederlandsche Lied", onder leiding van Corn. A. Galesloot, zal met den steun der afdoeling Amsterdam van het Ai- gemeen Nederlandsdh Verbond oen uitvoe ring van Nederlandsche Volksliederen geven te Amsterdam den 20sten Februari a. s. Te 's Qrajvenhage heeft zich gisteren middag een voorloopig comité gevormd tot voorbereidS'ng der oprichting van een ge- denkteeken op het graf van den toonkunste naar Richard Hod. Het bestaat uit de heerenPatijn, com missaris der Koningin, ee re-voorzitter, staats raad Van Huinaida van EysaugaJ. C. Gijfi- borti Hodenipijil tot Hodenpijljhr. mi. C. H. Beelaerts van Bloklandjhr. W. Quarles van Ufford; Henri Viiotta; dr. J. de Jong; A. M. Enthoven; Arnold Spoel; mr. F. von WecSdherldnBart VerballenA. B.' H. Verhey en S. Boas, president van „Kunst minte Rotterdam. Rembrand t-h u 1 d e. Het bericht over de vergadering voor de Rembrandt-hul- de behoeft in zooverre nog aanvulling, dat dr. Hofstede de Groot de eerste was, die, in tegenstelling met de plannen der voorloopig© commissie, een volksliulde ter sprake bracht. Hij werd daarbij gesteund door den heer Jan Vet'h, die er nadruk op legde, dat Rem brandt eeu stil en eenzelvig meneoh was, geen persoonlijkheid dus als b.v. Rubens, om te vieren met schouwburgvoorstellingen, diners en optochten. De heer Alberdingk Thijm (Van Deyssel) was van een tegenovergesteld gevoelen, meenende, dat het een het ander niet uitsloot en men ook door dergelijke feestelijkheden kon verkrijgen, wat de heer Vet'h wenschte, n.l. den kunstenaar nadert© brengen tot het volk. N. v. d. D. Volgens mededeeling van het Interna tionale Vredesbureau te Bern aan den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht", bestaat het plan een internationale petitie t© richten tot den Czaar van Rusland en den Mikado van Japan, om een wapenstilstand to sluiten, ten einde tot een vrede te kiunnen geraken, die voor beide Staten even eervol zal zijn. Tevens heeft het Vredesbureau voornoemd aan het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Bond „Vrede door Recht" verzocht in ons land door het verzamelen van handteekenin- gen de zaak te willen steunen. Het hoofd bestuur van „Vrede door Recht" zal nu lijs ten aanbieden en verwacht, dat zeer velen door daarop te teekenen, van hun belangstel- 1 ling zullen doen blijken. Naar uit Groningen aan het Volk wordt gemeld, zal begin Februari een nieuw blad ■verschijnen van de christen-democraten met den heer F. v. d. Pers te Groningen al® redac teur en o. a. met medewerking van den heer •Ben Broeder te Amsterdam. De geschiedenis van het Noordzee- en het Merwedeka- naal. Op den 30en Deoe ber 1903 werd door de K. v. K. te Amsterdam besloten tot het aanleggen en onderhouden van een ver zameling bescheiden, betrekicing hebbende op de pesohiedenis van het Noordaee-kanaal en van het Merwede-kamaal. Aan deze vea-- zameling werd de naam van Aug. M. J. Hen- driclis-verzameling gegeven, en in deze ver- zaj eling werd een groot aantal bescheiden opgenomen, door oud-leden en leden der Kamer aangekocht en aan de Kamer aange boden. Na het verschijnen van den catalogus dier collectie, werd door den heer P. N. Muller, oud-lid van den gemeenteraad en van do Provinciale Staten van Noord-Holland, en als altijd nog groot belangstel lende in de ontwikkeling van handel, scheepvaart en nij verheid van Amsterdam, aan de Kamer een aantal brochures, verslagen en andere be scheiden, verband houdende met Noordzee kanaal en Merwede-kanaal, aangeboden. Ook de heer Aug. M. J. Hendnchs steldie tal van stukken beschikbaar voor opneming in de zijn naam dlragende verzameling. Met de in het archief der Kamer berus tende stukken werd aldus een rijk materiaal verkregen. De titels dezer stukken zijn in een supplement op den catalogus opgeno men. Verbouwing van de Witte Sociëteit. Naar de Haagsche correspon dent van liet Hbl. mededeelt zouden er bij het bestuur van de Witte Sociëteit plannen in ernstige overweging zijn om over te gaan tot uitbreiding van het gebouw, waarin de sociëteit is gevestigd. Het bestuur is in onderhandeling met den notaris S. J. van den Bergh, den eigenaar niet alleen van de huizen die op liet Plein aan de Witte grenzen en waarin hij zijn wo ning en zijn kantoorlokalen heeft, maar van het gansche blok perceelen dat begrensd, wordt tusschen Witte, het Plein, den Korten Vij verberg cn de Doelenstraat, dus ook van het huis dat in gebruik is bij den heer Van Prehn, het perceel waarin het Bureau voor de Statistiek huist, en den stal. Het plan zou wezen, dit gansche complex door de Witte te doen aankoopen, zoodat deze dam eindelijk alle gebouwde eigendommen tusschen Plein, Korten Vijverberg, Doelenstraat en Lange Houtstraat in haar bezit zou krijgen en haar gevel desnoods zou kunnen uitstrekken over het gansche front van het Plein. Desnoods maar de bedoeling zou wezen, om den heer Van den Bergh een deel van zijn gebouw, nl. het uiterste hoekperceel, waarin hij do kantoorlokalen voor zijn per soneel benevens zijn wachtkamer heeft, in huur te laten behouden. De resit zou worden verbouwd, o.a. ten gerieve van de schaaklief hebbers, die thans in de bibliotheek zich met een zeer kleine ruimte moeten behelpen en daarbij hen hinderen die daar komen schrij ven. Voorts hoorde de correspondent spreken over een ruime gelegenheid tot stalling van automobielen voor de leden, ©en kegelbaan, ja zelfs gelegenheid tot logeeren... maa,r dit zijn nog niet meer dan vluchtige denkbeel den. Het hoofdpunt, waarom de onderhande lingen draaien, is natuurlijk de financieele quaestie. De eisch is f 200.000 voor grond (ongeveer 500 vierk. M.) en gebouwen, maar daar zouden dan natuurlijk nog aanzienlijke kosten van verbouwing bijkomen. Procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Poli 3, concludeordël tot ver werping van liet cassatieberoep ingesteld tegen het arrest van het hof te 's Bosch in de Noord-Bra ba ntsche Bauk-zaak over de vraag of de aandeelhouders, die hun aandee- len eerder hadden volgestort dan zij ver plicht waren to recht in het faillissement der

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2