I". SOT, Eerste Blad. 34e Jaargang. Zaterdag 28 Januari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. RSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoortf 1.88. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant Verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., geliere men j66t 10 nar 'a morgens bij de Uitgerers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF ft O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Taa 1—6 regelsf •.78. Elke regel meer - 0.15. Groote letters nsar plaats ruimt*. ▼oor handsl en bedrjjf bestaan roordeellge bepalingen tót het herhaald adrerteeren in dit Blad bij abonnement Eens cireulaire, berattends d# voorwaarden, wordt op aanrraag toegezonden. Politiek Overzicbt Do toestand in Oostenrijk. IX? gebeurtenissen in Rusland hebben deze week do aandacht afgeleid van de eerste ODtmoeting. die in Oostenrijk de nieuwe re geering heeft gehad met den rijksraad, die verleden Dinsdag is bijeengekomen. De vraag ligt voor do handZal het ministerie onder zijn nieuwen leider, baron Von Gautsch, ge lukkiger zijn in zijne pogingen om weder tot ten geregelde» parlementairen toestand te komen? Sommige aanwijzingen geven reden om te onderstellen, dat de nieuwe zitting minder onvruchtbaar zal zijn dan de vori- geu. Do stemming van de nationale partijen schijnt, thans vreedzamer te ziin dan vroe ger dat is gebleken in de talrijk» conferen- tiën, die de minister-president met de hoof den van die partijen heeft géhad. In eene vergadering van het uitvoerende comité van do Czodhon te Praag werd verklaard, dat het nieuwe kabinet hun meer sympathiek was dan het vorige, ofschoon men zich van liet aangaan van verbintenissen met dit ka binet wonsehte te onthouden. De Duitschers schijnen hunnerzijds evenmin gezind voor 't oogeniblik om moeielijkheden aan den opvol ger van dr. >Von Koerber in den weg te leg gen, al blijven zij op den uitkijk staan. Er schijnt dus eenige kans te zijn, dat liet eerste begin voor het kabinet-Von Gautsch niet al te moeielijk zal zijn. Het is mogelijk, dat liet-, gelukkiger in dat opzicht dan zijn voorganger, do afdoening zal weiten gedaan to krijgen van de begroeting en van een paar andere urgente wetten. Maar hoc zal het dan verder gaan? Men schijnt voor 't oogen- blik te Woenen nogal optimistisch gestemd maar men moet niet vergeten, dat men in do laatste jaren meermalen iu blijde ver wachting te Woenen heeft geleefd. Ten slotte bleek echter steeds, dat men zich vei'blijd had met eene doode rausoh. Gedurende eeni- gc jaren heeft het kabinet-Von Koerber ge loofd in de hoop, dat liet zou goluikken Che chen en Duitschers er toe te brengen, dat zij ziflh met elkaar zouden verstaan, maar telkens is het daarin teleurgesteld. liet moot nog blijken of de betrekkelijk vreedzame gezindheid, die de partijleiders aan den dag leggen tegenover het nieuwe hoofd der regeoring, niet enkel oen gevolg is van vermoeidheid na een zesjarigen strijd. E> wordt, aan baron Von Gautsch een zeker crediiet. verleend, maar hoever dat crediet gaat, is gehoed onzeker; het kan ieder oogen- blik worden ingetrokken. De Czechen zullen vel niet voor onbepaalden tijd in eene af wachtende houding blijrvende drang der omstandigheden zal hen er toe brengen op een gegeven oogenblik hunne eischen op liet gebied tier nationale politiek te doen ge! Ion. Wanneer baron Von Gautsch aan die eisdhen weerstand biedt, dan heeft hij den onver- zoenlijkon tegenstand te wachten van de Czeehische afgevaardigden uit Boihemen en Moravië, dien zijn voorganger in liet ambt niet heeft kunnen overwinnen. Geeft hij aan de Czeehische eischen toe, dan staan aan stonds de Duitsohe partijen op hunne ach terste beenen. Zoo beweegt men zich alt.,, - in denzelfden vicieusen kring, waaraan geen ontkomen mogelijk schijnt te zijn, want het vinden van eene oplossing, die de Czechen e i de Duitschers met elkaar zal verzoenen, is oen vraagstuk, dat o<p politiek göbied gelijk staat- met. het vinden van de kwadratuur van den cirkel op wiskundig gebied. Al te veel vertrouwen verdienen dus de gunstige verschijnselen niet. die men nu meent te bespeuren aan den polirieken hemel in Oostenrijk. In de openingszitting van den rijksraad heeft het nieuwe hoofd der legee- ring zich de moeite bespaard van de uiteen zetting van een program der beginselen van zijn regeeringsbeleid. Hij heeft zich bepaald .tot eene korte verklaring, waarin hij. „;n het hooge belang van den staat zoowel ais in het belang van hot parlement zelf aan drong op- de noodzakelijkheid om tot den nomalcn toestand in het parlement terug te keeren. Hij verzekerde, dat zijne regeering, een ambtenaarsministerie, volkomen onpartij dig staat tegenover den Duitsphen en den Czechischen volksstam en tegenover alle na tiën. die in Oostenrijk gevestigd zijn. Eene toenadering tusschen de beide volkBstaJunMO kan slecht» verkregen worden door de tege moetkomende medewerking van de daartoe ge roepen volksvertegenwoordigers. Elke door 'de partijen ondernomen stap, die dit doel kan bevorderen, zal door de regeering krach tig ondersteund worden. Zij behoudt zich echter, in het gevoel van hare ernstige ver antwoordelijkheid, voor ook harerzijds zelf standige besluiten te nemen. Aan het einde van zijne verklaring verwees de minister-pre sident naar de behandeling van de beg.-oo- ting om positie te nemen in de hang n? politieke en economische vraagstukken, flij herhaalde zijn dringend verzoek aan het huis. om die behandeling mogelijk te maken en zich met, de regeering te vereenigen tot het verrichten van geregelden en vruchtd.agen- den arbeid. Aanvankelijk is dit beroep niet onverhoord gebleven. De regeering heeft gedaan gekre gen, dat de groote meerderheid der in de vorige zitting onafgedaan gebleven .Dring- lichkeitsant-rage" voorstellen tot urgrnt- verklaring van uit den boezem der vergade ring voortgekomen imotiën en interpellation zijn ingetrokken. Daarmede is de weg ge baand voor de behandeling van d* door de regeering ingediende, inderdaad urgente wets ontwerpen de begroeting, de vaststelling van het militie-contingent, de tegemoetko ming aan noodlijdende streken. De rijksraad toont dus geneigdheid om den goeden weg Ojp te gaan. Maar men moet liefst niet de voorspelling wagen, dat hij daarin aal vol harden. Frankrijk. Parijs27 Jan. In den Senaat las de mi nister Chaumié de ministerieele verklaring voor. Zij werd door de linkerzijde zeer koel ontvangen. Parijs, 27 Jan. In dè Kamer las de mi nister-president Rouvier dé ministerieele ver klaring voor. Het eerste gedeelte werd door het. centrum toegejuicht. Toen dé spreker melding maakte van hot. Franscb-Russische verbond, werd aan de linkerzijde geroepen Weg met dén Czaar' Weg met den moorde naar Toen do lieer Rouvier bad uitgesproken, werd hij door hert centrum en de rechterzijde toegejuicht. De linkerzijdé en do uiterste linkerzijde verroerden zich niet. De verklaring van het kabinet houdt in, dat Rouvier, toen hij geroepen werd door den president der Republiek, trachtte een kabinet uit de linkerzijde samen te stellen. Hij wenseht te regeoren met eon meerder heid uit de linkerzijde en zal trachten haar te vergroot en. De regeering is voornemens tot de sol leiding van Kerk en Staat te ko men. door de vrijheid van geweten van allen te eerbiedigen. Wij vragen aan de Kamer de beraadsla ging over de begrooting ten einde te bren gen en vervolgens te onderzoeken de wetsont werpen tot regeling van den tweejarigen diensttijd, de scheiding van Kerk en Staat en de inkomstenbelasting. De regeering staat geheel ter beschikking van de Kamer. Sprekende over de aanbrenging verklaardo d-> heer Rouvier. dat hij de feiten veroor deelde. die het land in beroering brachten. Daarom ook heeft de regeering gemeend ge neraal Peigné en «andere generaals te moe ten treffen. De regeering heeft zich tot taak gesteld de gemoederen tot ontspanning en rust te brengen en door het herstel van de repu- blikein.sehe samenwerking zoo spoedig moge lijk de hervormingen te verwezenlijken, die de Kamer bij oen plechtig votum met in drukwekkende meerderheid urgent heeft ver klaard. Elk misverstand moet worden weggeno men. Terwijl wij de onduldbare handelin gen, die de Kamer heeft veroordeeld, betreu ren en met den mecston nadruk afkeuren, zullen wij weigeren te wijken voor de heftige somanatiën, die de tegenstanders der repu bliek stellen in den veldtocht, dien zij met groot rumoer tegen haar voeren op gevaar af van de nationale verdediging in de waag schaal te stellen. Wij vragen het land tot ons te komen om in liet belang van liet vaderland de herinne ring aan onze verdeeldheden uit te wissohen. Wij willen niet dat het mandaat der Kamer aan zijn einde zal komen, dat reeds naderbij komt, zonder dat aan het land een enkele der beloofde hervormingen is gegeven. Er is geen oogenblik te verliezen, wanneer men twee begroetingen wil doen aannemen. Er is allo hoop, dank ziji de overeenstem ming tuasdben de beide Kamers, dat de wet betreffende den tweejarigen diensttijd tot stand zal komen. Dé regeering zal alles doen om de hervor mingen door te voeren betreffende de onder steuning van ouden van dagen en ongenees lijke invaliden, de intrekking van de wet- Falloux, do inkomsten-belasting, de schei ding van Kerk en Staat-, dé ouderdooisiver- zekeriüg. Tegenover het buitonland zullen wij ilo politiek voortzetten, die dank zij den verlichten steun van het parlement en de duidelijke instemming der natie, door ons verbond en door de zoo nuttige toenadering tot «andere landen, onze positie in de wereld heeft versterkt en van ons land in gevaar volle tijden heeft gemaakt een verdediger vaji de internationale eendracht, wiens stem gehoord wordt. Voor dit werk vain bevrediging, van her vorming en vooruitgang doet de regeerimg een beroep op de vrije en eerlijke medewer king van alle republikeinen. Ip het debat verklaarde de heer Rouvier, dat hij, indien hij niet eene beslist republi- kodnsche meerderheid krijgt, onmiddellijk zal heengaan. In antwoord aan A Hard, die Rusland een land van moordenaars noamde, protesteerde de minister van buiten landscj*? zaken Del- casaé met kracht tegen deze woorden, waar van de verantwoordelijkheid op den spreker zwaar blijft rusten. Men kan het. gebeurde betreuren, maar moet zich bepalen tot het oogpunt der menschelijkheid. Men mag geen rechter zijn, ma«ar moet eene stipte onzijdig- lieid in «acht nemen. Gij hebt, zei de do minister, niet de gegevens voor een onpartij dig oordeel. De rechterzijde jouwde Jauras uit, toen liij minister Delcassé verweet op te treden als advocaat van den vreemdeling Minister Delcassé antwoordde, dat hij de advocaat is van do belangen van zijn land, welke door Jaurès al heel slecht gediend wor den. Het verbond met Rusland schonk ona zekerheid en stelde ons in staat belangrijke overeenkomsten to sluiten. Parij*. 27 Jan. De Kamer nam met 410 tegen 107 stemmen een motie aau van Sar- rien, die aanvaard was door ue regeering. waarin wordt uitgesproken, dat de Kamer r kent op de regeering voor de verwezenlij king van de democratische en sociale her vormingen in den leeken-staat. Met 53t5 tegen 18 stemmen werd eene cre diet wet voor twee maanden aangenomen. De democratische linkerzijde van den Senaat heeft Cora bes tot voorzitter gekozen ter vervanging van Gauthier, die minister geworden is. De afgevaardigde Ferdinand Buisson, een van de leiders der socialistische radicalen, heeft de partij verlaten omdat deze zijn lier haaldelijk ïrgediend voorstel, om het verklik kingsstelsel openlijk af te keuren, niet wil aannemen. Parijs27 Jan. Op ^porstel van den Raad van Toezicht van do orde van het Legioen van Eer lieeft de minister van justitie een besluit doen teeketien. waarbij de gewezen majoor Do Begnioourt uit de registers der orde geschrapt wordt,. De ministerraad besloot, dat generaal Peigné van liet commando over het 9de korps zal worden ontheven en ter beschikking zal worden gesteld. Engeland. Londen, 27 Jan. Bij eene aanvullings-vor- kiezing in Noord-Damt is de liberaal Wills met 4259 stemmen gekozen. De conservatieve tegencandidaat kreeg 3330 stemmen. De re geringspartij verliest hierdoor een zetel. Spanje. Madrid, 27 Jan. Het nieuwe ministerie is ajs volgt samengesteld minister-president en financiën Villaverdehinn zaken Beva- da; buit. zaken Villa Untia; justitieUgavte. onderwijs Lacuerva; marine Co bi amoorlog Martiteguilandbouw Vadilla financiën Garcia Alix Oostenrijk. In het huis van afgevaardigden had eer gisteren een incident plaats in verband m*t de beweging in Rusland. Do Poolsöhe radi caal Bre(ter verlangde, dat de voorzitter bet voorstel zou doen dat aan dc strijders voor de vrijheid in Rusland tegen de autocratie de sympathie van het huis werd uitgedrukt De voorzitter antwoordde, dat. hij 't begrij pelijk vond. dat men deelnam in do gebeur temssen in Rusha-ndhij achtte 't echter minder gepast dc b nnenlandsche aaugele genheden van een bevriend en staat in het huis van afgevaardigden te bespreken Do sociaal-democraten bromdendo afgevaar digde Daszinskv riep: ..Een bevriende staat? Gij liehoeft immers niet te kruipen, mijnheer de voorzitter!" De afgevaardigde Brciter ver langde, dat het huis zou worden gera.ad pleegd. maar de voorzitter wilde daarvan niet hoorvn en sloot de zitting. Hongarije Boedapest27 Jan. De uitslag der verkie zingen ,s thans in 212 districten bekend. Gekozen zijn 111 liberalen en 101 leden van dc verschillende oppositie-partijen. Tweede bericht De liberale kiezen» te Nvarardszered werden door de kiezers van de oppositie aangevallen-, I>e troepen moesten tusschenbciden komen 3 soldaten en 30 bur gers werden gewond. Van de 366 gekozenen zijn 143 liberaal en 47 van de Kossut-hpartii de overigen zijn verdeeld over verschillende groepen van de oppositie Graaf .Julius Andrassv werft geko zen te Olaszliszka. De verkiezingen voor den rijksdag verloo- pen alles behalve gunstig voor de regeering. Zij heeft reeds 33 plaatsen verloren. Graaf TIsza werd te Pest gekceen met 1481 stem men maar zijn tegencandidaat, graaf An- draasy, had 1427 stemmen IX? minister van landsverdediging Nyin had in oen ander dis trict van Pest slechts 123 stemmen meer dc-rheidiu een derde district hadden do minister van justitie Ploac en de camdidaat der oppositie beide een zelfde getal stemmen, namelijk 1992, zoodat eene nieuw» stemming moet worden uitgeschreven De minister van koophandel Hieronymi is te Szatmar geval len Rusland. Petersburg, 27 Jan. De instelling van het ambt van gouverneur-generaal wordlt in re- geerings- en in beureknngeu beschouwd als een voorloopige maatregel, dieu men verkeerd zou doen te beschouwen als een uiting van reactie, maar drie slechts den terugkeer van den noranalen toesta fid moet- bevorderen, en bedoelt het. invoeren van hervormingen, geen onderdrukking. Dé orde zal worden hersteld door te vol doen aan de wettige eiischen van de bevol king, nie'v door onderdrukking Petersburg, 27 Jan. Aan de redactiën van de dagbladen is gisteren bij eene circulaire van liet persbestuur verboden, mededeelin gen of oordeelvellingen over de werkstaking, op te nemen. Petersburg, 27 Jan In de wijk tusschen de skialgieterii van Alexandrow en de Sleuitel burger Chaussee is het werk hervat, behalve in een dhemasohe fabriek, bij eene eleotri-i- toitdarma en in de st.aal gieter ij Atlas. Op lie Neiwskiwerf is de afrekening met de arbeiders geëindigd. De meestem kregen bun loon tot den dag van het begin der sta kinig Zij eohter, die van te voren den wensch hadden geuit, weer aan den arbeid te gaan. kregen loon tot 25 Januari. Petersburg, 27 Jan., half twaalf. Heden av nd deed de politic huiszoekingen op de redactie van dc liberale bladen. NoSha Shisn en Nasiba Dni. Beide bladen zullen vermoe delijk morgein niet uitkomen. Petersburg, 27 Jan. Te Zarskoje 9elo heeft heden een buitengewone ministerraad plaats gehad, waar dé liberalo st-rooming de boven hand moet hebben gekregen op do adviezen van de voorstanders oener politiek van reac tie. De ontwerpen van verschillende maat regelen van apaisement werden aangenomen. Petersfmrg. 27 Jan. "''an de particuliere fabrieken, dio in staking waren, werken he den de noordelijke weverij, de katoenspin- nc-rn van Petrow, do Ruasiseh-Aiiierikaan- sche gummifabriek, do fabrieken van Sie mens en Halske en nog oenige andere groote fabrieken, voorts do meerderheid van de zet terijen en vele middelbare en kleine inrich tingen. Bij elkaar werken beden in de par ticuliere fabrieken moer dan ,54,000 man Dé orde herstelt zich moer en meer. 20 Roman ran BALDUIN GROLLER. Dc theoretici mochten praten en schrijven, zooveel zij wilden, over de ongerijmdheid, de ongegrondheid en den onzin der razende stij ging, zij gingen maar steeds voort. Br waren ia 't geheel veertigluizeud aandeelen dor Staal-M aatschappijVoor Riemer s rekening waren door dè drie Banken in dé eerste tien dage» het ongehoorde aantal van zeventien duizel id stuks aangekocht, want hij had de dagelijksche aankoopon beleend bij de Ban ken en voor dé beleensom onmiddelijk weer bijgekocht. Daarbij kwiamen nog de talrijke speculanten. Nooit hadden de speculanten op daling zich in zoo'n benarde positie bevon den zij waren letterlijk machteloos gemaakt En toen t-nid de verschrikkelijke catastrophe in, dat zij geen stukkeu meer konden leve ren, dus aan de genade of ongenade der koopers waren overgeleverd. Zij, waren weer loos zij moesten zich eiken koers laten wel gevallen en ten slotte nog blij; zijn als zij tegen ontzettend hoogen prijs enkele stuk ken konden machtig warden Na de eerste door Riemer gestelde tien dagen, trad er een kritiek moment in. Het gov «aar rees, dat al het tot nu toe beh«oalde voordeel te loor zou gaan .Het kon niet an- dei-s, dan dat er een ommekeer zou kOmen. «als alle stukken weer aangeboden zouden worden en de markt dus overstroomen zou den. Geen beduidende daling had echter plaats. Wat altijd! gebeurde, had nu ook plaatshet groote publiek werd het kind v.an de reke ning. In den «aanvang had het publiek de gebeurtenrissen onverséliiillig aangezien, toen geaarzeld en overlegd, maar toen de Staal- Maatschappij-aandeolen op 210 bleven staan, lyestormde het letterlijk de Incurs om aan deden te koopen. Uit de afgelegcnste provinciën zonden ban kiers en oom mission naars groote orders en zoo gelukte het Riemer's aandeelen binnen den vastgestelde» termijn van de hand1 te doen, zander dat veel van liet. reeds gewon nen voordeed opgeofferd moest, worden. Toen Riemer de ellenlange afrekeningen ontving, kwam hij tot dc slotsom, dat hij achthonderd zestien duizend florijn gewo«i nen had. Hij nam .alleen Artner's borgtocht op, ver meerderd mot de rente, en liet. het overige kapitaal bij de banken staan. Riemer was nu rijk. hij had het toppunt zijner wensohen bereikt. Maar vieomd ge noeg geen geluk bracht hem zijn rijkdom. Hij had het zich anders voongesteld. Hij had gedacht onbekommerd te kunnen leven, de wereld in zonneschijn te zien baden en blijde de vreugde te kunnen genieten van een weel derig bestaan. M«aar niets van d«at alles. Wat al plannen had hip gemaakt, voor het. geval dat zijn speculatie eens mocht gelukken, on nu, nu was «alles vergald. Hij had zijn opge ruimdheid verlorenhartelijk lachen kon hij met meer. Hij dacht aan het sprookje van het Trophonioshol, want hij h,ad een blik in zoo'n hol geworpen. Teen hij het pistool kocht voelde hij zuch als een ter dood veroor deelde. De dagen en nachten, die hij door leefd had. waren voorbijgegaan, maar de in zet van h t spel was groot geweest. Zoo iets vergeet men niet licht. Maar in elk geval had hij iets gedaan. \v«aartoe hij niet gerech tigd' was geweest, gelijk staande met een mis daad!. Hij had dat van het begin af geweten, maar toch had hij het zonder gewetensbe zwaar gedaan. Hii miste eohter het talent, «ie viucht van zijn daad te genieten.Tot geen prijs zou hij het gewonnen geld «aangeraakt, hébben. Zijn geweten liad hem bij het waag stuk met geplaagd hij, gaf immers zijn leven iu betaJinc de rekening zou daarmee vol daan zijn. Maar dén buit aan te raken te ver werken. te genieten, dat schoon hem even lang, even gemeen, als het lichtschuw beroep van oen zakkenroller Hij hail in werkelijkheid slechte zaken ge- daan. Hij h.ad veel gewaagd, veel op het spel gezet, en veel verloren, onherstelbaar verloren, en niets gewonnen Hij verlangde zijn armoe, zijn onbezorgde jeugd, zijn eer terug. Om Dora had hij dat alles gedaan en Dora stond hein nu verder dan ooit. Met oneer lijke, misdadige middelen liad hij geld ge wonnen geld. dat hij voor haar niet gebrui ken kongeld. dat Dora voor hem had doen verloren gaan. Hij had haar verloren en daar mee zijn geestdrift, zijn hartstocht, zijn vreugde hij gevoelde zich zóó vreemd, zóó alleen. Was het wel de moeite waard geweest daarvoor het bestaan on tie eer van zijn wel doener en van Dora op het spel te zetten Sinds het. vertrek van Art-ner had hij Dora niet weergezien. Niet. omdat hij haar niet onder de oogen durfde komen in dieu kri tieken tijd. hij had zijn kalmte weten te lyewaren als een mensdh, ilie zijn rekening af gesloten hoeft. - maar hij vond geen gele genheid, om haar te ontmoeten, en hij zocht die ook niet. Nu was Artner, na een «afwezig heid van drie weken, teruggekeerdde be sprekingen zouden weer een aanvang nemen Hij was huiswaarts gekeerd, zonder besliste resultaten, maar hij had goede vaoraitzich- t n Zoowel te Berlijn als'te Londen hadden dc- kapitalisten wel ooron gehad naar zijn phanuen. maar iets definitiefs was bom mot beloofd. Ze wilden aJlon nauwkeurige inlich tingen hebben, en voor alles hot geliecle ter rein moe-t beschikbaar zijn. Zoolang het grondgebied van barones Mamau niet ge kocht was. wilden zij geen toezegging doen. Toch w.as Artner. ondanks alles, met de uit komst van zijn reis niet ontevreden. Hij liad er ook met op gerekend alles stormenderhand te zullen overwinnen. Nu gold het nog maar «alles thuis in orde te brengen en dan opnieuw een buitenlaniteche reis te ondernemen, om dan met de gewenschtc resultaten terug te komen. Het eigenlijke doel van zijn reis had hij zeef geheim gehouden. Cannabis hulp was hem nog onontbeerlijk. Kwam Cannabel er nchter. dat hij zich in net Buitenland kapi taal trachtte te verzekeren, om hem het beft uit de hand te nemen, dan zouden zeker do vijandelijkheden dadelijk beginnen. Niet al leen. dat Cannalbel zich dan zou terugtrek ken, maar hij zou voorzeker ook allee in het werk stellen, om zijn niet te onderschatten invloed aan te wenden te» einde de onder neming te bestrijden en in discrediefc te bren gen. En dat was. door het eigenaardige ka rakter der zaaK. een moeilijk geval. Daarop durfde Artner het niet te laten aankomen. Hij wilde 't mes aan twee kanten laten snijden. Cannabel kon hij voorloopig niet ontberen maar als het mes naar zijn -- Artner's genoegen sneed, dan -zou hij niet' het onderspit delven. Stonden zijn zaken tamelijk goed, toen hij thuis kwam, inet zijn gezondheid stond het anders. De kwaal dezer eeuw. de zenuwen, kwelden hem. Een zware hoofdpijn gunde hem geen oogenblik rust en wat hij ook deed. slapen kon hij niet. Daardoor verviel hij lichamelijk meer en meer en nam zijn prik kelbaarheid tot het uiterste toe.Het lijden van haai' vader bedroefde Dora ten zeerste, en hoewel zijn stoute plannen haar met. geest drift vervulden, wensehtc zij toch. dat hij nooit de onzalige ouikmneming. die hem blijk baar langzaam ten grave sleepte, in het hoofd had gehaald Ruim een weck was verloopen sinds de terugkomst van Artner toen Riemer ten Zijnent. verscheen Dr. Gunz was eindelijk gestorven en nu namen Riemer c-n Maura- cher. zooals van zelf sprak, de zaak over Dit- gaf natuurlijk extra-werk, zoodat Riemer *s avonds niet meer bii Artner kon komen Toen hij weer kwam. ontving Dora hem alleen. Artner leed aan verschrikkelijke hoofdpijnen en was niet in staat zijn slaap kamer niet. verlaten. Wordt wrvnfgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1