BINNENLAND^ tegen cm vreemden vijand, maar in do hoofd stad van Rusland in bloedige ontmoetingen tussclien Russische troepen on Russische bur gers." In zeer gematigd»? maar daarom des te klemmender woorden betoogde liet blad. dat talrijke feiten toonen. dat de beweging i nder de werkende standen door het gelieelu land is verspreid en dat overal de ontevre denheid hoer9oht ovenals do diepe overtui ging, dat do nu toegepaste bureaucrat iadbe methodes den toestand niet kunnen verbete ren „Het bloedige treurspel van verleden Zondag is slechts ééne uiting van eene be weging. die het geheel© land heeft aangegre pen. Do gebeurtenissen, die plaats hebben in andere steden, rijn allen onderdooien van de- zelfde beweging en kunnen niet afzonderlijk beschouwd worden. Voor het oogenbLik rijn tdo werklieden van Petersburg ten onder ge bracht door geweld van wapen en tot den prijs van bloedvergieten, maar geene macht is in staat het bewustzijn van gerijpte be hoeften te vernietigen of het verlangen naar vrijheid uit te rooien.' Als straf voor deze vrijmoedig taal is aan bet Moskousche blad op bevel uit Petersburg de vergunning tot verkoop van nummers op straalt ontnomen. Onder de werkstakers te Potersburg bo hooren ook de apothekersbedienden, die den achfcurigon werkdag, verhoogd salaris, beper king van den nachtdienst en vermeerdering van het dienstpersoneel verlangen. In Moskou breidt de beweging zich ook uit tot do door do ae^stwo in 't leven geroe pen bocrenvereenigingcm, hetgeen aanleiding geeft tot do vrees, dat de staking ook naar hel platteland zal overslaan. Grootvorst. Sergius heeft, om rich te ont trokken aan do botoogingen voor rijn paleis en misschien ook voor rijn© veiligheid be ducht, rich in den nacht van den 25en op den 26en van de Twerskajast raat tuSBchen twee rijen soldaten naar het Nioolaaspaleis begeven, dat gelegen is binnen de muren van het Kremlin. Men zal daaraan wel do glimp geven, dat deze verandering van wo ning een gevolg is van de mutatie, waardoor de grootvorst, alleen militair commandant to Moskou gebleven is en liet. ambt van gou verneur lieoft nedergelegd. Hot Nioolaas-pa leis staat in het Kremlin rechts van den in gang door do klassieke Spaskaja-poort (poort van don Heiland)het staat in don regel I«s en wordt ter beschikking van de groot vorsten gehouden. Da oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende beriohten Tokio, 30 Jan. Do verliezen bdj Sjensjigao en Heikontai worden geschat op 5000 aan Japansche en 10,000 aan Russische rijde. Tokio, 30 Jan. De correspondent van Reuter bii het hoofdkwartier van Okoc seint van gisteren: Nadat de Russen teruggedre ven waren over de Hoen-ho, bombardeerden de Japanners de «ranache linie van gisteren- namiddag tot. hedenmiddag. De vijand ant woordde zwak. l>o Japanners rijn thans aan het werk om Kocropatkiu's rech ter-v Leugel om to trekken. Generaal Mistsjenko is bij den aanval op Sandepoe licht gewond aan het been; hij kan echter bij den troop blijven. Het Japansche gezantschap te 's Graven- li age ontving hot volgende telegram uit Tokio Maarschalk Ojama rapporteertDe vijand op den rechteroever der Hungho, die scxlert den 25sten bedrijvigheid vertoonde, ruikte met minstens legerkorps op van uit het district ten zuiden van Ohangtan (ongeveer 28 mijlen ten zuidwesten van Moekden op den rechteroever der Hungho) naar Hodkoetai (vijf mijlen ten zuiden van Cliangtan) en Slionchichpas (vijf mijlen ten zuidoosten van Ohangtan). Wij gingen op den 26steu tot den aanval overeen detachement dreef den vijand roods terug uit Sheiichiclipao, die daar 1 d'visie sterk was; terwijl een ander deta chement nog aan het vechten is, sinds den 26sten met den vijand te Heikoetai, wiens getalsterkte daar oen divisie overschrijdt. De vreemde militaire attache's uit Koero- ki's kamp rijn een week lang in Port Arthur geweest. Zij hebben er de forten bezichtigd en photografieën mogen nomen. De Engel- sche geneeskundige attaché is gebleven, daar er nog duizenden menschen aan scheurbuik in de hospitalen liggen. Generaal Stoessel is Vrijdagochtend bij rijn aankomst te Saigon zeer beleefd ontvangen. D© gouverneur-generaal noodigde den gene raal en mevrouw Stoessel u?t om in rijn pa leis hun intrek te nemen tot het vertrek van de Australien, maar Stoessel nam alleen de uitnoodiging voor het middagmaal en ccnc receptie in hot militair Casino aan. In eeu interview mot een persman, die het schip tot kaap St. Jaoquaes was tegemoet gevaren, vertelde Stoessel, dat gedurende de beide laatste maanden vóór do overgave de blokkade der Japanners volkomen was. Er was geen woord van waar, dat er versche levensmiddelen waren binneugokomen. De prijzen waren dan ook schrikbarendeen kip 20 roebels; een gans 60; een varken 300. Melk eu groenten waren in 't geheel niet meer te krijgen. De overgaaf was noodig ge worden door gemis aan munitie, verband- stoffen cn medicijnen en levensmiddelen. De gewonden moesten op t laatst verbonden worden met pluksel van uitgerafelde kabels. Er leden meer dan 17,000 man aan scheur buik en bij de overgave rook het in de stad als in een slachterij. Do Chileonschc regeering kenschetst het bericht, dat rij oorlogsschepen aan Japan ver kocht zou hebben, als valsch. Allerlei vHet „Berliner Tageblait" richtte man het hoofd van rijn avondnummer van Zater dag eene oproeping tot de voornaamste man nen \*ao letterkunde, kunst, wetenschap cn allerlei kringen van het maatschappelijke leven in Duitschland om mede te werken bij een poging tot redding van Maxim Gorki en hun naam to leenen aan een verzoek om een rechtvaardige en menschelijke behandeling van dien door de gcheele beschaafde wereld hooggeschat ten schrijver. Al terstond verklaarden Ernst v. Wilden- brucfa, dr. Theodor Bart. dr. Georg Ricko, burgermeester v,ui Berlijn. Paul Lindmu. Fritz riauthner. pref. Max Liebcrmann e. a. zich teiephonisci) bereid tot onderteekencu. evenals ook de geheelc redact ie van het Berl. Tageblatt", oe ..Berliner Volksaeitung" en de ..Berliner Morgen zeitung". en per brief en telegram kwamen voorts een storm van sympathie-betuigingen in, o. a. van Ludwig Fulda Harrv Graf Keseler, vice-president van den Duitsohen Kunst©r.<aarsbon<d, den dichter Karl Henckel, enz. Het „Bar!. Tageblatt zal zorgen, dat het verzoekschrift in Rusland in de bevoegde han den komt. Maar men denke aan het lot der Finland- sche deputatie. vEen 87-jarig grijsaard heeft dezer da gen bij de autoriteiten te Weener (Oost-Friee- landT oen wielrijderskaart voor rich zeiven aangevraagd. v— Een bewoner van Stookwell, Londen, stond bij nacht op on vuurde twee revolver schoten af op zijne vrouw, die dlaardoor zoo ernstig werd verwond, dat zij den volgenden dag overleed. Na zijne daad volbracht te hebben, legde hij zich weer te bed en shop terstond rustig in Bii zijn ontwaken bleek liij niets te weten van hetgeen er in den af- geloopen macht was gebeurd en verkeerde hij in wanhoop over den toestand, waarin zijne vrouw zich bevond. De man sihijnt zijne daad te hebben volbracht in hypnotisahen toe stand. Er wordt nu onderzocht, wie hem 'n dien toestand heeft gebracht. vTe Freiburg heeft dezer dagen een jonge boer uit Eimeldingcn terecht gestaan, die getracht heeft op een eigenaardige wijze zijn schoonvader uit den weg te ruimen. In afgevallen appels in diens tuin boorde hij met een stopnaald gaatjes en deed daar stry- ch>ne in. De schoonvader at ook van de ver giftigde appels, maar do spoedige hulp van een doktor redde hem het leven De schoon zoon is veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. v-1 Uit Jekaterinenburg (Rusland) wordt gemeld, dat er in een groot© kolenmijn van prins Lazarcwa een geweldige brand is uit gebroken, waarbij twaalf mijnwerkers en twee oprichters om het leven zijn gekomen. Het vuur tastte cok de koleovoorraden aan, en aan bhusschen van den brand viel niet te denken. De schade beloopt millioenen, en er rijn 5000 werklieden broodeloos geworden. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Maandag 30 Januari. Geopend 's avonds ure. Mededeel mg wordt gedaan van de ingeko men stukken, cn beloten morgen (Dinsdag) ten 11 ure aan te vangen met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 31 Jan. 1905, bevat do volgende Koninklijke beslui ten benoemd tot burgemeester van Papcn- dreoiit N. Bouten Azn op verzoek eervol ontslagen als opzichter van den arbeid M. Bakker te Amsterdam; eervol ontslagen uit den zeedienst wegens lichaampjebreken de luitenant ter zee 2e klasse 11 F. R. Snoek bevorderd tot commies der telegrafie le klasse M. Doolhain, thans commies der tele grafie 2e klasse. vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Ridder in de Koninklijko Militaire Christi»orde, hom ge- sahonken door Zijne Majesteit den Koning van Portugal en der Algarven, aan den heer J. E. G. C. Offerhaus, inspecteur der registra tie en domeinen in de 38e divisie te Assen. Hare Majesteit de Koningin dejeu neerde gisteren bij Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder, die Zondagmiddag dineerde bij Hare Majesteit de Koningin. Z- K. H. de Prins wordt in het begin der volgende week u»t Duitschland in de residentie terugverwacht. Men schrijft uit 's Gravenhage „De Duitsche „Flottenverein" alhier, die ieder jaar den verjaardag van den Duitschen Keizer op opgewekte wijze viert, kwam ook Zaterdagavond bijeen in de feestelijk versierde zaien van het hotel de Twee Steden, die prijk ten met de borstbeelden van den verjarenden vorst cn die van kolingin Wilhelraina en Prins Hendrik. Bijzonderen luister werd aan het feest bij gezet door de tegenwoordigheid aan het diner van den Duitschen gezant, baron von Schlö- zor, cn alle leden van de Duitscho legatie, de heer Von Prollius, gezantschapsraad, de se cretaris graaf von Mirbnch Harff, de militaire attaché, luitenant von Ziedseurtz, de hofra den Schneider en Woltonberg. Voorts namen ruim 50 leden der Flottenverein. ook uit andere steden aan den feestdisch deel. De c rste dronk werd door den gezant, baron won Sdhlözor. gewijd aan onze Koning in. Deze dronk werd door een orkest begeleid met het oude Wilhelmus, dat door alle Duit sche hoeren staande werd meegezongen, na een driewerf „hoch" op onze Koningin. Daarna stelde de gezant- de gezondheid in van den verjaarden Duitschen Souverein, waarbij hij tevens herinnerde aan het bezoek van de Duitsche vloot, aan Nederland, welke vloot door de Hollandsche natie en de Neder- landsche marine zoo hoffelijk is ontvangen voorts herdacht do gezant de verloving van den Duitschen kroonprins, en het bezoek aan Holland door prins Eitel Fritz, die op het oogenblik lijdende is, en voor wiens herstel de gezant de beste wenschcn uitte. Tevens deed Z.Exc. voorlezing van een tele gram, dat door de Deutsche Flottenverein dien avond naar den Keizer werd afgezon den, en waarin Z. M. geluk geweascht wordt met zijn verjaardag en tevens de hoop op spoedig volledig herstel van prins Eitel Fritz werd uitgesproken Drie daverende hoch's voor de Keizerlijke familie volgden, waarna het Heil der im Sio- geskranz werd aangeheven. De voorzitter der vereeniging. de heer Zel- lekens, deed voorlezing van verscheidene sym- pathietelgrammen van in andere steden ge vestigde leden der Flottenverein. Na het diner volgde oen dier allergezelligste „bierfuiven", waarvan de feestvierende Duitscliers alleen het geheim bezitten om ze het gezelligst moge lijk te doen zijn. Evenals vorige jaren is ook weder dit feest ter oere van 's Keizers verjaardag uitnemend geslaagd. De gewone audiënties van de ministers van justit'e, marine, financiën» oorlog en ko loniën zullen deze week niet plaats hebben. Bij presidentieel besluit van 3 dezer zijn in Venezuela de invoerrechten op ma is, zwarte en witte boonen (caraotas-fricles) ge schorst- tot een tijdstip dat 40 dagen vooruit in do Gaceta Oficial zal worden bekend ge maakt. Verkiezingen Tweede Kanter. Deventer. In oen Vrijdagavond gehou den vergadering van do kiesvereeniging j,Vrijheid en Hervorming" is na uatvoerigo discussie de navolgende motie aangenomen met 31 tegen 29 steramen. „Overwegende, dat het aftredende lid voor do .Tweede Kamer van de Staten-Generaevl niet is van de partij-groep door de vereeni ging vertegenwoordigdoverwegende echter, dat het in de gegeven omstandigheden ge raden is de eendracht onder de vrijzinnigen te versterken ©u verschillen op den achter grond te brengenbesluit geen eigen candi- daat te stellen; doch de verkiezing vam het aftredend lid te bevorderen. De uitslag van deze stemming gaf eenige leden van hot bestuur aanleiding hun man daat neer te leggen. Leiden. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft in haar gisterenavond gehouden vergadering ab voorloopige ca ndid aten gesteld de heeren A. J. van Hookon, lid van den gemeenteraad te Leidendr. Th. G. den Houter, inspec teur der volksgezondheid te 's Gravenhage, en mr. X. de Ridder, burgemeester der ge meente Leiden. De heer U. G Schilthuis te Gronin gen is voorloopig caradidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, door de centrale liberale kieevereenigrng aldaar. Naar het „Nieuwsblad van het Noor den' verneemt-, zijn de anti-rev. en chr.-hislt. te Groningen van plan candidaat te stellen voor de Tweede Kamer jhr. mr. A. F. de Savorwin Lobman, lid der Tweede Kamer. De heer mr. P. C. J. Heijnequin, afge vaardigde voor het district Oostburg in de Tweede Kamer, is, naar aan de N. R Ct. ge meld wordt voornemens geene nieuwe oan- d'datuur te aanvaarden. Naar men verneemt, zal jhr. mr. Repe- laer van Molenaeragraaf te 's Gravenhage ebt jaar gevolg geven aan zijn reeds bij zijn be danken als wethouder aldaar opgevat voor nemen, om ook als lid van den Raad voor district I zijn ontslag te nemen. Zoo hij dit niet reeds in Maart a. s. zal indienen, stelt hij rich in geen geval bii rijm periodieke af treding in Juli a. s. herkiesbaar. Het van de Indische zeemacht deel uirt makende pant9erschip „Koningin Regentes," dat eenige reparatie heeft ondergaan, zal denj 5. Ffcbruari weer gevoegd worden bij de scheepsmacht, die ter handharing van de neu traliteit in de Indische wateren is opgetre den. Van verdere uitzending van oorlogsschepen uit Nederland voor dit doel is voorloopig geen sprake. In de jaarlijksohe algemeene vergade ring der Nederlandsche Kamer van Koop handel te Brussel werden de heeren Van der Kun, Van Wijk en Terwindt als bestuurs leden herkozen, terwijl <_e heer R. van der Gaag in de vacature-Tenzen werd gekozen. Inzake de Luiksche tentoonstelling zal de Kamer rioh van verdere officdeele medewer king onthouden, nu het Nederlandsche comité definitief is gevormd' en zijn taak heeft aan vaard. Nederlandsch Onderwijzers Genootschap Het hoofdbestuur is voor 1905 als volgt samengesteld: L. C. T. Bigot, voorzitter en lid van het bestuur van het Ned. Schoolmuseum, Amsterdam, le Hel- mersstraat 44 M. Mieras Jr., vice-voorzitter te Reesd, (Gelderland); K. Andriesee, 1ste secretaris, gedelegeerde in de hoofdcommissie van liet Ondersteuningsfonds en lid der com missie voor Kinderstudie, Amsterdam, 3e Helmersstraat 50; H. Douma, 2e secretaris, commissaris der Paedag. Bibliotheek en lid der commissie voor kinderlectuur, Amster dam. tijdelijk te BussumH. W. J. A. Schook, le penningmeester en lid van de commissie van beheer over het Herstellings oord, Amsterdam, Da Costakade 122F. H. Klenke, 2e penningmeester, IersekeR. Staal, 3e penningmeester, HoogeveenC. M. Soeters, archivaris, Amsterdam, le Jan v. d. Hevdenstraat 122J. Porte, Lutjewinkel. Nederlandsch Gymnastiek- Verbond. Dit Verbond hield Zondag te Amsterdam in „Parkzicht" rijn jaarlijkscbe algemeene vergadering, die zeer druk bezocht was. Na liet openingswoord van den voorzitter, den lieer Karei Muller, werd eerst den heer K. de Vries Szn de vroegere voorzitter van het Noorder- en Midden-Gewest, onder luid applaus tot eerelid benoemd. Daarna werd overgegaan tot de behandeling der agenda. Notulen, verslag van den secretaris, den pen ningmeester en de kascomnrissie werden goed gekeurd. Voor 1905 werden in de kas com mis sie gekozen de heeren Koert-, Van Zuijlon en Blom, met den heer De Vries als plaats vervanger voor laatstgenoemde, voor 't geval hij de benoeming niet mocht aanvaarden. Als voorzitter werd de heer Karei Muller met groote meerderheid herkozen. De benoeming van een tweetal leden der Technische Commissie had meer voeten in de aard. Er is in het N. G. V. over de werk zaamheid dezer commissie zeer geklaagd, maar uit de discussies bleek thans, dat on voldoende regeling barer machtssfeer voor namelijk oorzaak is van de geringe resulta ten barer bemoeiingen. Dat was ook de mee ning der vergadering, uitgesproken in de volgende motie „De verg. enz. „spreekt ab hare meening uit. dat het bij de huidige uitbreiding van het N. G. V. noodzakelijk is, dat een regle ment voor de werkzaamneid van de Techni sche Commissie wordt vastgesteld, en draagt het Bondsbcstuur en de T. O. voor 1905 op iu deze dringende behoefte te voorzien." De heèren Van Aken en Bockert werden vervolgens als leden der Technische Commis sie herkozen. Het kiezen van een datum voor het Bonds- fee: t, dat dezen zomer te Apeldoorn zal wor den gehouden, leverde eenige moeilijkheid op. daar het gemecutebestuur te dier plaatse geweigerd heeft toestemming te verleenon, indien het op een Zondag gehouden wordt Men zal evenwel pogingen aanwenden die toestemming alsnog te verkrijgen. In eene openbare vergadering te 's Gra venhage is opgericht do Haagsche Open- luohtspeldub „Udi" (uitspanning door in spanning). In de Zaterdag te 's Gravenhage ge houden algemeene vergadering der vereeni ging „Het vrije ruilverkeer", werden als be stuursleden herkozen de periodiek aftreden de leden H. Snijders, U. G. Schiltlbuis en mr. A. Heringa en werd in de plaats van dr. C. A. Verrijn Stuart, die als bestuurslid wenschte af te treden, gekozen ihr. mr. H. Smissaert. Het wintercongres van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal den 22en Februari te Deventer worden gehouden Te 's Gravenhage waren Zaterdagmid dag de leden der Vereeniging „Nederlandsche Blindenbibliotheek" in buitengewone ver gadering bijeengeroepen tot het verkiezen van een directeur, wegens het bedanken om gezondheidsredenen van den heer G. J- Kolff, den stichter en directeur der biblio theek. De voorzitter, dr. B. Tideiman, brac at in zijn openingswoord hulde aan den aftre denden directeur, die jaren lang met- groote liefde en toewijding de bibliotheek gestemd heeft. De voorzitter s* aide voor den heer Kolff het beschermheerschap der vereeniging op te dragen, waartoe bij acclamatie besloten werd. Tot directeur der Ned. Blindenbibliotheek werd gekozen de heer J. H. Ekering. De uitvoering van do Wagner-vereeni- gmg zal niet zooals gewoonlijk m Mei maar 20 en 22 Juni a.s. plaats hebben, daar de instudeering van „Parsifal" veel tijd vor dert. De Parsifal-opvoering te Am sterdam. Dat men in Duitschland niet eenstemmig denkt over het plan der Amster- damsche Wagner-vereeniging, om Parsifal op te voeren, blijkt nu uit wat de Allg. Musik- Zeitung (Berlijn) er van zegt„Die Vereeni ging heeft zich gedurende tal van jaren voor Wagner's kunst bijzonder verdienstelijk ge maakt, wat tot nu toe in Bayreuth ten volle is erkend. Niettemin wordt- nu in de kringen der trawanten van Wahnfried gesproken over „zekeren dr. Viotta", die „gebrek aan pië teit verraadt" enz. enz. Het oude spreeuwen lied van Gralsraub wordt ook nu weer ge zongen hoewel 't hier gaat om 'n opvoering door een Vereeniging, waarvan men lid moet zijn. Zelfs het zorgvuldig verbreiden van ken nis aangaande Wagner, 't ontbreken van elk zakelijk voordeel en de steeds offervaardige moed tot handelen van een door zuiver ideale bedoelingen geleide Vereeniging, zelfs dit al les verhindert niet, dat een waardige, in Nederland toelaatbare, private opvoering van Parsifal ten tooneele, gesmaad wordt, terwijl de verhaspeling van het Biihnenweihfestspiel door uitvoering van brokstukken in de con certzaal toegelaten wordt. Das heisst dann Pietat üben. X'. R. Ct. Naar aanleiding der belangstelling, öae de tentoonstelling van kunst naaldwerk neeit gewekt, heeft de commissie van het museum van KunotnijVerhedd te Haarlem besloteai in het voorjaar van 1906 weder eene derge lijke tentoonstelling in het museum te hou den alsdan zullen evenwel daartoe grootere en beter verlichte lokalen, besdhikbaar wor den gesteld, terwijl in de voornaamste paat- sen van ons land comité-leden zullen worden benoemd, teneinde in verschillende centra aan belangstellenden de gewenschte inlich tingen te geven en d? inzendingen ten be hoeve der tentoonstelling voor te bereiden. Bovendien zullen dioor de commissie pogin gen worden gedaan, teneinde voor deze ten toonstelling zilveren en bronzen medailles met de diploma s voor de bekroningen be schikbaar te kunnen stellen. Op deze wijze zullen de tentoonstellingen voor kunsfcnaald- werk, die periodiek zullen worden herhaald, nog grootere belangstelling wekken in do kringen, waar deze kunstuiting wordi ge kweekt en de groote beteekenis daarvan vordt ingezien. In April a, s. zal eene internationale tentoonstelling van voedings-, genotmiddelen en hygiëne gehouden worden te Parijs (Jar- din des Tuileriesh Gedelegeerd commissaris voor Nederland is de heer L. A. M. Ihle, Amsierd. Veerkade 2, Den Haag. Uit het steentijdperk. Uit Peize (Dir.) schrijft men Ofschoon hier geen hunnebedden worden gevonden, schijnen hier toch ook in het steen tijdperk reeds menschen te hebben gewoond, zcoals uit hoogst enkele vondsten voor en na blijkt. Zoo was het nu weer een prachtige, va1 komen ongeschonden beitel van vuursteen, gevonden dcor R Ensing Jse. in het ge meente-heideveld, het Groote Veld genaamd, die spreekt uit die lang vervlogen tijden. Het voorwerp heeft de lengte van eene hand, is volkomen glad geslepen en vertoont zelfs geen schrammetje, noch mist cm spatje. Maxim Gorki Het Haagsche dag blad „Land en Volk" plaatst een oproeping aan alle letterkundigen in Nederland, tot het teekenen van een adres aan den Tsaar, verzoekende dat Maxim Gorki, den begaaf den Russischen schrijver, die, zooals men weet, gevangen genomen is, geen leed zal ge schieden, „dat zijn hoofd niet valle onder het zwaard van den beul, dat zijn talenten niet zullen verstikt worden in de Siberische groe ven." Reeds toonden Maroellus Emants, Is. Qué- rido cn dr. Eduard B. Koster met dit adres hunne ingenomenheid. Een oud gebruik in eere her steld. Men schrijft ons uit 's Gravenhage: I)e luchters met kaarsen op de tafels voor do ministers en den voorzitter rijn in do Eer ste Kamer in ocro hersteld, na gedurende een lange reeks van jaren afgeschaft te rij-n. geweest. Een ideale vereeniging. D© ooöp. hn. bouw vereeniging te Aalten welke over het afgoloopen jaar aan ontvangsten en uitgaven ruim 1' 102.000 had te boeken, ver keert in zulk een bloeienden staat, dat dit jaar geen contributie zm geind worden. K o p p e 1 a r ij. De Hoog© Raad ver wierp gisteren het cassatieberoep van de ver huurster van gestoffeerde kamers te Rotter dam, tegen hare veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf wegens koppelarij. De Haagsche rechtbank ver- oordcelde gisteren den man, die in de Die' Gheijinstraat te 'sGravenhage zijn vrouw van het leven trachtte te berooven, door 3 revolverschoten op haar te lossen terwijl rij te bed lag, welke schoten evenwel bun doel misten, tot 3 jaren gevangenisstraf (de eisch was 1 jaar en 6 maanden). De kroeghouder C. J. F. B. te Leiden kreeg in den avond van 10 November van het vorig jaar ongewenscht bezoek van zijn collega P. v. L„ uit do Brandewijnsteeg al daar, iemand die nog al eens met de politie in aanraking kwam; een gevaarlijk mensch. Er bestond tusschen beide kroeghouders geen vriendschappelijke verhouding en B. had zich over de maatschappelijke positie van zijn collega niet al te gunstig uitgelaten. Waar over laatstgenoemde rich in den bewusten avond kwam beklagen en er ontstond twist, die zoo hoog liep, dat B. zijn collega v. L. met een bijl zoodanig op het hoofd sloeg, dat deze dood ter aarde viel. Voor dit feit stond B. Maandag voor de Haagsche rechtbank terecht. Hij beweerde bij zijn verhoor, geheel uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Volgens de deskundigen prof. Langelaar en dr. Hulst uit Leiden is do dood zeer waar- J schijnlijk een gevolg van den bijlslag en niet toe te schrijven aan een klap met een sabel, die v. L. ook kon opgeloopen hebben. (Een politieagent, die ter hul pc was geroepen, had n.l. tegenover van L. van zijn sabel gebruik gemaakt.) Een der getu gen had tegelijk met den bijl slag ook een sabelslag op het hoofd van v. L. zien toebrengen. Getuigen bij het standje tegenwoordig had den den indruk gekregen, dat het leven van B. en diens vrouw bedreigd werd door v. L. De vraag of hier uit noodweer is gehan- I deld, móest het O. M. ontkennend bcantwoor- j den. Het meende dat bïkl. zeer onvoorzich tig had gedaan met zich over v. L. zoo on gunstig uit te laten, wetende dat deze een gevaarlijk man was. Het had de aandacht van het O. M. getrokken, dat de wapenen van bekl. en van v. L. zoo hemelsbreed ver schilden. Een hakbijl en een gewoon tafelmes wegen niet tegen elkander op. Ook voor he vige gemoedsbeweging was hier geen aanlei ding, want bekl. had alles aan zien komen; alles was te voorzien en de bijl lag klaar. Wegens mishandeling met doodelijken afloop vorderde het O. M. de veroordeeling van be klaagde tot ze3 maanden gevangenisstraf. Do verdediger mr. A. J. Fokker zette uit voerig uiteen dat zijn cliënt wel schuldig maar niet strafbaar is op grond van art. 41 W. v. S„ daar hij het feit heeft begaan, ge boden door de noodzakelijke verdediging van eigen of eern anders lijf. Ook op grond van het 2e lid van art. 41 W. v. S. achtte pleiter B. niet strafbaar want hier was wel degelijk aanwezig een hevig? ge moedsbeweging door de bedreiging van v. L. veroorzaakt. Pleiter concludeert?* dus tot- ontslag van rechtsvervolging, subsidia-'r tot het opleggen van een zeer Fclite straf. Door schuld den dood en zwa-r lichamelijk letsel veroor zaken. In verband met het invallen van een steiger te Niilmegen op 15 November 11., waarbij vijf arbeiders zijn gevallen, een met doodelijken afloop en ce anderen zwaar ge kneusd. wordt ons gemeld, dat door deskun digen op last der justitie een onderzoek is ing-rteld en gebleken is, dat voor den onge veer 8 meter hoogen steiger zeer onvoldoen de en ondeugdelijk materieel was gebruikt en de regels te kort in het muurgat waren gelegd, terwijl de gehcele steiger onvoldoende was g- zwiept. De aannemer zal hiervoor aan sprakelijk worden gesteld. Hij is reeds als verdacht van het veroorzaken van den dood en zwaar lichamelijk letsel door schuld in de instructie gehoord. (P. Geld. Ct.) Te Beilen wierp een zekere Wassen glasruiten in bij Vlieghuis, d:e daarop met I een paal sloeg, waardoor Wassen getroffen werd en overleed. Vad. Te Afferd-en is proces-ver baal opgemaakt tegen eenige personen, die 's nachts boomen op de rails der traim Maas en Waal hadden gelegd. M is d a a d In den nacht van den 26 op den 27 Januari werd de heer N. V„ veehandelaar te Enter (Overgeefs tehuis verwachthij zou met den laatsteen trein te Wierden aankomende vandaar met paard en tilbury terugkeeren. Den volgenden dag vond men hetm bewus teloos aan den. weg liggen. Hersenschudding werd geconstateerd, tengevolge waarvan hij don 27en overleed, zonder tot bewustzijn terug te zijn gekomen. Men schreef het voor val aan een ongeluk toe. Thans wordt echter gemompeld van misdaad en is de zaak in on derzoek. Paard en rijtuig zijn op den Wier- de necheweg terug gewonden. Een valse li e munter. Te Gouda zijn in hechtenis genomen een koopman in gip^beeldjes, Spanjaard van geboorte, en een varensgezel, geboren te Overaobie. beiden wonende te Rotterdam, die in 't bezit wer den bevonden van valsche guldens en rijks daalders, die volgens hunne bekentenis, door eerstgenoemde waren vervaardigd. Daar deze personen in den laatsten tijid van de eene gemeente naar de andere trek ken, verzoekt de oommissaris van politie te Gouda inlichtingen. Wegens verduisteringen en oplichtingen, gepleegd te Antwerpen, Gent. Amsterdam. Rotterdam en Den Haag, •is te Nijmegen gearresteerd en naar Arnhem overgebracht J. S„ candidaat-notaris en leer- aar aan het instituut Wegerif aldaar.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2