3'kpCt, Leening pot f7,000,000. G. H. OE JONG, „LA GIOCONDA," UITGIFTE OVERHEMDEN,;;-*, 6 pr. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Kennisgeving. K0ERS VAN UITGIFTE 97% pCt. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. kennisgeving. Iemand, eigen zaken drijvende, doch nog vrijen tijd disponibel hebbende, zon dien gaarne productief wenschen te maken. ENGELSCH HEEREN MODE-MAGAZIJN. H. F. JURRITSMA, Utrecht, Overhemden. als Tweede-Meid, eene Keukenmeid, en eene Werkmeid, P. G. Keukenmeid. Mannen-Vronwen-, Jonpns- en Meisjes- Kousen sebreid van zwaar "OUen garen, tijde lijk de 6 pp. franco f 3.—. Wolindustrie te Njjensleek. Schoen- en Laarzenmagazijn. Heeren-, Dames- en Kinderschoeisel. Opera Italiana Maandag 20 Februari, Succes. SUCCES. Succes. Aflosbaar in 60 jaren. Werkstaking van havenar beiders. Vijf en twintig havenarbeiders, bezig met het lo6seu van Chili-salpeter uit het Engclsche barschip Quilpue in de haven van Delfzijl, hebben het werk gestaakt. Zij eischen een hooger loon dan waarvoor ze wer den aangenomen. Mishandeling. Voor de recht bank te Amsterdam stond' Dinsdag terecht de theater-directeur S. Frank, die in den avond van 28 December in de Utrechtsche straat aldaar wandelende, op zekeren heer G. Blok, commies der telegraphie, was toegeloopen, eai dezen twee slagen in het gezicht had gegeven. De heer Frank hield, als meerderen, den heer Blok voor den persoon, die onder het pseudoniem „Uiltje" feuilletons schrijft in de Telegraaf en de heer Frank was ver ontwaardigd over hetgeen „Uiltje"' had ge schreven over de opvoering van „Max Have- laar" door zijn gezelschap. Het O. M. eischte f 10 boete, subs. 5 dagen hecihtenis. Veroorzaken van den dood door schuldJ? Voor de rechtbank te Arn hem is behandeld de zaak van J. J. H„ aan nemer te Nijmegen, beschuldigd van het ver oorzaken van den dood en zwaar, lichamelijk letsel door schuld. Aan bekl. werd ten laste gelegd, dat hij als aannemer van een bouwwerk te Nijmegen een steiger heeft doen bouwen, die uit onvol doend materiaal was samengesteld, welke steiger op 15 November instortte, waardoor vijf werklieden vielen, van wie één aan her senschudding overleed, en de vier overigen ernstige verwondingen bekwamen, waardoor zij langen tijd hun werk niet konden verrich ten. Een tweetal werklieden, die met den over ledene den steiger bouwden, verklaarden, dat naar hunne meening het gebruikte hout deug delijk was. Het instorten van den steiger had, volgens die deskundigen waarschijnlijk plaats door het uitschieten van een paar kortelingen. Het O. M. wees er op, dat niet vaststaat welke kortelingen zijn uitgeschoten en de juiste oorzaak daarvan. Spr. concludeerde tot vrijspraak van bekl., die goede materialen gebruikt en de steigers controleert. Valsohheid in geschrifte. Voor de rechtbank te Almelo heeft terecht gestaan H. S. H., arbeider aldaar. Beklaagde was agent eener levensverzekering-maatschap pij en c.a. belast met het innen der weke- lijko premiën. Voor de richtige nakoming zijner verplichtingen bad beklaagde een schriftelijke borgstelling afgegeven, ondertee kend met een naam van zijn zwager. Toen de gelden niet meer geregeld aan de maat schappij werden afgedragen, sprak de directie der maatschappij den borg tot betaling aan. Toen bleek het, dat beklaagde buiten mede weten van diens zwager de borgstelling val- sohelijk had onderteekend. Het O. M. eisobte tegen beklaagde, we gens valschheid in geschrifte en bet desbe- wust gebruik maken van het vervalsohte ge schrift 3 maanden gevangenisstraf. Een berucht persoon. Omtrent den berucihten moordienaar-inbreker Immick, alias Gottwald, wegens diefstallen met in braak, verleden zomer te Almelo gepleegd, tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, en wiens tijdelijke uitlevering door onze regee ring aan die Oldenburgsohe justitie is toegev staan, kan de Tel. nader bet volgende mel den: Immick was vroeger in menagerieën als dierentemmer werkzaam en beeft na dien tijd zware misdirijtven gepleegd, namelijk dief stallen met inbraak. In vorige jaargangen van „Die Gartenlaube" (jaarg. 1878/1879) keent een plaat voor, waarop Immick met een olifant is afgebeeld. Omtrent zijn aankomst te Oldenburg, ver leden week, bet volgende: Immick werd di rect in verhoor genomen. Hij bekende de dar der te zijn van den diefstal van 11,000 Mark met inbraak gepleegd bij dien logementhouder Oestermann, verleden zo mer, te Oldenburg, zoodat deze zaak wel bet eerst aan do rol zal komen. Verder hoopt men ook spoedig de instruc tie te kunnen openen der treurige zaak en waarvoor hoofdzakelijk zijn uitlevering was gevraagd, nl. den dubbelen moord, gepleegd op de weduwe Meller en haar dochter, ge volgd door diefstal en brandstichting. Om de afwikkeling der zaak te bespoedi gen zijn de getuigen telegraphisoh opgeroe pen. Aangehouden. Te Zandvoort is gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht zekere A. T. uit Haarlem, die ten nadeele van een bierhuishouder te Zand voort een tascbje bad ontvreemd, inhoudende 260 aa.n bankpapier, een gouden horloge met ketting, een aandeel groot 100 in eene geldleening en meerdere papieren van min dere waarde. Uit Winterswijk meldt men aan de Arab. Ct. De vorige w°ek meMden we, dat door de maréchaussee alhier was aangehouden de Duitsohe sergeant K., die wegens valsobheidi in geschriften in Dusseldorf in voorarrest zat en vandaar door uitklimming ontsnapt was. Do Duitsohe justitie werd van deze aanhou ding in kennis gesteld en nu zou men den ken, dat terstond maatregelen zouden geno men worden om dezen misdadiger, die mis schien nog meer op zijn kerfstok had over geleverd te krijgen. Tevergeefs echter wacht te dë maréoha/ussée op het verzoek om uit levering, en aangezien iedere dag langer be waring door de maréchaussee zelve moet be kostigd worden, zat er niets anders op dan de aangehoudene over de grenzen te brengen. Even op Duitsoh grondgebied, maakte de man terstond rechtsomkeert naar ons land en loopt nu vrij en frank rond. Een voortvluobtige mare- cbaussé. De marechaussé S. Jonkman, heeft gisteren zijn standplaats Vlachtwedde (Gron.) heimelijk verlaten en is met een rij wiel van den bandelaar R. aldaar naar Duitschland gevlucht. Met ingang van beden was bij overgeplaatst naar Zuidhorn (Gron.) Inbraak te Haarlem. Te Haar lem is gisterennacht diefstal met braak ge pleegd: in de bureaux van het Haarlemsone Dagblad. Een bedrag van veertig gulden werd weggenomen. Een ontaarde zoon. De oudste zoon van den bierhuishouder F. B. te Rhe- nen. beeft zijn vader, door wien hij vermaand was om liever aan het werk te gaan dan om zich te bedrinken, ernstig mishandeld en zelfs eenige messteken toegebracht. Hoewel het bloedverlies hevig was, zijn de wonden niet levensgevaarlijk. Kwaadwilligheid? Dinsdagavond werden te Hilversum tweemaal achtereen op de rails van de paardentram 'sGraveland Hilversum ijzeren platen gevonden, waardoor twee wagens dier maatschappij zoodanig wer- <1 n beschadigd, dat zij geen dienst meer konden doen en ter herstelling naar 'sGra veland moesten worden gevoerd. De dienst ondervond daardoor veel vertia- Over boord geslagen. Te Kat wijk aan Zee is bericht ontvangen, dat van den logger ,.K. W. 95" (schipper W. Nijgh) de matroos W. de J. over boord geraakt en verdronken is. De J. was gehuwd en behoorde niet tot de bemanning van het vaartuig, maar deed een reisje voor een der opvarenden mede. Ongeluk bij den arbeid. Dins dagavond om 10 uur werden te Rotterdam pakken tabak overgeladen uit het s.s. „Gedé" der Rott. Lloyd, liggende aan de Wilhelmi- nakade, in het lichtersohip „Prima". Door het breken van een hulpstrop vielen zes pak ken tabak in de lichter en werden twee man nen getroffen. Een 65-jarige bootwerker bekwam zware kwetsuren en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De andere bootwerker, 22 jaar oud, kreeg een pak op het hoofd en bekwam daardoor een lichte hersenschud ding Branden. Gisterenmorgen 5 uur ont stond te Rotterdam brand aan boord van de Duitsche zeesleepboot „Gerrit van de Ham burg- Amerikalijn, liggende op de Maas nabij het Prinsenboofd, tengevolge van broeiing in de kolenbunkers. De brand werd in korten tijd gebluscht door de werking van twee drijvende stoom- br andspui ten. Gisterenmiddag half drie is brand uit en in een perceel aan het Kennemer- plein te Haarlem door een ongeluk met een petroleumkachel. Aan bet meubilair is nog al schade toegebracht. De dienstbode die een raam stuk sloeg, sneedt zich de pols af. De brand werd spoedig gebluscht. Ontsporing. Dinsdagmiddag ont- spoorde een wagen van een goederentrein tus- sohen Weesp en Bussum, wat langdurig op onthoud teroorzaak te, daar slechts over enkel spoor kon gereden worden. Een zonderling geval deed zich zoo meldt bet Dev. Dagblad voor met een zoekgeraakten verlovingsring. De heer P. v. N., tabaksfabrikant, vermiste in September van het vorige jaar plotseling zijn verlovingsringhoewel overal gezocht werd, de ring was en bleef weg. Het toeval wil dat de broeder van den heer v. N., voor de zaak op reis zijnde, te Dinxperlo tot die ontdekking komt, dat bij een afnemer daar ter plaatse door een werkman van de ijzergieterij te Isselborg was kennis gegeven, dat in een pond door hem daar gekochte tabak een gouden ring was gevonden. De werkman was zoo eerlijk, den ring terug te geven, die aldus buiten verwachting weer in bet bezit van zijn rechtmatigen eigenaar kwam. Bij het helpen stoppen van tabak moet den heer v. N. de ring van den vinger zijn gegleden. Gemoedelijk. De locaaltredn, die ongeveer halftwaalf te De Steeg uit Arnhem aankomt, moest een der laatste dagen bdji den Havelandsche weg stoppen, daar een boer met een kar de afsluitboomen had opgetild en kalm over de rails reed. Ongelukken had den gelukkig niet plaats. School- en Kerknieuws. Kweekschool voor Machinis ten te Amsterdam. Het diploma voor werktuigbouw der technische school is uitgereikt aanJ. A. van den Bergh, F. A. Clauset, G. O. P. Dozy, E. Mooijaart, U. Pannekoek, A. Scholten en D. Schuit. De cursus is weder aangevangen met 23 leer lingen in de eerste afdeeling, 24 in de tweede, 19 in de derde, 22 in de vierde, 12 in de vijfde en 21 in de zesde. Van de afdeeling „Opleiding tot Scheepsma- chinist" verlieten 9 leerlingen de sohool met voldoend examen, en de cursus ving weder aan met 24 in de eerste en 18 in de 2e afdeeling. aDe kerkeraad der Nederd.-Herv. ge meente te Utrecht heeft met 12 stemmen be sloten te voldoen aan het verzoek van de pre- dikanten-geheel-onthouders-vereen., dat de kerkeraad zich wende tot den gemeenteraad om, in verband met het recht dat de gemeen- teraa heeft door de bepalingen der nieuwe drankwet, te verzoeken den drankverkoop op Zondag gedurende eenige uren te verbieden. Tien leden verklaarden zich tegen het zen den van zulk een adres. (N. R. Ct.) aDoor den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Zeist is tot predikant beroepen ds. A. J. Th. Jonker te Heemstede. B a a r n. Alhier is Dinsdag een tijdelijk onbewoond buis in de Penstraat afgebrand. Een belendend perceel werd gedeeltelijk door d» vlammen vernield. Verzekering dekt de schadë. Gisterennacht is door onbekende oorzaak uitgebrand een broeikas in den tuin van de villa toebehoorende aan den heer Van Hou- tum aan de Emm ast raat te Hilversum. Vele kostbare planten gingen verloren. Da politie bluschte met twee slangen op de waterleiding het vuur. Barneveld. Volgens de gezondheids commissie bevat het waiter in onze gemeente- pompen te veel ijzerdleolen, zoodat het voor kinderen nadeelig genoemd kan worden. Barneveld. In onze gemeente zijin eeni ge 'gevallen van dyphteritis geconstateerd. Sterfgevallen zijn nog niet voorgekomen. Gym nastiek f eest te Apel doorn. Gelijk reeds vroeger bericht werd, zal dit jaar door het „Nederlaudsch Gymna stiek Verbond" een bondsuitvoering te Apel doorn gehouden worden, en wel op 28, 29 en 30 Juli a. s. Als hoofdleiders zijn benoemdvoor de mannen de heer Straatman te Apeldoorn voor de dames: de heer J. W. Haalmeijei Azn. te Amsterdam. De voorbereiding is in handen eener Apel doornsohe feestcommissie (voorzitter dr. Her manidee) en het bondsbestuur. Behalve vrije- en toestel-oefeningen zullen wedstrijden aan toestellen worden gehouden ('•erooniging»- en persoonlijke); verder een est- "Htenloop, jen plaatselijke volkswedstrijd voor niet-leden van het N. V. Voorts wordt een zwemwedstrijd (voor le den van het N. G. "Vgeorganiseerd door den Nederlandschen Zwem bond. Nog zal getracht worden een optreden van leerlingen der rf. B. S. te verkrijgen. Overigens zal voldoende gelegenheid voor vermaak buiten het officieele gedeelte wor den geboden, o. a. door het orgajiiseeren van een feestmarkt. Een d?mes-comité zorg voor logies, enz. voor dames-gymnasten. De algemeene vrüe oefeningen (mannen) zijn in fotografie in het Turnblad van 1 No vember 1904 opgenomen. Ingevolge belofte der onla.ngs gehouden bondsvergadering zal het bondsbestuur pogin gen aanwenden om den hoofddag op Zond r gesteld te krijgen. Ten slotte nog de mededeel in?, dr.t ver moedelijk veel buitenlandsche makkers tegen woordig zullen ziin. Frankri'k heeft o. a. reeds opkomst met 30 a 40 turners N ij k e r k. Maaindagnaaniddag is van de werf van onzen vroegeren stadgenoot, dean scheepsbouwmeester, den beer J. v. Aller Ga. te Hasselt, met goed! gevolg te water gelaten een stalen clipper-aak, metende 80 last, voor rekening van sahipper J. v. d. Sluis, aldaar. Het is het 48e vaartuig, d!at op voornoemde werf is gdbouwd. Tevens werd! de kiel gelegd: voor nol. 49, eveneens een stalen clipper-aak, ter grootte van 85 last, voor rekening van schipper W. v. d. Sluis, mede te Hasselt. De le luit. W. J. J. Hassellbadh, van 'het 10e reg. inf., wordt 1 Mei gedetadheerd bij het le reg. veld-airt. alhier. Bij- bet plaatselijk telephoomnJet is aangesloten mr. H. J. M. van den Bergb, advocaat en procureur, Bergstraat 33. Naar wij vernemen zal de kunstschil der W. O. J. Nieuweukamp, die met zijn vaartuig „De Zwerver" thans bier vertoeft, zidh metterwoon te Edam vestigen. De zanguitvoering Zondag 12 Febr. door de Vereleniging Kunst naar Vermogen gegeven, heeft een batig saldb opgebracht van f 44.79, welk bedrag door den president dier .vereeniging is afgedragen aan Blurge- meester en Wethouders ten 'bate dier alge meene armen van Amersfoort. Burgerlijke stand. Gehuwd: F. G. de Joing en E. E. van Roosendaal; J. Hoff en P. Poort; W. van der Heiden en H. Poort. OverledJen: Mart je Fontein, oud) 3 weken. Een levenl. kind' van G. van de Vis en T. Mosterd. Posterijen. Lijst van. onbestelbare brieven enz. over de 1ste helft dier maand! Februari Brieven: J. D. Gerritsen, Amersfoort. C. Buis, Edam. Joib. Oskam, 's Gravenhago. P. de Jong, Hilversum. Wed. J. Kup, Sliedrecht. N. Petri, Utrecht. Briefkaarten: J. Planlbagei, Amsterdam. Mej. H. Sleussen, id. E. Houtman, Narvik. Waalwijk, Februari 1905. L. S. Mijne machinale leerlooijerij en lederfabriek brandde 5 dezer totaal af. Voor de bedrijfs schade hierdoor ontstaan was ik verzekerd bij de maatschappij „LABOR" te 'e-Hage. Ik kan niet nalaten deze maatschappij mijnen dank te betuigen voor de coulante wijze waarop zij my deze schade vergoedde en do aangename en vlotte wijze waarop door haar de schade werd geregeld. In het eerst niet bijzonder genegen deze verzekering af te sluitenheb ik daarvan thans het belang en het voordeel ten volle leeren inzien en kan nudoor de practijk geleerdiederen indrustrieel ten zeerste aan raden eene bedrijfaverzekering te sluiten. De Maatschappij „LABOR" kan ik daar voor ten zeerste aanbevelen. Nog wil ik hieraan toevoegen dat deze ver klaring ongevraagd werd verstrekt en ik ge noemde maatschappij toestond, waar zij dit wenscht, hiervan gebruik te maken. A. D. VAN DELFT. Dijkgraaf en Hoogheomraden van het wa terschap Heycop, gen. „de Lange Vliet". Gelet op de artt. 120, 121, 132, 126,127 en 128 van het Reglement; Brengen ter kennisse van belanghebbenden dat de Leggers der Omslagen en der Onderhoudsplichtigen ziin herzien on van 16 Februari a. s.gedurende eene maand ter visie zullen liggen ten huize van den Secret -Penningni. te Utrecht en uittrek sels uit eerstgenoemde leggers gedurende dien tijd voor de landen in hot 2e en 3e District bij den Dijkgraaf te Jutphaas en voor die in het le en 4e District en de er buiten gelegen omslag betalende perceelen bij den Hoog heemraad G. H. VAN DEN BROEKEte Oudenrhijn en dat belanghebbenden binnen veertien dagen na afloop van dien termijn hunne be zwaren bij de Vereenigde Vergadering des Bestuurs kunnen inbrengen. Jutphaas, 15 Februari 1905. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, E. VAN BENTUM, Dijkgraaf. F. A. R. A. VAN ITTERSUM, Secr.-Penningm. Brieven AZ. a/h. Bureau van dit Blad. Donkere Gaard ower het Wed. Hofleverancier. >AS- EN WATERFITTER, bekend met ZINKWERK, biedt zich aan tegen 1 Maart. Brieven J. SCHOLTE, Friesche poort, Cotvorden. Met 1 Mei 1>. z. a. een net G., v. g. g. voorz. Br. fr. lett. T 12, aan Boekh. NIJKAMPZutphen. Er biedt zich aan voor Amersfoort een net Buitenmeisje voor KELKEN- of TWEEDE-MEID, P. G., van g. g. voorz. Br. fr., lett. K. aan VALKHOFF's Boekh. Amersfoort. Douairière VAN ALPHEN, Rijnstraat 7, den Haag, vraagt voor dadelijk, tegen hoog loon Wordt gevraagd, met 1 Mei, tegen hoog loon, eene bekwame KELKENMEID, G., boven de 25 jaar, van goede getuigen voorzien. Brieven fr. aan Mevrouw DE BLOCQ VAN HAERSMA DE WITHa d Bilt. met linnen borst, hals- en bandboorden. MODELLEN OP AANVRAAG DOOR HET OEHEELE RIJK. Gekleurde. Zijden en Flanellen OVERHEMDEN. White Filagreehemden (Poreuze stof), Pyjama Sleeping Suits f 6.50, Ruime keuze in Speciale inrichting voor Schoenen naar Haat voor gevoelige en gebrekkige voeten. HOF 38. Schouwburg Utrecht. Direttore CAV. M. DE HONDT. aanvang 7'/, uur. Wegens het enorme groote Opora in 4 akten, van PONCHIELLI. Optreden van de voornaamste artisten. GROOT BALLET. In het le bedrijf: LA FURL ANA. In het 3e bedrijf: LA DANZADELLA OR A De morgenstond - de dag - de avond - de nacht. Pr ij zen der plaatsen: Baloon ƒ3.Stalles ƒ2.50; 1. Amphitheater en 1. Zijloge ƒ2.Baignoires, 2. Amphitheater en Parterre ƒ1.50; 3. Amphitheater en 2. Zijloge ƒ1.— 4. Amphitheater ƒ0.75; Gaanderij ƒ0.50. Plaatsbespreking: Voor aandeel houders Vrijdag van 10—12 en voor het pu bliek na loting dienzelfden dag van 13 uur. Verder Zaterdag en Maandag van 1012 en van 13 uur. Tekstboekjes Hoil.-ltal. bij den bureaulist. VAN EENE Dijkgraaf en Hoogheemraden van het wa terschap Heycop, gen. „de Lange Vliet": Gelet op de artt. 27 28 en 29 van het Reglement Brengen ter kennisse van belanghebbenden, dat do llJiten der stemgerechtigde Ingelanden zijn opgemaakt en van 16 Februari a. s., gedurende veertien dagen, ter inzage zullen liggen voor het le en 4e District op het Gemeentehuis te Ondenrijnen voor het 2e en 3e District op het Gemeentehuis te Jutphaasterwijl afschriften tegen betaling der kosten by den Secretaris-Penningmeester verkrijgbaar zijn dat, gedurende voormelden termijnInge landen het recht hebbenhunne bezwaren met overlegging van de vereischte bewijsstuk ken, te onderwerpen aan de beoordeeling der Vereenigde Vergadering des bestuurs. Jutphaas, 15 Februari 1905. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, E. VAN BENTUMDijkgraaf. F. A. R. A. VAN ITTERSUM, Sècr.-Panningm. De inschrijving is opengesteld op Dinsdag 21 Februari 1905van 9 uur vóórmiddag tot 4 uur namiddag te Amsterdam bij de ASSOCIATIE- CASSA alwaar Prospectussen en Inschrijvingsbilletten zijn te verkrijgen. Voor de nadere voorwaarden dezer leening wordt verwezen naar het prospectus. De Raad van Administratie F. TH. WESTERWOUDT Voorzitter. W. ROELL Secretaris. AMSTERDAM 6 Februari 1905.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3