W\ S30. 3de Jaargang;. Dinsdag 21 Februari S905. BUITENLAND. FEUILLETON. EEN PRINSES. 1ERSF00RISCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- cn Feestdagen. Advertonticn, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nar 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN f.rtL 0.15. Yan 1—5 regel» Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Öc beweging in £3tuisland. Wat zullen do politieke gevolgen zijn van de vermoording van grootvorst Sergius? De Czaar was in den laatsten tijd meer toegan kelijk geworden voor het denkbeeld der bij- cenroeping van eene volksvertegenwoord- ging Het heette, dat hij in beginsel daartoe reeds besloten had. Zal hij nu, onder den in druk van het gebeurde van verleden Vrijdag, daarvan terugkomen? Het ontbreekt niet aan stemmen, die voorspellen, dat het ditmaal zal gaan als in 1881, toen de dood van Alexan der EE do hervormingsgezind© neigingen ver stikte en die onderdrukking van de revolutio naire beweging weder het wachtwoord werd. Maar er zijn er ook, die daar anders over oor doelen. Zoo haalt de correspondent van de Daily Chronicle van een aanzienlijk liberaal te Petersburg de uitspraak aan, dat Rusland met den dood van grootvorst Sergius een stap dichter tot de vrijheid is gekomen, omdat nu de reactie haren leider heeft verloren. Dc waarheid gebiedt echter te erkennen, dat het hier is een tasten in het duister. De Temps schrijft„De Czaar kan de beste der zedelijke overwinningen behalen, door te be wijzen door zijne houding, dat hij niet aan een rcchtmatigen, maar voorbijgaanden in druk van ang„t en verontwaardiging een noodzakelijk geacht programma opoffert. Niets laat toe thans te gelooven, dat Nico- laas II den misslag van het tegendeel zal be gaan Maar hoe kan men vergeten, dat toen Alexander II dood was, het eerste woord van Alexander III was, dat er niets veran derd werd aan de bevelen van zijn vader, en dat niettemin weinige dagen later de invloed van Pobjedonoszew in de plaats kwam van dien van Loris Melikow?" Er valt intussclien, wanneer men den toe stand van 1881 vergelijkt met- dien van thans, te wijzen op een belangrijk verschil. Toen stonden de nihilisten zoo gced als alleen jn hunne „propagada van de daad". Thans ver vult door het gansche rijk heen de gemeen schappelijke haat tegen de bureaucratie alle klassen der bevolking; adel, burgerij, geleer den, arbeiders en boeren, in één woord allen verlangen naar den ondergang van de op het geweld steunende heerschappij der tschinow- niks Dat hierin allen één van zin zijn, kan aan het hof niet onbekend zijn, en dat ver schaft aan de beweging den ~>aohtigsten steun. Trouwens de wensch naar deelneming van gekozen vertegenwoordigers van het volk aan de wetgeving en aan de beraadslagingen van de regeeringsorganen houdt volstrekt nief iets in wat in Rusland nog nooit gehoord is. Niets is minder waar. In werkelijkheid is de kwestie der bijeenrceping van eene volksver tegenwoordiging, een Zeuiski Sobor, zoo oud als Rusland zelf. In ren brief van den oor respondent van de Temps te Petersburg wordt dit. duidelijk uiteen gezet. Als bijdrage tot beoordeeling van de liberale beweging in Rus land is dit schrijven zeer interessant. De Zemski Sobor, schrijft deze oorrespon dent, is de algemeene vergadering der ver tegenwoordigers vau het Russische gebied, de volksvergadering die de bewoners van alle provinciën en de onderdanen van eiken stand omvat. Gedurende het Moskovietische tijd perk van Rusland's geschiedenis waren er 32 Zemski Sobors in 150 jaren. Bijzonder veel vuldig werden zij bijeengeroepen in het tijd perk van de onlusten (de eerste helft van de 17e eeuw), omdat toen het centrale gezag zwakker was. Een Zemski Sobor maakte door de stem van het volk en van de boeren een einde aan de troebelen, door den stamvader van de tegenwoordige dynastie, Michael Fe- dorowit-sch Romanow, tot Czaar te kiezen. Michaël en zijn zoon Alexis riepen Sobors bijeen in de gewichtige omstandigheden van hunne regcering. Peter de Groote, de derde van de Romanow's, maakte een eind aan dit oude gebruik en was de schepper van het bu reaucratische regeeringsstelsel. De traditie van de Zemski Sobors bleef sluimeren gedurende de geheele 18e eeuw. Een ©ogenblik, echter kreeg zij al haar luister terug onder Catharina II bij de bdjeenroe- ping van 1766 van de groote wetgevende oom missie, die tot taak had een nieuw wetboek te ontwerpen. Dat was een gemoderniseerde Zemski Sol or. iets als de Fr arische Staten- GeneraaJ. Maar de gebeurtenissen, die twin tig jaren later in Frankrijk aanvingen, de den den souvereinen in Rusland de lust ver gaan om de vertegenwoordigers van het volk bijeeu te roepen. Gedurende meer dan honderd jaren bleven de processen-verbaal van de vergaderingen der wetgevende commissie van Keizerin Catharina onder het stof der archieven be dolven. Alexander III bewerkte als kroon prins, dat zij in 't licht werden gegeven. In den eersten tijd van zijne regeering was ©r ernstig sprake van de Zemski Sobor op nieuw bijeen te roepen. Een manifest, dat de bijleen roeping aankondigde, werd, naar men zegt, door Alexander III onderteekeudde afkon diging was bepaald op 6/18 Mei 1882, Hemel vaartsdag oil tegelijk verjaardag van den cesarewitsch Nierdaas. Maar geheimzinnige invloeden doden zich gelden en brachten den 3/15 Mei eene voiitd omkeering teweeg in de gezindheid van den Czaar. Wederom werd het denkbeeld van de Zems ki Sobor pri.s gegeven, maar het woord bleef toch in de lucht; het ging van mond tot mond in de laatste jaren. In 1902 trachtte Syromiatnikow den minister Plehwe er toe over te halen; volgens zijne verklaring in een artikel, dat onlangs in de Slowo werd opgenomen, wias dat hem zelfs een oogenblik gelukt; maar andere raadslieden wisten den minister er weer afkeerig van te maken. Thans wordt het denkbeeld met ijver bepleit doer Soeworin, die in de historische en zuiver Russische Zemski Sobor den volkswaarborg, de levenswet zich van de sarnoderjavié (het autocratische geziag) van den Czaar. Dat ge zag zou, naar zijne meening, als uit eene levensbron gesterkt en vergroot daaruit te voorschijn komen. Een Semski Sobor beteekeut, volgens dezen Scbr., niat noodwendig eene vergadering van leden der Zeanstwo's. Er bsstaau slechts Zerastwo's in 34 gouvernementen en men is 'ter lang niet eens over, of zij ook in d© rest van het rijk moeten worden ingesteld. Daar bij maakt de adel 70 pet. uit van de leden der Zeinstwo's. Die vergaderingen zijn me' zoodanig samengesteld als eene volksverte- j gen woord ging behoort te zijn. Men zou een ander stelsel moeten kiezen voor dc sa men- i stelling van de Zemski Sobor. opdat alle klassen der bevolking er behoorlijk in verto- genwoordigd zouden zijn. Dat is eene zaak j van nadere overweging, maar vast behoort te staan liet beginsel, dat eene rechtstreek- sche wisseling van de meeningen en de gevoe lens tusscben den Czaar cn zijn volk mogelijk behoort te zijn. Aldus hoeft Soeworin zijne dienkbeelden uiteengezet. Zij bcoogen, zooals men ziet, niet de invoering van iets nieuws, maar in tegendeel het terugkeeren tot iets zeer ouds, iets wat vroeger een integreerend bestand deel was van do betrekkingen tussohen den Czaar en zijn volk. Maar wanneer de tegen woordige raadslieden van den Czaar huiverig zijn om op het. tegenwoordige tijdstip op het denkbeeld van de Zemski Sobor in te gaan, dan kan ook eene herinnering uit het verle den hen daarin versterken. In 1648 onder- w erp Czaar Alexis Michailowitsch aan een Zemski Sobor de vraag of men den Turken, die destijds meester waren van de Zwarte Zee, den oorlog zou aandoen om hun de stad Azow te ontnemen. De Sobor beant woordde deze vraag ontkennend. Do over eenkomst van dit precedent met den huidi- gen politieleen toestand is eigenaardig. Zoai de tegenwoordige Czaar niet moeten vreezen, dat dé eerste daad van de nieuwe Zemski Sobor zal zijn eene uitspraak, die over elke poging in de richting van Port Arthur en tegen de Osmanlis van het uiterste Oosten den staf breekt? Duitschl&nd. Berlijn, 20 Frbr. Heden was in den rijks dag d© tweede lezing van de handelsverdrag gen aan de orde. Op voorstel van Spaker (centrum) werd eerst het verdrag met Oos ten rij k-Hongarij e beh andel d Sender (natinaal-liberaal) verklaart, dat zijne partij dat verdrag aanneemt, al heeft het gebreken, in de hoop op eene vruchtdra gende toekomst. Staatssecretaris Posadowsky verklaart bij herhaling, dat als Oostenrijk voor andere goederen dan graan in eenigerlei vorm uit voerpremiën invoert, Duitschland geheel vrij is tot het nemen van tegenmaatregelen. Berlijn, 20 Fehr De Rijksdag nam met 192 tegen 53 stammen het principieel© artikel 1 van het Duitsch-Oostenrijksch-Hongaarsche handelsverdrag met de tarieven aan en keur de vervolgens zonder debat de rest van het verdrag goed. Berlijn, 20 Fehr. De Rijksdag heeft na verdere beraadslaging de verdragen met. Ita lië, België, Rumenië, Zwitserland en Senië aangenomen. Met 198 tegen 61 stemmen keurde de Rijles- dag de tarieven, behoorende tot het handels verdrag met Rusland, goed en nam vervol gens zonder debat de rest van het verdrag aan Rusland. Petersburg21 Fehr. Officieel wordt békend gemaakt, dat grootvorst Paul Alexandro- witsoh in zijn vroegeren rang van luitenant- generaal en ook a.ls adjudaaiit-egeneraal weder in dienst is gesteld. Petersburg20 Fehr. Dé senator Schidlows- ki maakt bekend, dat eene commissie, waar van hij voorzitter is, de bezwaren van de werklieden moet onderzoeken. De patroons en de werklieden van alle staats- en parti culiere fabrieken met meer dan honderd werklieden kiezen vertegenwoordigers in deze commissie. Voor de vrije verkiezing van de vertegenwoordigers der werklieden wordt in gestaan de persoonlijke veiligheid van de gekozenen wordt gewaarborgd. De fabrikanten kiezen 15 vertegenwoordi gers van de verschillende takken der nijver heid. De werklieden van de verschillende fa brieken, mannen én vrouwen, kiezen eerst een gemachtigde op elke 500 werklie den. Deze gemachtigden kiezen dan vertegen woordigers in de oommissie, die minstens 25 jaar en van het mannelijk geslacht moeten zijn. De gemachtigden van. de textiel-fabrie- ken kiezen 9, de papierfabrieken en drukke rijen 4, de fabrieken tot bewerking van hout 4, die tot bewerking van metalen 14, die tot bewerking van mineralen 3, die tot berei ding van producten van dierlijken ard 4, de fabrieken van voedingsmiddelen 5, de fa brieken van chemische producten en van ontplofbare stoffen elk 2 vertegenwoordigers. De keuze van de vertegenwoordigers ge schied -1 den 3en Maart. Petersburg20 Fehr. Eene vergadering van studenten van de universiteit, waaraan ook ©enige professoren deelnamen, nam eene motie aan, waarin wordt gezegd, dat het afgeleefde absolutisme zijn onvermijdelijke® ondergang tegemoet gaat en machteloos staat tegenover het ontwaakte volk. Het absolutisme, dat tot de meest gewaagde middelen zijn toevlucht neemt om zijnen ondergang tegen te hooiden, ondernam het misdadige avontuur in Oost- Azië. Bij het consequente streven van de intelligentie heeft zich het proletariaat aan gesloten in den strijd om de allereerste menschenreohten, krachtige slagen toebren gend aan het Czarisme. Het solidaire optre den van het proletariaat in Januari levert een waarborg voor de spoedige politieke be vrijding van Rusland. De volgende eischen worden gesteldbij een roeping van eene wetgevende vergadering, gekozen door liet algemeen gelijk, geheim kiesrecht van alle staatsburgers en burgeres sen vrijheid van spreken en van drukpers vrijheid van vereenigen; vrijheid van sta ken. Amuestie voor alle wegens hun politieke of godsdienstige overtuiging vervolgden. Politieke rechten onafhankelijk van natio naliteit. Als waarborg tegen machtsmisbruiken der rogeering bij de uitvoering der eisahen moet eene volksmilitie worden georganiseerd. De studenten zullen tot 13 September bun studiën st-aken. De motie werd met 3000 tegen 50 stem men aangenomen. Voor de sluiting van de vergadering werd nog een groot beeld van dén Czaar, dat in de zaal hing, vernield. De roode vla.g werd ontplooid. Moskou, 20 Fehr. (Standard). De revolutio naire propaganda is nooit zoo actief geweest als thans. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat strooibiljetten worden gebracht binnen de kazernes van verschillende regi menten. Kiew, 20 Febr. Onder het personeel van den Zuidwesterspoorweg is een staking uit gebroken. Kiew, 20 Febr. Eene vergadering van. 500 beambten van den Zuidwester spoorweg stolde eischen op betreffende loonsverhoogmg voor de lagere beambten, gelijkstelling van mannelijke en vrouwelijke beambten, rege ling van den nachtdienst, enz. De vergadering besloot daarop tot de algemeene staking over te gaan, zonder dwangmaatregelen aan wenden, en deed de eisohen aan het spoor- wegbeatuur toekomen. BaJcoe, 20 Febr. Een van moord beschul digde gevangene, Balali geheeten, trachtte op weg naar do gevangenis te ontvluchten. Hij werd daarbij door zijne geleiders doodelijk gewond. Dit gaf aanleiding tot het gerucht, dat de arrestant opzettelijk was vermoord. Do broeder van den gedoode diende bij den gouverneur eene klacht in. Ben onderzoek wordt ingesteld. Het gebeurde gaf aanleiding tot ongere geldheden, waarbij vele personen gedood of gewond werden. Er zijn maatregelen geno- raen tot herstel van de orde. Sebastopol19 Febr. (Daily Graphic). Hier zijn zeer verontrustende berichten ontvangen van den Kaukasus, maar het is aan d© bla den verboden ze bekend te maken. Heden wordt uit geloofwaardige bron bericht, dat de toestand snel den vorm en de afmetingen aanneemt van een algemeenen opstand. Giste ren zijn weer twee garnizoens-wapenmagazij- nen geplunderd. Ook blijft de toestand aanleiding geven tot de grootste bezorgdheid aan de marine- autoriteit. De manschappen zijn mokkend en ontevredenop sommige oorlogsschepen zijn zij in gevaarlijke mate muitziek. Oejdood van grootvorst-Sergius. De Petersburgsche bladen trachten te ver klaren hoe het mogelijk was, dat de misdaad slaagde, ofschoon de grootvorst in den laat sten tijd zoovele anonieme brieven met be dreigingen en waarschuwingen gekregen had en dientengevolge alle veiligheidsmaatre gelen genomen wei-den. Men had het echter niet mogelijk geacht, dat een aanslag kon worden gepleegd op het ruime eu open Senaatsplein, waar haast nooit mensclien te zien zijn, en concentreerde daarom alle aan dacht op de nauwe poorten van hot Kremlin, Van den in hechtenis genomen moordenaar en zijne vermoedelijke medeplichtigen is niets nieuws bekend. De pas, dien men in zijn zak vond, wordt voor valsch gehouden. Uit de kloeding en de grove handen van den dader meent men te kunnen concludeeren, dat hij behoort tot den arbeidsstand. De directeur-generaal der politie Lopoek- liin en de procureur van den senaat Wassi- liew zijn met een extratrein naar Moskou gereisd. Zij moeten het onderzoek leiden naar de samenzwering, waarvan de grootvorst het slachtoffer is geweest. Reeds in Decem ber jl. was tot den dood van den grootvorst besloten tengevolge van de strenge maatrege len tot onderdrukking van de beweging, die sints October in Moskou werden toegepast. Het Moskoufiche comité van do revolutionair socialistische partij verspreidde toen eene kennisgeving, waarin werd verklaard, dat- ais de op 5 en 6 (18 en 19) De cember vastgestelde politieke manifesta tie van maatregelen tot onderdrukking gepaard gingde verantwoordelijkheid daarvan geheel zou neerkomen op don gou verneur-generaal Sergius en op den prefect van politie Trepow. Het doodvonnis, dat door do terroristen tegen den grootvorst is geveld, moet dus ongeveer van 19 December diagtee- kenen. Op dien dag, de naamdag van den Czaar, bevond Sergius zicih te Zarskoje Solo, en daar deed hij in reactionairen zin zijn invloed gelden op den Czaar op het tijdstip, toen deze beraadslaagde over den tekst- van de op 25 December lekend gemaakte ukase. i Het schijnt, dat het gebeurde van 22 Januari oene nieuwe bijeenkomst van de terroristen i heeft uitgelokt daarin is voor de tweede j maal tot den dood van den grootvorst beslo- ten, en sedert werd voor de uitvoering van l het vonnis slechts eene gunstige gelegenheid I afgewacht. j De keuze van de plek, waar het lijk zal worejen bijgezet, is nog niet definitief. Er is j sprake van een der kapellen van de kathe- 6 Human van MORITZ VON REICHENBACH. „Neen, voor hem zijn we veilig. Ik heb vrouw Martens gevraagd oi ze mij haar ka mer voor een paar uurtjes afstaan en dat vond zij dadelijk goed, daar zij toch op dezen tijd op haar post bij de deur moet zijn, om de vreemdelingen, aan wie zij de oude gruwelkamers van den burcht laat zien, niet te missen. Wees dus zoo goed, Nanni, cn kom daar bij me. Wil je 't doen?" „Gced, ik zal komen," zeide zij, al haar bok- kigheid latende varen. „Breng dan ook wat ouderwetscb sieraad mede, Nanni, een halsketting of zoo iets?" „Ja, dat kan best," antwoordde zij knik kend. „Vader moet na twaalven toch de deur uit en als moeder d'e sleutels heeft, geeft ze mij wel het- een en andler." „Wel nu nog mooier- Daar hebben we zoo waar Nanni met hoed en parasol, net als een dame1 Moet je zoo met Egbert haasje-over of schuilevinkje spelen, kind?" 't Was de stem des professors vlak bij Nan- ni's oor. Nanni stoof verschrikt op zij. „O, is u daar weer? U..." zeide zij veront waardigd, maar de professor riep er lachend bij! „U leedijke spelbreker? Dat woudt ge im mers zeggen, niet waar? Maar ik ben heusch niet zoo kwaad' als ik er uitzie, kind, en ik wil jelui ook niet langer storeu! In 't ver volg zal ik „juffrouw Nanni" tegen u zeggen, is dat niet goed, mijn .kindje?' „Ge zoudt er althans niet van bederven, denk ik!" antwoordde Nanni met een opge wipt neusje. „Ja, maar ik weet nog zoo net niet, of 't voor u wel goed zou zijn," lachte hij. „Gc zoudt u misschien gaan verbeelden, dat ge al groot waart en dat ken u allicht belem meren in het opgroeien; wat vooral in den laatsten tijd heel veel te wenschen overlaat." „Geroet professor," zeide Nanni, met eon stuggen knik en lachend ging de professor verder. Hij had) gemeend, dat hij de prinses ge voegelijk evengoed van haar hotel zou kun nen afhalen als haar in 't Germaansch mu seum ontmoeten, en zoo was hij dan een uur tje vóór den afgesproken tijd er op uit ge gaan denkende dat hij, haar dan wel thuis zou vinden. Na zich even met Egbert en Nanni te heb ben opgehouden, wandelde hij dus naar het hotel en hoorde aldaar dat Hare Hoogheid met den „kamerheer" was uitgegaan. Op dit oogenblik kwam toevallig tante Anna de portiersloge voorbij. Haar verwon derd „Ha, de professor'" deed hem omzien, waarop tante Anna hem welkom heette en hem vertelde, dat de prinses al een half uur- tje geleden was uitgegaan. „Do hemel weet waarheenvoegde zij er tegelijk zuchtend en lachend bij. „Ik heb nu enkele boodschappen te doen," zeide zij, „en dan ga ik liever niet met de prinses, daar de ondervinding mij heeft ge leerd, dat ik dan alles veel duurder betalen moet, maar we zouden elkaar om twaalf uur in het museum weer ontmoeten." Hierop vroeg zij eenige inlichtingen om trent sommige winkels, wat den professor aanleiding gaf tot het voorstel om haar per soonlijk te vergezellen. Natuurlijk werd er onderweg druk over de prinses gesproken en tante Anna bleek op dat thema zeer mededeelzaam te zijn. „O, ik houd van mijn Mascha als van een eigen kind," zeide zij, „en ik heb haar dan ook van kindsbeen of gekend. Ge moet we ten. professor, dat zij in haar jonge leven al heel wat wederwaardigheden heeft gehad." „Waarlijk?" luiddo de belangstellende vraag. „Zonderlinge wederwaardigheden,' betuig de tanfce Anna. „En is 't indiscreet daarnaar te vragen, me vrouw V' „In 't minst niet. Het zijn geen dingen, waarover zij zich behoeft te schamen." „O, ik zou u zeer erkentelijk zijn, me vrouw „Als ik u het een en ander daarvan wilde zeggen, niet waar? Met genoegen, professor!" „Ik ben er, om 't u maar ronduit te be kennen. werkelijk nieuwsgierig naar, me vrouw! Alleen de verschijning der prinses is al iets buitengewoons!" „Welnu, luister dan. Haar moeder was een vriendin uit mijn jeugd zij behoorde tot een verarmde familie van Duitschen adel, en daar zij een prachtige stem bezit, besloot zij het. met de kunst, met hot tooneel te beproe ven. Gij zijt nog te jong, professor, en de duur van haar kunstenaarsloopbaan was te kort, dan d'at u haar naam kan bekend zijn. Maar een twintigtal jaren geleden werd "die naam met bewondering genoemd en de „arme freu le" was eensklaps een gevierde en veel be geerde opera-zangeres geworden. AI te snel besloot zij toen, om aan de bede van. een barer meest hartstochtelijke vereerders ge hoor te geven, het tooneel en haar onafhan kelijkheid op te offeren en de vrouw te wor den van een zekeren prins Razitowsky. Hij was een vurig cavalier en zij droomde met haar Duitsche begrippen van een liefdevol „tehuis" aan zijne zijidb. Zij zag zich deerlijk bedrogen De prins was opvliegend en harts tochtelijk van aard, Onder bet dunne laagje vernis van den elegauten cavalier zat nog de halfbeschaafle barbaar, en mijn vriendin moet zeer veel geleden hebben, hoewel zij later steeds vermeed daarover te spreken Ik had in lang niets van haar gehoord, toen ik einde lijk weder een brief van haar kreeg, waarin zij mij omtrent haar lot het een en ander me dedeelde. De familie van haar man behoorde tot de weinige Polen, die hun nationaliteit er aan hadden gegeven en in Rusaischen dienst waren getreden. In dén Turksohen opstand1 van '63 was do prins verdacht ge worden met zijn landslieden te heulen. Het daaromtrent ingestelde onderzoek had voor hem dit gevolg, dat zijne goederen werden verbeurd verklaard en hij zelf naar Siberië werd verbannen. Mijn vriendin was plotse ling bijna arm geworden, en al verbleef haar ook genoeg om niet met haar kind van hon ger te moeten omkomen, zij wilde toch niet langer op de plaats blijven, waar zij tot nog toe had gewoond. Ouders of nabestaanden bezat zij niet meer. Haar brief was vol droe fenis en heimwee, en ik lieve hemel, ik was weduwe, financieel onafhankelijk en ge voelde mij zelf zoo eenzaam, dat het denk beeld, dé vrien'din mijner jeugd bij mij te hebben, iets zeer gelukkigs voor mij bezat. Zoo kwam zij dan met haar engeltje van een kind naar mij toe en zijn wij tot aan haar dood steeds bij elkander gebleven. Ja, ze is jong gestorven, die lieve armeToen (k haar wederzag, was haar gezondheid al zwaar ge knakt en. was er van haar mooie stem niets meer overgebleven. Haar eenig geluk was haar dochtertje, onze Mascha, en zonder dat kind zou zij, denk ik, het niet eens zoo lang gemaakt hebbenmaar de liefde voor haar dochter hield haar aan 't leven geboeid. Ma>- scha was achttien jaar toen haar moeder stierf en slechts een paar maanden later kwa men er berichten uit Rusland, die in haar positie een algeheele verandering zouden te weeg brengen. Het oude geding tegen haar vader was, dank zij de krachtdadige hulp zijner Russische vrienden opnieuw in be handeling genomen en ditmaal geheel in ziin voordeel beslist. Hiji werd in vrijheid ge3teld en kreeg de vroeger verbeurdverklaarde goe deren terug. Tot. zijn eer moet ik zeggen, dat hij toen onmiddellijk naar zijm vrouw en kin deren zocht eni zich beijverde om do laatste tot zijn erfgenaam te benoemen. Hij bedank te mij, schriftelijk voor hetgeen ik aan de zijnon had gedaan, toonde zich bereid mij allo gedane uitgaven in dank te restitueeren alsof ik ooit iets van hem zou hebben aan genomen en deelde mij tegelijkertijd mede dat hij. zoodra de regeling zijner zaken hem wat tijd gunde, Mascha zelf zou komen afha len, om haar naar het vaderlijk huis terug te roeren. Wordi vsrvolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1