x°. sas. 3de Jaargang. Donderdag 23 Februari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. EEN PRINSES. ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentien, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADTERTBNTEËN: Tan M regelsfJHL Bik# regel meer ti. COiIlt Qroote letten naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan voordoet! re bepaUngso tH het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement. Ben# circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aaatraaf toegezonden. Politiek Overzicbt De Duitsche handelsverdragen. Gisteren heeft de derde leaning van de zeven handelsverdragen, in den Duitschen rijksdag plaats gebod* en daarmede is de eindbeslis sing over dee© verdragen gevallen. Aan het einde van de tweede lezing, die verleden Maandag is gehouden, werd het verdrag met Oosten rijk-Hongarijfe "et 192 tegen 53 stem man aangenomen. De rechterzijde, het cen trum en de nationaal-liberalen stemden voor, de sociaal-democraten en die vrijzinnigen tegen. Nlagenoeg in dezelfde verhouding wer den die stemmen uitgebracht over het verdrag met Rusland, dat niet 198 tegen 61 stemmen werd aangenomen. Blij die beslissing over de andere verdragen werd de omslag van eene hoofdelijke stemming vermeden de voorzit ter constateerde eenvoudig, dat de aanneming geschiedde zonder tegenspraak. De eindstemming, die gisteren plaats had, wijst dezelfde verhouding aan alleen was de rijksdag nu beter bezet. Het verdrag met Oostenrijk-Hongarije werd aangenomen met 226 tegen 79, dat met Rusland met 228 tegen 81 stemmen. Van die agrariërs stemde geen enkele tegen, een bewijs dus, dat zij de voordieelen erkennen, die -eze verdragen hen brengen.Onder de tegenstemmers vindt men, behalve de sociaal-democraten, slechts eenige ledien van de vrijzinnige vereeniging. De overige ledien van de burgerlijke linkerzijde hebben hunne bezwaren op zijjde gezet, om dat zij den toestand, die door de handelsver dragen wordt in 't leven geroepen, verkozen als het mindere kwaad boven den verdrag- loozen toestand. In tegenstelling tot den harden strijd, dien in 1902 de vaststelling van het nieuwe tarief van invoerreohten gekost heeft, is de aan neming van de handelsverdragen, die op ünt tarief waren opgebouwd, geschied zonder noemenswaardige!! strijd. De eerste meded.ee- ling omtrent den ink oud van deze verdragen is geschied door het overzicht, diat de offi cieus# Nordld. Allg. Zeitung den 28en Januari er van wereldkundig heeft gemaakt. Den 30. Januari werd de dikke bundle 1 gedrukte stuk ken, die de handelsverdragen met hunne toe lichting inhield, rondgedeeld. Vóór dien datum was het geheim over den inhoud zorg vuldig bewaard. Eene voorbarige bekend making had de onderhandelingen met Oos tenrijk-Hongarije, waarvan dc uitslag tot het laatste oogenblik onzeker bleef, kunnen scha den. Na de indiening oeicnde de regeering al den invloed, waarover zij beschikken kon, uit om. de beslissing te bespoedigen. Was hert- naar haren zin gegaan, dan zou de opzegging van de oude verdragen den 15en Februari ge schied zijn. Dat bleek niiet mogelijk te zijn men zal dat moeten uiltötellen tot 1 Maart. Maar de regeering kan zich ditmaal niet er over beklagen, dat de rijksdag haar niet ter wille is geweest. Deze verdragen, die eene om keering zullen teweegbrengen in de handels politiek van het Duitsche rijiK, hebben in drie weken, nadat- zij bekend gemaakt zijn, alle stadia der parlementaire behandeling aoor- loopen en hebben kracht van wet gekregen. Dat onder die omstandigheden de zakelijke behandeling van den inhoud dezer verdragen niet tot haar recht gekomen is, kan geen verwondering verwekken. Inzonderheid bij de tweere lezing, die moest dienen voor de be handeling van de detailpunten, kwam dit uit het werd ook door sprekers van alle richtin gen erkend. Sommigen verklaarden berus tend „Ik weet wel, dat het lot van de voor drachten vaststaat en dat spreken niet meer kan helpen"; uit den mond van anderen hoorde men krachtuitdrukkingeu als: „Alle praten is voor de poes." Dit had een paar dagen vóór de eindstem ming reeds het hoofdorgaan van de agrariërs, de Deutsche Tageszeitung, verklaard, die zeide„Het gepraat is volkomen ijdel, want aan verwerping van de verdragen is naar menschelijke berekening niet te denken". En zij werkte dit nader uit door te zeggen: „In vrijzinnige en vrijhandelsbladen is eene levendige strijd ontbrand over de vraag, of de regeering in het gevai der verwerping van de handelsverdragen zal laten doorloopen of het nieuwe larief in werking zal brengen. Diegenen onder de vrijzinnigen, die gezind zijn de handelsverdragen met een zuur gezicht te slikken, beweren, dat het van zelf spre kend is, dat in het geval van verwerping het nieuwe tarief van. invoerrechten van kracht wordtde anderen spreken zich met dezelfde beslistheid voor het tegendeel uit. Deze twist, die met een grooten omhaal en krach tige woorden wordt gevoerd, maakt een heel grappigen indruk. Het ligt toch voor de hand. dat de regeering in zulk een geval kaïn handelen zooals zij wil." Nu valt daarover niet meer te twisten. De eindbeslissing is gevallen, en als gevolg daarvan zullen de oude verdragen over en kele dagen worden opgezegd, zoodat met 1 Maart 1906 de nieuwe toestand in 't leven zal treden, die de handelsbetrekkingen van het Duitsche rijk met Oostenrijk tot 1915, met de andere verdragstaten tot 1917 beheer- schen zal. De landbouw heeft zijne hoogere invoerrechten, waarom hiji zoo lang gestro den heeft-, en de nadeelen daarvan zullen jandel en nijverheid en de groote massa der consumenten moeten dragen in de be- moeielijking van den uitvoer en in de zwaar dere lasten, die on hen worden gelegd. Yoor de rijks-schatkist is uit de nieuwe regeling van de invoerrechten eene grootere inkomst te verwachten, die kan bijdragen om in de klimmende behoeften van< den dienst te voor zien. Dultschland. Prins Friednich Leopold van Pruisen is on langs in Rusland geweest onder omstandig heden, die den schijn opwekten alsof hem eene politieke zending was opgedragen. Hij was bij den Czaar, toen het bericht kwam van de vermoording van grootvorst Sergius. en zoodra hij te Berlijn was teruggekeerd, bracht hij een vrij lang be:- k aan den rijks kanselier graaf Bülow. In een officieus be richt uit Berlijn van de Köln. Zftg. wordt medegedeeld, da.t de reis van diezen prins naar Petersburg enkel moest dienen als voorberei ding om over zee zich naar het oorlogstooneel in Mandjoerij© te begeven, waar hij, zich bij, heb Russische leger zal voegen. De brief van den Keizer, diie dóór hem is overgebracht, diende alleen om hem bij dien Ozaar te intro- duoeeren. Er is geen sprake van geweest, dat de prins eene politieke opdracht had te ver vuilen en moest trachten te bemiddelen ten gunste van den vrede. Den Ion Maart zal de prins te Genua aan boord gaan, en den 3en April zal hij te Sjanghai en omstreeks eene week later te Peking aankomen, van waar hij zich naar het Mandsjoerijsohe leger zal begeven. Berlijn, 22 Febr. De rijksdag behandelde heden in derde lezing lo handelsverdra gen. In den loop van did algemeen© beraad slagingen weerlegde de staatssecretaris graaf Posadowsky de beschouwingen van verschillende sprekers. Hij wees er op, dat Zuid-D'uitschland dóór de nieuwe verdragen volstrekt niet in ongunstiger omstandighe den komt dan Noord-Duitsahland, en be streed de bswering, dat de Duitsche indus trie zich naar het buitenland zou moeten verplaatsen. Hij ging daarna voort„Men heeft gevraagd, waarom wij te gelijkertijd agrarische en sociale politiek voeren. Ik ant woord de agrarische en de sociale politiek kruisen elkaar niet, maar leiden tot hetzelf de doel. Door ons radicaal kieerecht, door de zeer te prijzen neiging van ons volk om zijn© uiterlijke omstandigheden te verbeteren en zich hooger op te werken op den maatschap- pelijken ladder, is er in ons politiek leven een gevaarlijke haast en zenuwachtigheid ont staan. Daartegenover hebben wij een politiek tegenwicht noodig. Wij zien dit tegenwicht in den landbouw, het stevige anker van on zen staat. Wij moeten zorg dragen, dat het der landbouwende bevolking goed gaat, dat zij aan haren aardkluit gehecht blijft. Wel is waar wensch ik den overgang van het over- groote groot-grondbezj in OcsriDuitschland tot boerenbezit. Maar het groot-grondbezit is noodzakelijk voor on® zelfbestuur, het is de leider van den vooruitgang in deu land bouw. Naast den fiscus houd't het fidei-com- mis-bezit in Duitsohland de bosschen in stand. In dezen geest voeren wij agrarische politiek. Aan d© andere zijide erkennen wij, dat met de toenemendio volksontwikkeling de massa's gerechtigd zijn hoogere eiscken te stellen. Wij willen daarom sociale politiek voeren om den arbeidc-TS, die in den politie- ken en economischen strijd helaas het ver trouwen in de burgerlijke maatschappij en de regeering hebfc i verloren, dit vertrou wen terug te geven. (Toejuichingen.) Onze agrarische politiek en onze sociale politiek vullen elkaar aan tot hetzelfde doelden bloei van het vaderland." (Levendige toejui chingen. De rijkskanselier drukte den staats secretaris graaf Posadowsky gelukwenschend! da hand.) Het handelsverdrag met Oostenrijk-Hon garije is bij hoofdelijke stemming met 126 tegen 79 stemmen en 4 enthoudingen aange nomen. De overeenkomst tot het nemen v:n voorzorgen tegen besmettelijke veeziekten werd eveneens aangenomenalleen dó soci aal-democraten en eenige leden van de vrij zinnige vereeniging stemden tegen. Het Russische verdrag werd met 228 te gen 81 stemmen en 3 onthoudingen goedge keurd. De verdragen met Italië, Rumenië, Zwit serland en Servië werden achtereenvolgens en bloc aangenomen. Morgen zal worden be raadslaagd over de in verband met het tol tarief ingediende voor.tellen. Berlijn, 22 Febr. Dó in een arbeid van lange jaren door den rijkskanselier graaf Bülow voorbereide handelsverdragen zijp heden door den Rijksdag met eene boven verwachting groote meerderheid in derde le zing definitief aangenomen. Vóór stemden alle partijen met uitsonde ring van de sociaal-democraten en eenige le den der Vrijzinnige Vereeniging; deze laat- sten echter stemden wel voor dc verdragen met België en Italië. De stemming toont aan, dat de rijkskan selier zooals de consérvatierve afgevaardig de v. Oldenburg deed uitkomen geslaagd is in liet tot stand brengen van een© econo- misch-politieke eendracht, die reikt van de vrijzinnige volkspartij aan de linkerzijde tot de rechterzijde en ook den Bund der Land- wirte omvat. Afgevaardigden van alle fractiën dier meer derheid kwamen graaf Bülow met zijn succes geluikwenschen. Frankrijk. Parijs, 22 Febr. In antwoord op eene in terpellatie verklaarde de minister van mari ne, dat het noodig is oen nieuw marine-pro gramma vast te stellen, omvattende het bou wen van 24 groote schepen van nu tot 1907. De minister zal voor 1906 voorstellen den aanbouw van eene volledige divisie, en voorts de vermeerdering van het aantal torpedoja gers. Voor de uitvoering van dit programma zal het parlement tot 1907 121 millioen francs per jaar moeten toestaan. Wat betreft Indo-China wees de minister het voorstel af om eene enquête-commissie te zenden naar Saigonhij voegde hieraan toe, dat het beter was terstond besluiten te De commissie van de Kamer voor de schei ding van Kerk en Staat, is thans begonnen met de behandeling van de artikelen der regeeringsvoordracht tot regeling van deze zaak. De drie eerste artikelen werden aange nomen met geringe veranderingen, betrekking hebbende op heit eigendomsrecht van den Staat op de tegenwoordige kerkelijke goede ren. Do legercoimimiLSfiie heeft eenstemmig beslo ten, aan die Kamer dlo ongewijzigde aanneming van lieib wetsontwerp op dien tweejarigen diensttijd voor te stellenom het tot stand kernen van deze hervorming niet langer te vertragen. De commissie beschouwt de door den Senaat behouden oefertdngapcfriode der reservisten van vier en twee weken als ge deelte lijk ontbeert ij'k, maar besloot deze kwestie van de legerwet af te scholden en een afzonderlijk voorstel in te dienen tot be korting van den oefeningstijo., respectievelijk bot drie weken en eene week. Engeland. Londen, 22 Febr. Na een levendig debat wend in het Lagerhuis de motie-Redmond tot wijziging van de orde van den dag, ten einde nader te overwegen de houding van sir An thony Mac Donmell, den onder-sec ret axis voor Ierland, verworpen melt 205 tegen 223 stem men. Het geringe cijfer van de meerderheid der regeering werd door de nationalisten met luid gejudcih begroet.. Do debatten liepen in hoofd zaak over de houding van den staatssecretaris voor Ierland Wyndlham en van den heer Mac Donnell, ten aanzien van het zoogenaamde „Irish Reform Scheme," dioor land Dun raven ontworpen. Londen, 22 Febr. In het Lagerhuis stelde een afgevaardigde van de werkliedenpartij de vraag, of de regeering voornemens was vertoogen te richten tot de Russische regeering over de wijpe, waarop de Rus sische autoriteiten de wenscheui der ar beiders hebben beantwoord. Minister Bölfour antwoordde, dat het besdist onmogelijk was voor de Britse he regeering, om tu39clienbeide te komen in de binneniandsche aangelegen heden van Rusland of om eenig oordeel hier over uit be spreiken. Rusland. Reuter seint uit Petersburg, dat, wegens het groote aantal dreigbrieven, die ten paleize ontvangen wordien, Zarskoje Selo in staat van beleg is verklaard. Het hoofd van de ge heime politie heeft bijzondere voorzorgsmaat regelen voor die veiligheid van. de keizerlijke familie genomen, daar men beducht is voor een aanslag. Uit Petersburg Wordt aan de Lokai An- zeiger bericht: De jonge Czarina is niet, zooails in het buitenland wordt beweerd, ziek geworden, maar toch heeft de vreeselijko ramp in Moskou haar zeer aangegrepen. Daar zij nog zelf den kleinen troonsopvolger zoogt, is er tengevolge van de ontroering der laatste dagen ©ene lichte stoornis in de go- zondheid van den kleinen zuigeling voorge komen. Professor Korwin werd naar Zars koje Selo ontboden. Het geval is echter niet ernstig. Moskou, 22 Febr. Grootvorst Paul Alexanr drowitseh is heden hier aangekomen. Grootvorst Paul van Rusland, die naar aan leiding van de ramp, waarvan zijn oudere broeder Seagius het slachtoffer is geworden, in zijn rang en waardigheden is hersteld, is de jongste zoon van Czaar Alexander H en nu 44 jaar oud. Uit zijn eerste huwelijk met prinses Alexandra van Griekenland heeft hij een zoon en eene dochter. Deze prinses stierf in het kraambed. Later geraakte hij in onge nade bij den Czaar en in onmin met zijne geihoele familie, door zijn huwelijk met de eahtgenoote van een adjudant van een zijner broeders, Olga Poetohlkórs, die zich van haar man had laten scheiden, toen men haar naam al te vaak te zamen noemde met dien van den grootvorst. Te Iivorno had den 27en September 1902 die echtverbintenis plaats. Spoedig daarop volgde een besluit van den ministerraad, dat dat huwelijk om verschil lende redenen nietig verklaardeen te. gelijk onthief de Czaar zijn oom van al diens mili taire waardigheden, waarop de Duitsche Kei zer hetzelfde deed met betrekking bot de waardigheden van den grootvorst in het Duitsche leger. Sints dien tijd heeft de groot vorst meer dan trwee jaar in verbanning ge leefd, meestal te Parijs of aan de Riviera vertoevende. Eerst in het laatst van het vorige jaar slaagde hij, er in weer eenigstinB in de gunst te komeai, nadat de regent Lult- peld van Beieren aan Paul's echtgenoot© dm titel „gravin van Hohenfeisen" schonk en daardoor haar huwelijk, ofschoon niet ala „ebenbüitig," toch als geldig erkende. Thans is de grootvorst weer in genade aan- Petersburg, 22 Febr. De meeste grootvor sten zijn voor de begrafenis van grootvorst Sergius naar Moskou vertrokken. Grootvorst Wladimir is tengevolge van een gevatte koude ongesteld en is te Petera- burg gebleven. Moskou, 22 Febr. Heden stond de kist, die het stoffelijk overschot van grootvorst Sergiua bevatte, op een katafalk, waarboven zich een baldakijln van zilver-brokaat verhief aan welks boveneinde de groot-vorstelijik© kroon was aangebracht; rondom lagen kransen. Bij de kist werd eeji plechtige lijkdienst gehouden. Talrijke openbare instellingen, let dragonder-regiment van den grootvorst, ook de inrichtingen van onderwijs te Moskou had den deputatiën gezonden, bestaande uit den directeur, den insoecteur en een leerling van ieder der scholen. Vele kransen waren ook neergelegd op de doodkist van den koetsier Rude n kin door het bedienden-personeel van de andere grootvor sten. Dit personeel droeg nadat de godsdien stige plechtigheid geëinuigd was de doodkist 8 Boman van MORITZ VON REICHENBACH. „Ja," ging tante Anna voort „en Lewo6ky is een tweede voorbeeld van zulk talent. In zijn jonge jaren was hij een deugniet, en bij 't grijs worden van het haar begon hij leolijk het hoofd te laten hangen en dreigde hij een groote zorg voor de familie te zullen worden. Mascba ontdekte, dat hij een voortreffelijk ruiter was en een niet alledaagsche kennis vau paarden bezat, dab zijne manieren zeer goed waren en dat hij wel gaarne nuttig bezjg wilde zijn, als hij tieb maar niet al te veel behoefde in te spannen. Zij droeg hem de zorg voor haax stal op en benoemde hem tot „reismaarschalk", want zij houdt heel veel van reizen zoodat wij nagenoeg de helft van het jaar en route zijin. Lewosky II voldoet evenzeer als Lewosky I, is een tamelijk eer biedwaardige persoonlijkheid, zorgt voor alles onderweg en gevoelt zich tevreden en geluk kig, nu hij zoo n beetje iemands beschermer mag zijn." „Er hoort wel wat moed toe, vind ik, een voormali gen deugniet in zijn dienst te ne men," beweerde de professor. „Nu, zoo erg was 't. nu ook niet. Hij zat alleen maar altijd in do schulden. Het- ca valier zijn zat hem in 't bloed, ziet ge, en zoo leefde hij. altijd op grooter voet dan zijp beurs gedoogde." Tante Anna zag naar de klok. „Weet ge wel professor, dat met ons ge praat de helft van mijn boodschappen er bij is ingeschoten?" vroeg zij. „Nu, dat haal ik een volgende maal wel in, maar nu moeten wij naai- het museum, andiers loopen wij de prinses mis." De professor verhaastte zijn tred en het sloeg juist twaalf uur, toen* hijj met tante Anna voor het portret van ALbrecht Dürer stond. Na enkele oogenblikken voegden de prinses met Lewosky zich bij hen. „Wel, wel, wat zij,t ge mooi op uw tijd," zeide zij, den professor vriendelijk groetend. „Ge hebt er ditmaal, zooals ik met genoegen zie, het professoraal kwartiertje niet van ge nomen." „Als 'ter op aan komt, Hoogheid, ben' -'k de stiptheid in eigen pereoon." „Dus niet altijd, vroeg zo lachend en wend de zich tegelijkertijd naar het portret. „Mien heeft mijj niet te veel gezegd," ging zij voort. „Wat ziet hij, ons aan, dat heer schap! Vreeand toch, dat 't gelaat van iemand, die al zoo lang tot stof en asok is vergaan, nog zoo vol leven op den nakome ling staart! Ei- is toch iets grootsch. in» de kunst, die de hand) des kunstenaars zoowel als zijn model, vaak ecu wen lang overleeft." „Er levon hier in Neurenberg nog nakome lingen van dien Albrecht. Dürer," vertelde de professor. „Zoo? Nu, ronduit gezegd, die intereeseeren mij al bizonder weinig." De prinses liep verder en de professor ne vens haar, om haar te geleiden en op hare vele vragen te antwoorden. De eene zaal werd na de andere bezichtigd en de prinses Was on vermoeid. Hare oogen hadden, daarbij) de droomerige uitdrukking, die ze anders zoo vaak konden aannemen, geheel verloren. Met haar sohranderen en scherpen blik liad zij on- middelijk in elk lokaial het mooiste en het kostbaarste ontdekt en zoo er hier of daar een voorwerp was van kunst of smaak, waar- omtrent ziji iets meer wilde weten, vorderde zij van den professor de meest uitvoerige ver- j klaringen,. Tante Anna bleef op 't laaitst-, ver- moeid als zij| was, in, Lewosky's gezelschap adhiter. De prinses ging altijd maar dbor. Dó zaal met de kleederdrachten van vroeger tijjd) scheen haar belangstelling in hooge mate te wekken en zijj had zich diaiar reeds geruimen tijd opgehouden, met onvenninderde leven digheid) nu eens wat vragend, dan weer hare opmerkingen makend-, tot zij plotseling bleef staan en tot den professor zeide „Zie zoo, nu is 't genoeg, nu kan ik niets meer zien en gaan wij buiten wat frissahe lucht inademen." „Bij 't museum 'behoort een vrije tuin, waarin men ook nog tal van steenen beelden vindt." „Goed, breng me dan naar dien tuin. Ik heb hier een gevoel gekregen, alsof mij de oógeai en de keel vol stof zitten." „Maar ik heb tot op dit oogenblik toe geen spoor van vermoeidheid bij u opgemerkt," zeide de professor, terwijl zij dón terugtocht begonnen. „Vermoeidheid?" vroeg zijv „Ik weet ook niet, of ik wel vermoeid bem. Als go mij op dit oogenblik op een balcon bracht cn ge liet im; daar een» avondlandschap zien, ik verze ker u, dat ik van geen vemoeienis zou weten maar die glazen kasten van 't museum kan ik voor 't-oogenblik niet meer zien." Zij kwiaimen in den tuin, dè prinses hief het hoofd naar den blauwen hemel op en haalde diep adem. „Dat is mooi!" riep zij uit; „Schiller heeft gelijlk,,'t Verheugt zöhi wat ademt in zon nige lucht." „U wilt daarmede toah niet zeggen, dat het „daar benéden" of liever daar binnen „af schuwelijk" was prinses?" „Als ik die woorden van dón dichter had moeten aardbalen, was ik op 't oogenblik niet hier, maar reeds lang in mijfn hotel of op een ander plekje van deze goede oude stad'. Ik heb dó gewoonte geen dingen te dólen, of te beschouwen, die ik „afschuwelijk" vind'.". Dit klonk trotsch en vol gevoel van eigen waarde, maar ze zeide het met eon kindór- lijko uitdrukking op het lieve gelaat en de professor, die haar onwillekeurig bewonde rend moest aanzien, haastte zich haar te ver klaren, dat zij zeker volkomen gelijk had. Zij was op een steenbok gaan. zitten, hield de handen losjes onder een der knieën saam- gevouwen en het blonde kopje een weinig zij waarts. „Ja, ik 'heb gelijk," 'herhaalde zij, „want het leven is te kort om het met onaangename dingen te verslijten." „Maar niet alle menschen zijtn zoo geluk kig, dat tij zich alleen met datgone kunnen bezig houden, dat het leven veraangenaamt." „Ik zal 't niet ontkennen, professor, dóch daar staat tegenover, dat het mecrendeel der menschen zich onnoodig zorgen op den hals liaalt, of met miskenning van zichzelf, le venslang een plaats zoekt te bekleeden, waar voor men niet berekend ie en ook nooit bere kend zal zijn, en dat moet al zeer verdrietig wezen. „0, ik geef het u dadelijk gewonnen, dat de menschen over 't algemeen veel gelukkiger* zouden zijp* als tij eon plaats af een werk kring hadden, die met hun aard en aanleg overeenkwam, maar er 'bestaan veelal om standigheden." „Er bestaan, voor alles, weinig menschen, die precies weten, wat tij willen," viol do prinses den professor in de rede, „en van die weinigen heeft weder niet eeus de helft de geestkracht, die noodig is om een wil door te zetten." Haar stem klonk bijna hard, terwijl zij zdo sprak. Op eens bukte tij; naar deu grond' en de professor, die dacht, dat tij iets verloren had, boog zich ook voorover en vroeg haar, wat zij' kwijt was. „Niets, niets," weerde zij glimlachend af, „het was maar een torretje, dat op zijn rug lag en niet overeind kon- komen Arm klein ding kijk nu eens, hoe vroolijjc het over mijn hand lóópt1 Maar 'tis ook erg onvoor zichtig van zoo'n klein torretje om naar zoo'n groot museum van oudheidkunde toe te vlie- gen." „Ja, dat beestje ia hier waarschijnlijk óok niet op zijn plaats." „En van zoo'n arm ding kan men zelfs niet eens verlangen, dat het de vereAsöhte wils kracht bezit," voegde tij er lachend bij. „Waarom niet? Het. Iheeft toch ookr vlou)- gels!"_ „O ja, en we zullen, eens zien, of die sterk genoeg rijp- om hem uit dezen tuin te verlce- sen." Wordt vcrvolfA.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1