binnenlandT KOLONIËN. van Rudenkin op de schouders naar het op drie K.M. afstand gelegen Paviletskaja-st* tion. Grootvorstin Sergius volgde de kist van den trouwen dieuaar van haren overleden ge maal met diens vrouw en kinderen naar het station, van waar het lijk met don trein naar do geboorteplaats van Rudenkin werd ver voerd. Do menigte vergezelde don rouwstoet. On don dag der teraardebestelling van den grootvorst wordt in d© scholen van Moskou get.i onderwijs gegeven. Aan de Neue Freie Prease wordt beridht, dat mon in Petersburg steeds onder den in druk leeft weer eene jobstijding te moeten verwachten. Er wordt beweerd, dat versohei- deu« personen van de keizerlijke familie en lede der regeoring door het revolutionair© comité ter dood veroordeeld werden. Men zegt, dat ook grootvorst Alexis ach ander de ter dood veróoAloelden bevindt. Daaren tegen wordt verzekerd, dat voor het dood vonnis tegen grootvorst Wladimir geen een stemmigheid in de revolutionaire rechtbank verkregen is. Wladimir heeft zioh nooit veel in de politiek bewogen en ook zij no zoons hebben zich buiten de politieke beweging gehouden. De terugroeping van grootvorst Paul is met voldoening in de revolutionaire kringen opgenomen. Grootvorst Paul draagt geen verantwoordelijkheid voor de laatste gebeur tenissen. Do bom van Moskou heeft den gmotvorst weer in genade doen aannemen en heeft hem hersteld in zijne waardigheden. De politieke onschuld van grootvorst Paul moet de begrafenisplechtigheid van zijn broe der voor de bommen van de revolutionairen beschermen. Bedenkelijk is do houding vam de hof partij en van den nieuwen minister van bin- nonlandsche zaïkon, die na den dood van grootvorst Sergius aan diens denkbeelden hardnekkig schijnt vast te houdon. Tegen over de dagelijks meer om zidli heen grij pende stakingen wordt met maatregelen tegen do pers opgekomen. In eene circulaire verbiedt de minister aan de pers medodeo lingen over de stakingen, over de her vormingsbeweging, over de arbe idskwestie over het leger, over de oensuur, over het heersohende stelsel, over de gebeurteniseen van 22 Januari en over den moordaanslag te Moskou te doen of daarover te schrijven. Slechts mededeelingon van rogeeringswege mogen over deze zaken bekend worden go- maakt. De moordenaar van grootvorst Sergius wei gert nog altoos te spreken. Hij is naar een geheime oei van de Jakoensuka-gevangeni» overgebracht. Er is nog geen beslissing ge nomen over hetgeen er met hem zal gebeu ren. Charkow, 22 Febr Tengevolge van eene werkstaking van de letterzetters zijn heden geen couranten verschenen. Bakoe, 22 Febr. Do bloedige gevechten in de stad duren voort. Do straten liggen vol gedooden. Tweede telgram. Tussciheii de Arme niërs on de Perzen kwam heden middag een verzoening tot stand. In de stad hoerscni thans rust dc orde wordt overal gehand haafd. Warschau, 22 Febr. Hedenochtend eischte het geheelc personeel van den spoorweg War scbau—Woencn een beslissend antwoord op de gestelde eischcn. Daar dit antwoord onbe vredigend uitviel, begon de staking in alle afdeelingen. Do telegraaf- en telefoontoestel len van den spoorweg werken niet. Het trein verkeer is gestaakt en het spoorwegstation wordt door soldaten bewaakt. Vereenlgde Staten. Philadelphia, 22 Febr. President Roosevelt woonde heden de herdenking van Washing ton's geboortedag bij aan de universiteit van Pennsylvania. Aan den president en aan Kei zer Wilhelm werd het doctoraat in de rech ten honoris causa verleend. In eene toespraak zeide de president, dat de beginselen van Washington in cere moesten worden ge houden men moet goede trouw en recht vaardigheid tegenover alle natiën in acht nemen, maar tevens zorgen steeds voor een oorlog gereed te zijn. President Roosevelt wees voorts op de noodzakelijkheid van eene sterko vlootdat wordt gevorderd door het bezit der Philippijnen, de Amerikaansche handelsbelangen in het Osten, den aanleg van het Panama-kanaal en de handhving van de Monroe-leer. Het huis van afgevaardigden heeft na leven dige debatten de golden voor twee nieuwe linieschepen toegestaan. 36 republikeinen stemden tegen, maar vele democraten stem den voor. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 22 Febr. Het Petersburgscho telegraaf-agentschap bericht uit Hl antejau van hedenIn het rayon Tsinchentsjen gin gen den 20en kleine voorposten uit Tindajioe van don Tsjentsilinpas een weinig terug. De zuidelijke voorpost bleef op het ingenomen standpunt. Onze verliezen in den loop vau den dag bedroegen 19 dooden en 63 gewon den. Den vorigeu nacht en heden hielden de Japanners zich rustig. Overigens was aau het front alles stil. Nioetsjwang, 22 Febr. Driehonderd Rus sen brachten Maandagnacht oen gering na doel too aan den spoorweg tussahen Halts jong en Tasjitsjao. Zij gingen terug zonder een gevecht te leveren. De schade werd aanstonds hersteld. Tokio, 22 Febr. (Daily Telegraph). De Rus sen. wier hoofdmacht nog op den rechter oever van de rivier staat, gaan voort met het aanleggen van geduchte versterkingen aan do Sjaho. Men ziet Koeropatkin dikwijls reizen tus- schen Kozausji, in het midden van het front, en Hankasai Soms gaat hij naar Moekden, waar hij verblijf houdt in een gewoon Chi- nccsch huis. Des avonds gaat hij naar het Wester station, waar hij slaapt in een trein, die altijd klaar staat om op het eerste bevel te vertrokken. De inspanning, die zijn reus achtig commando van hem vergt, benadeelt ongetwijfeld zijne gezondheid. Men bericht, dat hij lijdt aan ccno oogaandoening, die Veroorzaakt is door de strenge koude. Men zegt, dat hij tijdelijk het gebruik van een oog verloren heeft. Tokio, 22 Febr. (Daily Telegraph). Er zijn reods vijf kleine oorlogsschepen in Port Ar thur weder vlot gemaakt. Onlangs kwam de Russische vloot te Wla- diwostok buiten de haven. Toen zij het blok kade-eskader in 't gezicht kreeg, ging rij haastig terug. Frederikshaven, 23 Febr. Het derde Russi sche eskader is gisterenavond in westelijke richting uit de Skagcr baai vertrokken. Londen, 23 Febr. Minister Bailfour ant woordde aan een correspondent, die hem vroeg of er maatregelen waren genomen tot bescherming van de visschersvloot op de Dog- gersbank, terwijl hot derde Russische Ocxst- zeeeskader gaat dioor de Noordzee, dat de Engelsche regeering uitdrukkelijk vertrouwen stelt in de verzekering van Rusland, dat er alle voorzorgen genomen zijn om te waken tegen eene herhaling van zulke voorvallen als die van den nacht van 21 op 22 October en dat bijzonder© instruction met dót doel zijn uitgevaardigd voor de geheele Russische vloot. Uit Port Louis (op liet Engelsche eiland Mauritius) wordt gemeld, dat de vloot van Rodjestwenskl te Noesi Bé 70 oorlogs- en kolenschepen telt. Daar zijn pas nog een tor pedojager en zes kolenschepen bijgekomen. Onder den voorraad, dien de volot te Ma- janga en elders opdoet, is veel chocolade, ver duurzaamde levensmiddelen, vruchten in sui ker, wijn en champagne. De Russen vragen nog 10.000 zakken meel en 50.000 kisten aardappelen tegen zeer hooge prijzen, die de leveranciers rijk moeten maken. Port-Louis, 22 Febr. Berichten, die nog bevestiging behoeven, melden, dat Japan- sohe agenten onderhandelingen voeren over het aankoopen of huren van verschillende eilanden nabij de Seychellen, in verband met de kolenverzorging van d)e vloot. Feodosia, 22 Febr. Generaal Stoessel ver trekt hedenavond naar Petersburg. Londen, 23 Febr. De bladen, drukken alge meen hunne teleurstelling uit over de con clusie, waartoe dc commissie voor het Dog" gerabaink-inodent moet zijn gekomen. Zij ver klaren echter eenstemmig, dat Groot-Brittan- nië rich bij de uitspraak moet neerleggen, due gekenschetst woixlt als eene overwinning voor dc Russische diplomatie. Petersburg, 22 Febr. Met betrekking tot het Reuterbericlvt betreffende de voorwaaiden waarop Rusland bereid zou rijn vrede te siuiten, is het Petersburgsche Telegraafagent- scliap in staat mede te deelen, dat de inee- n jngen van de Russische regeering, zooals die in het telegram van 18 dezer weiden uiteen gezet, in geen enkel opzicht rijn gewijzigd. De stellige toon van het Reuter-telegram wekte hier groot© verbazing. Blijkens inge wonnen inlichtingen berust de medédeeling van Reuter op misverstand. Het telegram van 18 Febr. hield in, dat geen vredesvoorstellen waren gedaan of- ont vangen. Allerlei vTe Colmar, in den Elzas, is dezer da gen een leeraar aan het lycaeum aldaar over leden, die een eigenaardig testament had gemaakt. Zijn vermogen, ongeveer 25,000 mark bedragende, moest verdeeld worden tusschen de kinderen van zijn collega's; zijD mooie meubilair kregen de collega's zelf en een legaat van 1000 mark was vermaakt aan het lycaeum, om te dienen tot bevorde ring van het onderwijs in het Duitsch. vIn de Virgima-mijn te Birmingham, in den Amerikaanschen staat Alabama, waar 152 mijnwerkers tengevolge van een ontplof fing opgesloten zitten, is men uit alle macht aan het uitgraven. Er is editor maar heel weinig hoop, de opgeslotenen nog levend te rug to vinden. vUit Boston wordt geseind, dat er brand is uitgebroken aan een der dokken van Housac, te Charlestown. Het vuur tastte ook de stoomschepen Philadelphia, van do Loyland-lijn, en de Dalton-Hall, van de Hall- lijn, aan. Er zijn drie matrozen verbrand. De overige bemanning van de schepen kon zich redden door over boord te springen. Sommi gen hadden brandwonden opgeloopen 5 ma» moesten in het ziekenhuis opgenomen wor den. De schade wordt geschat op een half millioen dollars. De beide schepen en hun ladingen zijn niet geheel verloren. OOST-INDIÊ. Do correspondent van „Land en Volk te Batavia seint: „De secretaris van ,het departemeat van Marine, de heer Immink en zijno echtgenoot*, hebben beiden, aan zwaarmoedigheid teu prooi, zich van het leven beroofd." Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 22 Februari. Geopend lij ure. Hooge r-Onder wijs-wet. D? beraadslaging wordt voortgezet en wel over de artikelen. Bij artikel 11 (eindexamen Gymnasia) wijpt de heer Goeman Borgcsius er op, dat de Reg. voorstelt de woorden: „ten over staan van" te vervangen door „onder toe zicht van." Spr. heeft tegen die verandering geen bezwaar, maar hij waarschuwt er tegen om de macht van gecommitteerden te veel te beperken, gelet op de bekende Döetinókem- sclie quacstie en op soortgelijke gevallen, dio rich kunnen voordoen. De Minister van Binnenl. zaken (dr. Kuyper) wil volstrekt de bevoegdheid van gecommitteerden niet beperken, doch hij heeft de vorige keer gewaarschuwd tegen uitbreiding der macht 's Ministers voornemen is een wijziging te brengen in het examen plan. Er zal meer toezicht zijn dan vroeger. De heer Bos heeft bezwaar tegen te groot© macht van gecommitteerdenDoor eene doelmatige inspectie en toezicht kan fraude voorkomen worden en gewaakt worden tegen herhaling van hetgeen te Doetinchem is voor gevallen. Op onder-artikel 32b (technische hooge- school) is een amendement voorgesteld door de heeren Van Kol, Helsdingen, Hugenholtz en Ter Laan, strekkende oui onder afdeelin gen op te nemen die der sociaal-technische wetenschappen, een wetenschap die hoog noo- diig is, volgens de voorstellers, en nog niet beoefend wordt. De heer Treub ondersteunt dit amende ment als een wenschelijke toevoeging aan het onderwijs, dat aan de tecluiische hoge school gegeven zal worden. Spr. zou evenwel niet wenschen, dat de in specteurs voor de Arbeidswetgeving uitslui tend gerecruteerd werden uit de sociaal-teoli- nosche ingenieurs. Dat acht Spr. verkeerd. De heer Bos betuigt mede zijne in genomenheid met het algemeene denk beeld van het amendement., maar hij zou geen afzonderlijke opleiding voor sociaal- technische ingenieurs willen. Do Mi nis ter aoht het wenschelijik, dat de techniek zich aansluit bij het sociale leven als adjectief, maar niet als substantief. Do heer Van Kol keert het om en dat acht de minister verkeerd. Het denkbeeld om aan de afdeelingen een sociaal-technische afdeeling toe te voegen, is in strijd met de idee van de technische hoogcsöhool. De minister zou er ook niet voor durven instaan, dat er van die speciaal opgeleide sociaal-technische inge nieurs ook maar één per jaar van Staatswege zou kunnen geplaatst worden, omdat men voor inferieure plaatsen kan volstaan met jongelieden van de H B. S. of van de mid delbare technische scholen. De minister gaat dus mede met de gedach te van hot amendement, maar ontraadt thans de aanneming. Voorzichtiger is het- eerst te gaan varen en dan eens te zien, welke wijzi ging in de koers er noadig is. De Voorzitter brengt bij dit artikel in behandeling artikel 32d (de vakken van onderwijs) en het daarop voorgestelde amen dement van den heer Van Kol c. s., am de vakken te lezende sociaal-technische hy giëne, de Staathuishoudkunde en de Statis tiek, en er neg aan toe te voegen de Steden bouw, de sociale wetgeving en de kennis der arbeidstoestanden De heer Van Kol trekt, overeenkomstig het denkbeeld van den heer Bos het eerst© gedeelte van zijm amendement in en stelt ia de plaats daarvan, voor aan de Regeering over te laten om bij aJgemeenen maatregel van be stuur zoo noadig het aantal afdeelingen uit te breiden. De Minister wijst er op, dait de voorge stelde regeling ruimte laat voor de aanstel ling van bijzondere hoogleeraren en privaat docenten, zoodat de uitbreiding der vakken hier in de wet niet noodig is. Naar 's minis ters ineening bewegen voorstellers zicih in te engen gezichtskring. De minister juiaht het denkbeeld niet toe om de Kroon de be voegdheid te geven het aantal faculteiten uit te breiden. Een zekere eenheid tusschen de faculteiten is noadig. De heer De Savornin Lohman zegt, dat de Commissie van Rapporteurs geen be zwaar heeft tegen het eerste amendement- Van Kol (bevoegdheid tob uitbreiding van het aantal afdeelingen) maar het tweede amendement ontraadt, omdat er geen behoeft© bestaat aan uitbreiding van het aantal vak ken in de wet genoemd. In stemming gebracht wordt het eerste amendement aangenomen met 62 tegen 12 stemmen. Verworpen wordt daarna met 46 tegen 30 stemmen het amendement-Van Kol, strek kende om het aantal te doceeren vakken uit te breiden, waarna de heer Van Kol een amendement op art. 82a, verband houdende met het zooeven verworpen amendement, in trekt. Bij art-. 84a (-rijstelling van universitaire examens voor de bezitters van diploma's van buitenlandsche instellingen) ondersteunt de heer Van derVlugt het adres van de stu- dentenafdeeling Leiden van het Alg. Nedi. Verbond, strekkende om zich te vergewis sen, bij aanmelding van bezitters van di ploma's in het buitenland behaald dat die diploma's in waarde niet achterstaan bij die hier te lande behaald. Op art. 107b (voor waarden voor aanwij zing van bdjz. gymnasia om eind-diploma's af te geven, die gelijkgesteld worden met die afgegeven door openbare) is een amendement voorgesteld door de heeren Lohman, Heems kerk en Nolens, strekkende om het aantal uien voor de verschil lende vakken aan do bijjz. gymnasia gelijk te stellen met de open bare, met uitzondering dat aan de bijzon dere gymnasia 4 uur per week godsdienst onderwijs kan worden gegeven. De Minister nam dit amendement over De Minister verklaart nog dat het in zijn. plan ligt ook voor de Openb. gymnasia eenige speelruimte te laten in het leerplan, wanneer dit noodig mocht blijken. Bij artikel 107m (subsidie aan bijz. gym nasia) wijst de lieer Goeman Borgesius er op, dat nu oak subsidie zal gegeven wor den voor vakken van onderwijs, die niets met het Hoogcr onderwijs te maken hebben. Spr. meent d!at hieraan tegemoet gekomen kan worden, wanneer bepaald wordt, dat geen subsidie wordt gegeven voor de 4 uur gods dienstonderwijs. tenzij de minister het geven van dat onderwijs heeft goedgekeurd. Hij verzoekt het artikel aan te houden, omdat hij niet dadelijk een redactie gereed heeft om aan zijn bezwaar tegemoet- te komen Do Minister verklaart er geen bezwaar tegen te hebben het artikel aan te houden tot morgen Tot aanhouding wordt besloten. Bij artikel 107 q.q. (tegemoetkoming in de kosten ter voorziening in onderwijslokalen tot een maximum van f 100.000 over een tijdvak van 25 jaren) komt de heer Van Karnebeek terug op zijn vroegere be strijding van deoe bepaling, die niet thuis hoort in dit ontwerp. Spr. herhaalt het vroe ger door hem geleverd betoog over deze quacstie en komt tot de oonclusie, dat deze Ixemailing uit het ontwerp gelicht moet war den. De Minister kan daaraan geen gevolg geven en protesteert er tegen dat de voorstel ling alsof do Min. als verbonden aan de Vrije Universiteit aan de bijzondere leerstoelen be nijding too t© dragen. Er wordt hier niet anders gevraagd dan f 4Ö00 voor collegeloca- lcn, een kleinigheid, in vergelijking met het geen voor de openbare universiteiten wordt gegeven. Er is hier geen sprake van een do- ceur. Een doceur geeft men aan zijn schoen maker. De heer Van Karnebeek herhaalt zij ne bezwaren, en vraagt stemming over bet artikel. De heer Lohman zou wel met den heer Van Karnebeek meegaan om het artikel le schrappen, als er uitzicht bestond op eene algeheele herziening dei- Hooger-onderwijswet. Er is hier geen «uaestie van een permanent subsidie, want na 25 jaren houdt het op. De heer Heemskerk sluit zich hierbij aan. Waar de oppositie van de overzijde zoo hardnekkig is, vindt Spr. geen enkele reden om nog ooncilianter te zijn. De heer Van Karnebeek zegt, dat de rechterzijde de discussie nu op geheel ander terrein overbrengt. Zij maakt er nu een quaestie van van loven en bieden, van han delen. Wordt dit artikel aangenomen, dan rust de verantwoordelijkheid daarvoor op de rechterzijde. De heer Lohman ontkent dat de rech terzijde er een quaestie van loven en bie den van maakt-. De heer D r u c k e r wijst er op, dat de heer Lohman de discussie nu in eene rich ting heeft gebracht, waardoor in de toekomst het subsidie-stelsel verder zou uitgebreid worden dan de heer Lohman zelf zou wille i Spr. ziet in den voorgestelden maatregel \o'- strekt geen nood-maatregel. De wijze waarop do heer Lohman zijn stem bepaalt m ande ren wil dwingen zijn zienswijze te volgen, is op rijn zachts uitgedrukt zonderling n hier ongekend. Van eene zenuwachtige span ning met het oog op de naderende verkiezin gen is bij de overzijde geen sprake. Spr. con stateert, dat de linkerzijde bij de behande ling van dit onderwerp met de grootste kalmte heeft gedebatteerd. (Teekenen van instemming links). De heer De Visser verdedigt het arti kel, waaraan hij rijn stem zal geven uit een oogpunt van recht en billijkheid, al gaat hij principieel ook niet met het ontwerp mede. Het artikel wordt aangenomen met 47 te gen 29 stemmen. Vóór de rechterzijde. Tegen de linkerzijde met den heer Van Idsinga. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter brengt alsnog een aan tal onderwerpen op de agenda voor behan deling, waaronder het ontwerp tot pension- neering van onderwijzers, de motie-Van Kol (acht-urigen arbeidsdag in de mijnen) en ver schillende oonclusiën. De onderwerpen zullen echter met voor Dinsdag a.s. aan de orde komen. Heden 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 23 Februari 1905 beVat dè volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als notaris te Driebergen W. van dier Meulen; benoemd tot burgemeester van Oostzaan D. Keer; benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te Tegelen P. C. Ligtenberg, thans ontvanger te Sluistot ontvanger te Heus- den S. Schimmelpenning, ontvanger te Edam; definitief benoemd tot ontvanger der direc te belastingen, invoerrechten en accijnzen te Terneuzen F. S. H. Speetjens, verificateur derzelfde middelen, thans waarnemend ont vanger aan dit kantoor; benoemd bij den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2e klasse de burgergeneeskundigc arts Dr. J. van der Hoeven, thans reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij dat personeel. De Koningin en de Prins waren giste ren bij de Koningin-Moeder op déjeuner. H. M. de Konigin vereenigde gisteren aan tafel de heer Patijn, commissaris der Koningin en mevr. Patijn; baron Sweerts de Landas, burgemeester der residentie; jhr. Van de Poll, kamerheer-ceremoniemeester en mevrouwkolonel Smeding, oommandant van het 3e r-eg. huzaren te 's Gravenhage luitenant-kolonel Vervooren, directeur der Norm aal-Schietschool, en kapitein ihr. Sio- kinghe, ordonnanoe-officier en mevrouw. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg woonden gisterenavond de voorstelling van Ines Sandra bij. Hare Majesteit de Koningin heeft be noemd tot kamerheer i. b. d. jonkheer mr, J. W. G. Bareel van Hogedanden, burgemees ter van Haarlem. Gisteren is aan de Russische legatie t© 's Gravenhage bericht ontvangen, dat de bij zetting der overblijfselen van grootvorst Ser gius heden 10 Februari volgens Russische tijdrekening, zou plaats hebben. Op het uur der plechtigheid is lieden mor gen in de Russische kapel aan den Scheve- nmgschen weg een rouwdienst gehouden op ©ven eenvoudiger voet als daags na het over lijden van den bloedverwant van den Ozaar. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag 24 Februari 1905 niet plaats hebben. Op dé Dinsdag te Brussel geopende in ternationale conferentie voor zeerecht wordt Nederland vertegenwoordigd door jhr. Van der Staal van Piershil, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in België. Naar men verneemt is het bestuur van de Carnegie-stiohting in de laatste dagen her haaldelijk in vergadering bijeengeweest ter zake van de plaatsing van het Vredespaleis. Is het Vad. wel ingelicht, dan zou de meeste kans bestaan, dat het paleis op Zorg vliet komt. i>at reeds niet eerder daartoe besloten is, moet toe te schrijven zijn aan den wensch, voornamelijk van het corps diploma tique, om het Paleis een plaats ie geven niet ver van do groote hotels en de meeste am bassadegebouwen. Vandaal' dat steeds een plaats is gezocht in de omgeving van het Voorhout en telkens een voorstel opdaagde om een gedeelte van Bosch of Maliebaan er voor af te staan. De St.-Ct. no. 46 bevat de volgende wetten Wet van 10 Febr. 1905, houdende vast stelling van het tiende hoofdstuk dér Staats- begrooting voor het dienstjaar 1905. Wet van 10 Febr. 1905, houdende regeling van bet verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Naar aanleiding van een verzoek van dein pensioenraad voor burgerlijke ambtena ren zijn in het belang eener geregelde afdoe ning van de aanvragen om pensioen, de amb tenaren wieu het aangaat, uitgenoodigd voortaan bij hunne aanvrage om pensioen, behalve do stukken ten bewijze van diensten welke voor vergelding met pensioen in aan merking komen, tevens over te leggen een behoorlijk ingevulden en door den belang hebbende onderteekenden staat van dienst volgens daarvoor vastgesteld model. Amsterdam III. Het Yolk spreekt ten stelligst© tegen het bericht van De Te legraaf als zou het in sociaal-democratische kringen een punt van overweging uitmaken om mr. Troclstra, die thans voor Amsterdam ni zit, in Leeuwarden candidaat te stellen en den heer Henri Polak te candidateeren voor Amsterdam III. Dis. Lieftinok, te Muidea'berg, heeft d© candidatuur, hem aangeboden door de dhris- ten-democraten in het district Haarlemmer meer, voorloopig aangenomen. Uit Leiden wordt aan de N. R. Ct. ge schreven Naar hier stellig wordt verzekerd, is dr. Th. G den Houter, inspecteur der volksgezond heid te 's Gravenhage en lid der Provinciale Staten voor Leiden, niet geneigd van de anti revolutionaire en katholieke Iriesvereenigin- gen alhier een candidatuur voor het lidmaat schap der Tweede Kamer te aanvaarden, om dat hij bezwaarlijk afstand kan doen van rijn tegenwoordige betrekking. Sneek. Ook mr. De Kanter lieeft aan het bestuur der liberale kiesvereeniging Sneek te Sneek bericht, dat hij wegens onge steldheid een eventueel© candidatuur niet kan aannemen. De heer Zelvelder heeft ech ter de candidatuur aanvaard. N. R. Ct. Bij den aanvang van de gisteren gehou den zitting van den gemeenteraad van Am sterdam deelde de voorzitter mede, dat inge komen was een voorstel van de heeren Harm- sen, over het instellen van een commissie tot onderzoek van mogelijke bezuiniging op de gemeentelijke universiteit. Hij stelde voor, deze zaak in eene volgend© zitting te behan delen. De heer Wormser verzocht daarop om in verband hiermede de voordracht tot den bouw van een nieuw anatomisch labora torium voor f 214.300 eveneens aan te hou den. Conform besloten. De missive van B. en W. in zake de schor sing van den onderwijzer Batendrecht voor een maand wegens insubordinatie, gaf geen aanleiding tot debat. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde in zijn gisteren gehouden vergadering tot eerste inwonend-geneesheer in het Vil- belminja-Gasthuis dr. F. S. Meijiers, die niet op de voordracht stond, met 24 stemmen. Dr. F. A. Melohior Jr., die alleen door B. en W. was voorgedragen, kreeg 11 stemmen. Opleiding ambtenaren P. en T. In het begin van April zal een examen in den telegraafdienst gehouden worden voor de thans in opleiding zijnde aspirant-commie zen dei* posterijen en telegraiphae. Na afloop van dat examen wordt hun tot ultimo April verlof verleend voor ten hoogste 14 dagen. Van 1 Med tot en met 30 September a. s. zullen de aspirant-commiezen, die nog niet aan het examen voor den postdienst voldaan hebben, aan verschillende kantoren werk zaam gesteld en daarna gedurende zes maan den in den postdienst worden opgeleid door daartoe door den directeur-generaal aan te wijzen instructeurs. Daarna volgt het examen in den postdienst en bij welslagen de aanstel ling tot aoanmies. aDe heer dr. W. P. Ruijpch, te 's Gra venhage, is wegens zijne veelvuldige ambts bezigheden afgetreden als algemeen voorzit ter van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. In zijne plaats is als alge meen voorzitter opgetreden de heer orof. dr. C. A. Pekelharing te Utrecht. Don Lorenzo Perosi, leider der Six- tijnsche kapel te Rome, is gisterenmiddag te 's Gravenvenhage aangekomen en heeft zijjn intrek genomen in het hotel de Twee Stedeu Rogmans-hulde teGroningen. Men schrijft aan de Ted. „De talrijke vrienden en vereerders, die de heer Rogmans diaar ter stede heeft, heb ben van de gelegenheid, dat hij bij het conoert der gemengde zangvereeniging „Bekker" zijn medewerking verleende, gebruik gemaakt om hem, naar aanleiding van zijn 25-jarig jubi leum, als zanger te huldigen. Namens het comité, dat zich had gevormd om den jubi laris een bewijs van waardeering aan t© boe- den, voerde de heer mr. T. Maas het woord. Hij herinnerde er aan, hoe de heer Rog mans tot ver over de grenzen heeft getoond, waarin wij groot kunnen zijn, hoe hij in het buitenland het pad voor onze jonge kunste naars heeft geeffend en hoe hij overal, waar hij optrad, en niet het minst in Groningen, altijd zijn publiek heeft geboeid en meege sleept. Als zichtbaar blijk van waardeering bood hij den heer Rogmans een paar prach tige etsen in lijst aan em eindigde zijn toe spraak met dë beste wenschen voor den kun stenaar. De heer Rogmans dankte met een handjdruk. De N. Ct. heeft een interview gehad met Viotta over de Parsifal-kwestie. Viotta noemde de protesten tegen de Parsifal-opvoe ring door de "Wagnervereeniging voorbarig en ontstaan naar aanleiding van geruchten. De Wagnervereeniging had nog met geen en kel woord vermeld, dat rij voornemens is het werk in den kring harer vereeniging ten ge- hoore te brengen. De Wagner-vereeniging is niet gewoon haar uitvoeringen anders aan te kondigen, dan door kennisgeving aan de leden. Is eenmaal haar besluit genomen, dan laat zij zich echter door geen consideraties van anderen aard weerhouden om datgene te doen, wat zij meent volkomen in Wagner's geest te rijn. Op dé vraag of een opvoering van Parsifal in de W agner-vereeniging niet in strijd met den wil des meesters zou zijn, antwoordde Viotta beslist ontkennend1, tenzij men aan de letter van het door Wagner ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2